KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kakav ste roditelj?

+32
lenabeograd
caci
key
BiKsi :)
Sami
emilie
Akijeva
bokica
dacans
Tinche
KoMetaK
fight&faith
Tanja83
MARA
Shizika
tuli
Orline
maus
ciklama
dr mali pariz
Mirjana
buby
Struzzo
nena beba
mamajednogprinca
Marija86
Simona
cufta
nina :)
plavaptica
Milijana
Masha UK
36 posters

Strana 6 od 15 Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Sledeći

Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 16/12/2012, 17:42

plavaptica :: Onda se setim tog predavanja gde se pominju sinapse, pa je pustim da razvija svoje sive celije Laughing

znas koliko puta me je to prisecanje specilo da siznem i zabranim pentranja po kaucima i stocicima?! :))))
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 16/12/2012, 18:07

Neno,
možda je i ta silna sreća... Mada kuka da mu je tamo dosadno. Danas je bio u igraonici pa kaže bolje je tamo nego u vrtiću. Pokušavamo da mu kažemo da tamo u vrtiću ima stalne drugare, da odabere aktivnosti koje mu odgovaraju, neće ga oni terati da uči engleski ako neće... Videćemo da li će mu se svideti ili je samo prolazna kriza.

Što se skakanja tiče isto je i kod mene, nekad se preplašim ali se setim tih sinapsi iz predavanja pa ćutim i pustim ga da skače, da se preokreće, prevrće, trči, pentra... Mi smo mu stavili jedan dušek na sred sobe i to nam je spaslo krevete a i nas pošto teško da bismo bez toga mogli da pratimo njegov tempo. Taj dušek mu služi kao trambolina, skače, igra po njemu a često i rasturi igračke tu... Ja se često setim Ciklame koja je napisala da bolje izgleda da su nas slali na fizičke pripreme nego u školu roditeljstva (kad je usvajanje u pitanju). Laughing
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 16/12/2012, 18:15

Neno, ovaj tvoj dr Ranko Rajovic je...... i tako........ Da ne obrazlazem ovaj predivni raspored koliko se i cega neraditi i raditi do 6.godine...... To ne mogu ni ja u 44g sve da isplaniram i uradim. Nista necu obrazlagati.
Ali u vezi sa svim sto je napisao o sinapsama, oku..... intelektu..... motorici..... i koje cemu jos, imam samo ovo da kazem: Moj rodjeni brat je radio bas SVE, SVE ono sto on ne preporucuje, i to uvelikoj meri i nije radio ono sto je objasnjavao DA JE dobro. Rezultat toga je da lep, pametan, obrazovan u Engleskoj, dpbijao nagrade jos kao student, tamo zavrsava master, zivi i radi ovde, uspesan je, ima divnu devojku i vidi "k'o Soko".
toliko o njegovim savetima.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 16/12/2012, 18:51

Ja Cvrleta vodim kod fizijatra, baš zato da ga ne bih negde zakinula sa sinapsama lol! Ali ne šalim se!
S druge strane, moja mama kaže da su nas držali potpuno umotane do šestog meseca Shocked Znači, niti sam hvatala igračke, niti znala da se okrenem i sl. a vidi me kak'a sam Kakav ste roditelj? - Page 6 Cute-smiling-smiley-emoticon
No, sve jedno, mami sam rekla da me je sputala u razvoju i da svetu ukrala još jednog genijalca  b  b  b
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 16/12/2012, 19:03

Da, da vidim Mirce sve ti nesto fali. Ma ljudi, deca su nam za sada normalna, i neka samo takva i ostanu. ja ne bih volela da nam deca budu neki genijalci, zivot genijalaca je tezak zivot! Rizikujem i da me popljujete "pusti ti tebe....."
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 16/12/2012, 19:04

Cufto, nije on moj. ni po kom osnovu.I nije jedini. Pogledaj sta Marija Montessori kaze na tu temu. A ona je, pretpostavljam da znas, svetski priznata vec sto godina. a ima ih jos. kojima je to posao i znaju sta pricaju. ARGUMENTOVANO iznose svoje stavove.
Brat sigurno nije postigao sve sto je postigao zato sto je sedeo i buljio u tv, i slicno. A kad se udubis malo videces da je sve o cemu Rajovic prica NADOGRADNJA na prirodni intelekt, genetski. Dakle, tvoj brat je prirodno inteligentan pa je dobijao nagrade zavrsio master (sto nije nista nadprosecno), a mozda bi do sad bio doktor nauka da nije "usporio"svoj razvoj svim tim suprotnim sto kazes da je radio.

Mirjana do 6 meseci beba ionako jako malo pokreta pravi. racuna se ukupan period do 6te godine.
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od dr mali pariz 16/12/2012, 19:15

u poslednjem se slažem sa Ćuftom,no ne znam cure,ima li neke koja želi genijalca?
pa što sama nije postala?
ne,mislim da čak i one drugarke sa kojima ne delim mišljenje,sve što rade,rade samozbog jednog-jer misle da je tako najbolje,baš kao što mislim i ja za sebe,koja nisam takvog stava.
ničiju struku ne potcenjujem,ali smatram da ipak roditelj ima najbolji sluh za svoje dete,bolje od bilo kog psiho ili dr...uostalom,ja ni ne volim da čitam literature u kojima imam recepte za srećnije detinjstvo,pa i život sopstvenog deteta.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 16/12/2012, 19:26

bas tako! Moj brat ni po cemu NIJE nadprosecan, bas zato i kazem.
Ni Rajovic ni Monetsori mi se iz istih razloga ne svidjaju.... pravljen je za roditelje, a ne za decu.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 16/12/2012, 19:39

e, moram ovo da vam ispricam. I ima i nema veze sa temom, ali je lepo.
Moj prvi komsija mi je bio ucitelj u prvom razredu osnovne. U moje vreme nije bilo popularno da se roditelji bave edukacijom dece, takmiceci se medjusobno ko ce bolje svoje dete nauciti pisanju i citanju pre polaska u skolu. tako smo se u prvom razredu nasli vecina iz obdanista ne znajuci N I S T A. Pocelo je sa "kosa tanka, uspravna debela". Gumicu nije dozvoljavao "ljudski je gresiti", nastavite samo dalje. (u slavu prvog ucitelja!!!! prim. pisca).
Sledece godine njegov sin je krenuo u prvi razred. Sinovljeva uciteljica je nakon nekoliko nedelja zvala mog ucitelja i rekla mu: "Joco, pa tvojsin ne zna ni da cita , ni da pise?!" "Ne zna Anice. Za to ti dobijas platu".
Bila su bolja vremena, nije bilo ni Montesorija, ni Rajovica, ni decijih psihijatara, psihologa..... a mi se obrazovasmo.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 16/12/2012, 20:17

Kakav ste roditelj? - Page 6 Thumbs-up
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od plavaptica 16/12/2012, 21:02

yes yes yes
Ja ne citam knjige o vaspitanju i obrazovanju, vec onako po sluhu i radim sta mislim da je ok. Pustam je trenutno da u motorickom smislu radi sve sto misli da moze( tako mi pade i sa kreveta), a nikad u zivotu mi nije ni palo napamet da dete treba da mi bude genijalac, nisam nikad takve ambicije ni za sebe imala Rolling Eyes , a ni da je saljem na olimpijadu. Odlucice ona vec sta zeli da bude kad za to dodje vreme, a moje je da dam sve od sebe da joj detinjstvo bude srecno.
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 16/12/2012, 21:06

cufto to je lep primer. nekad je i bilo tako. samo sad izgleda ovi novi prosvetari OCEKUJU da deca dodju naucena iz predskolske ustanove ili od roditelja, da bi im bilo lakse. No, s druge strane bi i trebalo do tog doba da znaju da citaju i pisu, samo iz jednog prostog razloga-jer to (apstraknte pojmove) bolje i brze uce pre 6te godine. o tome mnogi pisu, govore i to je sad vec standard neki u svetu.
ja samo volim da pratim, da sam u toku i da deci pruzim maximum (a ne prosek-kad bih samo po sopstvenoj intuiciji delala). zelim da im obezbedim uslove da maximalno iskoriste svoj potencijal, a ne da, daleko bilo, urusim postojeci genetski potencijal nekim greskama iz najbolje namere (tipa- ne vrti se, ne pentraj se...)...
ni jednu literaturu niti savet ne treba slepo slediti, naravno, ali treba osluskivati druga, posebno strucna misljenja i donositi sopstvene zakljucke i planove o vaspitanju, edukaciji i sl....

moji roditelji se nisu bavili mnome i bratom u tom smislu, nisu imali vremena. ali ja mojom decom hocu. koliko god bila stura sa vremenom.
iako sam se tokom celog skolovanja apsolutno sama bavila svojim obrazovanjem, pocev od prvog osnovne, preko Matematicke gimnazije, pa do fakulteta i postdiplomslkih studija, ( izvesnih kurseva nakon toga), ipak mislim da bih bolje prosla da se neko bavio mojom edukacijom pre 5te godine (kada sam naucila da pisem). zasto sad tako mislim? zato sto je jedno ono sto nas skolstvo nauci-to je jedan uokviren nacin ucenja i razmisljanja koji nas ukalupi i guramo tako brze ili sporije, vise ili manje zavisno od inteligenicje urodjene.
ali ona znanja i vestine koja se steknu pre 6te godine, posebno u prve 3, kazu izvesni, a ja im verujem, ta znanja i vestine su nekako van okvira, nesputane, imaju sirinu... ne znam da li me razumete? to je neka mesavina IQ i EQ koja omogucava sirinu u sagledavanju problema i njihovo lakse i bolje resavanje u zivotu. e to hocu za svoju decu-tu sirinu!


nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 16/12/2012, 21:11

usput
http://www.unicef.rs/rani-razvoj-deteta.html
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 16/12/2012, 23:21

Pazi samo da ih ne propteretis, da im se sve to na kraju ne smuci. Zadala si sebi tezak zadatak Wink
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od plavaptica 16/12/2012, 23:39

Cufta slazem se. Slazem se i sa Neninim razmisljanjem, ali samo ukoliko sve to predstavlja zadovoljstvo za dete, a ne opterecenje jer u tom slucaju moze efekat na kraju da bude potpuno suprotan.
E, a sad evo sta se ja pitam ovih dana, da ne kazem meseci. Da li ste vi deci dok su bili bebe ovako kao Ana, cesto pricali i kako, ono kao da se mazite, gucete i ostale zvukove, ili normalno. Primetila sam da Ana kad je vise odraslih prisutno i razgovaramo, pomno prati svakog, sva se unese kao da upija. Nas dve smo uglavnom same pa se nas "razgovor" uvek svede na razne smesne zvukove. Bojim se da mi dete ne ostane mutavo do predskolske Rolling Eyes
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 16/12/2012, 23:47

sta mi je prvo padalo na pamet to sam radila. Odnosno, sve ono sto se njoj svidjalo. Samo vi nastavite gde ste stale.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Masha UK 17/12/2012, 00:00

Neno u potpunosti se slazem s tobom. Situacija sa nasim skolstvom je alarmantna i krajnje je vreme da se stvari menjaju. I dalje se forsira samo reproduktivno znanje i retko koji profesor te na adekvatan nacin navede da razmisljas. Nase skolstvo je jedna od stvari koje me odbijaju da se vratim dole. Bilo mi je drago da vidim da kod nas ima ljudi kao sto je Dr Rajovic koji je krenuo sa edukacijom predskolskog i skolskog kadra. Pogledala sam i njegov seminar na youtubu i narucila knjigu koju sam procitala u jednom dahu. Nisam bolesno ambiciozan roditelj, daleko od toga, ali bih volela da kao sto si i sama rekla, svojoj deci obezbedim uslove da maximalno iskoriste svoj potencijal. Takodje mi se dopadaju i teorija i metode Marije Montessori...citala sam je jos u trudnoci i prizeljkivala da svojoj deci priustim odlazak u jedan od vrtica koji rade po njenom programu.

Moracu da nastavim drugom prilikom Stefan mi se probudio.
Masha UK
Masha UK

Broj poruka : 657
Location : Great Britain
Datum upisa : 03.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 17/12/2012, 00:07

nena beba ::
Mirjana do 6 meseci beba ionako jako malo pokreta pravi. racuna se ukupan period do 6te godine.

Vidiš, meni su drugačije rekli. Kažu da se tačno zna u kom mesecu dete šta treba da radi i da su svi pokreti, naročito fina motorika, usko povezani s govorom i uopšte razvojem intelektualnih sposobnosti. Tako se doktorki nije svidelo što se on ne okreće i ne hvata igračke, pa je predložila vežbice.

Ja takođe želim da dam sve od sebe za svoje dete. Baš zato ga i vodim tamo, iako mi mnogi kažu (kao moja mama) da mi nemamo nikakav problem.
Slažem se i ja, nemamo! A ne želim ni da ih imamo! Pored toga, dete mi se igra i socijalizuje, odlično! Zašto ga ne bih vodila?
Mislim da i ti tako razmišljaš.

S druge strane, ne treba da preterujemo. Npr. pročitah kod tebe ovo "...iako sam se tokom celog skolovanja apsolutno sama bavila svojim obrazovanjem..." Kao i većina nas! Mi smo ti kao gerilci! Nema boljih!

Današnja deca, ipak, ko vezane vreće. Sve im je servirano, sažvakano i plasirano u duginim bojama, a slova se sama čitaju (malo se zezam, ali nije daleko od istine). Ne kažem da ćeš ti to da uradiš, ali mnogo roditelja tako deci napravi medveđu uslugu iz najbolje namere. Mi se toliko zanesemo u želji da im pomognemo da napreduju, da počnemo i da im objašnjavamo kako treba da razmišljaju, zašto je neka šala smešna, šta treba da vide na slici......i totalno ih onesposobimo.
Treba ih usmeravati i nuditi im određene sadržaje, ali sami treba da se bave time, bez roditeljskog uplitanja. Dakle bolje je biti gerilac nego obučen u legiji stranaca! Gerilac će u nepredviđenoj situaciji uspeti da nađe izlaz, jer mu je i svaka druga bila nepredviđena(funkcionalno znanje je uvek bazirano na praksi). Legionar, pak, je dobro istreniran. Najbolje! I tačno zna šta, kako, kada. U nepredviđenoj situaciji se može desiti da mu nedostatak obuke dođe glave(repetitivno znanje).

I o tome priča gospodin Ranko. Ne treba mi da se aktivno bavimo njima, već ih stimulisati da se sami aktivno bave. To većina roditelja i radi, nesvesno.

Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 17/12/2012, 12:11

tako je , od meseca do meseca: evo kako:

"Razvoj fine motorike kod djeteta po mjesecima

Fina motorika kod djeteta odnosi se na male mišiće u tijelu odnosno na rad rukama, prstićima i zapešćima, usnama te jezikom. Ona pomaže djetetu da radi precizne pokrete rukom, za što mu je potrebna dobra koordinacija između prstiju i oka
Postoje dvije vrste motoričkih vještina kod beba i djece: fina i gruba motorika. Dok se fina motorika odnosi na razvoj manjih mišića, u grubu motoriku spada razvoj velikih mišića, koji su djetetu potrebni za trčanje, hodanje, penjanje i ostale aktivnosti.

Kako vaša beba raste, možete pratiti i razvoj njene motorike po mjesecima, jer se vještine i spretnost mališana usavršavaju.

Od rođenja do drugog mjeseca

U ovom razdoblju bebe pružaju ručice prema stvarima koje su im zanimljive. Kako im se vid izoštrava, i bebine ruke točnije pokazuju u smjeru željene igračke ili stvari. U trenutku kada koordinacija između vida i ručica postane dobra mogu i dotaknuti igračku.

Između trećeg i četvrtog mjeseca

Sada se koordinacija oka i ruke sve bolje razvija i bebe mogu dohvatiti ili držati neke veće predmete. Tako primjerice neko vrijeme mogu držati svoju bočicu, tresti zvečkom i držati ju s obje ruke odjednom.

Između četvrtog i petog mjeseca

Neke bebe u ovoj dobi polako počinju sjediti i mogu prebacivati veće stvari iz jedne ruke u drugu. Ručice ih sada puno bolje slušaju pa mogu primjerice gužvati papir ili prskati vodu u kadi.

Šest mjeseci

U ovoj dobi bebe mogu hvatati i držati stvari cijelom rukom te jako dobro barataju igračkama. Također mogu rukama dohvatiti nogu i stavljati je u usta, što pokazuje puno bolju koordinaciju.


Kako rastu, mališani nas svaki dan iznenade nečim novim

Od sedam do devet mjeseci

Vaši mališani sada mogu puno bolje držati stvari, sve su spretniji, pa lako drže i sitnije predmete. Sada bi trebali moći prebacivati predmete iz jedne ruke u drugu i stavljati ih na stol. Nemojte se čuditi ako počnu stavljati stvari u usta.

Od devet do deset mjeseci

U ovom razdoblju ručice će vašu bebu toliko dobro slušati da će pravilno rasporediti prstiće i palac oko čaše te polako učiti piti iz nje. Dijete sada može čvršće držati i veće predmete.

Od 10 do 12 mjeseci

Kako se približava vrijeme prvog rođendana, mališani sve bolje barataju malim predmetima, a primijetit ćete da mogu svakom ručicom raditi zasebno. Tako će u jednoj ruci držati plišanog medvjedića, a drugom miješati hranu u zdjelici.

Od 12 do 15 mjeseci


Do 1. roćkasa klinci postaju pravi istraživači
Sada su to već pravi mali istraživači. Većina malih pustolova može kotrljati loptu po podu, a ruke koriste za više načina igre. Kako prolazi ovo razdoblje, mališani mogu raditi neke stvari baš kao odrasli - držati bojice, žlicu ili čašu. Kada dođe do toga, djetetu možete dopustiti da proba samo jesti.

Od 15 do 18 mjeseci

U ovom životnom razdoblju dijete bojicom može šarati po papiru i izvrsno kontrolira pokrete ruke. To možete vidjeti i po igri s kockama jer mališani mogu primjerice graditi toranj i slagati kocku na kocku.

Od 18 do 21 mjeseci

Male spretne ručice sada mogu navući jednostavnu odjeću i čak zakopčati koji gumb ili čičak na cipeli.

Od 21 do 24 mjeseca

Na proslavi drugog rođendana vaš će klinac bez problema odmotati svoj poklon ili slagati jednostavnije puzzle. Nemojte se iznenaditi ako jednog dana vaše dijete samo otvori vrata, pa stoga trebate biti i malo više na oprezu. Također, sada već možete prepustiti pranje ruku njima samima, a znamo da je igra vodom velik užitak gotovo svakom djetetu.

Motorika se kod djece razvija spontano kako rastu, a vi im ne smijete ništa nametati na silu. Ono što možete učiniti da im pomognete jest nabaviti igračke koje će pomoći njihovom razvoju i uživanju u igri te druženju s obitelji."
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 17/12/2012, 12:29

vidis kako je fina motorika po mesicima sve" finija"

jeste, bas je u tome stvar. zelim da im obezbedim da mogu SAMOSTALNO da izadju na kraj sa svakim zadatkom, problemom i sl. a ne da trce sutra meni ili shefu ili muzu da resava umesto njih.

samo sto bih ja to nazvala aktivnim bavljenjem njima radi stimulacije da u jednom trenutku sami postanu aktivni. naravno da im necu rasavati domace zadatke i slicno, sto mnogi roditelji danas rade.
evo primera jednog svakodnevnog kako to kod nas trenutno funkcionise: traze pazlu da slazu. ja ima dam. traze da je rastavim. ja jednom rastavim, ali sledeci put kazem, mozes sama. nek ti pomogne seka. i sl. kad sloze deo pazle pa zapnu negde, opet isto kazem: mozes ti to, hajde potrudi se, gde su noge? dole? e pa stavi dole-ali ne prilazim da ja slozim pazlu na mesto (sem prva 3 puta kad su dobile pazle). i onda one same, ili jedna uz pomoc druge (i to mi je jako drago posto po prvi put neku igru igraju zajedno!) sloze svih 15 komada za 2-4 minuta. i znas sta kazu kad sloze? JOS, JOS! tako da sam sigurna da ih ne gusim ne opterecujem , ne zadajem preteske zadatke, vec ih zaista stimulisem... :)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 17/12/2012, 16:34

To mi se baš sviđa g g g
A sad znam i šta u kom mesecu da očekujem. Hvala za članak c usne
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 17/12/2012, 21:12

Neno, neces da im radis domace?! A o cemu ces onda sa drugim mama da pricas lol! .
Pricaces sa naaamaaaa bas kao i sada
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 18/12/2012, 09:29

Nije mi jasan ovaj primer sa puzlom. Sta je tu toliko posebno. Kod nas je takva situacija za vecinu stvari: puzle, nadji mi flasicu sa vodom, obuj mi patike, dohvati mi ovo, nadji ono... i nije samo kod nas, kod mnogih koje znam. Ne vidim aj nista tu posebno, nista za sta je trebalo procitati silnu literaturu. Ja se nisam rukovodila nekim osamostaljivanjem deteta kad sam to radila sa Lenkom, vec sam isla logikom, ako ja slazem, onda se ja igram, a ne ona. Isto tako, kod neke dece ce to upaliti, kod neke ne. Moja zaova ima devojcicu mladju 40 dana od Lenke. Ona ne zna da jede cokoladicu sama. Ova je hrani. Lenka jede ceo obrok sama....to je vise do deteta, nego do roditelja.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 18/12/2012, 15:41

Milijana, ti si srecna zena, kad tako puno znas intuitivno, bez citanja i kad ti dete sve samo radi tj kad nemas dileme kad joj pomoci a kad ne .
Mi koji to nismo, moramo da citamo, i informisemo se na razne nacine.
Izmedju ostalog i na ovakvim temama, iz iskustva drugih majki.

Da nisam procitala izvestano stivo, ja zaista ne bih znala da deci ne treba previse pomagati... u pocetku sam intuitivno skakala na svaki njihov mig ili cik, i ispostavlo se da je to katastrofa. trebalo je dosta vremena da ispravim gresku koliko toliko. I dan danas, u mnogim stvarima nisam, ali citam i daljei pokusavam da se KONTROLISEM da na svako MAMA ne skocim odmah :)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 18/12/2012, 17:52

Koliko vidim, ovde se uglavnom ljudi dele na one koji citaju i one koji ne citaju literaturu o vaspitavanju dece.
ja sam sa Milijanom u grupi analfabeta Very Happy
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 6 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 6 od 15 Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu