KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

+115
Vanja80
Šašava
annci
Vecka
AriesGirl
Eho
lenjivica
Ancica 87
Vilaa
Klarica
hocukusurnecuzvaku
nina :)
Snezana Q
Smrdica
Erata
mamadabudem
Marie
ragaco
fight&faith
Stenli
Niny
Vuchica
TANJUŠKA
nicak
lanadelrey
jelena*mama2andjela*
bundevica
Sofija Veks
d77
dunjas
neca73
Strumfeta78
KoMetaK
annalicious
radoznala Ivana
noja
makimaki
pigmalion
key
bulevarka
misic
lenabeograd
astra
simonida
nikola.cosic
sareni leptir
Anea
Tanja83
ananana
plavaptica
adrijana
Tinche
Ema78
MIRKA85
ollala
ivanaisha
M.
tatjana83
racili
IvanaBeka
malaljubica
dragmilk
samami
JocY
jasna:) :)
Vladimir74
tamaralily
aoljayu
jzikic
cicsa80
Kamilica
korpica
nada_su
Orline
Miljana-27
blueberry
Likoli
JelenaJovana
Mirjana
nnela
alexandra11
Mrvica
ivana ivanovic
traveler81
MagicMaster
Milenica
sladjana
ninica2
sneza-milan
Milijana
buby
nale11
cile
Čupsi
ebokanic
daxi011
bokica
Nefertari
anna
dr mali pariz
Marija86
adrijanaPA
BiKsi :)
bubi
maja76
cecabc
dosenadv
Anuska
nesalela
maki82
Gala
MARA
vajsi
Agata27
Kata
119 posters

Strana 8 od 21 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14 ... 21  Sledeći

Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Marija86 30/10/2012, 08:43

AAA evo teme...nasla sam je :)
Moje bolovanje traje do 15.decembra .Trebala bih da ga produzim za godinu dana jos lol! pa me zanima da li znate kako to ide?Isto kao i prvi put ili je potrebno jos nesto?
Marija86
Marija86

Broj poruka : 1794
Godina : 37
Datum upisa : 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Tinche 30/10/2012, 22:43

Marija, koliko kapiram po tickeru, od 15. decembra otvaras porodiljsko...?
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Marija86 31/10/2012, 07:52

Da tada mi istice ovo prvo pa verovatno drugo krece od 16.decembra ponekoj logici.Ali sam ja pomesala dve stvari ja sam sa Lolom svaki mesec isla na komisije zbog bolovanja a sada ne..onda znaci da ne treba da idem na komisiju nego samo da mi se otvori bolovanje u DZ?
Marija86
Marija86

Broj poruka : 1794
Godina : 37
Datum upisa : 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od adrijana 31/10/2012, 20:36

Dali neko zna da li ce se povecati naknada za trudnicko bolovanje, govorili su o tome nakon formiranja vlade, da ce to biti uradjeno od 1 janara 2013, jel znate nesto o tome?

adrijana

Broj poruka : 1
Datum upisa : 31.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od plavaptica 31/10/2012, 21:59

Marija86, mislim da samo otvaras 16.12. porodiljsko i te doznake nosis u firmu. Nema komisije.
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 1/11/2012, 13:28

http://www.bebac.com/index.php?show=news&part=display&int_newsID=9956

Komedija ili tragedija?
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Mrvica 1/11/2012, 16:21

Tragikomedija
Mrvica
Mrvica

Broj poruka : 3108
Godina : 43
Datum upisa : 04.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 6/12/2012, 08:21

Devojke, sve sam iscitala, ali mi nije jasni od kog datuma se otvara trudnicko bolovanje, od 01.u mesecu ili gledaju datum ostajanja u drugom stanju<...
I da li taj prvi mesec koji placa poslodavac se odnosi na prvi mesec od kada se odluci da se otvori bolovanje i prvi mesec ostanka u drugom stanju? Ja sam sada u osmoj nedelje, pa me zanima jel prosao taj prvi mesec, i da li kasnim sa otvaranjem bolovanja recimo da mi pocne na vreme od treceg meseca? To bas nesto ne razumem, koji se datumi gledaju??
Hvala unapred.
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 6/12/2012, 09:53

Anananana, mislim da taj prvi mesec se vodi kao obicno bolovanje, bez obzira na datum, a onda se od prvog dana u narednom mesecu prebacujes na trudnicko, ako ti komisija odobri. Ne moze bolovanje retroaktivno da se otvori. Taj prvi mesec dobijas 65% od plate, a za posle ne znam. U svakom slucaju, meni su u dz rekli da mogu odmah da mi otvore bolovanje, ali da onda svakog meseca moram da jurim doznake...I imas tu neku komisiju...

E sada, evo ti spisak dokumenata koja ti trebaju za pocetak...

1. izvestaj o privremenoj sprecenosti za rad ( doznaka)
2.potvra o plati za poslednja tri meseca
3. obracun naknade( pravi poslodavac, a potvrdjuje filijala RFZO)
4. fotokopija ugovora sa bankom o otvaranju namenskog racuna

Ja razmisljam kada da orvaram bolovanje, posto radim od kuce nije mi bitno... A posto imam i dane odmora, onda mogu i to da iskoristim...Ako mozes, najbolje bi bilo da pozoves knjigovodju firme u kojoj radis, i da vidis sta ti sve treba, da se ne ganjas sa papirima.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 6/12/2012, 11:05

Hvala Ema.
A kada mi gin.daje neku potvrdu? Jel prvo sa knjigovodjom da vidim,ili?
Jel obaveza poslodavca prosla, ako sada otvorim bolovanje, jel odmah idem na teret drzave ili taj prvi mesec snosi poslodavac?
Jos dva dana sam u osomoj nedelji, i pocinje treci mesec, jel onda kasnim sa otvaranjem bolovanja za treci mesec?
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 6/12/2012, 11:31

Mene je dr odmah pitala da li treba da mi da doznaku, pa pretpostavljam da prvo ides kod ginekologa, uzmes to, a onda sa ostalim papirima kod knjigovodje.

Koliko sam ja shvatila, prvi mesec je uvek na teret poslodavca, bez obzira kada bolovanje otvaras. Posle toga ides na komisiju, pa ako ti ona odobri, tek onda ides na trudnicko, sto je na teret drzave.

U svakom slucaju, vidi sa knjigovodjom kakva je tacno procedura. Inace, ne gleda se bolovanje po mesecima trudnoce, nego po kalendarskim mesecima. Mozda gresim, ja sam to samo pocela da gledam, jer mi ne pada na pamet da idem na bolovanje, s obzirom da sve radim od kuce. Nemam snage da se raspravljam sa salterusama...I javljaj koja je procedura kada saznas detalje... Ja cu najverovatnije na bolovanje tamo od 1. februara, mada meni sustinski to ne menja nista.

Srecno draga u svakom slucaju.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Milijana 6/12/2012, 11:50

Ne postoji stavka trudnickog bolovanja u zakonu. To je bolovanje radi odrzavanja trudnoce i isto se vodi i prvog i svakog narednog meseca. Kao i svako bolovanje, prvih 30 dana ide na teret poslodavca, posle ides na komisiju i onda poslodavac uplacuje, a drzava mu refundira (za ovo nisam sigurna kod drzavnih firmi) ili makar poslodavac mora da uplati minimum doprinose za taj mesec.
Kada ces otvoriti bolovanje zavisi samo od tebe, nema veze koji si mesec trudnoce, samo ne sme biti 45 dana pre termina, jer onda moras da otvoris porodiljsko bolovanje.
Sto se tice placanja, ako grad ne dotira, onda primas 65 % kao i za svako drugo bolovanje.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 6/12/2012, 12:10

Milijana, ako ti komisija odobri bolovanje, ne mora poslodavac nista da placa, to je njegova dobra volja. Moze da uplacuje, pa da on ceka da mu se refundira, ili da ceka da mu drzava uplati, pa da on onda plati. Bilo bi dobro da barem doprinose placaju na vreme, znam da je bilo slucajeva kada su i doprinosi kasnili.
U sustini, firme koje dobro posluju, uplacuju na vreme sve, pa one cekaju refundaciju, ali znam da manje firme, pogotovu privatne, cekaju da drzava uplati jer nemaju dovoljan odrt novca...tuzno...

Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 6/12/2012, 13:00

Hvala punoo devojke ljubav
Poslala sam mamu kod ginekola sa papirima, rekla mi d dodje mama a ja da lezim Very Happy a poslodavac mi je brat,pa cu se sa njim lako dogovoriti. Samo da se iskobeljam sa papirima i papirologijom silnom, gde sta kako.

Kad saznam kako sve ide, napisacu.
Veliki poljubac ljubav
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Milijana 6/12/2012, 15:16

Ema, pa upravo to oko doprinosa i rekoh. Recimo, u mojoj firmi bolovanja nisu placana 3 godine, ali ne kasni drzava, nego firma za te radnike nije uplacivala doprinose u tom periodu i onda ni drzava ne uplacuje firmi.
Poridljska su isto kasnila, pa sad primam po dva meseca da bi sustigli.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 6/12/2012, 15:47

Mili, dobro je da primas...imam par drugarica koje su cekale mesecima.Znam da sada ima nekih izmena, ne znam tacno kakvih, i da mi je knjigovodja rekla da ako ne moram, da ne idem na bolovanje. Ja radim kod mm, tako da nemam strah oko uplata, ali nemam snage da se vucem po salterima. Planirala sam tamo u februaru da krenem sa tom pricom, pa cu videti sta ce da me saceka, ni sadami nisu jasne neke stvari...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 6/12/2012, 16:04

Bolovanje napisano od 01.12. Very Happy sutra papiri idu kod kniigovodje da vidimo sta dalje lol!
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Milijana 6/12/2012, 22:15

Ema, kazes mesecima?
Ja sam u septembru pocela da primam bolovanje koje je otvoreno 01.12.2010. Znaci skoro pune dve godine kasne Rolling Eyes

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 7/12/2012, 09:04

Jedna od njih je cekala mislim oko pola godine, a za drugu nisam sigurna, znam da je dete bilo ohoho veliko kada su poceli sa isplatama. A drugarica koja mi radi bas u sluzbi koja se bavi refundiradnjem kaze da oni uplacuju redovno...Jedini slucaj gde znam da je nesto toliko-koliko bilo redovno je naknada za nezaposlene, to sam svojevremeno primala, i to je kasnilo mesec dana.

Ananana srecno !!!
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 7/12/2012, 10:11

Hvala punoo poljubci
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 9/12/2012, 08:27

Knjigovodja mi trazi hraniteljsku listu. Gde to da nabavim??

Sta mislite da li bi me komisija opustila ako bi otisla ovih dana kod njih jer bi mi knjigovodja otvorila bolovanje od 01.11.pa bi to bilo kao retroaktivno? Odnosno ta komisija bi bila za decembar, s tim da decembar vec traje. Ne znam ima li smisla?
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 9/12/2012, 09:28

Ananana,nisam knjigovodja i ne znam kako je moguce otvoriti bolovanje retroaktivno mesec i po dana, ali moj savet ti je da ipak otvoris od nekog realnog datuma u ovom mesecu. Prvo, te stvari se ipak proveravaju, sto da navlacis bratu inspektore na vrat, jer ti ipak nemas doznaku za mesec dana ranije. Izdaje ti je lekar, koji mora da upise u tvoj kaeton da si na bolovanju, a prepravka kartona je krivicno delo. Drugo, koja ti je svrha tog bolovanja? Sa mnom je radila devojka koja je morala da bude na bolovanju, jer smo radile u zoni zracenja, i u om slucaju te niko nista ne pita, bolovanje dobijas odmah, i takav problem je nastao sa tom komisijom, bas zbog retroakivnog pokusaja otvaranja, da nemas pojma. Doduse to je bilo pre 4 godine, ali opet..
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Tanja83 9/12/2012, 09:32

Kakvu hraniteljsku listu??? To prvi put cujem.

Ne moze knjigovodja da ti otvori bolovanje jer ti bolovanje otvara lekar,u tvom slucaju ginekolog. Retroaktivno se moze otvoriti bolovanje najkasnije 3dana,tako je bar sa lekarima opste prakse.

I komisija ti nece odobriti od 01.11,nema sanse,to je kasnjenje celih mesec dana a ti trebas da svakog meseca ides na komisiju zbog odobrenja.

I kako bi ti knjigovodja otvorio bolovanje kad ti doznakama pravdas odsustvo.Tj ides na komisiju,oni ti daju odobrenje i onda se vratis kod ginekologa da ti napise doznaku koju odnosis u firmu i tako pravdas svoje odsustvo

P.S. Pazi,ovo ti pisem ja koja za ukupnu trudnocu nije bila 2 nedelje na bolovanju lol!,samo sam otvorila porodiljsko koje zakonski moras otvoriti najkasnije 28dana pre termina tako da ako sam nesto pogresila ne zameri Wink
Tanja83
Tanja83

Broj poruka : 1272
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 01.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 9/12/2012, 09:51

Meni je ginekolog ispisao bolovanje, ti papiri su kod knjigovodje, onda je knjigovodja sve zavela i rekla da pred kraj meseca idenm na komisiju. To je cela procedura. Usput je rekla da treba neka hraniteljska lista.
Ja na posao sigurno necu ici, jer je te vrste da ne mogu da ga obavljam u trudnoci. Znaci bolovanje mi sleduje. Svakako ne radim, i necu da mi brat placa, ako ne mora, kad imam prava na bolovanje.

A ginekolog me je pitala od kada zelim bolovanje jer moze retrokativno da mi otvori imam prava od 29.10. Zato i pitam da li moze tako? Jer je meni to ginekolog predlozila, aknjigovodja kaze da moze da knjizi od 01.11. Jedino ne znam sta ce komisija da kaze, jer ja po papirima imam prava da sam na bolovanju od tada, jedino sto se nisam blagovremeno javila. Zato moram otici da ih pitam.

Ali u krajnjem slucaju necu komplikovati, otvoricu redovno od 01.12. i sve po ps-u lol!
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 9/12/2012, 10:00

Mene ustvari zanima sledece! Da li se na komisiju ide pred kraj prvog meseca bolovanja, ili se pocinje od drugog meseca ako je prvi mesec redovno bolovanje koje pise ginekolog i ide na teret poslodavca??

Znaci,ako neko imam iskustva i razume se, da mi objasni u kom mesecu se ide na komisiju.
IOd toga zavisi moze li retroaktivno ili ne moze.
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 8 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 8 od 21 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14 ... 21  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu