KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Surogat majke

+44
alisa
snedra
lela1984
ivanicasale
Sofka
ganedina
Srcko13
minceeeee
asha
maramaki
Zoki
KoMetaK
leptirko82
fight&faith
filipa.panko
pepa prase
lilikan
JocY
hany
Tangerine
svetislava
neca73
cufta
Tinche
dimi
anak
missile
Leto
LaFolie
Erata
Malina
nina :)
Nela72
Struzzo
Simona
cicsa80
Mirjana
lolipop
Republica
Orline
Cupava
MAAKKI
BiKsi :)
heart84
48 posters

Strana 4 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od cufta 30/1/2013, 15:13

MAAKKI ::Slazem se sa vama da ima dosta zena sa problemom, ali i ne sa iskustvom na ovu temu, dosta je to velika cifra za nas sa ovih podrucja, moje je misljenje da se zene ipak odlucuju na usvajanje, pre nego na surogatstvo, jer koliko god da je i ta borba teska, jednom ipak dodje do uspeha i dobiju svoje malene andjele, ne znam jesam li dobro napisala ono sto sam htela da kazem, mislim da bih se i sama pre odlucila na opciju usvajanja ma koliko dugo da traje procedura.

I ja.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od neca73 31/1/2013, 20:59

Krk, ne videh te dugo na forumu a pitam se u kojoj si fazi sad, nakon sto sam procitala tvoj dnevnik? Jesi li se odlucila za prirodnjak? Ja odoh u off, izvinjavam se, mozda da mi napises na koracima. Sorry Happy!
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Ambra 31/1/2013, 23:20

Jesam odlucila za prirodnjak a i vredno igram lutriju za surogat ako mi ne upali :))
Cekam prolece da se posvetim Jevremovoj, negde u aprilu planiram da probam. Samo da prodje zima.
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Erata 7/2/2013, 18:25

Ako neko ima novca, zasto da ne pokusa? Ima jako puno ljudi kojima je i 4-5000 evra misaona imenica. Ima sigurno puno zena koje ne mogu da rode. Mala materica, jednoroga materica...neka oboljenja itd.
A sto se novca tice, cifre jesu velike, ali ako neko ima, Bogu hvala!
Daj Boze da svi imaju. Neka imaju stotine, a ne desetine hiljada. Svima nam to zelim! Laughing
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od svetislava 30/3/2013, 18:53

I ja sam jedna koja sam u potragu za surogat materinstvo bilo koja informacija mi je dobro dosla.Radila sam invitro u Bugariji u 50 godina uspelo je ali se posle mojom greskom trudnoca propala ,ako neko ima zainteresovan pruzam svu informaciju i pomoc koju mogu.

svetislava

Broj poruka : 8
Datum upisa : 30.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Tangerine 31/3/2013, 10:51

Iskreno, mislim da surogat materinstvo u našoj zemlji neće zaživeti u dogledno vreme, možda čak nikad. Naš zakon izričito kaže 'Majka je žena koja je RODILA dete' i samim tim bi surogat majka imala sva prava, isto kao što u obrnutoj situaciji donatorka jajne ćelije ne bi imala nikakva.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od MAAKKI 31/3/2013, 11:37

Svetislava procitaj ovu temu, Nela je na 4 i 5 stranici pisala o tome pa ti mozda neso i bude od pomoci, a sto se nase drzave tice od toga nece u ovom veku sigurno da bude nista. E sad ako imas para nije ni problem, a ako nemas onda ti je (bar ja tako mislim obzirom da sam shvatila da imas 50 god) najbolja solucija usvajanje.
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od svetislava 31/3/2013, 15:05

MAAKKI hvala ,gledam i neverujem cifru od 30 000E kako do nje doci ,a sta se tice usvajanja nesmem ni da pomislim zivim u malo selo .

svetislava

Broj poruka : 8
Datum upisa : 30.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od nina :) 31/3/2013, 15:58

svetislava sta ima veze sto zivisu malo selo jer i ja zivim i ponosna sam sto sam majka 2 usvojena deteta,budes u centru pazne prvih nedelju dve dana i posle predju na nekog drugog da ogovaraju
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od cufta 31/3/2013, 16:04

nina :) ::svetislava sta ima veze sto zivisu malo selo jer i ja zivim i ponosna sam sto sam majka 2 usvojena deteta,budes u centru pazne prvih nedelju dve dana i posle predju na nekog drugog da ogovaraju

TAKO JE NINA !!!
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od hany 31/3/2013, 16:40

nina :) ::svetislava sta ima veze sto zivisu malo selo jer i ja zivim i ponosna sam sto sam majka 2 usvojena deteta,budes u centru pazne prvih nedelju dve dana i posle predju na nekog drugog da ogovaraju

tako je nina
hany
hany

Broj poruka : 2048
Datum upisa : 14.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Simona 31/3/2013, 17:07

Tangerine ::Iskreno, mislim da surogat materinstvo u našoj zemlji neće zaživeti u dogledno vreme, možda čak nikad. Naš zakon izričito kaže 'Majka je žena koja je RODILA dete' i samim tim bi surogat majka imala sva prava, isto kao što u obrnutoj situaciji donatorka jajne ćelije ne bi imala nikakva.

Tangerine,
nemoguće je da zakon to kaže jer usvojene majke takodje nisu rodile svoju decu a u pravima i obavezama su usvojeni roditelji izjednačeni sa biološkim roditeljima. Takodje u našem slučaju biološka majka, biološki otac, niti biološki rodjaci nemaju nikakva zakonska prava ustvari što se zakona tiče oni su za dete stranci kao i svi drugi.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Simona 31/3/2013, 17:15

Ne slažem se sa Ninom što se usvajanja tiče - mi ćemo i u selu i u gradu biti tema za ogovaranje dok smo živi... Ali to naravno nije razlog protiv usvajanja. Ne živi se valjda život zbog ostalih ljudi, ako i za tako važan postupak koji će nam na svim nivoima izmeniti život kao roditeljstvo tražimo njihovu dozvolu i odobravanje bojim se da nije problem u drugim ljudima nego u nama. Naravno, druga je situacija ako sama osoba ne oseća spremnost za usvajanje, ima neke svoje razloge, kažem samo ako je to jedini faktor što se ne bi odlučila za roditeljstvo.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Tangerine 31/3/2013, 18:57

Simona, mislim da ovako piše u porodičnom zakonu, tj. nisam ga lično čitala nego mi je pričao bivši zet koji je pravnik pa je bio u čudu kad je prvi put pročitao tu definiciju (znaš da smo se mi za sve i svašta -- usvajanje, donaciju... -- interesovali pre nego što sam ovaj put zatrudnela). Možda može da se izgugla. A ime usvojene majke se, ako se par odluči na potpuno usvajanje, upisuje u izvod iz matične knjige kao ime majke i to je onda to, biološka nema ništa s tim. Ti imaš iskustva s tim pa ćeš tačnije znati kako i šta ide. Ali generalno mislim da je ta gornja definicija i skovana da bi se napravila razlika između žene koja je rodila dete i žene koja je dala jajnu ćeliju.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Tangerine 31/3/2013, 19:04

Evo sad sam proverila. Porodični zakon, materinstvo. Član 42. 'Majka deteta jeste žena koja ga je rodila.' Ima ga na Paragraf Lex-u i na nekim sajtovima.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od JocY 31/3/2013, 19:30

Simona ::
Tangerine ::Iskreno, mislim da surogat materinstvo u našoj zemlji neće zaživeti u dogledno vreme, možda čak nikad. Naš zakon izričito kaže 'Majka je žena koja je RODILA dete' i samim tim bi surogat majka imala sva prava, isto kao što u obrnutoj situaciji donatorka jajne ćelije ne bi imala nikakva.

Tangerine,
nemoguće je da zakon to kaže jer usvojene majke takodje nisu rodile svoju decu a u pravima i obavezama su usvojeni roditelji izjednačeni sa biološkim roditeljima. Takodje u našem slučaju biološka majka, biološki otac, niti biološki rodjaci nemaju nikakva zakonska prava ustvari što se zakona tiče oni su za dete stranci kao i svi drugi.

Simona u slucaju usvojenja se bioloski roditelji lisavaju roditeljskog prava (odricanjem samih roditelja ili oduzimanjem) pa je tek onda dete pogodno za usvajanje. Iz tog razloga pravno gledano majka je ona koja je rodlia dete dok joj se ne oduzmu roditeljska prava ili ih se ona sama ne odrekne. Kad bi se prema nasem trenutnom zakonu neko upustio u surogat roditeljstvo, osoba koja bi rodila dete bi trebalo da se odrice roditeljskog prava nad tim detetom, zatim kao sto i sama znas tu stupa na snagu centar za socijalni rad itd... Usvojenje je posebno odredjeno zakonom i zbog toga se sa samim usvojenjem gube veze sa bioloskim roditeljima i uspostavljaju nove sa usvojiocima...
JocY
JocY

Broj poruka : 2090
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 20.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Tangerine 31/3/2013, 19:33

Član 57 istog zakona bavi se materinstvom uz biomedicinsku pomoć i opet definiše majku kao ženu koja je dete rodila -- stav 1. Stav 2 kaže da se materinstvo osobe koja je dala j.ć. ne utvrđuje.

Što se tiče usvajanja, kad se ime 'nove' majke i 'novog' oca upišu u matičnu knjigu, dalje ne može da se osporava.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Simona 31/3/2013, 19:34

Tangerine,
pogledala sam sada, u pravu si, stoji tako. Po meni to je nesrećno napisan zakon. Ali ja nisam pravnica pa možda grešim. Možda oni zaista zamišljaju kako ti kažeš kad nam daju taj izvod piše da smo mi roditelji, biološki roditelji su izbrisani pa onda se to uklapa sa tim članom. Prema izvodu iz matične knjige rodjenih usvojena majka je rodila dete, sad što mi znamo da nije tako to je druga priča. Mislim da sam videla član 57 da se odnosi na vto, tj da žena koja donira jajnu ćeliju ne može biti majka. A o usvojenju ima negde na početku - da je izjednačeno sa biološkim roditeljstvom. Pa onda valjda 102, 104 - ono što sam ja pisala, da prestankom roditeljskog prava ti biološki srodnici nisu više srodnici deteta da su mu srodnici samo oni koje ima preko usvojenih roditelja. Iščitavala sam ja to ranije ali ne znam da li sam taj član da je majka ona koja radja propustila ili su mi u tom trenutku bili bitniji ovi delovi o usvajanju...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Tangerine 31/3/2013, 19:39

Imaš o adoptivnom roditeljstvu malo ranije, posle tog člana 42, i apsolutno usvojitelji imaju ista prava i obaveze itd. Tako da ne može biološka majka da se nametne kao 'prava' ako se ime usvojiteljke uvede u MKR.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Simona 31/3/2013, 19:42

Jocy ::... Iz tog razloga pravno gledano majka je ona koja je rodlia dete dok joj se ne oduzmu roditeljska prava ili ih se ona sama ne odrekne. ...

Tako bih ja možda i dopunila taj član.

A za surogat roditeljstvo ako nije dozvoljeno ne možemo ni naći deo u porodičnom zakonu koji se odnosi na to. Nadam se da jednom hoće pa će ga verovatno onda dopuniti...

Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od JocY 31/3/2013, 19:45

Pa ja zaista ne znam da li stoji sad u zakonu ali kad sam ja studirala i ucila porodicno pravo (sto bese pre nekih 14g joooj Rolling Eyes ) mi smo tako ucilii. Doduse tad je bilo i nepotpuno usvojenje ali znam da je zakon od tad promenjen, al ja nisam u tim vodama pa nisam ni u toku...
JocY
JocY

Broj poruka : 2090
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 20.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od nina :) 31/3/2013, 19:55

Jocy ::
Simona ::
Tangerine ::Iskreno, mislim da surogat materinstvo u našoj zemlji neće zaživeti u dogledno vreme, možda čak nikad. Naš zakon izričito kaže 'Majka je žena koja je RODILA dete' i samim tim bi surogat majka imala sva prava, isto kao što u obrnutoj situaciji donatorka jajne ćelije ne bi imala nikakva.

Tangerine,
nemoguće je da zakon to kaže jer usvojene majke takodje nisu rodile svoju decu a u pravima i obavezama su usvojeni roditelji izjednačeni sa biološkim roditeljima. Takodje u našem slučaju biološka majka, biološki otac, niti biološki rodjaci nemaju nikakva zakonska prava ustvari što se zakona tiče oni su za dete stranci kao i svi drugi.

Simona u slucaju usvojenja se bioloski roditelji lisavaju roditeljskog prava (odricanjem samih roditelja ili oduzimanjem) pa je tek onda dete pogodno za usvajanje. Iz tog razloga pravno gledano majka je ona koja je rodlia dete dok joj se ne oduzmu roditeljska prava ili ih se ona sama ne odrekne. Kad bi se prema nasem trenutnom zakonu neko upustio u surogat roditeljstvo, osoba koja bi rodila dete bi trebalo da se odrice roditeljskog prava nad tim detetom, zatim kao sto i sama znas tu stupa na snagu centar za socijalni rad itd... Usvojenje je posebno odredjeno zakonom i zbog toga se sa samim usvojenjem gube veze sa bioloskim roditeljima i uspostavljaju nove sa usvojiocima...

potpuno potpisujem objasnjenje mi se sad racunamo kao bioloski roditelji a ne usvojitelji otkad smo potpisali papire .da ko nezna da su usvojeni i pogledaju nase dokumente rekli bi da smo mi njihovi bioloski roditelji sto se ja sa tim ponosim i neidem da svuda na razglas stavim da smo ih usvojili da ceo svet zna ,neradim to zbog nas da se stidimo usvajanja nego se ponosimo sto smo postali roditelji pa svejedno kojim putem.



sto se tice donacije mi niso protiv toga ali smo odustali od price od vtu i donaciji zbog zdravlja najvise a i protiv surogat majke nismo ali mi nemamo tih para a i koliko znamo da nam i netreba jer dosad nije bio problem kod mene kako su dr rekli ali kad je muski sterilitet u pitanju i azoo tu jedino donacija sperme ima soluciju ,sto mm i ja nismo protiv tog ali da nam neko garantuje da ce uspeti pozajmili bi pare da radimo a da bacimo bezveze pare kao i posle prve vto i zadnje u nasem slucaju necemo jer za te pare smo mogli svasta uzeti kao i sve zene ovde,zato smo i najvise odlucili za usvajanje da usrecimo neko dete kad mi nemozemo da imamo svoje a znacemo da cemo ga voleti i ceniti kao da je nase biolosko a eto imam dvoje dece
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Tangerine 31/3/2013, 20:00

Nisam ja ni dovodila u pitanje usvajanje nego sam rekla u kontekstu surogata i donacija kako zakon definiše majku. Pošto je to tema, ne? :)
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od svetislava 31/3/2013, 20:47

[quote="Simona"]
Tangerine ::Iskreno, mislim da surogat materinstvo u našoj zemlji neće zaživeti u dogledno vreme, možda čak nikad. Naš zakon izričito kaže 'Majka je žena koja je RODILA dete' i samim tim bi surogat majka imala sva prava, isto kao što u obrnutoj situaciji donatorka jajne ćelije ne bi imala nikakva.

Tangerine,
nemoguće je da zakon to kaže jer usvojene majke takodje nisu rodile svoju decu a u pravima i obavezama su usvojeni roditelji izjednačeni sa biološkim roditeljima. Takodje u našem slučaju biološka majka, biološki otac, niti biološki rodjaci nemaju nikakva zakonska prava ustvari što se zakona tiče oni su za dete stranci kao i svi drugi.[/quote ZAKON?????????????? Koji crni zakon samo samo debelo platis i sve se moze pisem iz licnog iskustva]

svetislava

Broj poruka : 8
Datum upisa : 30.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Tangerine 31/3/2013, 20:52

Ne razumem to za plaćanje u ovom kontekstu. Sad
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Surogat majke - Page 4 Empty Re: Surogat majke

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu