KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

+115
Vanja80
Šašava
annci
Vecka
AriesGirl
Eho
lenjivica
Ancica 87
Vilaa
Klarica
hocukusurnecuzvaku
nina :)
Snezana Q
Smrdica
Erata
mamadabudem
Marie
ragaco
fight&faith
Stenli
Niny
Vuchica
TANJUŠKA
nicak
lanadelrey
jelena*mama2andjela*
bundevica
Sofija Veks
d77
dunjas
neca73
Strumfeta78
KoMetaK
annalicious
radoznala Ivana
noja
makimaki
pigmalion
key
bulevarka
misic
lenabeograd
astra
simonida
nikola.cosic
sareni leptir
Anea
Tanja83
ananana
plavaptica
adrijana
Tinche
Ema78
MIRKA85
ollala
ivanaisha
M.
tatjana83
racili
IvanaBeka
malaljubica
dragmilk
samami
JocY
jasna:) :)
Vladimir74
tamaralily
aoljayu
jzikic
cicsa80
Kamilica
korpica
nada_su
Orline
Miljana-27
blueberry
Likoli
JelenaJovana
Mirjana
nnela
alexandra11
Mrvica
ivana ivanovic
traveler81
MagicMaster
Milenica
sladjana
ninica2
sneza-milan
Milijana
buby
nale11
cile
Čupsi
ebokanic
daxi011
bokica
Nefertari
anna
dr mali pariz
Marija86
adrijanaPA
BiKsi :)
bubi
maja76
cecabc
dosenadv
Anuska
nesalela
maki82
Gala
MARA
vajsi
Agata27
Kata
119 posters

Strana 9 od 21 Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15 ... 21  Sledeći

Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 9/12/2012, 10:12

Anannana, bolje po ps'u, i za tebe i za tvog brata...nikad ne znas sta moze da se desi...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 9/12/2012, 10:26

Raspitacemo se, ... pa cu javiti sta sam saznala.
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Tanja83 9/12/2012, 11:58

30 dan od pocetka bolovanja(od dana otvaranja bolovanja) se javljas na komisiju
Tanja83
Tanja83

Broj poruka : 1272
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 01.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 8/1/2013, 10:44

Devojke, da li je koja slucajno isla na bolovanje radi odrzavanja trudnoce? Ja cu sutra da otvorim bolovanje po prvi put, ginekolog ne bi trebalo da pravi problema, ali ne znam koliko je ta komisija " sttroga"? I da li je komisija u nadleznom dz ili negde drugde? Znam sta mi sve treba od papira, samo ne znam cemu da se nadam za mesec dana?

Da li je bilo potrebno da otvrate poseban racun u banci ili je plata uplacivana na racun kao i do sada?
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Tinche 8/1/2013, 10:51

Plata se uplacuje tvojoj firmi pa onda oni tebi uplate. Neke firme redovno uplacuju plate radnicima pa refundiraju kada im iz fonda uplate. Jer ovako kasni dva meseca.

Od svog ginekologa dobijas uput za komisiju, reci ce ti oni gde je komisija, i moras tacno tog dana da odes kada ti kazu.

Nisam cula do sada da je neku trudnicu komisija vratila. Mislim da nema potrebe da brines.

Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 8/1/2013, 11:09

Tince, ja jesam cula za par slucajeva, ali nista provereno. Videcu...
Mada, mislim da meni nece praviti problema, jer imam od ranije problema sa ledjima, sto moze bas da bude problem, ali sam ja to " ispravila" vezbanjem... ...U svakom slucaju hvala, pa cu javiti sta se tacno trazi i desava.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ananana 8/1/2013, 11:44

Meni je otvoreno bolovanje bez problema, isla je moja mama na komisiju i zadrzala se ukupno 1 min, svi su me pozdravili, rekli da lezim i odmaram Very Happy a mami zakzali za sl.mesec sl.komisiju. To je nase iskustvo! osmeh srce
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 8/1/2013, 12:22

Ananana, super... ja cu doduse morati sve sama, jer nemam koga da saljem, ali to mi je najmanji problem. Za BGD sam cula svakakve price, moja koleginica je bas imala problema sa komisijom, tako da ne znam sta da mislim. U svakom slucaju, cula sam malopre da su maksimalno sve pojednostavili, da su potrebna samo 4 papira... videcemo...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Tinche 8/1/2013, 14:49

Kakva, tj koja cetiri papira? Zar ne treba samo uput i zadnji izvestaj?
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 8/1/2013, 14:52

U nekim dnevnim novinama sam procitala vest, zajedno sam onim o povracaju PDV'a ! Do sutra ne znam nista konkretno...Javicu se kada budem znala informacije iz prve ruke.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Anea 24/1/2013, 13:48

Evo nekog mog prvog iskustva sa komisijom u decembru: nisam se zadrzala ni minut, nista me nisu ni pitali, odmah sam dobila bolovanje i jos su ispali super, pa treba da dodjem tek u februaru sledeci put, verovatno zbog praznika i slicno. Od papira mi nista nista nije bilo potrebno osim uputa ginekologa iz Doma zdravlja sa dijagnozom. Doduse imala sam krvarenja u prvom trimestru i usput dosta godina, pa mozda zbog toga, ali u svakom slucaju, prijatno sam se iznenadila.

Anea

Broj poruka : 8
Location : Beograd
Datum upisa : 19.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 1/2/2013, 13:11

Ja sam od nadleznog ginekologa dobila uput za lekarsku komisiju i izvestaj o privremenoj sprecenosti za rad. KOmisija mi je sledece nedelje, a posto u ponedeljak idem i do ortopeda zbog kicme, po misljenje i nalaz,tako da ne bi trebalo da bude vecih problema.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od sareni leptir 1/2/2013, 13:21

ukoliko imam trenutno vec vise od 4,5 meseci ugovor o privremenim poslovima sa uredno placenim doprinosima,zanima me sledece ----trenutno cekam dr komisiju za vto ,,znaci proces mozda krene za 3,4 amozda i 5 meseci .e sad firma u kojoj radim je u toj nekoj reorganizaciji ,pa nemoze da primi radnike na neodredjeno tj za stalno.a zele da mi izadju u susret ,omoguce mi sva ta primanja tokom trudnickog i porodiljskog(ako da bog !) e sad pravnik u mojoj firmi ima ovakav plan a vi me ispravite .....za sada i dok ne krene proces imacu taj ugovor o privremenim poslovima koji nije nema prekide ,ako to nesto znaci...kada bude poceo proces sa kontrac pilulama za vto rekli su mi da ih obavestim da bi mi oni dali drugi ugovor tj ugovor o radu na odredjeno tj ,kao sto kazu da ce mi dati na godinu dana .prvo ,dali moze npr.danas da mi da ugovor o radu (da bih imala prava nakon 15,20 dana na bolovanje )a zatim nakon utvrdjivanja trudnoce da i otvorim trudnicko bolovanje ...i zatim na kraju porodiljsko.? prvo me to zanima dali moram biti duzi vremenski period na ugovor o radu ,pa da ostavrim pravo na trudnicko bol ili ko sto mi svi kazu -mogu to bolovanje odmah sutradan nakon ugovora da otvorim? ili u celu pricu ulazi i ugovor o privremenim poslovima(dali se on uopste racuna u takvim situacijama oko tog proseka plate za dalje odrazavnje trudnoce i dalja primanja ?)!
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 1/2/2013, 14:14

Brbljiva ne mogu mnogo da ti pomognem, ali svaka cast za tvoju firmu! Bas lepo sto hoce da ti pomognu.

Mozda ne bi bilo lose da vidis kojoj jedinici RZZO pripadas, odes lepo tamo i pitas sefa ili nacelnika sluzbe kako to ide. Sastavis nesto kao molbu, ne verujem da ce te bilo ko odbiti, a to ti je najsigurniji nacin da dodje s do potrebnih informacija.

ja jedino sto znam je da je moj cale bez problema otvorio trudnicko i porodiljsko svojoj radnici posle dva meseca rada, imala je ugovor na odredjeno, pa su ga prepravili u ugovor na neodredjeno. Srecno!
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od sareni leptir 1/2/2013, 15:11

ma draga moja ,ne bi meni moja fira i pitanje je sta ce do kraja da se sa svi mtime desi,nebi i oni izasli u susret da ja nisam reagovala i potegla neke veze ka vrhu firme.jako je velika kompanija ,pa se glavni direktor time i ne zanima ,aali zato ovi ispod njega ,sitni crvi(nazovi pravnik i kadrovska,pokusavaju da me elimisu ,ali ih je strah te moje veze ...)otisla sam u socijalno kod pravnice ,ona je rekla da se time ne zanima i da potrazim pravnika u svojoj firmi....ako neko zna odgovor ,molim da mi se javi... Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 490909
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 8/2/2013, 11:24

E...Brbljiva, srecno!

Ja sam danas otvorila trudnicko, sa uputom iz dz otisla na komisiju, tamo se zadrzala mozda 10 min, stvarno brzo ide, iako je guzva. Tamo sam dobila " ocenu", i sada tu ocenu, izvestaj i doznaku treba da nosim kod knjigovodje. I to je sve...Sledece javljanje komsisiji je krajem februara.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Tacno 6 meseci

Počalji od nikola.cosic 23/2/2013, 12:19

Voleo bih da znam kako je regulisano ako je supruga prijavljena 10.8.2012 a porodila se 10.2.2012. sto je tacno 6 meseci.
(Supruga ima pauzu od 31.5.2012. do 09.08.2012. a pre toga radila je prijavljena 2 godine)
Pitanje je da li imamo pravo na punu novcanu nadoknadu posto su nam u penzionom rekli da mora da bude 6 meseci i 1 dan.

Hteo bih da naponem da decembar i januar imaju 31 dan (npr. februar ima 28 (29) dana. Ukoliko se racunaju dani imamo 184 dana pa se pitamo da li postoji i pravno merenje meseca (npr. 30 dana ili 30, 31 jer ukoliko bi bilo da je u 6 meseci bilo 3 meseca po 30 i 3 meseca pa 31 dan bilo bi ukupno 183 dana.

Hvala Vam puno

nikola.cosic

Broj poruka : 3
Datum upisa : 23.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 23/2/2013, 14:54

Nikla, ovo je podforum o bolovanjima, pa da ne bi zatrpavali temu, pogledaj na ovom nasem linku da li ima odgovora na tvoje pitnje, jer mi se cini da pitas za roditeljsku nadoknadu.


https://kutak.forumotion.com/t1461-roditeljski-dodatak?highlight=roditeljski+dodatak


Pozz!


Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od nikola.cosic 24/2/2013, 11:49

Izvnjavam se nisam bio dovoljno precizan.
Drzava placa puno bolovanje ako ste vise od 6 meseci prijavljeni.
Ne radi se o roditeljskom dodatku vec o bolovanju za koje su mi rekli da imamo prava samo na 60 posto iako je broj dana prijavljenih 184.

Ja sam zvao Advokata i on mi je savetovao sledece.

Prilikom prijave za placanje porodiljskog bolovanja naglasiti da imate Advokata i da ste konsultovali se sa svojim Advokatom i pitate da li mogu da Vam kazu na osnovu kog clana ce vam racunati porodiljsko.
(ako mislite da ste octeceni ne svadjate se i ne raspravljate sa sluzbenikom) vec sacekate resenje i resenje prosledite svom advokatu koji ce uloziti zalbu.
To znaci da ukoliko imate bilo kakve nedoumice morate imati advokata jer ce vas kao neuku stranku gledati da sto pre otkace.

nikola.cosic

Broj poruka : 3
Datum upisa : 23.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Ema78 24/2/2013, 14:17

Nikola, koliko ja znam, iznos novca koji se isplacuje kao nadoknada za porodilje je 60 % od prosecne zarade u poslednjih godinu dana, tj 12. meseci pre otvaranja porodiljskog bolovanja. Ako grad dotira jos 40%, onda se isplacuje pun iznos u visini te prosecne zarade. I to je za sve isto.
Ako je supruga bila prijavljena na primer 6 meseci , ipak se obracunava prosek za 12 meseci, pri cemu se 6 meseci koje nije bila prijavljena racuna kao da nije imala zaradu. Drzava na tu zradu daje 60 %, a grad 40%, ako postoji ta opcija.

Ne razumem sta ce ti advokat, posto racunovodstvo u firmi u kojoj je zaposlena tvoja supruga sigurno ne radi to prvi put, i po zakonu za sve obracunava isto. Poslodavac je u obavezi da samo prvi mesec placa doprinose i platu, posle po automatizmu preuzima drzava.
Takodje , postoji opcija da ukoliko poslodavac zeli, moze da dotira do punog iznosa od 100 % prosecne zarade u poslednih 12 meseci, ako grad ne dotira svojih 40%.

Po zakonu, drzava zaista placa puno bolvanje, ali to jeste 60 % ...imas taj deo u zakonu o radu. KOliko znam, samo Beograd dotira do 100 %. Mozda vam je tu problem, da li grad ima zkonsku ocnovu da dotira do punog iznosa, ne drzava.

U svakom slucaju srcno, u ovakvim stvarima mora da se bude uporan.I javi sta se desava!
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od nikola.cosic 24/2/2013, 15:33

Prenecu moje iskustvo cim ga upotpunim,

Sustina je da bi oni priznali supruzi 100% bolovanja da se ona porodila 11 umesto 10, jer treba da bude 6 meseci i 1 dan. Pa sva moja pitanja odnose na kako se sagledava cinjenica da je decembar dug 31 dan i januar 31 dan pa da je moja supruga prijavljena 184. dana (sto je 1-1.5 dan duze od pola godine)a sluzbenik trvdi da joj fali 1 dan da bi imala pravo na 100% bolovanja.
I nisam siguran da ce moci bez advokata.
Naravno da mogu da priustim advokata kad mi je tetka advokat i ona ce mi pomoci, u suprotnom ne znam sta bih radio.
Mislim da je na nivou Srbije (pri kraju mandata prosle vlade) uvedena praksa da bolovanje bude 100%. Da li ce grad dati 40% ili drzava meni je nebitno u konkretnom slucaju radi se o 100 eura pa na godinu dana to izadje 1200 eura. I ja nemam nameru lako da se predam jer u isto vreme mene drzava juri za porez, preti kaznama i lupa kamatu. Slabi su kad treba da daju a jaki kad treba da uzmu.

nikola.cosic

Broj poruka : 3
Datum upisa : 23.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Tinche 25/2/2013, 09:21

Samo da upisem da Grad Beograd jos uvek za decembar nije uplatio onih 35% za trudnicko bolovanje. Bar tako kd mene na poslu kazu... Mad
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od bokica 26/2/2013, 19:47

Tince meni je u prethodnoj trudnoci kasnila ta uplata dva meseca, a rekose mi na poslu da je i dalje tako.
Ti bi po tome to trebalo da dobijes valjda ovih dana.

Pisi kakva je situacija. Ja cekam za januar prvu uplatu.
bokica
bokica

Broj poruka : 1566
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Tinche 26/2/2013, 21:51

Proslog meseca oko 25. sam dobila onih 65% od drzave za mesec decembar. Evo sad trebam za januar da dobijem tih 65% a uplata od grada nije stigla ni za decembar. Bas cu da javim kad mi budu uplatili.
U predhodnoj trudnoci sam veci deo dobijala tako posle dvadesetog, a manji vec dan-dva kasnije.
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od bokica 26/2/2013, 22:10

Ti to Tince onda mozda dobijes i tek krajem marta.

Ja dobijam onih 65% sedam dana posto moji u firmi prime a ovaj ostatak moram sada da cekam. Jedino je dobro sto porodiljsko krece odmah a tebi jos dva meseca pristize taj zaostatak.

Mada sve to zavisi i od firme. Neki uopste ne cekaju da im uplate socijalno i grad nego zaposlenoj daju celu platu kada i ostalima.
bokica
bokica

Broj poruka : 1566
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 9 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 9 od 21 Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15 ... 21  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu