KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rentgen zbog zuba ili slicno

5 posters

Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od nena beba 24/3/2010, 08:36

pred ili u toku postupka....
stalno se pitam da li rentgenski snimci mogu da smetaju u prvim danima nakon ovulacije/oplodnje i logicno mi je da da. ali da li smetaju i antralnim folikulima koji ce u narednih par meseci da se izdvoje kao vodeci folikuli? da li ovo ili bilo koja vrsta zracenja i koliko utice na nase zalihe jajnih celija?
da li se neko pozabavio ovom problematikom?

ja bih trebala da uradim 1 rentgenski snimak zuba ovih dana, al se plasim da li ce to da mi pogorsa kvalitet jajnih celija koje se spremaju za maj, jun.... za postupak...
sta mislite?
ajmo doktorke moje...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od nena beba 25/3/2010, 08:29

nema nikog da da misljenje.... Crying or Very sad
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od Bibica 26/3/2010, 08:47

Neno, ja sam u postupku popravljala zub i rekla cika zubu da mi da anesteziju. Ugasio je svetiljku, izvadio masku sa lica, seo nasuprot mene a ja sam bila Rentgen zbog zuba ili slicno 279933 "now what, sta sam cudno rekla???" Rentgen zbog zuba ili slicno Lol
Lepo mi objasnio da u postupku ne smem da primam nikakvu anesteziju, makar i kratkotrajnu lokalnu za popravljanje zuba. Nisam pitala jeli isto vazi i za rentgena, ali pretpostavljas da se sve med. intervencije svede na najmanji neophodan minimum.
E sad, s druge strane... rtg zuba u trudnoci nije kontraindikovano (jer je to stvarno malo zracenje imala sam negde cifre u radijanima al' ne mogu da nadjem), znaci ne bi trebalo da bude problem ni u postupku.
Pa sada ti resi sta ces. Je l' sam ti pomogla? Rentgen zbog zuba ili slicno Lol Rentgen zbog zuba ili slicno LolRentgen zbog zuba ili slicno Lol
Rentgen zbog zuba ili slicno 275568
Bibica
Bibica

Broj poruka : 25
Godina : 49
Location : Skopje
Datum upisa : 20.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od nena beba 26/3/2010, 08:52

jesi malo!
bas bas cuda potrazim te male cifre i davidim kolika je granica kao negde ima...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od Orline 26/3/2010, 09:45

Neno, nisam videla tvoje pitanje ranije. Zvanicno je za zub mala doza zracenja i teoretski bi mogla da snimis zub i u drugom delu ciklusa.
U prvom svakako mozes. To je toliko minimalno i lokalnizovano samo na podrucje oko zuba (znas kolicni je snimak) tako da nemas bojazni.
Ne boj se za antralne folikule, jer ne snimas lumbalni deo kicme ili trbuh.

Sto se tice lokalne anestezije, bibice, nazalost tvoj stomatolog nije u pravu. I trudnicama se daje lokalna anestezija. Manje steti 1ml Lidokaina, nego sav adrenalin koji se izluci u telo dok trpis jak bol.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od nena beba 26/3/2010, 10:03

hvala orli lol!

smo mi nije jasno zasto onda zubari uvek pitaju jeste trudni?
ali uteha mi je da ne utice na NAREDNE CIKLUSE tj folikule...
sam retgen... za anesteziju se manje plasim
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od Orline 26/3/2010, 10:09

Pa pitaju...Bez obzira na sve, ne voli niko da pravi rendgen snimak trudnici. A to zracenje u prvom delu ciklusa je minimalno. Na mom radnom mestu je mnogo vise zbirnog zracenja pomalo, kad se sve sabere. ne kazem da nije dobro, ili da nije uticalo, ali mislim da taj jedan snimak nece da smeta, posebno sto zub koji se snima nije zdrav, i bolje ga je izleciti pre postupka i trudnoce, da si posle mirna.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od Tinche 31/3/2010, 19:18

orline ::

Sto se tice lokalne anestezije, bibice, nazalost tvoj stomatolog nije u pravu. I trudnicama se daje lokalna anestezija. Manje steti 1ml Lidokaina, nego sav adrenalin koji se izluci u telo dok trpis jak bol.


Hvala ti draga moja na ovoj izjavi, jer, sem mojih postova, nisam citala da neko jos deli nase misljenje! Prosto me nerviraju svi ti zubari koji hoce da se ograde za svaki slucaj, i dozvoljavaju da trudnica trpi bol, ili ne daj Boze gura trudnocu sa kvarnim zubom u glavi.

Rentgen zbog zuba ili slicno 670661
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od Ema78 28/11/2012, 10:43

Da malo ozivimo temu...

Sto se tice snimanja zuba u trunoci, apsolutno se izbegava ako nije moranje, jer i tako male i lokalizovane doze mogu da uticu na plod. Postoji jedan deo tzv rasipnog zracenja koji moze da bude poguban. Zato svi tehnicari koji rade u zoni zracenja moraju da nose dozere zracenja, iako nisu u istoj prostoriji sa pacijentom.
Ako zub mora da se snimi, postoje posebne olovne kecelje kojima se trudnica prekriva. Mislim da se to radi samo u viskoko specijalizovanim ustanovama.

Sto se tice anestezije, nije kontraindikovana, ali neke metode lecenja i lekova jesu, pa se zato pita da li je osoba trudna ili ne. Takodje, obimnije vrste intervencija se izbegavaju u prvom i poslednjem trimestru.

Ono sto se preporucuje trudnicama je da u toku drugog trimestra saniraju sve kvarove na zubima, da ociste kamenac ( to mogu i neposredno pred porodjaj), jer je karijes infektivno oboljenje koje se prenosi ljubljenjem,jer je majka ta od koje novorodjence dobija najvise bakterija. Takodje se preporucuje da i majka, a i oni koje najvise ljube bebu barem jednom dnevno ispiraju usta rastvorima za ispiranje usta, kako bi se malosmanjio broj bakterija u pljuvaci.

Ono sto se ne preporucuje trudnicama su obimni protetski radovi, beljenje zuba, daje se prednost vadjenju zuba nad lecenjem( zbog nemogucnosti snimanja zuba), kao i sve vrste operacija, jer sve te intervencije nose rizik.

Sto se tice ogradjivanja stomatologa, postoje jasne procedure, trudnici mora da se objasni zasto je nesto rizicno, i ako neku uslugu stomatolog ne moze da pruzi, mora da uputi trudnicu tamo gde se takve intervencije rade.

Sa druge strane, moja koleginica je morala da snimi zub, nije bila sigurna da li je trudna ili ne, uradi dva testa, oba negativna, ode snimi zub, posle 5 dana test pozitivan...namucila se posle sa utvrdjivanjem da li je sa bebom sve ok, ali hvala bogu, sve se lepo zavrsilo.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Rentgen zbog zuba ili slicno Empty Re: Rentgen zbog zuba ili slicno

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu