KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kakav ste roditelj?

+32
lenabeograd
caci
key
BiKsi :)
Sami
emilie
Akijeva
bokica
dacans
Tinche
KoMetaK
fight&faith
Tanja83
MARA
Shizika
tuli
Orline
maus
ciklama
dr mali pariz
Mirjana
buby
Struzzo
nena beba
mamajednogprinca
Marija86
Simona
cufta
nina :)
plavaptica
Milijana
Masha UK
36 posters

Strana 8 od 15 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Sledeći

Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 20/12/2012, 21:37

Ali devojke, ajd da ne miniramo Mashi temu.
Razumem da imamo razlicita misljenja, i zato je korisno da ih razmenjujemo, svako od svakoga moze nesto da nauci...
Tema je vrlo ozbiljna i korisna...
hajde da budemo konstruktivni... Neko poseze za knjigom, neko ne... u redu... ali nasa licna iskustva i kako su se pokazala su odlican nacin da utvrdimo ako nikako ono statisticki sta je korisno da budemo sto bolji roditelji svom detetu, deci...
Dakle, opet ponavljam, mislim da Masha nije htela da sami sebe ocenjujemo niti da to drugi cine, nego da polemisemo o stvarima tipa strogoce, ili ne, discipline ili ne, edukacije u ranom uzrastu ili ne... itd
ako da -zasto, ako ne-zasto?
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od buby 20/12/2012, 21:48

nena beba :: mislim da Masha nije htela da sami sebe ocenjujemo niti da to drugi cine, nego da polemisemo o stvarima tipa strogoce, ili ne, discipline ili ne, edukacije u ranom uzrastu ili ne... itd
ako da -zasto, ako ne-zasto?
bas tako sam i ja shvatila iako je parizanka rekla da smo izgleda promasile temu opisivanjem nase dece i nas...ali mislim da nije poenta da ja kazem ja sam ovakav ili onakav roditelj vec da razmenjujemo iskustva o tome da li je i koliko ko popustlji...strog...sta zahteva od deteta...sta sme...sta ne...koje su granice,metodi i nacini i kako u tome postici..npr ja bih najvise volela da moje dete u 21..pola 22h zaspi...tj bude u krevetu a da li ja to postizem...pa npr zanima me da li kao neke koje poznajem npr okupaju decu pa ga strpaju u krevet samo zato sto je toliko i toliko sati ili ga na silu uspavaju ili zatvore vrata ,ugase svetlo pa nek radi sta hoce ili pustite da samo odluci kad ce leci...rucati...sta npr kad dete zeli samo da se obuje,obuce a u tome ne uspeva a vreme vam odmice npr za posao...ili da krenete negde...ima milion situacija gde bih je najradije po dupetu udarila i odradila ono sto moram jer smirenost...razgovor i ostalo ne pomazu pa se desi da se izvristim za glupot i taj "model" vidi od mene i onda ona pocne da vristi tako kad nesto nije po njenom...nisam pametna ali sve se trudimo,sve u necemu pogresimo zato i jesmo tu da razmenimo ta iskustva...da li je naslov teme adekvatan ili nije bitno da se mi razumemo lol!
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 20/12/2012, 22:46

nena beba ::
Milijana :: Moja Lenka pored njega, ... vitla neki stap,

Milijana,
zar te ne brine da moze da povredi sebe i druge? Od tog stapa nema ama bas nikakve koristi... ni za sinapse cak Very Happy
Neno, ti izgleda samo brines da se dete ne povredi. Pa sta i ako se povredi. Ona se moze povrediti i ako zgazi na kocku i uvrne zglob, ako se spotakne na bilo koju igracku.... ako se udari, ostavice ga i vise ga nece dirati, SAMA ce nauciti da se od nekih stvari treba paziti, ali dok se to ne desi, ja uzivam u njenom smehu i radosti dok se igra njime i boli me uvo za sinapse.

E bas me to leganje u odenjeno vreme interesuje, jer evo kod moje jetrve je leganje u 21h, ali uspavljivanje ide sa plakanjem i mucenjem do 21:30, meni ej muka da slusam, a tek akd bi trebalo da ucestvujem.... Meni bi isto bilo lakse i, verujem, za dete, korisnije da zaspi ranije, ali ne po cenu da je njoj svake veceri to uspavljivanje stres, da spavanje dozivi kao nesto ruzno, da mi place i aj se mucim sa njom. Ja to ne mogu. Meni je na prvom mestu njena sreca i mir, bar sada, u ovom periodu dok je mala i ne shvata mnogo.... ko zna kakav ce joj zivot biti, ne mora bas i ovako mala da se muci.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Tanja83 21/12/2012, 00:39

Nisam htela nista da komentarisem dok nisam procitala sve vase komentare.
Moja deca su jos uvek mala i mnoge stvari jos uvek ne razumeju.
I dalje nemaju odredjeno vreme spavanja,rucanja,igranja,izlaska napolje.Uvek je to nesto "'oko" odredjenog vremena.

Nikada ih nisam uspavljivala.Kada primetim da im se spava,cucu u usta i paljba u krevet.Ja ne znam sta znaci ljuljanje u ruke,nosanje i sl.Isto tako ih ne teram da jedu niti se oko toga opterecujem,kad bude gladno jesce,vodim se tom logikom.

U potpunosti se slazem sa Buby i Milijanom.Delimo isto misljenje.Ja mojoj deci nista ne branim sem onih stvari kada su zivotno ugrozeni,tipa struja i sl.

Nikada mi nece biti jasno cemu taj vojnicki stav prema detetu. Zasto ih ogranicavati??? Zasto ih ne pustiti da uzivaju u odrastanju??? Ja mislim da deca rade neke stvari bas zato sto su im zabranjene i da im dozvolite to nesto,mislim da bi im ubrzo dosadile.

Meni su roditelji bili jako strogi i mislim da su tim stavom stvorili samo kontra efekat. Puno puta sam jela nesto gutajuci i placuci,pila mleko iako mi se gadilo(sada ne mogu ni da ga liznem a ne popijem),isla u krevet nezadovoljna,placuci i jecajuci cutala i gledala u plafon dok ne bi zaspala umorna od jecanja i plakanja i sve to jer je moja majka mislila da tako treba.Uh,koliko sam je mrzela u tim trenucima a i dan danas joj zameram zbog toga i nikako je ne opravdavam.Ne vidim da sam postala bolji ili uspesniji covek zbog toga.Jedva sam cekala da odrastem i da se osamostalim sto sam i ucinila sa svojih 19godina

Mislim da danas mnogo uticaja ima drustvo i okolina. Ja imam brata koji ima 15god,u septembru je upisao srednju skolu.Mama mu je kupila duks super kvaliteta,odlicno odradjena kopija NIKE ali on je u tome nezadovoljan,kaze drugari ga zajebavaju jer nije original.Nosi ga ali ne u skoli,izbegava ismevanje i zadirkivanje drugara.Ranije si bre morao da postujes nastavnika,profesora,ucitelja,imao si neko strahopostovanje prema njima a sada ih ucenici biju dnevnikom po glavi affraid(bio snimak u dnevniku) sto je meni,blago receno,katastrofa,bila sam uzasnuta i zgrozena. Mnogo me vise brine kako se izboriti sa tim problemom nego jeli dete leglo u 21 ili 21i30. Mislim da dete treba nauciti kako se izboriti u stvarnom svetu koji je mnogo suroviji nego sto mi mislimo i da ga do tada treba pustiti da zivi kako ono hoce.

Moj bivsi nacelnik ima cerku 23god,pre par meseci diplomirala.Ali kako??? Upisala je faks jer je tata mislio da je pravni fakultet najbolji za svoje dete i da ce tu nekako moci da je zaposli da bi mogla da se izdrzava sutra kada njega ne bude bilo.Tokom celog skolovanja,tata je citao knjige za ispit,ucio,podvlacio sta je vazno,kucao,stampao joj skripte iz kojih je ona ucila.Znaci dobijala je sve na tacni.Nije znala sta je izlazak u grad,more,planina,setnja jer tata smatra da fax mora da se zavrsi u roku.
Kada je pala neki ispit drugi put,mislim da je bio smak sveta(ima sve sazvakano i opet je pala(tako on kaze)).
Diplomirala je u roku,sa ne znam kojim prosekom(ali iznad 8,5 je sigurno) i sada tata trazi vezu da je ubaci negde da stazira da bi mogla da polaze drzavni ispit pa da upisuje posdiplomske studije.Ima silne neke kurseve zavrsene,engleski govori kao maternji,italijanski isto.Kupio joj je auto,posao ce joj obezbediti,faks je zavrsila,kupice joj stan ali joj nikada nece moci vratiti detinjsto,godine,odrastanje(dok je ona ucila englski,italijanski,klavir,zavrsavala fax i sl,njeni drugari su izlazili,smejali se,uzivali,igrali lastike) i kupiti srecu jer je ona sve vreme nesrecna i sve radi jer tata tako misli da je najbolje za svoje dete da ima sutra neku perspektivu kada njega ne bude bilo. Ja se samo pitam kako ce ona sutra bez njega???
Tanja83
Tanja83

Broj poruka : 1272
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 01.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 21/12/2012, 06:34

Učenje je mučno ako osoba ne želi da uči. Taj primer koji Tanja navodi je baš ekstreman. Ja sam kažem upisala ovaj fakultet u kasnijim godinama pa ne vidim da sam izgubila nešto od izlazaka, to možda jeste u mladjim godinama donekle tako. Ali su mi bili zanimljivi komentari ljudi na koje sam stalno nailazila. Šta mi bi da to upisujem, kakvu ću korist imati od toga ako nikad to neću raditi, šta sve propuštam u životu dok učim... Elem, ja nisam osećala a ni danas ne osećam da sam nešto propustila... Upisala sam fakultet koji sam želela, sticala znanje koje sam želela, jesam imala manje vremena za druge stvari ali uvek imamo za nešto manje vremena... Kod svekrve sam čula da je njena prijateljica upisala fakultet za astrologiju i sasvim sam se oduševila. Ja sam ga proučavala i razmišljala kako bi bilo lepo ali kad ovo završim i dok je Vilenjak mali ja stvarno nemam snage za to... No svekrvina prijateljica me je oduševila što je u tim godinama, pred penziju upisala faks, tako da verovatno u to doba eto mene na fakultetu opet Laughing Sad odoh ja na neke druge teme, nema direktno veze sa decom ali zapravo i ima... Ako se učenje posmatra kao nešto teško, mučno, gubljenje vremena za druge stvari u životu onda je zaista besmisleno na to gubiti vreme. Ali ako je osobi zadovoljstvo, ako želi da uči onda je smisleno da se osoba time bavi.

I što se spavanja tiče opet je pitanje da li roditelj vidi dovoljnu vrednost u ranijem spavanju ili ne. I naravno da li je dovoljno vešt. Ako nije i ako dete ide sa suzama u krevet onda to stvarno nema smisla i samo će stvoriti otpor. Ja sam čitala neke članke kako staviti dete u krevet i primenjujem ih i meni su korisni. Naime nismo uspevali nikako da smestimo Vilenjaka u krevet, pre jedanaest i kasnije. Kod nas je bio problem što kod hranitelja nije bilo odredjeno vreme za spavanje, nego je išao da spava u najrazličitija vremena i on je tako navikao tako da sam ga ja donekle i puštala kako stvarno ne bi osetio da mu je nešto gore... Mada su nama socijalni radnici savetovali da se odmah u svemu postavimo - nova kuća nova pravila - ja sam u svemu gledala da uočim kako je bilo tamo i da ne napravim veliki prelaz nego postepeno. Nije mi se to svidjalo ali nije išao u vrtić i mogao je da spava duže. Sada to ne može, sem toga ukinuli smo i popodnevno spavanje. Kod nas je svako veče ista rutina, večera, pa pranje zuba, sredjivanje igračaka, kupanje, čitanje knjige ili časopisa koji Vilenjak bira, spavanje... Nekad tu ima otpora, nekad se neke faze produže ili preskoče, nekad se i posvadjamo ali najčešće prodje bez ikakvih otpora i svadji... Tu je opet neka veština roditelja, ja počnem sa većerom pa i ostalim radnjama dovoljno rano da uz eventualno Vilenjakovo pevanje u krevetu ili pitanja razna koja odlažu spavanje on opet rano zaspi. Odlaganja sam unapred uračunala, zadovoljan on, zadovoljni mi Laughing I svakako nema nekih suza zbog spavanja. Ja sam mu objasnila da je spavanje važno, da u snu deca rastu, da mora dovoljno da se odmori da bi bio sposoban i jak da se igra u vrtiću i Vilenjak to negde prihvata.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od plavaptica 21/12/2012, 10:25

Tanja zanimljiv primer si dala sa tom cerkom svog nacelnika. On je njoj obezbedio mnogo bolji start, nego sto ga ima neki njen vrsnjak koji je dosao iz neke provincije, studirao, snalazio se i bori se za posao i egzistenciju, a s druge strane joj oduzeo na neki nacin odredjene vestine neophodne za snalazenje u surovom i komplikovanom svetu. Mislim da je prava uloga roditelja zapravo negde izmedju te dve krajnosti.
Sto se tice odlaska na spavanje i slicnih rutina, to zavisi i od navika roditelja. Ja imam primer moje snaje koja mog bratanca tako pokusava vec u 8 uvece da spakuje u krevet, cak i leti kada se njegovi drugari jos uvek igraju napolju. Meni je to bezveze, on se stalno buni i to je svadja, plakanje,cudo i na kraju ona zaspi pre njega.
Ja za sada Anu nikada ne kupam u odredjeno vreme vec je raspon izmedju 9 i 11 zavisno od toga kako se ponasala preko dana i koliko je umorna i zato je nikad ne uspavljujem vec je spustim u krevetac i ona se uspava sama, kada se lepo umori i kada joj se prispava. Ja ne spavam rano nikada, ni kada sam bila dete, tako da mi je ok da nocu ne spavam dugo, a ona ce takodje imati svoj ritam i mislim da ja tu nista necu menjati na silu.
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 21/12/2012, 12:26

buby ::...koje su granice,metodi i nacini i kako u tome postici...sta npr kad dete zeli samo da se obuje,obuce a u tome ne uspeva a vreme vam odmice npr za posao...ili da krenete negde...ima milion situacija gde bih je najradije po dupetu udarila i odradila ono sto moram jer smirenost...razgovor i ostalo ne pomazu pa se desi da se izvristim za glupot i taj "model" vidi od mene i onda ona pocne da vristi tako kad nesto nije po njenom...nisam pametna ali sve se trudimo,sve u necemu pogresimo zato i jesmo tu da razmenimo ta iskustva...

prava pitanja za polemiku buby!

Tanja83 ::

Nikada mi nece biti jasno cemu taj vojnicki stav prema detetu. Zasto ih ogranicavati??? Zasto ih ne pustiti da uzivaju u odrastanju??? Ja mislim da deca rade neke stvari bas zato sto su im zabranjene i da im dozvolite to nesto,mislim da bi im ubrzo dosadile.

Meni su roditelji bili jako strogi i mislim da su tim stavom stvorili samo kontra efekat. Puno puta sam jela nesto gutajuci i placuci,pila mleko iako mi se gadilo(sada ne mogu ni da ga liznem a ne popijem),isla u krevet nezadovoljna,placuci i jecajuci cutala i gledala u plafon dok ne bi zaspala umorna od jecanja i plakanja i sve to jer je moja majka mislila da tako treba.Uh,koliko sam je mrzela u tim trenucima a i dan danas joj zameram zbog toga i nikako je ne opravdavam.Ne vidim da sam postala bolji ili uspesniji covek zbog toga.Jedva sam cekala da odrastem i da se osamostalim sto sam i ucinila sa svojih 19godina

Nije dovoljno biti strog, potrebno je biti strog s pravim razlogom-ne zato sto te je sef iznervirao pa detetu zabrajunjes da ti vriska ili skace jer si sad nervozna (a svima nam se slicno desava), nego zato sto dete treba da nauci neke principe i red, da ima rituale, jer to ih smiruje i cini sigurnim-jer prepoznaju poznate stvari koje se ponavljaju... naime stalne promene ih plase, to je deo odrastanja, i postepeno se na to navikavaju, ali lakse ako imaju neke nepromenjive principe, navike, ogranicenja... moje su se npr. toliko navikle na zabranu da ne hodaju bose po parketu, da kada ih ujutru bunovna, posaljem da sidju sa kreveta i idu u dnevnu sobu da se igraju, ne bismo li jos malo drmnuli, one me u glas podsecaju:"ne bosa, ne bosa!" i onda naravno moram da ustanem i obujem ih :) ali mi je drago, jer nekadasnja zabrana, i moja opominjanja su usvojeni s njihove strane kao rutina koja im pomaze da cuvaju svoje zdravlje.

Tanja83 ::

Mislim da danas mnogo uticaja ima drustvo i okolina.

Mislim da dete treba nauciti kako se izboriti u stvarnom svetu koji je mnogo suroviji nego sto mi mislimo i da ga do tada treba pustiti da zivi kako ono hoce.

e da bi se izborilo u svetu, bas zato treba odmalena da nauci kako. kroz jednu po jednu stvar. pre svega samodisciplinu, pravila ponasanja, strpljivost, ... a potom jos mnogo toga. ako ga pustimo da zivi kako hoce do 18te ili vec koje, a onda odjenom naleti na taj surovi svet o kome pricas, to je kao da neplivaca bacis u more i kazes: "sad se snadji!"


Simona ::Učenje je mučno ako osoba ne želi da uči. Ali ako je osobi zadovoljstvo, ako želi da uči onda je smisleno da se osoba time bavi.

I što se spavanja tiče opet je pitanje da li roditelj vidi dovoljnu vrednost u ranijem spavanju ili ne. I naravno da li je dovoljno vešt. Ako nije i ako dete ide sa suzama u krevet onda to stvarno nema smisla i samo će stvoriti otpor. Ja sam čitala neke članke kako staviti dete u krevet i primenjujem ih i meni su korisni.


nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Tanja83 21/12/2012, 12:50

nena beba ::
buby ::...koje su granice,metodi i nacini i kako u tome postici...sta npr kad dete zeli samo da se obuje,obuce a u tome ne uspeva a vreme vam odmice npr za posao...ili da krenete negde...ima milion situacija gde bih je najradije po dupetu udarila i odradila ono sto moram jer smirenost...razgovor i ostalo ne pomazu pa se desi da se izvristim za glupot i taj "model" vidi od mene i onda ona pocne da vristi tako kad nesto nije po njenom...nisam pametna ali sve se trudimo,sve u necemu pogresimo zato i jesmo tu da razmenimo ta iskustva...

prava pitanja za polemiku buby!

Krenuti da je obuvas na vreme pa neces kasniti na posao lol! lol! lol!
Tanja83
Tanja83

Broj poruka : 1272
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 01.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Tanja83 21/12/2012, 13:17

Tanja83 ::

Mislim da danas mnogo uticaja ima drustvo i okolina.

Mislim da dete treba nauciti kako se izboriti u stvarnom svetu koji je mnogo suroviji nego sto mi mislimo i da ga do tada treba pustiti da zivi kako ono hoce.

e da bi se izborilo u svetu, bas zato treba odmalena da nauci kako. kroz jednu po jednu stvar. pre svega samodisciplinu, pravila ponasanja, strpljivost, ... a potom jos mnogo toga. ako ga pustimo da zivi kako hoce do 18te ili vec koje, a onda odjenom naleti na taj surovi svet o kome pricas, to je kao da neplivaca bacis u more i kazes: "sad se snadji!"[/quote]

Mislim da je mnogo gore kada ga drzis pod staklenim zvonom i odjednom pustis da se snadje u tom surovom svetu.Ja sam rekla tj napisala da dete treba pustiti da zivi kako hoce dok je malo i da im ne uskracujemo detinjstvo uz odredjene granice naravno(pa neces ga sigurno pustiti da ti se penje po glavi) ali ako stalno mislimo kako ce se povrediti,udariti,prehladiti itd onda im sve ono sto njih ispunjava uskracujemo.Nemoj ovo,nemoj ono,pazi,ne diraj to,gde ces tamo,ne guraj to u usta i sl

Cemu na npr nejesti pastetu ili virsle ako je to jednom u 10dana!?Pa nece se otrovati sigurno.U startu ga odvajas od ostale dece i dajes do znanja da je tvoje dete drugacije.Zbog cega ne dati detetu jednom mesecno ili dva puta mek?Svi znamo da nije zdrav ali isto tako znamo da ga deca obozavaju. Meni je bitno da mi je dete zivo i zdravo a sve ostalo se nauci sa godinama
Tanja83
Tanja83

Broj poruka : 1272
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 01.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Tanja83 21/12/2012, 13:26

plavaptica ::Tanja zanimljiv primer si dala sa tom cerkom svog nacelnika. On je njoj obezbedio mnogo bolji start, nego sto ga ima neki njen vrsnjak koji je dosao iz neke provincije, studirao, snalazio se i bori se za posao i egzistenciju, a s druge strane joj oduzeo na neki nacin odredjene vestine neophodne za snalazenje u surovom i komplikovanom svetu. Mislim da je prava uloga roditelja zapravo negde izmedju te dve krajnosti.
Sto se tice odlaska na spavanje i slicnih rutina, to zavisi i od navika roditelja. Ja imam primer moje snaje koja mog bratanca tako pokusava vec u 8 uvece da spakuje u krevet, cak i leti kada se njegovi drugari jos uvek igraju napolju. Meni je to bezveze, on se stalno buni i to je svadja, plakanje,cudo i na kraju ona zaspi pre njega.
Ja za sada Anu nikada ne kupam u odredjeno vreme vec je raspon izmedju 9 i 11 zavisno od toga kako se ponasala preko dana i koliko je umorna i zato je nikad ne uspavljujem vec je spustim u krevetac i ona se uspava sama, kada se lepo umori i kada joj se prispava. Ja ne spavam rano nikada, ni kada sam bila dete, tako da mi je ok da nocu ne spavam dugo, a ona ce takodje imati svoj ritam i mislim da ja tu nista necu menjati na silu.

Ptico,bas to.Ona je od starta imala sve ali ne i ono sto je ispunjavalo i cinilo srecnom. Ona je i kulturna i vaspitana,skolovana,ima zavrsen fakultet u roku,govori perfektno 2 strana jezika,engleski i spanski,ima svoj auto,imace stan i posao ali nije srecna.Ko zna na kakvu ce "budalu" sutra naleteti.Njen tata je super covek i znam sigurno da je zeleo najbolje za svoje dete,kao i svi mi uostalom,ali mislim da je izabrao pogresan nacin za to.

Sto rece neko nekada: SVA SU DECA ISTA-NEMOGUCA.RAZLIKA JE SAMO U RODITELJIMA:NEKI OKO TOGA PRAVE PROBLEM,A NEKI NE Kakav ste roditelj? - Page 8 561840 Kakav ste roditelj? - Page 8 561840 Kakav ste roditelj? - Page 8 561840
Tanja83
Tanja83

Broj poruka : 1272
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 01.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od buby 21/12/2012, 13:38

Tanja83 ::
nena beba ::
buby ::...koje su granice,metodi i nacini i kako u tome postici...sta npr kad dete zeli samo da se obuje,obuce a u tome ne uspeva a vreme vam odmice npr za posao...ili da krenete negde...ima milion situacija gde bih je najradije po dupetu udarila i odradila ono sto moram jer smirenost...razgovor i ostalo ne pomazu pa se desi da se izvristim za glupot i taj "model" vidi od mene i onda ona pocne da vristi tako kad nesto nije po njenom...nisam pametna ali sve se trudimo,sve u necemu pogresimo zato i jesmo tu da razmenimo ta iskustva...

prava pitanja za polemiku buby!

Krenuti da je obuvas na vreme pa neces kasniti na posao lol! lol! lol!
lol! e,imenjakinjo...videces ti...cekaj cekaj pa puta dva jos kod tebe...ovo je samo primer a posle tog obuvanja sledi dolazak u vrtic gde ona hoce sama uz stepenice...ima tri kruga da obrne...pa to traaaje...pa hoce sad sama da se izuje pa sama obuje......i to traaaje....pa mozda nekad hoce i jedan krug sa tobogana koji stoji tu kod garderobera....sta mislis kad treba da ustanem...kad da krenem ako bih je pustila sve to da odradi...a to nisu strasne zelje...ali mi zivimo tako brzo...nemas vremena nekad dovoljno...ona jos ne rtazume da mene autobus nece cekati i slicno...i jos gomila takvih situacija....
npr nemam problem oko hrane...uopste...za sada!! cak iako se desi da ujutru odemo po hleb i capi neku cokoladicu a obicno joj prodavacica da ona to nosi kuci pa posle dorucka...pa iako se desi pre znam da ce lepo doruckovati..sa hranom smo znaci super...sa spavanjem takodje...bas nemam problem,moze gde i kad hoce,ne smeta joj nista...kad ide u vrtic ima lep raitam...kad ne ide..leze kasnije kasnije se i budi...jedino eto taj njen bunt sto je toliko tvrdoglava da je to katastrofa...ona sto zacrta to mora i tacka!! a to su sitacije banalne ..npr silazk niz stepenice kad nece da da ruku...prelazak preko ulice...hoce supu da jede sama...sama da nesto presipa...sve ono za sta ja smatram da ne moze da odradi sama i nudim pomoc ne zeli da prihvati...prosto takva je i kad ja to pokusavam na lep..stalozen,sa pricom da me razume...ne pomaze...kad dreknem jos gore...inace nemam nekih vecis briga i problema jer a to je opet do nje nikad nema neke fix ideje da vuce neke kablove...flase..dok nije sigurna ili nema oslonac nece se peti..nece silaziti..ne dira teske stvari...ne pentra se...dobra je... lol! e a zanima me kako vi npr "ubedite dete" da mora da se skine kad ide na kupanje bez da se jurite...da mora mama da je obuje...nahrani ako ne moze sama i slicne situacije
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Tanja83 21/12/2012, 13:54

buby ::
Tanja83 ::
nena beba ::
buby ::...koje su granice,metodi i nacini i kako u tome postici...sta npr kad dete zeli samo da se obuje,obuce a u tome ne uspeva a vreme vam odmice npr za posao...ili da krenete negde...ima milion situacija gde bih je najradije po dupetu udarila i odradila ono sto moram jer smirenost...razgovor i ostalo ne pomazu pa se desi da se izvristim za glupot i taj "model" vidi od mene i onda ona pocne da vristi tako kad nesto nije po njenom...nisam pametna ali sve se trudimo,sve u necemu pogresimo zato i jesmo tu da razmenimo ta iskustva...

prava pitanja za polemiku buby!

Krenuti da je obuvas na vreme pa neces kasniti na posao lol! lol! lol!
lol! e,imenjakinjo...videces ti...cekaj cekaj pa puta dva jos kod tebe...

e a zanima me kako vi npr "ubedite dete" da mora da se skine kad ide na kupanje bez da se jurite...da mora mama da je obuje...nahrani ako ne moze sama i slicne situacije

Ajoj,ja sve to puta dva Kakav ste roditelj? - Page 8 635297 Kakav ste roditelj? - Page 8 635297 Kakav ste roditelj? - Page 8 635297 Kakav ste roditelj? - Page 8 635297

Na pitanje nemam odgovor jer moji su jos mali i jos pali igracka,daljinski,maramica i kako curan kaze "'pllll" (jezik uvrces na sve moguce nacine) Kakav ste roditelj? - Page 8 404938 Kakav ste roditelj? - Page 8 404938 Kakav ste roditelj? - Page 8 404938,eto tako lol!
Tanja83
Tanja83

Broj poruka : 1272
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 01.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od cufta 22/12/2012, 07:53

nena beba ::Cufto,
na faksu je najniza ocena 5. Razz i to znaci pad! nema dalje... posle nje se sedne, uzme knjiga i zagreje stolica... Wink

Neno, ova ti para vredi!!!! as
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 22/12/2012, 09:12

cufta ::
nena beba ::Cufto,
na faksu je najniza ocena 5. Razz i to znaci pad! nema dalje... posle nje se sedne, uzme knjiga i zagreje stolica... Wink

Neno, ova ti para vredi!!!! as
Cufto queen

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 22/12/2012, 10:14

Qq, Tanja kao da se moja sestra prerušila u tebe Shocked Tako me je letos iskritikovala, baš kad smo išli kod MIli. Kaže, moram da shvatim da više nema razvlačenja, već da ja budem tip top spremna i da kad se on probudi sve bude spremno i za njega Rolling Eyes
P:S:A zar nije najniža ocena 6? Shocked

Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 22/12/2012, 18:19

Što se Bubinog pitanja tiče muž i ja imamo različite pristupe. Vilenjak voli da se igra i takmiči a muž to prihvata pa se tako jure po kući, to je neka vrsta igre... Kod mene nema šale lol! Ne vičem i tsl, nego ako neće da mu pomažem u oblačenju/svlačenju neka to uradi sam ili mu kažem neku logičnu posledicu npr ako neće da se oblači za vrtić ići ćemo tamo u pidžami. Ili ga motivišem nečim,npr proglasili smo da Deda Mraz može i da porani u vrtić pa ga ja kao navodno pustim ne mora ni da ide u vrtić, ali propustiće Deda Mraza... odmah se pribere lol! Kupanje on voli pa ako je tu problem oko skidanja, ja kažem da ne mora da se kupa onda ćemo da preskočimo kupanje, isto deluje... Ali kažem mi kombinujemo, nekih večeri ga muž kupa i uspavljuje a nekih ja, nalazila sam savete da je to i ispravno, da dete tako uspostavlja kontakt sa oba roditelja. Ali to sam čitala kasnije, nama je to inače odgovaralo. Jedino za vrtić ga ja uvek spremam pošto su moji metodi efikasni dok muževljevi traju, više se njih dvojica igraju... ali kažem sve sam ja to unapred uračunala što se vremena tiče tako da dok oni jure po kući taman imam vreme za Kutak ili nešto slično i ne nerviram se... lol!
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od buby 22/12/2012, 18:30

vidis simona mi ne mozemo porediti decu jer tvoj vilenjak je tacno 2 godine i 3 dana stariji od moje dunje...pa samim tim ni metode oko resavanja nekog problema jer realno dunja je mala da shvati kaznu,ona pojma nema koliko traje jedan dan ili kazna od 7 dana bez igracaka ili sta vec izaberes za kaznu...nema osecaj za stid pa da joj kazem ici ces u vrtic u pidzami..jos bolje za nju jer ne voli da se presvlaci,cini mi se da cu kad bude imala 4 godine lakse moci da joj objasnim neke stvari sad je prosto beba..do juce pelene imala ne kazem da ne zna nista,ooo znaju ono itekako mnogo toga posebno dunja,ta je veliki politicar ali za kazne je mala a i imam problem "oca" koji ce sve za nju da ucini samo da se ne iznervira znaci sve kako dunja kaze..evo sad mi je bila kuma i dunja nesto divlja skace po fotelji,pije moju kafu,baca jastuke ,ja kazem "sad ce doci tata i ima da te grdi sto pravis nered" ona mi kaze "nece,tata je dobar" lol! kaze kuma naje*ali ste Razz mada ja priznajem ja sam malo slobodnija sa njom...zustrija,maltretiram je dok se igramo da ona bukvalno poludi,sta cu kad moram da je grickam,stipam,prevrcem,obrcem pa je i ona takva sa mnom i onda kad kazem dosta ne slusa,tako da realno nemam prava ni da se ljutim,deca su obicno ogledalo roditelja
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 22/12/2012, 18:37

Da, pomislila sam i ja da metode ne mogu biti iste... Ali vidim da Kutanjke ne odgovaraju na pitanje pa odgovorila ja, možda podstaknem druge odgovore Wink
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 22/12/2012, 19:24

evo ja stizem sa duzim odgovorom cim zaspu :)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od nena beba 22/12/2012, 21:18

Tanja83 ::

Mislim da je mnogo gore kada ga drzis pod staklenim zvonom i odjednom pustis da se snadje u tom surovom svetu.Ja sam rekla tj napisala da dete treba pustiti da zivi kako hoce dok je malo i da im ne uskracujemo detinjstvo uz odredjene granice naravno(pa neces ga sigurno pustiti da ti se penje po glavi) ali ako stalno mislimo kako ce se povrediti,udariti,prehladiti itd onda im sve ono sto njih ispunjava uskracujemo.Nemoj ovo,nemoj ono,pazi,ne diraj to,gde ces tamo,ne guraj to u usta i sl

Cemu na npr nejesti pastetu ili virsle ako je to jednom u 10dana!?Pa nece se otrovati sigurno.U startu ga odvajas od ostale dece i dajes do znanja da je tvoje dete drugacije.Zbog cega ne dati detetu jednom mesecno ili dva puta mek?Svi znamo da nije zdrav ali isto tako znamo da ga deca obozavaju. Meni je bitno da mi je dete zivo i zdravo a sve ostalo se nauci sa godinama

slazem se. ne secam se da se iko ovde izjasnio drugacije... tj. APSOLUTNO protiv meka i pastete i sl. umerenost u svemu je prava formula. a nisam primetila iz postova da iko ovde drzi dete pod staklenim zvonom... samo su nijanse u pitanju sto se tice odnosa prema bezbednosti dece...
ja mojima stapove i slicne predmete odmah oduzimam ako objasnjavanje da mogu da povrede jedna drugu ne upali, ali ih zato pustam (doduse stisnutih zuba i stalno na oprezu da skocim ako neka padne) da se veru po namestaju i silaze, prave prepreke bukvalno tipa igara bez granica i penju se , preskacu , silaze... tu se istrose maksimalno... ne pravim pitanje ni oko bacanja lopte u sobi, jedu same vec mesecima, cak i supu, pa iako prospu jedan deo, pomirim se stim da cu da brisem i presvlacim ali ih pustim, posto traze... ponekad me zovu (pri kraju tanjira-da im ja dam ali samo zato sto ne mogu da zagrabe Laughing ) . sto se hrane tice, gledam da jedu sve posebno povrce, najraznovrsnije. ne dajem bas masno i svinjetinu, ali dam ponekad pastetu i znam da dam i cokoladicu jednom nedeljno npr. Ustvari hranim ih onako kako i sebe. e sad tu je mm levo smetalo, jer on bez svinjskih snicli i slatkisa ne moze, ali njima ne voli da daje slatkise, a povrcu se ismeva, tako da ove dve malo prate njegove navike malo moje. i dok god bar 70% jedu raznovrsnu hranu, ne smeta mi ako ponekad uzmu i nesto "nezdravo" tipa pastete i slatkisa. inace slatkise ne smatram bas baukom ko mm, mislim da treba da ih jedu ponekad, ko i sva deca, ali ne u ogromnim kolicinama i ne umesto obroka, a posebno ne dok jos ne umeju kako terba da peru zubice... kad budu znale, dacu im i cesce. na kraju krajeva, ja ih tamanim, pa ne mogu biti licemer i njima uskratiti skroz Razz

buby ::
lol! e,imenjakinjo...videces ti...cekaj cekaj pa puta dva jos kod tebe...ovo je samo primer a posle tog obuvanja sledi dolazak u vrtic gde ona hoce sama uz stepenice...ima tri kruga da obrne...pa to traaaje...pa hoce sad sama da se izuje pa sama obuje......i to traaaje....pa mozda nekad hoce i jedan krug sa tobogana koji stoji tu kod garderobera....sta mislis kad treba da ustanem...kad da krenem ako bih je pustila sve to da odradi...a to nisu strasne zelje...ali mi zivimo tako brzo...nemas vremena nekad dovoljno...ona jos ne rtazume da mene autobus nece cekati i slicno...i jos gomila takvih situacija....

e a zanima me kako vi npr "ubedite dete" da mora da se skine kad ide na kupanje bez da se jurite...da mora mama da je obuje...nahrani ako ne moze sama i slicne situacije

sto ae skidanja za kupanje tice nije nam problem: samo kazem ko ce prvi da se kupa i one vec trce u kupatilo i sizu rucice da im skinem duks, pa po redu...jer bas vole da se brckaju... pustimo ih uvek da se dooobro izigraju u kadi... e sad nama je problem kako ih nagovoriti da izadju! obicno primenjujem metode: ko ce prvi (to najcesce pali jer se stalno takmice) mleko? ko ce da se macka kremicama? hocemo da gledamo crvenkapu? idemo da se obucemo pa da mama prica pricu... ali svaka fora kratko pali pa moram da smisljam nove...
i jos jedan problem pri kupanju-od kako su imale visoku temp u septembru pa sam ih tusirala, imaju averziju prema tusiranju glave -tj ispranje i pranje kose prate kenjkanja, jer jos uvek ne umeju da zazmure ili zabace glavu unazad da voda i sapunica ne udju u oci...

Mirjana ::
P:S:A zar nije najniža ocena 6? Shocked

da, prolazna. ali najniza -najniza je 5. a to je 1. kao 2 i 1 u skoli Wink

Simona ::Što se Bubinog pitanja tiče muž i ja imamo različite pristupe. Vilenjak voli da se igra i takmiči a muž to prihvata pa se tako jure po kući, to je neka vrsta igre... Kod mene nema šale lol! Ne vičem i tsl, nego ako neće da mu pomažem u oblačenju/svlačenju neka to uradi sam ili mu kažem neku logičnu posledicu npr ako neće da se oblači za vrtić ići ćemo tamo u pidžami. Ili ga motivišem nečim,npr proglasili smo da Deda Mraz može i da porani u vrtić pa ga ja kao navodno pustim ne mora ni da ide u vrtić, ali propustiće Deda Mraza... odmah se pribere lol! Kupanje on voli pa ako je tu problem oko skidanja, ja kažem da ne mora da se kupa onda ćemo da preskočimo kupanje, isto deluje... Ali kažem mi kombinujemo, nekih večeri ga muž kupa i uspavljuje a nekih ja, nalazila sam savete da je to i ispravno, da dete tako uspostavlja kontakt sa oba roditelja. Ali to sam čitala kasnije, nama je to inače odgovaralo. Jedino za vrtić ga ja uvek spremam pošto su moji metodi efikasni dok muževljevi traju, više se njih dvojica igraju... ali kažem sve sam ja to unapred uračunala što se vremena tiče tako da dok oni jure po kući taman imam vreme za Kutak ili nešto slično i ne nerviram se... lol!

buby ::vidis simona mi ne mozemo porediti decu jer tvoj vilenjak je tacno 2 godine i 3 dana stariji od moje dunje...pa samim tim ni metode oko resavanja nekog problema jer realno dunja je mala da shvati kaznu,ona pojma nema koliko traje jedan dan ili kazna od 7 dana bez igracaka ili sta vec izaberes za kaznu...nema osecaj za stid pa da joj kazem ici ces u vrtic u pidzami..jos bolje za nju jer ne voli da se presvlaci,cini mi se da cu kad bude imala 4 godine lakse moci da joj objasnim neke stvari sad je prosto beba..do juce pelene imala ne kazem da ne zna nista,ooo znaju ono itekako mnogo toga posebno dunja,ta je veliki politicar ali za kazne je mala a i imam problem "oca" koji ce sve za nju da ucini samo da se ne iznervira znaci sve kako dunja kaze..evo sad mi je bila kuma i dunja nesto divlja skace po fotelji,pije moju kafu,baca jastuke ,ja kazem "sad ce doci tata i ima da te grdi sto pravis nered" ona mi kaze "nece,tata je dobar" lol! kaze kuma naje*ali ste Razz mada ja priznajem ja sam malo slobodnija sa njom...zustrija,maltretiram je dok se igramo da ona bukvalno poludi,sta cu kad moram da je grickam,stipam,prevrcem,obrcem pa je i ona takva sa mnom i onda kad kazem dosta ne slusa,tako da realno nemam prava ni da se ljutim,deca su obicno ogledalo roditelja

uh moje smizle, prave zenskice, su odavno pocele da prave problem koju ce majicu da obuku. nece koju ja dam, nego npr oce onu sa macom. i sad ako je ta neadekvatna jer je tanka/debela, znojava ili prljava pa moram da im skinem, nastaje arlaukanje. nisam se nadala da ce tako rano poceti da izrazavaju svoje zelje po pitanju mode Very Happy tu ne pomaze nista za sad. za druge stvari one naucise da moje "kaznicu te" znaci da ce biti u drugoj sobi dislocirana minut-dva a to im bas tesko pada. cim im ponovo pridjem i pitam npr: i hoces li sad uzeti lekic od mede (inhalaciju), bez pogovora kaze "da".
to sam morala da pregrmim ja, jer po savetu iz literature i iz kuminog iskustva pokusah, plakase 2-3 puta, a sad je dovoljno "kaznicu te". cak ih vrlo retko sad saljem u sobu. ispadose u pravu oni sto pisase-samo treba biti dosledan sa decom.
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Simona 22/12/2012, 21:40

Neno,
i meni deluje ta metoda odlaska u sobu... time out se to valjda zove. Vilenjak nekad dopusti da mu ja biram odeću a nekad ne... Mislim da je to prvo zato što mi volimo sličan stil tako da se njemu u principu svidja šta ja odaberem. Tu sad ima jedan drugi problem... npr odaberemo neku kombinaciju sav u crvenom, crvene pantalone, crveni džemper a ispod toga neki duks pa pošto je u vrtiću toplo trebalo bi da skine džemper ali mi ga zateknemo skroz obučenog kao nije mu toplo, a meni se sve čini da je to zbog mode lol! Ali ima nekad da se zainati pa hoće da menja i ja ga pustim. Ali opet je on veći tako da kad ja objasnim da je nešto pretanko on pristane da to ne obuče iako mu se svidjalo... U svakom slučaju ja i ujutru uračunam sat vremena više s obzirom da pomišljam da može da mu se ne ide u vrtić, da mu se ne oblači itd... Sreća da u našem vrtiću ne mora rano da se stigne a i da nije neko fiksno vreme kad deca moraju da dodju tako da imam prostora za tako nešto...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 22/12/2012, 23:08

nena beba ::

Mirjana ::
P:S:A zar nije najniža ocena 6? Shocked

da, prolazna. ali najniza -najniza je 5. a to je 1. kao 2 i 1 u skoli Wink

Draga moja, to je možda nekad' bilo. Ja nemam manju od 6 u indeksu, a padala sam, veruj mi Wink cvet
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od fight&faith 22/12/2012, 23:14

Mirjana ::
nena beba ::

Mirjana ::
P:S:A zar nije najniža ocena 6? Shocked

da, prolazna. ali najniza -najniza je 5. a to je 1. kao 2 i 1 u skoli Wink

Draga moja, to je možda nekad' bilo. Ja nemam manju od 6 u indeksu, a padala sam, veruj mi Wink cvet

Slažem se Mirjanom. Najniža ocena koja se može naći u indeksu je 6, a najviša 10. Tako je i na osnovnim i na poslediplomskim studijama.

fight&faith

Broj poruka : 1852
Location : Beograd
Datum upisa : 17.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Milijana 22/12/2012, 23:17

Ja nikad nisam padala Razz Mene su obarali lol!

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Mirjana 22/12/2012, 23:18

Pa ti si baš žilava, ne daš se lol!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kakav ste roditelj? - Page 8 Empty Re: Kakav ste roditelj?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 8 od 15 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu