KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako usvojiti dete

+30
pudza
Republica
detlic
milkyway
Manjana
MAAKKI
JAmajka
missile
bak
jecab
nina :)
zvoncica36
bebironcic78
lilya
snedra
tanjicak79
ZarPtica
tanjica
Milijana
heart84
BiKsi :)
andjeo
pedjaza
Cupava
anak
lolipop
Sara
Struzzo
Simona
HappyGirl
34 posters

Strana 2 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 13/1/2011, 19:29

HappyGirl ::
Htela sam ovim da kažem da treba biti optimista jer nije presudna školska sprema ni materijalni status...Mislim da ipak barem po primerima sa kutka i ponekim iz mog okruženja, koliko god da je možda i sporo, zaposleni iz centra rade odličan posao jer koliko vidim njima je najbitnije da trenutno izgubljenu decu vrate svoji roditeljima Very Happy ako ste razumeli

Naravno, Happy...najvažnija je ljubav i pažnja budućih roditelja, a ne školska spremna i situiranost. Ne slažem se da svi u svim centrima za socijalni rad rade "odlično", kao nažalost, u mnogim državnim institucijama u našoj zemljici. Nisam baš najbolje razumela vraćanje "trenutno izgubljene dece svojim roditeljima" jer što reče Simona, retko je da devojka ili žena ostavi dete, potpiše svu potrebnu dokumentaciju o odricanju roditeljstva i posle toga pati i traga za tim detetom. To prvo nije moguće, mislim to traganje. To može samo dete. A ni to ostavljanje ni odricanje nije neki tako lak i brz proces. Mislim da iz csr su u kontaktu sa tom ženom neki period da bi joj dali vremena u slučaju da se predomisli. I ona priča i sa socijalnim radnikom, psihologom, pedagogom...itd. Znači, nije to tek tako. Upravo zbog toga je najniži uzrast deteta za usvajanje oko 6 meseci.
Zašto nekog iz centara ne zovu? Ima milion mogućih razloga...Jedan vrlo moguć, a to su mi potvrdili i u mom csr da bukvalno zaborave na njih Rolling Eyes Nečijom greškom ne budu registrovani, ili budu pogrešno upisani, ili ko zna kakva već administrativna greška...užas! Shocked
Drugo, ko zna koliko godina imaju ti parovi i ko zna kakve su njihove želje...Ima i ljudi sa nerealnim zahtevima.
Simona, moraš da razumeš parove koji posle silnih godina borbe, ko zna koliko neuspelih vantelesnih, možda nekih pobačaja i ko zna kakvih nesreća nemaju snage da se nose sa detetom koje je bolesno ili ima neki hendikep.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 13/1/2011, 20:00

HappyGirl :: najbitnije da trenutno izgubljenu decu vrate svoji roditeljima Very Happy

Naravno, mi ćemo se, pre ili kasnije, spojiti sa našom decom...kao i tvoji rođaci. A jesu li oni zvali Ministarstvo da provere njihov predmet?
Happy... ZIMA
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 13/1/2011, 20:17

Struzzo,
Mislila sam vise na te neke nerealne zahteve usvojitelja. I na predrasude, bar kako su nama pricali, cim im se jave oni odreaguju da nece time da se bave, bez citanja, informisanja, razmisljanja... U tom nekom primeru koji su nam naveli dete je bilo zdravo ali iz cszr nisu mogli da garantuju da li ce se kasnije neka situacija koja je bila odraziti na zdravlje. Nisu mogli da kazu ni pozitivno, ni negativno. Ali mislim da je za vecinu dece koju mi mozemo da usvojimo takva situacija. Njihove price nisu lepe...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 13/1/2011, 20:49

Slažem se. Ima raznih priča, onih baš strašnih i onih ne tako groznih. Ti si taj koji bira. I sam procenjuješ sa čime možeš ili ne možeš da se nosiš. Ja negde razumem da nismo svi isti, nismo svi od istog materijala. Nešto što je tebi prihvatljivo drugom nije i obrnuto. Primetila si i kroz vantelesne koliko se različito nosimo...
A ti baš nerealni potencijalni usvojitelji, oni verovatno ostanu godinama da čekaju ili traže veze za željeno dete. Da, i toga ima.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od HappyGirl 13/1/2011, 21:30

Struzzo :: Nisam baš najbolje razumela vraćanje "trenutno izgubljene dece svojim roditeljima"
Ovo je bila simbolika Very Happy Oni su se izgubili, npr. kao u šumi trenutno ne trajno a vi njihovi roditelji ih tražite i nakraju ih i nađete.Mislila sam da vi jeste njihovi roditelji a ne oni koji su biološki. Very Happy Ma razumeš osmeh srce

Znaš, dešava se da se zagube papire ali kod njih to nije bio problem. Ušla je u neku vrstu netrpeljivost sa ženom iz centra, što me nije začudilo jer ona voli da bude najpametnija uvek...Ovog puta to ju je dosta koštalo.

Što se tiče zahteva samih usvojioca, mislim da je sasvim razumljivo da svako sebe zna najbolje i da zna šta bi i kakvo dete mogao da prihvati. Da, nismo svi isti i zato se nikad ne bi mešala i uticala na postavljanje ničijih zahteva. Simona za tebe i mene su mnogi od tih zahteva nerealni ali za neke su to jedini realni zahtevi i dobro je da je tako.Čemu uzimanje deteta kroz po njima snižene kriterijume i onda mučenje i njih i deteta i vraćanje deteta nazad... Mada ja uvek volim da verujem u happyend-ove Embarassed

Cure, izvinjavam vam se jer sam napravila off topic a to se ne bi smelo očekivati od mene Embarassed
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 13/1/2011, 21:45

Hahaha, Hapyce, pijem neko vino...pa slabo hvatam Razz ali sam shvatila simboliku. osmeh srce
Eh, ne valja joj takav stav. Mislim, toj tvojoj...jer ma koliko nas, usvojitelje zvali iz nekih drugih csr posle dobijanja podobnosti i dalje je bitan matični csr. Recimo, da pošalju našu dokumentaciju na vreme. Ja tu imam drugu vrstu problema. One moje su spore i slobodno mogu reći, lenje i neodgovorne npr. kad je bio onaj prvi poziv u oktobru, one nisu poslale našu dokumentaciju zato što im nije radila fotokopir mašina... Shocked fd Neki drugi parovi nisu imali taj problem. I za dete su izabrali nekog drugog. Nemate predstavu koliko mi je bilo teško i koliko sam bila ljuta. A šta ću...suzdržala sam se i na vrlo kulturan način im objasnila koliko smo mi bili zainteresovani...one su se izvinile. Rolling Eyes
Pričaću sve "dogodovštine" kad stignem do cilja...neću sad da budem gorka.


Poslednji izmenio Struzzo dana 13/1/2011, 23:04, izmenjeno ukupno 1 puta
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 13/1/2011, 21:57

Thanks, Happy... ZIMA
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od HappyGirl 13/1/2011, 23:04

Evo prebacila sam ovde , valjda je na pravom mestu ako nije javite gd eda metnem :)
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 14/1/2011, 01:18

HappyGirl ::
Struzzo :: Nisam baš najbolje razumela vraćanje "trenutno izgubljene dece svojim roditeljima"
Ovo je bila simbolika Very Happy Oni su se izgubili, npr. kao u šumi trenutno ne trajno a vi njihovi roditelji ih tražite i nakraju ih i nađete.Mislila sam da vi jeste njihovi roditelji a ne oni koji su biološki. Very Happy Ma razumeš osmeh srce

Znaš, dešava se da se zagube papire ali kod njih to nije bio problem. Ušla je u neku vrstu netrpeljivost sa ženom iz centra, što me nije začudilo jer ona voli da bude najpametnija uvek...Ovog puta to ju je dosta koštalo.

Što se tiče zahteva samih usvojioca, mislim da je sasvim razumljivo da svako sebe zna najbolje i da zna šta bi i kakvo dete mogao da prihvati. Da, nismo svi isti i zato se nikad ne bi mešala i uticala na postavljanje ničijih zahteva. Simona za tebe i mene su mnogi od tih zahteva nerealni ali za neke su to jedini realni zahtevi i dobro je da je tako.Čemu uzimanje deteta kroz po njima snižene kriterijume i onda mučenje i njih i deteta i vraćanje deteta nazad... Mada ja uvek volim da verujem u happyend-ove Embarassed

Cure, izvinjavam vam se jer sam napravila off topic a to se ne bi smelo očekivati od mene Embarassed

Ja sam to sto si rekla tako i shvatila :) Jednom je na zone reality bila neka emisija u kojoj neki medijum komunicira sa duhovima mrtvih. Covek kome se obracao je imao je dvoje usvojene dece a duh mu je porucio da su to njegova deca. Na sta je otac odgovorio da on zna da su to njegova deca. :) To je upravo nesto slicno kao sto si ti rekla - to su nasa deca koja su malo zalutala na drugo mesto ali cemo se traziti i pronaci :)

Sto se tih ljudi tice, pa naravno svako zna za sebe, a svakako bi za decu bilo vrlo lose da dodju negde gde ljudi gaje predrasude prema njihovoj situaciji... Samo sam vam prepricala ono sto su mi rekli tokom razgovora. Verovatno ima i licnog faktora kada ne dolazi do usvajanja. Kao i ti sto kazes za taj par, eto ostavili su los utisak u cszr. A mislim da pored onog sto je Struzzo rekla i neko osnovno misljenje koje mi ne vidimo ali vide oni daju u nasem cszr. Mozda tu ima i malo srece, bez obzira sto su profesionalci opet se tu probiju licne simpatije i antipatije, makar i nesvesno. Ja sam se mislila da cu mozda imati losu komunikaciju jer me klasicne zenske teme uopste ne interesuju. Medjutim za zene iz naseg cszr imala sam utisak da ih te teme interusuju takodje koliko i lanjski sneg. I da je dosla neka zena koja smatra znacajnim da je zena domacica odmah bi mi tamo upisala neki negativan poen sto sam kupila kolace a nisam ih ja spremala Very Happy Ovako razgovor je tekao vise nalik na ove nase u ovom delu foruma. Vise je delovalo kao da smo se sastali da eto malo procaskamo, malo oni nas pitaju malo mi njih, malo komentarisemo, sto mislim da je dobra komunikacija, bar je to moj utisak :)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 14/1/2011, 08:23

Simona, naravno da je važna komunikacija sa timom iz tvog csr. I sad, ne volim da se hvalim, ali mislim da smo se mi našima u csr od naše školice (bilo je 6 parova) najviše svideli. Bili smo komunikativni, opušteni, duhoviti, vrlo smo argumentovano govorili na svaku temu (i što je vrlo zanimljivo i mm i ja, jer je bilo parova gde je muž bio vrlo ćutljiv), svidelo im se kako naš stan "odiše nekom toplinom" itd. Glavna u timu je to otvoreno pokazivala i mi smo prvi dobili podobnost. Ali, kasnije....ja ne mogu da sama šaljem svoju dokumentaciju centrima po Srbiji. To je njen posao. Hoću da kažem da ne mogu da utičem da ona bude malo brža, vrednija...Razumem ja i ona ili oni u csr su samo ljudi, i to im je samo posao, ali ovde se ne radi o nekoj tamo stvari, predmetu već upravo o spoju roditelja i deteta.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 14/1/2011, 08:58

Struzzo,
ne razumem to bas da oni salju dokumentaciju pa ako ti ne bude tesko da to objasnis... Ja sam shvatila da kad dobijemo podobnost nasi podaci se unesu u kompjuter. Onda u ostalim csr ako se pojavi dete koje ispunjava nase zahteve mi im izadjemo u kompjuteru i na osnovu toga nas zovu. A po tvom postu i nekom prethodnom mi se cini da nisam dobro shvatila... Ja sam ih vec na razgovorima pitala da li mi zovemo razne cszr jer znam da je ranije bio takav obicaj a oni nam rekli da danas to nije tako. U svakom slucaju bezveze mi je ako te ometaju zbog svoje sporosti i lenjosti Rolling Eyes
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 14/1/2011, 09:18

Simona, vi kad dobijete podobnost, budete uneti u jedinstveni registar potencijalnih usvojitelja u Ministarstvu. Tamo pišu samo vaše generalije: ime i prezime, godište, profesije, kontakt telefon, uzrast deteta, zdravo ili može i sa nekim smetnjama, srpske nacionalnosti (belo) ili može i romsko ili dr. nacionalnosti. Bukvalno tako. Vrlo uopšteno. I onda kad se pojavi u nekom csr neko dete oni šalju uput Ministarstvu i oni tamo iz baze podataka izbace sve parove koje im kompjuter na osnovu "parametara" deteta traži. Onda taj csr zove parove sa te liste. Zainteresovanim ugovore prvi razgovor, a u međuvremenu zovu matične csr parova da im dostave dokumentaciju o njima (ne sve papire koje ste predali, već sve ono što su vaši iz csr napisali o vama i malo više podataka od onih generalija iz registra). Može taj csr gde je dete da najpre zove csr-ove za dokumentaciju, pa tek onda da zovu parove, da bi malo suzili listu. Vidiš, zašto je važno da iz tvog csr valjano rade svoj posao.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 14/1/2011, 09:19

U registru budu uz vaše ime vaši zahtevi za dete, tj. kako ste se vi izjasnili u csr.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 14/1/2011, 09:29

Hvala Struzzo na pojasnjenju :)

Taj deo nisam znala...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 25/1/2011, 11:36

Posto smo ovde pisale vezano za ime deteta to cu vam napisati ono sto smo juce pricali vezano za to u skoli roditeljstva. Psiholog je opet ponovio da se ime deteta ne moze menjati ali je pojasnio da je to zbog toga sto psiholozi smatraju da bi to bilo stetno za dete. Ali je spomenuo da je to za dete starije od godinu dana, ono je naviklo na svoje ime i promena bi mogla da ga zbuni i unese konfuziju. E sad zasto zakon vazi i za bebe kad za njih nije stetno to ne znam. Mozda zato sto se mali broj dece usvoji pre jedne godine, u svakom slucaju to je mozda greska u zakonu... Ali s obzirom na ovo sto je psiholog rekao ja necu menjati ime deteta bez obzira sto je Sara opisivala da ipak postoji nacin za to. Jeste vazno ime ali u svakom slucaju mi je vazniji mir deteta i necu da mu pored svih promena koje ima u zivotu unosim jos i to... A ja se bas i ne nadam bebi mada sam pitala i za to. S obzirom da je znao da mi uglavnom citamo razne informacije po netu a one mogu da budu pogresne delimicno ili potpuno to nas je psiholog bodrio da pitamo sve sto smo citali kako bi nam razjasnio. Pa sam ja pitala to za godine, posto sam to po netu citala da se ne daju bebe "starijima" pa sam upitala da li ja sa 42 god mogu da usvojim bebu. On kaze da moze, nema tu nikakvih prepreka, te da je to da ne moze netacna informacija. Jedina vazeca prepreka je 45 god koliko roditelj mora da bude stariji od deteta. Takodje su neki ljudi citali na netu da se gleda prosek godina partnera, ja odmah zacaklila ocima, to bi mi bas odgovaralo Laughing Ali na zalost nije ni to tacno gledaju se godine starijeg...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 26/1/2011, 21:15

Nakon ove radionice imam jedno pitanje za one koje su vec mame. Naime prvi put sam cula da se savetuje da se ostane u kontaktu sa hraniteljima. Kaze se da ce dete mozda i njih zeleti da nadje, e pa nasa deca su bas neka tragajuca Laughing Znala sam da ce da traze zenu koja ih je rodila ali da ce da krenu u potragu i za hraniteljima to vec nisam... Posto su ona bila npr kod hranitelja godinu dana onda su se vezali i za oni za dete i ono za njih, ako hraniteljstvo obavljaju samo zbog novca onda nece ni hteti da ostanu u kontaktu medjutim najcesce to nije slucaj... Sem toga to je godinu dana zivota, i oni su ucestvovali u detetovom formiranju, navikama i tsl, kad pogledam tako i jeste, mada dosad nisam nesto bas o tome razmisljala. Mi smo svi reagovali, pa kakvi sad hranitelji, oni imaju ugovor, znaju valjda da su hranitelji Very Happy Ali ispalo je da za dobro dece treba i sa njima da se ostane u kontaktu... Uglavnom hraniteljima se ne savetuje da se prva dva do tri meseca vidjaju sa decom, kako bi deca formirala taj novi identitet i navikla se na roditelje, uspostavila te veze, u tom periodu mogu da se cuju telefonom. Nakon toga mogu da se vide ponekad sa decom, samo sto ce preci u status tete, cak ako ih je dete zvalo prethodno mamom. Savetuje se ostajanje u kontaktu sa njima kao sa nekim rodjacima.

E sad meni je ovo bas nova informacija, nigde nisam citala o tome... pa sam htela da pitam ako ima nekih Kutanjki cija su deca bila u hraniteljskim porodicama - kako to izgleda sada? Da li deca vidjaju nekadasnje hranitelje i koliko? Da li je odnos sa njima zaista kao sa nekim rodjacima ili je to nesto drugo?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od anak 26/1/2011, 21:27

O Bože, pa dokle! v c Ja stvarno ne vidim kako će ta jadna deca i roditelji na kraju shvatiti ko je tu PRAVA mama, tj. ona koja je usvojila bi trebala da bude samo to-MAMA. Bez traženja, bez objašnjavanja, bez ...........................zar nije jedino bitno ko to dete želi više od ičega, ko mu daje vaspitanje i bezgraničnu ljubav, ko mu daje prezime, rođake, stan, hranu, slike, detinjstvo, emocije, ma sve, sve.
I onda još u to ušetaju i tamo neki hranitelji, malo je što se ceo život treba razmišljati o bolu koji će doći kada kaže da ide da traži "pravu mamu".
Oprostite, ali baš sam nešto ljuta. Do vraga i ljudska prava, nekada treba i po seljački, kriti sve što je moguće sakriti.
anak
anak

Broj poruka : 3404
Godina : 52
Location : BiH, Srbija, Hrvatska
Datum upisa : 12.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od anak 26/1/2011, 21:28

 b mm kaže eto zašto nama neće dati dete  b
anak
anak

Broj poruka : 3404
Godina : 52
Location : BiH, Srbija, Hrvatska
Datum upisa : 12.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 26/1/2011, 21:54

lol!

Anak i meni je ovo bilo malo previse... i sve se pitam koliko je to interes dece a koliko hranitelja... Kao da nama zadaju previse zadataka i da mi tu moramo da razumemo previse ljudi. Sa druge strane zar hranitelji nisu potpisali ugovor ili imali obuku da ce odgajati dete dok ne ode na usvajanje. Nigde tu nije pisalo da ce biti u svojstvu rodjaka deteta kasnije. Zasto se od njih ne bi zahtevalo da postuju ugovor koji su potpisali nego se trazi od nas da ih primamo za "rodjake"? A s druge strane da se osecamo istima, roditeljima, sa sve hraniteljima kao novim rodjacima, bioloskim roditeljima koje ce dete potraziti jednom itd... Pa ako sam htela dete i da budem roditelj nisam htela novu mnogobrojnu rodbinu, slabo se druzim i sa mojom... No moj muz vice da ne treba biti posesivan, pa sto da dete ne vidja hranitelje, nije to samo njihova zelja nego i njegova, nema tu nista lose... Ali videcu kako ce to izgledati u praksi...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od anak 27/1/2011, 10:21

Ma meni je to i dalje strašno ljuta sam Mislim da se onda od usvojitelja očekuje da budu ono extra psihički i emotivno stabilni non-stop, da imaju tolerantnost prema svima i svemu, čak i da tamo neka osoba hladno posle 20 godina dođe i kaže e pa ja sam mama od tog deteta, a ti si usvojiteljica, iako si mu ti jedina prava majka, a sad i tamo neki hranitelji koji su potpisali ugovor će isto biti rođaci i dolaziti na kavu kad im se prohte a ti ćeš uvek morati bit ljubazna i nasmejana da ne bi neko ne daj Bože pomislio da ti nisi "odgovarajuća i sposobna" da vodiš računa o tom, SVOM detetu.
Biološki roditelji mogu biti i ljuti, mogu ih i malo istući po guzi kada se naljute ili su nervozni, mogu se derati na njih, i niko nikada neće pomisliti da su oni loši roditelji, ili - ni slučajno - da nisu podobni za to dete
anak
anak

Broj poruka : 3404
Godina : 52
Location : BiH, Srbija, Hrvatska
Datum upisa : 12.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 27/1/2011, 14:41

Meni je isto preterano ali mom muzu nije pa sam mu rekla da ce on da odrzava vezu sa hraniteljkom lol! Mene ustvari plasi jedan ekstremni slucaj koji je psiholog opisao, naime da je hraniteljka umislila da je usvojiteljka i kad je trebalo da da dete usvojiteljima nije htela nego isla po ministarstvima itd. Na kraju su oni morali prvo da se nadju sa hraniteljkom pa tek posle da idu da vide dete... Inace dete ima jednu godinu i uopste nisam ubedjena da je sva ta drama u interesu deteta, da ima cetiri godine pa da se kaze da se i ono toliko vezalo za hraniteljku pa hajde... Svaka cast tim ljudima sto su mogli tako da se nadju prvo sa njom a i danas su prijatelji. Ali ja ne znam da li bih mogla. Zasto sam ja duzna da odrasloj zeni koja je prosla obuku objasnjavam sta je usvojenje a sta hraniteljstvo? Emocije? A sta je sa nasim emocijama? Ja se plasim da ja ako dodjem u tu situaciju ja cu da kazem da ja nisam duzna da obrazujem hranitelje, ali stvarno tako mislim, pa ako mi zbog toga ne daju dete na usvojenje neka ne daju... Ali to nije pravedno i bezobrazno je, ja hocu da budem roditelj i imam dovoljno svojih dilema, i emocija i problema i hocu da se bavim detetom ali ne mogu da se bavim emocijama hraniteljke. To mi je previse i nemam snage za to i ne potpisujem nikakav ugovor u kome sam na to obavezna, a hraniteljka je potpisala drugaciji ugovor i ne znam sto nas teraju da razumemo sad krsenje ugovora. Moj muz kaze da je to ekstrem, da se to nece dogoditi kao u tom primeru, da vecina hraniteljki shvata da su hraniteljke a ne majke, sem toga dete moze da dodje i iz Zvecanske. Uglavnom on je kod nas preuzeo tu brigu da se cuje sa njom, a ako pocne da nas zivka svaki cas, place i histerise i hoce da vidi dete pre isteka ta dva tri meseca, zvace cszr pa neka oni razgovaraju sa njom. Nadam se samo da nam nece odgovoriti da su emocije u pitanju. Ma verovatno ja preterujem, sve to se nece dogoditi, ali eto to me je uznmirilo... Koliko je psiholog prosli put govorio o tome da smo mi roditelji i mada bioloska majka ne moze da se pojavi, nego samo dete moze da trazi nju, ukoliko bi se pojavila mi treba da se postavimo kao roditelji a ona je strana osoba. A sad je odjednom ispalo da u ovoj situaciji mi ne treba da se postavimo tako nego da imamo sva razumevanja za hraniteljku i eventualne emocije. A ja ako mogu da dozivim kao razumljivu to mi je ova prva situacija pre... Zena je narkomanka, maloletna ili sta vec, nema uslova za dete, izbezumljena, ostavi ga, ali negde misli na njega... A hraniteljka je racionalna zena ili bi bar to trebalo tako da bude, obucena od strane cszr, znaci nije uzela dete ni u kakvom izbezumljujucem stanju nego u punoj svesti... i sad mi treba da razumemo da joj je ta puna svest iznenada nestala, a mi eto tako nemamo granica u razumevanju, nadljudi, brinemo i o detetu, i dolaze nam iz cszr, i okolina je tu, i sad jos kafenisemo i sa hraniteljkom sve tako osmehujuci se i puni snage... ma da... Rolling Eyes
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Cupava 4/2/2011, 20:18

Sad pronadjoh na stranici centra za socijalni rad grada Novog Sada.

Potrebna dokumentacija za obradu potencijalnih usvojioca
1. Zahtev, svojeručno napisan
2. Izvodi iz matične knjige rođenih
3. Izvod iz matične knjige venčanih
4. Uverenja o prebivalištu (SUP)
5. Fotokopija ličnih karata
6. Uverenja da nisu pod istragom (sud)
7. Uverenja o državljanstvu
8. Lekarska uverenja
9. Potvrde o zaposlenju i ličnom dohotku
10. Uverenje o imovnom stanju

Pitanja...
1. Sta ste napisali u zahtevu?
6. Uverenje da nisam pod istragom...Sta, dodjem u sud i zahtevam to uverenje? Zar nije logicno da se to trazi u MUP-u?
8. Kakva lekarska uverenja? To kao ono za vozacki, ili...?
10. Uverenje o imovnom stanju ste vadili gde, u katastru?
Cupava
Cupava

Broj poruka : 1957
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 14.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 5/2/2011, 08:03

Cupava,
neka vam je sa srecom, da sto pre dobijete podobnost a i postanete roditelji :)

Sto se pitanja tice da krenem redom. Zahtev mozes da sastavis kako hoces, nas psiholog kaze da jako voli da ih cita jer ljudi to pisu na najrazlicitije nacine. Neki napisu lirska dela, neki ovako neki onako.... Nema neke forme koja je propisana, kako god da napises prihvatice se. Ja sam pisala po ugledu na formu koju sam videla na jednom drugom forumu. Tj nisam isla na neko lirsko sastavljanje, niti na pisanje u stilu - dajte nam dete mi smo divni, nego vise neka poslovna forma mada s obzirom na cilj pisanja tu mora da se unese i licno. Otprilike koliko imamo godina, cime se bavimo u radno vreme, sklonosti i hobiji, koliko smo u braku, da volimo decu, da smo bili na vto, da smo sad sa tim zavrsili (mi smo prethodno bili kod psihologa pa nam nije savetovao paralelan put jer nije dobro po njemu, a onda sto da ne naglasim u zahtevu nesto sto znam da misli da je dobro Very Happy ). Onda ko su clanovi sirih porodica, kako su reagovali na nasu odluku o usvajanju, da li zele da brinu o detetu. Zatim sam stavila i osnovne podatke o detetu koje zelimo, onako kako sam to citala po netu da se ispituje, koje godine, pol, nacija, vera sve te neke osnovne karakteristike. Sve to ne mora da se pise, taj upitnik se popunjava otprilike na kraju kad se prodje ceo proces. Smatra se da su usvojitelji tada mogli jos da razmisle o svojim stavovima. Ali ja sam zadovoljna sto smo mi vec tu napisali jer mi smo se dosta premisljali i lomili pre nego sto smo dosli do tih nekih konacnih stavova, a sad u postupku ih nismo izmenili te ce se zahtev i upitnik poklapati.

2. Uverenje da niste pod istragom trazi se u Palati pravde, to ce vam za pet minuta izdati, bar nama je tako bilo. Naglasavajte da vam treba radi usvajanja, mada ce vas i oni pitati, ali neki su nas ne saslusavsi terali da placamo takse a nije uopste trebalo jer se za usvajanje takse ne placaju.

3. Da, to se radi na istom mestu kao za vozacki, u medicini rada. Samo je bar nama bio mnogo detaljniji pregled nego za vozacki, mada kako sam ovde citala nije svima tako. Uglavnom daje se i krv i mokraca tako da znate da ponesete i ne idete dva puta. I ide se rano da biste sve obavili, npr kod nas snimanje pluca u domu zdravlja rade do devet i dok smo mi isli tamo amo sa krvlju, potvrdama itd zamalo da nas tu ne prime.

4. Ovde bi trebalo da su vam dovoljne kopije ugovora o imovini. Ponesite originale na uvid ako bas traze.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Cupava 6/2/2011, 18:11

Hvala ti na ovako detaljnom objasnjenju. Zaboravih samo jos nesto, pise svojerucno napisan zahtev... Zasto je bitno da l' nesto pises rukom, ili kucas na kompu/masini/cemu god?
Cupava
Cupava

Broj poruka : 1957
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 14.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 7/2/2011, 13:41

Cupava,
Nema na cemu :) Pitaj slobodno ako ti jos nesto ne bude jasno...

Za to "svojerucno" ne znam... I mene je malo cudilo kad sam predavala ali na kraju sam otkucala na kompu, samo smo se dole potpisali i - prihvatili su nam zahtev.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 2 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu