KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

+115
Vanja80
Šašava
annci
Vecka
AriesGirl
Eho
lenjivica
Ancica 87
Vilaa
Klarica
hocukusurnecuzvaku
nina :)
Snezana Q
Smrdica
Erata
mamadabudem
Marie
ragaco
fight&faith
Stenli
Niny
Vuchica
TANJUŠKA
nicak
lanadelrey
jelena*mama2andjela*
bundevica
Sofija Veks
d77
dunjas
neca73
Strumfeta78
KoMetaK
annalicious
radoznala Ivana
noja
makimaki
pigmalion
key
bulevarka
misic
lenabeograd
astra
simonida
nikola.cosic
sareni leptir
Anea
Tanja83
ananana
plavaptica
adrijana
Tinche
Ema78
MIRKA85
ollala
ivanaisha
M.
tatjana83
racili
IvanaBeka
malaljubica
dragmilk
samami
JocY
jasna:) :)
Vladimir74
tamaralily
aoljayu
jzikic
cicsa80
Kamilica
korpica
nada_su
Orline
Miljana-27
blueberry
Likoli
JelenaJovana
Mirjana
nnela
alexandra11
Mrvica
ivana ivanovic
traveler81
MagicMaster
Milenica
sladjana
ninica2
sneza-milan
Milijana
buby
nale11
cile
Čupsi
ebokanic
daxi011
bokica
Nefertari
anna
dr mali pariz
Marija86
adrijanaPA
BiKsi :)
bubi
maja76
cecabc
dosenadv
Anuska
nesalela
maki82
Gala
MARA
vajsi
Agata27
Kata
119 posters

Strana 1 od 21 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Sledeći

Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Kata 25/12/2008, 09:36

Ja sam ovu temu po preporuci smestila ovde, pa kad rešimo gde ćemo sa njom, možemo i da je premestimo!

Elem sve moguće zavrzlame oko bolovanja, bilo kog tipa, održavanje, porođajno, nega deteta, nadoknade, jednokratne isplate, sve što saznate, a može da zanima nekog od nas, samo dajte!
Veliki broj žena ne ostvari svoja prava, samo zato što su neobaveštene!

doktor
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Kata 25/12/2008, 10:00

zakon o radu

4. Zaštita materinstva
Član 89.
Zaposlena žena za vreme trudnoće ne može da radi na poslovima koji su, po nalazu nadležnog zdravstvenog organa, štetni za njeno zdravlje i zdravlje deteta, a naročito na poslovima koji zahtevaju podizanje tereta ili na kojima postoji štetno zračenje ili izloženost ekstremnim temperaturama i vibracijama.
Član 90.
Zaposlena žena za vreme prve 32 nedelje trudnoće ne može da radi prekovremeno i noću, ako bi takav rad bio štetan za njeno zdravlje i zdravlje deteta, na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa.
Zaposlena žena za vreme poslednjih osam nedelja trudnoće ne može da radi prekovremeno i noću.
Član 91.
Jedan od roditelja sa detetom do tri godine života može da radi prekovremeno, odnosno noću, samo uz svoju pisanu saglasnost.
Samohrani roditelj koji ima dete do sedam godina života ili dete koje je težak invalid može da radi prekovremeno, odnosno noću, samo uz svoju pisanu saglasnost.
Član 92.
Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena zaposlenoj ženi za vreme trudnoće i zaposlenom roditelju sa detetom mlađim od tri godine života ili detetom sa težim stepenom psihofizičke ometenosti - samo uz pisanu saglasnost zaposlenog.
Član 93.
Prava iz čl. 91. i 92. ovog zakona ima i usvojilac, hranitelj, odnosno staratelj deteta.
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Kata 25/12/2008, 10:01

5. Porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta
Član 94.
Zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja (u daljem tekstu: porodiljsko odsustvo), kao i odsustvo sa rada radi nege deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana za prvo i drugo dete, odnosno dve godine za treće i četvrto dete.
Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.
Porodiljsko odsustvo traje do navršena tri meseca od dana porođaja.
Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana za prvo i drugo dete, odnosno dve godine za treće i četvrto dete, od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva iz stava 2. ovog člana.
Pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta u ukupnom trajanju do dve godine ima i zaposlena žena koja u prvom porođaju rodi troje ili više dece, kao i zaposlena žena koja ima jedno ili dvoje dece, a rodi još dvoje ili više dece.
Otac deteta može da koristi pravo iz stava 3. ovog člana u slučaju kad majka napusti dete, umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi to pravo (izdržavanje kazne zatvora, teža bolest i dr.). To pravo otac deteta ima i kada majka nije u radnom odnosu.
Otac deteta može da koristi pravo iz st. 4. i 5. ovog člana.
Za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta, ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom.
Član 95.
Pravo da koristi porodiljsko odsustvo u trajanju utvrđenom u članu 94. stav 3. ovog zakona ima i zaposlena žena ako se dete rodi mrtvo ili umre pre isteka porodiljskog odsustva.
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Kata 23/1/2009, 19:51

za zene koje idu na odrzavanje trudnoce:
prvih 30 dana bolovanja ide na teret firme
dobicete od doktora papir o otvaranju bolovanja koji dostavljate firmi
zatim pri kraju tih 30 dana dobijate hranarinsku listu koju dostavljate firmi i uput za komisiju na kojoj se morate pojaviti najkasnije do isteka 30. dana
(ja sam otvorila 1.1. tako da mi na teret firme ide do 30.1. a onaj 31. ide na teret socijalnog, posto socijalno ne racuna mesec kao mesec nego kao 30 dana!)
sledece nedelje idem na komisiju pa cu vam javiti sta dalje....
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Agata27 23/1/2009, 21:29

Na LK (lekarska komisija) je potreban izveštaj ginekologa,i uput za LK.Bolovanje se obično produžuje mesec i više dana. Sa izveštajem LK idete kod svog ginekologa da vam izda bolovanje za taj mesec.
Agata27
Agata27

Broj poruka : 778
Godina : 53
Datum upisa : 28.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Kata 23/1/2009, 23:02

jbt ovaj bolid meni nije dao nikakav izvestaj samo uput za komisiju
kakav kreten, ne mogu da verujem....
mada na tom papiru pise neka necitka dijagnoza i preporuka, sve zajedno jedno 8 reci....
ako je to to...
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Agata27 24/1/2009, 18:51

Nema veze,verovatno je napisano napred -Grv ml X,St post IVF-preporuka na dnu-bolovanje i dalje,kontrola za mesec dana.
Agata27
Agata27

Broj poruka : 778
Godina : 53
Datum upisa : 28.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Kata 31/1/2009, 23:02

Bila sam u pravu, teta u komisiji je uredno izjavila da ona ne moze da procita sta pise na uputu! Ali je onda videla sve moje nalaze od lecenja steriliteta i samo su se nasmejali i rekli ''navijamo za vas!''
I jos nesto, nema vise da se na komisiji pojavite do 30. dana, nego tacno 31. jel ste taj 31. dan u nadleznosti komisije!

Pitanje za zenice: kako ide to sa povracajem PDV-a, jel to zazivelo kod nas? Na cega se odnosi?
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Kata 7/6/2009, 15:29

citajuci postove po forumu, pojavila se jos jedna zanimljiva tema za smestiti ovde:

Roditeljski dodaci

evo zanimljivih stvari koje sam nasla, a pokusacu da istrazim u cemu je fora sa usvajanjem i zasto se to nigde ne navodi!

http://www.bebac.com/index.php?show=news&part=display&int_newsID=104

www.demograf.vojvodina.gov.rs/index.php/src/dokumenta/zakoni/doc_download/10---------.html -
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Trudnicko bolovanje

Počalji od vajsi 14/8/2009, 10:18

Vidim da mnoge kao i mene zanima koja je procedura u vezi sa trudnickim bolovanjem.
Zato molim nase po stazu starije trudnice da nam objasne sta bi trebalo da radimo, da li prvih mesec dana placa firma i kako dalje.
Zanima me da li je potrebno nositi orginale rezultata na tu komisiju koja sledi i da li je obavezan ginekolog u gradu gde je prebivaliste trudnice.

Hvala, unapred, svima ce nam koristiti!
vajsi
vajsi

Broj poruka : 917
Datum upisa : 02.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od MARA 14/8/2009, 11:54

E ovako menio je prva 3 meseca palcala firma a onda zavod...
Prvu isplatu sam primila tek kad sam se porodila yes .
Svakog meseca moras u dz po uput a onda taj uput na komisiju i tako do 9-og meseca,mislim mesec dana pre vtp....
E Vajsi ne znam na kakve originalne rezultate mislis ja nista nisam nosila na komisiju osim uputa iz dz i uvek oni to odobre bez problema bar je kod nas tako,trudnicama ne prave nikakav problem.......
Kad se porodis jos jednom uzimas uput i on ne ide na komisiju.....
E to dali je obavezan ginekolog u gradu u kome zivis zaista ne znam............
Nadam se da ce ti bar nesto biti od pomoci.....
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Gala 14/8/2009, 23:54

Ja stvarno nemam pojma, o mom bolovanju i placanju je vodio racuna moj muz. On je taj koji je isao po doznake u DZ, pa nazad na moj posao...
Ali koliko se secam, iz price, mislim a mi je prvih mesec dana placala firma, pa onda socijalno s tim da su kasnili 2 meseca za isplatom. A mesec dana pre termina otvaras porodiljsko i tu primas 100%
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od maki82 15/8/2009, 00:58

ja sam na bolovanju od maja tako da primam 100%, ali umanjeno za topli obrok i prevoz..... e sad kakva ce biti procedura za dalje neznam, ali mi je knjigovodja nesto napomenula da ti se uplati 65%, a ostalih 35% dotira grad , a stvar poslodavca je to da li ce ti to uplatiti odmah ili ce cekati da mu fond refundira pa tek onda da ti uplati.... bzv.... skroz zapetljano....
posto trudnocu vodim privatno, u domu zdravlja sam otvorila karton i tu idem po doznake a posle mesec dana bolovanja dobijes uput za komisiju gde im das od papirab sta imas i oni ti lupe pecat i oslobode te jos mesec dana..... drndanje za tu crkavicu pogotovo ako si na minimalcu..... i knjigovodji obicno nosim doznake , do nekog 20-25 u mesecu da bi se plate obracunale na vreme..... i kopiju izvestaja sa komisije.... videcu sta ce biti ovaj mesec tj da li posle tri meseca isplacuju sve ili samo deo, mada je razlika od firjme do firme, jer moja sestra radi kao knjigovodja , ali svako radi po svom......tako sve dok ne otvoris porodiljsko, pa za tri meseca bolovanje za negu deteta i posle sve do kraja se free valjda, tako su meni rekli....
maki82
maki82

Broj poruka : 375
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od MARA 15/8/2009, 09:02

E da obavezno kad nosis uput komisiji treba da bude iskopiran jos u 2 primerka.....
I ja porodiljsko primam 100% a trudnicko mislim da je bilo 65%.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od nesalela 16/8/2009, 15:27

Vajsi draga i ja mučim muku oko bolovanja, moja Dr je "opravdano odustna sa posla" šta god to značilo, pa je med. sestra ušla kod Dr koja trenutno radi dala moj karton ispisala mi onaj papir za otvaranje bolovanja ja poslala u firmu i to je to.... Ali nemam dalje veze ni šta ni kako... Ali snaći ćemo se nekako... osmeh srce
nesalela
nesalela

Broj poruka : 3879
Godina : 44
Location : Beograd
Datum upisa : 22.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od maki82 17/8/2009, 15:46

ma ni ja nisam znala...... Nasaela draga, sve ti oni tamo daju..... prvog meseca dobijes potvrdu da si na bolovanju i to nosis u firmu, sledeci put kada dodjes dace ti uput za lekarsku komisiju i reci ce ti da li je ta komisija u tvom domu zdravlja ili je u nekom drugom i tamo sa sobom poneses od papira sve sto imas, uz, krvnu sliku i njima sve to predas, oni te prozovu i posle ti na taj uput lupe pecate i napisu ti kad ponovo da se javis komisiji...
sa tim papirom odes kod tvog lekara u domu zdravlja i on ti ispise doznake koje nosis u firmu i pozeljno je i fotokopiju te komisije da im das......i tako valjda do mesec dana pred porodjaj i onda ti valjda otvaraju porodiljsko, a posle toga je valjda nega deteta.....
maki82
maki82

Broj poruka : 375
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Anuska 14/1/2010, 19:56

Evo spremamo se za bolovanje od ponedeljka...
Imam par dilema samo oko mojih prava.
Negde procitah (u Zakonu, ali od pre 4-5 godina) da, ukoliko je radni staz kraci od 3 meseca, zena ima pravo samo na 30% porodiljskog, ako je izmedju 3 i 6 meseci, onda je 60%, a tek preko 6 meseci je punih 100%.
Ja radim u drzavnoj, visokoskolskoj instituciji, ali sam zvanicno primljena tek od 16. novembra. Znaci, od 16. februara cu imati 3 meseca radnog staza ovde (prethodno imam pauzu od 2 godine bez staza, i jedno 4-5 godina na prethodnom radnom mestu).
Pitam se, ako odem od ponedeljka na trudnicko bolovanje, da li mi i to trudnicko ulazi u staz, jer ce do otvaranja trudnickog biti samo 2 meseca zvanicnog rada (volontiranje se naravno ne racuna). Nadam se da to ne znaci da cu dobiti samo 30% plate na porodiljskom?!!
Na poslu se prave pomalo blesavi, jer pravnica ne zna koliko mi sleduje primanja na porodiljskom( ?!), samo mi kaze da imam pravo na porodiljsko... ma nije valjda.... Inace, nas "topli obrok" cini cetvrtinu plate, sto znaci da to ne ulazi cak ni u tih 100% koje porodilje sa duzim stazom imaju, pa ne znam sta cu uopste dobiti kad dobijem 30% od bednih 70% sadasnje plate?
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Location : Beograd
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Lekarska komisija

Počalji od dosenadv 11/3/2010, 00:41

Da li neko ima iskustva sa lekarskom komisijom u Novom Sadu poslednjih nekoliko meseci. Bilo je informacija da novosadska komisija ne odobrava bolovanje za odrzavanje trudoce.Znam primere gde trudnice nisu dobijale bolovanje sve dok nisu zavrsile u bolnici.Ranije su dozvoljavali bez problema ali poslednjih mozda godinu dana ili manje prave problem od toga. Da li neko zna kakva je sada situacija ? Hvala.

dosenadv

Broj poruka : 1
Datum upisa : 11.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od cecabc 10/5/2010, 19:22

Može li mi neko pomoći pošto nigde još nisam našla odgovor na moje pitanje!?Ovako,trudna sam ,treća trudnoća je u pitanju,drugo dete mi je preminulo trećeg dana života.Interesuje me da li dobijam porodiljsko kao za treće dete od 2 god ili za kao za drugo? hvala

cecabc

Broj poruka : 2
Datum upisa : 10.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od maja76 13/5/2010, 23:39

Draga Ceco, nazalost dobijas kao za drugo sto znaci samo godinu dana porodiljskog odsustva. Da bi dobila dve godine, morala bi da prilazes izvode iz maticnih knjiga rodjenih za svu decu. Mogla si posle tog dogadjaja da do kraja iskoristis porodiljsko odsustvo, kao da je dete zivo. U centru za socijalni rad moraju da znaju kako se postupa u ovakvim situacijama i sto da ih ne kontaktiras.
Centar za socijalni rad, Tirsova 1, 3605-620
maja76
maja76

Broj poruka : 3181
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 03.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od cecabc 14/5/2010, 08:24

Puno Vam hvala!!

cecabc

Broj poruka : 2
Datum upisa : 10.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od bubi 15/6/2011, 13:32

radim u firmi 10 meseci (na neodredjeno) i u 4.mesecu sam trudnoce i
hocu da otvorim trudnicko bolovanje. poslodavci hoce da ostanem jos
2 meseca pa da mi daju otkaz kao tehnoloski visak (u firmi sam samo
ja prijavljena a radim sa vlasnikovom suprugom koja je u penziji).
da li cu ,ako odem sad na bolovanje, da izgubim nesto pa je ovo za
moje dobro ili cinim poslodavcu da ne placa doprinose za vreme mog
odsustva?

bubi

Broj poruka : 3
Godina : 39
Location : beograd
Datum upisa : 15.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od maja76 15/6/2011, 13:53

Ti ne mozes da dobijes otkaz kao tehnoloski visak i ne vidim razlog zasto bi to radili. S obzirom da imas sest meseci neprekidnog radnog staza mozes da odes i na trudnicko i na porodiljsko bolovanje-odsustvo. Jedini trosak poslodavcu mozes da budes prvi mesec jer bolovanje za prvi mesec pada na teret poslodavca, a sve ostalo, kasnije mu se refundira po uplacenim doprinosima i neto zaradi. Naravno da bi izgubila ako bi na tako nesto pristala, a sa druge strane poslodavac je u problemu ako ti da otkaz.
maja76
maja76

Broj poruka : 3181
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 03.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od bubi 15/6/2011, 22:25

hvala :*
a da li poslodavci mogu da izbegnu da mi uplacuju doprinose dok sam na trud. i porodilj. ili je to njihova obaveza pa mogu da ih prijavim ministarstvu rada?

bubi

Broj poruka : 3
Godina : 39
Location : beograd
Datum upisa : 15.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 15/6/2011, 22:42

Bubi, kao tehnološki višak ideš pravo na Zavod, a onda od njih nešto primaš, samo ne znam koliko meseci i koliki iznos (neki prosek ili pola ili tako nešto vezano za republički prosek), a to ti je jako bitno! E sad i dok si na zavodu možeš da otvoriš bolovanje, možda da odeš na zavod da pitaš. Dok si kod poslodavca, mora da ti uplaćuje doprinose, a to uvek možeš da proveriš u Penzijskom, kod nekog od pravnika, daš im tvoj matični broj i oni odmah vide je li ti vezan staž! Za prošlu godinu se staž prijavljivao do 30.4, a ova godina se tek unosi sledeće godine do tog datuma u matičnu evidenciju.

Mislim da poslodavac ne može da ti da otkaz dok si na bolovanju. Najbolje je da izguglaš Zakon o radu, imaš neki od članova vezan za tehnološki višak i za porodiljsko i sve ostalo, pa malo pročitaj.

A za tebe je najbitnije da imaš 6 meseci vezanog staža pre odlaska na porodiljsko bolovanje, da bi ostvarila posle primanja kad se porodiš!

Sve najbolje ti želim!
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 21 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu