KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Postavite pitanje

+20
makica1984
Republica
Tangerine
bobica83
patlidzan
caci
lelas
Ninche
JocY
zvoncica36
HappyGirl
Vuchica
nena beba
Vecka
zoxa
SoJa
BiKsi :)
Ema78
Shizika
Tinche
24 posters

Strana 2 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od zoxa 30/10/2013, 17:42

Pozdrav! Prelistah vas sajt, odlican je! Guacamole po vasem receptu sam isprobala, ukusno! Tek mi slijedi isprobavanje jer sam donijela odluku da promijenim nacin ishrane.
Moje pitanje je: da li bi izbacivanje UH bilo stetno za dojenje? U smislu kvaliteta i kolicine mlijeka.
Citala sam sam o LCHF ishrani, pa mi se ucinilo interesantno.
Moja beba je stara skoro 6 mjeseci, krenuli smo sa nemlijecnom ishranom.
Ja deblja nego ikad prije, po porodu sam se pocela debljati, stalna potreba za slatkim, obroci su mi neredovni a najveci problem je ustvari dojedanje za starijom kcerkom, ona otvara slatkise a ja ih "tamanim".
zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od patlidzan 1/11/2013, 07:59

Nisam stigla da pogledam pravila foruma, pa ne znam da li se dozvoljava pisanje više postova za redom. Zato ću, da nešto u neznanju ne prekršim,da odgovore strpam u jedan post. Pre svega i da se izvinim što me nije bilo, ali sam bila zatrpana obavezama.

Stevija je biljka koja nam dolazi iz Srednje i Južne Amerike, i pripada istoj porodici biljaka kao i radič. Ima sladak ukus zahvaljujući steviol glikozidima , i to stevizoidu i rebaudiosidu (izlimim se kad ovo treba da izgovorim a i napišem). Ovi sastojci se ekstrahuju in biljke da bi se koristili, i njihova slast je 200 i 300 puta veća od slasti šećera. Ono što je najvažnije, stevija spada u niskokalorične zaslađivače i pomaže u redukciji telesne mase, odlična je kao zaslađivač za ljude koji imaju fenilketonuriju (kojima je aspartam zabranjen), i ono što je najvažnije, ne utiče na glikemiju, tj na nivo šećera u krvi.

Nena beba, ishrana dece predškolskog uzrasta je posebno stresna za majku. U tom periodu deca jedu manje, više biraju, i sklona su tome da svoj meni svedu na samo par omiljenih namirnica. Nemoj da brineš, imaju one mnogo raznovrsniji jelovnik od ostale dece tog uzrasta. Šteta je za brokoli, tikvice i karfiol, pa pokušaj da im to povrće uvališ u nekim kombinovanim jelima. I budi sretna što jedu cveklu, deca uglavnom neće da je vide očima. Very Happy 

Zoxa, ja ne volim velike rezove u ishrani tokom dojenja, pa ne savetujem promenu ishrane dok traje laktacija. LCHF je dobar način ishrane, ali u tvom slučaju bih išla na postepeno smanjivanje unosa ugljenih hidrata, i neka se to pre svega odnosi na unos prostih šećera. Za početak, nemoj da jedeš ništa što ostaje za decom. Baci ili ostavi detetu za sutra. Znam da nije lako, ali tu moraš da presečeš. Što bi rekla jedna moja koleginica "Pa nisam ja kontejner pa da u sebe trpam ostatke njihovih obroka"

Inače, ove nedelje sam načela i http://nutricionista.nasezrno.co.rs/ishrana-odojceta-malisana-prvi-deo/


Poslednji izmenio patlidzan dana 1/11/2013, 09:43, izmenjeno ukupno 1 puta
patlidzan
patlidzan

Broj poruka : 57
Godina : 44
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od HappyGirl 1/11/2013, 08:13

patlidzan, dozvoljeno je ali i ova forma je odlična. Ovde je uglavnom sve dozvoljeno. Možeš slobodno ostavljeti linkove, brojeve telefona, sve što misliš da je potrebno.
Hvala!
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od patlidzan 1/11/2013, 08:15

Hvala HappyGirl:D 
patlidzan
patlidzan

Broj poruka : 57
Godina : 44
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od nena beba 1/11/2013, 08:24

Hvala Oatlidzan, utesila si me. Procitah o ishrani beba, jedva cekam nastavak :)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od zoxa 1/11/2013, 09:23

Hvala na odgovoru.
Procitala sam vec, cekam nastavak o ishrani beba.
zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od Ema78 1/11/2013, 11:12

Opet ja...ovih dana se bavim iskljucivo bebecom ishranom, svoju sam zapostavila. Laughing 
Interesuje me sledece... zasto se bebama, po najnovijem stavu, uvodi prvo beli pirinac,  a  vec i vrapci znaju da su integrlne zitarice osnov ishrane.  Preptpostavljam da se i celo zrno moze tehnoloski moze obraditi , do velicine neophodne za kasice. Sta ima hranljivo u obradjenom zrnu?
Koliko znam, integralni pirinac ne spada u alergene, a obradjeni je u sustini secer? Ili gresim?

Pozdrav!
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od patlidzan 1/11/2013, 11:32

Dobro pitanje. Very Happy 
Bebin intestinalni trakt nije spreman da se izbori sa tolikom količinom vlakana koje bi bebi servirali ako bi joj ponudili integralni pirinač. Kad uvodimo črvstu hranu, moramo da budemo pažljivi, i zato je beli pirinač prva bebina hrana.
http://nutricionista.nasezrno.co.rs/nutritivna-alergija-iz-ugla-jedne-mame/
Evo slučaja alergije na obe vrste pirinča.

http://nutricionista.nasezrno.co.rs/pirinac/
A evo i o pirinču. Inače, na tržištu ima i crnog i crvenog pirinča, koji su zaista odlični i kao izvor vlakana i kao izvor minerala i vitamina, ali bebe će sačekati dok im tako nešto serviramo.
patlidzan
patlidzan

Broj poruka : 57
Godina : 44
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od patlidzan 7/11/2013, 08:08

Evo informacija sa Simpozijuma o pedijatrijskoj gastroenterologiji i nutriciji, sledeći bi trebao da se održi u februaru 2014. godine, pa ću vam preneti ako bude nekih promena Very Happy 
http://nutricionista.nasezrno.co.rs/ishrana-odojceta-malisana-drugi-deo/
patlidzan
patlidzan

Broj poruka : 57
Godina : 44
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od Ema78 7/11/2013, 14:41

Opet ja...Very Happy 

Pocela sam Petru da dajem zitarice, prvo je par dana mrljavio pirinac sa mojim mlekom, a od juce je poceo da jede griz ( pirinac i kukuruz), koji mu se ozgleda dopada. Koja je to kolicina koju bi on trebalo da pojede, za pocetak? Sada ima 5 meseci i oko 7 kg...
Napravila sam jednu supenu kasiku griza, ali trazio je jos...ne znam da li je to malo, mnogo... s obzirom da je pirinac sa  mojim mlekom lose prihvato,iznenadjena sam da je griz bas halapljivo jeo.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od patlidzan 8/11/2013, 08:47

Očigledno mu se sviđa griz, nadam se da ga nisi zasladila;) 
U tom uzrastu, kada se može reći da se dete već naviko na to da jede kašu kašikom, može pojesti 120-150g žitne kaše. Naravno, svako dete je priča za sebe.
Jesi  li pirinač kuvala, ili si imala pirinčanu bezmlečnu kašu?
patlidzan
patlidzan

Broj poruka : 57
Godina : 44
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od zoxa 8/11/2013, 09:33

patlidzan ::
U tom uzrastu, kada se može reći da se dete već naviko na to da jede kašu kašikom, može pojesti 120-150g žitne kaše.
Ja mojoj kcerkici pravila pola, bas jucer mi se ucinilo da joj je malo. Danas povecavamo.
Hvala za clanak o ishrani beba.
Eto nisam znala da sa celerom ne treba zuriti. Obicno kuham za nju posebno ali desi se da za nas pravim supu, onda prije soli i zacina, za nju odvojim...a u supi je i celer.
Za bjelance nam bas nasa dr rekla da ga isprobamo vec sad, dok ga prva kcerka nije probala prije prvog rodjendana.
Ja sam odlucila da ne zurim, nemamo u porodici nikog ko je sklon alergijama ali u svakom slucaju nije na odmet malo opreza, nema nikakvog razloga da se mali stomacic opterecuje.


zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od patlidzan 8/11/2013, 09:43

Belance se i po novom i po starom odlaže. Zaista je jak alergen i mislim da je bolje dati ga kasnije.
Mislim da to u tekstu piše, u namirnicama koje su bogate oksalnom kiselinom, njena koncentracija raste termičkom obradom. Što duže nešto kuvamo, a celer u supi kuvamo dugo, to je koncentracija oksalne kiseline u namirnici veća. E sad, kad je supa u pitanju, deo sastojaka ostaje u namirnici, a deo pređe u vodu u kojoj se kuvaju, pa se može reći da je supa bezbedna. Kaša od celera može da se odloži, a ni nama matorima nije naročito ukusna. Very Happy 
Inače, imala sam skoro jednu pacijentkinju sa jakom alergijskom reakcijom na termički neobrađena belanca i celer u bilo kom obliku.
patlidzan
patlidzan

Broj poruka : 57
Godina : 44
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od zvoncica36 8/11/2013, 13:22

Ubeđivala sam žene(pogotovo one koje imaju Hašimoto) da sojino mleko nije ok.Veštački zaslađivači,boje,a i GMO soja.Što se celera tiče po ispitivanjima celer ima najviše pesticida u sebi.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od zvoncica36 8/11/2013, 13:26

Mene interesuje šta žene treba da izbegavaju od namirnica u najranijoj trudnoći?Znam za kikiriki,kivi,zelenu salatu u restoranima,sireve,roštilj,...????Da li je kozije mleko kod nas dobro pasterizovano i da li se preporučuje trudnicama?

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od patlidzan 8/11/2013, 13:40

Da, soja i sojino mleko nisu ok. Mogli bismo nekom prilikom o tome opširnije. U svakom slučaju, ja je ne preporučujem.
O ishrani trudnica možete pročitati ovde http://nutricionista.nasezrno.co.rs/drage-trudnice/ a o koristima kozjeg mleka ovde http://nutricionista.nasezrno.co.rs/kozje-mleko/ i ovde http://nutricionista.nasezrno.co.rs/kozje-mleko-2/. Mleko na tržištu je pasterizovano, mislim da su pravilnici takvi da se u prodavnicama ne može naći ono koje nije pasterizovano. Oprez je neophodan u slučaju kupovine mleka od "proverenih seljaka" i sličnih ponuđača, jer uz takvu namirnicu ne ide i atest o zdravstvenoj i mikrobiološkoj ispravnosti, i nikada ne možete biti sigurni da je bezbedno. Slobodno kupite kozji jogurt i mleko u marketima, ono se ne mora dodatno homogenizovati kao kravlje, ali se pasterizovati mora.
patlidzan
patlidzan

Broj poruka : 57
Godina : 44
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od JocY 8/11/2013, 13:48

I meni je jako logicno ovo za soju. Mislim i da nije GMO (na soja viti pise da nije) to je toliko industrijski preradjeno da bude zamena za mleko, meso... nekako mi se pali lampica upozorenja... Ajde kad budete imali vise vramena da malo prodiskutujemo o soji....
JocY
JocY

Broj poruka : 2090
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 20.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od patlidzan 8/11/2013, 13:54

Sada žurim, na žalost, i i čeka me buran vikend, ali ću se potruditi što pre da i o soji nešto napišem.
patlidzan
patlidzan

Broj poruka : 57
Godina : 44
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od zvoncica36 8/11/2013, 13:56

Hvala na odgovoru.Pošto već postoji ova tema bilo bi lepo da napišete koje namirnice žene sa hašimotom treba da izbegavaju,a koje utiču blagotvorno na organizam.Pošto ima žena koje imaju ešerihiju(uvek ih pitam kad rade uk da li ima više oksalata)samim tim postoje namirnice koje treba izbegavati.Smučilo mi se da kao pokvarena gramofonska ploča vrtim sve u krug.Dosta žena jede velike količine ananasa,a imaju IR pa im savetujem Vit.C u vidu suplemenata.Svi imaju naviku da posle ručka jedu slatkiše(2h posle ručka više manje ok,ali je bolje jesti pre ručka).Ljudi jedu voće uveče,što isto smatram da nije ok,itd.Napišite ženama kad se šta jede i kako.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od zvoncica36 8/11/2013, 14:00

patlidzan ::Sada žurim, na žalost, i i čeka me buran vikend, ali ću se potruditi što pre da i o soji nešto napišem.
Bilo bi lepo pošto ste nutricionista,pa će valjda žene poverovati.Još bi bilo lepo i o pirinčanom mleku(koje nema veze sa pirinčem).Ja nisam nutricionista već dipl.inž.između ostalog..Prva sam u Srbiji radila rad o Funkcionalnoj hrani,ali vi imate veću težinu za naše žene.Presrećna sam što ste sa nama.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od zvoncica36 8/11/2013, 14:05

JocY ::I meni je jako logicno ovo za soju. Mislim i da nije GMO  (na soja viti pise da nije)  to je toliko industrijski preradjeno da bude zamena za mleko, meso... nekako mi se pali lampica upozorenja... Ajde kad budete imali vise vramena da malo prodiskutujemo o soji....
Diskutovala sam ja o soji,ali su žene mene ubeđivale da je sojino mleko ok.Digla sam ruke od ubeđivanja.Ja se hranom i razvojem novih lekova bavim više od 10godina.Non stop sam napolju na sajmovima.Završila sam ozbiljne škole za to,ali...ovo je samo forum.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od Ema78 8/11/2013, 16:15

patlidzan ::Očigledno mu se sviđa griz, nadam se da ga nisi zasladila;) 
U tom uzrastu, kada se može reći da se dete već naviko na to da jede kašu kašikom, može pojesti 120-150g žitne kaše. Naravno, svako dete je priča za sebe.
Jesi  li pirinač kuvala, ili si imala pirinčanu bezmlečnu kašu?
Au, pa to je bas dosta...
Inace, pirinac sam kupila milupin, bezmlecni, pa mesala sa svojim mlekom, zato mi je i bas bilo cudno sto nece.
Griz, za pocetak, sam uzela humanin, onaj sto se sprema sa vodom, i to bas hoce da jede. Ali, koliko god da pojede, morada se "zasladi" mlekom. Makar malo...
Sto se tice secera, trudicu se da mu sto kasnije uvedem secer...Dok je pod mojom kontrolom,  u obzir dolazi samo vocni secer.

A kada, i da li sme bebama da se daje miso supa...Ja pomalo naginjem makrobiotickom nacinu ishrane, i bas volim miso supu, miso sam dodavala u sve sto kuvam, a sada ga izbegavam, jer nisam sigurna koliko se prepporucuje tokom dojenja.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od Ninche 8/11/2013, 18:43

Very Happy ja ne uvodim jos nista, ali kad smo kod makrobiotike :) meni se cijelu trudnocu bolesno jeo sushi, i na kraju sam tri dana pred porod rekla - sad valjda nista ne moze da se desi, i prijateljica mi u bolnicu donijela solidan paketic sushija po propisu, sa zivom ribom, i tako sam ga u slast pojela :)... a miso supa mi je apsolutni hit, imam u frizideru uvijek po dvije vrste, onaj najtamniji i najsvjetliji :), kao i instant miso supe, gotovo u trenu :) ... miso supu sam jela cijelu trudnocu, ne precesto ali jesam, pa kontam da ne bi trebalo da smeta ni kad dojis...
Ninche
Ninche

Broj poruka : 1085
Godina : 52
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od Shizika 8/11/2013, 23:22

Patlidzan, chujem da nashoj probavi ustvari ne godi jesti voce nakon obroka (jer uzrokuje fermentaciju? ) pa me zanima kad je najbolje jesti svjezhe voce, u kolikom vremenskom razmaku od obroka?
zvoncica36 ::Još bi bilo lepo i o pirinčanom mleku(koje nema veze sa pirinčem).
Shocked  Ovo koje ja kupujem ima 14% rizhe, ostali sastojci su voda, par kapi hladno presovanog suncokretovog ulja i trunchica soli. Ne znam na shta ti aludirash? zbunjen 
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od lelas 9/11/2013, 07:50

I mene ishrana sa Hasimotom interesuje,a pored toga imam i nedostatak vit.d!Nekada sam probala i makrabiotiku pre 3 godine,ali odustala zbog nedostatka odgovarajuce soli na trzistu a nisam sigurna da li smem da je zamenjujem misom,tamarijem.Koristila sam alge stedljivo.Tad sam se i najbolje osecala.Stitnu tad nisam proveravala.Sad mi je  endokrinolog  rekao da smem sve.pa me interesuje smem li koristiti miso i tamari,namirnice bogate jodom ?Posto imam i visok estrogen a nizak testosteron i miom interesuje mu od koje hrane estrogen raste,samo od soje ili od svih i domacih vrsta pasulja ,nauta?Hvala vam unapred !
lelas
lelas

Broj poruka : 1644
Datum upisa : 18.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postavite pitanje - Page 2 Empty Re: Postavite pitanje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu