KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

plan i program uvodjenja cvrste hrane

+67
Tavita
BiKsi :)
Bobac
Lija
micam
Vanja80
Mimi12
nina :)
Tangerine
mimi85
lolipop
masato
bobica83
alisa
Deni
Ema78
d77
Vuchica
Stenli
zvoncica36
zoxa
veki1
fight&faith
jagodica
heart84
lilly13
mijaki
dr mali pariz
dacans
dragmilk
Botox
Orline
Marie
Mali Princ
agata
Marija86
noja
Mrvica
makababy
cici
plavaptica
cufta
Tanja83
penelope
Mirjana
Zoka83
lena
key
Tinche
buby
nesalela
catherine290505
Sneza
brinbili
Milijana
Lily
Pakki
Anuska
MARA
Jelence
Cherry
Gala
Kata
duga76
Hitron-Luka
maus
era
71 posters

Strana 29 od 29 Prethodni  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mimi12 7/4/2018, 00:02

Joj Valika, sto je slatka ova nova njopalica Kutka!  angel
Za amarant ne znam, mi ga nismo koristili, ali eto Blanka ti je odgovorila.
Za boraniju znam da treba da se ciste semenke i koncici. Ali sad tu nije uvek sve isto. Nama je boranija padala eto tako kao tebi, kad je mogla i da se nadje na pijaci sveza. Nju smo kupovali i ona zaista ima jake konce i semenke. A utisak mi je da zaledjena, posebno zuta, nije takva. Tako da nisam ni ja bas svako zrnce koje vidim skidala, ali one velike jesam. Iskreno, zato je redje i kuvamo od graska i sociva, bas me smara to ciscenje. Mada je moje dete voli, pa sad opet dok ovo pisem imam grizu savest i verovatno ce biti na meniju za koji dan Very Happy . Nisam je nikad blendirala, uvek samo viljuskom usitnila. Sad vec seckamo. Kuvala bih je klasicno, sa krompirom ili bih dodala jos sargarepu, zavisno sto je jela prethodnih dana...I uvek dodajem domace maslinovo ulje u povrce ako nije obrok sa mesom (ovo se ne savetuje ako dete ima retke stolice).
Meni je Dnevnik bebe Marte dosta pomogao, mada ga se nisam, naravno, slepo drzala. Moje dete sad skoro sve jede, tako da sam zadovoljna rezultatom. Ima neke svoje faze kad nesto, eto, nece, a sto je do juce jela. Ali znam da ce za koji dan opet hteti...male cari rasta i razvoja lol! .
Ajde, pa prijatno drugari!

Mimi12

Broj poruka : 1758
Datum upisa : 21.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od valika77 7/4/2018, 10:59

Hvala Mimi,ja imam u zamrzivaču iz naše bašte to sam mislila da joj dam,ona je već iseckana i blanširana,sutra joj dajem pa ću videti kad se odmrzne da li ću moći da vadim semenke ili ću blendirati celu.
Videću kako će reagovati,a nije loša ideja da probamo i kupovni žuti.
Mi jedemo boraniju,tako da bilo bi dobro da se navikne Razz
valika77
valika77

Broj poruka : 198
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 19.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Bobac 7/4/2018, 19:37

Velika, prvo da kazem - devojcica je preslatka, obrascici kao medici.
Sve ti zene vec odgovorise, ja stigoh na kraj.

Nase iskustvo sa boranijom je bilo samo da sam skidala koncice ako sam ih mogla naci, semenke nismo vadili. Nasa je isto bila iz moje baste, tako da smo je rano brali. Kao i Mimi, nismo je blendirali vec seckali na male komade.

Za amarant ne znamm nista,  nisam ga ni ja nikad probala.

Lijo, kako si, ostalo jos malo i stize seka.
Nase dete je sad kao i vase, sad sve belo zove jaja, na moru je kupio skoljke po plazi i stavljao u usta i govorio jaja. Inace, kad ga god pitas sta je jeo on uvek kaze jaja.
Jos ratujemo sa mlekom, pokusavamo da ogranicimo na  bocice dnevno, cisto da mu ostane mesta da jede i nesto drugo.

Mimi zagrljaj za vas dve, kako ste, da li vam je stiglo prolece, da li skitate vise, kako ispunjavate dane.

Zene, jedu li vase deca hleb, moj nece ni mrvicu. Kuvam mu pahuljice, ali ne znam da li je to dovoljno.

Ljubim vas sve

Bobac

Broj poruka : 489
Datum upisa : 06.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Jerapetra 9/4/2018, 22:23

Žene drage, stisak zagrljaj
Kada se bebama može dati voće tipa jabuke, kruške, koje nije termički obrađeno, znači sveže, čisto me interesuje?
Valika, ja takođe ne znam ništa za amarant jer ga ne jedem pa ga nisam ni uvodila, a nisam čak ni boraniju, ali ne zato što je ne jedemo, već po preporuci dr zbog toga što mi dečaka baš muči tvrda stolica. U 9. mesecu je imao gasove sačuvaj Bože, a niije hteo vodu tj. jako slabo što je sigurno pogoršalo stvari, da ne pominjem da sam sve preporuke sledila da dajem namirnice koje su dobre za rešavanje opstipacije a izbegavam one koje doprinose tvrdoj stolici, i opet smo se strašno patili ceo 9. mesec. Sad je znatno bolje, a počeo je da pije i vodicu baš lepo, pa ću sad tek uvoditi i boraniju i pasulj. Taman sad znam kako ste davale boraniju sunny


Jerapetra

Broj poruka : 1311
Godina : 40
Datum upisa : 20.03.2015

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Bobac 9/4/2018, 22:56

Jerapetra, jos malo i prvi rodjendancic , a kao da je juce bilo kada si se porodila - vreme bas leti. 

Sto se tice sirovog voca, ja nisam dobila nikakav savet pa sam ga sama uvela, nazalost ne secam se tacno kada, ali sa skoro godinu dana nasa beba je vec jela sirovu jabuku, oguljenu, pa onda krusku, pre toga borovnicu, maline, visnje i tresnje, sad sa skoro 20 meseci jede sve sirovo cak i kupus - to je malo parcence, mozda 1x1 cm, ali voli, pa sto da ne :)

Sirova jabuka je mislim dobra i za zatvor, ako slucajno zatreba.

ljubav

Bobac

Broj poruka : 489
Datum upisa : 06.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Jerapetra 9/4/2018, 23:07

Jao, Bobac, jeste, leti vreme neverovatnom brzinom! Hvala ti, draga, na odgovoru:12a: Rukovodiću se svojim osećajem i početi da im polako dajem sirovu jabuku i krušku, ubeđena sam da im ništa neće biti, naprotiv. Nešto sam razmišljala i shvatila da moram malo manje 'bebeću' hranu da im dajem, hoću da kažem, oni su već veliki i imaju i dosta zubića, mislim da treba više da im dajem seckano i uopšte, malo slobodnija da budem, imam osećaj da sam im mnogo nekako ograničila jelovnik u poslednje vreme, a valjda zbog tih Lukinih stomačnih tegoba... ali sad stiže svežeg voća i povrća, pa ćemo ispraviti sunny

Jerapetra

Broj poruka : 1311
Godina : 40
Datum upisa : 20.03.2015

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Bobac 10/4/2018, 06:11

Samo ti po svom osecaju i polako, uzivace i oni, a i ti gledajuci ih. Vazna je seckana, tvrdja hrana, naravno u pravoj velicinu. 
Negde sam procitala da kada pocnu da zvacu pocinju da vise upotrebljavaju i razvijaju misica vilice, jezik, usne... - u stvari sve one grupe misica koje su im potrebne i za govor.

Ljubim

Bobac

Broj poruka : 489
Datum upisa : 06.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Lija 11/4/2018, 21:28

Bobac, dobro sam, hvala na pitanju. Polako se spremamo, imam ceo spisak stvari koje treba da uradimo pre nego sto stigne beba, a jako sam usporena i tesko mi je vec i da hodam, a kamoli nesto ozbiljnije.

Moje dete isto ne jede hleb... ja se ne nerviram oko toga, hoce da jede tortilje i ona kaze krekere, ali to su zapravo lanene plocice, ili neke tako tvrde pogacice sa semenkama i od integralnog brasna tako da mislim da je to isto ok.

Sirovo voce smo poceli da joj dajemo bas rano, celo leto pre rodjendana je jela maline, borovnice, kupine... tako da im slobodno daj. Maline sam joj prvo sekla na pola, a sa 10 meseci ih je jela cele direkt iz baste. Ali sirovu jabuku u komadima smo joj dali tek nedavno (tipa s 18 meseci) jer sam se ja plasila, s jabukom se deca najcesce dave tako da treba paziti s tim. A i ja slabo jedem jabuke pa nisam imala pojma da tu postoje i mekane vrste Very Happy
Ona je s recimo 10 meseci prestala da jede miksanu hranu sama, jednostavno nije htela vise i tad je pocela da jede komadice.
Lija
Lija

Broj poruka : 267
Datum upisa : 04.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tavita 13/4/2018, 00:19

Poljubac, drage mame.

Jerapetra, ja to pitanje nisam ni postavljala, pa sam bebanu već u sedmom mesecu kašikom rendala krušku. Odlično je prihvatio, tačnije - lud je za tom užinom. On, na primjer, u početku nije prihvatao bananu, pa nisam forsirala. kasnije je i to lijepo ručkio.
Što se tiče mahunarki, mi smo sočivo uveli sa devet mjeseci, a pasulj ćemo za koji dan, kad napunimo deset mjeseci Very Happy . Ni sa graškom ni sa sočivom nije bilo problema. A boraniju jedva čekamo (nama se ne dopada zamrznuta, pa nisam htjela ni bebanu da je dajem).
Da, mi još uvijek nemamo nijednog zubića, pa ne možemo ništa da grickamo lol!

Tavita
Tavita

Broj poruka : 722
Datum upisa : 13.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mimi12 13/4/2018, 00:23

Pozdrav mameeee!
Lijo, priblizilo se, a? Drzimo fige i mislimo na tebe!

A hleb, hahaha! Mi ga krijemo. Jer ako vidi hleb na stolu, zaboravi na sve drugo. Dajemo joj ga, naravno, ali ga iznesemo na kraju rucka. Najvise strada mm jer on ne moze da jede bez hlebai lol! .
Lerapetra, sveze voce dajes kako dolazi sezonsko, ne racunajuci ove sto kuvas. Zavisi u kom delu godine je koje dete rodjeno. Mi smo poceli sa uvodjenjem voca u maju, tako da joj posle kuvanja kruske i jabuke, nisam nista drugo kuvala. Davala sam sveze kajsije, sljive, breskve, vec od 7 meseci. A dosta dugo sam joj kuvala jabuku i krusku. Najcesce bih joj mesala, na primer, kuvanu jabuku sa svezom kajsijom, dok je bila bas mala 7-8 meseci.
A sa svezom jabikom sam pokusala metod iz knjige Martinog kuvara da se kasikom "renda" . Tako smo pocele, negde oko 9 meseci, cini mi se. E kad se to njoj svidelo, nije mogla da ceka celu tu akciju koja traje, pa sam pocela da joj rendam klasicno. U komadicima sam pocela kasno da joj dajem, tek posle rodjendana i pod strogim nadzorom svakog komada, jer se slazem s Lijom da je jabuka jako opasna da "zapadne". Bilo je i smrtnih slucajeva. Zato iseckam bas male komade, sednem je u njenu stolicu i pratim svaki komad. Posebno ako krene da trpa vise odjednom.
Kruska je pogodnija za ovo, jer je meksa (uvek uzimaj neku meku vrstu, kao sto je Viljamovka). Medjutim, nemoj zuriti sa njom, ako vec dete ima problem sa stomakom. Zna da pravi kolike kad je sveza. Nama se devojcica znala na pocetku bukvalno zaplakati, pa onda napuni pelenu. Trebalo nam je vremena da shvatimo da je kruska u pitanju.
Tako da sve zavisi od kalendara. Moje dete, iako je "matoro", nije probalo uopste, na primer, tresnju. Jednostavno, prosle su prosle godine kad je doslo vreme da ona moze da ih jede. Sad jedva cekam jagode (domace), ubedjena sam da ce biti odusevljena.
I podrzavam te da izadjes malo iz "bebece" hrane. Mi smo imali krizu oko 11-12 meseci, slabo je i napredovala iako je dobro jela, jer kalorijski nije to njoj bilo vise dovoljno. Ja sam tesko promenila taj film u glavi da joj samo kuvam hranu, da moze i dinstano nesto, da joj od koje kapi ulja nista nece biti. Naprotiv!  Ali ove drugarice ovde sto imaju stariju decu koji mesec su mi mnogo pomogle. Zato posebno volim ovu temu srca . I drugarice ljubav

Mimi12

Broj poruka : 1758
Datum upisa : 21.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Jerapetra 13/4/2018, 10:08

Hvala svima na savetima :-)
Mimi, mi smo rodjeni u suprotnom delu godine tj.u maju, pa kad smo krenuli sa uvodjenjem hrane, skoro sve vec proslo, bio vec oktobar, ali sad cemo vec imati godinicu I moci sve, I tresnje, I jagode, itd.

Jerapetra

Broj poruka : 1311
Godina : 40
Datum upisa : 20.03.2015

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mimi12 13/4/2018, 21:31

Pa jeste taj period nezgodan. I mi smo celu zimu: jabuka-kruska-banana-mandarina-pomorandza. Ponekad kupovna kasica sa sljivom, kajsijom, borovnicom (kad nismo kod kuce), ali retko, jer pojede po par kasika samo. Kazu da je i zamrznuto dobrog kvaliteta, ali nisam probala. Sad cemo sve nadoknaditi.
I vi isto tako. Prijatno! sreca

Mimi12

Broj poruka : 1758
Datum upisa : 21.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tavita 13/4/2018, 22:30

I nas je zakačio taj oskudni period. da se sve ne bi svelo na krušku, jabuku i bananu, uz povremenu kupovinu gotovih kašica, ja sam kuvala suvu šljivu i kajsiju. Da, sad ćemo sve nadoknaditi, što kaže Mimi.
Tavita
Tavita

Broj poruka : 722
Datum upisa : 13.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Lija 14/4/2018, 22:12

Mimi, bas se priblizilo... danas me pita muz sta zelim da radimo, rekla sam mu da zelim da se porodim Very Happy ubise me ledja i rebra, koza, oziljak od laparoskopije... bas me sve boli. Ali s druge strane, tako mi je proletelo da zelim da se jos malo oduzi, nedostajace mi posle stomak.
Mi krijemo salatu haha Very Happy jer ako vidi zelenu salatu ili rotkve, nece nista drugo vise da jede, a ne moze od toga da se najede. Tako da joj to onda dam na kraju. Jede i kisele krastavcice, masline i one baby cvekle iz tegle, to nam je novi hit.

Sto se voca tice (kad bas i nema izbora), ja nisam sigurna kako bismo ziveli bez onih hipp vocnih kasica/sokica u kesicama. Moje dete to obozava, uvek imamo par vrsta u kuci. A super mi je sto je organsko voce bez ikakvih dodataka i sto ima raznih - sljiva, ribizla, malina, breskva, kruska, mango... Na kraju smo nabavili iz inostranstva te kesice koje mogu da se pune i peru pa sam joj ja pravila kasice, ali iz nekog razloga nije htela da ih jede, bas sam se smorila. Valjda cu je nekako ubediti.

Mi danas probali jagode, dala sam joj samo jednu manju i svidelo joj se, trazila je jos ali nisam smela. Moj brat je bio alergican na jagode kao dete pa cemo ipak s tim pazljivo.
Lija
Lija

Broj poruka : 267
Datum upisa : 04.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 29 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 29 od 29 Prethodni  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu