KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

+79
Dora1
BabyBear
Bobac
Mrki92
Mimi12
Vanja80
masato
Danijellla
alex11
jelenko
Magnolie
AriesGirl
tatjanica
Ancica 87
Vecka
Sanjci87
libertte
Vilhelmina
Smrdica
saska1
pluton1
jelena*mama2andjela*
cicifu
Sofija Veks
dragana76ns
d77
smarija
Niny
Stenli
ragaco
Klarica
KoMetaK
tetreb
fmala
ivka
zvoncica36
JecaPereca
lenabeograd
nitnica
Tinche
noja
plavaptica
fight&faith
darling_buds
Ninche
bulevarka
Ema78
lolipop
pegaz
Leda
jagodica
heart84
maki79
mijaki
darija79
Botox
bebko
lilly13
nina26
maus
Orline
nena86
lena
Amora
cipiripi
dajka
dr mali pariz
nesalela
catherine290505
buby
nena beba
Nefertari
zoxa
Lily
nabla
HappyGirl
Admin
mijica
Kata
83 posters

Strana 1 od 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći

Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Kata 3/1/2009, 21:54

dakle, drage buduce mame, ako je koja obavljala neki, ili ste naisle na nesto korisno....
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od mijica 3/1/2009, 22:31

Dabl test, odnosno kombinovani test se radi u periodu od 11w+2 do 13w+6 i najbolje ga je uraditi u 12 nedelji.
Kombinovani test podrazumeva da se uradi rani dabl test ali se biohemijskim parametrima fb-HCG i PAPP-A dodaje i jedan specifičan ekspertni ultrazvučni pregled.
Ekspertnim UZ pregledom određuje se precizna starost trudnoće, meri se veličina bebe i gleda se debljina nabora na vratu (NT-Nuchal translucency) i nosne kosti.
Dobijeni zbirni rezultat i pouzdanost ovog testa je oko 90%
mijica
mijica

Broj poruka : 488
Godina : 48
Location : Novi Sad
Datum upisa : 16.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Admin 17/1/2009, 14:07

Testiranjem do zdravog ploda

U Srbiji danas živi oko 2.000 dece s genetskim poremećajem, a najčešća anomalija je Daunov sindrom. Svaka trudnoća nosi određeni rizik da dete bude s hromozomskim anomalijama, ali kod starijih žena taj rizik se znatno povećava. Tako, recimo, kod žena koje su stare 20 godina, u momentu rađanja deteta, rizik da rodi dete s Daunovim sindromom je mali i svako hiljadito dete koje se rodi ima ovaj nedostatak. Kod trudnica od 40 godina, u momentu rađanja deteta, taj rizik je daleko veći, odnosno od 69 rođene dece, jedno ima ovaj hromozomski poremećaj.

- Jedini put da se uradi dijagnoza sa stepenom pouzdanosti od 99 odsto je amniocenteza, odnosno vađenje plodove vodice. Međutim, to je invazivna metoda koja nosi rizik da se izgubi trudnoća. Zbog toga su uvedene skrining testovi, kojima se otkrivaju anomalije kod ploda.
Ukoliko ovi testovi pokažu da se radi o visokorizičnoj trudnoći, tek onda se trudnica upućuje na vađenje plodove vodice. Skrining metode su uvedene da bi se uradio rizik za svaku trudnoću, nezavisno od broja godina - objašnjava dr Dejan Maletić, načelnik ginekologije u KBC "Zvezdara" i dodaje da su testiranja koja otkrivaju anomalije kod deteta počela da se obavljaju u ovoj ustanovi pre tri godine.


On kaže da postoji nekoliko neinvazivnih analiza koje se rade u ovoj ustanovi. Dabl test se radi putem krvi trudnice od 15 do 20 nedelje trudnoće. Stepen pouzdanosti ove metode je 65 odsto. Posle toga dodata je još jedna analiza, takozvani tripl test, koji se radi u istom periodu trudnoće, ali je pouzdanost ovog testa od 75 do 78 odsto.
Pouzdanost testiranja se povećala na 80 odsto pojavom ranog dabl testa, koji se radi do 12. nedelje trudnoće. Kasnije se na tripl test dodaje još jedan parametar, i to je takozvani kvadrupli test. Stepen pouzdanosti je 86 odsto.

- Konačni napredak je uvođenje kombinovanog testa, koji se radi prema određenim kriterijumima koje propisuje Fondacije za fertalnu medicinu iz Londona. Kombinovani test se radi od 11. do 13. nedelje i šest dana trudnoće. On podrazumeva da se uradi rani dabl test, ali se biohemijskim parametrima dodaje i jedan specifičan ekspertski ultrazvučni pregled. Radi ga posebno obučena ekipa i kvalitet njihovog rada je na stalnoj proveri. Dobijamo zbirni rezultat i pouzdanost ovog testa je 95 do 98 odsto - dodaje dr Maletić.

Ovim skrining testovima, osim Daunovog sindroma, otkrivaju se i druge hromozomske anomalije kod ploda, kao što su Edvardsov sindrom, SLO sindrom. Inicijator ovog projekta je Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj, a ideja je da cela Srbija bude pokrivena skrining testovima. Troškove testiranja sada snose trudnice, a razmatra se mogućnost da ubuduće testiranje plaća Republički zavod za zdravstveno osiguranje.

- Prve godine uvođenjem testiranja u našoj ustanovi nije rođeno nijedno dete s Daunovim sindromom. U naredne dve godine od testiranih trudnica nismo imali dece s Daunovim sindromom, dok od netestiranih jesmo. Savremenim testovima za dva do tri dana uradi se i skrining i genetika i dobije se dijagnoza. Ukoliko se pokaže da plod ima hromozomsku anomaliju, sve je završeno do 12 nedelje trudnoće, tako da trudnica može, ukoliko želi, bez problema da prekine trudnoću - kaže dr Maletić.

TESTIRANJE
U KBC "Zvezdara" ultrazvučni pregled i izračunavanje hromozomskog rizika se ne naplaćuje trudnicama, dok se skrining testovi plaćaju oko 1.200 dinara. Osim KBC"Zvezdara", ova testiranja rade i GAK "Narodni front", Institut za majku i dete, ali i pojedini domovi zdravlja.

Izvor: GLAS JAVNOSTI, S. Tanasić
Admin
Admin
Admin

Broj poruka : 112
Location : Beograd
Datum upisa : 04.12.2007

https://kutak.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Admin 17/1/2009, 14:29

Možda nekom bude potrebno, tu imate opisane metode prenetalne dijagnostike

Ordinacija za genetiku i pedijatriju
http://www.genetika.co.yu/
Admin
Admin
Admin

Broj poruka : 112
Location : Beograd
Datum upisa : 04.12.2007

https://kutak.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Kata 17/1/2009, 19:08

super, lepo su objasnjene neke stvari!

nego, ja imam pitanje za zene koje su upucenije. Danas sam pricala sa jednom poznanicom koja je trudna 20 dana vise od mene. Rekla mi je da je radila betaHCG i da joj je rezultat previsok i da su joj zakazali konsultacije sa geneticarom.
Nisam htela nju nista dalje da pitam, ali mi nije bas najjasnije kakve to sad ima veze jedno sa drugim... i blago sam ostala zbunjena Shocked
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od HappyGirl 17/1/2009, 20:37

Koliko sam ja upoznata kada je u prvom trimestru trudnoće free beta hcg visok sumnja se na mogućnost rizika na postojanje hromozomskih anomalija ploda kao što su DS, ES, SLO sindrom. E sad pošto visok fbhcg može ali i ne mora biti pokazatelj da zaista i postoji anomalija, zato je šalju da uradi i dodatne analize.
Nadam se da će se javiti ženice koje imaju iskustva.


Poslednji izmenio HappyGirl dana 16/8/2009, 08:24, izmenjeno ukupno 1 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od HappyGirl 17/1/2009, 21:19

Posebne pretrage u trudnoći

Ako postoji potreba (dob trudnoce, izloženosti zračenju, nasljedne i stečene kromosomske i druge anomalije u krvnih srodnika), liječnik će vas uputiti u genetsko savjetovalište gdje će te, na vrijeme, dobiti potrebne informacije o nužnosti dodatne dijagnostičke obrade (double odnosno triple test, rana amniocenteza i sl.).

Ako je bolest na vrijeme utvrđena, trudnoća se, ako to želite, može prekinuti. No, obzirom da svaka od ovih pretraga nosi određene rizike, ako mislite da bi bez obzira na nalaz zadržali dijete, posavjetujte se sa svojim liječnikom da li da uopče obavljate navedenu pretragu. Rezultati testova ponekad mogu biti upitni i, još gore, voditi na krivi trag.

Uzimanje uzorka korionskih resica test je koji se može napraviti u vrlo ranoj trudnoći ispitivanjem djelića tkiva koje se kasnije razvija u posteljicu. Uzorak tkiva obično se vadi kroz ulaz u maternicu. Triple i double test omugućuju usporedbu određenih parametara u krvi trudnice (alfa-fetoprotein, beta hCG i estriol) i njene starosti, sa standardnim krivuljama te na taj način daju procjenu individualnog rizika za triosomiju 21. kromosoma – Downov sindrom.

Amniocenteza je transabdominalna punkcija plodove vode.
Izvodi se pod kontrolom ultrazvuka i služi za otkrivanje nasljednih i stečenih kromosomskih i drugih anomalija.

Više o triple i double testu

Ovaj jednostavan krvni test mjeri razinu tri kemikalije u majčinoj krvi: alfa-fetoprotein (AFP) te hormone estriol i humani korionični gonadotropin (hCG). Test se izvodi između 15. i 18. tjedna. On ne identificira postojanje niti jedne specifičneanomalije već samo prisutnost kemikalija koje mogu indicirati rizik. Postoji i double test koji mjeri dvije vrijednosti, što znači da pokazuje rezultate s manjom točnošću.

Ako test pokazuje veću količina alfa fetoproteina od normalne može značiti da nosite blizance, da ste u višem stadiju trudnoće nego što ste mislili ili da dijete ima veliku abnormalnost. Najčešća abnormalnost koja dovodi do porasta razine AFP-a je oštećenje stupa kralježnice, npr.spina bifida. Ako test pokaže da imate povišenu razinu AFP-a, napravit će se ultrazvučni pregled i još neke krvne pretrage. Ako ni time abnormalnost nije isključena, vjerovatno će vam predložiti amniocentezu. Bolnice opskrbljene modernim ultrazvučnom opremom možda se neće koristiti AFP testom krvi.

Više o amniocentezi

Amniocenteza se može koristiti za otkrivanje nekih abnormalnosti djeteta, kao npr, Downova sindroma i spine bifide. Ne izvodi se rutinski, jer u jedne od sto žena dolazi do pobačaja. Test se izvodi između 14. i 18. tjedna trudnoće. Liječnik će vam predložiti amniocentezu ako ste stariji od 35 godina, jer što je veća vjerovatnost da dijete ima Downov sindrom, ako u vašoj obitelji postoje nasljedne bolesti kao spina bifida, ako ste imali povišenu razinu AFP-a.
Amniocenteza je procedura u kojoj se iz majčine maternice uzima dio amniotičke tekućine koja okružuje bebu. Amniotička tekućina cirkulira unutra i van bebinog tijela te stoga sadrži neke od bebinih stanica. Te se stanice mogu pregledati kako bi se vidjelo postoji li poremećaj poput Down sindroma, spine bifide, cistične fibrioze, Tay-Sachsa, anemije matičnih stanica ili anencefalije.

Ovaj test se koristi za dobivanje informacija o bebinom genetskom statusu i mogućnostima genetskih nasljednih bolesti. Također može utvrditi i spol bebe. Usto, ako postoje sumnje da će se beba roditi prerano, amniocenteza može odrediti jesu li bebina pluća dovoljno razvijena za normalno disanje nakon poroda.

Kroz trbuh u majčinu se maternicu uvodi šuplja igla. Može se koristiti lokalna anestezija iako je i dalje moguć osjećaj nelagode. Prije amniocenteze radi se ultrazvuk kojim se određuje položaj bebe i posteljice, kako ih se ne bi pogodilo iglom. Za pregled se uzima otprilike 15 g amniotičke tekućine. Test bi trebao trajati manje od 30 minuta.

Ako ste odlučili ići na amniocentezu, morat ćete uzeti slobodan dan. Ona se radi u liječničkoj ordinaciji ili bolnici. Vjerojatno će vam savjetovati da nakon testa kod kuće legnete i odmarate. Rezultate testa dobit ćete nakon 2-3 tjedna. Osim ako to izričito ne zatražite, neće vam otkriti djetetov spol.

Već je ranije spomenuto da ACOG sada preporuča manje invazivni triple test za sve trudnice iznad 35, a amniocentezu tek ako se njime utvrdi visok rizik. Genetske bolesti pojavljuju se kod djece žena svih dobi, dok se genetski incidenti, poput Down sindroma, češće pojavljuju kod djece starijih majki. To je jedan od razloga da je do nedavno u nekim zemljama amniocenteza rutinski provođena svim ženama iznad 35-te. Može biti ipak da su stvarni uzroci genetskih anomalija drugi faktori povezani s godinama – prehrana, opće zdravlje, vježbanje, izloženost radijaciji i otrovima u okolišu, a ne sama dob. Stoga dob ne predstavlja isključivi pokazatelj rizika. S vašim liječnikom možete razgovarati o pitanjima povezanim s vašim osobnim rizicima.

Iako amniocenteza može dijagnosticirati stotine bolesti i stanja, najtočnija je kad laboratorij traži točno određena stanja. Procedura ima dvije velike mane u odnosu na reagiranje nakon rezultata. Do rezultata može proći 2 ili 3 tjedna, a test se obično izvodi tek na kraju četvrtog mjeseca, kad ima dovoljno tekućine za testiranje. To znači da, ukoliko se dogodi pogreška, koja se pojavljuje u dva posto svih testiranja, možedoći do potrebe za ponavljanjem testa i time do odgađanja krajnjih rezultata do razdoblja iznad sredine trajanja trudnoće.

Amniocenteza nosi rizik za pobačaj od 1 do 3 posto (skoro tri puta više nego u trudnoćama u kojima se nije izvodila). Rizik može biti neznatno manji ako ju provodi iskusna osoba. Studije također pokazuju rizik od rađanja beba sa smanjenom porođajnom težinom kod otprilike 0,5 posto žena koje su provodile test, kao i povećanje sindroma respiratornog poremećaja kod njihove dojenčadi.

Nuspojave same procedure uključuju grčeve, krvarenje i curenje plodne vode. Ove nuspojave mogu biti minorne, ali i vrlo ozbiljne. Dodatno, žene kod kojih test mora biti ponovljen povećavaju rizik od pobačaja za 3 do 6 posto.

Više o uzimanju uzorka korionskih resica

Neki nasljedni poremećaju mogu bit otkriveni u vrlo ranoj trudnoći ispitivanjem djelića tkiva koje se kasnije razvija u posteljicu. Ovu pretragu je moguće napraviti između 6. i 8. tjedna trudnoće. Prednost je uzimanja uzoraka korionskih resica u tome što se u slučaju abnormalnosti djeteta, ako roditelji to žele, prekid trudnoće može izvesti rano. No, stopa spontanih pobačaja je kod ove pretrage viša nego kod amniocenteze.

Postupak se izvodi tako da se mali uzorak koriona, vanjske vrećice koja okružuje embrij tijekom prva dva mjeseca trudnoće uzima zajedno s tkivom sličnim vlasima kose koje raste iz koriona. Njih se proučava kako bi se kromosome fetusa ispitalo na genetske abnormalnosti.
Test se radi u bolnici. Leći ćete kako bi se ultrazvukom točno odredio položaj bebe u vašem trbuhu. Tada se šuplja igla kroz vaš trbuh (ili vaginu) uvodi u maternicu i uzima uzorak iz posteljice. Test je ponekad bolan, ali traje manje od 45 minuta. Rezultati su dostupni nakon otprilike 10 dana.

Ovo je elektivan test koji nije medicinski nužan. Uobičajeno se radi u slučajevima kad je rano otkrivanje važno pacijentu i liječniku zbog visokog genetskog rizika za određene bolesti. Zbog visokih rizika, test se ne preporuča za većinu trudnica.

Uzimanje korionskih uzoraka nije jednako precizno kao amniocenteza u utvrđivanju prisutnosti Down sindroma i ne može utvrditi rizik od poremećaja u živčanom sustavu kao što je spina bifida.

Neke studije pokazuju rizik od pobačaja u razmjeru od 1 do 5 posto, mnogo više nego kod amniocenteze gdje je on 1 do 3 posto te skoro šest puta veći prosječni broj pobačaja. Ako se igla radije uvodi kroz trbuh (danas češće prakticirano) nego kroz vaginu, rizik se smanjuje.

Drugi problemi koji se povezuju s ovim testom uključuju češće preuranjene porode, deformacije lica i udova, razderanost cerviksa te infekcije kod majke. Ovo se češće događa ako se test radi prije desetog tjedna. Postoji i visoki postotak lažno pozitivnih i neispravnih testova koji se moraju ponoviti, češće nego kod amniocenteze.
Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Zajedno5

Emocionalni utjecaj posebnih pretraga

Emocionalni utjecaji testova nisu dobro istraženi. To znači da ćete morati preuzeti odgovornost za odluku na sebe i svoju obitelj.

Jedan od najočitijih efekata svih ovih testova jest da pridonose
"medikalizaciji" vaše trudnoće. Pokušavanje pretvaranja zdrave trudnoće u medicinsko iskustvo može uzrokovati nepotrebnu zabrinutost te naginjanje da se izbjegne stvaranje veze s bebom sve dok nije "sigurno" da je sve u redu. Prolaženje ovih testova može učiniti da zaboravite kako je rađanje normalan proces kojeg se ne treba bojati. I zapamtite kako nijedan od ovih testova nije u potpunosti točan.

Ustvari, negativne se posljedice mogu javiti ako se zabrinjavate zbog stvari koje se obično riješe same od sebe (kao rana dijagnoza placente previe npr. na rutinskom ultrazvuku). Teško je od sebe otresti tjeskobu razmišljanja je li sve u redu. Dvotjedno čekanje rezultata amniocenteze može biti vrlo stresno, čak i kad imate sve razloge za vjerovanje da ste vi i vaša beba zdravi.

Roditelji koji su posebno strašljivi i misle da će se bolje osjećati ukoliko naprave ove testove, još bi pozornije trebali uzeti u obzir ove informacije. Možete misliti da će vam prenatalni testovi dati osjećaj sigurnosti, ali ukoliko ne postoji prava indicija visokog rizika, ovi testovi mogu voditi do krivih zaključaka. Sigurnost možete pronaći u raspravljanju o svojim brigama s vašim liječnikom koji će uzeti vremena za slušanje i objašnjavanje te razgovorom s partnerom, primaljom ili prijateljima.

Mnoge se žene testiraju iako nemaju namjeru prekidati problematičnu trudnoću.
Često je to zbog pritiska obitelji i prijatelja da se "sazna" je li sve u redu, iako ovi testovi ne daju nikakvu garanciju. Reći "ne" pod velikim pritiskom zahtijeva veliku hrabrost. Sjetite se da će prenatalni testovi, učinjeni kako bi udovoljili vašoj obitelji ili partneru, imati posljedice isključivo na vas same. Morate pažljivo promisliti svaki korak ove odluke i preispitati moguće posljedice prije no što odlučite jesu li prenatalni testovi dobri za vas.
Originalni tekst preuzet sa http://www.e-beba.com/index.php




HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Kata 18/1/2009, 19:37

znala sam da moze znaciti viseplodnu trudnocu ili stariju trudnocu, ali nisam znala da moze da ukazuje i na anomalije.
Kata
Kata

Broj poruka : 575
Godina : 46
Location : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Dabl (double) test

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:24

Čet Jul 09, 2009 12:22 am
maša ::Dabl test je stigao, rezultat je malo losiji te mi je preporucena amniocenteza. doca mi je objasnio da ovaj test nema dijagnosticki znacaj i da trebam ostati mirna, amnio je samo njegov predlog, odluka je moja. Rekao je da za 10 godina koliko on radi amnio. desilo se samo jedanput da je amnionska tecnost bila losa, odnosno da je bio poremecaj. Sve ostale su bile ok. Ali, da bismo bili mirni i sigurni on predlaze intervenciju. Na moju konstataciju da sam poor responderka i fsh-ovka a da rizik od pobacaja postoji i na brigu da li bih ikada vise proizvela jajnu celiju i ostvarila trudnocu ako nedo Bog dodje do pobacaja, rekao je da je to sasvim opravdana briga i da se i u tom pravcu treba razmisljati svakako! Rekao mi je da je rizik od pobacaja 0,5%. On amnio radi u 16w2d, znaci imam 4 nedelje da se odlucim hocu li ili ne. Licno mislim da trebam ponoviti rezultat u konzilijumu (ovaj je radjen u beladoni), cisto da uporedim nalaze. Vidim da mi je upitnik popunjavao sam, napisao mi je da sam 74.godiste a 75. sam, napisao je da nisam pusac a jesam, (on je milion posto ubedjen da ja nikada nisam zapalila cigaretu), te ne znam da li sve ovo nesto menja. Po nalazu, free B-hcg je 96,3 u/l Mom corr. 2.17 i tu je neka strelica na gore. Kombinovani screening biohemijski+ultrazvucni rizik u terminu 1:179 i tu je strelica na gore. Dole je objasnjeno ovako: izracunati rizik, biohemijski+ultrazvucni je iznad cut off-a i ukazuje na povecan rizik fetusa na Trisomy 21. Na osnovu dobijenih rezultata moze se ocekivati da 1 od 179 trudnih zena nosi fetus ugrozen T21 dok se kod 178 trudnica ne oceuje da je fetus ugrozen ovim poremecajem. Rizik cut-off iznosi 1:250. Rizi na Trisomy 18 iznosi 1:10000 i uazuje na nizak rizik fetusa. Sada treba dobro promisliti i odluciti da li raditi amnio ili ne. Stres!


Čet Jul 09, 2009 12:34 am
orline ::Uh, teska odluka...Prospartaj malo po rofi, ili postavi pitanje dr Radoncicu sa tim rezultatima, da vidimo sta ti on kaze...
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:27

Čet Jul 09, 2009 12:39 am
Lily ::Mašo,
pišemo se sutra!Samo na brzinu.....
Budi mirna!Molim te!Važno je veoma!
Izvini, ali tvoj dr. nije u pravu za procenat pobačja-nikako!I ja mislim da nije u redu da ćutim, ako znam neku drugu cifru!Primera radi: Prenatal screeening obgyn-na doktoru, u ljepljivoj je -pročitaj obavezno!!!Tamo će ti se procenat , koji je ona dala, poklopiti sa % sa mojom klinikom u Rusiji!Mislim da su naveli oni 4%, a obgyn do 3%!!!
To možda i nije bitno, za sada, za tebe, ali jeste u kontekstu...drugih stvari.....
Ja sam već unapred napravila plan-Konzilijum ...čuh da ih tamo šalje ovaj moj mutavi, pa da ne štrčim odmah,na početku naše "saradnje" ali ići ću i na Institut za majku i dete!
Tako da sam se pripremila na tu cirkusijdu zvanu naše očitavanje dabl testova...
Nisam stigla da pažljivo pročitam sve što si navela od dobijenih vrednosti...Iako ne znam da čitam te rezultate, kao i gomila dr. u Srbiji, izgleda...jer, se stalno javljaju konfuzije oko toga...na svim forumima.....
Za početak imaš Maus, i njen primer!!!
Samo se ne stresiraj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!kada malo iskopkaš, videćeš da ništa nije "crno-belo"!!!!!!!!!!!!!!!!!
Opusti se...smiri se.Polako!
Imaš do 14 nedelje vremena da ponoviš!
Ava smatra da je najbolje sa punih 12!
ajd, draga, laku noć, i ne sekriaj se!


Čet Jul 09, 2009 12:44 am
Lily ::koliko imaš god?


Čet Jul 09, 2009 12:53 am
nabla ::Mozda ce Ane imati koju pametniju na ovaj nalaz...

Bacih pogled na jedan rad (iz one nove knjige- izasla je iz stampe...)

ovo sto si ti radila ne bi trebalo da je double, on se radi izmedju 15. i 20. nedelje i doredjuje nivo alfa-proteina (AFP) i hCG-a

A ti si radila drugaciji biohemijski test (hCG i PAPP-A)+UZ test

pogledacu sutra na Rodi kod Ine da li je stavila vrednosti MoM-a...


Čet Jul 09, 2009 12:55 am
Lily ::hcg se ne radi sada...već između 16-20...i još nešto, ali, ja dotel nisam stigla....
ali se radi PAPP-A sigurno!


nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:28

Čet Jul 09, 2009 1:01 am

nabla ::ma radi se Lily, a vidis uostalom i iz njenih rezultata da je radila.

To sto je ona sada radila je skrining za I trimestar, u II trimestru ide double i triple, pa i quadriple...a postoji i neki najnoviji metod "SEQureDX(TM) Trisomy21" a bazira se na analizi fetalne RNK u plazmi majke, s tim sto rezultati prospektivne studije tek treba sad da se objave prvi put (metod za buducnost).




Čet Jul 09, 2009 1:08 am

Lily ::Moj prvi UZV screening biće sa 12n+3 dana!I tog dana radim i test doble!
dotle se dr i ja ne viđamo!Meni je drago da je dao ovaj dan, jer mi se poklapa sa Avininim, upravo objavlejenim na sajtu prenatal screeningom....Ona je sada radila NT meranja-UZV i double...
ja tako kontam....




Čet Jul 09, 2009 1:13 am

nabla ::Pa onda nesto nije u redu s ovima sto su pisali ovaj rad koji citam...oni kazu double izmedju 15. i 20. nedelje, a triple izmedju 15. i 18. nedelje?????
Doduse, nisu naveli kog autora su citirali, ali su u literaturi dali opsezan popis najnovije relevantne literature.
I autori ovog rada sto citam su geneticari!

Ne znam sta da mislim, valjda onda prakticari bolje znaju nego ovi teoreticari
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:29

Čet Jul 09, 2009 1:14 am

maša ::meni je radjen sa 12w, uz mi kazuje da sam malo u prednosti naspram tikera. A po onom IVF kalkulatoru stoji da sam ovu analizu trebala odraditi izmedju 3. i 23.7. ja je radila 6. Znaci, sve je na vreme odradjeno.




Čet Jul 09, 2009 1:17 am

maša ::Dabl test, odnosno kombinovani test se radi u periodu od 11w+2 do 13w+6 i najbolje ga je uraditi u 12 nedelji.
Kombinovani test podrazumeva da se uradi rani dabl test ali se biohemijskim parametrima fb-HCG i PAPP-A dodaje i jedan specifičan ekspertni ultrazvučni pregled.
Ekspertnim UZ pregledom određuje se precizna starost trudnoće, meri se veličina bebe i gleda se debljina nabora na vratu (NT-Nuchal translucency) i nosne kosti.
Dobijeni zbirni rezultat i pouzdanost ovog testa je oko 90%




Čet Jul 09, 2009 1:17 am

nabla ::Cile, to sto si radila je OK za tu nedelju. Jedino me buni sto ovi pisu da je double ustvari odredjivanje hCG-a i AFP. Pa prema tome, ti sada nisi radila double vec "biohemisjki test", mada je i double biohemijski test.
Ili postoje dva doubla, jedan za I trimestar a drugi za II trimestar?
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:30

Čet Jul 09, 2009 1:19 am

nabla ::
maša ::Kombinovani test podrazumeva da se uradi rani dabl test ali se biohemijskim parametrima fb-HCG i PAPP-A

Ipak je u tome caka, znaci postoje dva double-a, samo sto ih ovi koje citam nisu tako krstili.




Čet Jul 09, 2009 1:26 am

Lily ::hihi..ja mislim da nikako ne mogu da postoje "dva doble", testa....a da se biohem. markeri...koje spominjete baš rade ..kasnije posle 16..najbolje u 18 nedelji....




Čet Jul 09, 2009 1:27 am

Lily ::Mašo, tebi je najvažnija starost po UZV...kao reper za ovaj test....
I, opusti se............
Ima vremena da odlučiš za amnio...polako....




Čet Jul 09, 2009 1:31 am

nabla ::sunma ( pon sij 09, 2006 9:03 pm):
Bok. Imam 35 g i u 17 sam tjednu. Prva mi je trudnoća. Dosad je sve bilo ok, ali dobila sam double test u koje je rizik za Down 1/173, tj povećan. Odmah sam otišla kod dr Kosa u polokliniku Vili na 3D ultrazvuk i kaže da je sve ok. 16.01. imam zakazanu amniocentezu, ali me je užasno strah. Pokušajte mi pomoći da donesem odluku.



Postano: uto sij 17, 2006 12:12 am Naslov:



Danas sam trebala ići na amniocentezu, ali sam zaključila da je puno veći rizik od komplikacija nego da bude problema s bebom. Odluka je bila teška, ali nadam se ispravna. Do 19.06. ću se strpjeti, i nadam se da ću ustanoviti da sam ispravno postupila.




Postano: sub srp 01, 2006 5:40 pm Naslov:



Drage Rode, ovdje MD od Sunma. Veoma sretno i veselo želim želim zaključiti ovu temu. Danas, 01.07. na SD rodila se potpuno zdrava curica Adriana, koja je i bila impuls za ovu raspravu. Mi nismo na kraju željeli amniocentezu i ispalo je sretno i veselo, ali smatram da je pravo svakog roditelja da bez ikakve prisile sam odluči o tome u skladu sa svojim uvjerenjima, ami smo nakon dugog razmišljanja odlučili da ne možemo prihvatiti rizik od 0,5 - 2% u zamjenu da će nam to olakšati ostatak trudnoće. Puno hvala na svim Vašim topicima.


Ovo je mali insert sa Rode.

Cela tema o markerima i dali AC ili ne:
http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=19572&start=0
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:34

Čet Jul 09, 2009 1:31 am

maša ::sad cu iscitati sta obgyn kaze pa cemo da vidimo sta je sta. U svaom slucaju jako je neprijatno dobiti ovakav rezultat, bas sam u dilemi sta uraditi. Koliko poznajem sebe mislim da ce amnio ipak da se radi. OSTAJE SE DVA DANA U BOLNICI, TAMAN DA UPOTPUNIM STAZ ZA STICANJE STANARSKOG PRAVA, HAHAHAHAHA!!!!!




Čet Jul 09, 2009 1:57 am

Lily ::kako 2 dana?Moja kolegenica-odmah kući!
Pričala mi je čak kako su davali ženama da same-KROZ GRADSKI PREVOZ NOSE EPRUVETE DO PALMOTIĆEVE!!!!Ej!Jer, nisu sve u mogućnosti da ih muževi voze....
to se valjda radi samo ambulantno??
Ma, Mašo, imaš Mausicin primer..te ne valja triple, te ovo, ono...kad sve ok!!!
Inače na svim domaćim sajtovima nalazila sam cifru od 1-5%...Ono gore što sam navela je obgyn i Ava...
Zapravo, to i nije nikakakav rizik, ali je i moj simple gin rekao, retko, ali se događa....
Ja bih samo ponovila nalaze i ništa drugo...za sada.....jer, tebe čeka detaljni screening..tek...
meni se npr. ne dopada što čak i moj simplke smatra da ako je ok, dable, da se dalje ne radi...tako ni ta mm sestra nije radila dalje..a pacijent je ovog mog novog dr...Kod mene neće moći tako....Zašto se ne drže standarda???
Meni stvarno dobro došlo ovo što su novo istakli na Avi...oni su se u tekstu pozvali na zvaničan stav ruskog ministarstva zdravlja!Znači, ne mogu da improvizuju, javno objavljeno..a i što bi???
to je web strana od pre neki dan..u potpunosti u skladu sa Screeningom koji je dala obgyn za 2007god.!

jedno je sigurno, naša deca će, stvarno, postati internet manijaci, a tu nema leka!!!!

Nabla, hvala za link, oma ga bacam u moj folderčić..da isproistudiram...ja to....
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:35

Čet Jul 09, 2009 11:24 am

maša ::Evo sta obgyn kaze: po njoj, dabl test se radi u dve faze, prva je merenje vratnog nabora (NT) i iz krvi vrednost PAPA sada kada sam i ja radila, vrednost bete se po njoj radi tek u 15 nedelji! A meni je zapravo vrednost bete visoka i ukkazuj na suspektnu anomaliju....




Čet Jul 09, 2009 12:09 pm

maša ::Evo konacne odluke: ujutru idem u dom zdravlja da ponovim dabl test, obzirom da je potrebno sveze merenje bebe i NT, mora biti najstarije dva dana, dobicu i te vrednosti i odradicu plus u konzilijumu. Onda cemo odluciti sta dalje!




Čet Jul 09, 2009 12:33 pm

maus ::Maso sad cu ti napisati rezultate mog dabl testa(radjen u 12. nedelji)
fb-hCG 31.5 ng/ml 0,73 Corr.MoM
PAPP-A 2,32 mlu/ml 1.22 Corr.MoM
Biochem.risk + NT 1:7111
Double test 1:6723
Age risk 1:356
Trisomy 18 + NT <1:10000

Nt 1,3mm. Nosna kost, zeludac i besika se prikazuju

A tripl test je bio katastrofa

AFP 21.8 ng/ml 0,59 Corr. MoM(neural tube defects-predlagali amnio)
uE3 1.97 ng/ml 0,58 Corr. MoM
HCG 17509 mlu/ml 0.71 Corr.MoM

tr. 21 risk 1:341(predlagali amnio)
age risk 1:356
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:35

Čet Jul 09, 2009 12:58 pm

Lily ::Istovremeno se radi UZV merenje-NT screening i double...ja ću to istog dana...samo što je dr.propustio da mi to kaže, a možda je tek planirao...obzirom na kontakt telefon....Ipak, ja sam to sama, kasnije, saznala....

Ti si i dalje u optimalnom-idealnom terminu da sve ponoviš, i da te ne boli glava...Meni samo nije jasno, zašto nastaju konfuzije sa tim rezultatima, zašto se dobijaju ti statistički testovi koje različito tumače dr...i prognoziraju neke eventualne probleme, a iz priča na forumu, ja saznala da sa bebicam bude sve ok!
ja sam ovo pratila, iako me nije u ono vreme interesovalo, jer me tangirala gentska predispozicija za zdravom bebom............i tako došla do neobičnih iskustava i kontradiktornosti...
Zato, lepo ponovi...uostalom..vidš da obgyn šta kaže obgyn..tek posle svih testova ti dobiješ u procentima rizik ili potvrdu da je sve ok...a to nikada ne možde da bude 100%...Ne sećam se tačno cifre, koju je navela , ali nije više od oko 90%...Prema tome....lagano...Samo da se ne stresiraš!!
Mašo, pa koliko imaš godina?

Pročitala na doctoru, muž neke žene koja je prokrvarila pisao..to je bilo u 4.nedelji..otišli kaže kod dr. odmah, on uradio UZV i rekao da "je sa bebicom sve u redu"???!!!
Stvarno nema smisla..to..ja ne razumem...mislim, šta je taj jadni dr. video, tada, na UZV????pa, zaključio da je sve u redu!!!!

Mašo, ja sam se pripremila na 2X vađenje krvi i UZV...bude li išta meni lično sumnjivo ili ostavi neku sumnju.......jer, isto brinem kao i ti... Niko meni ništa nije garantovao......bez obzira na sve ostalo................................
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:36

Čet Jul 09, 2009 1:52 pm

maša ::liki, ja sam 75.godiste. I ja sam sve istog dana odradila....doca nije bas toliko zabrinut, opet ponavljam da mi je rekao da je za 10 godina koliko on radi amnio imao samo jedan slucaj pre 7 godina da je amnio bila losa. Jutros je sreo moju sestru i ogovarao me je malko, kaze sa osmehom na licu, znaci nije to bas toliko strasno. Ali opet, crv sumnje ne da mira. Nasi super drugari su imali los dabl radjen kod nas u gradu. Otisli za bgd, tamo jelte docovi nacrnili kozu provincijskom lekaru, kao navodno prerano urdjena analiza, blalalala, urade po njihovom proracunu i kao sve super. Na zalost, nije se zavrsilo dobro, ispalo je da provincijski lekari ipak mnogo bolje znaju od velegradskih. I valjda mi je ta prica stalno na pameti, nisu imali genetiku sumnjivu, mladi, zdravi, pravi pa ipak.....ma provericu ponovo, ipak mi je doca upisao pogresne podatke, mozda i to nesto znaci....ako se rezultati budu dijametralno razlikovali od sadasnjeg necu ici na amnio. ako iole budu slicni odoh....

Misice, hvala na brizi....ipak je tvoj rezultat bio dosta visi od mog, 179 naspram 300 i nesto je velika razlika....ali hvala sto brines i znaj da mi jako znaci tvoja podrska. Ne rece mi za slikice mojih malih andjela nista, moze li se gde videti kakvi su sada....bas zelim da ih vidim.....




Čet Jul 09, 2009 7:42 pm

Lily ::Mašo,apsolutno se slažem da ima mnogo dobrih i mnogo boljih dr. od ovih velegradskih, kao što mislim da među docovima u DZ ima mnogo kvalitenijih ginekologa, od ovih po klinikama...samo, jbg...nisu ukačili tezge, jer nisu klinički lekari pa da i oni dobiju na važnosti kao "konsultanti"..ma,jbm....

Maus, i od mene hvala...za sve korisne podatke i savete!Taman pomislim da savladavam gradivo, pa kao neću na trud. dnevnike..ali, ipak, treba znati i druga iskustva i znanja, a odluke su na kraju naše!

nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:36

Pet Jul 10, 2009 1:03 pm

maša ::Jutos uradila dva dabl testa! Joj, ostacu bez krvi skroz....Cujem pricu kako u domu zdravlja u poslednje vreme se pokazali jako losi rezultati skoro svim trudnicama.....skapiram danas i zasto!!!!! Elem, zovem juce dispanzer za zene da pitam da li se dabl zakazuje. azu ne ali dodjite rano. Odem rano, kazem zasto sam dosla kad oni meni hladno: dobicete uput pa cete se zaazati pa po tome doci da odradite!!!!!! E, nece da moze tako!!!! Meni istice vreme za radjenje istog i moram danas. Nadjem naravno vezu na brzaka i sredim sve. Doca me primi na uz (preko reda,hahaha, kukah kako sam VTO trudnjaca pa kao kasnim na utrogestan vec), doca gleda pa sav u cudu kaze: pa ovo je vec veliko dete!!!!!!!!!!! Ima tri meseca!!!!!!!!!! UZ bruka, nema vaginalni no onaj preko stomaka. Dobro, racunam, daj merke pa da bezim dalje. Kad djokica, pise doca uput za bolnicu da idem da mi mere NT???? Covece, pa u bolnici je mutavi, nemo me kod njega molim te....kazem mu ja da imam velicinu NT od ponedeljka i pitam da li je moglo da se za 4 dana nesto promeni. Kaze to je to, daj da vidim, odmah poce uput za krv da mi pise i u upitniku prepisao merke i NT i CRL-a od ponedeljka. Opet se ja pravim pametna i ucim ga poslu, kazem mu upisite mi danasnju vrednost CRL-a jer je validnije ali jok, ni da cuje.....i upisa mi u upitniku merke od ponedeljka, stavio je i datum od ponedeljka a na krvi danasnji datum. A bebac porasao pola santima za ovih par dana!!!!! I kako da mi rezultati budu validni???? Dobro, progutam to nekako, odem u konzilijum i pitam mogu li da radim dabl test a da ne dam sliku sa uz kao dokaz neego da napamet ispricam merke. Sestra se misli, misli, pa kaze ajd da uradimo tako. Mada, uvek joj sliku sa uz traze kao dokaz ali mozda i progutaju bez....probace.... i tako, dam joj pravilno godiste, kazem joj da jesam pusac, dam joj merke NT-a od ponedeljka ali velicinu CRL-a od danas.... u utorak ce stici i tamo i vamo rezultati.....pa cemo videti sta dalje.....




Pet Jul 10, 2009 1:27 pm

maus ::Ala bebac rasteeeeeeeee I bravo za sestre iz Konzilijuma, mora da si ih posteno sarmirala. I jedva cekam utorak i videces da ce oba rezultata biti super.




Pet Jul 10, 2009 2:03 pm

maša ::sumnjam misice da ce dispanzerski biti dobar, jos ne mogu da se cudom nacudim da je prihvatio merenja od pre nekoliko dana, plus je napisao starost trudnoce po uz 11 nedelja a u ponedeljak sam po UZ bila 11+6, hahaha, pa to je cela nedelja jedna, logicno je da rez. nece biti kako treba. Nesto se i mislim da po taj rezultat i ne idem uopste, da se ne stresiram, no da uzmem samo iz konzilijuma pa da njega poredim sa ovim iz beladone. A sestra iz konza je neka super zena, nesto sam joj se dopala ocito, secam se i kada sam betu vadila da je rez. trebao tek sutradan da stigne njoj faksom (posto sam ja u unutrasnjosti a oni brzom postom salju krv za bgd)ali je bila spremna da dodje poslepodne da otvori konz. i da ih zove da joj kazu vrednost bete, jer, kako je rekla imam prava na tu uslugu.....slatka zena skroz, utesi me da moj los rezultat sam po sebi nista ne znaci, kako ona to rece: dabl testovi-amniocenteze-laboratorije....sve je to jedan jako unosan biznis!!!!!???? Da nije tuzno, bilo bi smesno......
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nabla 14/7/2009, 22:37

Sub Jul 11, 2009 7:31 am

Lily ::Mašo,
razloži mi na proste činioce

Hoćeš reći da su ,jedva, u Konzilijumu, zahvaljujući toj sestri prihvatili vađenje krvi, bez papira o UZV merenju?Jel tako?
Ovaj moj mutavi mi dao samo onaj trudnički list , na kome osim gestac. starosti i još par slovaca, baš ništa ne piše, i rekao samo sa tim u labo, jer "oni znaju šta"?!!
(Pri tom nije rekao ni u koju labo) već sam ja u hodniku, po izlasku skontala da ih šalje u Konzilijum!

I , nije mi jasno (mislim, šta mi sve nije jasno), otkud u DZ uslova za test ovakve vrste, kod nas to ne rade u DZ, baš mi je i ovaj moj simple to rekao...

Možda sam nešto sve pogrešno razumela...ali, ovo je konfuzno....za mene...
I, niko mi nije reako da se istovremeno vadi krv, i UZV meri
No, ovaj moj mi dao mob. tel.(baš se pitam što li) kao da ga zovem pre toga, valjda će mi reći detaljnije..ali, jbg za sve ja moram da se pobrinem...umesto da sve bude precizno i nedvosmisleno!
I, ne dopada mi se što se na spec. nalazu nije napisano, na koje se i kada analize pacijent upućuje??!!
To je jedan minuščić..koji ću , za sada, pripisati, toj našoj lakonosti i neformalnosti...


Evo, ustala u cik zore, ne znam koji mi đavo, umesto da leškarim po ovoj hladovini..Ma, idem da peglam...da iskoristim zahlađenje....




Sub Jul 11, 2009 12:50 pm

maša ::Liliyka, da bi papir pravilno popunila na njemu mora da se upisu sledeci podaci: tacan datum i godina rodjenja, da li imas dijabetes, da li je IVF, da li je multipli trudnoca, da li si pusac, velicina NT i velicina CRL-a, datum kada je uradjen UZ, datum kada se vadi krv+starost trudnoce po UZ. Znaci, ti, ja, bilo ko bez prethosnog UZ zbog merenja vratnog nabora i velicine bebe ne mozemo da damo krv na analizu za daabl test. Kapito??? Laboratorija koja ce to odraditi obicno trazi i sliku sa UZ kao dokaz. Na slici obavezno pise i velicina NT-a i CRL-a. Obzirom da sam ja isla u dispanzer za zene da odradim dabl (danas se u svim domovima zdravlja ili u bolnicama u Srbiji radi besplatan dabl i tripl test) doktor mi je prihvatio merke od ponedeljka i njih je upisao u taj papir, ali me je pre toga pogledao na UZ i rekao da je moja beba velika 5.9cm. Ja sam u konzilijumu objasnila sestri u cemu je problem, rekla joj da nemam sliku sa UZ kao dokaz da je moj bebac velik 5.9cm jer mi je u dispanzeru doktor i nije dao, pitala je da li bi mi odradila test bez slike...malo se zamislila ali je na kraju ipak pristala. Obzirom da ja ne zivim u Beogradu i ona to sve salje brzom postom za Beograd rekla je da ako joj budu trazili sliku reci ce da je zaboravila da posalje.... A za koju analizu je tebi doca dao papir???




Sub Jul 11, 2009 12:57 pm

maus ::Tako je. Ja sam radila UZ i dabl test u NS. Prvo se radi UZ i sa papirom gde su mere bebe i slikom se ide u lab gde, pre nego sto izvade krv pitaju za godine, da li je VTO , pusac ili ne, dijabetes...




Ut Jul 14, 2009 1:44 pm

maša ::Stigli su rezultati iz Konzilijuma, bolji su od onih iz beladone. Rizik prema godinama je 500 i nesto, rizik prema godinama i UZ, onaj koji mi je bio 1:179 je sada bolji i iznosi 1: skoro 400. Ne znam napamet jer mi rezultat nije tu, samo me je sestra zvala i rekla vrednosti.Mislim da nije pohvalno ali ipak je presao cut-off, tako da mislim da amnio ipak necu raditi. Urinokultura je sterilna.
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Lily 14/8/2009, 18:07

Population medians and the
performance of the screening tests



The
population medians of NT, PAPP-A and β -hCG in normal pregnancies are shown in
table 8. The correlation coefficients between the markers were derived by a
linear regression analysis and were as follows: PAPP-A & β -hCG −0.03,
PAPP-A & NT 0.04, and β -hCG & NT −0.05.



Table 8. The population medians of NT (n = 3,102),
PAPP-A and β -hCG (n = 4,108) in normal pregnancies.



Marker

Median MoM

Mean log10 MoM

SD log10 MoM

NT

1.06

0.0226

0.1529

PAPP-A

1.00

−0.0203

0.2781

β -hCG

1.07

0.0382

0.2851


There were
16 DS cases in the whole study group, and 13 DS cases in the group which also
underwent NT measurement. The population medians of NT, PAPP-A and ß-hCG for
DS-pregnancies are shown in table 9. The DS cases are presented in table 10.



Table 9. The population medians of NT (n = 13),
PAPP-A and ß-hCG (n = 16) in Down syndrome pregnancies.



Marker

Median MoM

Mean log10 MoM

SD log10 MoM

NT

2.33

0.3316

0.3067

PAPP-A

0.44

−0.4426

0.4800

β -hCG

2.14

0.3270

0.2734


Table 10. Down syndrome cases in the study.


Case

Maternal age (years)

CRL (mm)

gestation (weeks)

NT (mm)

PAPP-A (MoM)

β -hCG (MoM)

DS risk*

1

44

66

13+0

6.2

0.42

7.03

1:10

2

35

65

12+6



0.46

4.38

1:37

3

21

**

10+3



0.04

2.21

1:37

4

27

**

12+3

4.1

0.43

1.32

1:10

5

42

67

13+0

2.7

0.35

1.09

1:10

6

37

61

12+4

3.7

0.45

1.73

1:10

7

28

60

12+4

6.6

0.11

4.46

1:10

8

32

54

12+1

1.7

0.60

1.85

1:319

9

31

66

13+0

5.0

0.74

2.48

1:10
Lily
Lily

Broj poruka : 706
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Lily 14/8/2009, 18:09


10

27

61

12+4

1.7

0.29

5.25

1:64

11

32

70

13+2

1.5

0.91

1.36

1:3759

12

40

**

10+0



0.05

0.58

1:41

13

41

46

11+3

1.7

0.45

2.04

1:22

14

41

60

12+4

3.8

0.66

0.89

1:10

15

30

63

12+4

0.6

1.93

2.85

1:2142

16

43

49

11+5

2.5

0.76

2.52

1:30

*Risk
based on combining maternal age, NT, PAPP-A and β -hCG if NT was measured.
Otherwise the risk is based on maternal age and serum markers only. The
PerkinElmer LifeCycle risk figure program was used. **CRL not measured.



Nuchal
translucency ≥ 3 mm would have detected 46% (6/13) (95% CI 19–73%) of
Down syndrome fetuses (table 10). The number of screen positive cases
(NT ≥ 3 mm) was 1.2%. Combining NT with maternal age in a risk figure
program (LifeCycle) would have detected 3 more affected cases, thus giving a
detection of 69% (9/13) (95% CI 44–94%). The maternal age and serum screening
with PAPP-A and β -hCG without NT measurement would have detected 75% (12/16)
(95% CI 54–96%) of affected pregnancies.



Finally, the
combination of age, NT and biochemical markers would have detected 77% (10/13)
(95% CI 54–100%) of the Down’s for a 5.8% FPR when a risk cut-off of 1 in 250
was applied. The positive predictive value for the combined test was 5.1%. This
indicates that 19 invasive procedures would have been needed to find one
affected case and one normal fetus would have been lost for every five detected
DS cases. With maternal age alone ( 35 years), the DR would have been much
lower (50%, 95% CI 25–75%), the FPR much higher (19%), the PPV only 1.3% and 76
invasive procedures would have been needed to diagnose one Down syndrome case.



Figure 1
shows the NT values of the 13 Down syndrome cases and different NT percentiles
in relation to increasing CRL.





Sve mora biti nacrtano! Wink
Lily
Lily

Broj poruka : 706
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od zoxa 16/8/2009, 02:03

Ja sam tek sad vidjela ovu temu Shocked
Napisala sam vec kod Lily svoj rezultat double testa. Kod mene je rizik bio 1/85, a po godinama 1/660.
Radili smo CVS, samo zato sto sam ja prosle godine bila isprepadana, prva trudnoca, ISCI, prvi test i nije dobar. Imali smo razgovor kod geneticarke, koja nas je jos vise isprepadala uvodeci nas u moguce probleme, ja se rasplakala... ma strasno.
Ako ikad vise budem trudna, necu sebi dozvoliti toliki stres. Inace cijela trudnoca mi je bila u grcu, pocevsi od samog nastanka nase bebice pa do dabl testa, onda povecana posteljica, pa beba ima samo jedan bubreg, manjak plodove vode, skracivanje grlica.... toliko UZ-ova je malo ko imao. Mislim da sam odahnula tek u 8. mjesecu.
Ninčo raste, zdrava je, ima dva bubrega, napredna beba kakva se samo poželjeti može Very Happy

Drage trudnice, opustite se i uzivajte u trudnoci ljubav
zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Nefertari 16/8/2009, 12:38

Pogledala sam ove tabele, i tek mi sad nije jasno :-) rezultat Doubla je 1:195, free beta HCG 301.2 ng/ml, PAPPA 8.0 ug/ml, a rizik starosene dobi 1:1333. I da ono sto mislim da je najbitnije, nisu mi merili Nt vec Ng ( neznam sta je to) i Crl
Nefertari
Nefertari

Broj poruka : 3133
Godina : 40
Location : Istocna Srbija
Datum upisa : 04.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od nena beba 23/12/2009, 13:12

mozda nekom koristi ...
http://www.dialab.rs/stampa.php?stranica=kom_clanak&naredba=prikaz&id=15&id_kategorija=16
Informacije za lekare
Prenatalni screening predstavlja sistematsko istraživanje koje se sprovodi u cilju identifikacije trudnica koje nose plod opterećen Daunovim, Edvardsovim, Smith Lemli Optizovim sindromom ili poremećajima u razvoju nervne cevi. Kada rezultat screening testa ukazuje na visok rizik opterećenosti trudnoće sa pomenutim bolestima trudnica se upućuje na dijagnostičke testove. Prekid trudnoće se odobrava ukoliko i dijagnostički testovi potvrde sumnju na postojanje bolesti.

Prenatalni screening testovi uzimaju u obzir koncentracije razlicitih biohemijskih markera izmerenih u krvi trudnice, kombinovanih sa godinama buduće majke za preraćun faktora rizika opterećenosti trudnoće Daunovim sindromom i oštećenjima nervne cevi.

SCREEN (SKRIN) POSITIVE rezultat ukazuje da je trudnica u grupi visokog rizika na Daunov sindrom i oštećenja nervne cevi. Oblast visokog rizika za Daunov sindrom je iznad granicnog cut-off-a koji iznosi 1:250. Višestruko uvećanje AFP-a u odnosu na normalnu vrednost ukazuje na visok rizik oštećenja nervne cevi ploda.

SCREEN (SKRIN) NEGATIVE rezultat predstavlja UREDAN REZULTAT screening testa i pokazuje da je trudnica u niskoj oblasti rizika sa procenom rizika ispod granicnog cut-off-a koji iznosi 1:250.

TRUDNICE sa SCREEN POSITIVE rezultatom se dalje upućuju na analizu genetskog materijala ploda!
TESTOVI PRENATALNOG SCREENINGA

U okviru DIALAB laboratorije se rade 3 screening testa za Daunov sindrom i to double, triple i quadruple. Screening test prvog tromesečja je double test koji se radi u periodu izmedju 10-13 nedelje gestacije. U drugom tromesečju, u periodu izmedju 15 i 22 gestacione nedelje odredjuju se markeri u krvi majke čija kombinacija definiše TRIPLE ili QUADRUPLE test.
DOUBLE, TRIPLE I QUADRUPLE TESTOVI
Double test je screening test prvog tromesečja i izvodi se u periodu od 10-13 nedelje trudnoće. Test obuhvata analizu biohemijskih markera krvi majke i to PAPP-a i βhCG-a.U ovom periodu trudnoće se preporučuje i obavezno merenje bitnog ultrazvučnog markera koji se zove nuhalna translucenca (NT). U principu kod trudnoća opterećenih Daunovim sindromom nivo PAPP-a je nizak dok su vrednosti βhCG-a i NT-a visoke u poredjenju sa trudnoćama iste gestacijske starosti koje nisu opterećenje Daunovim sindromom.

Triple i quadruple test su screening testovi drugog tromesečja trudnoće. Preporučljivo ih je uraditi u periodu izmedju 15 i 18 a zahvataju opseg do 22 nedelje trudnoće. Obuhvataju analizu 3 odnosno 4 biohemijska markera krvi majke. U triple testu analiziraju se alfa feto protein, βhCG i estriol u krvi majke a u quadruple-u pored navedenih analizira se i marker inhibin A. U drugom tromesečju kod trudnoća sa Daunovim sindromom vrednosti AFP i uE3 su u proseku niske a βhCG-a i inhibin-a A visoke u odnosu na normalne trudnoće .
Stepen pouzdanosti quadruple testa je 90% što ga čini najpouzdanijim, najčešće korišćenim i najpreporučljivijim testom iz oblasti PRENATALNOG SCRENINGA.

VAŽNO
Kvadripl test se može uraditi u DIALAB laboratoriji za čije potrebe je licenciran ALFA SOFTVER koji je standardizovan isključivo za trudnice sa našeg podneblja od strane stručnjaka Londonskog Instituta za preventivnu medicinu Wolfson. Pored mnogobrojnih sertifikata alpha software nosi i CE obeležje što je u potpunosti u skladu sa svim Evropskim regulativama o kontroli kvaliteta. Kompletna procedura izvodjenja quadruple testa je pod kontrolom sertifikovanog biohemičara za prenatalni screening što je u potpunosti u skladu sa propozicijama svetske fondacije za fetalnu medicinu. Pouzdanost Q testa je oko 90% sto ga čini značajno superiornijim u odnosu na do sada u kliničkoj praksi najčesce primenjivanim tripl testom. Test obuhvata biohemijsku analizu 4 hormona krvi majke u periodu izmedju 15-18 nedelje gestacije i to: alfa feto proteina, beta hCG-a, nekonjugovanog estriola i inhibina A. Na osnovu Q testa moguće je predvideti bolesti kao što su Duanov, Edvardsov, Smit-Lemli Optizov sindrom kao i poremećaje u razvoju nervne cevi, preeklampsiju, abnormalnosti placente, gubitak ploda, prevremeni porodjaj, abnormalnosti u razvoju abdominalnog zida. Najnovija istraživanja ukazuju na sve veci značaj Q testa u postupku predvidjanja i drugih hromozomskih bolesti kao što su:triploidije (tip I i II), Tarnerov sindrom, Mozaicna trizomija16 i Trizomija 13.

Oslanjajući se na činjenicu da je naša populacija već duže vreme izložena različitim nepovoljnim uticajima a pogotovu delovanju osiromašenog uranijuma koji se kod nas emituje kao posledica bombardovanja, logično je preporučiti KVADRIPL test kao OBAVEZAN svakoj trudnici.
KVADRIPL TEST-PRAKTIČNI SAVETI
Uzorci krvi za Quadruple test se uzimaju i obradjuju u laboratoriji DIALAB. Prilikom dolaska u laboratoriju neophodno je poneti i izveštaj sa poslednjeg ultrazvuka. Naš biohemičar, sertifikovana za prenatalni screening od strane Londonskog Wolfson instituta će obaviti kratak razgovor sa trudnicom u cilju prikupljanja podataka za obradu rezultata. Izdavanje rezultata Q testa je u roku od 48 sati od momenta vadjenja krvi.

Faktori koji utiču na testove prenatalnog screening-a:
Godine majke, telesna težina majke, etničko poreklo, in-vitro fertilizacija (IVF), insulin-zavisni diabetes mellitus, pušenje, blizanačka trudnoća, vaginalno krvarenje, testiranje nakon amniocenteze.

* Nivo serumskih markera se smanjuje kod gojaznih a povećava kod mršavih žena.
* Koncentracije AFP-a i ßhCG-a su 20% odnosno 10% vise kod Afro-Karibske etnicke grupe nego kod Kavkazkih žena.
* Kod žena koje su zatrudnele metodom in vitro fertilizacije(IVF) ß-hCG je oko 10% visi i uE3 nivoi oko 10% nizi u odnosu na trudnice iste gestacijske starosti kod kojih je trudnoća uspostavljena prirodnim putem.

* AFP i uE3 nivoi su nizi ( 8% odnosno 6% ) kod žena koje boluju od insulin-zavisnog dijabetesa.
* ß-hCG je 20% niži i inhibin oko 60% viši kod trudnica koje puše u poredjenju sa onima koje nisu pušači.
* BLIZANAČKA TRUDNOĆA: Nivo svih markera u blizanačkoj trudnoći je uvećan! Skrining u blizanačkoj trudnoći predstavlja otežanu proceduru iz razloga što jedan fetus može biti pod rizikom a drugi ne. I pored navedene otežavajuće okolnosti skrining je vrlo značajan iz prostog razloga sto je amniocenteza blizanačkih trudnoća jako komplikovan zahvat. Ukoliko je jedan od blizanačkih plodova pod rizikom i to se potvrdi dijagnostički feticid je preporuka za trudnicu

* VAGINALNO KRVARENJE do nedelju dana pre uzimanja krvi može značajno uticati na screening test iz razloga što ova pojava povećava koncentraciju AFP-a. U ovakvim situacijama savetuje se odlaganje vađenja krvi za skrining testove

* PRENATALNI SKRINING nakon amniocenteze nije preporučljiv i takav rezultat ne može da se interpretira. Razlog je visok nivo AFP-a kao poseldica feto-maternalne transfuzije.

NAVEDENI FAKTORI SU BITNI I UTIČU NA TAČNOST SKRINING TESTOVA, S TOGA JE STANDARDIZACIJA ETNIČKE GRUPE I KOREKCIJA MoM VREDNOSTI VRLO BITNA ZA DOBIJANJE TAČNIH REZULTATA SKRINING TESTOVA.

Rizik opterećenosti trudnoće Daunovim sindromom statistički raste sa godinama trudnice. Savremene skrining procedure i softverska obrada testova prenatalnog skrininga kao polaznu osnovu koriste godine trudnice u postupku preračuna faktora rizika.

Godine majke u terminu porodjaja Rizik za Daunov sindrom Godine majke u terminu porodjaja Rizik za Daunov sindrom Godine majke u terminu porodjaja Rizik za Daunov sindrom
20 1:1450 30 1:940 40 1:85
21 1:1450 31 1:820 41 1:70
22 1:1450 32 1:700 42 1:55
23 1:1400 33 1:570 43 1:45
24 1:1400 34 1:460 44 1:40
25 1:1350 35 1:350 45 1:35
26 1:1300 36 1:270 46 1:30
27 1:1200 37 1:200 47 1:30
28 1:1150 38 1:150 48 1:30
29 1:1050 39 1:110 49 1:25

Morris et al (2003)

Po ovoj već zastareloj dogmi starije trudnice imaju veći rizik opterećenosti Daunovim sindromom. Medjutim najnovija statistička istraživanja ukazuju da su vrednosti markera prenatalnog skrininga i njihova medjusobna kombinacija daleko značajniji u proceni rizika opterećenosti trudnoće Daunovim sindromom.

Down's syndrome (Cut off: 1:250)
Procenat detekcije (DR): 90%
90% zena cije su trudnoće opterećene Daunovim sindromom po kategorizaciji screening testova imaju skrining pozitivne rezultate Quadruple testa.
Procenat lažno pozitivnih rezultata (FPR): 5.0%
5.0% žena čije trudnoće nisu opterećene Daunovim sindromom imaće skrining pozitivne rezultate, dok ce 95% žena čije trudnoće nisu opterećene Daunovim sindromom imati skrining negativan rezultat.
Poremećaji u razvoju nervnog sistema ( Cut-off:1:100)
Procenat detekcije (DR): 85% za otvoreni oblik spine bifide i 100% za spinu bifidu.
Procenat lažno pozitivnih rezulata (FPR): 1%
Edvardsov sindrom (Cut off: 1:100):
Procenat detekcije (DR): 60%
Procenat lazno pozitivnih rezultata: 0.1%

Performanse za Daunov sindrom za godine specificne.


Godine majke Verovatnoca screen pozitivnih rezultata Proporcija detektovanih trudnoca sa Daunovim sindromom
Ispod 25 1 u 45 68
25-29 1 u 35 70
30-34 1u 20 77
35-39 1 u 8 89
40-44 1u 3 96
Preko 45 1u 2 98
Sve 1 u 17 84
(Procena performanse uradjene za sredinu drugog trimestra)

Performance double testa u kombinaciji sa nuhalnom translucencom

Down's syndrome (cut-off 1:250):
60% žena čije su trudnoće opterećene Daunovim sindromom po kategorizaciji screening testova imaju skrining pozitivne rezultate Quadruple testa.
Procenat detekcije (DR): 60%
Procenat lažno pozitivnih rezultata (FPR) : 4.0%
4.0% žena koje ne nose plod sa Daunovim sindromom dobiće skrining pozitivne rezultate. (96% koje ne nose plod sa Daunovim sindromom dobiće skrining-negativan rezultat)
Odds of being affected given a positive result (OAPR): 1:17

Edvardsov' sindrom:
Procenat detekcije (DR): 60%
Procenat lažno pozitivnih rezultata: 0.1%
Performanse za Daunov sindrom


Godine majke Verovatnoća screen pozitivnih rezultata Proporcija detektovanih trudnoća sa Daunovim sindromom
Ispod 25 1 u 65 71
25-29 1 u 50 73
30-34 1 u 30 79
35-39 1 u 10 88
40-44 1 u 4 94
Preko 45 1 u 2 97
Sve 1 u 23 85

(Procena performanse uradjene su za 11-tu nedelju gestacije)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od buby 16/2/2010, 17:03

devojke pomagajte...u petak sam radila uz i vadila krv za double...rezultati danas!!!da ja ne bih isla podigla mi drugarica koja tamo radi i zove me da kaze da moram ponovo da radim uz u petak kod nacelnika nekog...nemam pojma...ja pitam sto???sta je bilo kakvi su rez???kaze ne nerviraj se treba jos da prokrvaris...a ja vec 5sati Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... 444178zanima me sto..evo neka mi neko pomogne...
NT1.29
CRL 56.2
UZ 12.0
M12.0
FSR +
FM +
NK+ZELUDAC+
ostalo ne mogu da procitama tice se ekstremiteta...abdomin.organi...vel.krv.sud...
ne znam sta tu ne valja pa moram da ponavljam samo uz...????ako neko zna nek pomaze...
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija.... Empty Re: Dabl test, tripl test, markeri hromozomopatija....

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu