KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nega pupka

+4
mamajednogprinca
MARA
Mirjana
Jelence
8 posters

Ići dole

Nega pupka Empty Nega pupka

Počalji od Jelence 20/2/2008, 19:56

Nega pupka


Pupčana vrpca se na rođenju preseca i vezuje. Nakon izlaska iz porodilišta vidi se pupčani patrljak koji se obično sasuši i otpadne do 10. dana života. U prvih par dana, po povratku kući, o bebinom pupku bi trebalo da se brine patronažna sestra i da vam pokaže kako to vi da radite. Ona će vas upoznati sa osnovnim merama koje treba da znate kako ne bi došlo do infekcije pupčane ranice.

POSTUPAK:
1. Odmotati zavoj sa pupka i baciti.

2. Uzeti sterilnu gazu i natopiti je povidon jodom.

3. Očistiti pupčani patrljak-ranu sa povidon jodom.

4. Baciti upotrebljenu gazu i uzeti drugu, natopljenu povidonom.

5. Očistiti okolinu sa povidonom.

6. Ponoviti sve još jednom.

7. Staviti suvu gazu na pupak i zavoj preko toga zaviti ili uviti sa većom suvom gazom u «bebu» (tražiti da vam to pokaže patronažna sestra).

Ako pupak vlaži ili ima okolno crvenilo ili granulom, beličastu tvorevinu (kao mali beli karfiol) treba se javiti pedijatru u dom zdravlja.


Čime da negujem pupak novorođenčeta?

Za negu pupka dovoljan je povidon jod. Antiseptički (žuti) prašak se više ne koristi a 3% hidrogen koriste pedijatri i patronažne sestre u slučaju infekcije ili pojave granuloma.


Kad će bebi otpasti pupčani patrljak?

To je relativno: kod nekih beba pupak odpadne za 3 dana a kod nekih za dve nedelje. Sve one pupčane patrljke koji nisu otpali za dve nedelje treba da pregleda pedijatar. Nipošto nemojte patrljak vući ili na bilo koji način pokušavati da ga uklonite. Kada se patrljak osuši on će otpasti. Kada se to dogodi ostaće upčana ranica koju je potrebno tretirati još par dana.


Ako pupak nije otpao na vreme, šta je po sredi?

Postoji mogućnost da beba ima fistule (mali kanalići koji povezuju bešiku), ili da ima infekciju koju će pedijatar prepoznati i pravilno lečiti.


Može li doći do komplikacija ukoliko se pupak ne održava kako
treba?

Da, može doći do komplikacija. Najčešća je pojava crvenila oko pupka, zatim neprijatan miris i pojava sekrecije - kad pupak vlaži. Treba se odmah javiti lekaru koji će pored lokalne nege odrediti i antibiotsku terapiju za vašu bebu. Čim primetite crvenilo ili da pupak vlaži, odmah se obratite lekaru jer su to sigurni znaci infekcije i treba ih na vreme sanirati.


Mojoj bebi je otpao patrljak, ali rana flisuje!

Nakon otpadanja pupčanog patrljka dešava se da ostane deo upaljenog tkiva koji flisuje. Lekari tvrde da to nije razlog za brigu i ova pojava je veoma česta i potpuno bezopasna. Odnesite bebu kod lekara a on će očistiti upaljeni deo pupčića štapićem natopljenim srebro-nitratom. Postupak je efikasan i bezbolan za bebu.


Šta je to pupčana kila?

Pupčana kila je bezbolna izraslina oko pupka. U velikom broju slučajeva nije potrebna ni terapija ni hirurški zahvat jer nestaje do druge godine bebinog života. Ako se kila ne povuče do bebine treće godine, lekari će je, najverovatnije, hirurški odstraniti.
Jelence
Jelence

Broj poruka : 3155
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od Mirjana 30/8/2012, 20:41

Mene zanima kako je izgledao pupak vaših beba, pošto je otpao deo koji treba da otpadne. Naime, pupak mog Cvrleta je obojen, skoro crn. Prvo sam se zabrinula kad sam to videla, ali sam ubrzo shvatila da nema mesta panici, jer je on zdrav i veseo.
Ipak me zanima da li je tako bilo i kod vas i kada će izbledeti?

p.s.probala sam da slikam, ali bebac ne da, pa se ne vidi baš kako treba
Nega pupka Bambijastigao508


Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od MARA 30/8/2012, 21:51

Kako crn Miro?Ne razumem.
Jel krvari? Ima li tragova zaqsusele krvi?
pupak mog Viktor otpao treci dan po rodjenju,tamo je primio dozu K vit i imao je normalnu prebojenost.Vuku je otpao 10\og dana i krvario je i morao je primiti dozu vit K posle koje se krvarenje zaustavilo.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od Mirjana 30/8/2012, 23:35

Ma ne, ne krvari i suv je i ne smrdi, samo je tako braon crno unutra. Malo se vidi na slici.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od mamajednogprinca 31/8/2012, 08:41

Tako je bilo i Vasi malo crnkasto a suvo pa je proslo mislim da nemas potrebe da se brines ali ipak ako te to cini nesigrnom mozda da ga odvedes da pogleda doktor. cvet
mamajednogprinca
mamajednogprinca

Broj poruka : 241
Godina : 34
Location : Beograd
Datum upisa : 19.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od Mirjana 31/8/2012, 13:09

MJP, da nekrotiše Cvrle bi davno bio gotov Wink
Rekoh, da podelimo iskustva da se buduće mame ne uplaše kao ja usne
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od Orline 2/11/2012, 21:03

To tamno je verovatno bilo od krvi zgrušane krastica, i mom su ispadale mrvice toga iz pupčića par dana. Njemu je otpao na otpustu, znači peti dan, ali je ostao granulom, pa su mu radili tzv lapisiranje, mislim srebro nitratom, i posle toga smo svakodnevno previjali. smirilo se za tri četiri dana i nije trebalo ponavljati postupak
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od Mirjana 2/11/2012, 21:12

Nama je još uvek crnkasto unutra Shocked A ne znam šta se desilo sa slikom pa je ovako veeeeeelika affraid
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od plavaptica 2/11/2012, 23:10

I Ani isto to crno, ali unutra, kao neke truncice. Znaci bukvalno moram da joj izvrnem pupak da bih to ocistila. Ja pitala dr. i ona mi je rekla da to nije nista i da joj ocistim ponekad, ne stalno.
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od ananana 23/6/2013, 14:15

Pa to crno je mozda od povidon joda,...
ananana
ananana

Broj poruka : 1028
Godina : 42
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od Ema78 24/6/2013, 12:00

Kod Petra je od lapisiranja ostalo crno, i to skidm svaki put kada ga kupam , i jedva skinem... ali, sve ga manje i manje ima...Ne znam zasto su lapisirali, u nedelju mu je otpao, u ponedeljak bili na kontroli, i kaze dr daj da to zavrsimo da mozes bebu normalno da kupas...a pupak moze da vlazi i da izlazi to crnilo i do mesec dana. Crno moze da bude od joda, lapisa ili jednostavno od tkiva pupcane vrpce...ne sme da gnoji,. smrdi i da bude crveno...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Nega pupka Empty Re: Nega pupka

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu