KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mala velika pitanja oko usvajanja

+38
Sara
era
lilymar
Maman
nena beba
nina :)
mafind
kasia
maus
bebko
JAmajka
Milijana
kristina33
Cupava
catherine290505
HappyGirl
lena
dr mali pariz
ciklama
Orline
ŽenoLina
Marija86
bak
anna
loki11
Deni
Srecica
BiKsi :)
caci
tuli
jecab
NINA1
Yvonne
Tinche
Struzzo
cufta
djole42
Simona
42 posters

Strana 7 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Maman 6/6/2012, 13:12

Svasta, stvarno neozbiljno sa njihove strane.
Maman
Maman

Broj poruka : 264
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od lilymar 6/6/2012, 14:04

Simona, to sam i naglasila u jednom postu. Stvarno su neozbiljni. Kad je bilo reci o vama i obnavljanju dokumentacije, toga su se drzali ko pijan plota, a kad oni treba da urade najvazniju stvar (to je jedan papir sa misljenjem o susretima i recenicom da ste vi potencijalni buduci usvojitelji i da je dete od datuma tog i tog kod vas na adapteciji i sl.), ali bukvalno jedan papir, ne mogu da odrade. Knjizicu obavezno odnesi da ti overe, jer novu, tj. sa vasim podacima, mozes dobiti samo sa konacnim usvajanjem.
lilymar
lilymar

Broj poruka : 318
Location : Beograd
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 6/6/2012, 18:01

Hvala :)

I ja to mislim Lilymar... ali evo ni danas ne zovu Shocked

Sreca da ja imam svoju firmu a i muz radi kod mene pa mi ne radimo ni ovako ali ne znam kako drugi ljudi koji moraju da uzmu bolovanje... Svejedno, ni ja ne mogu da odem na zvanicno bolovanje dok ne dobijem resenje o adaptaciji...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 24/8/2012, 20:25

Djole,
nadam se da se ne ljutis da prenesem tvoj komentar ovde, ne bih da tamo offtopicarim...

djole39 ::Nije neumesno pitati ....pisala sam o tome na temi
https://kutak.forumotion.com/t1259p15-mala-velika-pitanja-oko-usvajanja

Divim se svima vama koji ste postali roditelji usvajanjem ,ja bih jako volela da usvojimo ali imam strah ...(mozete pročitati na temi ) i bojim se da ga neću prevazići ....

Zar ne mislis da su strahovi tu da se prevazilaze? Pretpostavljam da i za biolosko roditeljstvo i za usvajanje uglavnom svi imamo neke strahove... ali kad bismo se rukovodili njima niko nikada ne bi ni bio roditelj. Mozda je strah otuda jaci sto si imala tu rodjaku koja je vratila decu u okolini... I ja sam imala jednu dozu tog straha upravo sto sam cula za slucaj koji sam navela... No to su jako retki slucajevi i najverovatnije se nikom od nas nece dogoditi. Mozda bi mogla da porazgovaras sa pravnikom u czsr, kazes da te to koci u odluci da postanes usvojena mama i pitas kako to zakonski izgleda, koliko se cesto desi da neko pokrene sudski proces i da ga dobije... Ja sam uverena da je to jako, jako retko... pisala sam bas na drugoj temi (o susretu) kako je nama psiholog o tome pricao u skoli roditeljstva o tome (onog casa kad smo mi zakonski roditelji bioloska majka ima neka prava samo u nasim glavama, a zakonski ona je stranac kao i svi drugi pa ne sme da nas uznemirava na bilo koji nacin). Tako da je to ono drugo sto sam htela da ti kazem, niko od nas ne ocekuje da nemamo strahove i dileme, i mi i drugi parovi smo dosli u skolu roditeljstva sa nizom dilema, strahova, pa su u skoli razvejani sasvim ili dovoljno da mozemo da se sa njima nosimo. Trece kad nas pozivaju na razgovore mi cujemo detetovu pricu pa bi ti ako bi bila usvojiteljka svaki put ukoliko mislis da je neka situacija koja ti radja strah mogla da odustanes od tog deteta.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od djole42 24/8/2012, 21:08

Naravno da se ne ljutim Simona .

Mislim da te školice roditeljstva baš zato i postoje ,da bi se razjasnile neke stvari ,prevazišli strahovi ...ali ...nekada je psiha čudo ...zar ne?


djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 24/8/2012, 23:47

Djole,
pa sta znam, verovatno ima nekih strahova koji ne mogu da se prevazidju mada ja mislim da kada nesto dovoljno zelimo najcesce se uspe... Htela sam malo da te obodrim, ako je samo to ono sto te koci na putu ka usvajanju, mada svakako ono sto je meni "samo to" tebi moze biti nesto sto te bas koci... Moj muz je recimo imao kocnicu vezano za usvajanje jer mu je bilo zao da nema biolosko dete koje bi imalo specifican smisao za humor koji imaju njegov otac i on. Nas Vilenjak ima raskosan sarm i smisao za humor, u pocetku mi se cinilo da nema veze sa humorom mog muza... ali sad, kad ga nekad slusam isti moj muz, skroz je "skinuo" njegove fore i fazone. I muz sam to primecuje, moram da ga podsetim da mu je to nekad bila kocnica a tesko je to i zamisliti sada... Tako da su se kockice kod nas slozile bas onako kako je trebalo... Nadam se da ce tako biti i kod vas bilo da bude u pitanju biolosko ili usvojeno roditeljstvo :)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od djole42 25/8/2012, 20:23

Hvala ti Simona na svakoj napisanoj reči ,puno mi znači kad saznam da i drugi parovi imaju poneku kočnicu i da su se izborili.....
Ljubi mi Vilenjaka ! cvet
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 19/10/2012, 14:05

Priupitala bih vas nesto oko dokumentacije... Nesto je Nina vec spominjala u mom dnevniku ali su mi jos neke stvari ne bas jasne, a pretpostavljam da ce i drugim usvojiteljkama biti korisne te informacije...

Nama su rekli da nam nece traziti opet da sakupljamo sve i svasta nego samo dobijamo to neko resenje gde pise da smo mi Vilenjakovi roditelji. E sad ono sto mene prvo interesuje je da li vam je nesto od vasih papira trebalo u ostalim ustanovama kako biste dobili detetove papire? Ja cu poludeti ako treba ali bolje da znam kao i sta... Naime ja moj izvod dobijam iz jednog grada a drzavljanstvo iz drugog sela pa zovem rodbinu koju otprilike samo tada zovem da mi to pribavi... tako da ako mora, da ja pocnem vec to da pribavljam.

Nina mi je pomenula da se dete prvo odjavi u opstini... Ali kojoj opstini? Da li je to ona u kojoj je bilo prebivaliste bioloskih roditelja prilikom Vilenjakovog rodjenja ili tamo gde je ziveo sa hraniteljima?

Onda se ide u nasu opstinu... Da li oni izdaju izvod iz maticne knjige rodjenih? Taj izvod pretpostavljam da nosi datum onda kad je izdat ne mozemo dobiti bas izvod sa datumom rodjenja deteta?! Sta nam je jos potrebno za taj izvod sem tog resenja koje dobijemo? Sta ste jos vadili sem izvoda iz maticne knjige rodjenih? Jeste li vadili drzavljanstvo? To mi je vezano i za obdaniste, i na temi o tome sam pitala sta mi treba za obdaniste od papira... Koliko se ja secam deca kad se rode moraju nesto da se prijave u mupu, da li vazi to sad i za dete sa novim identitetom ili se racuna da su vec prijavljena pri rodjenju? I interesuje me kasnije za dom zdravlja, jeste li vi insistirale da se staro prezime i imena bioloskih roditelja izbele ili da izdaju novi karton ili kako ste radile?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od nina :) 19/10/2012, 14:28

simona dal si ti obnovila bila papire sve kad si isla po vilenjaka ako jesi onda netreba ponovo da vadis sve kao za podnosenje zahteva za usvajanje kad si prvi put podnela a ako nisi ponovo predala znaci da ti vaze 6 meseci otkad je vilenjak tu trebaju ti opet svi ti papiri ali ipak ti zovni soc radnicu da proveris dali su vazeci jer bez tih papira neces moci dobiti konacno resenje
sto se tici odjave deteta uopstini to ce ti oni reci gde trebas da ides jer jedino oni znaju gde je dete prijavjeno na kojoj opstini evo ja sam morala na 2 razlicita mesta da idem za njih dvoje jer nisu bili prijavjeni na istim mestima
sto se tice izvoda u njemu se pise njewgov datum rodjenja a ne taj kad je zakljuceno usvajanje a kad dobijes novi sa vasim podacima odma mozes traziti idrzevljanstvo jer ce sve biti tu kod maticarke
sto se tice u mupu isto moras da ga priajvis ali tek kad dobijes izvod od maticara i onda ides u mup da ga prijavis na svoju opstinu e sad neznam kako oni rade ali meni su odma i odjavili decu sluzbeno kad su ih ovde kod nas prijavili.ali to ce ti sve srci gde i kako trebas da ides kad dodje do konacnog usvajanja odnosno na toj ceremoniji
sto se tice kartona u dom zdravja nama su izbelili i napisali nase ali ja to nisam trazila nego je dr sama uradila e to sad zavisi od dr ili sestara ali kad odes prvi put sa novom knjizicom moras naglasiti da je doslo do promene prezimena deteta i sad dali ces reci da je usvojeno to je tvoj problem ili ces reci nesto drugo.ja nisam rekla tad ali kad sam ih po prvi put vodila odma sam rekla da su usvojena ali oni to nigde nisu zaveli nego dr zna zato sto smo mi jedini odavde a ona se sali sa mnom da i mene nezna jer me nije lecila kao dete i kad sam rekla da nisam odavde nego da sam se tu udala onda je rekla verujes da ja svu decu znam i odrasle jer sam ih sve lecila
pitaj sve slobodno pomocicu ti koliko mogu a mozes i pp da pitas poslacu ili zovni na mob
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 20/10/2012, 00:25

Hvala Nina :)

Nama su u czsr rekli da nam nece oni traziti da obnavljamo papire ali me je interesovalo da li su potrebni nasi izvodi, drzavljanstva u opstini, mupu...

Za dom zdravlja ja mislim da i nemamo izbora jer se vidi pretpostavljam iz kartona da su bili jedni roditelji i prezime a sad drugi, da je dete bilo u domu, na hraniteljstvu... U svakom slucaju ja sam vec rekla da je dete usvojeno, pa su vec i upisali tamo i moje ime i telefon, samo cu sad traziti da samo to i ostane i da ranije podatke izbele... Bili su jako ljubazni ranije pa se nadam da ni sada nece biti problema... Era mi je rekla da mi za vrtic treba neka potvrda pedijatra tako da cim dobijem izvod onda i to da uradim...

Da li ste vi vadili jos neki dokument sem izvoda iz maticne knjige rodjenih?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od era 20/10/2012, 08:43

Mislim da to za karton nece biti problem. Cim dobijes izvod na novo prezime odes u dz i das im na uvid sa zahtevom da promene podatke na kartonu, od tada ce vam sve sto izlazi iz dz biti na novom imenu i prezimenu
era
era

Broj poruka : 722
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 26.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 20/10/2012, 10:38

Hvala Ero :)

Sad sam se setila kad me je u domu zdravlja upitala jedna sestra da li sam ja ......... (ime Vilenjakove bioloske majke)? Ja sam odgovorila da nisam, da je to Vilenjakova bioloska majka a ja sam usvojena majka i zovem se tako i tako, tada je i upisala mene pored nje da se jos neko ne zbuni... Nema veze sa ovom pricom o dokumentaciji ali nekako s obzirom na celu nasu pricu o usvajanju osetila sam se malo jezivo pa eto i sad pamtim...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od nina :) 20/10/2012, 12:20

a mene cak nisu ni pitali ime bioloske majke nego su samo otvorili mariji karton na njeno tadasnje prezime ali su kasnije precrtali i upisali nase a nemogu se setiti dali su trazili imena nasa da bi popunili karton sad cu to pitati dali su ispravili kad sledeci put ih vodim kod dr da ipak nasa imena stoje u njemu a mikijev je bio polsat iz njegovog maticnog dom zdravja i tako su i ostavili ali kad i to sredim i odvedem ga prvi put trazicu da se prepreve i ti podaci
ipak ti je moj savet da ti njih ponovo pitas u vezi dokumentacije dali treba da obnovis .koliko puta si ti do sad predavala 1 ili 2 puta jer svi su po 2 puta predali tako da ti nemozes biti izuzetak da samo 1 predas a sad nekad traze da se drugi put odnovi dok vdete nedodje kod vas kuci a nekad pred konacno usvajanja jer mi smo za mariju morali prvo odneti papire pa tek onda nju da dobijemo a za mikija tek kad je bilo priprema za konacno usvajanje.a i ostale ce ti potvrditi forumasice koje su usvojile decu da su morali 2 puta da predaju papire
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 20/10/2012, 12:26

Kod nas je isto karton stigao iz ranijeg doma zdravlja pa su ti podaci odranije vec bili upisani.

Pitala sam ih kada su bile kod mene u poseti poslednji put a tada su mi i zakazale kad ce biti konacno usvajanje, pitale oko prezimena i sl, bila je pravnica pa nadam se da bi rekla da je potrebno. Mi smo obnovili dokumentaciju pred upoznavanje Vilenjaka, nisu nam dopustili da ga vidimo dok to ne ucinimo. Ne bi me nista do duse vise cudilo pa ni da promene ono sto su rekli, ali nadam se da nece...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Struzzo 23/10/2012, 06:55

Mi nismo obnovili dokumentaciju kad smo videli i uzeli Struzzolina, a sad nam je gospođa iz njegovog centra rekla da nije nužna cela dokumentacija već samo osnovni papiri....ne pitah koji jer je bila u gužvi - to su pretpostavljam naši izvodi, uverenja, izvod iz matične knjige venčanih?
Drugo, zanima me pošto je czrs Struzzolina daleko da li ćemo moći da odradimo potrebno odjavljivanje i šta već tog dana kad smo tamo...valjda ćemo moći...
E, sad sam se setila....na tom svečanom činu u kancelariji...je l' se nosi nešto od jela i pića? Šta si ti planirala, Simona?

Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 23/10/2012, 17:03

Struzzo,
tako su i nama rekli da ne mora sve... pa se ispostavilo da to znaci samo da ne mora ugovor o stanu koji smo mi svejedno doneli jer smo se u medjuvremenu preselili, a sve drugo je moralo. No nadam se da ce kod vas eliminisati jos neki dokument.

Cini mi se da su nam u skoli roditeljstva rekli da je obicaj da se nosi torta mada naravno ne mora... Ja sam narucila tortu a i slano, neke projice i slicne stvari koje su zgodne jer se ne seku. Planiram da ponesem plasticne tanjire, case i nesto za pice. I mene zanima kako su ostale Kutanjke cinile, koliko sve to traje i kako izgleda, da se pripremimo... Very Happy Da li ste snimale, slikale? Spominjale ste neke pesmice, da li se ista cita sem toga? Kod nas ce pored nas i Vilenjaka biti i nasi roditelji.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od nina :) 23/10/2012, 18:18

zato simona i nemoras ponovo papire da predas nove kad si obnovila
struzzo ti ipak pitaj telefonom sta misle da treba da dostavite jer mi smo sve mortali odnosno ponovo svaki put odnosno ja sam 4 puta vadila papire sa decu svakom po 2 puta i uvek su mi trazili iste papire jediono kad smo isli na konacno za mariju trazili su neki papir da je kuca na svekra i to je jedino tad bilo jer mi nismo nista predali u vezi dokumentacije na kome je kuca jer mi nemamo nista nase pa su taj papir trazili a kad smo podnosili zahtev za mikija nismo predali a i na konacnom.cak su se u mom maticnom centru cudili sto ce im taj papir na kome je kuca kad nigde nepise i da decu cak uzimaju i ljudi koji su podstanari kaze kako oni da dokazu onda taj papir jer gazde kuce ili stana nece da daju taj papir


sto se tice struzzo dali ces uspeti sve da sredis to ide brzo odjava mi smo oba puta isli samo kod maticara da predamo papire sto su nam oni dali da predamo a u supu se radi sluzbeno kad ga prijavis u tvoj matican supo oni tad salju sluzbeno odma objavu tako da ti tu nemas nista a neki centri znaju sluzbeno da predaju isto i kod maticara ali ovi nisu teli da nam urade jer kao t9o zna dugo da traje kad ide sluzbeno ali citaj da lazu jer oni sve rade par dana duze nego ostali centri

sto se tice posluzenja ja nisam ni jednom nosila nesto veliko jer smo mi ipak daleko i nebi torte izdrzale toliko jer je uvek bilo toplo nego smo nosili pice,kafu,grickalice,kolace gotove ali verujete da nisu teli da se to otvori i posluze dok smo mi bili nego su kese stajale na stolu celo vreme i da sm ose jedva gledali sa sluxbenicima koji su sedeli preko puta nas od kesa i da ja nisam par puta spustala da ih vidim oni nisu ni primetili da nam smeta ili cak ih nije interesovalo da nas gledaju.
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 23/10/2012, 18:46

Bas cudno da je sve tako bilo Nina... Koliko je vremenski trajalo i pricaju li sta sem pesmica?

Ja sam mislila da je to proslava narocito sto su nam rekli da mozemo i nase najblize da pozovemo i da ce biti ceo Vilenjakov tim, da je to svecan cin i sl... Ja nekako ne mislim da ce ovi nasi to da zavrse brzo, uvek su bili po dva sata kod nas a i znaju svi Vilenjaka pa se inace razneze kad ga vide a mozda ce hteti da popricaju i sa nasim roditeljima posto ih prvi put vide... Ipak su oni doneli neke odluke koje su mnogim ljudima sasvim izmenile zivote a nakon tog dana zavrsavamo taj sluzbeni deo, necemo se vise vidjati bar ne na taj nacin... No mozda gresim, pricacu vam uskoro...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od jecab 25/10/2012, 20:33

Sto se tice obnavljanja dokumenata to se radi u slucaju da je papirima isteklo 6 meseci.U tom slucaju ako im je istekao ROK onda ide komplet nova dokumentacija.Meni je Djina sad krenula u drzavni vrtic i potvrda se vadi tek po polasku deteta ne ranije,bar je kod nas tako.Eventualno malo ranije al to je od vrtica do vrtica.Nama se konacno usvajanje zavrsilo bez prisustva Djine jer su rekli da nema potrebe da tako malo dete maltretiramo dugackim putem u jednom danu.Nisam nosila nista jer svakako nije bilo bas izvodljivo jer nemamo auto a nisu uopste ni trazili cak naprotiv oni su nas malo pocastili.Cak je i Djina dobila poklon sto je neuobicajeno totalno.Ali koliko sam primetila sve je od centra do centra.Neki cak traze sto je po meni bezobrazluk al ajd..........
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od nina :) 25/10/2012, 21:05

sto se tice poklona od njih kad smo bili sa nmarijom na konacnom nista nije dobila a sad je od jedne zene dobila odnosno dobili i to ona otisla da kupi sama po knjigu oboma sto nas je iznewnadila lepo i pozitivno a i njih 6-7 sto su bili u kancelariji obradovali se njenim delom,kad nas je ta zena ispratila do kola i cekala sa nama jednu drugaricu koju smo isli da vidimo odnosno ona nas je i vodila do opstine da predamo papire ta drugarica a ta soc radnica je toliko bila prijatna a moja deca je ladno prozvali baba jer je zena starija i ona ladno kaze jesam baba imam unuce .ja im kazem da je zovu teta a ona nene neka baba a zena je negde oko 50 g
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 28/10/2012, 07:21

Da li se menja maticni broj deteta? Ako se ne menja, zar nije bar teorijski moguce da neko od bioloskih srodnika pronadje dete?

Da li u tom resenju koje dobijamo prilikom konacnog usvajanja pisu raniji podaci deteta? I da li je potrebno da se i to nosi prilikom vadjenja zdravstvene knjizice? Pitam jer ako pisu i ako se to nosi - kakva je to tajnost podataka? Ako dam jednoj sluzbenici iz preduzeca koja vadi zdravstvenu knjizicu kao da sam dala Vilenjakove podatke svima u preduzecu... Rolling Eyes
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od nina :) 28/10/2012, 12:24

mi ni jednom nismo menjali maticni br deteta jer su nam rekli da nemoze i cak pise da su rodjeni u tim mestima gde su rodsjeni sto nama nije smetalo sto se to nemoze promenuti a znam njih par gde je doslo do promene mesta rodjenja.nasa oba centra mislim moj i deciji su rekli da nemoze cak je nasa maticarka probala da u supu to izmene ali nisu mogli jer po novom zakonu nemoze cak ni imwena da se menjaju neki probaju i promenu ime i detetu ali sam cula da ce dete imamti problema kasnije sto je menjano ime.dali je tacno ili ne stvarno neznam
kod mene u oba slucaja su razlicita resenja kod marije nepise a kod mikija pise imena bioloskih roditelja sto sam ja popizdela srpski receno i zalila sam se ali sam ja ispala posle budala sto sam se zalila jer kaze nesto polsle marijinog usvajanja su uveli da mora da pise imena od roditelja ako se zna cak sam se raspitivala na vise mesta i svima pise majkino ili cak i ocevo ako se zna.cak sam isla kod nasih iz centra da pitam isto to sto si ti simona rekla ali su mi rekli da se tako mora a verujes da sam to isto resenje morala dati kopiju i za deciji dodatak i ko zna gde cemo sve morati dati do njihovog 18 rodjendana ako treze.
jer nekad ti traze potvrde iz katastra i poreskog i lokalne samouprave za neke dokumente i trebas da vadis i to ali kad kazes da su usvojeni dosta samo kopiju resenja da predas i vise te nece gnjaviti.makar za deciji tako sam predala prvi put za mariju i sad kad sam cpredala za mikija ja sve i marijino opet odnela ali su mi rekli da netreba jer vec to imaju od prvog puta ali smo morali da napisemo na nekoj izjavi da je i miki usvojen mozda zbog te zajebancije za ubuduce
verujes da sam isto imala problem kad sam krstila mariju i pop me pirta ime bioloske majke jer zna da je usvojena nisam prvo tela reci ali kasnije sam morala .da su me napali mm i njih par i rekli da to nisam trebala reci cak me je jedna majka usvojenog deteta rekla da sam luda i da ona nikad nece reci kad bude svoje dete krstila ali nakraju je i ona morala da kaze i da se ozecala uzasno povredjeno sto sam rekla da sam se i ja tako osecala i cak jos gore kad su me svi napali sto sam rekla.ali sta ces kad je tako zakon i moramo biti svesni svegai uvek da smo pripravni da ce nas neko pitati za njih jer znaju da se uvek zna ime majke


sta cemo simona kad je postao takav zakon ali videces kad dobijes resenje sta ce ti pisati u njemu
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od jecab 28/10/2012, 12:40

Meni je isto bilo malo cudno kad mi je pop trazio ime bioloske majke ali kad ga je kuma pitala cemu to on je rekao da se ne brinemo i da to ostaje u crkvi ali mora da se upise.RAzmisljala sam dugo zbog cega je to tako ali ako on to trazi ja sam to ispostovala jer on verovatno ima razlog zbog cega to trazi.Moramo biti svesni da ih sakriti u budzak ne mozemo i da sve informacije sakrijemo i tajimo.To je ono sto drzava trazi od nas i mi tu ne mozemo nista.Tako da ja vise ni ne dajem puno paznje tome....
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 28/10/2012, 16:47

Hvala vam...

Ne razumem, zahtevaju od nas da nigde ne pricamo njihove price a sa druge strane pisu imena bioloskih roditelja. Pa ako pise ime majke zar nije to odavanje price? Zna se da je dete vanbracno ili da ga otac ne priznaje? Svasta! Ja se uzbudjujem ne zbog sluzbenika nego zbog ljudi u firmi. Da ne pricam da uvek neko nekoga poznaje a kazem, vidi li jedna sluzbenica u firmi prezime znace ga svi... No ako bude tako ili cu sama otici u to socijalno ili ce otici advokatica, pretpostavljam da se ona nece baviti sirenjem ranijeg prezimena, tj bar se nadam... Mada cu najverovatnije sama da idem pa ako ne zavrsim posto to nikad nisam radila neka ide advokatica... Mi radimo u istoj firmi, ali ce dete biti osigurano preko njega...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od lilymar 28/10/2012, 19:31

Simona, nas su pitali u opstini da li cemo menjati mat. broj, tako da je to izvodljivo, samo sto procedura malo duze traje. Sto se tice zdravstvene knjizice, treba ti izvod iz mat.knjige rodjenih i prijava boravka, bar je kod nas tako bilo. Posto to ide u socijalno, ne verujem da se nesto menja od opstine do opstine. I jos nesto, obavezno pitaj na konacnom usvajanju da li je resenje pravosnazno (kod nas je bilo tek za 15 dana), tako da nista ne mozes da uradis dok ne prodje taj rok. Mi nismo mogli Milicu da prijavimo u sup-u dok resenje nije bilo pravosnazno, cak sam morala da saljem u njen centar da mi stave pecat pravosnaznosti. U opstini nam to nisu trazili, jer pravo zalbe imamo mi, ali procedura mora da se ispostuje. Tako obavezno trazi da ti stave napomenu da se odrices zalbe na resenje.
lilymar
lilymar

Broj poruka : 318
Location : Beograd
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja - Page 7 Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu