KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

+66
ZeljkaMV
sanja 73
MaloMorgen
PalcicaBg
sunny.tp
Margom
masato
lela1984
Blanka
Ema78
AriesGirl
tiramisu
Tebi
karakaca
JednaSova
Sofija Veks
pavlovic_miljana
jjjJelenajjj
Alextiph
ivanicasale
aleksandra b
ChillyVilly
ganedina
leptirko82
Niny
hocukusurnecuzvaku
Mika
Strumfeta78
ivi
midori
OKacica
Orline
InNaturaVeritas
Arya
Lyanna
Vuchica
Ambra
SoJa
Januar
anasrce
snedra
KoMetaK
JecaPereca
LaFolie
cicsa80
flyki
dunjas
bak
sareni leptir
d77
laKole
missile
noja
zvoncica36
saska1
Erata
dr mali pariz
lelas
tetreb
ciklama
Crvic
labradorka
djole42
Ninche
neca73
jeca74
70 posters

Strana 5 od 25 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Sledeći

Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od Crvic 6/6/2013, 20:45

.


Poslednji izmenio Crvic dana 6/11/2013, 10:34, izmenjeno ukupno 1 puta
Crvic
Crvic

Broj poruka : 267
Datum upisa : 26.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od Crvic 6/6/2013, 20:50

Danas su mi kompletirani rezultati analiza koje sam radila. Dakle, još jedan PAI heterozigot u klubu. Ostaje mi još da uradim i antitela pa kod hematologa... A mislila sam da su mi Hasimoto, endometrioza i jajnici na izdisaju dovoljna dijagnoza...
Crvic
Crvic

Broj poruka : 267
Datum upisa : 26.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od BiKsi :) 6/6/2013, 22:28

Crvic, samo kada si otkrila, i ja sam se zgrožavala na dijagnoze koje sam vremenom upisivala u svoj karton, bitno da ćeš biti pokrivena terapijom. Obavezno hematologu reci da imaš Hašimoto i ponesi i taj nalaz, jer često daju pronizon u kombinaciji sa heparinom da ne dodje do slepljivanja krvi, u samom postupku.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od Crvic 7/6/2013, 09:20

U pravu si skroz Biksi, trudim se da tako razmišljam. Nego, ako neko zna, da li povišeno APTT ima veze sa tim? Pre godinu dana mi je bilo dobro. I da li protein S malo ispod granice ukazuje na nešto?
Crvic
Crvic

Broj poruka : 267
Datum upisa : 26.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od laKole 7/6/2013, 10:00

crvić, pogledaj i moj i potpis još nekih cura Wink

heterozigotna pai-1 mutacija je vrlo česta, i sama po sebi nije ozbiljna. u kombinaciji sa nečim drugim, zahtijeva neku terapiju.
hematog mi je, čini mi se, objasnio da snižene vrijednosti proteina c ili s ukazuju da su promjene u koagulaciji krvi takve da zahtijevaju obaveznu terpiju, ne samo preventivnu. znam da sam pitala jer su meni c i s proteini na samoj gornjoj granici. nisam sigurna, ali mislim da je ovaj povišen aptt ima veze sa tim.
lac (lupus antikoagulans) će vjerovatno tražiti da ponoviš za neko vrijeme, jer ti je ovaj odnos u referentnim vrijednostima.

crvić, idem malo u off, ali hvala na lijepim riječima neki dan. nisam zdravstveni radnik ali radim u nekoj vrsti administracije u zdravstvenom sektoru. cvet
laKole
laKole

Broj poruka : 1553
Datum upisa : 16.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od Crvic 7/6/2013, 11:03

Lako le, lako je, kad imamo tebe Very Happy Hvala ti! Smirila sam se do posete hematologu, a za to čekam još rezultata. Znala sam da si u zdravstvu na bilo koji način, kad objasniš nešto, kao da slušam profesora medicine Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 191975
Crvic
Crvic

Broj poruka : 267
Datum upisa : 26.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od missile 7/6/2013, 13:59

Crviću, kod hematologa! nije to ništa opasno, nego za vto moraš da dobiješ terapiju. I ja mislim kao i lakole da ćeš ponavljati lac, evo ja čekam ciklus pa da ponavljam. Dr Mitić je posumnjala u neku sistematsku grešku kad je videla moje rezultate, al i kod tebe ista pesma sa LAC, samo kod tebe malko sniženo, a kod mene jako povišeno.
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od dunjas 7/6/2013, 18:19

tetreb ::JOOOJ Biksi draga moja kakva zastita nema od toga ništa moraću sve da kupujem međutim zvala sam nemanjinu i rekoše mi da mogu da mi refundiraju da skupim sve račune,kopiju lk,z.knjizice,nalaz lekara i inekcioni nalog u originalu,kopiju kartice tekućeg računa sve se predaje u nemanjinoj 30 soba br7 od 8-13h
Mozda i upali videćemo

Tetreb, izvini, nisam u toku da li si trudnica ili u postupku VTO.

Pre nego mi je potvrđena trudnoća, plaćala sam fragmin, kada mi je potvrđena, uzela sam nalog od ginekologa kod koga sam došla sa izveštajem od hematologa. I tada sam kupila fragmin (u domu zdravlja ga nije bilo), kasnije mi je DZ uplatio taj novac na račun (na moju intervenciju kod zaštitnika prava pacijenata). Zatim su mi nabavili par injekcija (vodili su me kao kućno lečenje, a u stvari su mi davali da nosim kući i sama sam sebi davala). Razlog - nisu mogli da dolaze tačno u vreme kada ja trebam da primam, te smo se dogovorili da nosim i dajem sama sebi. Kasnije im nestaje fragmin te prelazim na fraxiparin koji su nabavili. Pitala sam dr.Miljića šta je bolje, reče da on najviše ceni fragmin, ali šta da radimo, može i fraxi .. rekao mi je da ne valja mešati previše, jedno pa drugo ..

Ako si trudnica imaš svako pravo na fragmin, i moraš naći zaštitnika prava pacijenata, ima ga sigurno i kod tebe. Proveri, zašto da plaćaš .. Zaštitnik pacijenat u mom DZ mi je rekao da je sramota slati trudnice u Nemanjinu, i da će mi DZ isplatiti. Tako je i bilo, i to u roku od par dana.

dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od tetreb 8/6/2013, 18:19

nazalost nisam trudnica upravo sam završila postupak kod ivanovića i beta je 1,7. U mom domu zdravlja to ne pali gospođa koja radi na izdavanju lekova me je tako napala za 7 ampula da ne moze ni to da mi izda zato sto sam donela nalaz od hematologa privatno a hoću jel da mi fond plati lekove ej ludilo v pa se posle smilovala i dala mi 10 ampula iako mi je trebalo 30 kom zato što sam ja tu odreagovala i rekla joj da mi je fond omogućio da vto radim u privatnoj klinici i da je to vazeci dokument(iako sam sama finansirala postupak)
toliko o dz i fondu nam dragom
tetreb
tetreb

Broj poruka : 671
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od dunjas 8/6/2013, 18:59

Kod mene su još gori (ja sam na Zvezdari). Meni pre pozitivne bete nisu hteli ništa da refundiraju (mada ja mislim da i ne mogu, tj nisam gledala nikakve pravilnike već su mi devojke koje prolaze ovo rekle), tek kada mi je potvrđena trudnoća, isto sam donela nalaz iz Ivanovića, i nisu hteli da priznaju (ja sam VTO radila preko države kod Ivanovića). Dr. je prokomentarisala, vrlo dobro se sećam - radili ste vantelesnu o trošku države i još hoćete refundaciju fragmina???

Morala sam da idem u KC Srbije i da tražim potvrdu. I donela sam, na šta je ona bila zabezeknuta jer je rekla "pa šta fali da platim u početku "(verovatno je očekivala da tada na + 40, tek zatrudnela neću otići po izveštaj u KC), a pri tom je bio 30.4., pred praznik. Ali morala je da mi da naloge ..

Nažalost, moja trudnoća se završila u 10 nedelji. Došla sam po uput za Front za reviziju, a sestra na šalteru prokomentarisa tada - e a toliko su vas krkali sa fragminima. Ja je pitah kakve to ima veze. Kaže ona - pa nema. Pa mislim se čemu onda taj glupavi komentar. Ma ..


Poslednji izmenio dunjas dana 8/6/2013, 22:25, izmenjeno ukupno 1 puta

dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od d77 8/6/2013, 22:23

Jao...drage moje, nisam upucena u sve ovo, ali me u ponedeljak ceka pregled kod dr Miljica, zbog mutacije na PAI-1, pa cu videti sta ce mi predloziti...

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od flyki 9/6/2013, 10:38

da se i ja umesam malo... primam fragmin od ET koji je bio u martu, kad sam bila kod drzavnog ginekologa rekla mi je da nemaju od 2500 vec samo mozda od 5000 sto meni nista ne znaci, ne razumem kako bih delila jednu ampulu na 12 sati... sad sam dosla do nje sa izvestajem od dr.Miljica i pitala za refundaciju jer sam procitala da je tetreb to napisala da je moguce ostvariti, uopste nije malo 11-12000 mesecno dati na fragmin, rece mi da su dobili nesto malo i odmah mi dala nalog i u ponedeljak idem da vidim mogu li ga dobiti isto kao za kucno lecenje... izgleda da je potreban nalog od hematologa... sto je bas bezveze, mogla sam to odavno uraditi...
sad mi nije jasno, mogu li da naplatim prethodne racune koje sam kupovala od DZ?! ili od nemanjine?
flyki
flyki

Broj poruka : 38
Godina : 45
Location : bg
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od dunjas 9/6/2013, 10:49

Flyki, i kod mene nisu imali od 2500 nego od 5000, i uopšte se nije ni postavljalo kao mogućnost da mi taj daju. Odmah smo išli na refundaciju.

Od dana kada ti je potvrđena trudnoća, uzmeš naloge (od svog ginekologa u dz) za toliko koliko si kupila. To zajedno sa računima za fragmine koje si kupovala, i uz zahtev (na njemu napišeš da si trudnica, od tog i tog dana kada ti je dr. potvrdio trudnoću - na osnovu bete, i dodaš da na osnovu izveštaja hematologa moraš primati fragmin u toj i toj dozi, i na toliko sati kao i da u period od-do u tvom domu zdravlja nije bilo fragmina od 2500). To predaš kod zaštitnika pacijenata u svom domu zdravlja. Tako sam ja, i uplatili su mi novac u roku od par dana. Kasnije su nabavili najpre fragmin od 2500, a zatim (zbog nestašice fragmina jedno vreme) fraxiparin od 0,3 (ta doza odgovara fragminu od 2500), a Miljić mi je dozvolio da pređen na fraxiparin.

dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od dunjas 9/6/2013, 11:08

Još da dodam - dr. ginekolog je trebala da ti da naloge (obavezno neka zaokruži na nalogu- primanje U STANU), bez obzira što oni nemaju fragmin od 2500. Sa tim nalozima se ide na kućno lečenje i sa njima se dogovoriš da ćeš ti kupovati, davati sama sebi a oni ubeleže kao da su ti oni dali. Njima dobro - vode kao da su bili od tebe i radili, a nisu. Kada ti popune naloge da su ti davali fragmin (koji si ti kupovala), te naloge sa zahtevom i kopijama računa nosiš kod zaštitnika prva pacijenata. E sada sve ovo ti trebaš da uradiš retroaktivno. Ja sam to uradila odmah, ali pokušaj, nisu male pare. U mom domu zdravlja koliko sam shvatila niko ne refundira, jer žene ili odustanu ili ne znaju da imaju pravo. Ili (u pta sumnjam) niko ne prima fragmin osim mene. I ginekolog, i kućno lečenje su se jedva snašli sa mojim zahtevom, jer vidim da im je novost, ali imamo svako pravo i možemo ga iskoristiti. Zašto da plaćamo kada nam socijalno (koje godinama plaćamo) pokriva to??

dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od flyki 9/6/2013, 19:44

eee da sam samo to znala od samog starta... ne znam hoce li mi dati tako, jer nemam te naloge. dr. mi je rekla da nemaju inekcije i to je to, a ja se nisam raspitivala i to je tako prolazilo... sad sam bila u petak, i kad sam spomenula refundaciju, ona mi kaze da su dobili vakcine... nema veze pa bar da mogu da ih uzimam tako na kucnu negu, pa i da ne mogu da vratim ono sto sam potrosila nema veze, zao mi samo sto se nisam ukljucivala pa sam bila neznalica.... v
probacu u svakom slucaju, ujutro idem po prve komade,pa cemo da vidimo... a poslusacu te, otici cu do tog zastitnika pacijenata...
hvala puno ljubav
flyki
flyki

Broj poruka : 38
Godina : 45
Location : bg
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od BiKsi :) 10/6/2013, 16:07

Flyki, je l koristiš ti možda pronizon zbog povišenih antikardiolipinskih at u kombinaciji sa mutacijom ili ne?!
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od flyki 10/6/2013, 20:19

koristim, 5 mg ujutro posle dorucka... hteli su da mi ga ukinu, ali miljic nije dao, bas zbog te mutacije...
malo me je istripovao, pila sam selen zbog antitela stitne, valjda, rekao mi da ni slucajno vise ne smem da ga pijem jer se ne pije u trudnoci... pojma nemam zasto, kad selen generalno ima u svim vitaminima...
i aspirin svaki drugi dan... to ti je moja terapija!
flyki
flyki

Broj poruka : 38
Godina : 45
Location : bg
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od BiKsi :) 10/6/2013, 20:26

Hvala ti flyki, mnogo si mi pomogla. Znam da se on ukida kod ženica koje nemaju kombinaciju mutacija i povišenih antitela, po iskustvu cura ovde. Ja pijem 10 mg. Je l ti od starta piješ 5mg? Ja isto imam povišena antitpo i pai1 4g5g, a tek za mesec dana zakazah kod Miljića. Videću da nastavim ovako, pa nek mi on smanji dozu. Meni hematolog rekla uzmi 10 mg, neće da škodi, par drugarica mi isto savetovalo, i ja bukvalo krenem tako, pa sad ne bih ni naglo prekinula, a možda treba vidiš i duže da ga pijem, sačekaću tih mesec dana. Koliko su ti bila povišena antitela na štitnu ako se sećaš? I ja sam od danas aspirin rešila da uzimam svaki drugi dan, jer primam kleksan od 0.4.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od flyki 10/6/2013, 20:52

da od samog startapijem 5 mg, kaze da je to malo i da ne moze da skodi... ja samo klimam glavom i radim kako mi kazu... yes
a antitpo su mi bila nesto blago povisena zato mi je i dala selen, dr. jelena kod ivanovica... nasla sam sad rezultate od februara
AMC-At (TPO) @ 9,06 0,0-10,0 IU/ml
ATG-At @ 25,76 0,0-25,3 IU/ml
to je posle par meseci koriscenja selena... rezultate pre toga nemam, ali nisu bili nesto mnogo poviseni.
miljica sam i ja cekala nekih desetak dana, al mi bilo lakse kad sam cula da mi je terapija ok, pogotovo kad sam istripovala da mi je bebac manji zato sto mi terapija nije odgovarajuca... cvet
flyki
flyki

Broj poruka : 38
Godina : 45
Location : bg
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od BiKsi :) 10/6/2013, 21:37

Hvala puno.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od labradorka 11/6/2013, 12:40

Dali neko zna koja je cena analize mutacije na Laidena na sudskoj medicini u NS?
Miticka rekla da obavezno ponovim i to kao i rezist.na aktivirani protein C pa cemo videti sta dalje Crying or Very sad
labradorka
labradorka

Broj poruka : 354
Location : Novi Sad
Datum upisa : 30.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od d77 12/6/2013, 10:49

A da li je neka imala samo homozigot PAI-1 4G/4G i povisena anti TPO i koju terapiju je uzimala?

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od BiKsi :) 12/6/2013, 10:53

Labradorka, ne mogu ti pomoći, javiće se cura neka već.

D77, ja imam 4g/5g i povisena anti tpo, i na terapiji sam pronizonom i kleksan injekcijama, tj. niskomolekularnim heparinom, i plus pojačane doze vitamina b i folne. Mislim da svima daju ovu kombinaciju, samo doza zavisi od kilaže žene.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od d77 12/6/2013, 11:11

Hvala, Biksi... zagrljaj

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od labradorka 13/6/2013, 09:19

Kod mene obrt :)
Ipak nema rezistencije na protein C!Dr Mitic trazila da se hitno odradi analiza i rezultat sa prvobitnih 0,9 ispade preko 5.Kaze ne svidja joj se sto se propust desio,skoro su poceli sa novom metodom rada i da ce se potruditi da se takve stvari vise ne ponove.Bitno je da sam ja ponovo zdrava Very Happy
Od svega ostade heterozigotna mutacija na PAI,medjutim dr. ne pridaje znacaj toj mutaciji i ne preporucuje nikakvu terapiju u sledecoj vto.
labradorka
labradorka

Broj poruka : 354
Location : Novi Sad
Datum upisa : 30.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2 - Page 5 Empty Re: Imunologija- sterilitet i subklinicki pobacaj- Level 1-br.2

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 25 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu