KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

plan i program uvodjenja cvrste hrane

+67
Tavita
BiKsi :)
Bobac
Lija
micam
Vanja80
Mimi12
nina :)
Tangerine
mimi85
lolipop
masato
bobica83
alisa
Deni
Ema78
d77
Vuchica
Stenli
zvoncica36
zoxa
veki1
fight&faith
jagodica
heart84
lilly13
mijaki
dr mali pariz
dacans
dragmilk
Botox
Orline
Marie
Mali Princ
agata
Marija86
noja
Mrvica
makababy
cici
plavaptica
cufta
Tanja83
penelope
Mirjana
Zoka83
lena
key
Tinche
buby
nesalela
catherine290505
Sneza
brinbili
Milijana
Lily
Pakki
Anuska
MARA
Jelence
Cherry
Gala
Kata
duga76
Hitron-Luka
maus
era
71 posters

Strana 20 od 29 Prethodni  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 24 ... 29  Sledeći

Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od d77 14/8/2015, 17:02

Mame slusajte sebe i posmatrajte dete...meni je gastroenterolog rekao da sa cvrstom hranom krenemo u 4.mesecu, a pedijatar u 5., zbog refluksa. Ja sam sacekala i sa punih 5 krenula...u pocetku je prihvatala nove ukuse, a onda je prestala i zivela samo od sisanja...od pre par dana je konacno krenula lepo da jede...

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od fight&faith 15/8/2015, 09:00

U pravu ste mame. Donela sam odluku da pre punih 5, a možda i 5 i po meseci nećemo početi sa čvrstom hranom. Kupila sam juče pirinčane pahuljice i milupine i nestle, kao i one koje pored pirinča imaju i kukuruz. Neka sačekaju. :-)

fight&faith

Broj poruka : 1852
Location : Beograd
Datum upisa : 17.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Ema78 15/8/2015, 09:29

Ja Petru do 6 meseci nisam ni vodu davala, a kamoli cvrstu hranu. I napredovao je odlicno. Kada smo krenuli, krenuli smo sa pirincanim pahuljicama, pa sargarepa, pa krompir, pa banana, pa onda jedna po jedna vrsta povrca, a sa mesom smo cekali ihaj... Svaku novu namirnicu je jeo na 3- 4 dana. Dojen je do 16 meseci...I NIKADA ga nisam terala da jede, ponudim pa ako hoce hoce...ako nece,jescekad ogladni... Do pre par meseci nije znao sta su slatkisi... Po meni, nema potrebe da se zuri, ukoliko je dete raspolozeno i lpo napreduje... A dr koja je predlozila keksic i cokoladu treba  spali svoju diplomu i da ode da se bavi ratarstvom...

Inace, postoji jedno verovanje ili pravilo u istocnim medicinama, da se detetu uvodi cvrsta hrana onda kada dobije prvi zubic,a Tibetanci vec od 2- 3 meseca svojim malisanima daju kasice sa puterom...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 15/8/2015, 13:05

Ema ima svakakvih. Moja dr.je dobra za sve ostalo. Što se ishrane tiče tu smo mi mame glavne.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 15/8/2015, 13:07

Kelj,brokoli i kupus kuvati u otvorenoj šerpici. Beba kada tek počinje da jede karfiol i brokoli seći skroz drščice treba da ostane samo cvet. Kada se tako iseče izgleda da su ostale samo tačkice u šerpici. Kuva se 10 min. Moj mali jede karfiol i brokoli sa krompirom da bi malo ublažili ukus.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tangerine 15/8/2015, 13:27

Samo da kažem da neke mame tvrde da treba početi sa č.h. sa 4 ili 4.5 meseca jer su navodno isključivo dojena deca anemična, ali to nije tačno. U pitanju je zabluda.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 15/8/2015, 13:53

Tangerine ::Samo da kažem da neke mame tvrde da treba početi sa č.h. sa 4 ili 4.5 meseca jer su navodno isključivo dojena deca anemična, ali to nije tačno. U pitanju je zabluda.
Slažem se sa tobom. Jedino je problem ako je mama bila malokrvna u trudnoći i posle. Onda je velika šansa da i beba bude malokrvna. Još je važna kombinacija namirnica da bi beba iskoristila gvožđe iz istih maksimalno. Nikako mleko posle obroka(kod beba starijih od 6meseci) kada beba ima konkretan ručak. Mene stalno šokira kada pročitam da daju sokove posle ručka. To je šećer koji onda izaziva vrenje hrane u stomaku. Mislim da posle ručka treba da prođe 3 sata da bi dete jelo nešto voćno ili mlečno.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tangerine 15/8/2015, 13:58

zvoncica36 ::
Tangerine ::Samo da kažem da neke mame tvrde da treba početi sa č.h. sa 4 ili 4.5 meseca jer su navodno isključivo dojena deca anemična, ali to nije tačno. U pitanju je zabluda.
Slažem se sa tobom. Jedino je problem ako je mama bila malokrvna u trudnoći i posle. Onda je velika šansa da i beba bude malokrvna. Još je važna kombinacija namirnica da bi beba iskoristila gvožđe iz istih maksimalno. Nikako mleko posle obroka(kod beba starijih od 6meseci) kada beba ima konkretan ručak. Mene stalno šokira kada pročitam da daju sokove posle ručka. To je šećer koji onda izaziva vrenje hrane u stomaku. Mislim da posle ručka treba da prođe 3 sata da bi dete jelo nešto voćno ili mlečno.
Joj, ne znam, meni je hgb bio ispod donje granice, a mali nije bio malokrvan. Posle obroka je sisao sve dok nije krenuo u vrtić, ali ne znam da li, kad je u pitanju to o čemu pišeš, ima razlike između majčinog i adaptiranog mleka.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 15/8/2015, 16:11

Adaptirano mleko ima više gvožđa od majčinog, ali beba lakše i bolje iskoristi gvožđe iz maminog mleka. Ja sam za dojenje što duže, ali čim je moj mali počeo da jede lep ručak meso i povrće sve ukupno oko 200 gr. sisa mu nije bila potrebna. Hteo bi on,ali ja mu uvek dam vodu. Posle ga podojim otprilike 2.5-3h. Mada ima dana kada mu raste neki zubić da visi na sisi non-stop.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 15/8/2015, 16:14

Meni je npr.pedijatar rekla da prvo dajem supicu od mesa sa povrćem,a kasnije meso.To je bilo kada smo već trebali da uvedemo meso. Međutim ja sam mu odmah davala pileće belo koje sam kuvala sa povrćem. Meso isključivo od koka koje trčkaju i teleće koje nije hranjeno koncentratom. Teletinu plaćam 1500din kilo.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od d77 17/8/2015, 20:27

Zvancice, to meso je i najbolje, ali na zalost ja nisam u mogucnosti da ga pronadjem...mogla bih eventualno domace kozije mleko i jarece meso i drugo nista...
A kako ste uvodile gluten? I koju namirnicu ste prvu uvele?

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Stenli 17/8/2015, 20:47

Ja sam gluten uvela kroz speltin griz i ovsene pahuljice, pa onda sve ostalo.
Stenli
Stenli

Broj poruka : 533
Location : Beograd
Datum upisa : 21.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 17/8/2015, 21:30

Ja sam početkom 11-og meseca prvi put dala bebcu gluten i to ražani hleb mali zalogaj. Mali je sam uzeo i pojeo tako smo uveli gluten. U suštini pšenični griz je možda najbolje i najlakše da se uvede. Prati stolicu pošto kisela stolica(proliv) će ti pokazati da li joj odgovara ili ne. Neki uvode i posle god.dana neki od 9.meseci, a ja mislim da je sve na mami da proceni.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 17/8/2015, 21:32

d77 ::Zvancice, to meso je i najbolje, ali na zalost ja nisam u mogucnosti da ga pronadjem...mogla bih eventualno domace kozije mleko i jarece meso i drugo nista...
A kako ste uvodile gluten? I koju namirnicu ste prvu uvele?
Kozije mleko nikako meso ok od god dana. Kozije mleko je problematično za decu. Kada prestane da sisa kravlje mleko treba da pije. Mada bebe je najbolje dojiti do 2 god.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od d77 17/8/2015, 22:05

Zvoncice, znam da se kozije mleko ne daje pre navrsene godine. A vidim da si ti bas kasno uvela gluten u odnosu na mame koje znam. Cak mi je i dr rekla da kasnim i da je vec u 7.mesecu trebalo uvesti.
Stenli, razmisljala sam i ja da krenem sa ovsenim pahuljicama, pa onda neku drugu zitaricu.
Moja beba nesto ima problema sa zatvorom ovih dana, ne znam sta joj se desava u stomaku...

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 18/8/2015, 15:45

d77 ::Zvoncice, znam da se kozije mleko ne daje pre navrsene godine. A vidim da si ti bas kasno uvela gluten u odnosu na mame koje znam. Cak mi je i dr rekla da kasnim i da je vec u 7.mesecu trebalo uvesti.
Stenli, razmisljala sam i ja da krenem sa ovsenim pahuljicama, pa onda neku drugu zitaricu.
Moja beba nesto ima problema sa zatvorom ovih dana, ne znam sta joj se desava u stomaku...
Htela sam da uvedem gluten tek posle 1 god. Kasno ili ne to je bila moja procena. Sada već jede nekada griz,kiflu,malo hleba(nije ljubitelj hleba),...svašta jede. Mada deca koja idu u jaslice jedu sve i piju kravlje mleko.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 18/8/2015, 15:48

Moj mali neće da jede gotove slane kašice. Jednom nisam stigla da skuvam jer smo bili u haosu probala da mu dam HIPP gotovu krenuo da povraća. Probala sam i Juvitaninu slanu isto smo prošli. Kako da idem sa njimna neki put? Mislim na more u Grčku.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tangerine 18/8/2015, 15:51

zvoncica36 ::Moj mali neće da jede gotove slane kašice. Jednom nisam stigla da skuvam jer smo bili u haosu probala da mu dam HIPP gotovu krenuo da povraća. Probala sam i Juvitaninu slanu isto smo prošli. Kako da idem sa njimna neki put? Mislim na more u Grčku.
Mi smo imali tu situaciju prošle godine. Pa, ništa. Pripremila sam mu za put babylove kašice (one su bez šećera) i neke organske voćne piree iz DM-a, i to je jeo tokom puta, koji je trajao 12 sati. Neće mu ništa faliti ako jedan dan preskoči "slani" obrok.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 18/8/2015, 15:57

Hipp je kao bez šećera organska proizvodnja, a kada pročitaš deklaraciju vidiš voćna kaša(sam šećer) ima toliko načina da se sakrije taj famozni šećer. Od voćnih kašica podivlja. Mada moraću na kraju tako da uradim. Našla sam smeštaj sa kuhinjom da kuvam bebcu.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Ema78 18/8/2015, 20:10

Ja jos uvek Petru dajem kasice, slane, kada idemo na put...al, na putu uglavnom ne jede nista... evo danima smo na odmoru, jede iskljucivo corbe i supe, i za dorucak jogurt...Ima dijareju, opet je pod antibioticima, ja se hvatam za glavu, a njega sveki juri po livadama... znaci, ne fali mu nista...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od d77 18/8/2015, 21:30

zvoncica36 ::
d77 ::Zvoncice, znam da se kozije mleko ne daje pre navrsene godine. A vidim da si ti bas kasno uvela gluten u odnosu na mame koje znam. Cak mi je i dr rekla da kasnim i da je vec u 7.mesecu trebalo uvesti.
Stenli, razmisljala sam i ja da krenem sa ovsenim pahuljicama, pa onda neku drugu zitaricu.
Moja beba nesto ima problema sa zatvorom ovih dana, ne znam sta joj se desava u stomaku...
Htela sam da uvedem gluten tek posle 1 god. Kasno ili ne to je bila moja procena. Sada već jede nekada griz,kiflu,malo hleba(nije ljubitelj hleba),...svašta jede. Mada deca koja idu u jaslice jedu sve i piju kravlje mleko.
Zvoncice, vec sada brinem kako ce moja mala u vrticu sa 11meseci, ako mi komisija ne produzi porodiljsko odsustvo Crying or Very sad

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 19/8/2015, 06:55

D77 pa uvek možeš da kažeš da bebici trebaju neke vežbe ili da tražiš tvojoj dr. da ti otvori bolovanje zbog ''prehlade''. Baš zbog toga što sam i ja u tripu oko vrtića otišla sam u isti i slikala jelovnik. Kad ono pasulj sa suvim mesom na 30+stepeni,...Mada su oni mali pa se troše, a i svi kažu da to nije gust pasulj. Moj mali jede pasulj, ali ja sa svakog zrna skidam opnicu(ona nadima). Možda preterujem, ali neke mame su mi rekle da su njihova deca počela da jedu pasulj sa 15 meseci.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od d77 19/8/2015, 08:59

Zvoncice, u nasem drzavnom vrticu daju bas cesto grasak, a mesa jako malo...
Pominjes"prehladu", takvo bolovanje sam jedva iskukala prosle godine pre nego sto sam rekla mojima na poslu da sam trudna-htela sam da sacekam prvi UZ i srce. Dr opste se toliko plasila, pa ne zna sta da napise i na kraju nekako napisa da je u pitanju grip...nego, imam iskustva sa dr pa cemo se ganjati...

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Mimi12 2/4/2017, 07:54

Drage mame, htela bih da podignem ovu temu posto se spremamo za uvodjenje cvrste hrane. Ja sam pokusala da se edukujem, ali me kontradiktorne informacije na koje nailazim prilicno paralisu, pa molim one sa malo vise iskustva da se jave:
- preporucuje se uvodjenje cvrste hrane sa puna 4 meseca za decu na AD, a 6 za dojenu, a sa druge strane kruze informacije da Svetska zdravstvena organizacija kaze da deciji digestivni trakt nije spreman za varenje pre 180 dana niceg osim mleka (ovo sam procitala na raznim forumima, nisam isla na sajt WHO)
- posle zitarica negde se savetuje prvo uvodjenje voca, negde povrca. Sa kojim treba krenuti?
- sto znaci "vocni sok"? Negde sam procitala da bebe ne mogu da svare prirodno napravljen sok, a meni se ne daju vestacki...Negde savetuju samo vodu od kompota, ali, realno, ona nema u sebi bogzna sto...
- zitarice se preporucuju kasno popodne. Ako znamo da se najbolje vare ujutru, zasto se taj mali stomak opterecuje tako kasno? Pretpostavljam da ima razloga....

Imam jos milion pitanja, osecam se skroz nespremna za ovu temu. Nas pedijatar insistira na sto brzem uvodjenju cvrste hrane i to mi je dao neku, po meni, ubrzanu verziju....ne znam da li da ga slepo slusam ako sama imam neka dvoumljenja...Sokice mi je savetovao kupovne(?!?!?).....

Mimi12

Broj poruka : 1758
Datum upisa : 21.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Deni 2/4/2017, 09:41

Mimi12,

Ja sam pocela sa uvodjenjem cvrste hrane krajem cetvrtog meseca, iako sam dojila.

Pocela sam tako po preporuci pedijatra, a posto uvodjenje namirnica u ishranu bebe poprilicno traje, jer za svaku novo uvedenu namirnicu cekamo 3-5 dana da vidimo ima li neke alergijske reakcije, mislim da je to odlicno vreme da se krene.
Zitarice sam davala samo ujutru. Voce popodne. Sokove nije hteo, nece ni sad..

U Srbiji nema nekih strogo odredjenih pravila sta i kako oko bebine ishrane. Svaki pedijatar ima drugacije misljenje. Tako da je na tebi da nadjes neku zlatnu sredinu. Instikt je cudo :)
Deni
Deni

Broj poruka : 1741
Godina : 45
Datum upisa : 08.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 20 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 20 od 29 Prethodni  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 24 ... 29  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu