KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mala velika pitanja oko usvajanja

+38
Sara
era
lilymar
Maman
nena beba
nina :)
mafind
kasia
maus
bebko
JAmajka
Milijana
kristina33
Cupava
catherine290505
HappyGirl
lena
dr mali pariz
ciklama
Orline
ŽenoLina
Marija86
bak
anna
loki11
Deni
Srecica
BiKsi :)
caci
tuli
jecab
NINA1
Yvonne
Tinche
Struzzo
cufta
djole42
Simona
42 posters

Strana 1 od 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 16/6/2010, 08:13

Ovu temu sam zamislila kao pitanja vezane za usvajanje i ono pre/posle koja su sitnice mozda ali nas nesto muce a nismo negde na netu nasli odgovor na njih... Postavicu ja nekoliko u sledecem postu da pojasnim, nego necu da zatrpavam ovaj prvi post jer nisam mislila da samo ja postavljam pitanja i da su samo to pitanja za ovu temu...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od djole42 16/6/2010, 08:25

Odlicna tema Simona.Usvajanje mi do skoro nije bila opcija ,bila sam spremna na zivot bez dece ali......Slusajuci iskustva ljudi koji su usvojili decu ,citajuci o tome ,moje misljenje se polako menja.Imacu verovatno milion pitanja! osmeh srce
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 16/6/2010, 08:33

Jedno pitanje je: da li ste vi vec imali spremljenu sobu za dete onda kada su dolazili psiholozi kod vas? Citala sam da bi bilo pozeljno da dete ima svoju sobu. Mi imamo tu decju sobu ali posto deteta za sad nema to je za sad radna soba i meni je malo besmisleno da sad tu sobu preuredjujem kad do usvajanja moze proci ko zna koliko vremena, sem toga malo mi je avetinjski da je sredjujem sad. A moja majka kaze da to znaci da nemam decju sobu, kako cu da pokazem radnu sobu i kazem da je decija...

Drugo: Citala sam da je dozvoljena granica razlike u godinama roditelj/dete kod nas 45 godina. Ali moja drugarica je pre neki dan isla u centar za socijalni rad a zeli da usvoji bebu i njoj su rekli da razlika mora da bude do 40 Mala velika pitanja oko usvajanja Affraid Ja vec sad ne ispunjavam to a do jeseni kad krenemo, bicu jos starija... Da li postoji neki poseban propis za bebe ili su oni njoj to pogresno rekli?

Trece pitanje je daleka buducnost ali da postavim i njega... Na drugoj temi sam videla da je jedna od vas rekla da je u skoli roditeljstva receno da kad dete krene u skolu pozeljno je da se kaze ucitelju ili uciteljici a i da ona pred celim razredom kaze da je dete usvojeno. Ovo prvo mi je u redu ali ovo drugo Mala velika pitanja oko usvajanja Affraid Ti psiholozi mora da su odavno bili u skoli pa zaboravili kako to izgleda. Nisu sva deca dobra, tolerantna bica pa da pruzaju drugoj deci podrsku i razumevanje. Naprotiv znaju da dete sa naocarima zovu cora, za deckom koji ne voli fudbal i vise se druzi sa devojcicama vikace da je zenski petko i sve tome slicno... Ja mom detetu to uopste ne zelim da priredim. Naravno da ce ono znati da je usvojeno ali tu informaciju moze da podeli sa onima sa kojima zeli, koje prepoznaje kao bliske a ne da polaze racune svima. To cu ja njima isto reci ako nam budu to u skolici savetovali, ali me zanima da li su to vama rekli, kako ste reagovali, sta mislite o tome?

Imam ja jos nedoumica ali 'ájd dosta tri za pocetak...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 16/6/2010, 08:41

djole39 ::Odlicna tema Simona.Usvajanje mi do skoro nije bila
opcija ,bila sam spremna na zivot bez dece ali......Slusajuci iskustva
ljudi koji su usvojili decu ,citajuci o tome ,moje misljenje se polako
menja.Imacu verovatno milion pitanja! osmeh srce

Hvala ti Djole, nadam se da ce tema zaziveti... Mala velika pitanja oko usvajanja Icon_biggrin

Ja sam uvek zelela usvojeno dete, ali nekako nisam mislila da ce i doci
do toga, no eto sad se nadam da hoce... Ali mom muzu isto kao tebi to
nekad nije bila opcija, pricala sam vec na drugom
topicu... No otkako je prelomio sad je i on sav u tome i ne osecam
nikakav otpor te se nadam da cemo uspesno proci postupak usvajanja, bas
sam negde sa Keti pricala da ne treba da se krece u postupak dok osoba
sama sa sobom nije sigurna...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od cufta 16/6/2010, 09:20

ne znam sta o tome da ti kazem, ali mislim da to "reci - ne reci' treba prepustiti savetu psihologa. Oni se ipak bave time, i dobro znaju sta rade.
Ja sma isla i u obdaniste i u osnovnu i u srednju skolu sa decom iz doma za nezbrinutu decu. Svi su ih prihvatili ok, ali su ih jedna te ista deca kad god im nesto nije po volji zvali neprilagodjenim nadimcima i zadirkivali. Preostali su bili super....deca su surova, potpuno si u pravu. moram priznati da su tu umnogome pomogle vaspitacice i nastavnici po skoli, pa je to vremenom jenjavalo.....
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od djole42 16/6/2010, 09:58

[quote="Simona"]
djole39 ::

ne treba da se krece u postupak dok osoba
sama sa sobom nije sigurna...
Prosle godine su nasi najbolji prijatelji krenuli u pricu usvajanja ,prosli skolicu ,sve obilaske ,kontrole...i za divno cudo posle 3 meseca su ih pozvali da dodju i vide devojcicu od godinu dana (bas kao sto su i zeleli).Pozvala me je telefonom sva uplakana i samo ponavljala -ne mogu,nisam spremna,bojim se....
Odustali su....vise nijedno od njih nije isto,kao da se nesto ugasilo u njima.Gledala sam ih u toku priprema ,bili su tako srecni,tako veseli ,sta se to desilo u njihovim glavama ne znam.....bojim se toga.

Inace ,oni imaju jako mali stan i kad su im dolazili u obilazak nisu imali decju sobu ,samo su objasnili kako planiraju da na naprave deciji kutak.
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od cufta 16/6/2010, 10:56

I to je ok Djole. Do karaj ne znamo kako cemo se osecati, dok se negde ne nadjemo. oni su i to rascistili sa sobom, i verujem sada mogu normalno da uplove u njihova zajednicki zivot, znajuci za uvek da ih je dvoje. malo li je......nema nedoumica vise.....kako je to doooobrooooo....
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Struzzo 16/6/2010, 11:03

Prvo, super što si otvorila ovu temu, Simona!! -)))



Simona ::Jedno pitanje je: da li ste vi vec imali spremljenu sobu za dete onda kada su dolazili psiholozi kod vas? Citala sam da bi bilo pozeljno da dete ima svoju sobu....

Drugo: Citala sam da je dozvoljena granica razlike u godinama roditelj/dete kod nas 45 godina. Ali moja drugarica je pre neki dan isla u centar za socijalni rad a zeli da usvoji bebu i njoj su rekli da razlika mora da bude do 40 Mala velika pitanja oko usvajanja Affraid Ja vec sad ne ispunjavam to a do jeseni kad krenemo, bicu jos starija... Da li postoji neki poseban propis za bebe ili su oni njoj to pogresno rekli?

Trece pitanje je daleka buducnost ali da postavim i njega... Na drugoj temi sam videla da je jedna od vas rekla da je u skoli roditeljstva receno da kad dete krene u skolu pozeljno je da se kaze ucitelju ili uciteljici a i da ona pred celim razredom kaze da je dete usvojeno. Ovo prvo mi je u redu ali ovo drugo Mala velika pitanja oko usvajanja Affraid


1. Mi kao vi imamo sobu koja je sve ove godine predviđena za dečiju, ali dok deca ne dođu ona nam dođe kao radna soba.
Pre posete, na jednom od sastanaka psiholog i pedagog tražili su od nas pojedinačno (znači, nismo znali šta ono drugo radi) da nacrtamo na belom pariru A4 formata raspored u našem stanu, tj. za nas najznačajnije delove stana, ovog sad, sa nas dvoje, bez dece, a na drugom papiru da nacrtamo isto to ali sa detetom. Mislim da im je to dovoljno govorilo. Drugo, kad su došli u posetu naravno da nisu očekivali spremnu dečiju sobu, mislim da nam to ne bi donelo neke poene, naprotiv...meni deluje malo jezivo da imamo unapred spremnu dečiju sobu...I ne znači da ako je nemamo trenutno, da je nećemo imati. I one to vrlo dobro razumeju..Baš smo komentarisale gde bismo mogli staviti krevetac u odnosu na prozor i tako to...Kao svaki roditelj...Normalno je da niko i pre trudnoće ne uređuje sobu za dete.
2. Da, tako piše u zakonu. Problem je, Simona, što svi žele bebe ( a malih, zdravih beba je najmanje) ...svi usvojitelji...i oni od 20 i nešto godina, 30 i nešto i 40 i nešto...tako da ne znam koliko su onda šanse jednom paru vaših godina da relativno brzo dođe do deteta, ako insistirate na tom uzrastu..i kako će na to da gledaju psiholog, pedagog i ostali u vašem Centru.
3. Da, poželjno da svima u vašem okruženju kažete da je dete usvojeno. Jedna žena u našoj grupi na časovima Školice roditeljstva se bunila zašto treba reći učiteljici da je dete usvojeno?! I nikako nije mogla da shvati da je učiteljica ili učitelj u tom školskom uzrastu deteta vrlo bitna figura za njega.I da će ta učiteljica/učitelj ako je pravi pedagog naći modus da tom detetu bude prijatno u njegovom okruženju, možda ne direktnom pričom nego kroz adekvatan sadržaj pričati o usvajanju kao jednoj vrsti roditeljstva koja nije nešto čudno, ako nije uobičajeno, kao i to da budeš usvojeno dete...Znači, slažem se da je ružno da se dete pokloni i predstavi odeljenju: Ja se zovem...i usvojen sam...Ali treba da se stvori atmosfera u njegovom okruženju da ne treba da se stidi toga i da je to tako, ništa neobično i strašno. A deca kao deca mogu ga zezati po milion osnova...Nema konačnih recepata kako se braniti od prostih i zlih u životu, njih će uvek biti...Mora se raditi najpre na detetu, da bude ispravan, jak, stabilan i pametan čovek u životu.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 16/6/2010, 11:14

Djole kako tuzna prica Mala velika pitanja oko usvajanja Kopfschuettel

Mi smo jednom vec bili kod psihologa u centru za socijalni rad, pisala sam to i on nam je rekao da su muskarci uglavnom ti koji odustaju i nisu sigurni... i da zato uglavnom u postupku usvajanja vise pitanja postavljaju muskarcu, da bi videli stepen njegove resenosti za usvajanje... A eto u tvom primeru i zena je odustala i to kad su sve prosli i dosli po dete...

Ja se ne bojim, bojim se tog postupka, psihologa koji nas ispituju ovo i ono, tj to mi je onako neprijatno... ali dobijanja deteta i da cu odustati kad ga vidim, to se ne bojim... Naravno da imam i imacu neku vrstu straha jer nije to mala odgovornost a i drugo je igrati se sa kumcicima pola dana a drugo imati dete na stalnom staranju... Neka doza straha je cini mi se i dobra jer pokazuje da nisam to dete ispred sebe i celu situaciju neozbiljno shvatila. Ali ne verujem da ce me neki strah nadvladati pa da odustanem sasvim. Sto rece Eni na jednom drugom topicu - tolike zene su izasle na kraj sa materinstvom, pa sto ne bih i ja uspela u tome?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 16/6/2010, 11:33

Hvala ti Struzzo na odgovorima :)

Nisam te razumela samo da li je tacno ono sto ja mislim tj da razlika moze da bude 45 god ili informacija koju su dali mojoj prijateljici da je to 40 god? Mi svakako necemo insistirati na bebi, stavicemo visu granicu, nekoliko godina sigurno (jos se nismo precizno dogovorili ali hocemo do tada) samo me je interesovalo da li nas je zakon vec iskljucio kao potencijalne usvojioce bebe...

Sto se ucitelja/uciteljice tice razumno je to sto kazes... Meni nije on/ona toliko sporan/a koliko druga deca i to saopstavanje celom razredu. Treba li onda razredu da se saopstava ako je dete odraslo samo sa majkom, ili se roditelji razveli ili su poginuli pa dete zivi sa babom ili ujakom? Hocu da kazem da ima mnogo porodica koje nisu idealne iz ovog ili onog razloga a i za te idealne spolja pitanje je kakve su iznutra... Mislim da je bolje da ucitelji decu uce da deca mogu odrastati u raznim uslovima i da zbog toga nisu ni manje voljena, ni manje srecna, ni manje vredna. A pojedinacne slucajeve da ostave deci da resavaju tj to sto moje dete zna da je usvojeno i to lepo prihvata a pretpostavimo nece da deli tu informaciju sa nekim nasilnikom spada upravo u tu odbranu od prostih i zlih.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 16/6/2010, 11:47

cufta ::ne znam sta o tome da ti kazem, ali mislim da to "reci - ne reci' treba prepustiti savetu psihologa. Oni se ipak bave time, i dobro znaju sta rade.
Ja sma isla i u obdaniste i u osnovnu i u srednju skolu sa decom iz doma za nezbrinutu decu. Svi su ih prihvatili ok, ali su ih jedna te ista deca kad god im nesto nije po volji zvali neprilagodjenim nadimcima i zadirkivali. Preostali su bili super....deca su surova, potpuno si u pravu. moram priznati da su tu umnogome pomogle vaspitacice i nastavnici po skoli, pa je to vremenom jenjavalo.....

Da, na to sam mislila... Ne kazem da je necu prihvatiti savete ali cu razgovarati sa njima, reci otprilike ovo sto sam ovde pisala... pa cu videti sta ce oni reci, a dotle mi pricamo :)

Imam jos jedno pitanje - ranije sam citala da postoji neko vreme prilagodjavanja deteta, tj da usvojitelji prvo dolaze u dom, pa uzmu dete na vikend, pa ga vrate u dom i tako prodje nekoliko meseci pre nego sto dete dodje za stalno... E sad u dnevnicima nisam to videla, kao da su odmah dosla... Da li se to nesto menjalo ili mozda samo kad su bebe u pitanju nema tog toka navikavanja?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Struzzo 16/6/2010, 13:16

Komplikovana procedura za usvajanje


07:58 13.10.2009. / Izvor: Danas
U
toku prošle godine u Beogradu je usvojeno 39 mališana, podaci su
Gradskog centra za socijalni rad. Marija Milić iz ove gradske ustanove
kaže da se podaci obrađuju na godišnjem nivou, tako da još nemaju
precizne podatke za 2009. godinu, ali da je prema njenim saznanjima u
proteklih mesec dana usvojeno troje mališana.

Da bi dete bilo usvojeno neophodno je da njegov pravni status bude
precizno određen, što znači da su se biološki roditelji u zakonskom
roku odrekli svih prava u vezi sa njim i dali saglasnost da usvojenje
njihovog deteta bude oblik socijalne zaštite.

Najčešće se dešava, kaže Marija Milić, da majka ne može da se stara o
detetu i traži smeštaj unutar socijalne zaštite. Tačnije, majka daje
saglasnost, a Centar za socijalni rad je taj koji procenjuje šta je to
što je najbolje za dete, bilo da je to smeštanje u instituciju sistema,
hraniteljsku porodicu ili će ono biti dato na usvojenje. Dešava se da
ako roditelji nisu u stanju da brinu o detetu, ono može biti povereno i
nekom bližem ili daljem srodniku, koji će preuzeti dalje staranje o
mališanu.

- Za dete je najvažnije da ima stabilan vid smeštaja i porodičnu
sredinu spremnu da ga prihvati. Naravno da budući usvojitelji imaju
svoja očekivanja u vezi sa detetom koje su spremni da prihvate.
Međutim, kako prolazi proces obuke, njihove predstave o detetu koje
žele da prihvate, menjaju se i postaju realne. Najčešće su spremni da
prihvate zdravo dete, bez posebnih potreba i smetnji u razvoju i to do
dve godine i od tri do pet godina starosti - kaže Milićeva.

Ona dodaje da nešto starija deca, od sedam pa na dalje, imaju manji
broj usvojitelja koji su spremni da ih prihvate. Činjenica je da je
problem pronaći usvojiteljsku porodicu za decu starijeg uzrasta.
Porodičnim zakonom predviđeno je da gornja granica potencijalnih
usvojitelja i razlika među njima, ne sme da pređe 45 godina.

Što se tiče pola, nema bitnih razlika u broju zahteva da usvoje
devojčicu ili dečaka - objašnjava naša sagovornica. Većina usvojitelja
ređe se odlučuje za usvajanje dece romske nacionalnosti ili dece sa
smetnjama u razvoju. Kada je reč o usvajanju dece sa razvojnim
teškoćama, ona objašnjava da je procedura identična.

Pored bračnih parova, potencijalni usvojitelj može da bude i pojedinac,
međutim, za to je potrebna posebna dozvola Ministarstva rada i
socijalne politike, kaže Milićeva. Ona ističe da motiv za usvojenje
uglavnom imaju parovi koji iz bilo kog razloga nisu u mogućnosti da
biološkim putem dobiju dete, ali bilo je i slučajeva, doduše retko, gde
su usvojitelji bili i oni koji već imaju decu, ali su želeli i da nekom
mališanu pruže bolje uslove života.

Neophodan period prilagođavanja

Proces usvajanja može da potraje jer je neophodno da se pribavi
određena dokumentacija. Nakon toga potencijalni usvojitelji prolaze
kroz procenu stručnog tima Centra, i prolaze obuku. Ako zadovolje sve
kriterijume, dobijaju ocenu opšte podobnosti za roditelje i tada se tek
prijavljuju u jedinstven registar usvojitelja.

Od tog trenutka, na listi su čekanja za dete kome Centar za socijalni
rad traži porodicu. Kada dete stigne u porodicu, sledi period
prilagođavanja od šest meseci, i ako on bude uspešan, dolazi do
usvojenja, odnosno usvojitelji postaju roditelji pred zakonom.


Tu su odgovori na tvoja pitanja u vezi sa zakonom i propisanom razlikom...ne piše donja, već samo gornja granica. Drugo, u vezi sa prilagođavanjem...Naravno da je bitna postupnost...prvo se viđate na par sati, pa sve duže...Mislim da su u tome pisale u dnevnicima cure koje su usvojile. -)



Simona ::

Sto se ucitelja/uciteljice tice razumno je to sto kazes... Meni nije on/ona toliko sporan/a koliko druga deca i to saopstavanje celom razredu. Treba li onda razredu da se saopstava ako je dete odraslo samo sa majkom, ili se roditelji razveli ili su poginuli pa dete zivi sa babom ili ujakom? Hocu da kazem da ima mnogo porodica koje nisu idealne iz ovog ili onog razloga a i za te idealne spolja pitanje je kakve su iznutra... Mislim da je bolje da ucitelji decu uce da deca mogu odrastati u raznim uslovima i da zbog toga nisu ni manje voljena, ni manje srecna, ni manje vredna. A pojedinacne slucajeve da ostave deci da resavaju tj to sto moje dete zna da je usvojeno i to lepo prihvata a pretpostavimo nece da deli tu informaciju sa nekim nasilnikom spada upravo u tu odbranu od prostih i zlih.

Upravo sam ti to rekla. Naravno da se neće svima transparentno davati do znanja da je usvojen, ali valjana učiteljica od toga neće napraviti farsu, naprotiv... Ali, sam ti navela slučaj te žene u školici koja samim pitanjem "zašto reći učiteljici da je usvojen" pokazuje da ona sama nije dobro shvatila i "svarila" ideju da usvaja dete i da mora ona sama da shvati da bolje da detetova okruženje sazna od nje da je usvojeno i da je to nešto najnormalnije nego da prećutkivanjem dovede svoje dete u raznorazne neprijatne situacije.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 16/6/2010, 13:33

Struzzo,
hvala ti puno :) Sad sam mirnija... nemam vise pitanja, bar za sada Mala velika pitanja oko usvajanja Icon_lol

Ali mozda ima neko drugi pa da i ja pomazem...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od cufta 16/6/2010, 15:17

ni ja Mala velika pitanja oko usvajanja Icon_biggrin...
Struzzo, ti si sve do sada saznala i prikupila.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od djole42 16/6/2010, 16:16

Moje pitanje koje me najvise muci.
Da li biloski roditelji ,ikada ,imaju prava da znaju ko je usvojilac njihovog deteta?
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 17/6/2010, 00:46

Djole,
kako sam ja citala do usvajanja dolazi kada su roditelji mrtvi,
roditeljska prava su im oduzeta ili su se sami odrekli roditeljskih
prava (ili majka ako je otac nepoznat). Cinom usvajanja dete se
izjednacava sa bioloskim roditeljstvom, tj kako ja shvatam usvojioci su
jedini roditelji deteta. Stoga bioloski roditelji ne mogu da tragaju za
detetom, tj ako to i pozele mislim da im nece biti dopusteno da
saznaju. Ono sto moze da se desi a sto ce se mislim najcesce i desiti
je da ce dete jednog dana pozeleti da upozna svoje bioloske roditelje.
Kada bih ja bila u toj situaciji podrzala bih ga u tome i u tom slucaju
ako bi bila neka situacija upoznala bih i ja tog bioloskog roditelja
ili roditelje. Ali mislim da to moze da ide samo iz tog smera, tj da
potraga bude od strane deteta...

Mada... ne bih da te dodatno uplasim ali ja sam cula za jedan slucaj da se bioloska majka pojavila nakon deset godina tvrdeci da je bila maloletna, da je i sama bila domsko dete te da su je izmanipulisali i naterali da potpise pristanak da se odrice deteta. Dete je bilo usvojeno u medjuvremenu i sudjenje je trajalo tri godine nakon cega je dete dodeljeno bioloskoj majci. I kad je dobila presudu ta bioloska majka nije se vise nikad pojavila tj dete je ostalo kod usvojioca. Ali mislim da je to redak slucaj.... Bar ja te roditelje koji seodreknu deteta posmatram kao ipak nesebicnije i negde svesnije nego one koji samo dete smeste u dom a nisu ga se odrekli pa ne moze ni da bude usvojeno. Ovi prvi ako vec ne mogu da pruze detetu ljubav, dom omogucili su tim svojim cinom da to ucini neko drugi. A ovi drugi niti pruzaju sta detetu a sebicno drze neku vezu sa njim zbog cega dete ostaje u domu.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od djole42 17/6/2010, 08:19

Hvala Simona,nisi me dodatno uplasila jer se takav slucaj desio u mojoj porodici.Naime moja sestra od rodjenog strica je uletela u neku sektu gde je pravilo da ako ti roditelji nisu vencani u crkvi,moras da radjas decu i dajes ih na usvajanje .Tako je ona rodila troje (koliko mi znamo).Posle izvesnog vremena ,kad je izasla iz price sekta ,uspela je da vrati devojcicu koja je 6 god bila kod usvojitelja.To je bilo davno,mislim da je i zakon sada promenjen i da to sad ne moze ,al meni moram priznati u glavi.Zbog toga mi je i prica o usvajanju do skoro bila daleka.
Sto se tice obrnutog smera,da dete pozeli da nadje svoje bioloske roditelje ,mislim da bih se svojski potrudila da mu pomognem i podrzim u tome.

Jos jedna stvar koja me brine .Naime MM i ja smo imali jako velike probleme sa njegovim pokojnim ocem.MM je zapao u tesku depresiju i jos uvek idemo na terapiju i pije lekove .Da li to eventualno moze biti prepreka?
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Tinche 17/6/2010, 10:26

Simona, Djole...ja jako malo znam o procesu usvajanja, tako da vam sa te strane nisam od neke pomoci, ali sam ovde da vam pozelim svu srecu ovoga sveta u vasim zeljama, i da u najskorije vreme obe grlite vasu decicu koju ce vam Bog dati na ovaj ili onaj nacin.
Bravo za upornost i hrabrost...bicete divne majke!
Mala velika pitanja oko usvajanja 639820 Mala velika pitanja oko usvajanja 639820
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Simona 17/6/2010, 11:28

Tinche hvala... pozdravi za tebe i Mrleta Mala velika pitanja oko usvajanja 766699

Djole,
radjala decu za sektu Mala velika pitanja oko usvajanja Affraid Svasta cemo mi cuti na ovom putu... mozda bolje da se okanem ovog sokiranog smajlija Mala velika pitanja oko usvajanja Icon_wink I ja se nadam da se zakon izmenio sto se toga tice... zamisli i ovu majku koja tri godine vodi proces i dobije ga jos i na kraju ne uzme, koji sok za usvojioce i dete. Inace na kanalu zone reality gde su istinite price ja sam gledala jednu zenu koja je dala dete na usvajanje jer je bila beskucnica i nije imala cime da ga prehrani, niti da ga utopli. Nakon toga je jos godinu dve propadala a onda je jednom samo usla u neku prodavnicu i pitala za posao. I vlasnik je zaposlio, ko zna zasto, ali valjda neka sudbina. Onda je malo pomalo pocela da se sredjuje, iznajmila stan, upoznala nekog coveka i udala se. Taj covek je imao dete iz prvog braka koje je zivelo sa njima i onda se njena ceznja za detetom svaki dan povecavala i griznja savesti i sve ostalo... I pod nagovorom muza nazove jednom dom, mislila je da su dete dali na usvajanje, medjutim posto je imalo preko cetiri godine kad ga je ona ostavila a i tamo usvojitelji traze malu decu sin joj nije bio usvojen. Proslo je inace sedam godina. I onda je ona izmolila nekako da ga vidi, jednom, dva puta itd... onda je presao kod nje ali morala je da ga zvanicno usvoji upravo jer se ona odrekla roditeljskih prava pa ni ona vise nije bila majka.

Sto se tvog pitanja tice, nisam sigurna, mozda ce Struzzo ili devojke koje su u tome ili prosle proces usvajanja znati odgovor. Kako ja gledam verovatno bi bio problem da je u pitanju neka teza psihicka bolest. A problemi u porodici ili odlazak kod psihologa su nesto normalno, ne mogu oni ni od koga od nas traziti savrsenstvo. Neko ce imati prednost u ovome a neko u onome, a mozda nas prema tome i odredjuju kao odgovarajuce roditelje za neko dete. Mozda ce vas pitati oko toga ali ne verujem da vam nece dati podobnost zbog toga.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Yvonne 17/6/2010, 19:11

Evo i ja da se umesam igra

Prvo oficijelni deo. Evo clana zakona koji govori o starosnim granicama:

Starost usvojitelja
Član 99.
(1) Razlika u godinama između usvojitelja i usvojenika ne može biti
manja od 18 niti veća od 45 godina.
(2) Izuzetno, ministar nadležan za porodičnu zaštitu može dozvoliti
usvojenje licu koje je starije od usvojenika manje od 18 godina ili licu koje je starije
od usvojenika više od 45 godina ako je takvo usvojenje u najboljem interesu deteta.

Znaci, sa navrsenih 45 ne mozes dobiti novorodjenu bebu, ali i od toga postoji izuzetak yes
Praksa je da starijim parovima (mi smo imali 42 i 43 kad smo dobili Sundjer Boba) retko kad nude bebe, jer njih gledaju da daju mladjim parovima. SB je bio najmladje dete koje su nam ponudili, sve ostala deca su bila stara oko 3 godine.

Niko ne ocekuje da postoji sredjena soba za dete. Evo mi ni sada nemamo posebnu sobu za SB, on nije jos spreman da spava sam. U toj poseti gledaju da li ima mesta za bebu, hoce da cuju neke ideje gde bi ona mogla da bude, to je sve. Nas su pitali ko bi cuvao dete, da li bi islo u vrtic...nisu pritom davali nikakve preporuke.

Simona, ne znam kako kod drugih, ali nama je SB dosao u kucu kao da je pao sa Marsa  b Isli smo kod njega u posete vise puta, i tog dana smo takodje planirali posetu, medjutim...stavili smo ga u kola sa namerom da se malo provozamo, iz fazona krenuli kuci da vidimo kako ce reagovati...a reagovao je tako da se vise nije vratio tamo gde je do tada ziveo d

Ne da nisam imala sobu spremljenu za njega, nego nisam imala ni sta da mu obucem, uz put sam kupila trenerke, pelene, carape...to je bio potpuni show!!! Naravno, ne mora da bude tako suludo, to smo mi specijalisti za takve poduhvate lol!

Sad sto se straha tice: mm je bio manje uplasen od mene! Ja sam se SKAMENILA od straha kad smo isli prvi put da vidimo SB lol! Nisam znala ni sta da kazem ni sta da radim, jos nas sve one radnice posmatraju...srecom u mm, on je izvadio stvar!!! Ipak je to suocavanje sa nekim ranijim snovima, zamisljas da imas dete odredjenog pola, da izgleda ovako ili onako...najcesce realnost nema veze sa sanjarenjima, kao i za sve ostale stvari u zivotu - eto, ja sam uvek zamisljala da imam finu i mirnu devojcicu koja ce da sedi i crta/svira/cita, a dobila sam radost lol!

U skolici su nam rekli da detetu treba da se kaze do polaska u skolu da je usvojeno, jednostavno da ne bi to culo od drugih, jer kako je vec ovde receno, neki jedva cekaju da plasiraju takvu informaciju! Medjutim, ono ustajanje i referat pred razredom...mislim stvaaaarno...pa hoce li da ustanu i oni koji zive sa bioloskim rodjiteljima, pa da to saopste? Ili sto neko rece, oni iz razvedenih brakova, oni sto zive po domovima, bla bla, kakvih vec sve sudbina ima. Smatram da dete svakako treba da zna i to sto pre da prihvati, a sto neko rece, neka posle kaze kome hoce. Ja bih cak bila selektivna i u saopstavanju uciteljicama jer i medju njima ima svakakvih. Ja sam, recimo, rekla nasoj vaspitacici, i sad vidim da ona svaki postupak SB tumaci kroz prizmu usvojenja - sto je meni ekstremno glupo. I dooobro cu razmisliti da li cu sledecoj vaspitacici/uciteljici reci tu informaciju. Nemojte pogresno da shvatite, da mi krijemo da je SB usvojen, naprotiv. Ali mislim da i ne treba da idemo okolo pa da to pricamo svima, uostalom sta se koga tice! Videcete uostalom, sta su sve ljudi u stanju da pitaju! Mene je 90% ljudi kojima sam rekla za usvojenje, odmah pitalo a ko su mu roditelji, pa gde mu je majka, pa odakle smo ga uzeli, da li je bio zlostavljan, i gomilu drugih gluposti za koje su nas vec u skolici upozorili da ocekujemo da ce nas ljudi pitati i da ta pitanja iskuliramo, jednostavno, detetova proslost je nesto sto treba da znaju roditelji (usvojitelji) i radnici iz centra, nikoga vise to ne treba da se tice. I mi tu preporuku zaista postujemo.

Djole39, mislim da je depresija kod tm akutna stvar, sto bi rekli, "situaciona", ne verujem da bi od toga pravili problem. Sem toga koliko shvatam, on se leci, dakle ima zdrav odnos prema tome, sto je za svaku pohvalu - gomila ljudi to ne bi uradila, nego onako, uz put Very Happy

Bioloski roditelji nemaju nikakva zakonska prava na decu. Od trenutka konacnog odricanja od svog prava, vise nista ne znaju o njima. Postoji teorijska mogucnost da ih traze jednog dana, ali ja za takav slucaj nisam cula. Sa druge strane, deca imaju pravo od svoje 16-te godine da izvrse uvid u svoj dosije i traze podatke o roditeljima. Najcesce u praksi traze i da ih vide, sto rekose nasi iz skolice, "da zaokruze pricu o sebi", i u tome, preporucuju, treba da ih podrzimo. Ja mislim da ce mi dzigerica prokljucati od ljubomore, ali sta cu, zrtvovacu se za dobrobit svog deteta, uostalom, takodje nikad nisam cula da se neko dobrovoljno vratio bioloskim roditeljima  b

Valjda sam prokomentarisala sva sporna pitanja...ako nisam, pitajte, da odgovorim dok SB vozi bajs f

Pozdrav i srecno svim pocetnicima ljubav
Yvonne
Yvonne

Broj poruka : 213
Datum upisa : 25.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od djole42 17/6/2010, 19:22

Simona ,Yvonne,hvala vam puno.Imacu sigurno jos gomilu pitanja Mala velika pitanja oko usvajanja Icon_biggrin
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od cufta 17/6/2010, 19:28

Meni se sada cini mi se u osnovi sve jasno, posle samo jednog dana pisanja o tome. Simona, svaka ti cast sto si zapocela temu koja sve nas interesuje. Sada se i Ivona javila, koja ima iskustva o tome.
Ivona potpno si u pravu. kako ih bre nije sramota da bilo sta pitaju o ranijem zivotu nekoga (makar to bilo i dete). mene bi bilo sramota, a najiskrenije receno me ne bi ni interesovalo. To je proslost koje se ni samo dete ne seca.
Tome u prilog ide recenica moje majke, koja mi je rekla da se uopste ne seca kada je bila trudna sa mojim bratom i sa mnom, ali se zato jako dobro seca svake sekunde posle, tokom zivota, a to je vaspitanje.
btw, da li bi bilo ko od nas kada bi nam sada roditelji rekli (onima kojima su zivi roditelji, ne treba zaboraviti da je ovo "klub +38"), da smo usvojeni, imao uopste zelju da vidi svoje roditelje. ja svakako ne u ovim godinama, i bolelo bi me uvo ko su ti ljudi.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od cufta 17/6/2010, 19:37

I da, Ivona, svaka ti cast!
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od NINA1 17/6/2010, 22:16

bukvalno potpisujem ivonu u vezi deteta koje je usvojeno.nama i posle 7 meseci pitaju dali znamo ko je majka ,odakle je dali majka zna gde je ona i bukvalno sve u vezi marije.
za reci uciteljicama su nam rekli u skolici da treba reci ali mi zivimo u maloj sredini i sigurno ce vec pri upisu znati da je dete usvojeno.mi cemo im reci ali cemo videti sa njima dali da kaze ona svim drugovima i drugaricama u razredu sama ili ce to precutati nego reci samo najboljim priljatejima.
sto god vas interesuje slobodno pitajte pomoci cu vam koliko mogu.inace ja sam imala nepune 34g kad je ona dosla posle 10 dana sam imala rodjendan a mm je imo 36 g i 2 meseca a marija je imala 9,5 meseci kad smo je doneli kuci.i rekli su nam da imamo pravo na bebu jer smo po njima mlad bracni par sto po meni nismo bas toliko mladi jer ima ih i mladjih.ali mi je drago sto je marija bila tako mala da smo bukvalo sve sa njom ucili,sedenje normalno pa hodanje,zubice,prve reci .i naravno rodjendan prvi smo proslavili u uzem krugu drustva sa 50 ljudi i to spontano da je bilo 17-18 dece samo od tog.bukvalo smo samo malo propustili u njenom odrastanju
NINA1
NINA1

Broj poruka : 707
Godina : 48
Location : ZABALJ
Datum upisa : 11.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od jecab 17/6/2010, 22:35

Uh.............Ovo je tema za mene........
Pa kao prvo mi kad smo imali prvu posetu soc.radnice i ekipe imali smo sobu koju smo im prikazali da je namenjena za dete tj. rekli smo im ovako " ovde ima svega za dete posto su nam tu i igracke,krevet......jos samo fali dete" na sta su nam oni i rekli da,da.Ni jednog momenta nas nisu pitali za namestaj ili nesto.Verovatno nije ni za ocekivati da sve imas,nego cete naravno kupovati sve vremenom kao i kad zena zatrudni pa polako sve nabavlja,zar ne?????Tako da to mislim nema veze nego oni gledaju kucu generalno.
I meni se uvek vrtelo to pitanje po glavi dal reci uciteljima ili ne???Za sad se ne bavim toliko tim pitanjem o tome cemo misliti kad bude trebalo.al uciteljima bi mozda trebalo reci a ostalima ne,jer je dovoljno da dete zna da ga to ne bi bolelo da sazna od drugih.Imam i ja gomilu pitanja koja mi se vrte po glavi,al to je i normalno.........
Za pocetak detetu pruziti ljubav i paznju a ostalo cemo posle.....Vremenom
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mala velika pitanja oko usvajanja Empty Re: Mala velika pitanja oko usvajanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu