KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kakav ste roditelj?

+32
lenabeograd
caci
key
BiKsi :)
Sami
emilie
Akijeva
bokica
dacans
Tinche
KoMetaK
fight&faith
Tanja83
MARA
Shizika
tuli
Orline
maus
ciklama
dr mali pariz
Mirjana
buby
Struzzo
nena beba
mamajednogprinca
Marija86
Simona
cufta
nina :)
plavaptica
Milijana
Masha UK
36 posters

Strana 11 od 15 Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sledeći

Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 24/12/2012, 21:40

Masha UK ::ali sam mislila da su moji jos mali da pocnemo sa zvezdicama:D

jesi probala Masho? mislim da tebi nije... i ja cu pokusati vec od nove godine... samo da se opskrbim stikerima maca i pipi, zvezdicama i sl.
pa ako se ispostavi da je rano , opet za koji mesec
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 24/12/2012, 21:54

cufta ::Odlicne su ove nase diskusije - bas, bas ih volim!!!!!!!
Nekako mi Simona i Shizika deluju kao glas razuma, a Nena kao uciteljica sa crnim okvirom naocara. A ove dve sto ne znaju kad ustaju...... radost
nasa skola je definitivno"zgotovila" naziv "Milicufbub". Nas tri smo iste, mekane placipi*ke. Masha je "nesto izmedju"
cekamo sledece drugarice da se prikljuce diskusijama

cufto, evo ti 5 od uciteljice za analizu " licnosti " smiledraw

ili jos bolje b
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Tinche 24/12/2012, 21:55

buby ::kazem joj "ajsa,kobilo Laughing jedna mesto"

Da da, stvarno se tako ponasa!!! Uzas!!! lol!

Milijana ::Bubisa, dobrodosla u klub popustljivih i cmizdravih roditelja Kakav ste roditelj? - Page 11 47111

Evo i mene...pogotovo sad ovako hormonalna. Posaljem ga u kaznu kad bas bas pretera...pa kukam mm dok bata kuka u sobi. Kako li je tek mm? lol!

cufta ::
nasa skola je definitivno"zgotovila" naziv "Milicufbub". Nas tri smo iste, mekane placipi*ke. Masha je "nesto izmedju"
cekamo sledece drugarice da se prikljuce diskusijama

Dizem dva prsta...turi me gde treba, tj medj ove cmizdrave! :)



Iskreno, trudim se da balansiram sto vise mogu. Nekad pali kada lepo zamolim, a nekad imamo dane kada jedno drugo uopste ne slusamo!
Pa onda pokusavam da ispostujem red i sat...dok mi ne dosadi i odemo negde na ceo dan a on dremne dva puta po pola sata u kolima izmedju drugarice i igraonice, a za rucak pizza.
Kad popdvucem crtu...veceri su nam skoro uvek iste...kupanje, mazenje...tada je umoran za sra.. i samo bi se mazio. Slusa, klima glavom...ljubi me i trazi da ga odvedem u sobu da spava. Zaspi sa osmehom...a cesto se i u snu smeje. Izmedju ostalog, po takvom opustenom i zadovoljnom spavanju skapiram da vise radim ispravnih stvari nego onih drugih. I ucim, iz dana u dan, da budem sto bolji roditelj.
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 24/12/2012, 23:08

dr mali pariz ::ja moram dadam komentar...zašto posmatrate postove-crno-bele? biću direkt.,kao i uvek- Npr. Mili,kad napišem da volim te rutine koje ih čine samosvesmijim i sigurnijim,to ne znači da se strogo pridržavamo toga,jer to nije moguće. I da, mi idemo u šetnju u uvek sl. vreme, i nemam iskorake-Uglavnom- u svom načinu života,a ja se zbog toga u svojoj koži i svom životu osećam udobno. Iskreno-ne volim fa mi neko ili nešto remeti naše male rutine-a to ne znači dami je život-dan idplaniran po minutama..
banalno je jednostrAno tumačiti nečije mišljenje,ali to je falinka pismene konverz.
Dakle slažem se sa tim da deci prijaju rutine,ali kad ih počnete sprovoditi od starta.
Pari, tvoja i moja tacka gledista su potpuno razlicite, kao sto je Simonina razlicita od moje. Jedno je imati rutinu sa 5 meseci, drugo sa 10, trece sa 2 godine, a opet nesto sasvim drugacije sa detetom od 4. Iz tog razloga se moj post nije odnosio na tebe, vec na majke cija su deca slicnog uzrasta kao i moja (prvenstveno mislim na Lenku, jer je i Milena jos mala).


Poslednji izmenio Milijana dana 24/12/2012, 23:52, izmenjeno ukupno 1 puta

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Shizika 24/12/2012, 23:29

Simona ::Shizika,
pa ovo su valjda diskusije, možemo valjda da reagujemo na postove bez obzira ko je pitao... Ne bih primenjivala taj metod bez obzira na uzrast deteta.
Slazem se, samo ja vishe volim bolje argumentirane diskusije. To shto su "neki autori protiv kazni i nagrada" meni nishta ne znachi, ja sam kroz iskustvo nauchila da, kad su odmjerene zavisno od uzrasta, zrelosti i karaktera djeteta, su efikasne i nemaju dugorochne loshe posljedice.
Kad zalijepim zvjezdicu dvogodishnjaku koji mi je pomogao da ga na vrijeme obuchem i dovedem kod ljekara, odmah je zadovoljan sobom i sklon da suradjuje i naredni put. A da ga samo pohvalim kad konachno udjemo u cekaonicu gdje onda cetiri casa camimo cekajuci, ne mislim da bi ukapirao poentu.
Masho, po meni je podmicivanje kad unaprijed nudim neshto povece i to uglavnom za jednokratnu "uslugu". Mishljenja sam da ovo sa razvijanjem dugorochnih dobrih navika treba nechim "pogurati" u mladim danima. Da budem iskrena, ove zvjezdice na papiru meni na kraju sedmice pomognu da saberem koliko smo postigli. Ja ih na svom Zrnu josh nisam primjenjivala osim par puta zalijepim na majicu za sjedenje na noshi jer za ostalo nije bilo potrebe dosad.
Ne znam otkud problem sa rutinom u vecini promijenjenih okolnosti? Mozda je razlichito definiramo, kod mene ona znachi odredjeni vremenski razmak izmedju obroka, spavanje nakon ruchka, pranje kose jednom sedmichno (i to preskachem ako je bolesna, onda se mozda samo kupa). Po potrebi mogu odgoditi obrok za preko pola sata ako joj u medjuvremenu dam bananu, jogurt i tsl (shto ponesem sa sobom za svaki sluchaj ako negdje idemo). U krevetu je do 9 i ponekad odmah zaspi, a ponekad pjevamo uspavanke ili ona pricha sa zekama u krevetu. Budi se kad se naspava. Naravno, ja veci dio godine radim samo 3-4 sata poslijepodne pa mogu biti fleksibilna. Ali i kad radim 11 sati dnevno i moram se s njom nacrtati na poslu u 7-8 ujutro - nije problem. Takodjer ljetos u CG, drugachije okruzenje, plan i program, nesnosne vrucine + pevaljka niz ulicu podvriskuje do 1 ujutro - drzimo se rutine.
Da napomenem da sam i sama changrizava kad sam gladna/neispavana. Onda ne mogu osudjivati dijete ako imamo velika odstupanja od rutine.
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Shizika 24/12/2012, 23:40

Da napomenem da je u danashnje vrijeme, shto se tiche beba do 9-10 mjeseci starosti, veliki broj pobornika te metode gdje se majke rukovode potrebama bebe, hrane se kad bebe traze, zaspu kad zaspu i ne bude se dok se same ne probude. Tek kad im chvrsta hrana postane 2 propisna obroka dnevno prelazi se na normalniju rutinu.
Naravno da je ovo neizvedivo sa blizancima, divim se njihovim mamama koje rano uspiju uvesti rutinu. as c
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od dr mali pariz 25/12/2012, 09:21

Mili,naravno da su drugačije,jer svsko vreme nosi svoje pitrebe,a rutina je rutina.Samo ,kao što sam rekla, besmisleno je nakon nekog vremena naglo primenjivati rutineako do tad nisu u makar nekom obliku postojale.
Dakle rutine su one prve granice sa kojima se deca susreću,a deci su jaaaaako neophodne granice,ne kako bismo ih ograničavali,zar se i može pomisliti na to,već da bi poprimali,shodno svom dobu neke predstave o svojim obavezama,a ne samo pravima.
Ja ne čitam knjige o tome,iako sam jaaako bliska knjizi Very Happy ali sam jako puno seminara i htela i ne htela, prošla o istom...
I moram priznati,usmena reč je mnogo komfornija o ovakvim temama nego pisana.
Zato i podvlačim da jednostrano čitanje nučemu ne vodi...ja se pronalazim i u postovima osoba čije mišljenje u celini ili ne cenim,ili ne delim,pa mislim da i vi ti tako radite.
Npr.Mili,jedna od rutina za tvoje starije dete,tog prćavog anđelka,bi bila da svoje igračke posle igre,makar u neko ćoše ćušne,tek da ne stoje na sred sobe,da se svi saplićemo,i ne boj se,nećemo mu slobodu time ograničiti. Rutina joj je,ako se dobro sećam-mleko pred spavanje,je li?
Tako da i kod vas,kako sebe nazivate-popustljivim roditeljima,rutine pistoje...deca vape za njima,i ja to dobro znam. A kako ću ih kasnije sprovoditi...nek mi je Bog u pomoći,videćemo.Very Happy
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 25/12/2012, 09:28

Shizika ::...samo ja vishe volim bolje argumentirane diskusije. To shto su "neki autori protiv kazni i nagrada" meni nishta ne znachi, ja sam kroz iskustvo nauchila da, kad su odmjerene zavisno od uzrasta, zrelosti i karaktera djeteta, su efikasne i nemaju dugorochne loshe posljedice.

Takodjer ljetos u CG, drugachije okruzenje, plan i program, nesnosne vrucine + pevaljka niz ulicu podvriskuje do 1 ujutro - drzimo se rutine.
Da napomenem da sam i sama changrizava kad sam gladna/neispavana. Onda ne mogu osudjivati dijete ako imamo velika odstupanja od rutine.

Shizi blago vama kad vam ni pevaljka ne smeta affraid
ove moje prilicno reaguju na zvuke kad spavaju a jos vise kad se uspavljuju, posebno na nagle i neuobicajene.
u tom smislu, jesenas na Tari, uvece nekako zaspu, ali kad se iz kafane pored apartmana cula "neobicna" muzika, one bi se meskoljile i kenjkale poluuspavane. preko dana uopste nisu htele da zaspu u nepoznatom krevetcu, te smo posle prvog dana mucenja, resili da ih vozimo do Mitrovca (tamo mi je najbolji vazduh) te bi odspavale u kolima. Inace mi se ovaj kompromis ne svidja, ali sta sam mogla-da ih pustim da ne spavaju pa da budu kenjkave i kilave ceo dan i zaspu u 18h? ovako, nekako izgurasmo...
ali mi nije jasno sto im je toliko vazan bas njihov krevetac, njihova soba ... i njihove plisane igracke koje svako jutro prenose u dnevnu, a svako vece vracaju u spavacu i ubacuju u krevetac... ko ce da nosi 15 meda i maca i sl na put?!?!
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 25/12/2012, 09:50

Shizika ::
Slazem se, samo ja vishe volim bolje argumentirane diskusije. To shto su "neki autori protiv kazni i nagrada" meni nishta ne znachi, ja sam kroz iskustvo nauchila da, kad su odmjerene zavisno od uzrasta, zrelosti i karaktera djeteta, su efikasne i nemaju dugorochne loshe posljedice.
Nisam isprobala na sopstvenom detetu, ali jesam u učionici i na sestričini i slažem se u potpunosti. S druge strane, ima mnogo više autora koji kažu da su bilo kakva nagrada i kazna uvek delotvornije od izostanka istih. Nagrada može biti pohvala, poljubac, zvezdica....tj. ne mora biti nešto krupno i materijalno.

S druge strane, neki dan sam prokomentarisala to nuđenje igračke unapred, kao nagrade za lepo ponašanje. Probala sam da nađem nešto dobro u tome, međutim, meni to izgleda kao podmićivanje i mislim da nije dobro. E sad, ko zna...možda i sama jednog dana pribegnem tome Rolling Eyes Lako je gledati iz daljine i komentarisati.

Neno, mi smo mnogo mlađi, pa ne znam koliko je u redu da se poredimo, ali eto da kažem. Kad smo mi išli na put sa Cvrletom, prvo je par dana spavao (preko dana) u rasklopivom krevecu, koji smo nosili na put. Naravno, nosili smo i neke igračke, ne zato što se on tada igrao njima, već da bi bio okružen stvarima koje je navikao da gleda. Dakle, nosite sve što im je blisko, milo, poznato, a može da se ponese.


Poslednji izmenio Mirjana dana 25/12/2012, 09:58, izmenjeno ukupno 1 puta
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 25/12/2012, 09:55

Shizika,
evo jednog članka vezanog za vaspitanje bez kazni i nagrada:

http://www.yumama.com/dete/vaspitanje/5564-vaspitanje-bez-kazne-i-bez-nagrade.html

Čitala sam da kod nas postoje predavanja koja se drže vezano za to, ali ja ih nisam posećivala, više sam čitala ovako usput, tu i tamo... Zato sam rekla neodredeno "neki autori"... Ali suština mog odgovora nije bila u tome jer ja primenjujem kazne i nagrade. Ali primenjujem ih samo kao nužno zlo a nisu mi drage i ne bih ih upotrebljavala kao čitav sistem tako da dete stalno usmeravam ka tome...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 25/12/2012, 10:16

Mirjana ::

Neno, mi smo mnogo mlađi, pa ne znam koliko je u redu da se poredimo, ali eto da kažem. Kad smo mi išli na put sa Cvrletom, prvo je par dana spavao (preko dana) u rasklopivom krevecu, koji smo nosili na put. Naravno, nosili smo i neke igračke, ne zato što se on tada igrao njima, već da bi bio okružen stvarima koje je navikao da gleda. Dakle, nosite sve što im je blisko, milo, poznato, a može da se ponese.

jesmo Mirjana, nosili smo par komada. ali izgleda nije dovoljno. bar ne starijoj koja obozava da bude zatrpana bukvalno plisanim igrackama u krevecu. mladja ne (koliko mi je drago sto su toliko razlicite, nekad je to i teskoca), ona samo pomaze seki da prenese, a sama dohvati samo 2-3 dude (e i o tome cu uskoro-vreme za izbacivanje) i sa njima u krevetac.
medjutim, smeta im i polozaj kreveca u odnosu na krevet, druga soba, i svasta nesto. dok su budne i igraju se, sve novo im je super: skacu, cicu, istrazuju... ali kad im se prispava, svako drugacije okruzenje ih razbudjuje, kad se osvrnu oko sebe is hvate da nisu kuci, pa udri u kmekanje. ona ovako velike traze da ih uzmem i nosam. ponekad to uradim, ali gde cu stici ako se sad navade na ruke?!
ustvari, najveci mi je problem, u vezi toga, sto nikad nisu van kuce ostali bez nas negde. A kamo li da spavaju. mislim kod baba i deda, npr. a nisu bas zbog toga sto i sa nama, zbog tih kucnih navika, ne mogu negde da spavaju, kako bi tek bez nas... namucili bismo bake i deke. a vreme im je krajnje za to... mm kuka vec odavno, kako nije sam sa zenom izasao uvece 2 godine... Razz
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 25/12/2012, 10:22

Joj ne znam šta da ti kažem. Ja se tako bojim da će se moj Cvrle tako vezati za nas, da neću moći nigde da ga pošaljem. No Moji i mm-ovi su svi daleko od nas, tako da nemam ni priliku da ga navikavam na spavanje van kuće i druge ljude (sem mame i tate).
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 25/12/2012, 10:25

Shizika ::
Naravno da je ovo neizvedivo sa blizancima, divim se njihovim mamama koje rano uspiju uvesti rutinu. as c

sto kaze Masha bez rutina bismo odlepile. vecine. ali npr. jednu od osnovnih rutina-kupanje pred spavanje-na zalost, nisam mogla da sprovodim dok nisu prohodale-pred rodjendan. naime, sad se jedna zaigra dok drugu kupam, ali dok su bile manje, morala sam da ih kupam kad ima neko da mi pomogne tako sto pazi na drugo dete, pa bilo to pre podne pred spavanje ili popodne. a sve iz razloga sto je posao mm veci deo nedelje cak do 8-9 uvece, te na njega nisam mogla da cekam. Sad to ide lakse jer su razumne, pa mozemo pred spavanje da se kupamo same. Ponekad ih zajedno ubacim u kadu, ali uglavnom jedna gleda i dodaje igracke uz nestrpljivo "a ja? a ja?" . onda je ja "zaposlim" donesi mami pelenu da obrise seku. donesi mantilic... itd
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 26/12/2012, 08:51

Mislim da neke stvari ovde nisu bas najjasnije. Ja ne mislim da deca treba da zive u haosu u kome se ne znam nikakav red, vec da im ne treba nametati neke stvari u priodu kad im to ne odgovara. Ja postujem svaciji bioritam i popuno mi je neprihvatljivo da nekom namecem svoj (ili onaj koji smatram da treba da ima) ako to njemu ne odgoara. OK, Masa kaze da je san od 21-23h najzdraviji. prihvatam. ALi mom detetu se ne spava u to vreme i necu je terati da spava tada. Ja mogu da je spremim za spavanje i da legnem sa njom i da citamo price i da se mazimo, gledamo u plafon... ali ona nece zaspati. Posle nekog vremena cemo s eunervoziti ili ona ili ja i nista necu postici. Ako se njoj ne spava do 22:30, zasto da to vreme ne iskoristimo drugacije. Odemo negde, igramo se nesto, gledamo neki crtani, bojimo i sl.... ako je ona preko dana naspavana i mirna, znaci da joj to odgovara i bez obzira na stavove strucnjaka, ne prihvatam promenu dok ona sama to ne uradi.
Recimo, jedno vreme sam uvela isti ritam Mileni i LEnki sto se tice spavanja i jela preko dana bas iz razloga da bi meni bilo lakse. Trajalo je neko vreme, ali su onda obe promenile i to bas tako da su spavale u razlicito vreme. Ja sam prihvatila jer mi je bilo lakse da obe budu mirne u periodu kad ne spavaju i da mogu normalno da funkcionisem sa njima, nego da obe budu nervozne budne, a onda kao imam tri sata mira dok spavaju.
Pari pomenu rutinu skupljanja igracaka. I to prihvatam ako hoce... i akd hoce... kad je mrzi, ne mora. Ni ja ne brisem prasinu kad me mrzi, nego uvalim mm-u Laughing Ispijanje mleka je opet nesto sto je ona sama izabrala i kad hoce moze, kad nece, ne mora....
Ne znam da li razumete. Ja sam pristalica dobre volje. Sve moze kad hoce, ali nece se svet srusiti ako nekad nesto promeni na svoju ruku, ako nekad nece da opere zube, da jede u stolicici, da ruca.... Sve moze da se preskoci.. meni je bitno, da ona genralno, zna sta je u redu sta nije i to u meri koja je prihvatljiva za njen uzrast. Nekad hoce celog dana da gleda crtani... OK, gledaj, nekad celog dana da skace... skaci... Ja na decu gledam kao na male ljude, ni ja nisam svakog dana raspolozena za neke aktivnosti, i meni nekad dodje da se samo izlezavam, pa zasto ne bi i njoj.
Bezbroj puta sam rekla da su deca olicenje roditelja...... Ne mogu ej terati da disciplinovano iskoristi svaki trenutak, da se iskljucivo zdravo hrani, da neprestano uci i trenita, ako se ja tako ne ponasam....
I za nagrade i kazne... recimo, Lenka ne zna sta je nagrada, a ne shvata ni kaznu. Mala je izgleda. Njoj znaci kad je pohvalim i poljubim. Tad se oseca vaznom, sva se sepuri akd kazem: Ti si mnogo dobra devojcica, a kad joj nesto kupim, ona ne kapira da je to zbog toga sto je bila dobra....Verovatno ce, akd bude starija to izgustirati, ali eto primera da sa dve godine zvezdice, kazne i sl... na njoj ne mogu da primenim. Moja majka nas nikad nije nagradjivala poklonima, govorila je: Trudis se zbog sebe, a ne zbog poklona i jeste da mi je bilo krivo ka neki tamo za dvojku dobiju biciklu, a ja za peticu nista, ali sada ti naplacuju parking, a ja sedim u toploj kancelariji.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 26/12/2012, 09:53

I kod nas je isto u ovom momentu: Bora i Lucija shvataju isto i pohvalu i kaznu; "Lucija je jaaako dobra", "Bora je jaaako dobra" "Lucija je lepa" (Bora na to ne reaguje, verovatno jer je muskarac). U oba slucaja se oboje sepure. Isto je i sa kaznom, oboje se zgure kada povisim ton. Sa jelom nemam problem, jer ni jede kod kuce, to sam vec 100 puta rekla, samo u vrticu. Ponekada neki "Smoki", "bananicu", a line uvek. Ujutru i uvece obozava mleko u flasici koje sama trazi, i uziva u njemu. Sama trazi od 19:30-20:30h da je nosimo u krevetac da spava. Moraju i 2 mace i "atus" (jastuk) da se nose. To je njen ritual. Sve ovo je sama smislila i mi samo to pratimo. Nista je od ovoga nismo ucili. Igracke rastura, ponekada skupi, nekada ne (vise puta NE skupi), i mi je kao ni Mili ne teramo. Ne teramo ni nas, kad nam se radi, uradimo. Radimo stalno samo ono sto mora, pa tako i ona. Ako vec na poslu mora sve da bude odmah i tacno, u kuci bas suprotno NE mora. Kuca je mesto za opustanje i uzivanje.
Ni Lucija nece (sem u jaslicama) da spava NIGDE sem u svojoj kuci.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od MARA 26/12/2012, 17:45

Napisala sam ogroman post i Vuk pipnu tastauru i sve ode
Sto se hrane tice hranimo se sto zdravije mozemo
Na spavanje idemo kad nam se prispava a to uglavnom bude izmedju 9 i 10 i sami kazu idemo sobu spavanja.
Viktor je jako poslusan,pokupi igracke,hoce da mi pomogne dok cistim,perem,brisem
Vuk puka suprotnost nista i nigde,osim sto lepo spava.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Shizika 27/12/2012, 00:23

nena beba :: ... ali mi nije jasno sto im je toliko vazan bas njihov krevetac, njihova soba ... i njihove plisane igracke koje svako jutro prenose u dnevnu, a svako vece vracaju u spavacu i ubacuju u krevetac... ko ce da nosi 15 meda i maca i sl na put?!?!
Ja sam razmishljala unaprijed i srachunato Wink Moje zrno ima samo 3 igrachke u krevetu jer u biti joj je za grljenje dovoljna i jedna. Ako se ispreturaju a ima ih previshe onda u toku noci spava na njima a to nije udobno. Zatim sam chitala da se zbog potencijalne astme ne savjetuje puno plishanih igrachaka u kreveticu. Ja sam alergichna na prashinu pa preventivno izbjegavam i igrachke sa dugom dlakom (od sveki je novorodjenche dobilo velikog medu sa jako dugom dlakom, u kutiji na kojoj jasno pishe "Ne za djecu ispod 3 godine starosti", a onda i objashnjenje. Mi imamo zeku gotovo identichnog ovom omiljenom i taj nam je "rezervni", za putovanja, obavlja ulogu bez problema. A na poslu imamo od istog materijala i "kroja", samo duplo manjeg, i sa tim zaspi bez problema. Za ubuduce planiram uvesti i kasete sa uspavankama jer ipak nemam glasovne mogucnosti kao gorepomenuta umjetnica. Laughing
Maloj djeci za sigurnost mnogo znachi familijarnost, kad zatvore ochi da pod prstima osjete poznati plish, pred nosem miris svoje mekane igrachke, u ushima poznatu muziku, pod sobom madrac na koji su navikli (mene to bash zna muchiti na putovanjima, narochito ako je mekshi od nasheg).

Simona ::Shizika,
evo jednog članka vezanog za vaspitanje bez kazni i nagrada:

http://www.yumama.com/dete/vaspitanje/5564-vaspitanje-bez-kazne-i-bez-nagrade.html

Čitala sam da kod nas postoje predavanja koja se drže vezano za to, ali ja ih nisam posećivala, više sam čitala ovako usput, tu i tamo... Zato sam rekla neodredeno "neki autori"... Ali suština mog odgovora nije bila u tome jer ja primenjujem kazne i nagrade. Ali primenjujem ih samo kao nužno zlo a nisu mi drage i ne bih ih upotrebljavala kao čitav sistem tako da dete stalno usmeravam ka tome...
Ih, razoruza nas ona, a kao "sve nam je dato". Kao prvo, chesto smo neispavane, i stoga slabije funkcioniramo. Moze pisati kako ne treba ali ne daje nikakav konstruktivan savjet.
Nagrade o kojima sam pisala imaju gotovo nikakvu materijalnu vrijednost. Malo dijete nema pojma koliko je daleko "prekosutra", a kamoli da chitavu sedmicu svjesno sakuplja poene sa ciljem da se okoristi u nedjelju. Nagrade koje sam spominjala su vishe kao priznanje napora i dostignuca i bodrenje za dalji napredak. Ovo da se obaveze izvrshavaju s ljubavlju je po meni chista nebuloza, smuchi mi se od tih hippy filozofija. Svi mi uzivamo pogledati fino naslagano opeglano rublje i sudoper koji se sjaji, al' da smo uzivale dok smo pegla , prale sudje i ribale, to nisam sigurna.
O kaznama pishe kao o najgorima ("batine"). U najgoru ruku je neprijatno sjediti sam na skalinima par minuta, nedostaje ti zaplijenjena igrachka ali imash druge. Jednostavno: ima momenata kad samo opominjanja i objashnjavanje ne postizu nishta i mora se biti strozi. Ni'ko ovde ne tjera dijete da klechi na kukuruzu ili ide spavati bez vechere. Niti im uskracujemo ljubav. Nimalo mi se ne dopada taj chlanak ali cu rado prochitati ako je ista autorica ponudila metode koje je u realnom zivotu primjenila i pale.


Poslednji izmenio Shizika dana 27/12/2012, 10:29, izmenjeno ukupno 1 puta
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 27/12/2012, 08:20

Dakle Shizika, nađoh gurua Very Happy Ako odlepim od umora ili emocija, obratiću ti se kao glasu razuma za savet queen
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 27/12/2012, 09:41

Meni se sve ovo nase "vaspitavanje" cini previse slozeno, preterano i razvuceno u "sitna crevca". Vaspitanje je kontinuiran proces kao i ucenje, i samo tako moze dati rezultate. Ali, nije nauka, da bi se toliko opsirno razmisljalo i ucilo o njemu.
I u ovom nasem edukovanju treba "znati kad treba stati".
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 27/12/2012, 15:20

Opet tri babija za nasu skolu as as as

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Shizika 27/12/2012, 23:15

Mirjana ::Dakle Shizika, nađoh gurua Very Happy Ako odlepim od umora ili emocija, obratiću ti se kao glasu razuma za savet queen
Mirjana, tu sam za tebe!
Kakav ste roditelj? - Page 11 129fs238648Kakav ste roditelj? - Page 11 Padded

cufta :: I u ovom nasem edukovanju treba "znati kad treba stati".
Naravno, samo ja mislim da sva'ko od nas sam za sebe odluchuje kad stati.
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 20/1/2013, 15:00

I ovde sve stadosmo?

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 20/1/2013, 15:30

Dok se ne javi neka nova ideja ili neki problem.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 20/1/2013, 17:02

Aaaa, ja mislila zbog Lenkinog rodjendana lol!

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 20/1/2013, 20:33

I zbog rodjendana - naravno osmeh srce
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 11 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 11 od 15 Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu