KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prakticna pitanja

+5
jecab
Sara
MimaUR
nina :)
Simona
9 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Prakticna pitanja Empty Prakticna pitanja

Počalji od Simona 25/4/2012, 12:19

Mislila sam da ovde pricamo o prakticnim pitanjima, znaci ne onim koja su povezana sa pricom o usvajanju itd jer te teme vec imamo... vec ono sto nasa deca dele sa ostalom decom. U tom smislu sam mogla da smestim temu i u neki drugi deo foruma ali mislim da je ipak povezana sa usvajanjem jer kod bioloskog roditeljstva sve nekako ide postepeno, dete raste, roditelji ga prate... a moje dete ce imati gotovo cetiri godine kad dodje (ako budu ovako rastezali kao do sada) i u tom trenutku cu ga poznavati, pricacu sa hraniteljicom ali ostace ipak sigurno nedoumica...

Ja sam nakupovala razne knjige pa u nekima ima sta bi dete od tri godine trebalo da zna, a sta od cetiri... Ali prvo je pitanje - da li deca koja su bila u hraniteljskim porodicama zaostaju nesto u razvoju za vrsnjacima? Ranije sam citala da deca mogu zaostajati ali se uglavnom odnosilo na domsku decu. Sad kako citam o deci koja su bila u hraniteljskim porodicama imam utisak da ne zaostaju za decom istih godina, te nema potrebe ni za nekim velikim angazovanjem roditelja u tom smislu. Socijalni radnici mi nista nisu pominjali oko toga, samo da je dete zdravo, veselo, socijalno, po tome deluje da je sve u redu. Nisam se setila da to pitam, uvek ima toliko pitanja pa zaboravim uvek ponesto...

E sad sto se nekih sitnih detalja tice - da li bi dete tog uzrasta trebalo da zna da ne stavlja prstice u stekere ili da stekere ipak obezbedim? Jeste li vi to uradile? Sto se terasa tice i tu bi trebalo da zna da se ne provlaci ali sam za njih vec narucila stitnike za svaki slucaj. Sem toga njegova soba ce biti bez izlaza na terasu... Plasila bih se nocu da ne izadje, ovako malo teze da izadje iz svoje sobe pa ode u drugu sobu pa ide na terasu... I kad smo kod toga - da li dete/deca spavaju sa vama ili u svojoj sobi? Ako u svojoj jesu li odmah otisli tamo? Nama je psiholog u skoli roditeljstva rekao da od prvog dana treba da budu u svojoj sobi... i ja sam taj stav vrlo cvrsto zastupala na temi o tome ovde na Kutku... Ali kako neke Kutanjke i tamo rekose danas se psiholozi ne slazu u tome i opet se "vratilo" spavanje sa decom... Kako se cas kad ce nas sin doci priblizava moj stav je sve manje cvrst lol! Mozda da odluku prepustim njemu tj vidim da li se plasi ili ne... Ali ako se useli u nasu sobu pitanje je kako ga posle iseliti lol! Da li ste vi oboje bili tu u pocetku? Posle koliko vremena je jedno od vas pocelo da radi a kada oboje? Posle koliko vremena jedno od vas je moglo da ode npr na neki put od par dana a da dete ne dozivi sok zbog toga ili misli da je opet ostavljeno? E da i posle koliko vremena ste otisli u dom zdravlja? Ja ne bih da prve dane naseg zajednickog zivota provedemo po cekaonicama ali ne bih ni da ne bude prijavljen tamo za slucaj da se razboli... Posle koliko vremena je dete krenulo u obdaniste? Da li ide u privatno ili drzavno? Imate li neko misljenje o tome sta bi od to dvoje bilo bolje za usvojenu decu i zasto?

Auuu preterah sa pitanjima affraid lol! I vi slobodno nesto pitajte ako imate dileme na ovu temu...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od nina :) 25/4/2012, 12:56

evo ja sam ti primer ima domsko dete i hraniteljsko dete.marija je bila mala kad je dosla i samo je zaostajala za uzrastom u sedenju ona sa nepunih 10 meseci nije znala lepo da sedi ko svako dete nego sam joj stavjala jastuke ko da je bebe koja uci tek da sedi.meni se cini da je pre naucila da seta nego da sedi jer sam je odma stavjala i u setalicu ( dubak) od 11 meseca nije ga koristila opste nego se sama drzala za stvari dan posle 1 rodejndana se sama pustila i hodala bez problema
miki je iz hraniteljske porodice donet i imao je 4,5 g sve zna ali se supstio na marijin niovo mozda cak i nizi jer sad odjednom nezna kako pravilno da se obuje,nece da zvace hranu sto on nevoli nego je mrcvari po 10 min jedan zalogaj ali sve smo to skoro opet doveli u red posle nepuna 2 meseca.ima njih koji mi kazu da on to namerno radi da bi se mazio i bio u centru paznje jer je njima falila ljubav.ko zna mozda namerno radi ili stvarno nezna lepo da se obuje marija ga samo opominje ne tako ko da je ona starija a ne on.a soc radnici su nam to i rekli da dete kad dodje kod usvojiteja zna da se spusti koju vgodinu ispod njegovog uzrasta i da usvojitelji moraju sve iz pocetka da ih uce i izgleda da je to kod nas primer.
sto se tice stekera ja sam samo par meseci stavjala zastitu zbog marije kad je bila mala ona newdira a nisam primetila ni miki da dira jer to oce samo deca do godinu ipo dana -dve koja tek uce sredinu i prostor oko njih,sto se tice terase stcarno neznam jer ipak on je vec velik i nebi trebao da izlazi sad ako nije imo kod hranitelja mozda bi onda kod tebe da vidi kako je napolju i to bi mu mozda bilo interesantno.sto se tice spavanja nama su savetovali da miki prvih 6 meseci spava sa nama u sobi jer je on ipak velik i jos se adaptira na novu sredinui treba da nauci sam svaki cosak po danu i po noci u stanu ili kuci.inace prvih par noci kad mu se islo u wc sam ga vodila a sad ako mora ustane sam i ode u wc i to po celoj kuci je mrak sam ode i sam upali svetlo a hraniteljica mi je govorila da mora svetlo da mi gori po celu noc u kupatilu jer on nesme sam u maraku da ide i da se jako bolji mraka.ali ja to nisam primenula jer svetklo svima smeta kad kori u wc jer onda prodire u sve sopavace sobe jer kod nas su na svim vratima od 3 spavace sobe stakla a ne puna vrata zato sam ga odma od te navike odvikla a i mozda pored marije jer ona koliko puta udje u wc i piski i vice miki vidis ja se nebojim mraka
kodnas mm radi a ja sam kuci sa decom ali tu su jos deda i baba sa nama po ceo dan a mmi dever jedino rade.cak mi jemm radio sutra dan kad je miki doso jer nije mogo dobiti slobodno ni jedan dan odnosno samo taj dan kad je doso a sutra je vec bio 3 smena.sto se tici puta to ti je normalno nas dve smo ostale same posle mesec dana kad je marija dosla jer je m mtrebo na put i prvo je bilo nedelju dana ali doslo do pogorsanja vremena i morao je ostati jos nedelju dana.verujes da je to bio sok za mene a ne za mariju jer smo nas dvoje prvi put bili rastavjeni za nasih 5 g braka duze od 24 sata ja sam bila pod velikom pritisku kad se cujemoi a to je bilo po 10 puta dnevno uvek zavrsim razgovor kroz plac cak sam primetila da i mm tesko sto zbog mene sto zbog marije.da nebudem velika maza sad ovde ali meni je to bilo tesko sto nije tu da vidi marijine prve korake koje je pravila do kuci pa sam snimala non stop i davala da on prica sa njom a ona sreca samo vice tata ,tata da me to jos vise rastuzi.kad je otiso sledece godine na 10 dana bilo mi je malo lakse jer je ipak ona znala da prica pa su pricali non stop i uzme mobilni i nepusta samo kaze mene moj taja zove da prica sa mnom.kad je trebo prosle g das ide bila sam mrtva ladna jer znam da ce se oni lepo ispricati jedino sam se bojala da nas nece zvati za miokija da idemo po njega a mm nije kuci.ali na svu srecu nije otiso.ali zato ga sad kaci prvi da ide u oktombru ili novenmbru sve zavisi kad krene teren.dotle cemo se lepo uklopiti svi cetvoro a fala bogu danas postoji tehnologija u vidu skajpa,mobilnog pa se lepo cujemo.
a kod dr ja sam tek isla kad mi je bas bilo trebalo mariji smo otvorili odma karton ali na njeno prezime kasnije smo prepravili na nase kad je resenje stiglo.a za mikija sam samo otisla sa knjizicom i lepo ga pregledali posle su nam poslali iz njegovog dom zdravja karton i sad se vodi jos pod njegovim prezimenom ali dace bog da i to ispravimo za koji mesec.znaci samo opusteno i ako nedaj boze treba odvedes dete normalno kod dr i kazes da je usvojeno i bez problema ce ga pregledati i napisati ti recepte ako treba.
miki je u obdeniste iso kod hraniteljice ali ja ga necu upisati jer ga sledece godine ceka pravo zabaviste dotle da se lepo priviknemo jedno da drugo.a i ja sam kuci pa zato neidu ni jedno ali bi sigurno bila druga prica da ja radim ili bi ih baba i deda cuvali
koliki mi je post dugacak da sam probala na svako tvoje pitanje da odgovorim opsirnije iz naseg iskustva.sigurno ce se javiti jos koja usvojena mama da kaze svoje misljenje i da podeli svoja iskustva sa nama
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od nina :) 25/4/2012, 12:56

auuuuuuuuuu tek sad vidim koliki je moj post dugacak ali sta cu kad volim svima da pomognem a znam da ce ovo nekom koristiti kasnije
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od MimaUR 25/4/2012, 13:01

sto se tice kasnjenja to prati decu koja su bila smestena u domu,jer logicno da jedna osoba koja brine od 12-15 dece ne moze da im se posveti i nadoknadi sve ono sto dete dobija u porodici,tako da smtaram da tvoj strah u zaostatku je neosnovan..sto se tice terase,stekera i ostalih neprijatelja dete bi u tim godinama trebalo da zna,ali vi cete opet kada dete dodje kuci napomenuti koliko su te stvari opasne..vidis sto se tice spavanja dece nama je psiholog u skolici savetovao pogotovo ako je dete malo da spava u istoj sobi sa nama zbog bolje povezanosti,nas mali mis je spavao u krevetcu sa nama u sobi,a sada spava u svom krevetu ali takodje u nasoj sobi jer njegova sobica mu sluzi samo za igranje,jer i sada se cesto desava da u toku noci se kod nas u krevet prebaci i onda ujutru kada se probudi kaze da mu je tu naj lepse i da njegov krevet izbacim...razumljivo,tu se oseca naj sigurnije..mnoge odgovore ces dobiti i od samih hranitelja,ali za pocetak nas su bar tako savetovali trudi se da ispostujete njegove navike koje je do sada stekao,a lagano ih vremenom menjajte..svaki usvoitelj dobija 8 meseci bolovanja kada je dete mladje od 5 g...tako da mozes i ti bez obzira sto si privatnik,prvi mesec sama uplati sebi doprinose ,a onda ti drzava sa zakasnjenjem vrati...svako razdvajanje njima tesko pada,pa cak i kad je odlazak na posao u pitanju,nas mali mis je naj sretniji kada smo svi zajedno kod kuce..mi se nismo nikada razdvajali,gde god idemo idemo svi zajedno(sem na posao) sto se tice doma zdravlja mi smo morali odmah da se javimo jer je jos imao terapiju,ali da nije otisla bi samo karton da mu otvorim ne mora dete biti prisutno bar kod nas kada se karton otvara...na pocetku je isao u privatno obdaniste i to tek posle godinu dana od dolaska u svoj dom,lepo je reagovao i super se uklopio,a sada smo u drzavnom i tu nam prilagodjavanje ne ide nikako,odbija..ali sam i napomenula razlog vec negde...zbog etiketiranja..u nasem slucaju se bolje pokazalo privatno,ali sto se tice nekog rada sadrzajniji su drzavni.

MimaUR

Broj poruka : 75
Datum upisa : 09.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Sara 25/4/2012, 15:07

Uglavnom se slazem sa onim sto su Nina i MimaUr napisale . Ali ne i u vezi hranitelja . Neka se niko ne ljuti , razliciti smo, i deca su nam razlicita , ali mogu i deca kod hranitelja da zaostaju u razvoji , i te kako ... Ja ovo govorim u svoje ime , krenuvsi od mog slucaja. Ali i hranitelja ima razlicitih , hvala bogu pa ima vise onih kojima je stalo i malo onih koji to rade samo zbog novca . Mi smo na zalost upali u ovu drugu grupu ... Dobra vest je sto se sve moze nadoknaditi , deca su cudo ff Sto se stekera tice , u ovom uzrastu bi trebalo da znaju da se to ne sme dirati ali ti ja preporucujem da ih ipak obezbedis , i stavis stitnike kod terase . I sklonis sanitarije . Jer vi jos ne poznejete dete , ni ono vas , ipak Vilenjak nije vise mali , i nece reagovati kao bebe . Ja verujem da ce kod vas sve biti u redu , ali mere opreza nece skoditi .
Prve nedelje je mm uzeo slobodne dane da svi budemo zajedno , iskreno sama ne bi ni mogla , previse je to emocija bilo za mene .
Na put je mm otisao posle 2 meseca , nije bio kuci nedelju dana . Videli smo se svako vece preko skype-a , ali nasa malena nije htela ni da ga pogleda , a kamoli da prica sa njim! A posle je svako vece placuci zaspala Sad Kad se vratio , nije mu prilazila , rasplakala se jedino kad je cula da su mu izgubili prtljag na aerodromu ,sa njenim poklonom .Prisla mu je da ga tesi i nije ga pustala dugo - nije plakala zbog poklona , znali smo , ali moja mala je takva , sunce mamino ff
Nedelju dana posle dolaska kuci smo dobili poziv iz doma zdravlja na obavezni pregled , kod nas u gradu ima jedna doktorka koja je zaduzena za takve nase slucajeve . Isle smo kod nje , pa logopeda , psihologa . I tako jos dva puta , svaka naredna tri meseca . Kad smo dobili nasu krstenicu, prebacili smo karton u ambulantu u nasoj ulici , radi fenomenalna doktorka . Cudi me da dosad niko nije pisao da je bio pozvan na obavezni pregled ... Ako kod vas nema takve doktorke , preporucujem ti da ides privatno dok ne dobijete krstenicu na vase ime .
U vrtic ide u drzavni , nikakvih problema zasad nemamo , MimaUR je u pravu, cini mi se da su sadrzajniji od privatnih ,uporedjujuci sa pricama mog brata , ciji sin ide u privatno...
Nadam se da sam ti bar malo pomogla .
Au , i ja se raspisala affraid
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 51
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Sara 25/4/2012, 15:12

Zaboravila sam da napisem : sto se spavanja tice , tu smo istog stava . Od prvog dana je spavala u svojoj sobi , ima vrata na spavacu sobu koju smo ostavljali otvorena . Nije se bunila , brzo se navikla . E , sad ima slucaja da se ujutro probudimo svo troje u istom krevetu , kod nje ili kod nas , ali to je vec druga prica family
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 51
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od jecab 25/4/2012, 15:30

Na ovakva pitanja samo dugackim postom moze da se odgovori.....

Tvoj vilenjak je vec veliki decak tako da sto se tice terase,stekera i tih stvari verovatno nece simati problema pogotovu ako mu razgovorom skrenes paznju na to.Mi sa Djinom nismo imali tih problema jer jednostavno nije obracala paznju tako da nije ni dirala..Ja po dolasku Djine nisam radila vise od godinu dana al sam imala na zalost i razloge za to posto je bila dosta bolesna.Vukla jedno za drugim i na kraju smo imali i upalu pluca..Sto se tice odlaska u dom zdravlja mi smo morali odmah drugi dan da je vodimo jer je dobila visoku temperaturu sto je verovatno uzrokovala promena.tata nem nije radio par dana i posle je ipak morao poceti.Uvek ga je na vratima docekivala i otvarala mu da sto pre udje.Kad je stigla kod nas imala je 17 meseci i nije uopste pricala,hodala je vrlo cvrsto i nosila tad pelene.Njih smo skinuli pre drugog rodjendana i to u roku 3 dana ni noc ni dan nije vise nikad dobila.Slazem se sa Mimom i posto bude dosta dece na jednu vaspitacicu naravno da se ne moze posvetiti svoj deci isto.

Djina od prvog dana spava sa nama u sobi i jos uvek je sa nama al na svom krevetu.Desava se ujutru da predje kod nas da se mazimo ili kad tata ode na posao pa spava to jos malo sa mnom.Planiram ove godine ako budem mogla da je prebacim u njenu sobu al o tom po tom.......

Povremeno odlazi u privatno zabaviste al kod nas je u toku upis u drzavno zabaviste tako da planiramo da je upisemo.To ce u svakom slucaju da im prija al ipak mora da prodje neko vreme i da se prvo navikne na vas pa onda na okolinu......U drzavno zelimo da je upisemo samo iz razloga sto u privatnom kod nas nema hrane i nema spavanje pa mi to uopste ne odgovara jer Djina jos uvek spava.Mislim da to nema nikakve veze u koje ces zabaviste nego stvar vase odluke,sta vam vise odgovara....

Nadam se da sam ti malo pomogla.Ako imas jos pitanja slobodno pitaj.....
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od ciklama 25/4/2012, 16:00

Divne ste ljubav

ciklama

Broj poruka : 1143
Datum upisa : 24.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od pudza 25/4/2012, 16:10

Simona,
Sta dete u kom uzrastu treba da zna je vrlo individualno i zavisi koliko je sa detetom radjeno i za sta dete ima interesovanje ili nema.
Obezbedi štekere. Mi smo ih obezbedili, a da nisu obezbedjeni nisam sigurna da nasa naucnica ne bi nesto gurnula u njih.
Na terasi je ne ostavljamo samu sto i tebi preporucujem. Sta detetu moze pasti na pamet nikada ne znas.
I pazi na sanitarije.
Vilenjak sa tri-cetri godine je jos uvek maleni, ma koliko se tebi cinilo da usvajas vec veliko dete.
Nasa curica je spavala je u startu u kreveticu sa ogradicom odakle nije mogla nigde. U stanu gde smo tada stanovali njena i nasa spavaca soba su bile vratima povezane tako da sam je u toku noci uvek mogla videti i cuti kada su vrata otvorena. Preselili smo se u drugi stan i sada spava sama u svojoj sobi koja nije povezana sa nasom. Kada se probudi, a mi spavamo ona prvo dolazi kod nas u spavacu sobu.
Voli da spava sa plisancima i lutkama i dok ne zaspi da je neko pored njenog kreveta.
Ja nisam radila 8 meseci koliko mi je zakon dozvolio. I zahvalna sam sto nam to zakon omogucava. Muz nije uzimao slobodne dane. I sada je ona imam utisak vise vezana za mene. Imam utisak da se radi u stvari o tih 8-9 meseci sto smo nas dve provodile 24 sata zajedno.
U privatni vrtic je krenula posle 9 meseci (iskoristila sam stari godisnji) i tamo je isla dok nismo dobili mesto u drzavnom. U vrticu nismo rekli da je usvojena jer ne vidimo razlog zasto bi rekli i sta bi to tetama u vrticu znacilo. Da li je bolji privatan vrtic ili drzavni ne mogu ti reci. U privatnom je bilo manje dece i tete se trude da deca zive u miru, slozi i ljubavi. Drzavni vrtic je vec malo bojiste, sto mojoj curi ne smeta jer zna da se izbori za sebe.
Kada Vilenjak dodje i kada prodje period adaptacije odgovor na pitanje drzavni ili privatni vrtic znaces i sama.
Rodjaka koja radi kao vaspitacica u drzavnom vrticu u Beogradu nam je savetovala da u vrticu ne govorimo da je dete usvojeno.
U Domu zdravlja smo zavrsili posle nedelju dana od njenog dolaska kuci jer je nasa curica dobila temperaturu. Dete mora imati izabranog lekara. Ja sam kada je nasa curica vec stigla isla u dom zdravlja da vidim kod kog pedijatra ima mesta da bi se znalo kod kog lekara da se posalje karton. Sa decom nikada ne znas kada ce se razboleti.
Na obavezne lekarske preglede koje Sara spominje nas niko nije pozivao. To verovatno zavisi od centra za socijalni rad.
Trudi se da za pocetak zadrsis dnevnu rutinu koju je imao kod hranitelja.
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od jecab 25/4/2012, 18:47

I da potpuno se slazem da nema potrebe da se govori da je dete usvojeno.To sam zaboravila napomenuti u prethodnom postu.Kod nas ja za to i nemam potrebe jer zivimo u malom mestu tako da manje vise se zna al da se ne zna ne bih govorila jer nema razloga.Ona je moje dete i gotovo.Morala sam samo u bolnici reci jer su me pitali dal u porodici postoji astmaticara i plucnih bolesnika.To sto je i Mima pominjala etiketiranje dece.Ne zelim da je neko razlikuje zbog toga sto je usvojena jer je i ona isto tako dete kao i ostala deca zar ne?

Slazem se sa Pudzom da bi mozda ipak trebala sve da obezbedis za svaki slucaj i tvoj mir.

Vremenom ces i sama neke stvari videti i po malom Vilenjaku i sebi pa cete resavati eventualne neke probleme.....
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Simona 25/4/2012, 19:10

Hvala vam, slazem se sa Ciklamom - divne ste osmeh srce

Nina,
da to je pojava koja se zove u psihologiji regresija. Desava se i u situacijama kad dodje mladje dete u porodicu, starije dete iznenada "zaboravi" radnje koje je znalo. A eto i kod usvojene dece. Ja ne bih rekla da Miki zna, on zaista na nekom nivou zna ali je "zaboravio", npr kao kad mi zaboravimo nesto ruzno sto nam se desilo... bar ja tako dozivljavam. Ja mislim da dete ima potrebu da prozivi ono sto nije sa vama. Bar ja cu mom detetu dozvoliti to jedno vreme, ja to dozivljavam bas kao prihvatanje mene kao majke, pa dete zeli da bude i moja beba, nesto sto u stvarnosti nije bio, ali eto sto da ne prozivi naknadno... Tvoja Marija je sjajna, mislim na to sto je oslobodila Mikija od straha od mraka, eto mi razmatramo ovako i onako a dete po instiktu zna, mislim da ona dosta pomaze Mikiju :)

Mima,
nisu strahovi u pitanju sto se zaostajanja u razvoju deteta tice, samo pitam... I ja mislim kao i Sara da i hranitelji mogu biti razni pa me je interesovalo vase misljenje i utisci oko toga. Zanimljivo kako ti psiholozi razlicito savetuju, i tebe i Ninu su savetovali da malisani budu sa vama u sobi a nas bas suprotno... Ja sam sklonija tome da dete ide u privatni vrtic ali videcu jos dok to vreme dodje...

Saro,
dobro da si mi pomenula sanitarije to mi ne bi palo na pamet affraid Sutra idem u potragu za ormanom gde bi mogle da se smeste posto trenutno nemaju mesto u novom stanu pa su bas onako dostupne... Koliko se secam nas je psiholog savetovao bar dve nedelje da budemo oboje, to cemo najverovatnije tako, kako smo poslusni lol! A posle cemo videti, smenjivacemo se... A za izostajanje pitam jer ja moram na neku operaciju otklanjanja zucne kese, nije opasna, boravak u bolnici traje samo oko dva dana ali mi stalno odlazu, bas se nerviram oko toga, pa se moze desiti da moram da odem kad bude vec dosao Vilenjak... Sigurno necu prvih mesec dana od njegovog dolaska ali sam panicila zbog tog odlaska uopste, ali ste me umirile sa tim da su vasi muzevi odlazili i duze... Dotle ce se on navici pa ce biti sa ocem, babama, dedama videcemo... I horoskopski mi moj Vilenjak deluje bas jako, pet planeta u zemljanim znacima, sav realan, a ja panicim kao da je od svile napravljen... Ako bude prema onom sto ja vidim u horoskopu jak je on, otkako sam videla horoskop nastojim i da na to pomislim kad pocnem da strahujem, deluje kao licnost koja ce itekako umeti da se izbori, pa neka samo bude tako... yes

Jeco,
ja sam vec pronasla obdaniste gde bih ga najradije upisala, iako ce proci meseci do tada, kakva brizna majka lol! Ispunjava mi sve uslove, blizu je, mali broj dece, moze da se dogovara o hrani, imaju razlicite aktivnosti... Jedino sto je dvoriste premalo po meni, i sto nema popodnevnog spavanja...

Pudza,
glavni moj razlog za privatno obdaniste je ta atmosfera ljubavi i podrske... Sve mislim da je dovoljno trauma doziveo za svoj kratki zivot pa da ga ne bacam u borbu a da ipak bude sa decom (mi bismo imali uslova da ga cuvaju obe babe ali sam u czsr i nasem i Vilenjakovom savetovali da ide u obdaniste pa cemo ga stoga upisati). Ali ako bude kao sto natalna karta kaze i moj sin ce biti borac a ne neka nezna dusa za koju se ja uglavnom pripremam, ali neka, neka bolje je to za zivot f No, to su sve predvidjanja i moja zelja da ga upoznam... Pricacu vam o realnom njemu kad ga upoznam. A sto ti kazes, do vremena za obdaniste verovatno cu znati i sama sta mi je ciniti...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od MimaUR 25/4/2012, 19:42

i da si uplasena,i da imas neodoumice i da imas milion pitanja,sve je to normalno..bioloski roditelji se pripremaju na prinovu 9 meseci,a mi sad kako ko dobijamo vec donekle formiranu decu sa odredjenim navikama i karakterom..hranitelje koje licno poznajemo ne spadaju u tu grupu ljudi koji se ne bave decom,ali dobro sto ljudi sto cudi,svaciji motiv za hraniteljstvo je drugaciji..kod nas se regresija javila kada je krenuo u drzavni vrtic,puna soba dece koja placu,kolica na kojoj se donosi dorucak,uzina,zveckanje metalnih soljica itd. i ne bi rekla vaspitacicama da je usvojen da se ta regresija nije javila,ali nazalost sve je ispalo drugacije..svaki centar ima drugaciji sistem rada,i sto se tice tog poziva sto se pregleda tice ni mi ga nismo dobili,ali opet da napomenem da smo mi morali da se odma javimo zbog terapije,bio je veoma bolesljiv dok je bio u dou,a evo za ove 4 godine imao je sveha tri puta temperaturu,jos sam mislila kada je krenuo u drzavni vrtic posto je veca grupa da ce na pocetku kupiti svaki virus,medjutim hvala Bogu jak imunitet ima..danas ima mnogo vise usvoitelja na forumu koji su radi da dele svoja iskustva i koji ce te u potpunosti razumeti jer smo i sami prosli kroz sve ovo..

MimaUR

Broj poruka : 75
Datum upisa : 09.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od nina :) 25/4/2012, 20:07

ja sam bila pre nedelju dana sa mikijem i marijom kod dr i kad je videla njegov karton rekla je da je sve uredu i da netreba nista do zabavista da primi od vakcina a i da je sve odtalo uredu.kad sam je pitala za pregled od 3 g sto marija nije imala ona kaze da netreba do zabavista.jedino smo isli prosle godine kod decijeg zubara jer je dobila poziv.a kad svaki put pitam za merenja i sve te preglede dr kaze netreba nista do zabavista a i ostala deca iz mog mesta nisu isli od zadnje vakcine od godinu ipo dana do zabavista.
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od jecab 25/4/2012, 20:49

A vidis kod nas ima sistematski sa 4 godine.Izgleda od opstine do opstine.........Nama je moja drugarica deciji zubar i nista mi nije pominjala ni pregled zuba...
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od nina :) 25/4/2012, 20:55

kod nas idu deca izmedju 2 i 3 g kod zubara da vide dali su svi 20 zuba izasli i kakvog su kvaliteta
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od jecab 25/4/2012, 21:17

Da se nadovezem na Mimin post.Vrlo rado cu pomoci jer meni licno je upravo Mima puno pomogla sa savetima i puno su mi koristili,kako u proceduri tako i oko Djine.Sve sto treba neka svako slobodno pita rado cu ispricati svoje iskustvo.

Sto vise to bolje!!!!!!!!!
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Simona 26/4/2012, 18:03

Mima,
da citala sam da se secanje na domske uslove moze vratiti nakon polaska u vrtic zbog tih nekih slicnosti koje si navela...

Nego jedno pitanje vezano za papire kad dodje do konacnog usvajanja.. Koja adresa se navodi u izvodu iz maticne knjige rodjenih - nasa u ovom momentu ili ona koju smo imali u trenutku Vilenjakovog rodjenja? Mi sada imamo istu adresu stana iz koga smo se preselili, ali u momentu Vilenjakovog rodjenja smo bili prijavljeni na razlicitim adresama... A ako se u medjuvremenu prijavimo na adresu novog stana pa to upisu, ispasce da smo kad nam se dete rodilo ziveli na ledini, mozda u satoru, posto nam je zgrada izgradjena tek ove godine lol! Drugo tada nismo bili ni vencani ali smo se u medjuvremenu vencali... Da li to menja nesto u pribavljanju papira? To pitam jer sam negde citala da kod rodjenja bioloske dece ako roditelji nisu u braku moraju da pribavljaju vise dokumentacije nego bracni. Pa ne znam kako ce nas da tumace, sad smo bracni ali u momentu rodjenja naseg deteta nismo bili lol!
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od nina :) 26/4/2012, 19:59

nama je napisana nasa adresa kuce.nema to veze kad je vilenjak rodjen nego od momenta na kojoj je adresi sad roditelji nalaze.i odma ce preci na vase prezime.a i koga briga dali je zgrada tad postojala ili ne kad je on bio rodjen
ti si prilozila vas vencani lis.krstenice i fotokopije l.k oni ce po tome da vas pitaju dali da pisu adresu iz l.k ili ste u medjuvremenu promenuli adreesu.evo ja imam adresu u l.k iz mog mesta rodjenja jer mi je bila istekla pred vencanjew i svi mi savetovali da nepravim novu dotle jer cu opet za mesec dana praviti novu.tako sam i uradila i meni na prvoj strani pise ta adresa ali na drugoj strani pise ova gde zivim i kad god popunjavam papire uvek ovu adresu napisem ali jedino so napisem moj stari jer pise gde je izdata l.k u kom supu pa moram tako
nesekiraj se opste oko tih sitnih detaja
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od jecab 26/4/2012, 20:33

Navodis tu adresu na kojoj zivis jer cete svakako vremenom i vi menjati adresu na tu od novog stana.Nema veze gde ste pre ziveli......Ja mislim da tako treba al raspitajte se jer mislim da ako prijavite tu staru i predjete na novu citav cirkus ti onda treba da ispravljas.Ovo je moje misljenje a ti sad vidi...............
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Simona 26/4/2012, 21:22

Hvala :)

Resile ste mi dileme... Za stan mislim da cemo zadrzati ovu sad adresu sto pise u licnim kartama sem ako u medjuvremenu ne prodamo stari stan, onda necemo imati izbora nego da nam pise ovaj sad stan gde zivimo tj livada u vreme Vilenjakovog rodjenja... Ali posto je Vilenjak sasvim se uklapa da smo mogli i tu da zivimo Wink
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od MimaUR 26/4/2012, 23:40

odgovore si vec dobila..duznost centra je da provera da li je kod usvoitelja doslo do promena od pocetka procedure,u centru napomeni i daj tu novu adresu jer ce vas soc.radnik obilaziti u periodu adaptacije,pa da slucajno ne odu na onu adresu na kojoj ne zivite..sto bi sebi komplikovala..nema nikakve veze sto niste bili vencani,pa sada vanbracne zajednice su izjednacene sa bracnim.

MimaUR

Broj poruka : 75
Datum upisa : 09.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Simona 27/4/2012, 14:57

Hvala Mima :)

Novu adresu sam im vec rekla, opisala sam im cak tacno kako da dodju do nas i dala im ugovor od novog stana. Samo mi nismo menjali adresu u licnim kartama pa me je interesovalo papiroloski...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od pudza 8/5/2012, 15:01

Simona,
moja curu sam pre neki dan zatekla kako kleci na radijatoru i i izviruje na otvorenom prozoru. Presekla sam se. Fotelja je bila odmaknuta od prozora, da bi se popela na radijator ona joj ocigledno nije trebala. Kada stigne Vilenjak pripazi na otvorene prozore.
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Simona 8/5/2012, 15:23

Uh Pudza bas sam se zaledila zbog tvoje cerke i tebe dok sam citala... dobro je da se sve dobro zavrsilo...

Hvala ti, ne padne nam ni na pamet sve sto za decu moze predstavljati opasnost... Ja inace obozavam da sve izotvaram, muz me je "prijavio" za to i socijalnim radnicima, kaze otkako je sa mnom kao da zivi na otvorenom prostoru Laughing Tako da za nas otvoreni prozori jesu opasnost i po lepom i ruznom vremenu... Gledacu mozda da uglavnom otvaram terase, a njih sam obezbedila a dok stigne da tamo izleti valjda cu ga ugledati a i naletece na prepreke u vidu vesa koji se susi, biljcica koje su se smestile tu... Ili da stavim mreze i na prozore, qq...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Simona 11/5/2012, 18:43

A sta kazete na stakleni sto i trogodisnjaka (skoro cetvorogodisnjaka)? Very Happy Cvrsto staklo, nije neko koje se moze lako slomiti, onaj niski sto za dnevne sobe... To mi nije palo na pamet kao opasnost... Imala sam jos jedan a taj ima staklo po sredini ali vise drveta ima i njega dadoh majci... Kad mi je bio majstor ukazao mi je da i to moze biti opasnost Shocked Ali vise volim ovaj sto, sem toga morao bi da mi dolazi kombi pa da nosi ovaj a vraca onaj affraid pa bih ja mozda sacekala da vidim koliko je Vilenjak nemiran pa tek onda da sklanjam... Dnevna soba je inace prostrana, ima prostora za trcanje a da ne naleti na taj sto...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prakticna pitanja Empty Re: Prakticna pitanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu