KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kakav ste roditelj?

+32
lenabeograd
caci
key
BiKsi :)
Sami
emilie
Akijeva
bokica
dacans
Tinche
KoMetaK
fight&faith
Tanja83
MARA
Shizika
tuli
Orline
maus
ciklama
dr mali pariz
Mirjana
buby
Struzzo
nena beba
mamajednogprinca
Marija86
Simona
cufta
nina :)
plavaptica
Milijana
Masha UK
36 posters

Strana 5 od 15 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Sledeći

Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 15/12/2012, 23:23

Parizu, rece ono sto sto ja stalno govorim. Danasnji roditelji ocekuju da im skola stvori Nobelovce, svece, lepotane, bontonu skone ljude. da skola uradi sve, a oni BAS NISTA! sa druge strane smatraju se potpuno kvalifikovanima i obrazovanima da uce sa svojom decom, da ih propituju, rpocenjuju njihovo znanje, pa samim tim ida daju promedbe profesorima kada ih ocene. Sve je naopako, i zato nam i jeste tako. Gde me nadje u sred noci da se ponovo iznerviram oko iste teme. idi bre...
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Struzzo 15/12/2012, 23:30

Tuli,
slične nam frizure...tj. takve lokne smo imali sa 17 meseci dok nije video bombone tatinog frizera...grrrr, mama nije znala da će tako olako otići lokne..
Masho,
i ja se slažem sa Simonom da delom vaša porodična situacija uticala na Tarino ponašanje, negde si već pominjala njenu nesigurnost u igraonicama, držanje za tebe...A sa druge strane, možda je i Milijana u pravu, možda je to prosto faza...jer ja isto imam problem sa S. kad se nadjemo u rodjendaonicama...Imamo iza sebe već 4 pokušaja da ostanemo na nečijem rodjendanu u igraonici i to je plač, vriska, držanje za kvaku...ili ako da šansu, ostaje vrlo malo prikovan uz mene. Čudno mi to s obzirom na njegovu veselu prirodu, želju za igrom, voli da bude na igralištu, stanu sa decom...To sam tumačila time što je usvojen, njegovim strahovima ali su mi potom mnoge mame koje su rodile svoju decu i nisu se odvajale od njih rekle da su i njihova deca burno reagovala u rodjendaonicama.
Možda tvojoj Tari fali muška figura...kako reaguje na muškarce?
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 15/12/2012, 23:36

cufta :: Parizu, rece ono sto sto ja stalno govorim. Danasnji roditelji ocekuju da im skola stvori Nobelovce, svece, lepotane, bontonu skone ljude. da skola uradi sve, a oni BAS NISTA! sa druge strane smatraju se potpuno kvalifikovanima i obrazovanima da uce sa svojom decom, da ih propituju, rpocenjuju njihovo znanje, pa samim tim ida daju promedbe profesorima kada ih ocene. Sve je naopako, i zato nam i jeste tako. Gde me nadje u sred noci da se ponovo iznerviram oko iste teme. idi bre...
Gde te nema treba te izmisliti! yes queen as
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 15/12/2012, 23:45

Mirce, svaki dan slusam gluposti u vezi skolom, uciteljima, nastavnicima, profesorima, jos me i ubedjuju, kao da ja nikada tamo nisam isla. Strule, Masho, deca se svacega boje. Lucija se za sada boji mora, pranja kose, snega.....cekam sta je sledece. Mashi je lakse nego nama, nadje drugog tipa i resi problem muske figure Wink
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Struzzo 15/12/2012, 23:50

Da ne ponavljam..slažem se sa ovim ili onim..
Elem, apsolutno ste u pravu za lični primer. Ako vi nikad ne uzmete knjigu u ruke, nemojte se čuditi kad u školskom uzrastu nije baš voljan da čita...itd. I moje dete briše, zna da uzme zamotuljak od pampersa i baci u kantu...i da vidite sa kakvim zadovoljstvom to uradi sa preslatko izgovorenim "bljak"....i svašta nešto...Ali niko od nas nije bacao štipaljke sa terase, a njemu je to bio sevap....I svašta nešto, što je njemu bilo igra, istraživanje, izazov ili neverbalna komunikacija što bi rekla psiholog...I kad moja mama ili svekrva krenu sa pitanjima "a što on ovo ili ono, dete onog radi ovo ili ono" sad već znam da odgovorim "zato što je on on, možda neko dete može da sedi mirno sat-dva gledajući reklame ili crtaće, moje ne"...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Struzzo 16/12/2012, 00:02

Ćufto,
sad znam...recimo Struzzolino se u prvi mah plašio majmuna a sad ih obožava...npr. obožava Olivera sa Baby TV..
I on voli da gleda taj kanal, Pepu, Traktor Toma, Majstor Boba...ali malo pre spavanja i uz igru...i to mi je odlično, ne treba mu više gledanja u ekran za ovaj uzrast...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 16/12/2012, 00:14

Struzzo, iscepah se od smeha za stipaljke :) Jbg, istrazuje dete, igra ee. Kad poraste, prestace to da radi :)))))))
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 16/12/2012, 00:20

Svi ce kada predju 5. godinu zaboraviti sve da rade!
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Struzzo 16/12/2012, 00:31

Mirjana ::Struzzo, iscepah se od smeha za stipaljke :) Jbg, istrazuje dete, igra ee. Kad poraste, prestace to da radi :)))))))

Ćuti, dok su štipaljke (mada nije skoro, došla zima a i mama ih digla visoko), jedna mala u tetkinoj zgradi je obožavala da baca pomenute pamperse.. lol!
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Shizika 16/12/2012, 00:38

cufta :: Moram priznati da pomno citam i pamtim bas komentare vas koji ste u toj profesiji obrazovanja i vaspitavanja dece. Da se ne naljute drugi, jako postujem skolu i iskustvo. Samo vi pisite, razmisljajte, prepricavajte svoja iskustva sa vasim zakljuccima i dalje, mi cemo vam biti neizmerno zahvalne!!!!!!! navijači1
Znash ti onu "U kovacha najgora motika!"?
cufta :: Parizu, rece ono sto sto ja stalno govorim. Danasnji roditelji ocekuju da im skola stvori Nobelovce, svece, lepotane, bontonu skone ljude. da skola uradi sve, a oni BAS NISTA! sa druge strane smatraju se potpuno kvalifikovanima i obrazovanima da uce sa svojom decom, da ih propituju, rpocenjuju njihovo znanje, pa samim tim ida daju promedbe profesorima kada ih ocene. Sve je naopako, i zato nam i jeste tako. Gde me nadje u sred noci da se ponovo iznerviram oko iste teme. idi bre...
Evo i od mene as Tako je vishe-manje i ovamo.
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 16/12/2012, 12:50

evo sta kazu kompetentni izmedju ostalog i o crticima tj tv-u (mi smo nekad gledali crtice na tv-u uglavnom i to je bilo ograniceno-u moje vreme crtani u 7 i 15 od 5 minuta i gotovo :))):

http://www.najboljamamanasvetu.com/2011/02/zaboravljene-igre-podsticu-razvoj-decijeg-uma/

Dr Ranko Rajović, otac četvoro dece, jedan od tvoraca novog programa NTC (Nikola Tesla centar), član MENSE i Komiteta za darovitu decu, govori u časopisu “Roditelj i dete”
- Program stavlja u centar odgovornosti roditelja, jer je njegova uloga ključna i svakodnevna. Mnogi roditelji, ne znajući, dozvoljavanjem pojedinih aktivnosti onemogućavaju pravilan razvoj svoje dece. Preterano gledanje televizije, igranje video igrica, nedostatak grafomotoričkih aktivnosti, fizička neaktivnost – oštećuju i smanjuju razvoj pojedinih bioloških potencijala. Činjenica je da je ovaj period, koji predstavlja osnovu od koje će zavisiti budući razvoj intelektualnih sposobnosti svakog deteta, još uvek slabo istraženo područje. Roditelji nehotice rade pogrešne stvari, ne znajući kako da na optimalan način stimulišu dečji razvoj. Često sam imao priliku da slušam roditelje koji su, u želji da zaštite dete, branili skakanje po krevetu, okretanje u krug, kupovali patike sa «čičkom» da se dete ne opterećuje vezivanjem pertli – i tako sprečavali neke izuzetno korisne aktivnosti.

- Moj savet je da do sedme godine dete gleda edukativne emisije na televiziji i crtane filmove – jedan do dva sata najviše, a da na kompjuteru provodi oko pola sata do sat vremena dnevno. Ali, i to je mnogo ako dete u ostatku dana nema kompenzatornih aktivnosti o kojima predajemo na seminarima – motoričke i grafomotoričke vežbe, razvoj asocijativnog razmišljanja.

ovde je vise toga receno korisnog (video):
https://www.youtube.com/watch?v=rrRW68R3gy0


al da ne skrecemo sa teme... odoh ja previse, preko crtica odlutah.

nije neka mudrost, da licnim primerom ucimo decu, ali to je samo potreban a ne i dovoljan uslov. ima tu jos mnogo posla osim pukog licnog primera.

masho, htedoh se nadovezati na tvoj post o tome koliko su ti deca razlicita-i moja su, slicna situacija. jedna slusa kad pricam pricu, druga ljubomorna pa "vuce"mamu kod sebe, ali nece da sedne pored da i ona slusa. radije ce da slaze pazzle. bojim se povremeni bes kod jdene dolazi kao posledica toga da sestra uzima vise majcine paznje... nije namerno, nije svesno ali se desava... nekako ova ume da se uvuce, privuce i preotme sestri paznju... mozda zato tako reaguju, mozda nije samo do karaktera? a mozda je i jedno i drugo... i kako onda resiti spor? svi bi mi radije da se bavimo dobrim i finim detetom, a da "odgornemo" ono koje "nije dobro" dok se ne popravi... a izgleda da to nije resenje... ali zar je resenje i obrnuto? nije. ovo mi je jedna od kljucnih dilema.
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 16/12/2012, 13:04

e da i ovo sam htela da izdvojim
http://www.malaplaneta.rs/Igre-koje-usporavaju-razvoj-dece-518
Manjak sinapsi - slabiji razvoj mozga

Mozak troši 30% naše energije i zato neće čuvati ni jednu sinapsu koju ne koristimo.Tako će vrlo brzo posle rođenja odbaciti primitivne reflekse i razvijati nove sinapse, ali veliki je problem ukoliko se neke sinapse ne razviju.
Dr Ranko Rajović, izvršni direktor MENSA Srbije navodi da svako drugo dete u Srednjoj Evropi ima neki razvojni poremećaj - manjak sinapsi u nekim regijama mozga., jer mozak pravi one sinapse koje koristimo a ne one koje su nam potrebne. Na primer, dete od 6 godina koje sedi od tri do četiri sata ispred kompjutera, televizora ili video igrice ima u toku jednog dana manje oko 40.000 motoričkih pokreta, a primitivni refleksi nestaju ako dete kroz razvoj ima sve veći broj složenijih motoričkih pokreta. Takođe, ovo dete ne razvija jako važan, najsloženiji pokret u ljudskom organizmu- akomodaciju oka (reakcija oka na količinu svetlosti i pokrete u prostoru) koja formira veliki broj sinapsi. Ovo dete, provodeći mnogo vremena igrajući npr. igricu oštećuje i pokrete prstiju, a najveći broj sinapsi upravo formiraju prsti. Formira se i manje sinapsi u centru za govor jer deca uglavnom ne progovaraju ni jednu reč igrajući igrice.


al da se ne udaljavamo dalje od teme, htedoh samo da objasnim zasto su mi crtici nuzno zlo...treba ih ograniciti na max sat vremena dnevno, a to je prilicno tesko kad imate blizance i 4 zida oko vas 12 sati dnevno... a treba skuvati, oprati, pocistiti, ispeglati...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 16/12/2012, 13:25

Kad bi ovo sad trebalo da citam, ne bih imala vremena da idem napolje da gazim sneg sa Lenkom, tako da, preskacem, po cenu toga da Lenka postane zavisnik...

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 16/12/2012, 13:36

Ima tema o tome:

https://kutak.forumotion.com/t1975-koje-igre-usporavaju-ili-osteauju-razvoj-dece

Tu on govori izmedju ostalog i koliko su pokreti važni, da se deca vrte, da ih puštamo... Naš Vilenjak je sportski tip, vešt, spretan. I to me brine u ovom njegovom obdaništu. Shvatili su bukvalno to učenje pa deca idu sa radionice na radionicu i dosta su mirna. Naš Vilenjak ostane željan skakanja kad izadje... Do duše odvede ga muž na još sat vremena napolje a danas su otišli u igraonicu, kaže muž ne prestaje da skače i trči... Dobro, upisaćemo mi njega na sport kroz neko vreme, a ići će i ovako napolje... Ali mi žao i što u obdaništu toliko miruju, baš sam pisala na drugoj temi ako bude i dalje nezadovoljan i kad krene na sport, prebaciću ga u državni vrtić. Inače ja tv ne podnosim, ne uključujem ga ni toliko da se informišem Very Happy Muž je voleo u početku mu je bilo nezamislivo da ne zuri u tu spravu ali pošto se ja narogušim čim vidim tv nekako je i on smanjio. A Vilenjak gleda isto jako malo. Tj tv i ne gleda uopšte nego ga je muž priključio na komp pa nekad gleda crtaće ili Stanlija i Olia koje mnogo voli... Te edukativne programe moram priznati da ne gleda, to sam ja kriva kad ne mogu da smislim tv pa i ne znam šta se prikazuje. Na kompu provodi nešto više vremena, igra neke igrice... ali uspeli smo svih ovih meseci u kojima smo ga mi čuvali da vreme koje provodi za kompom i tvom bude ipak kratko. Dok su bili lepi dani muž ga odvede na Adu i sl ili ispred zgrade i satima su napolju. Ili ja ga odvedem kod mojih pa tamo malo bude u kući a onda ipak izadjemo u park... Obdanište sam mislila da će nam biti rešenje kad krenu zimski dani ali što se bar skakanja tiče toga tamo skoro i da nema, samo učenje... Pa kad udje u kuću umesto da je ispoljio silnu energiju tek od nas očekuje da se igramo...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od dr mali pariz 16/12/2012, 13:41

upravo Milijana,htedoh nešto sl. da napišem...ne samo čitam,već i kucam toliko texta pired izvora navedenog...
hoću još nešto da primetim,iako stvarno nemam vremena ni za ovoliko. ja pored gajenja njih dvoje,kao i većina vas,bar tako mislim,mada ima i drugih,moram da imam i obroke spremne,čist stan i veš...a ako budem 24 sata sa decom,tj pažnja samo na njima,ni ovo drugo ne bih stigla. Zato ne smatram lošim ako im tv drži pažnju dok pozavršavam poslove,da to i dalje radim. Te mame, koje se ne bave svojom decom,a ima ih,i to svaka zna,nisu ovde na forumu da čitaju ova naša pisanija,već na poslu,nekom salonu ili nešto sl.tome
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od dr mali pariz 16/12/2012, 13:43

upravo Milijana,htedoh nešto sl. da napišem...ne samo čitam,već i kucam toliko texta pired izvora navedenog...
hoću još nešto da primetim,iako stvarno nemam vremena ni za ovoliko. ja pored gajenja njih dvoje,kao i većina vas,bar tako mislim,mada ima i drugih,moram da imam i obroke spremne,čist stan i veš...a ako budem 24 sata sa decom,tj pažnja samo na njima,ni ovo drugo ne bih stigla. Zato ne smatram lošim ako im tv drži pažnju dok pozavršavam poslove,da to i dalje radim. Te mame, koje se ne bave svojom decom,a ima ih,i to svaka zna,nisu ovde na forumu da čitaju ova naša pisanija,već na poslu,nekom salonu ili nešto sl.tome
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 16/12/2012, 14:03

znam simona da ima. nego zbog ovog dela oko tv tj crtica izdvoih i ovde.
koji je to vrtic da nemaju fizickih aktivnosti? zar nisu roditelji pokusali da promene nesto?
nas virus sprecava vec 5 dana da idemo napolje-a nema boljeg mesta za dete-u svakom smislu. samo ko ima vremena da bude sa nima u parku pola dana i vise?
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 16/12/2012, 14:33

Neno,
ne bih navodila ovako javno ime vrtića. I u drugom privatnom vrtiću su mužu rekli da rade po istom programu kao i u Vilenjakovom tako da pretpostavljam da to nije nešto neuobičajeno. Ne radi se o tome da nemaju fizičkih aktivnosti, idu po sat vremena kad je lepo vreme napolje a imaju i neke igre i u samom vrtiću u kojima se kreću, tipa "laste prolaste" i sl. Nego ja to posmatram iz ugla nemirnog deteta kao što je Vilenjak kome je taj stepen aktivnosti premali... Možda i grešim, možda deca treba da se smiruju i ne skaču toliko, ali sa druge strane eto baš na linkovima koje smo ti i ja navodile kažu da je potrebno što više skakanja, okretanja, vrćenja, trčanja... Vilenjak je pokazivao sam interes za učenje, mi ga nismo mnogo forsirali, s obzirom kako je bilo ranije, sam je želeo da piše i sl. Radoznao je, postavlja pitanja. I mislim da je to najbolje, kad dete samo želi da uči. Plašim se da će mu ovaj stepen stalnih radionica dozlogrditi, da će ostati željan igre, pa kad krene u školu i zaista bude trebalo da uči razviće neku negativnost prema učenju... Psihološkinja iz vrtića mi je rekla da mi ne možemo tako da radimo sa detetom, ne mi konkretno nego roditelji uopšte... A ja ne vidim što je to tako... Ako dete pita o Mesecu, Suncu valjda znam toliko da mu objasnim. Muž mu je objašnjavao i da je Zemlja okrugla, o raznim zemljama, kako negde bude dan a onda negde noć, pomoću lampe. Sve to mi je Vilenjak sam pokazivao na globusu iako je to zaista preterano za njegov uzrast ali to je ono kad on pita kad je željan znanja pa ga i upije... A od radionica iz vrtića što god ga pitam nije mi ništa pokazao šta je naučio...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 16/12/2012, 14:48

Sva deca su radoznala,a ti to Simona(ako sam dobro shvatila da si filosof) vrlo dobro znaš. Ja se sećam definicije koja počinje sa "Čovek je biće radoznalosti ..."
Kada ona nestaje? Kada dete previše puta čuje - ćuti; nećeš ti to razumeti; stalno nešto pitaš; još si mali, i sl. Od kad izađemo iz utrobe, mi učimo. I da dišemo i da jedemo i da pričamo, hodamo, sedimo... Zašto bi uopšte ikada ikome dosadilo da uči? Zato što mu govore da sada treba da se igra i pusti mozak na otavu, a kasnije "zakržljalom" mozgu treba reći još i čuvenu srpsku "sad moraš da učiš, to je vrlo važno da sutra ne bi prao ulice i kopao rovove".
Dete je ustvari sve vreme učilo, kroz igru. O ravnoteži, brzini, zemljinoj teži, ukusu peska Laughing i sl., samo mu nije ponuđeno više. Da kod kuće sazna još nešto o pesku, travi, životinjama koje tu žive u rupama, jamama..onima koje su tu a ne vide se golim okom itd. Kako bi to moglo biti suvišno? Zar je moguće da nekoga to ne bi interesovalo?
Opet, ako je roditelj neko ko ne voli da odgovara na tolika pitanja, nismo se odmakli dalje od onog "kruška ispod kruške"! Eto, to je moje mišljenje. Ako mislite da nisam u pravu, pucajte, ja sam željna znanja Wink


Poslednji izmenio Mirjana dana 16/12/2012, 15:13, izmenjeno ukupno 1 puta
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 16/12/2012, 14:59

Mirjana,
da, još diplomski na filozofiji mi je ostao... Ja to gledam i po sebi jer sam faks upisala u "kasnijim" godinama pa su mi ponekad mladje koleginice govorile da je to zapravo pravo vreme jer nas tad više zanima samo znanje a u njihovim godinama se ispiti otaljaju da bi moglo da se izadje i sl... To je predrasuda i da ne može da se uči u "kasnijim" godinama, meni se dešavalo da mi prijateljice kažu kako mogu sad da učim, one ne bi mogle... Uvek se može ali najvažnije je to interesovanje, volja, motivacija...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 16/12/2012, 15:08

yes
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nina :) 16/12/2012, 15:23

ja kad je napolju lepo vreme ostavim sve i sa decom ceo dan ispreed kuce oni se igraju sa ostalom deco a ja sve nagledam jeste da su oniosvi stariji i idu u 3-4 razred ali svi su mirniji kad ima nekog pored njih .sta stignem da uradim stignem a ako ne onda kasnije uradim jer to nece pobeci nigde od posla.a ove godine sam cak od jula ostavljala nekad oboje same napolje znaci miki sa 5 a mariju sa 3.5 g jer znaju da nesmeju da idu na put i preko ako im ja ne dozvolim ili cak oni sad sami idu u radnju preko puta da niko ne izadje iz kuce da vidi kao prelaze ulicu jer stanu i nece da predju dok nevide dali ima kola i cak ako su jako daleko nece da predju nekad znaju po5 min da cekaju mi ih uvek posmatramo preko prozora a oni nevide i lepo se drze za ruku i kazu ako sam ja sa njima i ne stanem sa njima nego vidim nema kola i krenem a oni ladno cekaj mama mazljivko kaze da moras gledati levo i desno ida tek onda krenes znaj mama da ce te vikati a oni nevide da sam ja gledala jer uvek nesto vide pa kasne iza mene .valjda znate ko je pazljivko onaj ctrani na tv sto uvek govori deci kako da se ponasalju odnosno to je kao reklama a ne crtani
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 16/12/2012, 16:39

Nina, dobro je što si spomenula tog pažljivka, pa si nas podsetila da ima i jako lepo urađenih crtaća, edukativnih. Oni dođu kao pomoć roditelju i dobra stvar za dete. Nigde ne piše da je roditelj jedina osoba koja treba da objašnjava. On je tu da izabere sadržaj, način i sredstvo. Ako je sam jedini predavač, možda i dosadi Wink
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od plavaptica 16/12/2012, 16:59

Ana je u stanju i po pola sata da se igra sa dudom, da je prevrce po rukama i pokusava da stavi u usta pravi deo iste. E sad ta njena igra meni cesto postane dosadna :roll:jer 100 puta besno baci dudu, pa je ja trazim po podu, perem, vracam . Onda se setim tog predavanja gde se pominju sinapse, pa je pustim da razvija svoje sive celije Laughing
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 16/12/2012, 17:37

simona,( imas pp)
razumem sta hoces da kazes. kao i kod nas, i kod dece posle izvesnog vremena dodje do neke vrste zasicenja od izvesnih aktivnosti. posebno kod zivahne dece, moze da dodje do toga ako se neizmore posteno, te ono sto ih sprecava u tome dozive kao "smaranje"
, u ovom slucaju ucenje u vrticu. ali mislim da je mala verovatnoca jer su im sada u uzrastu do 6 godina mozgici gladni svega, i igre i skakanja i znanja svake vrste.
pokusaj da nadoknadis fizicku aktivnost kad nije u vrticu, onda mozda nece ni osetiti da je tamo ima premalo.
a drugo, ja primecujem da ove moje (mozda i on) kad dodju iz vrtica, skacu cice, trce, (a tamo ne tako , bar ne kad dodjem po njih popodne), i mislim da je to od silnog odusevljenja sto su opet sa mamom i tatom. tad prazne silnu energoiju od srece... cini mi se.
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 5 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 15 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu