KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

+44
noja
sunny.tp
Amna84
lenjivica
luckystar74
logona
bezdan
karakaca
nebuloza
fight&faith
Erata
anak
laKole
missile
JocY
neca73
bubili2
Shizika
jaca*caca
bokica
San
Sofka
maki79
vašar
Anuska
andro-gen
cici
dacca
djole42
lena
dr mali pariz
Bitter Sweet
maša
Virna
kristina33
tanja68
aha
nena beba
Orline
taka*
Struzzo
bebana
sanja 1973
nabla
48 posters

Strana 2 od 11 Prethodni  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Sledeći

Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nabla 21/8/2009, 14:08

Moze! Samo treba animirati devojke koje nisu prijavile vrednost lh.
(neke jesu pa to nece biti problem)...
Posta ja radim sad nesto drugo i nemam vremena za to, ajd ako ti nije tesko cvet da prelistas ovu temu i izdvojis vrednosti lh (ako je neka pisala o tome), pa cu ja posle ubaciti u tabelu.
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nena beba 21/8/2009, 14:20

ajd da pokusam
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nabla 21/8/2009, 14:31

srce si osmeh srce
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nena beba 21/8/2009, 14:34

sanja 1973 lh 9.56
rikikiki FSH 27,8 LH 19
lavica FSH 7,7 LH 2,53
tedi FSH 9.93 LH 4.1
bokica FSH 9,15 LH 7,14
anuska FSH 5,9 , LH 3,4; estradiol 74,3pg/ml
ja sad FSH 9 IJ/L LH 8.8 IJ/L PROLAKTIN 363 mIJ/L (do 650) PROGESTERON 1.8 nmol/L ESTRADIOL 125 pmol/L

to je sve sto izvukoh iz ove teme. treba potraziti i na ostalima, ili jos lakse da onaj koga nema dopise , bice brze. najbolje sve hormone na jednom mestu da stavimo. analiza je onda preciznija.

i predlazem da tabela bude izdvojena na prvoj strani posebne teme da bi se lakse nalazila i azurirala.

za sad toliko :)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nabla 21/8/2009, 14:58

E super si ovo pokupila! Very Happy

predlazem da tabela bude izdvojena na prvoj strani posebne teme da bi se lakse nalazila i azurirala.

I ja sam o tome razmisljala odavno, nego nikako se ne uklapa u prvi post teme, pa sam to bila stavila na temu FSH-statistika. Ali izgleda da to nije uocljivo, cim nisi primetila.

https://kutak.forumotion.com/povisen-fsh-f51/fsh-statistika-t693.htm

Ako mislis da bi ipak bilo preglednije i uocljivije to staviti na prvi post teme o amh, onda cu je ipak tamo ugurati.
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nena beba 21/8/2009, 15:01

mozda da se tema zove
"nasi hormoni-tabela"
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nabla 21/8/2009, 15:05

odlicna ideja- pa cemo to onda staviti kao lepljivu likeit
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od tanja68 21/8/2009, 15:43

Nis ne kapiram sta radite al evo vam moji poslednju nalazi Wink

FSH - 7,41 LH - 6,58 E2 - 66,11 pg/ml

Ovo je bilo bez ikakvih stimulacija 3 dan ciklusa.
tanja68
tanja68

Broj poruka : 338
Location : Sabac
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nabla 21/8/2009, 22:22

Kazem ja, ti i Ori ste najmladje  b f
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nabla 23/8/2009, 21:59

UTICAJ VISINE FSH U PRIRODNIM (nestimulisanim) CIKLUSIMA...

Manje studije, prateći parove koji su nastojali da „zatrudne”, uočile su da se FSH nije pokazao kao neki dobar pokazatelj koji će ukazati na to koji parovi će ostvariti trudnoću, a koji ne, a posebno ne ishoda trudnoće. Čak i kod žena s FSH većim od 10 nije bilo razlike u odnosu na ostale žene u pogledu broja ostvarenih ili iznešenih trudnoća tokom perioda u kojem su nastojale da se ostvare kao majke. U jednoj drugoj studiji (prosečna starost 33.2) pokazalo se da je procenat ostvarenih trudnoća pre imao veze s godinama nego nivoom FSH, estradiola ili brojem antralnih folikula (napomena: reč je o neasistiranoj reprodukciji).

KADA POVIŠENI NIVO FSH NIJE SIGNAL ZA UZBUNU

- u slučajevima kada žena nosi nasledni potencijal za blizanačke trudnoće ili u slučajevima prisustva heterofilnih antitela na FSH.
- takođe, gubitka dela ovarijalnog tkiva (u slučajevima hirurškog odstranjenja ciste, endometrioma i sl.), "povrede" jajnika tokom odstranjenja jajovoda ili unilateralne ovariektomije (jednostranog uklanjanja jajnika)- može se očekivati samo kvantitativna redukcija, ne i kvalitativna.
- nakon upotrebe kontraceptivnih pilula
- tokom dojenja ili u nekim slučajevima kod izuzetno visokog prolaktina

FSH koncentracije mogu značajno varirati zbog različitih faktora. Postoje časovne varijacije FSH, varijacije koje zavise od dana ciklusa i varijacije od ciklusa do ciklusa (bilo zbog endogenih (unutar organizma) ili egzogenih faktora (van organizma)) (Lambalk i de Koning, 1998).


Osvrnula bih se na pojavu povisenog fsh nakon upotrebe kontraceptiva.

Ako vam se ikad desi da dobijete povisen nalaz fsh u ciklusu odmah posle kontraceptiva, ne panicite! Kod nekih žena nakon kontraceptiva stanje fsh je jednako kao i pre uzimanja istih, kod nekih dodje do znatnog pada fsh, dok kod trećih on znatno skoci. Izgleda da svaka žena razlicito reaguje na supresiju. To još uvek ne znači da žena kod koje skoci fsh ima smanjenu rezervu. moguće je da je usled snažne supresije potrebna veca kolicina fsh da bi probudila jajnike

UMESTO ZAKLJUČKA...:)

Zašto je razvijen ovoliki broj markera za procenu ovar. rezerve? Očigledno da ni jedan nije dovoljno snažan indikator. Svi gore opisani testovi procenjuju broj jajnih ćelija. Nažalost, još uvek nema ni jednog markera koji bi direktno procenio i kvalitet jajnih ćelija. Većina zaključaka na ovu temu potiče na osnovu proučavanja populacije koja prolazi kroz IVF postupak tako da ne mogu biti direktno generalizovani na sve žene koje se bore sa smanjenom plodnošću ili uopšte na celokupnu populaciju žena u reproduktivnom dobu. Ni jedan od gore navedenih testova, niti nekoliko njih u kombinaciji, nema tu moć da sa preciznošću predvidi (proceni i eventualno na kraju diskriminiše) mogućnost ostanka u drugom stanju, kao ni konačan ishod trudnoće. Brojna stručna literatura ističe da žene sa regularnim ciklusom, a koje imaju loše rezultate na ovim testovima, ne treba isključivati iz IVF postupka.
Zato, kada se govori o smanjenoj ovarijalnoj rezervi ili potencijalnoj ranoj menopauzi, i odlučivanju šta dalje u tretmanu „neplodnosti”, ovoj problematici treba prići s više strana i osobu tretirati kao individuu, ne kao „povisen fsh”. Svaka osoba je specifikum za sebe.

Imaju lekari pravo kad se ljute na nas jer ucimo materiju za koju nemamo podlogu. Informacije koje su dostupne na netu su obično nepotpune i često na osnovu njih donosimo pogresne zakljucke, ulecemo u paniku i time ometamo ravnotezu u svom organizmu a samim time i OTEZAVAMO posao lekarima.

Ja sam prva koja se teško prepusta u tudje ruke i u svakoj corbi moram da budem mirodjija, ali shvatila sam da sebi takvim pristupom samo otezavam.

Da sve uskoro zabebimo...:))))))))


Citat o vezi kontraceptiva i povisenog fsh

„After oral contracepties

A frequently occurring condition with prolonged suppression of the activity of the HPO-axis in normal women is with the use of oral contraceptives. In line with the proposed puberty mimicking hypothesis, it is expected that the first spontaneous cycle(s) are associated with higher FSH levels. Higher FSH levels were recently
demonstrated in the follicular phase of the first spontaneous cycles after discontinuation of oral contraceptives in comparison to matched women that had never used this medication.”

Iz clanka:
„Interpretation of elevated FSH in the regular menstrual cycle”
C.B. Lambalk, C.H. de Koning
Maturitas 30 (1998) 215–220

Ovi autori čak ostavljaju mogućnost i da se nekoliko ciklusa nakon kontraceptiva pojavljuje povisen fsh koji nije direktno vezan za stanje ovarijalne rezerve
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nena beba 24/8/2009, 09:40

"Ovi autori čak ostavljaju mogućnost i da se
nekoliko ciklusa nakon kontraceptiva pojavljuje povisen fsh koji nije
direktno vezan za stanje ovarijalne rezerve"

e to me bas zanimalo!
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nena beba 24/8/2009, 14:10

NABLA MENI OPET NISTA NIJE JASNO!

vadila sam krv danas 9 dc i estradiol mi je 173 pg/mL
a LH 4.63 IU/L!

ne znam sta da mislim sem da je prethodna lab (drzavna) pogresila!
nemoguce da je LH pao sa 8.8 na 4.63 od 3dc do 9dc, a da folikul postoji i to od 17mm (danas). endo je 8mm.
valjda bi pukao da je to bio skok pa pad LH, tj ranija ovulacija?

sta mislis?
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od Orline 25/8/2009, 21:46

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Menstrualcycle


neno, stavila sam ovu sliku ne samo zbog tebe, nego i zbog ostalih cura, mozda ce nekom koristiti.

Sumnjam da ti je ovulacija bila tako rano, za 9dc i E2 odgovara, po tome bi LH trebalo da skoci za neki dan. Steta sto nisi radila u istoj lab. pa sad samo nagadjas dali je greska. Da je bila ovulacija tako rano, sto su male sanse, pukao bi folikul, a ti imas odgovarajucu velicinu folikula za 9dc
Zasto si ti uopste ponavljala LH tada?
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nabla 27/8/2009, 04:14

Neno, kako je prošlo s folikulom?
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nena beba 2/9/2009, 13:26

opet nista ne stizem!
hajde samo kratko- nisam nameravala drugi put da vadim hormone, ali posto su me oni rezultati od 3dc brinuli ponovila sam u drugoj lab. znam da bi inace trebalo u istoj, ali ovim sam , srecom, smirila sebe, dokazavsi da je prva lab napravila katastrofalnu gresku! LH 8,8- svasta! a posle toga 4, nesto.
sad bar znam da necu tamo vise ici...

folikul je bio skoz ok i u normalno vreme pukao. malko ranije, ali 1-2 dana razlike nisu neki poremecaj.

znaci, devojke, ako dobijete neki los rezutat, nemojte odmah da se nervirate. prvo uvek pomislite da je greska pa proverite jos jednom.
nazalost, labortorije ovde neocekivano i neoprostivo mnogo grese...
znaci cuvajte zivce... :)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nena beba 5/10/2009, 14:19

devojke evo mene opet sa novim vestima...
bila sam kod ivanovica 3 dc. po prvi put su mi oni rekli broj antralnih folikula - za desni jajnik (5-6 sto je kazu vise nego dobro ?!?!?!?!?) a za levi rekose da ima al nije dr brojao jer je naisao na veci problem- jajnik priljubljen uz matericu. kaze da je to problem kod aspiracije jer ako mu se ne moze prici spolja vec samo kroz matericu, to umanjuje posle sansu za implantaciju. s druge strane , ne sme da ostane ni jedan folikul ne skinut, jer ako preraste u cistu, povecava se estradiol i opet otezava implantaciju. zakljucak- mozda cu morati i na laparaskopiju da mi odlepe taj jajnik da mu se moze lakse prici. ali to ce mi reci dr goca (od sledeceg puta sam kod nje!) kad me pogleda u sredini ciklusa.
ali htedoh nesto drugo-- rekose mi da uradim hormone, uradih i cine mi se ok. ako nista drugo, potvrdjuju gresku prethodne laboratorije od prosli put!

dakle 3dc:
fsh 7.78 mIU/mL (3.5-12.5)
LH 5.06 mIU/mL (2.4-12.6)
E2 43.2 pg/mL (25-195)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od kristina33 5/10/2009, 20:49

nena hormoncici su ti odlicni, sacekaj da vidis sta ce ti Goca reci, ipak je ona glavna za nase probleme Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Icon_biggrin
kristina33
kristina33

Broj poruka : 619
Godina : 49
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od Orline 5/10/2009, 21:19

Hormoni su skroz OK. Za laparoskopiju stvarno ne znam sta bih ti rekla. I meni je Stankovic to uzimao kao opciju, bas zbog vrlo slicnog nalaza, lijevi jajnik uz uterus, vjerovatno u priraslicama. Meni se nesto ne da, ali ako moram, sta je tu je. Mada svako dzaranje po trbusnoj duplji otvara mjesto za nove priraslice, kao sto ih neke djevojke dobiju posle sasvim sedme operacije.

Kad se nabla javi moram je pitati, njoj je bio slican nalaz mojem na HSG-u, mada mislim da se samo odnosilo na polozaj uterusa, ne znam da li i na jajnik. Ne znam sta su njoj rekli na laparoskopiji
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od Orline 5/10/2009, 21:34

Sad sam nasla njen post, nakon mog HSG-a, isto joj je lijevi jajnik priljubljen uz uterus, ali se laparoskopijom potvrdilo da nema priraslica i da mu je to normalan polozaj. Sad sam malo off topic, al' reko' da se nadovezem na pricu Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Lol
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od nena beba 6/10/2009, 08:24

pa meni za taj jajnik govore oko 2 godine da je priljubljen, ali do sad mi niko nije rekao da je nepristupacan za aspitaciju. nego su je radili. samo je pitanje kako. a moguce da je bio malo priljubljen pa sve vise i vise od vise aspiracija... ne znam dal moze i od hsg-a i histeroskopije nesto da se pomeri...
sve u svemu, ja sam stekla utisak da tu nema dileme, ocu-necu vec da mora ako mislim da povecam sansu da uspe vto tj implantacija....
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od Struzzo 17/10/2009, 03:25

Uradila sam hormone 2. dana onako na svoju ruku, da vidim sta se desava sa FSH...I on je sad nizi u odnosu na proletos (11,3):
FSH 7,08 mIU/ml
LH 3,57 mIU/ml
E2 71,9 pg/ml
Sta velite? Brine me ovaj estradiol...nikad mi nije bio veci od 50 Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Icon_redface Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Icon_rolleyes ...ali to je verovatno prava vrednost zbog "klackalica" odnosa sa fsh.
Inace, vadila sam prvi put u zivotu Inhibin B i cini mi se da je ok: 111,17 pg/ml
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od tanja68 17/10/2009, 11:05

Ej Struzzo meni je E2 bio 66 i Kopitovicka mi rekla da je super. Mislim da ne valja kad je preko 100.
Ovo mi se sve cini ok Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Icon_wink Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Lol
tanja68
tanja68

Broj poruka : 338
Location : Sabac
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od Orline 17/10/2009, 11:26

Struzzo, meni ti rezultati izgledaju sasvim OK. Nije ti puno visok estradiol, i ja mislim da ne valja preko 100, mada ja nisam iskusna po tim pitanjima.
A Inhibin B je super Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Lol
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od kristina33 17/10/2009, 16:02

Struzzo pa ti si nam prava devojcica sudeci po hormonima Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Icon_biggrin Kakavi su ti planovi? Kad ce neka akcija? Po hormonima bih rekla da je vreme.
kristina33
kristina33

Broj poruka : 619
Godina : 49
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od Virna 22/10/2009, 19:34

djevojke primate li nove visoke fsh-ovke?

tako sam ukomirana novim nalazom odjednom je 3. dan ciklusa skocio na 23.9 IJ/L, a estradiol 92 pmol/L. Sto znaci taj estradiol? po ovoj tablici koju sam dobila iz labosa za folikularnu fazu pise da je 92-367 idealno, a vi pisete da ne bi smio biti veci od 100 ??
FSH mjerim vec 3 mjeseca i ovo je do sada najveci Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Icon_mad

AMH nalaz mi je 2.4 pmol/L
Virna
Virna

Broj poruka : 5
Datum upisa : 22.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve - Page 2 Empty Re: Povisen fsh i markeri ovarijalne rezerve

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 11 Prethodni  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu