KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kada i kako reći detetu da je usvojeno

+33
Manjana
Danara
MAAKKI
BiKsi :)
Rembrant
Daca88
milkyway
Erata
bak
lilya
pudza
Nela72
ciklama
noja
jabo
lilymar
JAmajka
Tangerine
Orline
Jagodica-Bobica
markiza andjela
Djordjee
dra00
Struzzo
jecab
Sara
Maman
lena
MimaUR
Yvonne
eni
NINA1
HappyGirl
37 posters

Strana 3 od 16 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Sledeći

Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 18/8/2012, 17:31

E pa kako sam se sad iznervirala... Vilenjak je pitao muza i kako se radjaju deca i kako je rodjen on a muz nije bio spreman za ta pitanja... E pa ne mogu da verujem!!! Zajedno smo prosli skolu roditeljstva a on nije spreman... I ne znam zasto dete pita stalno njega neka takva pitanja... Kako se vasi muzevi ponasaju? I koga su deca pitala? Moj je objasnio da se bebe radjaju iz stomaka, da ih radjaju mame, da muskarci ne mogu da radjaju, a na to pitanje ko je njega rodio ne mogu ni da izvucem sta je rekao... izgleda je lupio da ga je rodila mama i razgovarace kasnije... o pa svasta!!! Kao nije hteo da razgovara pred rodjendan. Verovatno dete zato i razmislja a ako pita pred rodjendan ne vidim kakve to ima veze, kad pita tad mu se odgovara... Rekla sam mu da sledeci put kaze da ga je rodila neka teta koja nije mogla da se brine o njemu pa je zato bio kod hraniteljice a tamo su dosli tata i mama (dom bih za sada preskocila). Da li vi biolosku majku nazivate mama ili teta ili zena? Nije smak sveta, posto vidim da o tome razmislja pokrenucu ja tu temu, posle rodjendana ipak ako ne postavi sam pitanja... ali ne shvatam mog muza koji je iznenadjen, nespreman, pa kao bili su napolju... takva pitanja od deteta valjda mi moramo da ocekujemo,,,
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Djordjee 18/8/2012, 21:27

Ona moja rodjaka pisam sam o njoj, u jednom temi ona je svojoj devojcici to saopstila kad je imala 4 godine. Devojcica je to dobro podnela, ali je uvek zove mama, a njenog muza tata. Devojcica sad ide ima 8 godina i veoma se lepo slazu. A taj covek, muz te zene je veoma dobar covek. I ja njega izuzetno cenim i postujem. Pogledajte na jednoj drugoj temi, sta sam pisao o njemu.

Djordjee

Broj poruka : 35
Datum upisa : 13.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od jecab 18/8/2012, 22:52

Ja verujem da bi se mm snasao kad bi se nasao u takvoj situaciji al za sad Djina i ja samo o tome razgovaramo.Mada jos nismo usli dublje u pricu da bih joj objasnjavala ko je ko.To ce uvek biti zena koja ju je rodila( tako su nam savetovali i u skolici )! TAko je i deci lakse da razgranice u svojim glavicama.Ja sam se vec nasla u takvoj situaciji ne od strane Djine vec od strane drugog deteta i super sam se snasla.Objasnila sam onoliko koliko je tom detetu bilo potrebno i on vise nista nije pitao.Vec sam pominjala da ja Djini po nesto pricam al za sad ne.Al to je samo zato sto vidim da je ne interesuje.Zna za pocetak da je usvojena i da je dosla mami iz srca.

Simona,videces i sama po njemu.Nemoj samo previse forsirati da ne bi postigla suprotan efekat.On je mozda suvise zbunjen pa mu nije jasno.Po malo mu pricaj pa ces videti.
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 18/8/2012, 23:07

Jeco,
hvala. Ne verujem da ce Vilenjak ista mene pitati jer je on tako odredio neke nase uloge, sa mnom se mazi, bebira a sa ocem vodi "muske" razgovore. Npr gledaju neki film a onda bas kad dvoje pocnu da se ljube ja udjem u sobu i Vilenjak vice: "Maaamaa nemoj da gledas, sramota je." To je pretpostavljam naucio kod hranitelja, ja ga ucim da nema nista sramotno u ljubljenju. No, mislim da cu uskoro naci nacina da pokrenem razgovor o bioloskoj majci, mozda ne odmah nakon rodjendana da se slegne malo susret sa hraniteljicom i da vidim kako reaguje na to... Ne mislim nista napadno, mozda cu samo da krenem od citanja "Medvedica Srecka". Vec sam mu jednom citala ali to je bilo jos u vreme kada on jedva da je mogao da slusa citanje i kratke slikovnice, ta knjiga je bila i najduza koju smo u to vreme procitali. Sad vec ima puno vise strpljenja a i kad procitamo knjigu Vilenjak je prelistava i pita sta mu nije bilo jasno... Cim je postavljao pitanja o rodjenju znaci da on u svojoj glavici razmislja a ako ne zna prave podatke onda moze da stvara neke svoje konstrukcije a to cini mi se nije dobro...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 23/8/2012, 20:24

Pisala sam vec u mom dnevniku da je opsednut knjigom "Medvedic Srecko"... Kad god ga pitam sta da mu citam on trazi tu knjigu, sta da pricam kao pricu isto... Danas sam iskoristila pa posto sam prepricavala medvedica Srecka malo sam naglasila onaj deo o bioloskim roditeljima. Imam utisak da to nikad ne cuje... Mada, utisak zna da zavara... Dok citamo sve nas je pitao neka sporedna pitanja. Tek veceras jedemo ovsenu kasu i otkako je dosao ja mu tada pricam Zlatokosu a i stavljam ovsenu kasu u najvecu, srednju i najmanju ciniju kao u bajci. Tako sam ga i naucila da je jede, prvo je jeo par kasika a sada je obozava, no ja uvek pricam bajku... I veceras pricam isto i kazem da je on medved Dundoje (u nekoj Zlatokosi kojoj ima malo mece se tako zove) a on meni kaze "Ne, ja sam medvedic Srecko". Kad nisam pala sa stolice ali brzo sam se pribrala i rekla - pa dobro moze i tako, ti si doneo srecu mami i tati, jesi, ti si nas Srecko, ja sam onda mama Milica, tata Dobrica itd itd...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 23/8/2012, 21:00

moji kad im citam medu srecka su najvise odusevjeni sto im se tata zove dobrica odnosno ga svi tako zovemo i uvek kazu eto tako se i nas tata zove a oni su mede srecko
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 28/8/2012, 22:57

Mi napredujemo bar sa medom Sreckom... Danas sam uspela nekako da mu privucem paznju kad sam citala recenicu o bioloskim roditeljima. Mada su njemu bile najinteresantnije negovateljice, gledao je one mecice sto leze i pitao ko se brine o njima... Ja kazem negovateljice. "Teljice" Laughing ponavlja Vilenjak. E sad ja njemu na kraju kazem da on prica meni pricu, pa je prvi put pristao... Prica, zna otprilike sve dok nisu dosli do doma... Pitam ja ko se brine o mecicima, ne zna, iako se prilikom mog citanja bas time bavio. Negovateljice, ponovim ja... Pitam ja odakle tu mecici... Ne zna... Ja pitam da li je neko morao roditi mecice... "Roditi?" pita Vilenjak izgleda iznenadjen da su mecici i rodjeni... Ja onda navedem da su imali roditelje koji nisu mogli da brinu o njima pa su ih ostavili negovateljicama. E tu je on postavio logicno pitanje zasto nisu mogli da brinu... Zanimljivo kako ide decija psiha, cudi se da su mecici rodjeni ali sasvim mu je jasno da bioloski roditelji moraju imati neki jaci razlog od toga samo - ne mogu da brinu.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 12/9/2012, 23:46

Mi smo danas krenuli pricu, neplanirano i mnogo burnije nego sto sam mislila da ce biti ali mislim da je nakon svega ipak doslo do shvatanja i prihvatanja... no krenulo je i sad ce stizati pitanja sve nova i nova... Ali da krenem od pocetka... Muz nije bio tu a nas dvoje smo krenuli u luna park pa mekic... Poceo je neku pricu o radjanju dok izlazimo iz stana i odjednom kaze da ga je hraniteljica rodila affraid Ja mu kazem da ga nije rodila ali da cemo pricati malo kasnije o tome... Sacekam da izadjem iz nase zgrade i ulice i zapocnem tu pricu opet sto se pokazalo pametno jer... drao se na sav glas... Ja lepo objasnim da je njega rodila jedna zena i objasnim onako kako sam pripremila za njegov uzrast zasto je doslo do toga da bude kod hraniteljice (dom sam preskocila kako sam planirala a i bolje jer je sad bio jako uznemiren pa bolje postepeno). Ne, nije, njega je rodila hraniteljica, on se toga seca... Poceo da se dere na mene, hoce da me udara, besan sav... Ja to inace ne dopustam ali sam sad malo bila manje stroga procenjujuci da je uznemiren... Uglavnom sva moja objasnjenja, da ona ima svoju decu i unuke, da joj je posao da odgaja decu koja nemaju roditelje ali da je lepo ako je bila toliko pazljiva prema njemu itd itd, vise ne znam ni sta sam pricala ali bez obzira koliko bio uznemiren smatrala sam da ne smem da ga ostavim u uverenju da je ona njega rodila... Nece da slusa, "cuti, cuti..." vice... pa promenimo temu... pa posle nekoliko minuta on pocinje opet - hraniteljica ga je rodila, ja opet nije itd itd... To se sve desava na putu ka luna parku u ulicama, sreca da su bile uglavnom prazne... Dodjemo u luna park, krenemo u mekic, pricamo o drugim stvarima, ali ja sam bila uznemirena a on mi je delovao tuzno i kao da prebira po glavi sve sto se dogodilo... E onda smo krenuli i kad smo bili blizu kuce on meni kaze da ga nije hraniteljica rodila, ja kazem da nije, opet ponovim pricu za biolosku majku nazivajuci je "jednom zenom" ali onda nastavim dugu pricu za nas, kako smo ga cekali, pa kako smo kad smo ga videli mislili da je najlepsi na svetu, pa to je nas sin itd itd... Tu dodjemo kuci pa sam gledala i tu da se mazimo, ljubimo vise nego uobicajeno, na srecu dosao je i muz pa se i sa njim pozdravio pred spavanje... E kad je zaspao sad pricamo muz i ja da bi mi on rekao da mu je juce isto rekao da ga je hraniteljica rodila i da mu je on rekao da to nije tacno i da ga je rodila neka druga teta, nije dalje objasnjavao... i to je zaboravio da mi kaze, zaboravio!!! Ne mogu da verujem da je tako nesto zaboravio, da mi je rekao bila bih manje zaprepascena. Ja sam njemu odavno objasnila da je hraniteljica neko ko odgaja decu koja nemaju roditelje a nemoguce da je i tamo mislio da ga je ona rodila jer ona zaista ima decu i unuke i znalo se da su on i drugi decak na hraniteljstvu... Jedino sto mogu da shvatim je da on nije imao objasnjenje pa je sebi objasnio tako... ali taj toliki bes nisam ocekivala, mada sam ga negde primecivala ispod povrsine ili povremeno... ali ovo je bilo uh... No eto koliko god mucno bilo, zavrsilo se tj otpocelo je...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 13/9/2012, 12:29

simona ja jos nisam krenula u tu pricu da im objasnim ko ih je rodio jer mi je to ipask rano a miki je godinu dana stariji od tvog vilenjaka imam jos vremena jer njih to neinteresuje.oni samo kazu da su rodjeni mami i tati iz srca da smo ih mi dugo cekali ( pogotovo mikija jer su me jednom pitali sto i on nije odma doso sa marijom kuci)i znaju koje je koje dete usvojeno pogotovo sa decom kojom se druzimo ili imamo nekakav kontakt odnosno koje je marija videla na skupu u ns a miki jos nije da su ta deca usvojena.cak je nasla tvog vilenjaka na yutubu i uvek kaze to je onaj decak i kaze njegovo pravo ime on je isto usvojen a kako je svatila da je to tvoj sin na svim tim klipovima nemam pojma ja sam jednom gledala i pitali me ko je i rekla da je on njihov drug i da je isto usvojen i rekla njegovo pravo ime otad ona kad god rovari po yutubu nadje nesto njegovo i gledaju a da naglasim da ona ipak ima samo 3.5 g i prepoznaje ga
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 13/9/2012, 12:40

Jao divno Nina, bas si me obradovala... Ja sam ti vec rekla da je Vilenjak voli da gleda slike tvoje decice a za Mariju je rekao da je slatka (to je za njega veliki kompliment, nikad nisam ni cula da je ista i za koju devojcicu i rekao sem to za Mariju) :)

Ja juce nisam imala izbora ili da ga ostavim u ubedjenju da ga je rodila hraniteljica ili da krenemo sa pricom... Posto prvo nisam htela nikako jer to stvara nove probleme vezano za hranitelje preostalo je drugo. Tek naknadno sam cula da je prekjuce i muzu rekao isto, kaze da je i tad pokazivao znake besa kad ga je on razuverio ali ne toliko kao prema meni. Pisala sam vec u mom dnevniku da danas sve deluje mirno, videcemo na dalje...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 13/9/2012, 19:23

Dobro si rekla , pocelo je ... I kod nas je pocelo otprilike u ovo vreme , posle par meseci a jos u toku adaptacije . Prica nam je slicna prici koju je Era napisala u tvom dnevniku . Pricali smo je iz dana u dan , vremenom nije bila dovoljna, prosirivali je , do skoro godinu dana od njenog prelaska kod nas . Onda smo pricu prosirili , da je ona nas odabrala dok je bila mali andjeo na nebu ( ima jedna prelepa prica ovde negde na forumu, mi smo je iskoristili u malo promenjenoj formi ) , i to je bio pogodak, vise nismo morali ponavljati pricu . Izgleda da je mojoj malenoj bilo vazno da je ona nas odabrala . Nasa prica se jos prosiruje i konkretizuje , obradili smo i temu radjanja . Mislim da je vazno kako se postavis prema nekoj temi, tako ce i dete na to reagovati . Potpuno normalno razgovaramo o usvajanju , ali ipak, uvek se nadje poneko pitanje koje nas iznenadi, i mislim da ce to uvek tako i biti.
Prekjuce sedimo nas dve u poslasticarnici , kad moja malena promeni temu ko grom iz vedra neba , da bi mi rekla : mama , znam ja da nije vazno da li smo rodjeni iz stomaka ili srca , ali da znas , nije mi svejedno sto TEBI nisam bila u stomaku ! affraid Rekla sam joj da zna da smo se mi lecili i trudili , i da nije vazno kako nas je nasla , vazno da je tu . A ona na to :da, ali ja sam htela od pocetka da budem sa tobom , nisam htela kod hraniteljice , nedostajala si mi od pocetka , a tebe nije bilo ... !!! Rekla sam joj da je moralo ovako jer nas jako-jako voli , mogla je i ona kod druge , ali nije htela drugu mamu , da je odlucila da ce ici malo tezim putem , ali ce doci kod nas. Opet je bila zadovoljna , jer je ona odlucila da ide tezim putem , ali je nas htela .
Pitanja nikad nece prestati , cini mi se , postoji kao neki ciklus , mesec dana bez pitanja, pa onda pitanje , pa opet bez pitanja ,... valjda oni razmisljaju o tome i kad mi mislimo da ne , samo im treba vremena da formulisu pitanja .
Ponekad se zapitam , ako moje malena sa 5 godina postavlja ovakva pitanja , sta li me ceka u buducnosti ? zbunjen
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Maman 13/9/2012, 19:38

Saro, divnoKada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 694552 prelep odnos imas sa cerkom...sva sam se istopilaKada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 0913
Maman
Maman

Broj poruka : 264
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 13/9/2012, 20:28

marija malopre gledala slike kad je dosla kod nas i kako je bila mala i pita me gde sam bila kad si dosla po mene ja zanemela od pitanja ali ona je u momentu vec komentarisala sledecu sliku i nije se vracala na to pitanje vise.izgleda da cu ja isto morati ranije njoj reci kako je krenula ali meni nesto zao da kazem da je bila u domu za nezbrinutu decu.moracu sa mm da se konsaltujem da vidim sta cemo im reci sledeci put i dali odma da im kazemo ili tek kad porastu
saro mogu zamisliti kako si se iznenadila kad te je cera rekla sve to jer znam da je ona pametna jako i da sve svaca.ja sa marijom imam slican odnos kao ti sa malenom ali miki jos nije steko takvu plisnost sa mnom retko kad se lepo otvori jer on nevoli da se mazi,ljubi,golica sa necije strane nego samo mariji dozvojava i njemu kad padne na pamet da nas zagrli iznenada i to negleda dali je ulica ili kuca nego samo dotrci i zagrli te.svi kazu da je to sto je muskarac jer oni nevole toliko da pokazuju emocije ko devojcice.on koga prvi put vidi zna iz cista mira da zagrli i da se mazi videla si i sama kad si bila kod nas kako te je odma prihvatio .da me pogresno nesvatite on nas je sve od prvog momenta prihvatio ali nije naucio da pokazuje svoja osecanja jer je uvek bio kaznjavan to sam tek svatila po njegovom ponasanju jer bukvalno zna kad je pogresio nesto i kad ga pogledam da odma sedne na mesto neko jer je kriv a to ima od hranitelja
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 13/9/2012, 21:30

Hvala Maman ljubav Nekako se od samog pocetka nas dve razumemo neverovatno, niko - ali bas niko u zivotu mi nije bio ovoliko blizak kao ona , toliko na istoj frekvenciji ...
Poljubac za tvog crnookog slatkisa usne
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 13/9/2012, 21:33

Nina , i ja mislim da ce Marija uskoro da postavlja pitanja , kako sam je upoznala bas je napredna za svoje godine , pa se ti polako pripremaj ... yes
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 13/9/2012, 22:58

Saro, divno te je čitati...ja bih volela takav odnos i bliskost sa Struzzolinom.

Simona, pročitala o vašoj prethodnoj večeri. U datoj situaciji si postupila na najbolji mogući način. Glupo je da veruje da mu je hraniteljica mama ili da mu ne odgovaraš i odlažeš odgovore kad je već pokrenuo pitanja...ali u svakom slučaju, nek' stvari sad odstoje, nek' se presaberete...i muž da manje priča sa mamama i više sa suprugom, šalim se....uh, i mene MM ume da iznervira kad nešto važno zaboravi da kaže i uradi....
Bez obzira što znaš nešto o biološkim roditeljima Vilenjaka nemoj mu još dugo pominjati njih ma koliko ti on delovao zrelo....po njegovoj reakciji se vidi da je on mališa od 4 godine kome pričaj lepu priču o vama: mami, tati i sinu koji su se tražili...da li ste vi njega izabrali ili kao kod Sare on vas, sama ćeš prosuditi...ali drži se te romantike, bajkovitosti...
Navijam za mirne dane i budući sklad...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Maman 13/9/2012, 23:04

Sara ::Hvala Maman Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 543728 Nekako se od samog pocetka nas dve razumemo neverovatno, niko - ali bas niko u zivotu mi nije bio ovoliko blizak kao ona , toliko na istoj frekvenciji ...
Poljubac za tvog crnookog slatkisa Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 582639



Hvala dragaKada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 490909 Moje crnooko cudo i ja imamo vrlo slican odnos, tacno znam koliko, a i na koji nacin ste vezaneKada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 0913



Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 543728
Maman
Maman

Broj poruka : 264
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 14/9/2012, 00:27

Struzzo,
hvala :)

Mislim da Vilenjaku necemo nista spominjati o bioloskim roditeljima dok sam ne krene sa pitanjima... A za nas odnos se slazem... Vilenjaku je za sada nekako uglavnom vazno da ponavlja da on voli mamu, voli tatu, da mi govorimo da volimo njega, da se naglasava da je to najvise na svetu ili vec neka slicna poruka... Kako rekoh u mom dnevniku za sada deluje kao da nova informacija nema nikakve veze sa nama, sem sto smo mozda postali jos nezniji jedni prema drugima a Vilenjak malo manje buntovan...

Saro,
da, kako su nam i govorili usvajanje je proces koji traje celog zivota... Ja sam toliko promisljala i premisljala se kako, sta, kad, na koji nacin... a na kraju me je Vilenjak iznenadio sasvim... pretpostavljam da ce tako biti i sa buducim pitanjima. Sto se tvoje cerke i tebe i vaseg odnosa tice, uvek me iznova odusevite, predivno :)

Nina,
a da kazes nesto kako je dom predstavljen u knjizi o medvedicu Srecku?

Ja nisam spominjala boravak u domu ali doci ce dan kad cemo i mi doci do te tacke...

Sto se bliskosti tice, Vilenjak se sa mnom non stop mazi i ljubi a sa muzem ne, takodje ni sa drugim ljudima... Sto se psihicke veze tice, ja se trudim da izgradim taj odnos poverenja izmedju nas. Mada je on vise sklon da ozbiljne razgovore vodi sa muzem a muz bi da to prepusti meni. Iz nekog razloga Vilenjak reaguje mnogo burnije kada razgovara sa mnom i u pozitivnom i negativnom smislu. Pa i u ovoj situaciji od juce, muz je bio zgranut kad je cuo koliko je Vilenjak besa ispoljio prema meni... Dan pre on se ljutnuo isto malo kad mu je muz rekao da ga nije rodila hraniteljica vec neka druga teta ali nista drasticno, malo kasnije promenio temu...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 14/9/2012, 12:27

marija me je juce opet pitala gde je ona bila ali sam se ja pravila da nisam cula ali danas kad je pitala opet rekla sam joj da su je neke tete cuvale i da je tu bilo jako puno dece pored nje i jos je samo pitala kako se tete tete zovu sto sam ja rekla da neznam sto je i itacno jer nicije ime nisam cula tamo kako se zovu te zene koje ih paze
eto i kod mene neplanirano pocelo vec pitanja gde su bili sto sam ja sve govorila da necu do njihove 7- g da pricam o tome ali mi nesto tesko da mariji kazem da je bila u domu zato sam joj tako i rekla
simona verujes da muskarci vise vole da pricaju o vaznim temama sa ocevima,stricevima ,ujacima nego sa mamama mozda zato i tvoj vilenjak vise voli tatu dsa pita nego tebe
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 14/9/2012, 12:40

Uh Nina, bas su nam burni ovi dani... Lepo si odgovorila Mariji :) Mozda da joj kazes da je i Vilenjak bio tamo kad i ona, da je on jedan njen drugar iz tog perioda, iako ja nisam jos to njemu jos rekla... Jednog dana kad mi stignemo do te teme mozda i ja da kazem da je bila i Marija tamo sa njim. Mislim da ce im to znaciti, eto kao da se secaju, pa ona voli da gleda njegove snimke a on njene slike :)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 14/9/2012, 13:09

super si mi ideju dala cak znam jos par dece koje su bili u zvecanskoj pa mogu sve njih nabrojati
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od markiza andjela 24/9/2012, 10:22

Drage moje ,
Pre par godina procitala sam "Pricu o najsjajnijoj zvezdi",prelepa prica o tome kako reci detetu...ustvari dovoljno bih bilo procitati mu je. Igrom slucaja pricu sam izgubila Sad . Molim vas ako neko ima tu pricu da mi posalje,unapred zahvalna....

markiza andjela

Broj poruka : 11
Datum upisa : 24.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Jagodica-Bobica 24/9/2012, 13:36

Evo pričice :)


Ако нисте знали звезде на небу нису обичне звезде, већ деца која чекају да се роде. Неке звезде пре сиђу са неба (ми их видимо као звезде падалице) а неке касније. Када видите звезду падалицу будите сигурни да се родила једна дивна беба, да је на свет дошла једна мала душа, нечија радост и срећа.

Била је то најсјајнија звезда на небу која је икада сијала. Свако вече је сијала на истом месту. Чекала је и чекала, дуго се мислила да ли да се роди као дечак или девојчица, са којим родитељима ће живети, кога ће узети за тату и маму. И једно вече је видела двоје људи који су јој се много свидели. Двоје људи за које је знала да ће је волети свим срцем, до звезда. Ти људи су свако вече гледали у звезде и маштали o томе да једна сиђе са неба и да буде њихова срећа. Te вечери је најсјајнија звезда чула како разговарају пуни љубави и наде баш о томе како би волели да ``ону најсјајнију звезду могу дохватити, одмах би је загрлили и никоме је не би дали``.
Када је то чула, звезда реши да буде рођена, али како? Ти људи нису могли родити дете. Морала је размислити. Пуно је причала са осталим звездицама док су се играле по небу, и замислите, смислиле су како. Па да! Родиће је нека тета, а када прође мало времена њени родитељи ће доћи по њу. Та тета ће јој дати њен живот, а родитељи ће јој дати свој. Знала је да ће проћи мало времена док се њен план не оствари, али, вреди чекати. Ако треба чекаће годину, две, па ако треба и више, јер звезда је нашла своје родитеље, своју маму и тату. Значи, решила је, тако ће бити.
Те ноћи све су звезде на небу играле најлепшу игру. Путовале су млечним путевима да пренесу радосне вести ,,најсјајнија звезда је нашла своју маму и тату!" Требало је смислити како ће се родити, да ли као девојчица или дечак. Њој је било све једно јер је знала да ће је родитељи волети свакако, али се морала одлучити. Позвали су облаке у помоћ. Облаци су сакрили од осталог света на земљи звездице да би могле да се договоре. Решили су, гласаће. Ако више њих буде рекло да буде девојчица, биће тако. Гласали су. Најсјајнија звезда је немо посматрала са стране све јаче сијајући од радости што ће напокон постати дете било дечак или девојчица. Толико је јако сијала да ни облаци нису могли сакрити њен сјај. Те вечери сте са земље могли видети само једно светло. Њено.
У једном тренутку облаци се разиђоше, било је готово гласање. Звезда је са нестрпљењем ишчекивала одговор. Не зато што је то било толико битно њој или њеним родитељима, већ зато што је једва чекала да буде рођена. Чула је: ``бићеш дечак``! Од радости је поскакивала са једног краја неба на други. Није било срећније звезде на небу.
Поздравила се са својим другарицама, и обећала им да ће када се роди и дође до својих родитеља свако вече махати звезданом небу. Пожелела им је да и оне нађу своје родитеље.
И баш тада када се спремила да скочи са неба виде своје родитеље како седе на клупи у парку и гледају у њу. Погледи су им се сусрели и махнуше једно другом. Знали су да се неће одмах срести на земљи. Мора проћи мало времена, али ће стрпљиво чекати свој први сусрет.
Од те вечери и звезда која је сада постала дечак и родитељи су живели за дан њиховог сусрета.


Родио се диван дечак. Најлепши до сада. Ипак морао је бити најлепши, па био је најсјајнија звезда. Небо му је подарило плаве очи, а у коси му је остао зведин сјај. Нема везе и ако тај сјај нестане из косе, остаће у њему целога живота. Нема везе и ако очи више не буду плаве, он зна да ће његово срце бити пуно љубави као небо звезда. А што је најважније, то знају и његови родитељи. Мама и тата који жељно ишчекују њихов први сусрет, њихов први загрљај, први пољубац. И дечак, и родитељи а и цело небо пуно звезда, облаци и Месец су захвални жени која га је родила. Жени која је помогла да дечак дође до својих родитеља. Своје маме, и свог тате.
Ипак прошло је још мало времена. Дечак је хтео да упозна још неке људе доброг срца пре него што оде својој кући. Упознао је дивне људе који су га чували. Људе код којих је провео неко време, али који ће га памтити цео живот. Ко се још може похвалити толиком пруженом љубави. Само оне најсјајније звезде које су стрпљиво чекале да дођу до својих родитеља. Само оне звезде које су биле спремне да прођу и неке не баш лепе тренутке, да би им касније живот био бајка.


Једнога дана је решио: време је да упозна маму и тату. Било му је жао што ће се растати од људи код којих је био, али ипак се радовао сусрету са родитељима. Дошао је и тај дан када ће се упознати. Био је мало нервозан, ипак десиће се нешто због чега је сишао са неба. Нешто што је сан сваке звезде. Отићи ће кући са својим родитељима. Има ли шта лепше од тога? Наравно да нема. Није он био једини нервозан, и мама и тата су били нервозни. Нервозни од ишчекивања сусрета, нервозни од страха ,,шта ако се предомислио, ако више не жели баш њих за своје родитеље.. Ипак, прошло је неко време, можда је срео неке људе који су му се учинили бољим родитељима" И дечаку и родитељима се много мисли врзмало по глави, наравно беспотребно.
Мала соба пуна слика и играчака. Пуно људи који су са осмехом стајали по соби, седели у столицама. По столовима су биле играчке. Дечак улази у собу, поред свих осмеха препознао је два којих се сећа док је још био звезда. Одмах им је притрчао. Да је био мало старији и знао да прича одмах би им рекао ,,Здраво мама и тата." И они су то знали и зато су само са осмехом загрлили то дивно биће. И тада је знао: ТО СУ ОНИ, ТО ЈЕ МОЈА ПОРОДИЦА. Било је ту наравно играчка, било је и слаткиша, али то је било за њега најмање важно. Важно је да је његова породица ту, и да је дошло време да иду кући.
Остали су још пар дана ту у граду у ком су се нашли. Нису журили, требао се испоздрављати са људима који су га чували. И родитељи су то знали и стрпљиво чекали дан када ће сести у кола. Тата ће возити, а мама ће га држати у крилу. Тако је и било.
Дечакови родитељи су се од свег срца захвалили тим дивним људима што су чували њиховог сина док није дошло време да оде у своју породицу. Тата је седео напред да вози, а мама и син су сели на задње седиште. Мама је сина јако загрлила као да ће тим загрљајем надокнадити све оне пропуштене до сада. Држала га је близу срца, јер он је њихово срце. Срце које је до сада било далеко од њих, али сада је ту и неће више никада нигде отићи. Кренули су кући. Иза себе су оставили људе који су крили сузе у својим очима, ипак та дивна душа више неће бити ту, иде својој кући. Дуго су махали једни другима .
Пут је био најдужи до сада. Чинила се кућа тако далеком. Можда више тати и мами него њему. Он је махао за сваким аутом који је прошао, као да је свима хтео да каже куда иде. Свима је хтео да јави да је породица напокон на окупу, да га кући чекају његове играчке, његова соба, па чак и његов љубимац. Наравно није ни слутио да га кући чекају и рођаци. Толико родбине свако само пожелети може. Толико људи који га воле да није могао ни да замисли. Дивно је бити у таквом окружењу, у таквој породици. Од тог дана је почела једна нова бајка, живот са мамом и татом.
Да ли си и ти једна од тих звезда. Можда. Ако јеси цело небо ти честита на храбрости, издржљивости, љубави коју си чувао за своје родитеље. Честита ти на љубави коју ћеш добити од своје маме, свог тате. Само небо зна да је та љубав највећа и најчистија од свих љубави. И да знате када се добро загледате у звездано небо и учини вам се да нека звезда игра, није вам се учинило. То стварно звезда скаче од среће што је нашла своје родитеље. А када видите звезду падалицу, то није звезда падалица, то је звезда скочила са неба, рођена је још једна беба. Да ли је дечак или девојчица уопште није битно, битно је да је нашла своје родитеље. Људе са којима ће поделити живот. Поделити и лепо и ружно, и срећу и тугу, и смех и сузе.
Jagodica-Bobica
Jagodica-Bobica

Broj poruka : 294
Godina : 40
Datum upisa : 25.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 24/9/2012, 20:50

otkad nisam videla ovu pricu jagodice bobice uvek me potrese kad moja deca budu veca procitacu im da i oni cuju
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 24/9/2012, 21:18

Koje napisao ovu priču?
Lepa je. Mogu je iskoristiti pogotovo što je Struzzolino fasciniran zvezdama i Mesecom. Čim padne mrak, trči na terasu da ih vidi. b b
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 3 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 16 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu