KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tumacenje spermograma - hitni odgovori

+153
alisa
nikimaj
BiKsi :)
nanny ogg
Satazabuki
che84
Sirijus
arnes
invictus
...
baba Vera
prolaznik
Marry85
Lola021
enap
TrebamNaDijetu
aleksandarr
mimi85
zdravko69
srdjan03
slobica
noja
Vanja80
citizen33
mamadabudem
Zmajuška
millena
OKI-DOKI
micaubica83
mrbakero
mala ma
milan303
hama
lela1984
LuSalome
djole42
alexht40
Bobaue
Skipper011
rsasa686
razon
Pilce
Cala Domingos
bojanm
darkomagnus
Trubilica
srculence4me
saska1
plava glava
neXus
familyhome018
lenjivica
Tebi
Vuchica
Dusa
SladZana
ja sam
hocukusurnecuzvaku
Ninche
karakaca
riki
Strumfeta78
VladimirI
InNaturaVeritas
leptirko82
ivanicasale
Tinche
stevkan
anasrce
SoJa
sareni leptir
jabucilo
milan-j
Freya77
lorelajlorelaj
nena beba
sasa1202979
neca73
smajli
missile
fight&faith
dragana76ns
G3n1u5
blizanac
ragaco
ivvaolivva
tamaris25
*Maki*
Dalideki
Erata
JELENAR
ddeki
Rogi
OKacica
M.A.M.
ilija
Revka
vlada0011
DMANA
kasper
lena
Bjanka
611rg
ana4
M.
laKole
winni
lilya
JocY
Gramatika
Ema78
Daliborka
DDragan
Aja Sofia
Mrvica78
korpica
jagodica bobica 79
Gogo
Vilhelmina
LaFolie
dra00
macak
marrijam
pantelejmon
*AIDA*
zlatkoY
Niny
bak
lolipop
Mali Princ
KoMetaK
cicsa80
Cupava
Kamilica
dragan76
Orline
Mirjana
Bogdann
maja76
Kronostas
jeca14
mikica
cici
anak
Marija86
anaili
dr mali pariz
Sanjaa
bet365
Zoka83
frizerka
HappyGirl
sara123
157 posters

Strana 23 od 36 Prethodni  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29 ... 36  Sledeći

Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od ja sam 9/1/2014, 22:34

Pozdrav svima.... posle dve godine nezasticenih odnosa,i vise od pola godine intenzivnog rada na bebi nista se nije desilo i resili smo da krenemo sa ispitivanjem....danas je mm radio spermogram i spermokulturu ,rezultati spermograma su stigli i doslovce cu ih prepisati a rezultate spermokulture ocekujemo do ponedeljka....e sada mi pojma nemamo sta znaci sve ovo,pokusavamo da procitamo ali sve je konfuzno....na preglede idemo sledece nedelje ali ako postoji sansa da nas neko uputi koliko je sve ovo na prvi pogled lose i sta mozemo ocekivati.... hvala unapred
volumen 1,6ml
pH 7,5
broj sperm. 140.0 X10 NA 6 /ML
pokretnih spermatozoida 70%
slabopokretnih sperm. /
nepokretnih spermatozoida 30%
progresivni motilitet 15%
normalni oblici 75%
patoloski oblici 25%
leukociti 4-5
eritrociti /
epitelne celije 1-2
fruktoza 1,0
aglutinacija +

ja sam

Broj poruka : 1
Datum upisa : 09.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Ema78 9/1/2014, 22:56

ja sam ::Pozdrav svima.... posle dve godine nezasticenih odnosa,i vise od pola godine intenzivnog rada na bebi nista se nije desilo i resili smo da krenemo sa ispitivanjem....danas je mm radio spermogram i spermokulturu ,rezultati spermograma su stigli i doslovce cu ih prepisati a rezultate spermokulture ocekujemo do ponedeljka....e sada mi pojma nemamo sta znaci sve ovo,pokusavamo da procitamo ali sve je konfuzno....na preglede idemo sledece nedelje ali ako postoji sansa da nas neko uputi koliko je sve ovo na prvi pogled lose i sta mozemo ocekivati.... hvala unapred
volumen    1,6ml
pH            7,5
broj sperm.  140.0 X10 NA 6 /ML
pokretnih spermatozoida     70%
slabopokretnih sperm.          /
nepokretnih spermatozoida   30%
progresivni motilitet             15%
normalni oblici                      75%
patoloski oblici                     25%
leukociti                            4-5
eritrociti                              /
epitelne celije                      1-2
fruktoza                                1,0
aglutinacija                            +


Ja sam, dobrodosla!
Ono sto meni pada u oci je sledece: volumen, nije bas za pohvalu, ali to uglavnom nije parametar oko koga treba brinuti, jer na njega uticu faktori kao sto je stres prilikom davanja uzorka. E sada, prisutna je aglutinacija, sto nije dobro, to znaci da se plivaci slepljuju, i zato je progresivni motilitet tako mali. Sa druge strane, dobar je broj pokretnih i normalnih formi.  Treba sacekati rezultate spermokulture, i videti da nema neke bakterije, mada, da je infekcija u pitanju, bio bi veci broj leukocita.  Ono sto bi trebalo proveriti su antispermatozoidna antitela, koja mogu da dovedu do aglutinacije. Preporuka Torlak.

Postoji tema korak po korak do bete plus,, gde mozes da pises bukvalno o svemu sto je vezano za probleme sa sterilitetom. Ovde svako zna ponesto, a svi znamo sve.
Naravno, tvoj lekar ima poslednju rec, jer  mi ovde iznosimo stavove na osnovu licnog iskustva.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od karakaca 10/1/2014, 23:58

Hvala drage moje ja sam mm kupila baktrim tako me posavetovao njegov dr iz doma zdravlja, kaze da je u malom broju i da nema potrebe za jakim antibioticima
karakaca
karakaca

Broj poruka : 777
Godina : 41
Datum upisa : 04.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Ema78 11/1/2014, 08:11

karakaca ::Hvala drage moje ja sam mm kupila baktrim tako me posavetovao njegov dr iz doma zdravlja, kaze da je u malom broju i da nema potrebe za jakim antibioticima

Karakaca, imate li antibiogram ?
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od karakaca 11/1/2014, 22:00

Ne nema dr iz dz mi reko da uzmem baktrim i da pije 2x2 moze i ne mora da se ponovi samo da naglasimo da je lecen, ali ponovice da budemo sigurni
karakaca
karakaca

Broj poruka : 777
Godina : 41
Datum upisa : 04.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Ema78 11/1/2014, 23:28

karakaca ::Ne nema dr iz dz mi reko da uzmem baktrim i da pije 2x2 moze i ne mora da se ponovi samo da naglasimo da je lecen, ali ponovice da budemo sigurni

Verovatno je dr to prepisao na osnovu iskustva, ali zlatno pravilo je da se uradi antibiogram i da se antibiotici ( iako baktrim i nije bas klasican antibiotik)i prepisuju prema tom nalazu. Bez obzira da li je spermokultura, urinokilturA ili recimo neki bris. Al, nadam se da su bestije osetljive i da se nalaze u urinarnom traktu i da ce baktrim da ih potamani.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od karakaca 12/1/2014, 15:35

Ema i ja se nadam od takozvanih dr mi je zlo
karakaca
karakaca

Broj poruka : 777
Godina : 41
Datum upisa : 04.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od SladZana 14/1/2014, 12:35

Drugari evo nalaza od jutros  v 

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 1jvk

SladZana
SladZana

Broj poruka : 2915
Godina : 40
Datum upisa : 23.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Ema78 14/1/2014, 18:29

Sladzana, nije sjajna morfologija i pokretljivost. To vidis i sama. Sada treba videti sta je uzrok tome, a to je domen urologa. Ja kao pokvarena ploca ponavljam... ASA, ASA, ASA cim ima aglutinacije.

Infekcija verovatno nije uzrok , jer nema leukocita i eritrocita.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od SladZana 14/1/2014, 18:50

Ema78 ::Sladzana, nije sjajna morfologija i pokretljivost. To vidis i sama. Sada treba videti sta je uzrok tome, a to je domen urologa. Ja kao pokvarena ploca ponavljam... ASA, ASA, ASA cim ima aglutinacije.

Infekcija verovatno nije uzrok , jer nema leukocita i eritrocita.

I ja sam dosla do zakljucka da infekcija nije.
Sta bi ASA tacno bila, znam da je kod vas bila problem? jesam li off?
SladZana
SladZana

Broj poruka : 2915
Godina : 40
Datum upisa : 23.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Ema78 14/1/2014, 19:44

Kada u nalazu spermograma postoji aglutinacija, onda se sumlja na antispermatozoidna antitela. Posto ji posebna tema o tome, da ne idemo off.


https://kutak.forumotion.com/t1971-antispermatozoidna-antitela?highlight=antispermatozoidna+antitela



Takodje, kod mm nije postojala aglutinacija, samo relativno los odnos morfoloski zdravih i promenjenih, a analizu smo uradili nas svoju ruku.  Kao i svemu, nema pravila.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od SladZana 14/1/2014, 19:46

osmeh srce 
SladZana
SladZana

Broj poruka : 2915
Godina : 40
Datum upisa : 23.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Dusa 21/2/2014, 16:17

Molim vas za pomoc oko tumacenja.

Volumen 3.2ml
Viskoznost normalna
likvefakcija do 30 min
ph 7.3
HOS test 40% (+) 60% (-)
Ukupan broj spermatozoida 50x10 na 6/ml
Broj pokretnih 32x10 na 6/ml
Pokretljivost stepen 4) 1x10 na 6 /ml
3) 10x10 na 6/ml
2) 15x10 na 6/ml
1) 6 x 10 na 6/ml
Abnormalne forme 24%
Mikro 4%
Koncaste glave 3%
Glava pod uglom 3%
duple glave 4%
dupli repovi 2 %
uvrnuti repovi 3%
okrugle glave 5%
Nezreli oblici 0%
ostale celije 8x10 na 6/ml

Metodom swim up posle 45 min in vitro
broj progresivnih 25.6x10 na 6/ml

Pokretljivost stepen 3) 25.6 x 10 na 6

Hvala od srca!!!!

Dusa

Broj poruka : 1
Datum upisa : 21.02.2014

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Ema78 21/2/2014, 18:24

Duso, dobrodosla na forum!

Meni se sve cini ok, sem HOS testa, odnosno ne umem da protumacima sta znaci - a sta +...
HOS test je normalan ako je oko 58 % plivaca intaktno. Takodje, sta su ostale celije? Da li pise?

Postoji dovoljan broj plivaca, mali je procenat abnormalnih formi, viskoznost je ok.



Takodje, nisam do sada vidjala ovakav spermogram, alimozda neka od devojaka jeste, ap ce ti vise reci.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Vuchica 11/3/2014, 09:43

Spermogram - nikad gori.
Pio je profertil - koji, dakle, njemu ama bas nista ne pomaze. Mi bi sada trebalo da krenemo u postupak, i znam da je za VTO, ovo ok nalaz, ali opet, sam se smorila i pomalo zabrinula

Jos nesto sto sam primetila, nisam videla dva ista nalaza spermograma, svako radi na svoj nacin i radi druge parametre. Nekako su mi neuporedivi jedni sa drugim. Npr, ovde nije cak ni morfologija uradjena, a nama je do sada, samo to bio problem. Sada ispada da je i sve ostalo kilavo  Shocked 

Ako imate neki komentar, samo izvolite.


Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Nmmauu
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od ragaco 11/3/2014, 10:49

Vuchko,baš nepotpuno deluje analiza,zaista šta je s morfologijom?!
Ni nama Profertil nije pomogao,ali je stanje bilo drastično gore,tako da za VTO biće ovo puna kapa!
Zapremina bi bila veća da je bilo 3-4 dana apstinencije.Ovi eritrociti mi nisu jasni,nema nigde leukocita...sve u svemu baš ofrlja analiza.

ragaco

Broj poruka : 1821
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 28.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od BiKsi :) 11/3/2014, 13:46

Vučko, za vto priču ovo je i više nego dobro, rekla bih. On ima 35 miliona u 1 ml, puta 1.6, to mu dodje preko 50 miliona, od toga 12% brzo pokretnih, a verujem čim su brzo pokretni da su i normane morfologije. Sve je ovo ok za vto. Možda samo da uradi bris, da vidi spermokulturu zbog ovih eritrociti, ako nije radio.

MM je imao 4 nepokretna spermića u celom ejakulatu, pa su za vto nahvatali 10 dobrih za moje jajne ćelije, doduše uz proksid. Tm i da ništa više ne pije, nahvataće mu dobre plivače za tvoje jajne ćelije, sigurna sam.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Tebi 11/3/2014, 14:23

Imamo i ja jedno pitanjce :)
Mi kad odemo kod urologa dobijemo spermogram 6 miliona,od toga 36 posto progresivno pokretnih,16 posto dobre morfologije.
Kad taj isti spermogram proverimo u Jevremovoj dobijemo 2 miliona, pokretnih 8 posto ,a morfoloski ispravan ''po koji'' znaci ispode 1 posto!
Sad sve to ne mozemo da kazemo urologu,jer bi ispalo da je proveravamo...
Moj ginekolog kaze da spermogram moze da varira,ali da varira bas toliko,nekako joj je nemoguce...
Tebi
Tebi

Broj poruka : 656
Godina : 38
Location : Serbia
Datum upisa : 20.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Niny 11/3/2014, 14:37

Vuchice, meni ne deluje tako loše spermogram od tm. Ima tu dosta spermića  yes 

Morfologiju ni ja ne vidim, a ona je najvažnija  Rolling Eyes

Ne brini, embriolozi su super i sigurno će se potruditi maksimalno za vaše bebe beba  beba  beba   yes 

Tebi, i ja mislim da ne bi trebala biti tolika odstupanja, ako je rađeno u nekom kratkom roku  Rolling Eyes . Znam da uvek u laboratorijama bude bolji rezultat nego po klinikama. Može biti trenutno lošiji zbog neke bakterije ili upale, prehlade...
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od sareni leptir 11/3/2014, 14:42

proverite na par mesta ,mi smo jednom radili spermogram na VMA i bio je katastrofa ...
secam se da je prolsi put jedan stari ginekolog rekao da ne moze covek (moj mm ) koji ima vec 2 dece da ima tolika odstupanja sa spermogramom ,i da je za vto .
ali eto ,nama je treca vto nazalost na pomolu .
 ono sto ti zelim reci je vrlo mala apstinencija kod njega ,trebalo je bar 3-5 dana .ja sam uvidela da mm ima najbolji spermogram tek nakon 4 dana tj kada 5i dan uradi spermogram .probajte i vi ,mada ko sto rekose cure najbitnija od svega je morfologija .
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Tebi 11/3/2014, 14:58

Mi svaki put menjamo te dane apsinencij od 2-5 kad god radimo.Nekad nam je 2, nekad 3, nekad 4,nekad 5 dana. U Pragu su nam rekli da je dovoljno i dva dana.
Prvi put nam je spermogram bio 200 spermatozoida, o pokretnih!
Drugi put 100, 0 pokretnih!
Treci put- po koji spermatozoid,svi mrtvi!
Posle izlezene hlamidije ( oko 2 meseca od zadnjeg spermograma ) 4 miliona, oko 30 posto pokretnih,oko 16 posto morfoloski ispravnih ( spermogram kod ordinirajuceg urologa - privatno idemo )
To nam je bio nagli skok pa smo proverili u Jevremovoj tamo je bilo 2 miliona,oko 8 posto pokretnih i kazem po koji morfoloski ispavan.
Posle 2 meseca na 1/4 klomifena dobili smo 6 miliona,oko 30 posto pokretnih i 10 posto morfoloski ispavnih ( opet kod urologa )
To nismo proveravali ,sad cemo opet posle terapije na analizu, mada ja bas puno ne verujem u te rezultate.
Posle toga idemo u PFC u Prag, da zamrznu ako nesto nadju.Nekako ce mi za nalaz ipak oni biti najmerodavniji.
Tebi
Tebi

Broj poruka : 656
Godina : 38
Location : Serbia
Datum upisa : 20.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Vuchica 11/3/2014, 15:01

Nama je ovo bila neka vrsta 'kontrolnog' spermograma, valjda su na klinici hteli da se pripreme za materijal sa kojim ce raditi  lol! takoo da necemo sada raditi ponovo. Sta je tu je. Bris je radio pre 10 dana, to je sve ok. Ono sto sad za ovo kratko vreme mislim da mozemo da popravimo je PH. Da ga malo podignemo, jer spermici ne vole kiselu sredinu


Znam ja da to nije tako los spermogram, ali je nama najgori do sad. Bila sam ljuta na njega juce koliko se nervira na poslu, i ocigledno se sve to odrazava.  Rekla sam mu  da cu ako ne-daj-boze ne uspemo sad - tuziti njegovu firmu. Ja licno. A to sam mu cak rekla i pre nego sto je stigao rezultat. Izvinjavam se na off-u.
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Niny 11/3/2014, 15:09

Vuchica ::

Znam ja da to nije tako los spermogram, ali je nama najgori do sad. Bila sam ljuta na njega juce koliko se nervira na poslu, i ocigledno se sve to odrazava.  Rekla sam mu  da cu ako ne-daj-boze ne uspemo sad - tuziti njegovu firmu. Ja licno. A to sam mu cak rekla i pre nego sto je stigao rezultat. Izvinjavam se na off-u.

E luda si  lol!  nek svede stres na minimum i kad kreneš sa bockama zajedno u šetnju svaki dan  yes


Tebi, navijam da nalaz sada bude dobar i da bude dovoljno spermića za zamrzavanje i posle za bebu  osmeh srce
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Tebi 12/3/2014, 00:34

Vuchica

koliko sam shvatila ovo je nalaz iz Jevremove ( mislim znam po izgledu formurala,i mi ih od njih imamo nekoliko )
U Jevremovoj ne pisu morfoloske karakteristike na samom nalazu, nego ili napise embriolog rukom ili vam saopste u razgovoru jer kod njih svaki spermogram obrazlozi embriolog.
Inace sve pohvale za embriologa Aleksandra Krstica ( nadam se da nisam promasila ime ) divan je, nas je podigao iz mrtvih u jednom momentu. Spreman je sve da detaljno objasni, svaka cast!
Tebi
Tebi

Broj poruka : 656
Godina : 38
Location : Serbia
Datum upisa : 20.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Ema78 12/3/2014, 08:52

i ja odoh u off...

Vucice, i ja se spremam da zovem advokata...

Aj, necemo vise da off-iramo...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Tumacenje spermograma - hitni odgovori - Page 23 Empty Re: Tumacenje spermograma - hitni odgovori

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 23 od 36 Prethodni  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29 ... 36  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu