KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kada i kako reći detetu da je usvojeno

+33
Manjana
Danara
MAAKKI
BiKsi :)
Rembrant
Daca88
milkyway
Erata
bak
lilya
pudza
Nela72
ciklama
noja
jabo
lilymar
JAmajka
Tangerine
Orline
Jagodica-Bobica
markiza andjela
Djordjee
dra00
Struzzo
jecab
Sara
Maman
lena
MimaUR
Yvonne
eni
NINA1
HappyGirl
37 posters

Strana 5 od 16 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Sledeći

Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 12/10/2012, 12:39

sara nema knjigu ali skoro sve ostale imamo medvedica srecka ja sam je kupila preko kupidona ako oces da ti posaljem pp njihov link pa ih ti sama kontaktiraj,koliko se secam da je neka od forumasica isla licno kod njih kuci jer knjigu prodaje licnbo pisac
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 12/10/2012, 12:40

Struzzo , hvala na lepi recima . ljubav
Knjigu o Medvedicu mozes kupiti na Kupindu ili Limundu, nisam sigurna , Nina zna bolje, javice se ona . Mi imamo slikovnicu JA IMAM DVA RODJENDANA , a napisala ju je Marie-Claude Monchaux . Zbog te knjige i mi slavimo dva rodjendana ... sunny
Moja devojcica je samo jednom pitala , pre godinu ili i vise , nisam sigurna za vreme , pitala da li znam zenu kod koje je bila u stomaku i kako se zove . Rekla sam da je ne znam , a za ime ( posto znam ali ne bi da lazem ) sam samo pitala zasto je interesuje . Onda sam jos mogla koristiti tehniku pitanje - na - pitanje da je zavaram ako ne bi da odgovorim , odgovorila je da jednom hoce da je vidi. Rekla sam da je to u redu , kad poraste . E sad, posto u zadnje vreme sve zrelija pitanja postavlja , stigli smo i do dela kad sam joj objasnila da kad napuni 16 godina otici cemo u centar za soc rad i procitati njen karton zajedno. A posle ako bude htela, potrazicemo zenu koja ju je rodila . Ja namerno nikad ne kazem bioloska majka , mozda gresim , ali ne mogu rec majka povezati nikako sa njom , pa kazem -zena koja te rodila . Majku ima samo jednu , i to mene . Zna da ima sestru, posecujemo se, nedavno sam joj rekla da ima jos dvoje za koje ne znamo gde su , usvojeni su isto . Kad me nesto pita, odgovaram naj normalnije sto mogu ( mada se nekad sokiram ), izgleda da mi to ide jer i ona prihvata sve to normalno . Cak se i salimo kad kazem da sam najstarija mama u vrticu i to zbog nje , nije joj se zurilo da nas odabere , bilo joj je lepo tamo gde je bila - uvek se smeje , voli kad se salimo ovako . A ovako i njene uspomene mislim da postaju lepse ( bilo kakve da jesu bile ) , sto mi je i cilj.
Namerno smo moju malenu ukljucili u proces usvajanja kod brata od strica , vidim da joj prija , i cela prica oko usvajanja joj postaje sve vise normalnija , u smislu - nisam jedina , ima jos puno usvojene dece, ... I pojacava nas moto : NEMA VEZE KAKO SI DOSLA DO NAS MOJA DEVOJCICE , VAZNO DA SI TU ! osmeh srce
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 12/10/2012, 12:50

Pitanje zasto je ostavljena nije jos postavila, ali je ocekujem vrlo skoro , pa pripremam teren . To me kostalo do sad jos jedno kuce i kuci i jedno malo , ruzno mace. Pokupili smo ih na ulici , a ja odmah uvidela da je ova situacija idealna za nas , posto moje dete vec odavno hoce macu . Pokupismo mi mace ( izgrebala me celu ) , i na putu kuci povezali njenu pricu sa nasom ( pri tom ni ne spomenuvsi nas , samo mace ) . Kako smo je zeleli , dugo trazili , i na kraju nasli , sad je nosimo kuci, maci nije lako , evo place, ali ce joj biti lepo kod nas kad se malo navikne . I opet isto sledece nedelje sa malim psom , da utvrdimo gradivo ... v Teren pripremljen, cekam pitanje . Laughing
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 12/10/2012, 13:12

saro vi bas napredujete sa pitanjima .mene to sve ceka mozda uskoro jer rekla sam vam da sam par puta cula marijin i mikijev razgovor a bio je i prekljuce da sami sa sobom pricaju i samo su spomenuli pogotovo marija vise forsira i kaze jer tako bato mi smo usvojeni da se mm iznenadio jer ih dosad nije nikad cuo.ali to je bilo nesto nevazno njihova prica i samo u momentu jer da mi smo usvojeni.sad im ja kazem da je to normalno i da se netreba stideti ako ih neko dira od dece ( sto se nikad do sad to nije desilo hvala bogu ) i da im slobodno kazu da mi znamo da smo usvojeni i da nas je mama i tata rodili iz srca
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 12/10/2012, 13:24

Hvala Saro! Da li i ta druga slikovnica je kupljena preko LImunda ili kako već?
Da, što prirodnije, bolje...ali ja to sad sebi govorim (kuražim se) onako u teoriji, ko zna kakva ću biti kad dođu te teme na red...Volela bih da kao ti sama sebe iznenadim, da se u datom trenutku ne ukočim, ne smotam, da mi glas i ton ne budu drugačiji, da prikrijem emocije (ko zna kakve) koje će me šetati ako bude insistirao na priči o bilološkoj m.
Izvini, kucala sam se telefona jutros pa sam brzinski napisala biološka mama....ja je inače tako ne zovem. Ona je sad "žena koja je rodila". I tu se naše priče razlikuju (mislim na tu ženu). Mi ne pričamo ovde o tome ali znate, ima raznih priča. Nemam negativan stav o njoj, ali ne mogu je nazvati majkom, mamom.
A izvini, kako si ti najstarija u vrtiću?
Pa ja ću biti starija od tebe kad Struzzolino bude imao godina kao tvoja srećica. Ne daj se....ne dodaj sebi godine koje nemaš... Wink
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 12/10/2012, 13:37

Meni su na jednom drugom forumu zamerili sto vec sada ne koristim "bioloska mama". Ja taj izraz ne nameravam da koristim uopste, za sada koristim "jedna zena" a muz "teta" a u jednom trenutku kad bude malo veci cu preci na "bioloska majka", cini mi se da je Maman uradila nesto slicno. Meni rec mama oznacava zenu koja se brine, aktivno je tu itd, a majka moze biti i dobra i losa, a to sto je neko bioloska majka je samo cinjenicno stanje. Meni su do duse razlozi Vilenjakove bioloske majke shvatljivi ali isto bih mislim postupala i da nisu. Ja sam razlog njemu vec rekla prvi put kad sam je spomenula. Taj prvi put me nije ni slusao ali drugi put je ponovio pa sam mu ja malo objasnila. No kasnije je opet iznegirao postojanje te zene tako da i mene pitanja tek cekaju kad prihvati njeno postojanje...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 12/10/2012, 13:58

Ponavljam, slučajno iskucah biološka mama...mahinalno i moguće da me je u tom trenutku moj sin neprestano zvao "mama", "mama".... Tu reč čujem po hiljadu puta dnevno. Very Happy

Simona,
a šta su žene na tom forumu navele kao razlog takvog imenovanja?

Saro,
htedoh te nešto pitati...pomenula si da se tvoja ćerka viđa sa sestrom. Biološkom? I da ih ima još dvoje, usvojenih. Kako to biva ako ona poželi da upozna i tih dvoje a oni ne žele ili njihovi roditelji? Ko to uopšte reguliše? Centar? Jesu li vam oni pričali o tome? To mi zanimljivo, ta situacija sa više usvojene dece na raznim stranama, svi od jedne "žene". Uputite me ako ste već pisale o tome...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 12/10/2012, 14:37

To se ja samo salim da sam najstarija mama u vrticu , ali ima i pomalo istine , jer mi je jedna devojcica rekla da mi je videla slike na facebooku , sa mojom UNUKOM ... affraid
Kad smo bili na razgovoru u centru prvi put , a ni posle , nikad nam nije receno da je njihova bioloska majka ( ne smeta meni rec bioloska majka jer je cinjenica da je bioloska, ali ja je necu nikad koristiti ) rodila cetvoro dece i da je moja malena najmanja . To smo saznali od hraniteljice , i dobili broj njene sestre koja je rodjena pre nje. One su se vidjale . Saznali smo to od hraniteljice i jos puuuuuno o njima sto nam u centru nisu rekli ... Shocked
Socijalni radnici su se iznenadili kad su nam dosli u kucnu posetu i videli slike ... Izrazili smo zelju da stupimo u kontakt i sa ostalima ako i oni to hoce ( mora biti obostrano , a o tome odlucuju usvojitelji dok ne napune 16 godina ) , ali mislim da od toga nista nece biti ... Mozda smo trebali molbu predati , napismeno , ne znam , ali ne javljaju nam se ...

Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 12/10/2012, 14:55

Znači do vas je. Mislim nisu socijalni radnici ništa rekli, definisali, pomogli...I ti poput Simone saznaješ nešto od hraniteljke, a ne od njih....Ja inače nemam neki sjajan stav o radu u czrs-ovima i uvek mi nekako potvrde to moje mišljenje. Recimo, socijalna radnica - staratelj Struzzolina njega je obišla samo u jednom u toku 15 meseci, a inače živi blizu kuće hraniteljke. Meni je to neshvatljivo.
No, nećemo o tome...
Žao mi je ako vaša ćerka bude insistirala na susretu sa braćom/sestrama, a on joj bude uskraćen. Možda je onda bolje tek kasnije reći detetu o toj biološkoj braći/sestrama.

I šta ti reče za tu francusku sikovnicu o rođendanima?
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 12/10/2012, 15:23

Slikovnicu sam nasla prevedenu kod nas jedino na madjarskom jeziku , sto nama ne smeta jer govorimo jezik , ali je fenomenalna , vredi je uzeti i prevesti . Ako te interesuje, napisacu ti gde da je kupis .
Poljubac za Struzzolina ljubav
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 12/10/2012, 16:30

Struzzo ::...

Simona,
a šta su žene na tom forumu navele kao razlog takvog imenovanja?

...

Radi se o jednom hrvatskom forumu. Tamo mi se cini da vecina zena nastupa mnogo otvorenije sa pricom o usvajanju nego sto je to ovde slucaj. Uglavnom pricaju deci da imaju dve mame i dvojicu tata pa i deca govore tako, odrzavaju veze sa hraniteljima, govore u vrticima da su deca usvojena. Ili ako neko kaze da dete lici na usvojene roditelje, tamo dete odmah odgovori da ono ne moze da lici jer je usvojeno. Mom Vilenjaku cak i mi ponekad govorimo da lici na nas a kamoli da mu govorim da ljudima na to odgovara da je usvojen te sam ja npr sa tim stavom u totalnoj suprotnosti. E sad ima i tamo i drugacijih komentara, majki koje biolosku majku nazivaju "teta" i sl, pa sam i ja pisala a jedna forumasica je rekla da bi dete kasnije moglo zameriti usvojiteljima sto su bioloskoj mami oduzeli majcinski identitet zeni koja ih je rodila. Ne znam zasto se te razlike javljaju da li je to neka razlika u mentalitetu u Srbiji i Hrvatskoj ili su mozda oni odmakli vise u ljudskim pravima pa su i sredina i vaspitacice senzibilisanije i bolje prihvataju razlicite porodice. U svakom slucaju, meni je zanimljivo da citam i ovaj a i taj drugi forum, mada tamo mnogo manje pisem. Sve to me navede na neka moja razmisljanja i promisljanja pa premeravam sta bi bilo najbolje za nas.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 12/10/2012, 16:33

Ovde nema edita. Recenica o komentaru neke forumasice je trebalo ovako da glasi

"...jedna forumasica je rekla da bi dete kasnije moglo zameriti usvojiteljima sto su oduzeli majcinski identitet zeni koja ih je rodila. "
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 12/10/2012, 17:06

Saro,
jesi li sigurna da zakon kaze da o susretu bioloskih sestara i brace odlucuju usvojitelji? Meni je jedna usvojena mama rekla da zakon kod nas nalaze da usvojitelji moraju da dozvole ta vidjanja. Ja nisam sigurna da li je tako kako ti kazes ili kako sam ja cula, mene to nije toliko zanimalo jer Vilenjak nema bioloske brace ni sestara, ali cisto da napisem kao informaciju da se eventualno raspitas. Neverovatno da socijalni radnici precute postojanje bioloske brace i sestara. Meni nisu dali da pogledam Vilenjakov dosije iako Nina kaze da zakonski na to imamo prava. Ne znam sta time postizu, po meni bi trebalo da nam daju sve informacije koje imaju.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 12/10/2012, 19:33

Sara ::Slikovnicu sam nasla prevedenu kod nas jedino na madjarskom jeziku , sto nama ne smeta jer govorimo jezik , ali je fenomenalna , vredi je uzeti i prevesti . Ako te interesuje, napisacu ti gde da je kupis .
Poljubac za Struzzolina ljubav

napiši mi, a ja ako ne nađem nekog ko divani mađarski, gnjaviću tebe... Razz Šalim se....valjda nije toliko opširna.

Simona,
hvala...meni to zvuči previše liberno...Dve mame, dve tate, majčinski instikt žene (btw, to je ona koja rađa neželjeno dete i zato ga po rođenju ostavlja), svima naglasiti da je usvojen, potencirati na tome....uh, uh...preterano...

Vezano za biološku braću/sestre...ne znam kako to da se zakonski reguliše...Nekako to jeste do volje i želje roditelja usvojitelja. Kad usvojiš dete i postaneš zakonski roditelj na tebi je suštinski kako postupati u vezi sa svim pitanjima, uostalom kao i biološki roditelji.
Možda je ta biološka majka rađala decu nasumice, sa različitim partnerima, možda ona i sad pravi neku decu i praviće-kako vi to da znate, možda ta braća biološki imaju samo nju kao vezu, možda su roditelji usvojitelji toliko različiti karakteri, daleko jedni od drugih da bi i taj susret bio prosto nešto da se štiklira i to je to. Ne znam....razmišljam naglas...Uglavnom je interesantna situacija.
I ja, Simona, o Struzzolinu znam onoliko koliko mi rekoše...ništa videla i čitala nisam...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 12/10/2012, 20:57

simona ja sam tek sa mikijem dobila dosije da vidim jer mi ranije nisu rekli ovi nasi i cak tek tad sam dosta cula u vezi cele njihove porodice sto me jako iznenadilo jer slabo to oce da pricajuj a par detaja sam i od hraniteljice cula
ako dete ide na usvajanje a ima vec brata ili sestru koji su usvojeni prvo njima ponude sledece dete i ako ti usvojitelji odbiju jos jedno dete onda tek moze da ide na usvajanje za druge roditelje jer se prvo to dete nestavlja na listu usvajanja nego ide posebno na neku listu jer se tu onda navede da ce ici kod usvojitelja koji su usvojili brata ili sestru a ako ne onda ce ici na listu gde idu i ostala deca a tako i usvojitelji neidu sve izpocetka mislim skolicu ,kucnu posetu nego samo papire predalju i odma se u zahtevu za usvajanje pise ime deteta za koje se ide.to vam kazem iz licnog iskustva jer smo sve to prosli sa mikijem
saro sad mi palo na pamet sto ti ne prevedes tu knjigu za nase trziste ili makar za nas odavde da imamo
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 13/10/2012, 00:11

Nema edita a ja pišem kao sumanuta. Mislila sam...liberarni ti Hrvati...
Nina,
znam za to - da prvo ponude dete koje je biološki brat ili sestra paru koji je već usvojio. Šta ako taj par ne može da usvoji još jedno dete ili ako je to dete poslednje u nizu kao u Sarinom slučaju. Radi se o tome da li i kako se vidjaju usvojena deca, biološka braća i njihovi roditelji usvojitelji.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 13/10/2012, 12:32

ja sam pitala nase soc radnike dali se mogu sresti ta deca ili ima valjda neka procedura odnosno prvo usvojitelji trebaju obi da daju saglasnost da oce da se deca vidjaju i da budu svi slaglasni sa tim da oce da im se deca posecuju i znaju jer samo ako jedan nece od usvojitelja onada je opet druga procedura jer preko sentra za soc rad treba da se ide jer kako ti mozes na primer da znas gde je to dete ili deca od ranije sto su usvojena pa oni zovu usvojitelje da pitaju dali bi teli da se deca upoznaju i ako se oni sloze onda tek mogu da ti daju podatak gde je prethodno dete otislo i da ti da kontakt telefon.znaci uvek je prvi lorak preko soc.radnika jer su nam oni za sve vazi tako i kad deca oce da vidi karton njihov ceo i kad budu teli da upoznaju biolosku majku prvo njih treba da kontaktiramo i da se oni raspitaju dali ona oce da upozna dete pa tek onda upoznavanje sledi.
makar su nama sve tako rekli da bukvalno sve idu preko soc ranika ali stos je da nikad nebude isti sluzbenik za taj slucaj e sad koga treba pitati za dozvolu neznam dali pravnika ili cak ici kod direktora jer po navici se zaboravlja ko je vodio slucaj deteta dok je bio u procesu u svajanja ili ta osoba vise neradi u tom centru.sto je kod mene slucaj jer su za mariju promenjeni bili 3-4 tima dok smo dosli do konacnog usvajanja sad sam cula da je ta sto je vodila od pocetka mariju umrla pre 3-4 meseca jer kad smo trebali da idemo na konacno ona dozxivela mozdani udar i oporavila se ali vise nije radila i za tih 4 meseca su se promenili 3 voditeljice slucaja jer sam sa svima pricala
ali sam 100 puta rekla da imam utisak da nje nije bilo u vodjenju postupka marijinog da je nebi ni dobili jer sam ja od prvog momenta imala utisak da je na nasoj strani pogotovo kad smo rekli kolika nam je plata mma ona ladno pa i od manje plate u bg zive njih 4 i sve imaju.kad smo prvi put videli mariju cula sam je meni iza ledja kad je rekla "eto o tome vam celo vreme pricam a vi mi neverujete da ce se to desiti" samo mi je ostalo u nedoumici na sta je tacno mislila dali na mm reakciju ili marijinu kako je odma ispruzila ruke mom mm cim su je izneli iz sobe njene da mene nije mogla videti od mm jer sam mu tacno iza ledja bila.ali hvala joj sto nas je lepo usrecila i bicu joj do kraja zivota zahvalna sto nas je spojila
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 13/10/2012, 13:23

Mene to sa dosijeom buni jer ja sam trazila da vidim a nisu mi dali. I onda sta da mislim?! Da postoji nesto sto mi nisu rekli ili samo eto nije im se davalo. Ako je ovo prvo nije mi zbog mene nego zbog Vilenjaka. Za sve sto znam mogu da ga polako pripremam a ne mogu da ga pripremam za nesto sto ne znam. I da sam videla dosije mogla bih da procenim da li da mu dam saglasnost ako bude zeleo da to vidi sa sesnaest ili da ne dam... Ali dobro je kako je tako je, da Nina nije to spomenula ne bih ni znala da imamo pravo da vidimo dosije.

I meni je pristup sa dve mame i dvojicom tata dosta liberalan i nisam cula da neka od nas uci decu tako stoga sam pomislila da je sredina u Hrvatskoj mozda drugacija. Mada znam da i kod nas moze da bude odlican takav pristup ali u slucaju hraniteljstva. Naime hraniteljica je tako usmerila starijeg decaka da govori, da li joj je neko savetovao ili je sama tako smislila ne znam. Uglavom cim je krenuo u obdaniste on je nastupio sa teorijom da ima dve mame, biolosku majku i hraniteljicu, i to je sjajno proslo kod dece. Medjutim kad sam ja upitala hraniteljicu da li je Vilenjak imao problema u obdanistu ona se zapanjila, sto bi on imao problema, ona je smatrala da samo starije dete zbog romskog porekla moze imati problema. A ja mislim da moze imati problema i sad kad je usvojen i u ipak vecoj sredini a kamoli u manjoj u kojoj je bio i na hraniteljstvu. To je bio razgovor i pred socijalnim radnicima i oni nisu reagovali, a mislim da bi trebalo da ukazu hraniteljima da se deca mogu inace susretati sa predrasudama sto zive kod hranitelja. Jesu predrasude prema Romima na zalost navjece i dobro je sto je hraniteljica na to obratila paznju ali mogao je i Vilenjak dozivljavati zlurade komentare a njoj to uopste nije palo na pamet.

Ta situacija kad ima bioloske brace i sestara u drugim porodicama jeste zanimljiva. Ja bih isto uvek volela da se vidjaju da smo u toj situaciji.

Ako Sara prevede knjigu za Struzzo onda bih i ja volela da je imam a ako mozete onda da mi posaljete taj prevod i gde mogu da kupim knjigu. Sto se Medvedica Srecka i Zasto sam usvojen/a tice, ja sam ih kupila preko Kupindo-a. Ovu drugu jos nismo poceli da citamo, ona je za malo stariji uzrast kad pitanja postanu cesca i dileme takodje...

E da, vezano za pricu o bioloskoj majci sto je Struzzo pominjala... Ja mislim da cu dok sam ziva pamtiti trenutak kad ja zakljucavam kucu a Vilenjak vice da ga je hraniteljica rodila te je meni jasno da moram da uvedem biolosku majku u pricu i onih pet minuta tokom kojih silazimo liftom i dolazimo do kraja ulice... Sve vreme ja sam vodila neki uobicajen razgovor sa Vilenjakom spremajuci se da se vratim na tu njegovu konstataciju, a osecanja koja su me obuzimala i sve sto mi je proslo kroz glavu ne mogu ni sad da opisem... Mislim da mi se u pet minuta okrenuo ceo nas prosli i buduci zivot, sve o njemu, sve sto znam o bioloskoj majci i cela jedna hrpa protivrecnih osecanja je bila u meni... Ali kad sam pocela da pricam gledala sam da pricam sto smirenije mada je cela situacija bila burna jer je Vilenjak tvrdio da ga je rodila hraniteljica, vristao, hteo da me udara i nije hteo nista drugo da cuje...to sam vam vec pricala... Nisam zamisljala a ni u snu sasnila da ce razgovor o bioloskoj majci ici tako... Eto Lepotan je mladji od Vilenjaka pa kako je lepo postavio stvari i postavio pitanje ko ga je rodio i imao svest da to nije ni hraniteljica a ni Snedra... A ovo moje dete iako mislim da je inace pametan i dosta razuman, ni da cuje, ni da postavi pitanje nego on zna tj iskonstruisao nesto svoje, pa posle i pored objasnjenja iskonstruisao da smo mu mi i bioloski roditelji... No rekose mi i socijalni radnici da ce vremenom on to prihvatiti, a za sad ne pominje nista vezano za to pa ni mi. Nego hocu da kazem samo za vas koje jos niste dosle do te tacke, da se nikad ne zna kako ce dete postaviti stvari i sta vas ceka. Ja sam bas planirala da nas prvi razgovor bude usput i spontan i vec sam citala Medvedica Srecka i spominjala da neke mame usvoje a neke rode decu - pa nista ne bi od mojih planova. No kad se prica jednom pokrene mislim da je posle lakse, ja ne nameravam da se vise vracam na tu tacku, rekla sam mu da ga nije rodila hraniteljica, muz mu je rekao da nismo mi, oboje smo mu spomenuli biolosku majku, ja cak i sa razlozima zasto je tako njegov zivot isao... tako da sledeci put kad bude hteo da razgovara uopste necu da se ubedjujem i raspravljam sa njim. A pretpostavljam da ovo mirovanje i znaci da on te informacije koje ima obradjuje u glavi... kad krene nesto novo javicu vam svakako.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 13/10/2012, 14:06

meni su tako rekli u nasem maticnom centru i zato sam i trazila i ona je rekla da ce pitati direktora dali moze i lepo su nam deli bez problema.a sto se tice tvoje saglasnosti dali ces dati ili ne to je potpuno svejedno jer to je zakonski da deca mogu da vide i ti se tu najmanje pitas dal ise to tebi svidelo ili ne on ce moci uzeti i cak sa 18 ce moci da potrazi majku ako oce da je upozna a tu je vec punoletna osoba i moze sam da odlucuje o svom zivotu .mi smo rekli kad smo isli za mariju da cemo je podrzati odma kad bude tela da vidi da cemo ici sa njom da vidi tad nisam puno ni razmisljala dali mozemo da procitamo njihov dosije ili ne nego sam onako sad spomenula i oni su odma prihvatili sto me jako iznenadilo
sto se tice price oko usvajanja i bioloske majke mi stojimo na istoj tacki samo ponavjaju da su usvojeni a nista drugo ne pitaju odnosno marija je jednom spomenula gde je ona bila dok nije dosla kod nas i kad sam posle 2-3 puta pitanja tek tad odgovorila i rekla da je bila kod puno teta i gde je bilo puno dece vise nikad nije pitasla a zna da je miki bio kod hraniteljice odnosno kaze kod te i te imenuje je i da je ona mikija cuvala dok mi nismo dosli i da je dobijala pare zbog tog sto ga je pazila a tako je i miki reko posle izvesnog vremena i cak mu je marija rekla ona je tebe cuvala zbog para ali te nije volela ko nasa mama i tata.koliko puta sam ih uhvatila da pricaju medjusobno i da kazu mi smo usvojeni u tom njihovom razgovoru i to pricaju nesto nevazno i marija samo pita jel da bato mi smo usvojeni on kaze da i krenu na drugu temu bukvalno nista nepovezano.ja sam im par puta rekla ako im neko nesto kaze sto su usvojeni da oni kazu da oni znaju i da se ponose sa tim i da ih niko nemoze uvrediti zbog tog .sto koliko ih oboje znam i poznajem to se nece i dogoditi jer oni to prihvataju normalno.znate da sam koliko puta ovde napisala da imam nekad obicaj da kazem im ja znam kad sam vas rodila a ne da ste vi mene rodili i tek se tad ugrizem za jezik kad se setim da ih ja nisam rodila.eto koliko ja nepravim sama tu razliku cak i mm ima osecaj ko da su nasi bioloski.znam da ce me mnogi osuditi sto se tako ponasamo sa njima sto nenapravimo granicu izmedju nas odnosno usvojitelja i bioloske majke ali ja imam takav osecaj ko da sam ih rodila i tako ce biti celog zivota a kad me budu pitali ko ih je rodio recemo jedna teta i sad po njihovom uzrastu objasniti kako je bilo .oni gledaju emisliju vreme je za bebe ivide kako se deca radjaju jer im namerno to upustam da osete kako su rodjeni i da me pitaju u vezi ko ih je nosio u stomaku i ko ih je rodio ako nisam ja ali njih to jos ne interesuje ali vole da gledaju bebe i cak kad mogu i dozvole im mame koje guraju kolica da pridju i vide bebu vole da joj pridju i pogledaju a nekad da je i pomaze ili ljube ako im dozvole sto im necu to zadovojstvo uskratiti.cak imaju sad obicaj da kazu znas mama to smo radili kad smo bili mali a po prici je bilo mozda pre 2-3 meseca o cemu mi pricaju i sad smo veliki sto oni misle da su veliki ako su stariji od tad samo 2-3 meseca
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 13/10/2012, 14:15

Nina nisi me razumela. Mislila sam na onu situaciju sa sesnaest godina (ili bese petnaest?) kad usvojena deca mogu da pogledaju dosije ali samo uz saglasnost roditelja. Naravno da kada budu punoletni ta saglasnost im nece vise biti potrebna. U principu ja cu mu dati tu saglasnost i ranije. Ali opet to je osetljivo doba, ko zna kakve cemo i mi a i on probleme tada imati. Pa sam mislila ako bih procenjivala da ce nam gledanje dosijea tu situaciju samo otezati mozda i ne bih dala moju dozvolu, naravno mislim muz i ja.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od HappyGirl 12/11/2012, 11:31

Evo članka koji vam možda može biti zanimljiv da pročitate
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:405540-Usvajanje-Po-mamu-i-tatu-u-beli-svet
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 12/11/2012, 11:51

Hvala Happy :)

Meni se samo ne svidja ovaj deo sa usvajanjem kao plemenitim delom bla bla... Kako sam ja vec pisala a i druge usvojiteljke - ja sam samo htela da budem majka, usvajanjem sam to postala. Nisam ni plemenita ni humana zbog toga, odnosno plemenita sam i humana onoliko koliko bih bila i da sam rodila dete pa postala majka...

Ja sam u nedoumici sa tim da li reci bioloska majka (mama), nasi strucnjaci uglavnom savetuju kao i u clanku ali spominjala sam da u drugoj nekoj literaturi i na drugom forumu citam da je pozeljno govoriti o mami koja je rodila i mami koja odgaja, isto za tatu... Ja sam za sada rekla zena koja je rodila a i u fazi smo da je ne spominje dete... No kad krenu pitanja nisam vise sigurna tako... Pogotovo sto dete ne prica samo sa nama, cuce od drugih ljudi rec majka ili mama za tu zenu a od nas zena ili teta. Pa ce se pitati zasto mi upotrebljavamo te konstrukcije a drugi ljudi rec majka... U stvari ja sam i mislila da predjem u kasnijem periodu na naziv bioloska majka samo da to zena koristim u prvom periodu... no videcu jos kako ce sve teci, mi ne mozemo da se odmaknemo od hranitelja pa i ne stizemo do pitanja i razgovora o bioloskim roditeljima...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 12/11/2012, 13:38

" Nikako ne treba pominjati dve mame, već objasniti da je jedna žena koja te rodila, a mama je samo jedna, ona koja pruža sigurnost i brine ."
Ja se u potpunosti slazem sa gore napisanim , bez daljih komentara .
Hvala Happy c
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 12/11/2012, 13:59

I ja se slažem sa pomenutom gospođom iz teksta i Sarom.
Struzzolinu neću pominjati neku drugu mamu, majku...mislim da i ona sama ne bi želela da bude tako pomenuta...nastavljam na temi Uloge, Simona...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 12/11/2012, 14:02

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:380483-SAD-Placa-sto-je-vratila-usvojenog-decaka-u-Rusiju

strasnona cega su sve spremin da rade u sad
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 5 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 16 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu