KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

+25
Ema78
teodorikas
LaFolie
heart84
lilly13
penelope
shenon
dacans
Orline
Sami
mijaki
BiKsi :)
Tanja83
dr mali pariz
plavaptica
Masha UK
Marija86
agata
buby
MARA
Milijana
djole42
Mirjana
nesalela
Tinche
29 posters

Strana 6 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od teodorikas 10/7/2013, 10:48

Drage mame,

Prvi put sam na ovom forumu. Moja beba od mesec i 5dana, ima vidljiv desni tortikolis od porodjaja zbog malo mesta u stomaku. Bili smo na prvoj kontroli, pedijatrica nam je rekla da samo spava na levoj strani sa savijenom pelenicom ispod glave i da je animiramo da okrece glavu pa ukoliko ne bude dovoljno, na sledecoj kontroli ce nam dati uput za Sokobanjsku. Takvim tempom mi cemo kod fizijatra doci tek u septembru, sa puna 3 meseca, plasim se da to nije kasno. Molila bih vas da ukoliko znate dobrog privatnog fizijatra da mi preporucite na pp. Ne znam kakva su pravila foruma, nadam se da ovim ne krsim neko. Hvala vam puno!

teodorikas

Broj poruka : 2
Datum upisa : 10.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od shenon 10/7/2013, 11:46

To ti nije kasno, mi smo imali identican problem, na prvoj kontroli nista, na drugoj dobili uput i sa 3 meseca krenuli u Sokobanjsku...
shenon
shenon

Broj poruka : 448
Datum upisa : 16.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od teodorikas 11/7/2013, 14:29

Hvala Shenon. Citajuci razlicita iskustva zakljucila sam da je najbitnije krenuti sto ranije, pa otuda i prisutan strah.

teodorikas

Broj poruka : 2
Datum upisa : 10.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ema78 12/7/2013, 17:18

Evo i nas u drustvu...
Dobili smo uput za fizijatra, jer moj vrtiguz ima krive noge ( na dedu, al necemo u detalje).
Ima li neko iskustva sa dr Jeftic sa Instituta za majku i dete?

Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od lilly13 20/8/2013, 22:04

Eto mene opet Very Happy
Bili kod fizijatra, sve ok ali je ona nezainteresovana za taj vid aktivosti (mamina ljenguza) tako da ćemo ići na vježbe. obzirom da je maza neviđenih razmjera samo privikavanje na boravljenje na podu je trajalo 15 dana. Ali danas je imala i dobar stimulans da se okreće: bile smo kod moje prijateljice koja ima ćerku koja je 14 dana starija od Nike i naravno vrti se, diže se i sve ostalo, i kad je ova krenula da puza do nekih maramica bila je bogami frka i ova moja se pokušavala boriti na sve načine Laughing  - znači može se kad se hoće
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od lilly13 28/8/2013, 16:15

bili smo danas na vježbama, sve je bilo ok prvih 5 minuta, a nakon toga kad se počelo vježbati  počelo je plakanje i vrištanje tuga koje nije prstalo do kraja. Uglavnom imaćemo dosta posla (okretanje, sjedanje, puzanje) pa ko preživi pričaće. Ona se ''fiksirala'' u sjedeći položaj i neće da se mrda jer joj je to ok, pa eto savjet za ove što imaju bebe ne stavljati ih sjediti dok one same ne krenu jer ćete se morati vraćeti kao i mi
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ema78 23/10/2013, 11:05

Devojke, evo mog iskustva...
Pisala sam vec na temi baby handling, ali evo da dopisem i ovde...
Elem, ppre mesec i nesto sam primetila da mi je Petar suvise cvrst za svoj uzrast, i odvela ga kod pedijatra, u dz i receno mi je da dete ima fizioloski hipotonus...posto se nisam slozila sa tim, prvom prilikom sam ga odvela kod drugog pedijatra, dobila uput za fizijatra i sada radimo vezbe. Petar ima blagi hipertonus i distoniju izmedju leve i desne strane, sto smo uspesno korigovali sa par dana vezbanja, uz primenu baby handlinga. Prosto neverovatno sta je sve uspeo da uradi za tako kratko vreme.

E sada, posto vec neko vreme nismo u BGD-u, dobila sam savet da ga odvedem U Sokobanjsku kada se vratimo, da ga pogledaju i da daju svoje misljenje, i eventualno korekciju vezbi. Da li je neko isao tamo, i na koji nacin se zakazuje, ako uopste dobijem uput od pedijatra?

A sto se tice dr Jeftic sa IMD-a... prvi put mi dete skoro i da nije pogledala, odmah je pocela sa pricom da ce nositi ortopedske cipele,gips i sl, vezbe mi je pokazao tehnicar ( tada je imao varusna stopala). Kada sam bila drugi put na kontroli, da ja nisam insistirala da dete izvadim iz jajeta, ne bi ga ni pogledala, i opet je bila ista prica.  ""Pregledala""  je samo stopala, i nista vise.

Od vezbi radim sledece ( preporuka fizijatra u mom rodnom gradu): okretanje preko ruku, okretanje preko nogu, postavljanje u bocni polusedeci polozaj, istezanje stopala iz zgloba, bocna stimulacija stopala. Zatim, vezbe sa loptom, gde je cilj da sto vise siri sake.
Baby handling: pravilno podizanje i spustanje, prepovijanje i nosenje bebe.
Kada je budan, treba da bude ili na stomaku, sa podlogom za ramena, ili u polusedecem polozaju, na kosoj ravni. Izbegavati stimulaciju tabana( oslanjanje na njih, udaranje o podlogu i sl). Sto se tice igracki, izbegavati igracke koje hvata skupljanjem saka, forsirati valjkaste i okrugle..

Naravno, ovi saveti su za uzrast od  4 meseca, zato je i potrebna korekcija kako bude rastao. Nesto od ovoga sam radila sa njim od rodjenja, nesto ne, ali sve u svemu, sada je sve u redu, samo preventivno treba da radimo vezbe.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ninche 25/10/2013, 20:54

aj posalji link za te vjezbe ako imas, i ja idem kod fizijatra, hipertonus, i nece da se podize pod 45 stepeni, samo pod 30... poslali me da se ubijmo od nalaza, i kod fizijatra, ako bude ovakva zavrsicemo na Vojti, a ja cu omda da se ubijem od muke,..
i, sta je podloga za ramena?


Ema78 ::Devojke, evo mog iskustva...
Pisala sam vec na temi baby handling, ali evo da dopisem i ovde...
Elem, ppre mesec i nesto sam primetila da mi je Petar suvise cvrst za svoj uzrast, i odvela ga kod pedijatra, u dz i receno mi je da dete ima fizioloski hipotonus...posto se nisam slozila sa tim, prvom prilikom sam ga odvela kod drugog pedijatra, dobila uput za fizijatra i sada radimo vezbe. Petar ima blagi hipertonus i distoniju izmedju leve i desne strane, sto smo uspesno korigovali sa par dana vezbanja, uz primenu baby handlinga. Prosto neverovatno sta je sve uspeo da uradi za tako kratko vreme.

E sada, posto vec neko vreme nismo u BGD-u, dobila sam savet da ga odvedem U Sokobanjsku kada se vratimo, da ga pogledaju i da daju svoje misljenje, i eventualno korekciju vezbi. Da li je neko isao tamo, i na koji nacin se zakazuje, ako uopste dobijem uput od pedijatra?

A sto se tice dr Jeftic sa IMD-a... prvi put mi dete skoro i da nije pogledala, odmah je pocela sa pricom da ce nositi ortopedske cipele,gips i sl, vezbe mi je pokazao tehnicar ( tada je imao varusna stopala). Kada sam bila drugi put na kontroli, da ja nisam insistirala da dete izvadim iz jajeta, ne bi ga ni pogledala, i opet je bila ista prica.  ""Pregledala""  je samo stopala, i nista vise.

Od vezbi radim sledece ( preporuka fizijatra u mom rodnom gradu): okretanje preko ruku, okretanje preko nogu, postavljanje u bocni polusedeci polozaj, istezanje stopala iz zgloba, bocna stimulacija stopala. Zatim, vezbe sa loptom, gde je cilj da sto vise siri sake.
Baby handling: pravilno podizanje i spustanje, prepovijanje i nosenje bebe.
Kada je budan, treba da bude ili na stomaku, sa podlogom za ramena, ili u polusedecem polozaju, na kosoj ravni. Izbegavati stimulaciju tabana( oslanjanje na njih, udaranje o podlogu i sl). Sto se tice igracki, izbegavati igracke koje hvata skupljanjem saka, forsirati valjkaste i okrugle..

Naravno, ovi saveti su za uzrast od  4 meseca, zato je i potrebna korekcija kako bude rastao. Nesto od ovoga sam radila sa njim od rodjenja, nesto ne, ali sve u svemu, sada je sve u redu, samo preventivno treba da radimo vezbe.
Ninche
Ninche

Broj poruka : 1085
Godina : 52
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ema78 25/10/2013, 21:43

Ninche, meni su te vezbe pokazali kada smo otisli na pregled. DR je pogledala Petra, rekla sta i kako da se radi, a onda smo nastavili da idemo tamo, s tim sto je vezbe sa njim radila fizioterapeut. Ove vezbe radimo do januara, a onda bi trebalo da radi neke druge, da bi pravilno propuzao.
Podloga za ramena je ustvari presavijen peskir koji mu stavim ispod ruku i ramena, kada je na stomaku, tako da moze da se osloni na laktove. Kada napuni 5 meseci, trebalo bi da mu stavim deblji oslonac, tako da se oslanja na otvorene sake, sto je priprema za puzanje. Posle se ta podloga jos podebljava, pa se beba kotrlja preko nje.

A danas smo bili na vezbama, savladao je sve sto treba, sada ostajeda kroz igru radimo sve te vezbe, preventive radi.Sledeca kontrola bi trebalo da bude u januaru.

Ono sto sam zaboravila da napisem je da su mi rekli da nikako ne postavljam bebu u pasivni sedeci polozaj, da ga pustim da sam sedne, sto bi trebalo da se desi oko devetog meseca.

Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ninche 7/11/2013, 22:14

i tako mi od ponedeljka idemo na vojta vjezbice, AA urla, ja placem lai boze moj, sta cu... danas smo naucili posljednju vjezbu, sutra samo ponavljanje - dakle standardno, set od 4 vjezbe, svaka se radi na obje strane, cca 8 x 45 sekundi fiksiranja i pritiskanja.... i tako 4 puta dnevno... da ne govorim da smotanoj mami treba vremena da bebu namjesti u polozaj za vjezbu, cak i vise nego sto vjezba traje....

nadam se da ce biti efekta.... ali to se kazu vidi tek za mjesec dana, a vjezba se najmanje 3 - 4 mjeseca, tako kazu kod nas na klinici...
Ninche
Ninche

Broj poruka : 1085
Godina : 52
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ema78 8/11/2013, 16:24

Ninche, ne brini, i meni je trebalo par dana da naucim kako da radim vezbe, a sada vec radim po automatizmu.
Inace, ja sam uspela da zakazem Sokobanjsku, kod dr Stevanovica, pa cemo videti sta ce on reci.

Inace,meni je Petar bas bas promenio motoriku od kada radimo vezbe.Za neke stvari mu je treblo par dana a neke jos nije ospravio, ali napredak se vidi, tako da ce i sa tvojom malenom sve biti ok.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ninche 9/11/2013, 10:10

Ema, da li ti radis Vojtu ili Bobatha? meni tesko pada sto ona place grozno, iako znam da je ne boli, pa stisnem zube i odradim to 4 puta dnevno, nema mi druge... ali je ona drasticno smanjila klopu otkad radimo vjezbe, a to me brine jer je ionako mrljavila i nije nesto dobijala na tezini ni prije - sad smo na 4560 grama sa 3 i po mjeseca...
Ninche
Ninche

Broj poruka : 1085
Godina : 52
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ema78 9/11/2013, 11:00

Ninche, pravo da ti kazem , ne znam... otisli smo kod fizijatra, pokazali su nam vezbe za taj uzrast, rekli da ce kako raste morati da se koriguju, i da mu sve to radim kroz igru. Posto se uglavnom rai o prevratnju na razlicite nacine, Petru se to dopada.
I ja sam u pocetku vezbe za stopala radila kroz njegov plac, striktno 4 x po 15 puta svaku vezbu.
Nekako je prestao da place kada sam ja shvatila da to ne mora bas striktno da bude, prilagodila njemu i sada nam je super, samo vodim racuna da sve radim sat i po posle jela.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ninche 9/11/2013, 11:49

to kroz igru je Bobath, Vojta je za korekciju posturalnih odstupanja i vise je refleksoterapija.... postavis bebu u odredjeni polozaj i onda je drzis fiksiranu i pritiskas odredjene tacke - to salje signal u mozak i onda nazad u misice pa oni rade... i to je standardni set od 4 vjezbe, rade se na obje strane, dakle 8 x po 45 sekundi...samo tesko ide, bar u pocetku, nadam se da ce se navici...
Ninche
Ninche

Broj poruka : 1085
Godina : 52
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ema78 9/11/2013, 11:58

Aha...
Ma navici ce se, samo polako...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od ragaco 8/10/2014, 11:27

Evo i nas na ovim stranama!
Možete li mi preporučiti fizioterapeuta za bebe?
Treba neko da nam dođe i malo vežba sa Jakovom.
Dr nam je pokazala vežbice,ali ima nešto što ja nikako ne mogu da izvedem,a da mu ne iščašim rame ili da ga pridržavam,a onda vežba gubi smisao.
Kod dr na pregledu je to delovalo mnogo jednostavnije.
Inače,u pitanju je hipertonus ekstremiteta,asimetrija tela u desno i stopala na unutra.

ragaco

Broj poruka : 1821
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 28.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od BiKsi :) 8/10/2014, 23:29

Rale, nisam iz Bgd, pa nemam preporuku. Ako si na fejsu, ima grupa Prevremeno rodjena deca, udruzenje Mali div, verujem da mame imaju preporuka, pa se moze njima postaviti pitanje. Ako nisi na fejsu, mogu ja postaviti umesto tebe, jer sam njihov clan? Jer bas je dosta prevremeno rodjene dece sa hipertonusom, to sam skontala, i dosta njih i bez toga idu na kojekakve vezbice, pa sigurno imaju predloge.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od LaFolie 9/10/2014, 09:04

Dobar fizijatar je Dr Sekulic,dolazi kod Zutica
LaFolie
LaFolie

Broj poruka : 3412
Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od ragaco 9/10/2014, 11:22

Lafe,hvala na preporuci,kod nje smo i bili Very Happy
Sada nam treba fizioterapeut,jer reče da će se verovatno uključiti u program vežbica u Sokobanjskoj par puta nedeljno,a mnogo bi nam zgodnije bilo da nam neko dođe par puta dok ja ne uvežbam kako sve da izvedem s njim.

Biksić,ti bi bila duša jedna prava ako bi to učinila za nas!!! osmeh srce

ragaco

Broj poruka : 1821
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 28.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od BiKsi :) 9/10/2014, 21:05

Rale, sve za naseg drugara Jakova. Poslala sam poruku, pa ti javim ako mi daju neki broj i dobru preporuku.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od SladZana 25/2/2015, 19:53

Drugari, evo i nas ovdje. Dobili uput za fizijatra, ispostavilo se da Ksenija jos uvijek ima neke primarne reflekse koje ne bi trebalo pa samim tim i kasni u nekim pokretima, terapeut kaze "nerazvijena" sa dobrom motorikom. Takodje zbog refluksa zabaca glavu unazad i naginje malo na lijevo. Dobili vjezbe 1 nedeljno i kuci sta treba.
SladZana
SladZana

Broj poruka : 2915
Godina : 40
Datum upisa : 23.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ema78 26/2/2015, 10:41

I Petar je imao te reflekse...ispravili se vezbanjem... ne brini... iz ovog ugla,posmatrajuci njega, mislim da je u pitanju samo razlika u brzini sazrevanja organizma, koja kod nekih beba ide sporije, ali da to svakako nije patologija...

A i mi juce bili na kontroli... i sve ok... pitah sa stopala, tj zglobove koji idu ka unutra, kaze da ce se ispraviti do trece godine.... a kad se setim kako je imao krive noge.... a sad prave da pravlje ne mogu biti...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od ragaco 26/2/2015, 12:09

I mi imamo varus oba stopala,radimo vežbice,i nadamo se da ćemo i to popraviti kao što smo i sve ostalo.
Vežbati,vežbati,vežbati,nositi po pravilu,spuštati i dizati po pravilu,presvlačiti po pravilu.... i biti strpljiv...i nikako ne upoređivati svoje dete sa ostalom decom,svako ima svoj tempo!

ragaco

Broj poruka : 1821
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 28.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od SladZana 26/2/2015, 21:55

Hvala drugari dragi. Krecemo u akciju.
Ema pa i ja se nadam, cak mislim da ima veze i nezrelost poklopca i reflux, pretpostavljam i nadam se da ce zajedno da idu na bolje.
Ragaco tacno si znala sta radim Laughing mislim na ovo sa uporedjivanjem, necu vise casna izvidjacka Very Happy
SladZana
SladZana

Broj poruka : 2915
Godina : 40
Datum upisa : 23.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Ema78 27/2/2015, 07:39

Ma sve to dodje na svoje, to sada znam... ali i dalje brinem, zagledam ga, uporedjujem...pogotovu zbog tog njegovog nerazvijenog govora...al, jedno je sigurno... nema sanse da im se sve funkcije i sposobnosti razvijaju istovremeno. Ako se razvija motorika, ne razvija se intelekt, i obruto...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti... - Page 6 Empty Re: Fizijatar - iskustva, vezbice, saveti...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 6 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu