KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Predlog zakona o MPO-HR&SR

+10
Lily
andro-gen
Orline
black magic woman
Anuska
bokica
tanja68
nabla
vremejezabebe
rikikiki
14 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od rikikiki 29/5/2009, 21:52

tuga
Cure ... drago mi je da ste tako vesele ... ja nisam, ma pogledajte kakav nam zakon o potpomognutoj oplodnji sprema naša dična država http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=73019
A kakvi su stavovi naših sugrađana o donaciji .... tako sam tužna http://jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,5,29,,164977.jl, ma pogledajte samo komentare Crying or Very sad
rikikiki
rikikiki

Broj poruka : 145
Godina : 49
Location : Zagreb
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od vremejezabebe 29/5/2009, 22:11

ma budale bas te briga radit ces u drugoj drzavi ako dodje do toga i prag je tu zagrljaj
lili :a142:puno pozitivnih vibracija primi od nas wavecrowd

vremejezabebe

Broj poruka : 609
Godina : 42
Location : negde tu iza duge
Datum upisa : 30.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od nabla 29/5/2009, 22:14

Nesto me zeza net, pa jedva i forume otvara, a "jutarnji" nikako nece.
U cemu je problem sa predlogom zakona?
Koliko sam shvatila sa rodine diskusije, novim zakonom se i kod vas predvidja donacija. To je OK, ostalo nisam mogla da pohvatam. Imas na temi "Donacija-klinike" link za nas predlog zakona o potpomognutoj (ja sam izdvojila u postu samo deo koji se odnosi na donaciju). Aj procitaj nas, bas me zanima, posto si upucena u vas predlog, da li se u necemu razlikuju.
Kod nas, koliko se secam, nasim predlogom je jedino zabranjeno da se radi donacija embriona ili donacija sperme ukoliko zena nema partnera i surogat majka.
Znam da se dr. Radulovic po novinama bunio kako je to nepravedno prema zenama kojima je surogat jedini nacin da postanu mame, pa su onda primorane da odlaze u inostranstvo i to debelo placaju.

Na zalost ni rekaciju gradjana nisam mogla da otvorim. Sta kaze anketa?
Ko zna kako bi ovde to proslo!

Uh, ja nesto umorna/smorena danas, rascistila sam sve poslove na poslu, i sad sam mirna... Very Happy Valjda me stize postraumatski stres  b od napetosti proteklih par nedelja.

BMW, saljem ti poruku, ako ne veceras, onda sutra (vezano za Ivanovice)
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od tanja68 29/5/2009, 22:22

E moja Riki sve ti je to isto s..... i kod vas kako vidim ovaj zakon u mnogome lici na ovaj nas samo sto vi kao malo bogatije drustvo od ovog naseg imate 3 besplatne do 38.god a mi 1 isto do 38.god. Nije mi samo jasno sta su mislili sa ovim ogranicenjem od 44god jel to misle da u opste nece dozvoliti vantelesne preko tih godina? Gluposti i bezobrazluk.
Kod nas je isto zakonski ograniceno ubacivanje do 3 embriona samo sto nije precizirano godiste do 35 na manje i preko na vise. Donekle se i slazem da ne treba ubacivati vise od 3 ali mi je bez veze to ogranicenje na 1 ili 2 za mladje od 35god.

Ne znam ali to je ipak samo predlog zakona mozda se tu nadje jos neko pametan pa ipak to malo koriguje....mada me od njih nista ne cudi.

Ne kapiram ovo sa donacijom ali cu morati jos malo da pogledam sta se desava...
U ostalom kolko vidim za donaciju i nisu bas nesto ove nase zemlje pa i ako dodje do toga ti dobro razmisli mozda nesto drugo bude bolja opcija kao Prag ili Lilikina Rusija.

U svakom slucaju imas kisss od mene a dok oni usvoje zakon mozda vec i budes trudnica
tanja68
tanja68

Broj poruka : 338
Location : Sabac
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od rikikiki 29/5/2009, 22:26

Pogledajte:

Dopušta se:

-homologna oplodnja, odnosno korištenje spolnih stanica bračnih partnera u medicinskoj oplodnji
-heterologna oplodnja ili oplodnja u kojoj se koriste donirane jajne stanice ili spermiji u slučaju kad je jedan od bračnih
partnera neplodan
-heterologna oplodnja doniranim jajnim stanicama ili spermijima zbog sprečavanja prijenosa teške nasljedne bolesti na dijete
-dijete začeto medicinskom oplodnjom nakon 18. godine može dobiti podatak o biološkom roditelju iz Registra donora Shocked

Dopuštene vrste medicinske oplodnje:

unutartjelesna oplodnja

- unose se sjemene stanice u spolni organ žene
- unose se jajne stanice u spolne organe žene
- unose se jajne stanice zajedno sa sjemenim stanicama u spolni organ žene

izvantjelesna oplodnja

- jajne i sjemene stanice spajaju se izvan tijela žene i unose u spolne organe žene
- unose se zameci u spolni organ žene
- u jednom postupku mogu se unijeti najviše tri zametka
- mogu se oploditi najviše tri jajne stanice Shocked

Zabranjeno:

- oplodnja žene koja nije u braku Shocked
- surogat majčinstvo
- korištenje darovanih spolnih stanica za oplodnju ako su darovatelji i primatelji krvni srodnici (osobe koje ne bi smjele sklopiti brak)
- korištenje postupka medicinske oplodnje u svrhu odabira spola budućeg djeteta
- istodobno unošenje darovanih spermija i jajnih stanica
- koristiti mješavinu muških, odnosno ženskih spolnih stanica različitih žena, odnosno muškaraca
- trgovanje jajnim stanicama
- oglašavanje, reklamiranje ili traženje spolnih stanica preko medija i interneta
- kloniranje
- stvaranje ljudskih zametaka u znanstvene i istraživačke svrhe
- znanstveni i istraživački rad na zametku


Obratite pažnju na crveno .... jao, uz sve zabranit će nam zamrzavanje embrija, izvanbračna zajednica je zakonski izjednačena s bračnom osim kod MPO, i tko će pristati biti donor kad bi ti neko dijete moglo zakucati za 18 godina na vrata...eto!
rikikiki
rikikiki

Broj poruka : 145
Godina : 49
Location : Zagreb
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od tanja68 29/5/2009, 22:32

Oni nisu normalni No to je jedini moj komentar a ne bi me cudili ni ovi nasi da samo prepisu affraid
tanja68
tanja68

Broj poruka : 338
Location : Sabac
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od bokica 29/5/2009, 23:03

Frapirana sam komentarima ljudi na datu temu.
To samo govori o tome koliko ne treba da ocekujemo da nas bilo ko razume u svemu kroz sta prolazimo
bokica
bokica

Broj poruka : 1566
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od Anuska 30/5/2009, 01:11

Uh, ovo je zaista porazavajuce Sad , mada ne neocekivano. Verujem da bi slicne komentare dobili da anketiramo ljude u Srbiji.
A svi bi oni redom, da im otkazuje srce, prihvatili transplantat i od crnog Ciganina (koje, licno, jednako postujem kao i sve druge ljude, da ne bude zabune). I nijedna im eticka dilema ne bi pala na pamet, samo da spasu sopstveno d..e. Ne bi rekli da je Bog/zvezde u natalnoj karti ili ne znam ko, rekao da je njima doslo vreme... Kako bi samo scepali tu krvavu grudvu koje samo sto je prestalo da kuca u tudjim grudima... Da li bi voleli da znaju cije je bilo? Da se zahvale porodici preminulog cije srce nose. Mozda. A mozda i NE. Moze se ipak ziveti sa sopstvenom "sebicnoscu", ne bi im tada smetala...

Pri tom, dok ispisuju ili govore svoje umotvorine na koje su ponosni, u sebi se zadovoljno smeskaju prepuni svesnosti: ha, moje drago dete koje je trenutno u skoli, ili, moji jajnici prepuni jajnih celija ili mosnice pune semena, dragi Bog je mene blagoslovio, ja sam vrednija/vredniji od ovih nesrecnika koji su se osilili da traze i dalje ono sto im se ne daje... Ja imam IZBOR pa mogu budem silniji i od silnog... Kao da ja ne mogu da zamislim kako je to nemati dete i kao da ne poznajem ovog ili onog ko je iz te price...

Ne, dragi moji, ne mozete ni zamisliti a pogotovo osetiti, i ja vam zelim da nikad ne osetite No

Sto se tice zakona, slazem seu potpunosti jedino sa ovim zabranama:

- kloniranje
- stvaranje ljudskih zametaka u znanstvene i istraživačke svrhe (tu ne iskljucujem u potpunosti koriscenje preostalih embriona koji se ne mogu vratiti niti zamrznuti ako roditelji daju pristanak jer kako bi drugacije naucnici usavrsili tehnike kojima ce nam pomoci - na zalost, tako je, ali nikako se ne slazem da se stvaraju embrioni isklucivo u te svrhe)
- korištenje postupka medicinske oplodnje u svrhu odabira spola budućeg djeteta (skoro me je jedna drugarica koja ima cerku pitala za to - naravno, hoce sina - uh, kako me je naljutila...)
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Location : Beograd
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od nabla 30/5/2009, 08:22

Evo kako izgleda predlog zakona srpskog Ministarstva zdravlja

PRAVO imaju:
-parovi iz bracne ili vanbracne zajednice (pod uslovom da su sposobni da vrse roditeljsku duznost, odn. u skladu sa opstim zdravstvenim i psihosocijalnim stanjem)
-zabranjeno je ukljuciti zenu koja po godinama zivota i opstem zdravstvenom stanju nije sposobna da radja, odn. ona koja je u zivotnoj dobi koja nije primerena za radjanje (interesantno je da ne odredjuju koja je to gornja granica)
-MPO je za parove koji su neplodni ili kojima je to jedini nacin da se spreci prenosenje teskih naslednih bolesti

DOZVOLJENO
-donacija reprodukti. celija
-PGD
-van tela mogu se oploditi SVE jc u jednom postupku
-vracanje do 3 embriona
-preostali embrioni se zamrzavaju (do 5 godina) (posle toga se unistavaju ili se daju u istrazivacke svrhe)
-cuvanje reproduktivnih celija (jc i spermica) do 5 godina, s mogucstvom produzenja za jos 5 godina
-dozvoljen naucno-istrazivacki rad nad ljudskim embrionima ukoliko predmet istrazivanja nije moguce obaviti nad zivotinjskim embrionima (u te svrhe se koriste embrioni neodgovarajuceg kvaliteta za transfer, kao i oni embrioni koji bi morali da se puste da umru- potreban pismeni pristanak partnera)

ZABRANJENO
-nudjenje usluga surogat majke i uopste procedura surogat majcinstva
-prodavanje reproduktivnih celija
-reklamiranje ponude i potraznje za reproduktivnim celijama
-zabrana kloniranja
-zabrana poklanjanja embriona
-zabrana stvaranja identicnih blizanaca
-zabrana terapije genima primitivne brazde?
(Anuska, help)
-zabrana zamene celijskog jedra embriona jedrom preuzetim iz embriona druge osobe (ne pise nista za citoplazmu, mozda mi je promaklo, odn. mozda nisam skapirala terminologiju)
-zabranjena genetska manipulacija nad embrionom- menjanje genoma (osim ako se time sprecava nastajanje teske nasledne bolesti)
-zabranjena produkcija embriona zarad iskljucivo istrazivacke svrhe
-zabrana selekcije pola
(osim ako je to nacin da se izbegnu neke nasledne bolesti)
-zabrana mesavine reproduktivnih celija (mesanje semenih celija vise muskaraca ili jc vise zena....pretpostavljam da to znaci da ne bi mogle da idemo u postupak sa svojom jc i jc donatorke istovremeno ili da se u istom postupku vrate embrioni nastali oplodjenjem s muzevljevom spermom i spermom donore...mislim, ja sam gajila takve bisere u glavi -neko me je procitao  b )
-zabranjeno koriscenje reproduktivnih celija donora koji nije ziv, osim ako nije za zivota ostavio pismenu saglasnost o koriscenju celija i posle njegove smrti (hmm, pretpostavljam da obuhvata i situaciju kada, nedaj Boze, suprug iznenada premine, a ostavio je zaledjenu spermu)

O DONACIJI/DAROVANJU CELIJA

-podaci o donatoru i primaocu predstavljaju sluzbenu tajnu
-darovane reproduktivne celije mogu se koristiti i u naucne svrhe (pod uslovima propisanim zakonom)
-reproduktivne celije jednog donora mogu se upotrebljavati sve dok ne dodje do radjanja deteta i to najvise kod dva razlicita bracna/vanbracna partnera
-postoji jedinstveni registar darovanih reporduktivnih celija (podaci o donatoru, primaocu, registar rodjene dece putem darovanih celija)
-zabranjen je postupak MPO sa istovremenim koriscenjem jajne celije donatora i spermatozoida donatora (sto ce reci zabranjena je adopcija embriona)
-"donator" reproduktivnih celija moze biti i osoba koja jos nije punoletna ukoliko postoji medicinski opravdan razlog (tipa, kod devojke mora da se ukloni jajnik ili mora da ide na zracenje i sl. ili momak ide na zracenje....)- dakle rec je o ocuvanju reproduktivnog potencijala samog "donatora"
-donator spermica ne sme da bude u krvnom srodstvu sa muskim partnerom (znaci, brat ili neki blizi rodjak muza ne moze biti donator)- za rodjacku donaciju jc nista ne pise, pa pretpostavljam da je sa tim sve OK ili ja nisam skapirala
-zabranjeno utvrdjivanje ocinstva/majcinstva donora

EVIDENCIJA
-licni podaci para koji su u postupku MPO (+vrsta MPO, podaci o donoru, podaci o pocetku i trajanju postupka, trudnoci, porodjaju, zdravlju i razvoju deteta)
-o donoru (licni i zdravstveni podaci o donosu i njegovim srodnicima, datum uzimanja celija, podaci o rezultatima pregleda donora i ispitivanja polnih celija)

PODACI KOJE VODI UPRAVA ZA BIOMEDICINU CUVAJU SE KAO SLUZBENA TAJNA

"Odavanje" podataka
-dete zaceto doniranim celijama ima pravo da iz medicinskih razloga trazi podatke o donoru koje su od medicinskog znacaja kada napuni 18 godina, ili kada je napunilo 15 godina i steklo poslovnu sposobnost (davanje podataka se NE odnosi na davanje licnih podataka o donoru). Takodje, LEKAR deteta (dakle, ukoliko je dete mladje od 18, odn. 15 godina) moze iz medicinskih razloga traziti podatke o donoru kako bi se otklonio rizik po zdravlje deteta

To je otprilike ono sto sam uspela izvuci a da mi se ucinilo relevantno, mozda mi je promaklo stogod Embarassed


Poslednji izmenio nabla dana 30/5/2009, 08:59, izmenjeno ukupno 1 puta
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od nabla 30/5/2009, 08:54

Meni se generalno svidja nas predlog, jedino mi smeta zabrana adopcije embriona i surogat majcinstva.
Moguce je da je zabrana adopcije embriona "prikrivena" brana za homoseksualne partnere, ali nazalost time su ostetili parove azzo + POF. Npr. Lily je u jednom trenu bila u takvoj situaciji, jer ako se secate njihova pocetna dgn je bila azzo, pa ubrzo potom je ona usla u POF.
A koliki je problem devojkama kojima je potrebna surogat majka....

Eh sad, zao mi je i sto se zakonom zabranjuje "nuclear transfer", a verovatno i transfer citoplazme. Mislim, trenutno to nije neki problem jer to kod nas niko ne radi, ali time se sprecava razvoj i te grane MPO-a!
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od nabla 30/5/2009, 10:14

Procitala sam komentare- uzasavajuci!

Sad se setih, na Krstarici je bila diskusija u slicnom tonalitetu. No
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od bokica 30/5/2009, 10:19

ovaj nas zakon je mnogo prihvatljiviji
mozda ne treba ni da cudi sto ljudi ne razumeju
kada nekome pocnem da objasnjavam neke stvari, vidim da me gledaju kao da nisam normalna
rode troje dece, a ne znaju ni sta je ovulacija
mada je Anuska, potpuno upravu da ti moralisti ne bi imali nikakvih etickih dilema da uzmu tudji organ
bokica
bokica

Broj poruka : 1566
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od black magic woman 30/5/2009, 11:43

I meni se ovaj nas predlog dopada,ali se slazem saNablom u vezi surogatstava i adopcije embriona.Licnopoznajem devojku kokoj je surogat jedino resenje,sada ga na zalost nece imati kod nas,a nije u finansijskoj situaciji da problem resi u inostranstvu.Takodje poznajem par koji zivi u Rusiji i koji je putem surogat majke dobio dete i koliko ih je to finansijski kostalo.Mislim da je i u Rusiji surogatstvo jos uvekl lov u mutnom,jer su oni prolazili pakao sa surogat majkom,borbom sa njenim neadekvatnim ponasanjem trudnice( pusila,pila...)non stop ih zvala za jos novaca,zamalo da odustanu od svega,ali eto zelja za potomstvom prevazilazi sve.
Beba im je bila non stop bolesna....sve su to rizici koje su oni prihvatili zarad deteta.

Nismo ni svesni koliko ljudi oko nas ne znaju osnovne stvari o reprodukciji.Oni koji nemaju problem misle da je najlaksa stvar na svetu dobiti dete.Lepo legnes,rasiris noge,malo uzivas i eto ga za devet meseci!!!
Moja prijateljica( uzgred intelektualka) koja se u 35-toj setila dapravi dete(ranije nije o tome uopste razmisljala) zapanjuje me svojim neznanjem o sopstvenom telu,o neznanju o polnoprenosivim bolestima,polnim hormonima....ali opet da se nije srela sa problemom da pokusava vec izvesno vreme i nista,ne bi ni postavljala takva pitanja,bila bi suvisna.Covek tek kada se susretne sa sopstvenim problemom pocne da razmislja,do tada je mozda x njegovih prijatelja ili ljudi koje poznaje imalo taj isti problem,ali to nije bio NJEGOV PROBLEM,a samim tim ni problem uopste.
Ni mi,koje imamo ove nase probleme,ne razmisljamo o ljudima kojima je potrebna dijaliza svakodnevno ili kojima je uradjena neka intervencija na srcu,ili imaju neke druge probleme,ali to ne znaci da bi glasali za zabranu transplatacija ili nekih drugih intervencija koje bi pomogle ljudima da zive i uzivaju u svojim zivotima kao i mi ostali.
black magic woman
black magic woman

Broj poruka : 197
Datum upisa : 20.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od tanja68 30/5/2009, 12:33

Konacno da me i ovi nasi necim prijatno iznenade Wink predlog mi izgleda sasvim ok. Ipak pitanje je sta ce biti stvarno u prakse kada to pocne i da se primenjuje posto smo mi poznati po nalazenju rupa i izbegavanju svega i svacega.Eto bar smo probali da se odlepimo od samog dna gde smo bili samim tim sto je drzava odobrila bar tu jednu besplatnu vto koju sam ja uzgred receno i iskoristila u poslednjem trenutku pred navrsenih 38god.
Sto se tice razumevanja ljudi koji nemaju problem kao mi ja ga licno i ne ocekujem jer zasto bi oni uopste i znali sve ovo sto mi silom prilika znamo ali ocekujem da kada nesto ne znaju i ne komentarisu a ako vec to zele onda neka se i informisu o tome.Sta mislite kakvi bi komentari kod nas bili na donacije..... verovatno isti kao i u Hrvatskoj.
I sad kad smo kod razumevanja tudjeg problema evo poci cu od sebe koliko ja razumem ljude kojima je potrebna transplatacija organa. Ne kazem da ne razumem tezinu problema ali kako opravdati to sto ja jos nemam donatorsku karticu a milion puta sam do sada to mogla da uradim. Nikad se ne zna sta nosi dan a sta noc pa nije iskljuceno da mi se sutra vec nece nesto desiti.... a eto mozda je neki deo mene nekome mogao da spase zivot.
tanja68
tanja68

Broj poruka : 338
Location : Sabac
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od Anuska 1/6/2009, 14:53

Mislim da se "terapija genima primitivne brazde" odnosi na sledece:

Nakon stadijuma blastociste (4-5 dan razvica embriona, 100-ak celija) dalji razvoj embriona ide u pravcu gastrulacije, stvaranja vise celisjkih linija tj. slojeva. U tom procesu se na povrsini embriona stvara tzv. primitivna brazda.
E, sad, genska terapija i terapija sa "stem celijama" embriona je danas dozvoljena (ne u svim zemljama) samo do stadijuma blastociste. Naime, prema nekim bioeticarima, istaknutim naucnicima, stvaranje primitivne brazde - sto je negde oko 14 dana embriogeneze, se smatra tackom nastanka jedinstvenog, potencijalnog ljudskog bica. Stoga oni smatraju da eksperimenti na ljudskim embrionima mogu biti dozvoljeni samo do tog perioda. U te zakone izgleda spada i nas, ocigledno. Koliko ja to razumem, onda je dozvoljeno eksperimentisanje sa ljudskim embrionima do stadijuma gastrule,
-dozvoljen naucno-istrazivacki rad nad ljudskim embrionima ukoliko predmet istrazivanja nije moguce obaviti nad zivotinjskim embrionima (u te svrhe se koriste embrioni neodgovarajuceg kvaliteta za transfer, kao i oni embrioni koji bi morali da se puste da umru- potreban pismeni pristanak partnera)
osim ako nije u pitanju
genetska manipulacija nad embrionom- menjanje genoma (osim ako se time sprecava nastajanje teske nasledne bolesti)
i
produkcija embriona zarad iskljucivo istrazivacke svrhe

Nas zakon je, realno, dosta liberalan, i nije tako los. Mada nisam shvatila da li je dozvoljeno koriscenje embriona (do stadijuma gastrule) za gensku terapiju i terapiju stem celijama? Jer, to bi potencijalno mnogima pomoglo... moglo bi se shvatiti kao jedna vrsta transplantacije. Ali, verovatno je problem sto se ne moze dobiti dovoljna kolicina stem celija samo od embriona koji bi i inace propali... a nikako se ne slazem sa ovim poslednjim: da se embrioni ciljano proizvode u te svrhe. Jer onda nikad kraja malverzacijama...


Inace, eksperimenti na ljudskim embrionima se prevashodno odnose na uzimanje celija embriona kao izvor "stem celija" koje su u toku embriogeneze posebno uspesne za potencijalnu gensku terapiju jer se samo-obnavljaju i nema potrebe da se genska terapija primenjuje iznova i iznova u toku zivota kao sto je slucaj kad se koriste adultne stem celije.
Zigot (oplodjena jajna celija) je jedina totipotentna celija (moze SVE, da se diferencira u bilo kom pravcu), svaka sledeca deoba sve do stadijuma gastrule daje pluripotentne celije (mogu MNOGO ali ne sve, vec postoji izvestan stepen doiferencijacije) a od gastrule - koji neki biolozi proglasavaju najvaznijim stadijumom u stvaranju coveka! - desava se najvaznija diferencijacija. Pretpostavljam da je samim tim ovaj period najvazniji za ispitivanje aktivacije i dejstva gena. Ali, za terapiju stem- celijama mislim da je blastocista jos adekvatnija jer se celije mogu koristiti za obnovu veceg broja tkiva.

Sve u svemu, rekla bih da je nas zakon prihvatljiviji od hrvatskog... negde je pominjan uticaj Crkve... Licno mislim da je katolicizam rigidniji i mozda uticajniji kad su ovakve stvari u pitanju. Ali, cinjenica je da je vrlo tesko u ovoj prici postaviti granice... ne bih volela da sam ta koja odredjuje pravila...
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Location : Beograd
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od nabla 2/6/2009, 00:12

Zamolila bih devojke koje imaju hrvatske dokumente (ako takvih ima) da potpisu Rodinu peticiju za obustavljanje njihovog predloga MPO zakona.
Hvala vam unapred! sunny

http://www.roda.hr/apeli.php?ID=4
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od rikikiki 2/6/2009, 10:37

nabla ::Zamolila bih devojke koje imaju hrvatske dokumente (ako takvih ima) da potpisu Rodinu peticiju za obustavljanje njihovog predloga MPO zakona.
Hvala vam unapred! sunny

[url=http://www.roda.hr/apeli.php?ID=4
http://www.roda.hr/apeli.php?ID=4[/quote[/url]]
love
rikikiki
rikikiki

Broj poruka : 145
Godina : 49
Location : Zagreb
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od Orline 2/6/2009, 11:34

Nabla, srce si, stvarno... Ja sam cesto na Rodi, ali nazalost nemam hrvatske papire. Crying or Very sad
Ako Bosankama bude trebalo- bicu tu.
Riki, da li mogu ljudi koji zive u inostranstvu, a imaju hrvatske papire da potpisu? Znam par takvih, pa bih im javila...
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od Anuska 2/6/2009, 11:43

Eh, ja se rodila u Hrvatskoj, ali nikad nisam sredila te papire, mada sam vise puta htela... Mozda nije kasno Very Happy . Moj brat ih ima jer, naravno, mnogo znaci imati hrvatski pasos. Sto se tih stvari tice, mi smo jos uvek u zapecku Evrope, pa me cudi kako nam je i zakon za MPO moderniji Rolling Eyes
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Location : Beograd
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od tanja68 10/6/2009, 11:53

U svakom slucaju imas kisss od mene a dok oni usvoje zakon mozda vec i budes trudnica

Sta kazete zar nisam prava vestica? Kao da sam znala da je Riki trudna yes
tanja68
tanja68

Broj poruka : 338
Location : Sabac
Datum upisa : 23.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od bokica 19/6/2009, 19:07

evo malo tekstica i reagovanja u Hrvatskoj na novi zakon
ZAGREB, 15. lipnja 2009. - Prijedlog zakona o medicinski
potpomognutoj oplodnji kojeg je predložilo Ministarstvo zdravstva i
socijalne skrbi rigidan je, te uskracuje pravo na roditeljstvo brojnim
parovima koji ne mogu imati djecu, poruceno je sa današnjeg okruglog
stola u organizaciji Kluba zastupnika SDP-a.#L#
SDP je nezadovoljan što tim zakonskim prijedlogom nije dozvoljeno
zamrzavanje zametaka, vec samo jajnih stanica i spermija, te se žena
stoga mora podvrgavati dodatnim traumatiziranjima u postupku
medicinski potpomognute oplodnje. Takoder lijecenje neplodnosti, kako
ga predvida sporni zakon, odnosi se samo na osobe koje su u braku što
je, kako isticu u SDP-u, nedopustivo.
*Clan saborskog Odbora za rad, socijalnu politiku i zdravstvo Mirando
Mrsic (SDP) rekao je kako je u Hrvatskoj postojala dugogodišnja praksa
zamrzavanja zametaka i jajnih stanica, a ta uspješna praksa hrvatske
medicine novim ce zakonom nestati.
Iskustvo struke kaže da kada se zamrzne jajna stanica, šansa da je se
oplodi kada se odmrzne manja je od jedan posto, rekao je dodajuci da
ce se, zbog zabrane zamrzavanja zametaka, žene izlagati opetovanom
riziku hormonske stimulacije.
Zamrzavanje zametaka uobicajena je praksa velikih medicinskih centara
u EU, a Hrvatska ce biti jedina zemlja u Europi u kojoj ce to biti
moguce, ustvrdio je Mrsic dodajuci kako je cak i onaj zakon iz 1978.
bolji od sada predloženog.
Predsjednica Kluba zastupnika SDP-a Milanka Opacic iznijela je
zabrinjavajuci podatak, prema kojem samo u Gradu Zagrebu ima 28 posto
neplodnih parova.
Dr. Veljko Vlaisavljevic iz Klinickog centra u Mariboru i clan
Upravnog odbora Europskog udruženja za humanu reprodukciju i
embriologiju ustvrdio je da danas reproduktivna medicina ide u smislu
što manjeg traumatiziranja pacijenata u postupku vantjelesne
oplodnje.
U Sloveniji se, kako je kazao, prilikom medicinski potpomognute
oplodnje ne provjerava bracni status parova, a zamrzavanje zametaka je
dozvoljeno.
Prema podacima jedne studije koje ce uskoro biti objavljena, kako je
rekao Vlaisavljevic, tijekom studenoga prošle godine 44 para iz
Hrvatske bilo su na umjetnoj oplodnji u inozemstvu i to njih 28 u
Sloveniji, 15 u *Ceškoj, te jedan par u Belgiji.
Karmen Simic iz udruge Rode rekla je kako je prijedlog zakona o
medicinski potpomognutoj oplodnji najradikalniji je i
najrestriktivniji u Europi. Slican je zakon donedavno imala Italija,
no Ustavni je sud to riješio na zadovoljstvo talijanskih gradana.
bokica
bokica

Broj poruka : 1566
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od bokica 19/6/2009, 19:09

A SAD STA KAZE MINISTAR
ZAGREB, 15. lipnja 2009. - Ministar zdravstva i socijalne skrbi
Darko Milinovic rekao je danas kako je protiv velikih izmjena
zakonskoga prijedloga o medicinski potpomognutoj oplodnji te da se ne
slaže s oporbom u ocjeni da je taj zakonski prijedlog diskriminirajuci
jer zabranjuje zamrzavanje zametaka i dopušta lijecenje neplodnosti
samo osobama koje su u braku.#L#

Rijec je o vrlo složenu zakonu koji otvara niz vjerskih i etickih
pitanja, i u kojemu god obliku da ga se donese, sigurno je da ce biti
onih koji s njim nece biti zadovoljni, ocijenio je ministar.
"Ovo je samo nacrt zakona koji je pripremilo ministarstvo zdravstva i
vidjet cemo što ce donijeti saborska rasprava. Ja sam protiv neke
velike promjene tog zakona", rekao je ministar na novinarski upit hoce
li taj prijedlog biti promijenjen s obzirom na to da su protiv njega
osobe iz struke, oporba i nevladine udruge.
"Struka je konzultirana dok je nacrt zakona sastavljan", istaknuo je
ministar, dodavši kako po njegovim obavijestima ni struka ni javnost
nisu protiv.
Za SDP-ovu ocjenu da ce to biti najkruci zakon u Europi, Milinovic je
rekao kako SDP za cetiri godine, koliko je bio na vlasti, nije imao
hrabrosti predložiti taj zakon.
"Javna rasprava o tom zakonu traje vec 15 godina i nitko nije imao
hrabrosti predložiti nekakav njegov nacrt, osim SDP-a kad je prešao u
oporbu. Dok je bio na vlasti, nije imao za to hrabrosti", rekao je
ministar i dodao kako to govori o kakvu je složenu zakonu rijec.
Ustvrdio je da zakon dira niz vjerskih i etickih pitanja i, bez
obzira na njegov konacan oblik, sigurno je da s njim nece svi biti
zadovoljni.
bokica
bokica

Broj poruka : 1566
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od Orline 2/7/2009, 22:59

Podizem temu.
Na sledecem linku je sadrzaj letka kojeg Hrvatice dijele obicnim gradjanima da bi ih uputile u istine i predrasude u vezi MPO, a sve zbog izglasavanja ovog novog, njima jako nepovoljnog zakona.
Nama moze biti interesantan, jer je na lak razumljiv nacin objasnjeno kroz sta zene prolaze dok su u ovoj prici. Za obicne ljude naravno, koji su van ovih sfera yes
http://www.roda.hr/_upload/dokumenti/MPOinfo.pdf
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od nabla 9/7/2009, 00:22

joooooooooooooj, jeste gledale HRT1 "Otvoreno"...ne mogu da verujem kako sam se iznervirala.
Riki, ovaj tvoj Bauman je mutav!!!! Ne mogu da verujem da su svi ostali, nemedicinari, srcaniji govornici nego onaj koji najvise zna o celoj prici. Potpuno je bled utisak ostavio u odnosu na ostale. A gledaoci koji nisu iz te price, koji nemaju saznanja iz prve ruke, veruju samo onome koji deluje ubedljivo.
Aaaaaaaaaaaa, bas, bas su me izbacili iz takta!

Nadam se da mi necemo imati ovakve bisere kad nas zakon dodje na raspravu!
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od andro-gen 11/7/2009, 00:47

nabla ::joooooooooooooj, jeste gledale HRT1 "Otvoreno"...ne mogu da verujem kako sam se iznervirala.
Riki, ovaj tvoj Bauman je mutav!!!! Ne mogu da verujem da su svi ostali, nemedicinari, srcaniji govornici nego onaj koji najvise zna o celoj prici. Potpuno je bled utisak ostavio u odnosu na ostale. A gledaoci koji nisu iz te price, koji nemaju saznanja iz prve ruke, veruju samo onome koji deluje ubedljivo.
Aaaaaaaaaaaa, bas, bas su me izbacili iz takta!

Nadam se da mi necemo imati ovakve bisere kad nas zakon dodje na raspravu!

:-))
a i ti si gledala...
ma bauman (ili kako sam ga nazvao bau-bau man) je ok, samo je, kako mi se čini, cijela emisija bila pro formae i on je rekao samo ono što je u njegovoj kompetenciji. inače je pričljiv poprilično, par puta sam sjedio u kafiću kraj njega, usta ne zatvara. nije agresivan, a agresivci uvijek dalje doguraju.
a sada... ne znam što da ti kažem.
ma tu se sad svašta nešto počelo događati. ako se u sr nešto prvo promijeni, onda se upire prstom i urla "evo, kako oni mogu..." i odmah se porađuje na tom planu. a vjerujem da je ista stvar i kod vas.
isto je to nebo nabla, sve je to isto...
doduše, mpo je sad u nekom drugom planu, potisnut ostavkom premijera, pustim milijardama duga, nadolazećim mmf i sličnostima.
ali znaš što...
mpo nema granica. imam osjećaj da ćemo brrrzo unisono djelovati.
read my lips!
andro-gen
andro-gen

Broj poruka : 134
Godina : 56
Location : Zagreb
Datum upisa : 24.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predlog zakona o MPO-HR&SR Empty Re: Predlog zakona o MPO-HR&SR

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu