KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

plan i program uvodjenja cvrste hrane

+67
Tavita
BiKsi :)
Bobac
Lija
micam
Vanja80
Mimi12
nina :)
Tangerine
mimi85
lolipop
masato
bobica83
alisa
Deni
Ema78
d77
Vuchica
Stenli
zvoncica36
zoxa
veki1
fight&faith
jagodica
heart84
lilly13
mijaki
dr mali pariz
dacans
dragmilk
Botox
Orline
Marie
Mali Princ
agata
Marija86
noja
Mrvica
makababy
cici
plavaptica
cufta
Tanja83
penelope
Mirjana
Zoka83
lena
key
Tinche
buby
nesalela
catherine290505
Sneza
brinbili
Milijana
Lily
Pakki
Anuska
MARA
Jelence
Cherry
Gala
Kata
duga76
Hitron-Luka
maus
era
71 posters

Strana 7 od 29 Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 29  Sledeći

Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mali Princ 6/12/2012, 19:54

kravlje je rekla nikako pre prvog rodjendana, a za jogurt , pavlaku i sl. ce nam dati uputstva posle krvne slike, nije htela vise da nas zatrpva informacijama, ionako smo vise od sat vremena bili za ovo osnovno..

koristimo nan sensitive kao dohranu posto nemamdovoljno mleka. to ce biti jos par dana, a posle toga ner znam sta ce nam preporuciti, jer smo sensitive dobili zbog jakih grceva

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 275568
Mali Princ
Mali Princ

Broj poruka : 1962
Godina : 49
Location : Bgd
Datum upisa : 10.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 6/12/2012, 23:09

E super. To mi baš nije bilo jasno, jer vidim da po negde piše pomešati sa jogurtom/pavlakom/maslacem, a ja sam i to računala u kravlje mleko!
Znači, samo se obično mleko izbegava.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 6/12/2012, 23:45

Ovaj plan uvodjenja ishrane smo sve mi iz one ranije "generacije" kad je Lenka pocinjala da jede, postovale i opste je bio prihvacen ovde. Tako je Lenka jela, tako i Milena. Kravlje mleko ne pre godinu dana, a jogurt, pavlaka i maslac mogu od 6 meseci.
Ja Mileni dajem kasice sa Bebelac-om.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Orline 7/12/2012, 13:53

Prinče, hvala ti na postu, trebaće nam Very Happy
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mali Princ 8/12/2012, 11:22

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 582639 plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 582639 plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 582639
Mali Princ
Mali Princ

Broj poruka : 1962
Godina : 49
Location : Bgd
Datum upisa : 10.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 26/3/2013, 13:51

ja mu kupila juce pribor za klopu :)
kupih mu pirincano, heljdino i brasno od prosa, sva su bez glutena
bice nam super za pravljenje zitnih kasica, a i kasnije u to mogu dodavati voce i povrce koje je probao, da obrok bude kompletniji....
jos uvek ga samo dojim
pocecemo sa uvodjenjem cvrste klope sa punih sest meseci, pa polako, obrok po obrok
nigde nam se ne zuri, jedino sto cu se ja potruditi da ga upoznam sa svim ukusima i namirnicama...
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 26/3/2013, 13:56

Boki, kako misliš sa svim ukusima i namirnicama?
Kad smo kod glutena, šta su vama rekli pedijatri, kada se uvodi?
Ja sam probala, ali povraća, grči se i sl. pa sam odustala. Jetrva iz nemačke mi je rekla da u njenoj knjižici (koju je dobila od pedijatra) piše od 10. meseca.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dragmilk 26/3/2013, 14:02

Mi smo od cetvrtog meseca poceli sa kasicama, uz njih kukuruzni griz, od sestog meseca pirincani, a pcenicni tek od oko 10 meseca. Od sestog meseca su jeli svo povrce osim onog koje nadima. Sad su vec sve probali i jedu sve sto i mi.
dragmilk
dragmilk

Broj poruka : 1292
Godina : 49
Location : Bivsi praznik, bivse republike
Datum upisa : 31.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 26/3/2013, 14:10

Mirjana ::Boki, kako misliš sa svim ukusima i namirnicama?
Kad smo kod glutena, šta su vama rekli pedijatri, kada se uvodi?
Ja sam probala, ali povraća, grči se i sl. pa sam odustala. Jetrva iz nemačke mi je rekla da u njenoj knjižici (koju je dobila od pedijatra) piše od 10. meseca.
kako mislis , kako mislim ? lol!
necu mu uvoditi nista sto ne sme da jede prve godine, druge godine, mislim na one alrgene, bobicasto voce, med, jezgraste plodove, mleko
ali kad rekoh to ukusi i namirnice, htedoh reci da cu se potruditi da mu prosirim jelovnik, npr, da mu uvedem i mango i avokado, pored naseg sezonskog voca, da ga 'upoznam' sa novim namirnicama poput amaranta, kinoe, i tako toga.... nisam mislila na sarme, pecenja, moce lol! Laughing
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 26/3/2013, 14:11

inace, za gluten, i ja sebi utefterih podatak da cu da ga uvedem sa punih deset :)
do tada, pirinac, heljda, proso, kukuruz, kinoa, amarant.... moze i tapioka
ima sve u zdr. hrani
izbor uopste nije mali
cak sta vise, super je, a jos i sve namirnice su bogato hranljive, nece nista da mu fali bez glutena :)
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 26/3/2013, 14:23

Aha, dobro lol!
Baš sam mislila da odem da kupim kinou, jer tek pre neki dan pročitah da je bezglutenska žitarica. Za sada jede pirinač, kukuruz, proso i heljdu.
A što se proširivanja jelovnika tiče, planirala sam isto i podržavam yes

Nama je od povrća ostalo još paradajz, kupus, kelj, pečurke, pasulj...eto te koje se i ne uvode ranije.
Od mesa mu nisam davala svinjetinu.
Što se ribe tiče čekaćemo godinu, iako jedva čekam da mu je uvrstim u jelovnik.
Znači amarant i tapioka su bez glutena? Hvala za info Boki poljubac
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 26/3/2013, 14:39

nema na cemu :)
trenutno uzivam u citanju i planiranju, jedva cekam ovaj nov period sto nam.sledi :)
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od plavaptica 26/3/2013, 16:31

Gluten smo uveli sa 6 meseci i danas nam je omiljeni Laughing , msm na plazmu. Nije nam apsolutno nista smetalo od samog pocetka. Miro mozda je Cvrle stvarno osetljiv na gluten, bolje pricekajte.
Ribu jedemo svake srede i Ana je obozava Shocked
Sada smo bile na sistematskom i rekli nam da mozemo uvesti kravlje mleko. Naravno ja joj ga dajem samo uz kasice, najvise 1 dnevno.
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 26/3/2013, 17:00

Jedete ribu? A ja pročitala da ne se pre prvog rođ.? Koju ribu joj daješ?
Da, ovaj moj je baš nekakav osetljiv, a i ekcem mu se pojavio baš kad sam probala da mu uvedem gluten. Nisam ja žurila jer mi se žuri, već sam pročitala na stranici instituta za dete (tako nekako) u Zagrebu, da je bolje krenuti oko 7og, jer će se nepodnošenje tada bolje primetiti. Kao, kasnije se može desiti "pritajena celikalija". Da ne dužim mnogo...osim ako nekoga zanima.
S tim da to što Cvrle burno reaguje može da bude i znak da je još rano za gluten Wink
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 26/3/2013, 17:06

Kod nas gluten daju od 8-og. Ja sam sa 7.5 od prilike

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dacans 26/3/2013, 17:31

I kod nas gluten od 8m..ja poslusala..riba od 12m..kao i kravlje mleko..a meni dr iz dz rekla belance od 9m...svi ostali dr rekli od 12m..medjutim ja nju poslusala sa oba deteta..i na taj nacin su sa 9m poceli da jedu i proju i gibu...i nista im nije falilo u smislu alergija a;i oni nisu ni do tad bili alergicni ni na sta Very Happy
dacans
dacans

Broj poruka : 926
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 25.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 26/3/2013, 18:55

Meni je sad dr rekla, a zbog pojave ekcema, da mu sve odložim za još po mesec dva Rolling Eyes
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 26/3/2013, 20:08

belance ne planiram pre prve godine dati, mame iz mog okruzenja ga nisu davale, te necu ni ja, uglavnom sve ga uvedu pre one vakcine mmr, to je okao obavezno....
mislim nigde, ama bas nigde ne zurimo, ceo zivot ima pred sobom da klopa sta god mu dusa zaiste, prve godine ga zaista ne moram ni nuditi ni hraniti namirnicama koje nisu najpozeljnije, mleko ce mu biti ionako osnovna hrana....
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od plavaptica 26/3/2013, 20:24

Jeli smo oslica.
Ja nekako razmisljam da postepeno uvodim hranu koju ce najcesce i jesti kasnije, bez neke velike filozofije, okvirno postujem vremenske odrednice, ali ne bas po svaku cenu, vec to prilagodjavam detetu i tome kako joj sta prija. Npr. mlecni proizvodi (na moje veliko razocarenje) nam bas i ne odgovaraju, zbog tvrde stolice.
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 26/3/2013, 22:21

Joj Ptičice, pa možda će se popraviti stanje. Malo pauziraj, pa probaj opet.
Ja sutra planiram da mu dam žumance, prvi put. Treba sa 8, ali pošto sve odlažem, krećemo sa 9.
Ima neka hipp kašica sa lososom na kojoj piše da je za bebe od 4 meseca... možda da probam...videću
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 26/3/2013, 23:23

Ja se slazem sa Pticom, a moram da priznam, da moje drugarice, farmaceuti razmisljaju isto. Kad je Lenka bila beba, rekli su mi zumance sa 6 meseci i tako sam joj i dala, a onda kad je Milena dosla na re, od jednom sa 8. Ja ga vec bila dala. Onda meni rekli gluten sa 8, a mojoj drugarici u istom DZ, razlicite dr, sa 6. I kako ja da verujem sve to. Milion puta smo prepricavale te situacije. Jedno je sigurno, sa prvim detetom se mnogo vise vodi racuna, sa drugim, totalna opustencija, mada je meni i prvo jelo pitu i palacinke sa 9 meseci Rolling Eyes
Mirka, a da ti njemu uradis alergo test? Meni je L imala ekcem od citrusa prosle godine, ove ne. On je vec veliki i dosta bi hrane mogao da jede, a ti mu pomeras, a mozda ne moras. Ovako uradis test i lepo znas.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 27/3/2013, 05:27

alergo test se radi uglavnom posle godine jer ranije nije validan, tj cesto deca posle godine prerastu alergije. ...
svako sa svojim detetom radi kako misli da treba, to je normalno... mi planiramo polako....
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dacans 27/3/2013, 07:41

Ma Mili sve se slažem...ja moram da vam kažem da kad god smo bili kod bilo kog pedijatra..ili u dz ili u decjoj bolnici, uključujući tu i moju najbolju drugaricu koja ima sad vec dva velika dečaka i kad god sam pitala o uvodjenju čvrste hrane svaki put bi mi svaki pedijatar pričao istu priču ne pre 6.meseca ako ima dovoljno mleka i ako hoće mleko..a kad ih onda pitam(a mogu to da ih pitam jer smo kolege i u najmanju ruku poznanici) a kad su oni svojoj deci uvodili čvrstu hranu odgovor je bio sa 4 meseca iako su i dalje sisali..čak i do godinu dana..kažu da oni moraju da daju takve savete jer tako diktirau SZO i druge svetske institucije ali da je iskustvo pokazalo dobrim ono što su oni lično i na svojoj deci primenili..realno ako dete krene da uvodi čvrstu hranu sa 6 meseci ono tek negde oko 8-9meseca počne da jede konkretno 2 oobroka dnevno..tom detetu u tom uzrastu to nije dovoljno u najvećem broju slučajeva..i u periodu od 6-8m se najčešće i javljaju anemije kod dece upravo iz tog razloga..u maminom mleku sve manjeFe, a drugih većih izvora Fe još nema u njegovoj ishrani..drugo objašnjenje zasšto su oni svojoj deci uvodili ranije čvrstu hranu jeste formiranje papila za različite ukuse na jeziku..oni se formiraju od 6 meseca pa nadalje, tako da dete manje više bez problema prihvata sve nove ukuse u uzrastu do 6m..a dosta teže ukuse posle 6 m..pa je veći problem dete'navući'na tu hranu..ili mu promeniti ukus posle 6m po pitanju onoga sto voli i ne voli...eto to je ono što su meni napričali pedijatri u privatnim razgovorima..i to od onih najstarijih koji su sad i u penziji ..do onih koji sada specijaliziraju..znači potpuna zamena teza kada su u pitanju deca koja su njihovi paccijenti i deca koja su njihova 'krv i meso' sto bi se reklo
Uživajte i opušteno..imaju oni ceo život pred sobom , to je tačno, ali nije to jedina činjenica kojom se treba voditi kada je uvođenje čvrste hrane u pitanju Very Happy cvet
dacans
dacans

Broj poruka : 926
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 25.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tinche 27/3/2013, 08:38

Daco, u potpunosti se slazem sa tobom...i sa Mili...i znam ja jos neke koji su gibu jeli sa osam meseci! :)
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 27/3/2013, 08:42

naravno, ja opet dodjem ko neki redovni kontras lol!
salim se malo, ali nisam daleko od istine izgleda hehehehe

nemaju svi pedijatri takvo misljenje
drugo, saznanja se menjaju i treba ih kolko tolko pratiti, opet naglasavam, moje misljenje
govoriti samo kako se nekad radilo i kako smo ispali ok i nije neki argument, bar meni....
uvek sam za to prihvatiti nova saznanja
pa i zene danas sa carskog dodju sa minimalnim rezom u nivou lastisa gacica i ispod njega
a nekada su , sto bi nikola kojo rekao, nosile kravatu na plazi
u svim sferama zivota prihvatamo novosti, jedino se ovde nesto ljudi koce, bune i spominju kako se radilo pre 10-20-30 godina:)

moram jos nesto primetiti, uglavnom u odbrani stava da se sto ranije pocne i uvede dosta toga u ishranu, imamo neke argumente tipa culni receptori na jeziku, beba nece hteti da proba nove ukuse kasnije, nece hteti da rucka...
ja tu bas nesto ne vidim problem, tj. ne znam decu koja gladuju kasnije jer su dugo sisala, smeta mi sto se mleko smatra necim nehranljivim vec posle 4-5 meseci bebinog zivota ?! ne znam zasto

meni je 'veci' problem nezreo dig. sistem u prvih 6 meseci, i to sto creva tada 'propustaju' vece molekule kroz membrane te to uopste nije dobro i otuda pojava raznih alergija i nepodnosenja odredjene hrane, sto se u vecini ne bi desilo kada bi se sacekalo malo da dig. sistem sazri i da se te vece pore zatvore , te i beba bude zasticenija od alergena i stetnih uticaja, a dig. sistem = dobar imunitet, tu se valjda slazemo....
ako cu da vagam izmedju dobroh papila na jeziku i zdravog dig sistema i imuniteta, biram ovo drugo...
ne mora moje dete, da se razumemo, biti alergicno ni na sta, ali mi zaista ne predstavlja problem izbaciti mu prve godine desetak alergena, i mirna backa... nece njegova ishrana nicim manjkati, bar je izbor namirnica danas izuzetno sirok, te i ako npr je neko alergican na gluten ima sirok spektar zitarica koje su i zdrave i bogate svim i svacim, i nista mu nece faliti....

deca koja su na adaptiranom mleku, sa tim se slazu dr da njima treba uvoditi namirnice pre punih 6 meseci, tacnije izmedju 4 i 6 meseca, dojenim bebama zaista nema potrebe za tim, nutritivno ih potpuno zadovoljava....
bebe su tako 'konstruisane' da sve sto im treba prve godine je mleko, sve ostalo moze da bude dodatak mleku, ili eto i da se zameni pa da bude obrok
s toga i to koliko beba treba da ima obroka sa osam meseci, pada u vodu....
mali primer, deca u africi su uglavnom skroz zdrava prve godine dok samo sisaju, kasnije se razboljevaju kad pocnu da 'klopaju' jer im u ishrani tada manjka proteina pa onda imamo male crncice, bolesne, sa velikim trbuhom i tanucnim nonama, zaboravim tacan naziv tog oboljenja koje je cesto medju njima, znam da je na slovo K ....

gvozdje, ni to ne fali dojenoj bebi, beba u stomaku dok je crpi gvozdje i skaldisti ga, tj deponuje i ima ga sasvim dovoljno, ima dojene dece sa odlicnom krvnom slikom....

sto zena, sto misljenja, to je sigurno tacno, ali mi je ipak 'lakse' jer imam pedijatra koji se slaze sa svim mojim stavovima, drugarice koje su tako radile, volim da citam i strucne tekstove na tu temu, tako da sam poprilicno zadovoljna svojim izborom....
jedino da 'sredim' rodjenu tetku koja je ubedjenja da ce vladeta umreti od gladi jer mu mama daje samo da siki lol! v
al najbolja joj odvala bila "mleko ce samo da ispiski, u njemu nema nista" affraid Laughing
ma jooook Laughing
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 7 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 29 Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 29  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu