KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

plan i program uvodjenja cvrste hrane

+67
Tavita
BiKsi :)
Bobac
Lija
micam
Vanja80
Mimi12
nina :)
Tangerine
mimi85
lolipop
masato
bobica83
alisa
Deni
Ema78
d77
Vuchica
Stenli
zvoncica36
zoxa
veki1
fight&faith
jagodica
heart84
lilly13
mijaki
dr mali pariz
dacans
dragmilk
Botox
Orline
Marie
Mali Princ
agata
Marija86
noja
Mrvica
makababy
cici
plavaptica
cufta
Tanja83
penelope
Mirjana
Zoka83
lena
key
Tinche
buby
nesalela
catherine290505
Sneza
brinbili
Milijana
Lily
Pakki
Anuska
MARA
Jelence
Cherry
Gala
Kata
duga76
Hitron-Luka
maus
era
71 posters

Strana 8 od 29 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 29  Sledeći

Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 27/3/2013, 09:08

Bojana, moja kuma je detutu na IMD radila alergo test pre godinu dana, moja drugaria takodje.
Daco, Tina, izgleda da malo naginjete ka mojoj i Cuftinoj skoli Wink
Inace, Daco, sve ovo sto si ispisala sam ja mislila, ali nisam imala naucno objasnjenje, sad si mi kompletirala stav Wink Inace, sam ja to, na osnovu iskustva iz okoline zakljucila.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tinche 27/3/2013, 09:47

Milijana ::
Daco, Tina, izgleda da malo naginjete ka mojoj i Cuftinoj skoli Wink
.

Ili vi ka nasoj! Razz Wink
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 27/3/2013, 09:49

Tinche ::
Milijana ::
Daco, Tina, izgleda da malo naginjete ka mojoj i Cuftinoj skoli Wink
.

Ili vi ka nasoj! Razz Wink
yes yes yes

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dacans 28/3/2013, 08:55

Zaista se slažem sa time da ne treba da gledamo kako je nešto izgledalo i kako se radilo pre 10, 20, 30 godina i da se držimo toga u eri svih medicinskih, tehnoloških, farmaceutskih dostignuća..nisam tako nešto ni rekla..kada sam govorila o starijim lekarima govorila sam o njihovom iskustvu..to je ono što nijedno dostignuće u bilo kojoj sferi neće moći zameniti..i nešto što je po mom mišljenju neprocenjivo..pogotovo u kombinaciji sa najezdom novih sazanja..ako govorimo o praćenju novina s obzirom da sam medicinar..i da sam o ovome pisala samo sa lekarskog stanovišta mora se priznati da ako neko mora da prati nova saznanja svakodnevno onda smo to mi...pa ja nisam pisala na osnovu članaka iz novina..iza mene i ostalih pomenutih dr je 6 godina studiranja, 4 godine specijalizacije..godina subspecijalizacije, magistarske..doktorsake studije..znači izmedju 10-15 godina školovanja..ne računajući osnovnu i srednju školu..pa ne možemo onda govoriti o nekoj zastarelosti..ne želim to da prihvatim..a kada pričamo o papilama..to je tako. kako jeste..i nisam mislila da će bilo koje dete gladovati..ni slučajno..ali ješće manje raznovrsnu hranu..odn velika je verovatnoća za to...zreo dig sistem naravno da je najbitniji..pa ovde niko i ne priča o uvodjenju ne znam kakvih namirnica od 4meseca nego o onim najmanje alergogenim namirnicama..gluten svakako ne pre 8m..slažem se u potpunosti..i isto svom detetu nijednom to nisam davala..isto tako ima roditelja koji daju i meni je to ok..to je njihovo dete njihova odluka..nema tu mnogo pametovanja na kraju krajeva..i na kraju moje lično mišljenje mada će me mnoge majke osuditi je da nisam nešto baš oduševljena dojenjem odn majčinim mlekom i svim onim što ono pruža..i to iz ličnog iskustva..Mina mi je sisala 4,5 meseca..od toga 3 meseca je bila bolesna..nisam mogla da je zaštitim fenomenalnim antitelima iz mog mleka..ludela sam tri meseca sa malom bebom..kojoj nos curi..kašlje kao magarac, povraća šlajm..tuga i užas..sa Andrejem ista priča, potpuno ista..tako da ja nisam videla neke velike neverovatne prednosti mleka..sa druge strane znam dosta beba koje su u 4-5-6 mesecu počele da jedu na sat vremena noću, budile se gladne..očigledno da mleko čak ni u tim ranim mesecima njima nije bilo dovoljno..čak nije ni moglo da se stvara nekim mamama u većim količinama, koje bi zadovoljile povećane apetite..znam bebe koje su sa tri meseca pile više od litre maminog mleka dnevno(izmuzenog)..a nisu napredovale..pa su već sa tri meseca krenule u dohranjivanje..znam mnogo slučajeva..ne samo od prijateljica koje su mame nego iz lekarskih ordinacija direktno..sve u svemu svako prati svoje dete..gleda..osluškuje..i odlučuje..
I na kraju..Bojana ne znam ko je vaš pedijatar..ali baš mi se i ne sviđa činjenica da se 'dr slaže sa tvojim stavovima i na sve klima glavom'..ja ipak volim kad odem kod svog lekara da znam da je on lekar a ja pacijent i da slušam ja njega i njegove savete i preporuke..ne slepo, to se podrazumeva yes
Što se tiče škole...pa može bre kako hoćete..kod mene sve može...laganezi lol!
dacans
dacans

Broj poruka : 926
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 25.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 28/3/2013, 09:58

hehe, ko je rekao da moja dr klima glavom na sve? svasta daco....
u svakom slucaju, mislim da zna vise moj pedijatar nego neki rendom dr, neke sasvim druge specijalizacije, nju sam izbarala, njoj verujem....
tvoj post bi mi mozda i bio ok da nisi dr, ovako mi je zaista tesko svarljiv :)

daco, kako god, ovo o cemu sam ja pisala je izmedju ostalog i preporuka svetske zdravstvene organizacije, moje doktorice, i nase bivse doktorice iz beograda, preporuka zena iz moje okoline, cije misljenje mi je bitno itd.... )

nije to nekome dunulo tek tako da preporuci neku glupost iz puke dosade....
jednostavno, dva smo sveta ocigledno, i ne vredi....

napredovanje takodje, trebala bi znati, ako si vec doktor, da je za dojene bebe sasvim normalno i da dobiju 200 grama i da dobiju 2 kile
a budjenje, pa boze moj, deca se doje na zahtev, i normalno da im se vremenom povecava potreba, a beba da bi navukla sebi vise mleka mora cesce i da siki u nekom periodu, to su ti cisti prirodni zakoni, da ne spominjem skokove u razvoju koji se javljaju.... to je jasno svakome ko je pokusao da shvati sta mu se desava sa telom i kako to sve finkcionise....

sto se tice zdravlja, moje dete je savrseno zdravo, a pri tome jos i ranije rodjeno.... sisa samo moje mleko, niko nije ni rekao da je majcino mleko, svemoguce
decu treba na mnogo drugih nacina cuvati od bolesti....

u svakom slucaju, i ja se drugim uopste ne mesam u to kako ce da rade, ali zna se sta i kako treba
to dal ce neko da daje belance pre prve godine je njegova stvar, ali nikako nije u redu da druge ubedjuje u ispravnost svog stava.... danas se bar dosta toga zna.... svakome ostaje naravno da radi kako misli da treba, ali me nece niko ubediti, niti sam trazila da me iko ovde ubedjuje u nesto u sta nikada necu verovati.... a ja bar za sebe mogu reci, da sve sto sam radila do sada, dobro sam ispitala i istrazila i preko literature i preko tudjih iskustava....

mislim da je ovoliko sasvim dovoljno od mene na ovoj temi :)
ionako sumnjam da ce se ista promeniti, te cu se sada povuci....
pozdrav svima :)

Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 37
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 28/3/2013, 11:11

Majko mila, draga...
Što zapeva Happy pre neki dan:"Nesrećnik sam oooooooood maaleeeena..."
Dakle, dođoh da se pohvalim da smo posle 3 meseca probali ponovo krompir. Juče bio treći dan. Prvi dan zelena retka kaka jednom. Drugi dan (mada je pojeo samo dve kašičice) nema reakcija, treći dan (juče) pojeo baš dosta i nema reakcije f radost igra v
Za šargarepicu i gluten idem kod pedijatra, pa na alergo test ako ona kaže da može.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od plavaptica 28/3/2013, 12:26

Bravo Cvrle g.
Nego sto sargarepa, zar je imao i na nju neku reakciju?
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 28/3/2013, 12:59

Pa zamisli! Znači ono što se preporučuje za prve namirnice, baš zato što se lako podnosi, samo mom detetu ne odgovara! Od šargarepe se osipa i po kapcima i ušnim školjkama!

Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dacans 28/3/2013, 13:02

Bojana draga ti si u svom postu napisala da tvoj dr klima glavom i da se slaze sa svim tvojim stavovima...a iskustva i izjave lekara koja sam prenosila...svi su od dr , svi sa specijalizacijom iz pedijatrije, a veliki deo njih i sa odbranjenim magistarskim i doktorskim tezama bas iz te oblasti, ja jesam dr nije vazno ni koje specijalnosti..ali mojoj deci sam mama i samo cu to i biti celog zivota, pa cu bez imalo sujete otici do pedijatra i pitati ga sve..ne kod jednog, kod 5 ako treba ...sigurno nisam hirurge pitala za uvodjenje cvrste hrane..mada kada vidim da ovde mnogi znaju sve ne mogu a da ne pomislim da i taj hirurg zna nesto o uvodjenju cvrste hrane..pa ipak je i taj neki hirurg ucio nesto tokom decenija skolovanja..danas occgledno svi uce samo na internetu i u casopisima..ukucas dg i eto resenja Rolling Eyes
A sto se tice komentara toga da se deca trebaju cuvati da se ne bi rabolela..msm da komentar uopste nije na mestu..pa sta ti mislis da mi koje smo mame ovde i cija su deca bolesna..ne vodimo racuna o njima..da mi bas cinimo sve da se oni razbole..zaista krajnje ne primeren komentar osobe koja je mama bas kao sto smo i mi koje smo na ovoj temi
srdacan pozz od mame trenutno dvoje bolesne dece, koju verovatno nisam dobro cuvala Wink
Mili sta tek tebi da kazem..ti svoju decu ove zime uopste bre ne cuvas Razz Razz
dacans
dacans

Broj poruka : 926
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 25.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dacans 28/3/2013, 13:06

CVRLE bravo za krompir d d
Doci ce Miro i ovo sve na svoje...kad tako krene sa reakcijama..samo ces sve namirnice koje se uvode u odredjenom periodu pomeriti za dva meseca minimum i to je to ljubav
Ljubi svalera malog love
dacans
dacans

Broj poruka : 926
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 25.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Marie 28/3/2013, 13:13

Cesto pratim ovu temu, znacila su mi ispisana iskustva kad smo poceli sa cvrstom hranom. Ono sto je meni jako bitno, a mislim da se cesto zaboravlja, je individualni pristup detetu. Svako dete je prica za sebe i mislim da se malo ko nece složiti sa tim. Zato mi ni jedna strana u potpunosti ne drži vodu - ispade sad svako dete koje sisa treba samo da sisa bas do 6 meseci, ili kako neki tvrde bas ne treba, nego tad i tad uvesti mu cvrstu hranu. Ja sam moje dete osluskivala, poceli smo sa 5 meseci i super nam ide... Ono sto moram da prokomentarisem je Dacina neubedjenost u fenomenalna antitela iz majcinog mleka - e pa moja cerkica se sa 3 meseca nije razbolela kada smo mm i ja zakacili virus, tada je samo sisala. Kako da objasnim to nego upravo kao zaslugu mleka, jer sta je moglo da je zastiti od virusa koji sam ja imala, a po ceo dan sam sa njom! Drugi primer - jedan nas drugar sa 2 meseca nije dobio ovcije boginje koje je njegova mama tada dobila, takodje je samo sisao. Sto se tice budjenja nocu - mislim da to ima veze sa tim kakvo je dete, moja cucka je sa 2 meseca dok je samo sisala pocela da spava celu noc, a tako je i dan danas kada i sisa i jede cvrstu hranu. Nadam se da post nije nejasam, pisem sa tel. pa mi je malo nepregledno... Pozdrav svim mamama i decici!
Marie
Marie

Broj poruka : 149
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 28/3/2013, 13:15

dacans ::CVRLE bravo za krompir d d
Doci ce Miro i ovo sve na svoje...kad tako krene sa reakcijama..samo ces sve namirnice koje se uvode u odredjenom periodu pomeriti za dva meseca minimum i to je to ljubav
Ljubi svalera malog love
E baš tako mi je rekla ta mlada dr, a najviše zbog ekcema. Znači, ima nade za nas Very Happy
Ljubimo i mi vas, onako švalerski grljenje grljenje
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 28/3/2013, 22:04

Daco, svaka ti je ko Njegoseva
Mislim da za zadnjih godinu dana nije bilo bolesnijeg deteta na Kutku od moje M, koja je sisala do 10 meseci, al sad mi je jasno da je nisam pazila Rolling Eyes S druge strane, L je bila savrsemo zrava dok se nije rodila M kliconosa, a nije sisala. Sad mi je jasno da sam, u stvari nju bolje pazila.
E sad, Daco, definitivno si u pravu, ove zime sam se potpuno opustila Razz

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dacans 29/3/2013, 07:09

Mili ma volim i ja tebe ali moraš bre bolje da paziš tu decu..miša mu .ebem Razz
dacans
dacans

Broj poruka : 926
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 25.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 29/3/2013, 15:35

E stvarno...ne znam čemu te prepirke i nametanje sopstvenog mišljenja...Meni (verovatno svim posetiocima ovih strana) znači da čujem svako mišljenje, pa se nađem negde. Nekad poslušam ove što sve rade po p s-u, nekad me smire ovi opušteni koji iz iskustva znaju da nije sve crno-belo!
Nikad neću da zaboravim dan kad me je genetičarka isprepadala tumačenjem tadašnjeg nalaza. Ispalo je da me te nedelje moraju poroditi ili je beba gotova. Mislim da još nisam bila ušla u 7.mes. Tada mi je moj ginekolog rekao nešto ovako -Teorijski, koleginica je u pravu, ali ona nije videla koliko smo zdravih beba izvadili iz veoma loših posteljica!
I tako ja dočekah i deveti mesec sa katastrofalnim rezultatima!

Hoću reći, teorija pije vodu, ali je bez prakse ništa! Sačekajte da prođe decenija, pa ćemo čitati kako smo danas davali deci nešto što se nikako ne sme i uskraćivali nešto što im je neophodno.


Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od plavaptica 29/3/2013, 16:11

Miro sve si lepo napisala smiledraw
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 3/4/2013, 22:15

Juče gledah na Prvoj u jednoj od one dve emisije Exclusiv ili ona druga, gost je bio pedijatar, alergolog, pulmolog. Naravno, od svog deteta, tj. njegovog klavira, ne čuh ime čoveku. Kaže da se alergo test može uraditi i u prvom mesecu, ali da za to obično nema potrebe. Ako se sumnja na neku alergiju, a u porodici ima osoba koji su alergični na nešto, već od trećeg meseca se može voditi na testiranje.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dr mali pariz 4/4/2013, 13:49

Dugo nisam pisala ovde...i bzvze je što se na ovakvim temama raspravlja na neki grub način.
u svakom postu se donekle pronalazim...uvek stajem u odbranu majčinog mleka-i ne vidim razlog da se samo loše govori o njemu...no-
Da,mi smo ti koji smo dosad i gibanicu i listiće i sarmu-hahahhhaa,a puko je onaj ko misli da su mi deca pojela sarmu-šta ću-kas sednemo da jedwmo-oni perose svaki put-mora im se dati po mrva od toga Wink
Nego,mi smo sa šest il sedam uveli gluten-ne sećam se tačno,mislim sedam-i to sa Milupinim 7-corn,posle sve nekako lagano-i žumance,i jogurt-koji ne vole,više vole kiselo mleko. Belo meso manje-junetinu više-generalno slabo meso.Sir vole.Pavlaku-ne baš.
Kravlje sam uvela u kaše, a dohranu piju ujutru,popodne,pred spavanje i dva puta noću.
Od povrća jedu-krompir-omiljeni,šargarepa-skoro svaki dan,boranija,grašak, od kupuasa-brokoli i karfiol i prokelj,
zelje,blitvu,spanać.
Jednom smo greškom u jelu umesto žumanceta smutili celo jajw kuvano-Nič im bilo nije-ali,naravno-nismo nastavili da pravimo tu grešku.
Nisu mi sva jela kašasta-često imaju texturu,al žvakolje-ko kako ume.
Da-i domaće mlince su ručkali...ako me pitate šta im je omiljeno-nema .Ali Milupinu žitnu sa čokoladom obožavaju...i u opšte- žitarice vole.
Zdravi su,Bogu hvala,i lepo napreduju.-a to mi i jeste bitno.
Od masti,dosad samo-maslinovo i to me često.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dr mali pariz 4/4/2013, 13:52

auuuu-grešaka...šta ću,sa tl.kucam,a nešto net stalno pada,pa mi se i kucanje smuti.
Pozdrav svim mamama kuvaricama!
p.s. moji baš ne vole kuvano iz teglica,a voće-đene-đene-omiljeno im kad u skuvanu jabuku i taj sok dodam plazmu.To zovemo-
kolaci-kolaci Very Happy
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Orline 5/4/2013, 23:57

Mali Princ ::kravlje je rekla nikako pre prvog rodjendana, a za jogurt , pavlaku i sl. ce nam dati uputstva posle krvne slike, nije htela vise da nas zatrpva informacijama, ionako smo vise od sat vremena bili za ovo osnovno..

Prinče, nema te odavno, šta reče dr za pavlaku. Ja mom malom stavila kašičicu, onu njegovu, par puta, nisam primetila da mu smeta. Il sam možda baš uranila Rolling Eyes
agata ::Evo kako smo mi uveli cvrstu hranu:

Samo sisanje
punih 6 meseci, ni voda. Od sedmog meseca postepeno isprobavanje ukusa
po 3 dana. Prvo pirincana kasa 3 dana (ne kupljena kasa, nego sam kuvala
pirinac na vodi), pa naizmenicno povrce i voce. Bila je zima pa nije
bilo sljiva, bresaka, kajsija, nego smo jeli sargarepu, pa jabuku, pa
bundevu, pa krusku, pa tikvice, onda kukuruzni griz, bujon od pilece i
junece corbice. Voce i povrce sam barila u aparatu za kuvanje na pari i
mislim da je to idealno, nista ne ode od hranljivih materija u vodu, a i
ukus je lepsi. I onda sam stapnim blenderom miksirala u kasu. I uzivala
sam u tim pripremama. Very Happy
Sokove
joj nikakve nisam davala, evo pogodilo se da je danas prvi put probala
sok, Hippovu breskvu. Ja sam generalno protiv sokova, obojene zasladjene
vode, ne znaci deci nista. Nista se oni ne naprezu da zvacu kasice, to
je sve izblendirano, pocinju da zvacu tek kasnije kad im se daje seckana
hrana.
Kasnije sam uvela i kupljene Hippove i Milupine pirincane kase, pa onda redom i ostalu hranu.

Bojana86 ::ja mu kupila juce pribor za klopu :)
kupih mu pirincano, heljdino i brasno od prosa, sva su bez glutena
bice nam super za pravljenje zitnih kasica, a i kasnije u to mogu dodavati voce i povrce koje je probao, da obrok bude kompletniji....
jos uvek ga samo dojim
pocecemo sa uvodjenjem cvrste klope sa punih sest meseci, pa polako, obrok po obrok
nigde nam se ne zuri, jedino sto cu se ja potruditi da ga upoznam sa svim ukusima i namirnicama...
Boki, bravo za pripreme Very Happy
Vidiš i agata je isto kao ti. I par mojih drugarica. Samo ti guraj, do sad vam je išlo lepo Very Happy
Meni se sasvim uklapa to što ti krećeš od 6.m. Ti si potpuno u svemu po novoj školi, i marama, i sikenje na zahtev, platnene pelene, pa onda i to dodje kao logičan sled. Pri tome Vladfica i pre termina rođen. Treba se držati jedne škole i gurati po tome. Ja sam se pogubila sasvim bila. Pa kao, ja ću po sredini, ni po staroj sa 4m ni po novoj sa 6m. nego nešto izmedju, sa 5m. Onda me i Princ obraduje sa postovima koji i govore o početku sa pet meseci.
Mene je poremetio nedostatak mleka, njegovo često budjenje, ciklus pre vremena i odbijanje formule, pa sam polako krenula sa puna 4m. Sad sam usporila, pa još nismo večeru uveli, ali je mleka dovoljno, i par puta kao da je imao grčeve uveče posle neke hrane, tako da nisam sigurne koliko je za njega bilo kretanje sa 4m, obzirom da su dve nedelje pre toga i bili konačno prestali. Onda nas poremeti operacija i tako. Uglavnom, ozbljnije krenemo sa 5m. I to je već bolje

Mirjana ::Aha, dobro lol!
Baš sam mislila da odem da kupim kinou, jer tek pre neki dan pročitah da je bezglutenska žitarica. Za sada jede pirinač, kukuruz, proso i heljdu.
A što se proširivanja jelovnika tiče, planirala sam isto i podržavam plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 561840

Znači amarant i tapioka su bez glutena? Hvala za info Boki plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 766699
Kako spremaš te egzotične namirnice, taj amarant, tapioka, nemam pojma šta su. Skoro tek čuh za neki sladak krompir da može, ali ga ja ne videh. Mada od te egzotike bih jedino avokado krenula uskoro, ne znam za tu kinou, kako ide.

plavaptica ::Gluten smo uveli sa 6 meseci i danas nam je omiljeni Laughing , msm na plazmu. Nije nam apsolutno nista smetalo od samog pocetka. Miro mozda je Cvrle stvarno osetljiv na gluten, bolje pricekajte.
Ribu jedemo svake srede i Ana je obozava Shocked
Sada smo bile na sistematskom i rekli nam da mozemo uvesti kravlje mleko. Naravno ja joj ga dajem samo uz kasice, najvise 1 dnevno.
Vidiš, ti si baš ribu rano uvela. Ja nešto ne znam kad se ona u stvari i uvodi, ili isto zavisi od vrste ribe.


dacans ::Ma Mili sve se slažem...ja moram da vam kažem da kad god smo bili kod bilo kog pedijatra..ili u dz ili u decjoj bolnici, uključujući tu i moju najbolju drugaricu koja ima sad vec dva velika dečaka i kad god sam pitala o uvodjenju čvrste hrane svaki put bi mi svaki pedijatar pričao istu priču ne pre 6.meseca ako ima dovoljno mleka i ako hoće mleko..a kad ih onda pitam(a mogu to da ih pitam jer smo kolege i u najmanju ruku poznanici) a kad su oni svojoj deci uvodili čvrstu hranu odgovor je bio sa 4 meseca iako su i dalje sisali..čak i do godinu dana..kažu da oni moraju da daju takve savete jer tako diktirau SZO i druge svetske institucije ali da je iskustvo pokazalo dobrim ono što su oni lično i na svojoj deci primenili..realno ako dete krene da uvodi čvrstu hranu sa 6 meseci ono tek negde oko 8-9meseca počne da jede konkretno 2 oobroka dnevno..tom detetu u tom uzrastu to nije dovoljno u najvećem broju slučajeva..i u periodu od 6-8m se najčešće i javljaju anemije kod dece upravo iz tog razloga..u maminom mleku sve manjeFe, a drugih većih izvora Fe još nema u njegovoj ishrani..drugo objašnjenje zasšto su oni svojoj deci uvodili ranije čvrstu hranu jeste formiranje papila za različite ukuse na jeziku..oni se formiraju od 6 meseca pa nadalje, tako da dete manje više bez problema prihvata sve nove ukuse u uzrastu do 6m..a dosta teže ukuse posle 6 m..pa je veći problem dete'navući'na tu hranu..ili mu promeniti ukus posle 6m po pitanju onoga sto voli i ne voli...eto to je ono što su meni napričali pedijatri u privatnim razgovorima..i to od onih najstarijih koji su sad i u penziji ..do onih koji sada specijaliziraju..znači potpuna zamena teza kada su u pitanju deca koja su njihovi paccijenti i deca koja su njihova 'krv i meso' sto bi se reklo
Uživajte i opušteno..imaju oni ceo život pred sobom , to je tačno, ali nije to jedina činjenica kojom se treba voditi kada je uvođenje čvrste hrane u pitanju Very Happy plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 490909
Uglavnom su i svi pedijatri stara škola. Potajno Laughing
Učila je većina tako i svojoj deci davala tako. Ja se rukovodim time jer i meni tako odgovara, ali istina je verovatno negde izmedju Laughing


Mirjana ::Pa zamisli! Znači ono što se preporučuje za prve namirnice, baš zato što se lako podnosi, samo mom detetu ne odgovara! Od šargarepe se osipa i po kapcima i ušnim školjkama!

M. je imao nešt kao grčeve i bio pun gasova posle šargarepe. Kad sam mu dala Hippovu, ništa. Opet probam ja da skuvam, ono mu smeta. Tako da...Malo su i naše poijace diskutabilne
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mali Princ 21/4/2013, 01:23

Nikako da stignem...

Dakle, sa 9. meseci smo otisli na kontrolu, i dr nam je rekla ovako:

Beba u uzrastu 9-12m pocinje da jede gurmanski i radi se odvajanje ukusa.

Uvode se zacini - m.dusica, ruzmarin, nana... sve sem karija, bibera, ljute paprike.

Sto vise testenina, hlebastih kolaca-npr strudla i sl.

Razdvajanje ukusa: napravite bebi tanjir kao nama, samo isitnite koliko beba sitno jede, npr u jedan tanjir stavite meso, pa pored pire og graska sa puterom i cveklu kao salatu, bez sirceta, naravno. i onda date bebi zalogaj malo mesa, pirea i malo salate, a beba sama uzme kiflu ili hleb.
Meni je u startu delovalo nemoguce, ali Dusan sada stvarno tako jede, i bas mu se svidja.

Supe i corbe se ne daju jos uvek da ne zauzimaju mesto i ne sire creva nepotrebno.

Princip je, okvirno, sto vise kalorija u sto manjoj kolicini, i da je ukusno.
Poceti sa mrvicom soli.
Za kuvanje se moze koristiti kravlje mleko, za pice NE.

- ranojutarnji obrok - podoj/formula

-dorucak, OBAVEZNO jak i konkretan: kajgana od zumanceta na puteru sa jogurtom i kiflom ili popara sa kajmakom, ili palenta sa kajmakom, kifla sa pavlakom i sl.
ps mi najvise volimo kajganu od zumanceta- smaze je kao nista:)

-rucak: bolonjeze ili musaka ili punjene paprike/tikvice/ ili peceni batak i pire krompir i dinstana sargarepa...

ili riba, ali ribu spremiti kao nama sa belim lukom, zacinimai sl. u rerni, nikako kuvanu jer nije bas ukusna pa da dete ne odbije.

Jeli smo skarpinu, jednom sa sargarepom i ceri paradajizom, a drugi put sa blitvom na mleku.

npr. mi smo danas isitnili peceni batak, a napravili krem od plavog patlidzana sa jogurtom i majcinom dusicom i prelili batak - bas je slatko smazao.

vecera: pita sa sirom, sve vrste testenina- kuvane, zapecene, proja,..., palacinke sa dzemom koji ima manje secera, strudle, kiflice, starinska peciva...

Uzine kako dete voli -voce, v.sok i sl.

Slobodno dati parmezan sa testeninom , super je za decu.
Belance ne koristiti do god. dana, nego sve spremati samo sa zumancetom
margarin NE, puter DA
maslinovo ulje do godinu dana, a posle moze i od grozdja
ne koristiti secer, izuzev u min.minimalnim kolicinama
nekad moze plazma
koristiiti mlecne proizvode sa vecim postotkom masnoce, ne obrane
ne terati dete da jede, kad je gladno jesce
koristiti pelat ili svez paradajiz u sezoni
koristiti zitarice
davati sto vise iz ruke - komadice hrane, kiflu, keksic i sl
bez svezeg povrca u prvoj godini
u prve dve godine je deci potrebno obilje masnoca i skrobova/ugljenih hidrata...

ako se setim jos nesto vazno pisem:)
Mali Princ
Mali Princ

Broj poruka : 1962
Godina : 49
Location : Bgd
Datum upisa : 10.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Marie 21/4/2013, 14:21

Prince hvala puno! Meni jako puno znace ovi saveti, jer smo sad 9. mesec, tj. punimo 9 za 10 dana osmeh srce Tako se i meni sve cini nemoguce, a evo vec par dana joj dajem da gricka pomalo plazmu i bananu u parcicima i super je ona to savladala, gricka i pomalo zvace Very Happy Taman za koju nedelju da pocnemo sa odvajanjem hrane, naravno polako tj. postepeno. A razgovaracu i sa nasim pedijatrom kad budemo na kontroli sa 9 meseci, mada znam da ce mi reci otprilike isto.
Marie
Marie

Broj poruka : 149
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od plavaptica 21/4/2013, 16:24

Prince stvarno koristan post, hvala likeit
Interesantno kako oni zaista u tom nekom periodu oko 9 meseci i sami pocnu traziti hranu u komadima, kasice im vise nisu zanimljive, bar Ana tako. Cak i ovo za testo, Ana pocela da obozava hleb i kifle, mene to u pocetku jako nerviralo, sve mislim da ima mnogo korisnijih stvari za jelo, a evo sada citam da je to u stvari u skladu sa uzrastom. Samo sam se zz sa ovim margarinom i maslacem, tj davala sam joj margarin...meni je tako bilo logicnije Rolling Eyes
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mirjana 21/4/2013, 19:28

Bravo Mali Princ as
I ja se uteših za kifle Laughing Dajem mu keks i kifle da bi naučio sam da jede. Pojede deo koji mu viri iz šakice, a ono što ostane u njoj ne zna kako će. Ne otvara šaku, već je glođe zatvorenu sa svih strana Laughing Bananu jede odavno i kad odlomi neki ogroman komad, baš se prepadnem, ali ništa on-savlada ga. Juče je na rođendanu jeo kiflu u kojoj ima celih jaja, a koju nisam mogla da mu otmem. Dala mu baka od slavljenice, jer ona misli da je to OK Sad Onda mu se zalepila za nepce, pa ga jedva spasih i više mu niko nije nudio ništa. Danas, pošto nisam stigla ništa da mu skuvam, jeo sa nama mlade krompiriće. Znam da su puni ulja, ali mislim da mu jedan obrok neće škoditi, kad već nije ona kifla :) Isitnila mu i stavila ispred njega u tanjir. Pored komadiće hleba. Znam da ne idu zajedno, ali tako mi se činilo da treba da mu dam. Uz tatinu pomoć je smazao sve Wink
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dr mali pariz 21/4/2013, 21:50

Prinče,gde si legendo!
hvala ma savetu-meni se sve to čini još daleko,ali nešto i ne baš-npr. mi jedemo lajganu od velog jajeta-ali Ivona,Duciju se baš i ne sviđa...palenta-bez ičega ako može.Mleko dajem lako si napisala,pite i lifle jedu iz mojoh ruku,kao i bananu-jabuku neće tako...
Testenine kupila kao one flekice-nisam htela da ih meljem u čoperu-ali iako su glazke i male,teško su ih gutali u kiselom mleku sa žumancetom kuvanim..
Nosam znala za to odvajanje hrane-još nismo tako radili,ali hoćemo što skorije.
Čuj-palačinke,štrudle..pa ko bi rekao da smeju...
ja puter koristim-neki president-on mi odličan.
znači smelost uzima maha-ribu smo hteli-pastrmku,al deda nije našao lepu...baš danas,i mi jeli škarpinu,nisam znala da i ona može.
Još jednom,hvala Prinče-i javi se,volim da te čujem.Very Happy
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 8 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 8 od 29 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 29  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu