KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

+20
buby
KoMetaK
kristina33
Cupava
Mirjana
Ma'at
Simona
Marija86
Gala
anna
dr mali pariz
kasia
elijana70
HappyGirl
bridget jones
catherine290505
mala parizanka
Orline
nabla
JocY
24 posters

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od HappyGirl 28/8/2011, 19:34

Tačno tako!
Prošlogodišnji primer bodovanja. Smanjen je fond časova devojci a zadržan druugoj koleginici jer je ona samohrana majka 21 -godišnje studentkinje. Pritom ova devojka je podstanar a ova majka ima kuću u beogradu, kuću u još jednom gradu i dva stana i izdaje sve sem kuće u kojoj živi. Rolling Eyes

A meni je koleginica ladno rekla šta će tebi te pare (dobili smo novac za seminar) ti nemaš decu! Naravno slične stvari su se dešavale više puta.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Ma'at 28/8/2011, 20:18

Sto bi rekli, riba od glave smrdi, a onda se problemi jos izdetaljisu zaslugom i pojedinaca. Diskriminacija ima zaista raznih.

Ako je zena neudata, najcesce se smatra da je bez obaveza i da joj se mogu uvaliti prekovremeni poslovi jer, ona ima vremena i za bacanje. Netacno. Znam zene koje bez obzira sto nemaju muzeve robuju starim roditeljima, braci, sestrama i njihovoj deci nemajuci novca ni vremena za sebe.

Ako je udata i nema dece - lako je njoj, samo ih je dvoje u kuci, utrapicemo visak poslova pre njoj nego nekoj sa decom. Netacno. Imam pred ocima majke jednog, dvoje ili vise dece koje retko ili nikada ne kuvaju, decu hrane po samoposlugama ili u restoranima brze hrane, ni muzevi ni deca ne znaju sta je kuvana hrana u sopstvenoj kuci, skoro svaki dan su kod necijih roditelja na rucku sa sve klincima, decu cuvaju roditelji dok one obavljaju i potrebne i nepotrebne aktivnosti i sl. Cast izuzetcima ali ne srecem ih dovoljno ili su malopre navedene primeri uocljiviji.

Onda imamo razvedene, tzv. samohrane majke koje na sve nacine tu razvedenost koriste kao opravdanje za sve sto cine. Ne da njihov rad nije za nagradu, nego nije ni za platu, vec otkaz. Nestanu u radno vreme da bi dremnule kod kuce pa se vrate na posao pri kraju radnog vremena, uzimaju bolovanje svaki cas (jednom zbog deteta, onda zbog sebe, pa opet zbog deteta i tako redom) pa ih ne vidjate mesecima, biraju poslove praveci dramu oko svog teskog statusa (koji, uzgred, nije uvek posebno tezak, bar ne onaj na koji mislim), odbijaju da rade potpuno normalne radne zadatke na nacin na koji se to treba raditi i td.

Nemam decu, ali bih bez razmisljanja ruku u vatru stavila da sam zaposlenija, vrednija i sposobnija bar od dela majki koje svoju decu koriste kao izgovor na poslu da bi izasle ranije, zakasnjavale, poslove prebacivale na tudja ledja, svaki cas odsustvovale po par sati u toku radnog vremena iz priv. razloga (shoping, dremka, poseta roditeljima, prijateljima i sl) i td.

Znam zene koje, izmedju ostalog, jedva cekaju da naprave decu da bi mogle da se izvlace na poslu kao druge koleginice-majke koje ih okruzuju. Cula rodjenim usima, a gluva nisam. Provereno Laughing . Zar nije tuga dokle smo dogurali i kao drustvo i kao pojedinci ?

Poenta price: same zene izmedju sebe znaju da budu nekolegijalne prema ostalim zenama i zaposlenima uopste, a da ne pricam (nevazno o kom se problemu radi) da se ljudi medju sobom ne udruzuju kad primete da je neko nekorektno tretiran (diskriminisan, posto pricamo o tome) dokle god problem ne zakuca na njihova vrata, jer...ne desava se meni pa...sto bih reagovao... Rolling Eyes

Gore navedeni primeri nisu izmisljeni.


Poslednji izmenio Ma'at dana 28/8/2011, 20:29, izmenjeno ukupno 1 puta
Ma'at
Ma'at

Broj poruka : 80
Location : Serbia & Croatia
Datum upisa : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Mirjana 28/8/2011, 20:25

O žene, žene...moja mama se morala razvesti od mog tate posle 20 godina braka i 4 dece! Niko joj nije pomagao, a naročito ne država što je strašno, jer nas četvoro smo bili i gladni, a nismo bili krivi što je naš otac oboleo i postao agresivan i opasan!
U nekim drugim zemljama, npr.Australiji, žena dobija mnogo više od države kada rodi treće dete. Ja lično poznajem ženu koja je dobila kuću i penzionisana je kao majka tri deteta.
Moja mama ove godine puni 60. Od četvrte trudnoće ima veliki problem sa krstima, migrenom....a još uvek radi kao crnac. Nema nikakve benificije, socijalnu pomoć, itd.
Zato, ako je država napokon krenula da brine o majkama-što znači DECI, to može da bude samo dobro!!!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od dr mali pariz 28/8/2011, 20:40

Mirjana ::
Zato, ako je država napokon krenula da brine o majkama-što znači DECI, to može da bude samo dobro!!!
Mislim da ti je post omašio temu,ali ajd,ispovest je pa da razumem,ali draga moja,kad bi to tako bilo...brine za decu!!
Da brine,u zemlji gde je natalitet na nivou na kom jeste, mi se ne bismo trtile sa našom borbom koju sprovodimo više od godinu dana!! Neko bi već imao sluha za to!
Zato mi nemoj o tome da država o nečemu brine,kad nije u stanju ni neke stvari koje smo naveli da postavi na svoje mesto,i uporedi nan način na koji dolikuje.
Dovoljno mi je što nosim šifru steriliteta na zdr. knjižci, i zar da ,kao moja koleginica sa toliko staža dočekam da mi neko kaže: nemaš dece,crkni od gladi,ko ti je kriv. Bez dece nisi vredan????
no comment
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Mirjana 28/8/2011, 21:02

dr mali pariz ::
Mislim da ti je post omašio temu,ali ajd,ispovest je pa da razumem
Ispovedam se isključivo Bogu! Sa vama razgovaram!
Cure su ovde govorile o tome kako gube posao ili su na neki drugi način zbog toga ugrožene!
Neko se nadovezao na priču, prilično ostrašćeno, stavljajući sve majke (koje vidim takođe etiketiraju zbog povremenog odsustva, ne zbog odlaska na VTO, već zbog bolesti njihove dece) u isti koš. Ja sam morala da kažem da nisu sve žene, majke, loše, niti se izvlače s posla. U mojoj školi se ni jedna mama ne izvlači, niti ističe roditeljstvo kao teret, a gde im deca ručaju me ne interesuje.
A da mislim da neko ko nema dece ne vredi ništa, tada bih imala veoma loše mišljenje o sebi. Ja to ne mislim. Mislim da u našoj državi ima mnogo loših tumačenja, loših zakona, diskriminacije, i sl. Ali, to nikako ne opravdava tezu da majke koriste decu kako bi dobile određene benificije...iako ima i toga naravno!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Ma'at 28/8/2011, 21:08

@ Pariz, pojma nisam imala da postoje sifre za sterilitet koje se stavljaju na zdravstvenu. Onda moja primedba (skoro recena) da odredjene kategorije ljudske populacije (medju njima i mi) treba jos samo da budu javno obelezene zutom trakom i zvezdom, uopste nije daleko od istine... affraid

@ Mirjana - I meni je tvoj komentar o zakonu i deci zvucao malo nejasno u ovoj prici.
Mislim da sam se u svom postu ogradila recenicama - "Cast izuzetcima..." i "Gore navedeni primeri nisu izmisljeni" da bih dala do znanja da sigurno svi ne mogu u istu vrecu, ali da ono sto pisem, a nekome se ne svidja da procita, zaista postoji. Ili sam, mozda, pogresno protumacila reakciju.
Svakako, stojim iza napisanog i odlicno znam sta pricam bez negiranja postojanja i drugacijih slucajeva.
Ma'at
Ma'at

Broj poruka : 80
Location : Serbia & Croatia
Datum upisa : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od dr mali pariz 28/8/2011, 21:20

Da draga,šifra je N97,i "zahvaljujući"njoj, ne plaćam participaciju kod ginekologa.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Mirjana 28/8/2011, 21:31

Ma'at ::
@ Mirjana - I meni je tvoj komentar o zakonu i deci zvucao malo nejasno u ovoj prici.
Mislim da sam se u svom postu ogradila recenicama - "Cast izuzetcima..." i "Gore navedeni primeri nisu izmisljeni" da bih dala do znanja da sigurno svi ne mogu u istu vrecu, ali da ono sto pisem, a nekome se ne svidja da procita, zaista postoji. Ili sam, mozda, pogresno protumacila reakciju.
Svakako, stojim iza napisanog i odlicno znam sta pricam bez negiranja postojanja i drugacijih slucajeva.
Izvinjavam se za burnu reakciju, ali ja kao dete jedne veoma hrabre žene i požrtvovane majke, koju su otpuštali i kao samohranu majku, jer nekoga nije bilo briga hoće li samo ona 'crći od gladi' ili i njena deca, zaista nisam mogla da se suzdržim.
Da sam jednom udahnula i ponovo pročitala tvoj post, ne bih tako reagovala. Izvini još jednom! c
A pošto ovo stvarno nije tema, izvinjavam se i za kršenje pravila. Ljubav prema mami i poštovanje njene žrtve me zaista po nekada isteraju iz koloseka!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od dr mali pariz 28/8/2011, 21:36

Miro,opušteno,svi smo prilično subjektivni,uz trud da budemo objektivni.
Svako to iz svog aspekta .I ja sam imala situaciju gde se "samohrana" majka od 50-ak godina,gurala na moje mesto,za koje nije ni bila stručna,dok ja nisam obelodanila da njeno čedo ima 30 godina,tada samo godinu mlađa od mene; i zauzela svoje mesto.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Mirjana 28/8/2011, 21:47

dr mali pariz ::Miro,opušteno,svi smo prilično subjektivni,uz trud da budemo objektivni.
Svako to iz svog aspekta .I ja sam imala situaciju gde se "samohrana" majka od 50-ak godina,gurala na moje mesto,za koje nije ni bila stručna,dok ja nisam obelodanila da njeno čedo ima 30 godina,tada samo godinu mlađa od mene; i zauzela svoje mesto.
O Bože! Da nije strašno, bilo bi smešno! Shocked Shocked Shocked
Kad malo bolje razmislim, i ja sam morala da se žalim ministarstvu zato što na mom, sadašnjem, radnom mestu, radio 'njihov apsolvent', dok ja sa diplomom sedim kod kuće. Kad sam uspela da dobijem svoje, saznala sam da je cura(starija od mene) ćerka samohrane majke, bivše koleginice. Evo godinama predaje šta stigne, za sve je stručna, a ima samo srednju školu i niko ne zna da mi kaže šta to ona studira i kada ide na ispite, i kada će već da završi fax.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Cupava 29/8/2011, 13:34

Meni na poslu vec cetvrti put produzavaju ugovor na odredjeno na 3 meseca zbog toga sto zelim da imam bebu. Sto se tice bolovanja za vto, to ne postoji, mogu da koristim samo godisnji od 10 dana. I ako bi se desilo da ostanem trudna, ugovor ne bi bio produzen.
Cupava
Cupava

Broj poruka : 1957
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 14.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Mirjana 29/8/2011, 13:42

Strašno, zaista!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od dr mali pariz 29/8/2011, 13:50

Čupava, bzvz situacija,ali ako je to reč o državnoj firmi-u šta sumnjam, onda bi mogla itekako da odreaguješ.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Cupava 29/8/2011, 14:00

Nije, privatna je firma. Nekako se covek navikne na to (na zalost), ali ja i dalje prioritet dajem potomstvu, pa neka me i saceka prestanak radnog odnosa.
Cupava
Cupava

Broj poruka : 1957
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 14.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od dr mali pariz 29/8/2011, 14:04

Da,pretpostavila sam. Naravno da je to prioritet, i samo napred. I naša Viktorija je sa trudnoćom ostala bez posla,ali polako,biće posla opet,prioriteti su prioriteti.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od kristina33 29/8/2011, 14:09

Cupava mislim da ugovor na odredjeno vreme moze da se produzava maximum godinu dana, posle toga bi morali ili da te prime za stalno ili da neko vreme (mislim mesec dana) ne budes prijavljena da bi ponovo mogla na odredjeno. Sacekaj jos ova tri meseca pa vidi sta ce biti i raspitaj se za svoja prava...
Strasno je kako se privatnici ponasaju c
kristina33
kristina33

Broj poruka : 619
Godina : 49
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Mirjana 29/8/2011, 14:14

E to je tačno, baš mi je nedavno drugarica to objašnjavala!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Cupava 29/8/2011, 14:20

Kristina, pocela sam da radim 1.10. tako da za mesec dana punim tu godinu. Videcu sta ce biti, ali je najrealnije da cu pauzirati mesec dana. Zato i ne pominjem da planiram vto do kraja godine.
Cupava
Cupava

Broj poruka : 1957
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 14.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Ma'at 30/8/2011, 18:28

Mirjana ::Izvinjavam se za burnu reakciju, ali ja kao dete jedne veoma hrabre žene i požrtvovane majke, koju su otpuštali i kao samohranu majku, jer nekoga nije bilo briga hoće li samo ona 'crći od gladi' ili i njena deca, zaista nisam mogla da se suzdržim.
Da sam jednom udahnula i ponovo pročitala tvoj post, ne bih tako reagovala. Izvini još jednom! c
A pošto ovo stvarno nije tema, izvinjavam se i za kršenje pravila. Ljubav prema mami i poštovanje njene žrtve me zaista po nekada isteraju iz koloseka!

Sve je ok, Mirjana ljubav . Pretpostavila sam da si iz licnog razloga burno reagovala pa nisam nista negativno ni pomislila c . Svaka cast tvojoj mami, a i tebi kao cerki koja je tako vatreno brani (iako nisam na nju mislila, to znas osmeh srce ).

Sto se tice pozrtvovanosti za decu, kucu, muza, roditelje i svoje i tudje, trpljenja raznih sikaniranja na poslu (pa i ovih o kojima pricamo) i ja bih svojoj majci jos za zivota podigla spomenik za mnoge teske momente koje je prosla yes .
Ma'at
Ma'at

Broj poruka : 80
Location : Serbia & Croatia
Datum upisa : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Ma'at 30/8/2011, 18:31

dr mali pariz ::Da draga,šifra je N97,i "zahvaljujući"njoj, ne plaćam participaciju kod ginekologa.

Pojma nisam imala da smo zaista "obelezene" i da za to, jos, imamo tako "znacajne" povlastice... Rolling Eyes Bas se pretrgose Laughing .
Ma'at
Ma'at

Broj poruka : 80
Location : Serbia & Croatia
Datum upisa : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Ma'at 30/8/2011, 18:35

Cupava ::Meni na poslu vec cetvrti put produzavaju ugovor na odredjeno na 3 meseca zbog toga sto zelim da imam bebu. Sto se tice bolovanja za vto, to ne postoji, mogu da koristim samo godisnji od 10 dana. I ako bi se desilo da ostanem trudna, ugovor ne bi bio produzen.

Zar je moguce da od ginekologa u DZ ne mozemo dobiti nikakvo bolovanje zbog VTO, pa makar i sa drugom dijagnozom, ne mora da bude navedena vantelesna Shocked ? Ili sam pogresno skapirala ?
Ma'at
Ma'at

Broj poruka : 80
Location : Serbia & Croatia
Datum upisa : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Cupava 30/8/2011, 19:07

Dobijes ti od ginekologa bolovanje, ali nemas kome da odneses. :-) U mojoj firmi nema bolovanja.
Cupava
Cupava

Broj poruka : 1957
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 14.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Ma'at 30/8/2011, 19:54

Cupava ::Dobijes ti od ginekologa bolovanje, ali nemas kome da odneses. :-) U mojoj firmi nema bolovanja.

Pa to je prava divota... Nema sanse da svi zaposleni kod tog poslodavca budu zdravi do penzije, osim ako ih redovno menja za novije modele Shocked .
Ma'at
Ma'at

Broj poruka : 80
Location : Serbia & Croatia
Datum upisa : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Cupava 30/8/2011, 20:01

Mozemo mi da se razbolimo, ali na godisnjem...uvek ostaje tih 10 dana godisnjeg koje se nedolaskom zbog bolesti smanjuje. Tako je kod 90% privatnika.. 10% njih postuje zakon. Ja sam se vec navikla, ipak imam 17 godina radnog staza.
Cupava
Cupava

Broj poruka : 1957
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 14.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Ma'at 30/8/2011, 20:06

Ma znas, navikla-nenavikla stvarno je nehumano. S godinama necemo postajati zdraviji tako da tih 10 dana godisnjeg odmora (sto takodje nije po zakonu, malo je) s vremenom ne bude dovoljno ni za bolovanje, a kamoli jos i da se odmoris... affraid
Ma'at
Ma'at

Broj poruka : 80
Location : Serbia & Croatia
Datum upisa : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Diskriminacija na poslu zbog steriliteta - Page 2 Empty Re: Diskriminacija na poslu zbog steriliteta

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu