KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ERA test

+8
sunny.tp
SoJa
BiKsi :)
alisa
Mika
lilyt
Jeka1984
jelena*mama2andjela*
12 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

ERA test Empty ERA test

Počalji od jelena*mama2andjela* 5/7/2015, 08:11

Na savet Biksi otvoricu novu temu o ovom testu,jer mislim da ce se o njemu tek pisati a i sve ono sto se do sada pisalo se rasulo po raznim temama,pa bi bilo dobro da imamo sve na jednom mestu.
Za pocetak cu iskopirati "zvanicno" objasnjenje i svoje iskustvo...

. Šta je to ERA test?



ERA test, od dana kada se uzme uzorak, mjeri potencijal endometrija da zadrži embrij. Dan kada se uzima uzorak je teoretski dan u kojem embrij dostiže stadij blastociste i kada se očekuje početak procesa implantacije, te se tada u uzorku tkiva iz materice mjeri aktivnost 238 gena koji su važni u procesu implantacije. Na osnovu mjerenja ovih gena određuje je da li je materica povoljna za implantaciju na određeni dan. Ako je rezultat testa ‘’receptivan’’, što znači da ako se pripremni protokol urađen pred uzorkovanje endometrija sprovede na isti način u kasnijoj  fazi,  endometrij je povoljan za implantaciju. Ako je rezultat ‘’pre-receptivan’’ ili ‘’post-receptivan’’, to pokazuje da je endometrij spreman za implantaciju dan prije ili poslije uzorkovanja i prema ovim informacijama se radi personalizirani transfer embrija sa ciljem začeća.

. Za koga je predviđen ERA test?



ERA  test se trenutno sprovodi na parovima koji nisu uspjeli začeti iako su dosad dva do tri puta podvrgnuti transferu kvalitetnog embrija i kod kojih nije utvrđen konkretan genetski, endokrinološki ili anatomski razlog za neplodnost.  Pored toga, test se može raditi na pacijentima koji žele utvrditi osobni dan za transfer embrija. Posljedna naučna istraživanja su pokazala da ovaj test može biti djelotvoran i u slučajevima neuspjelih donacija jajašaca.

3.Da li se ERA test može sprovoditi u svim ciklusima?



NE. ERA test se ne sprovodi u ciklusu kontrolirane stimulacije ovarija.  Preferirani način primjene testa su programi za pripremu endometrija koji se koriste za transfer zamrznutih-odmrznutih embrija. Ako se prilikom ovih primjena prati prirodni ciklus, uzimanje uzorka endometrija se radi 7. dan nakon LH surge-a. Ako se preferira pristup sa dodavanjem estrogena i progesterona, dan kada se počinje sa Progesteronom (P) je 0.dan, i uzimanje uzorka endometrija se radi na dan P+5.  Ukoliko rezulat testa nije receptivan, može se raditi drugo uzorkovanje (LH+9 ili P+7) u novom ciklusu na dan koji je određen testom.
4. Na koji način se sprovodi ERA test?



Kako je navedeno i gore, ako se prati prirodni ciklus, ERA test se u prvoj fazi primjenjuje na 7. dan nakon LH surge-a, a ako se sprovodi hormonska substituciona terapija (HRT), ERA test se primjenjuje na 5. dan nakon što se počne sa Progesteronom (taj dan se računa kao dan 0), i to jednostavnom biopsijom endometrija sa Pipelle kanilom.  Zahvat se obavlja u operacionoj sali. Radi komfora, pacijent se može uspavati tokom zahvata.

jelena*mama2andjela*

Broj poruka : 968
Godina : 37
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od jelena*mama2andjela* 5/7/2015, 08:13

jelena*mama2andjela* :::

Evo ja cu da odgovorim ovde Jeki1984 ,postavila je pitaje na temi Genesisa,nadam se da ce svratiti ovde da procita.
Naime, ja sam radila 2 Ere u Genesisu-pre svega cena,cena prve Ere je 105000din (nadam se da ce ti trebati samo jedna) a druge 77000din.
Era test "meri" prijemcivost tih enzima materice/endometrijuma odnosno da li su receptivni na dan vracanja embriona,jer si rekla da dobijes lepe embrione,da sve u "teoriji"deluje odlicno ali da do implantacije ne dolazi...naime nasa materica bi u teoriji trebala biti receptivna par dana nakon ovulacije/aspiracije ali kod nekoga nije (meni nije) i ERA testom se trazi taj dan kada je ona receptivna. Naravno ni rezultat da je endo receptivan nije garancija za trudnocu ali dosta pvecava sanse ako vratite embrione na dan kada si receptivna..
Eru mozes da radis u stimulisanom ciklusu ili ne stimulisanom.
AKo radite u ne stimulisanom (endo se fino deblja i bez estrofema,imas redovne ovulacije) ici ces par puta na folikulometriju,sacekacete dan tvoje ovulacije (kad bi bila zamisljena aspiracija ) i onada ce verovatno 5 dan (kad bi inace vratili blaste) odraditi Era test.
ako radis u stimulisanom ,kao ja,poceses od 2 dana ciklusa da pijes estrofem,ponovo ces ici par dana na folikulometriju da prate rast folikula i mere hormone i onda ce kada hormoni budu onako kako njima treba i endo odredjene debljine ubaciti i utrogestan i nekoliko dana od tada (obicno 5 dana) ce uraditi Era test.
Sama era nije narocito bolna,radi se bez anestezije jer traje bukvalno 5 min,najvise je neprijatna jer osetis da ti "cackaju" po materici al stvarno traje 5 min pa se izdrzi,kao malo neprijatniji ginekoloski pregled,otkinu deo Endometrijuma i salju u Spaniju,rezultati stizu za 2-3 nedelje. ako se utvrdi da je dan koji ste radili Eru receptivan tj odgovarajuci u takvom ciklusu tj taj dan ces i vracati embrione ,ako se otkrije da taj dan nije odgovarajuci mozes da radis sekundarnu eru (kao ja) jer ti je pomeren prozor implantacije (ja sam recimo prvi put istala trudna sa blastam al se sada ispostavilo da mi vise taj dan nije receptivan vec da mogu da vracam 3-dnevne embrine samo) npr znam zenu koja je radila eru 3 puta i koja mora odmah sutradan od aspiracije da vraca embrione,posle 24h od aspiracije...
Uf ala se raspisah,al nadam se da sam ti objasnila i da razumes jer je i meni Era bila kao naucna fantastika jer nista nisa znala lol! lol!

jelena*mama2andjela*

Broj poruka : 968
Godina : 37
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od jelena*mama2andjela* 5/7/2015, 08:15

Jeka1984 ::P.S.  
I to znaci da je taj prozor koji se određuje ERA testom promenljiv pa me to malo brine posto dr Crnogorac hoće da mi radi ERA test sad u julu, a zbog odmora u avgustu pauza, pa histeroskopija u septembru i tek vto u oktobru... to znači da u oktobru prozor može da se pomeri, uslovno rečeno naravno... molim za pomoć ako neka članica je slično prosla... hvala

jelena*mama2andjela* ::
Prozor implantacije tj receptivnost ne bi trebao da se pomera,meni recimo nisu ni hteli da rade Eru jer sam vec bila trudna sa blastama i smatrali su da je receptivna,na zalost kiretaze su ucinile svoje i sluzokoza tj endo se "promenio". Milsim da je vas plan ok,odredite fino receptivnost,materica voli da se malo "procacka" sa histero i eto na jesen si trudnica Very Happy Very Happy Very Happy

jelena*mama2andjela*

Broj poruka : 968
Godina : 37
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Jeka1984 5/7/2015, 10:11

Stvarno odlično što si skupila sve na jedno mesto. ... sigurno će nam se pridružiti i Lilyt... kad sam već kod nje, i mi smo odmah otišli posle neuspele VTO kod dr Crnogorac, ali koliko sam ja razumela ERA se radi ranije u slučaju da je taj prozor pomeren pa da je potrebna nova biopsija... meni se iskreno taj test jako dopada jer je upravo stvar implantacije najveći uzrok neuspeha VTO, e sad jedino je finansijski dodatni problem,  pogotovo ako mora da se uradi i 2. biopsija... o trećoj ne smem ni da razmišljam. .. kad spojiš tri puta skoro pa kao cela VTO
Jeka1984
Jeka1984

Broj poruka : 206
Location : Belgrado :)
Datum upisa : 03.07.2015

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od jelena*mama2andjela* 5/7/2015, 10:18

u pravu si ,bas je skup test al nadam se da ce te otkriti iz prve prozor,vecini stvarno ubodu iz prve,tj vecini je receptivnost "skolska" al eto ima i nas kojima nije,tako da je ovaj test spas za to,mogla sam vracati do besvesti embrio. i ne bi uspela...ni ovo ne znaci da ce da uspe sada ali ipak su sanse mnogo vece...

jelena*mama2andjela*

Broj poruka : 968
Godina : 37
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Jeka1984 5/7/2015, 10:35

Pa iskreno nekako i priželjkujem da mi receptivnost ne bude školska zato što to onda može biti potencijalni razlog mojih neuspešnih vto, ako bude iz prve nadjen prozor onda to znači da razlog neuspeha njie u tome...
Jeka1984
Jeka1984

Broj poruka : 206
Location : Belgrado :)
Datum upisa : 03.07.2015

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Jeka1984 5/7/2015, 10:36

Dokle si ti sada stigla posle ERA testa...
Aha, videh sad na drugoj temi... držimo palceve za sutra... osmeh srce
Jeka1984
Jeka1984

Broj poruka : 206
Location : Belgrado :)
Datum upisa : 03.07.2015

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od jelena*mama2andjela* 5/7/2015, 13:58

U pravu si opet,vidis nikad nisam razmislajla iz tog ugla,bravo,da je mozda bolje da receptivnost nije skolska i da je to razlog neuspaha...ne znaam da li postoji mogucnost da vidis sa dr Crnogorac da odma radite eru taj 3-4 dan ,nestandardni dan,pa ako se pokaze post -receptivan ili pre-receptivan lako je uskladiti tj uraditi sekundarnu eru po tim smernicama,razmisli o tim opcijam pa predlozi dr,videces Dr Crnogorac nije sujetna i voli da poslusa misljenja,ja ti svakako zelim da ti jesen donese najvecu betu na svetu:aa: yes yes yes

jelena*mama2andjela*

Broj poruka : 968
Godina : 37
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od BiKsi :) 5/7/2015, 22:32

Jelena, super za temu, srce si.

BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od lilyt 21/7/2015, 13:52

evo me , konacno sam dosla ovde Very Happy razmisljamo jos uvek da li da uradimo ERA test iz prirodnog ciklusa ili sa estrofemom. Ne znam sta je pametnije, s obzirom da imam redovne ovulacije, kontam da je onda bolje iz prirodnog, jer mislim taj estrofem i posle utrogestan ima opet da mi poremete ciklus?sad posle transfera je bilo stvarno jezivo, em mi je dugo curilo, em se sve poremetilo Crying or Very sad sad se nadam da ce da se sredi konacno.
lilyt
lilyt

Broj poruka : 295
Datum upisa : 04.07.2015

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Mika 21/7/2015, 14:24

Mislim da ako imas uredne ovulacije bolje da radis u prirodnom ciklusu, jer u toku redovne ivf stimulacije ne dobijas estrofem, vec ti se endo sam deblja, kao u prirodnom ciklusu, a kad radis iz prirodnog ciklusa svakako dobijas pregnil (tempiras ovulaciju) sto je opet slicno sa redovnom stimulacijom kad tempiraju aspiraciju. Jedino ako imas smrznute embrione, pa znas da ce ti ih vracati u stimulisanom fet-u. Jer rezultati ere koje dobijes odnose se samo na taj tip postupka (stimulisani-kad se ne gleda ovulacija, i prirodni-kad se gleda ovulacija i sve radi tvoje telo). Ja sam eru radila iz prirodnog ciklusa i lekar iz redovnog ivf-a i Fet-a nije imao dvoumljenje kad da vrati embrione.

Mika

Broj poruka : 157
Datum upisa : 06.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od lilyt 21/7/2015, 14:30

Hvala Mika na odgovoru. Mi cemo raditi Fet, i ja sam mislila da je bolje iz prirodnog, ali znas kad stalno imas dilemu jer sve to kosta, a mi smo njih tamo razumeli da to sa estrofemom je kao sigurnije da se potrefi dan receptivnosti. Jel vama uspelo? Zbog cega su vam rekli da radite eru ?
lilyt
lilyt

Broj poruka : 295
Datum upisa : 04.07.2015

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Mika 21/7/2015, 16:19

Jeste, uspelo nam je, Bogu hvala, sad cekamo blizancice, utvrdjen nam je peti dan kao receptivan, petog dana su nam vracene dve blaste, i obe su se primile. Ja ne zalim za parama koje smo dali u Genesisu za ERA test, jeste skupo, ali posle toga smo bili nacisto.

Mika

Broj poruka : 157
Datum upisa : 06.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Mika 21/7/2015, 16:20

A Era test smo radili po svom nahodjenju, jer smo pre toga imali pet neuspesnih transfera.

Mika

Broj poruka : 157
Datum upisa : 06.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Mika 21/7/2015, 16:21

I lekar nam predlozio da bi to bilo dobro uraditi.

Mika

Broj poruka : 157
Datum upisa : 06.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od lilyt 21/7/2015, 21:19

super mika, blago vama :) uzivajte sad, verujem da ce i nama era pomoci !
lilyt
lilyt

Broj poruka : 295
Datum upisa : 04.07.2015

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od sunny.tp 15/10/2016, 20:13

Ja sam radila eru iz stimulisanog ciklusa, a posle uzimanja uzorka su mi dali primolut nour da izazivem ciklus (iako su mi ciklusi redovni). Meni se bas ne piju te tablete. Jesu li i vama to davali?
Jos jedna stvar - dogovor je bio da idem na kolekciju embriona i onda poslednji ciklus vracanje zaledjenih i jednog svezeg. Sad mi kazu da ne mogu sledeci ciklus svez jer moram da uzimam estrofem kao za eru, a koliko sam razumela sa estrofemom nema ovulacije.
sunny.tp
sunny.tp

Broj poruka : 381
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Tebi 16/10/2016, 03:11

Ja sam pila primulut nor posle era testa koji sam radila dva puta. Treba da se pije, on ce ti odloziti ciklus na nekih 10-ak dana, a ovako bi ciklus dobila najkasnije 48h po prestanku uzimanja utrogestana i onda bi se ceo ciklus poremetio.
Bas tako, priprema za transfer zamrznutih embriona mora biti ista kao za ERA testa zato ti moraju dati estrofem u pripremi za transfer.Koliko i da li on iskljucuje ovulaciju ne znam, ali mi je logicno da sa njim nema ovulacije.
Tebi
Tebi

Broj poruka : 656
Godina : 38
Location : Serbia
Datum upisa : 20.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od sunny.tp 16/10/2016, 08:24

Hvala ti Tebi, umirila si me :-)
sunny.tp
sunny.tp

Broj poruka : 381
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Tebi 16/10/2016, 21:07

Srecnoooo 😙 Ja verujem da je nama era test doprineo uspehu.
Tebi
Tebi

Broj poruka : 656
Godina : 38
Location : Serbia
Datum upisa : 20.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od sunny.tp 17/10/2016, 17:11

Hvalaaa :-)! Nadam se da ce i nama :-D
sunny.tp
sunny.tp

Broj poruka : 381
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od SoJa 25/4/2017, 15:56

Evo i mog iskustva, doduše par meseci nakon odrađenog ERA testa.
Ciklus krenuo 1. decembra 2016. Od 3. dc Estrofem 3x1.
9.12. UZ i Pg. Endo 6.5mm, Pg 1.7
Sutradan, 10.12. ponovljen Uz i Pg
Endo 8.5 Pg 0.63
11.12. uveden Utrogestan 2x200mg ujutru i 2x200mg uveče (800mg dnevna doza)
16.12. biopsija za ERA test.
Od 17.12. Primolut nor 7 dana. Naredni ciklus krenuo 28.12.
Rezultat: Receptivan (P+5)
Dakle, na izveštaju piše da je endo receptivan za blastociste (5. dan), ili ukoliko se ranije vraćaju embrioni, osmoćelijski (3. dan)

Ja sam na koracima pisala da je, po mom mišljenju, ERA test bio bacanje para, iz razloga što mi nisu vraćeni embrioni ni trećeg, ni petog dana. Pg mi je dan pre uvođenja Utrogestana kod ERA testa bio 0.63. U postupku mi je, pre uvođenja Utogestana, Pg bio 3.4. pa je et pomeren za jedan dan, uz obrazloženje da je Pg visok. Moje mišljenje je da ERA test može da pomogne isključivo kod FET-a, zato mislim da je kod mene bilo bacanje para, da mi ne zameri Tebi, kao ni ostale cure koje veruju da im je pomogao ili očekuju da im bude od koristi za naredni postupak.


Poslednji izmenio SoJa dana 27/4/2017, 10:14, izmenjeno ukupno 1 puta

SoJa

Broj poruka : 2029
Godina : 47
Datum upisa : 02.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od alisa 26/4/2017, 14:36

Nekako se i meni cini da je Era pre za fet... koliko vidim vecina je i radila eru pred fet...
Sojo a koji dan su ti vratili embrione? I nije mi jasno sto su ih vracali nevezano za eru a sami se kunu u nju? Postupak si radila u Genesisu isto?
alisa
alisa

Broj poruka : 1753
Godina : 45
Datum upisa : 01.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od BiKsi :) 26/4/2017, 15:03

Vratili joj cetvrti dan. I postupak je radila u Genesisu. Ni meni nije jasno sto cetvrti dan. I bilo mi je logicnije zamrznuti embione, pa po šemi vratiti, ili ako vec vracaju, da i tada ispostuju kako je era test pokazao.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od SoJa 27/4/2017, 10:12

Alisa, BiKsi je odgovorila na tvoje pitanje. Posle et-a mi je biolog rekao da je Pg bio visok, pa su zbog toga pomerili za jedan dan, umesto trećeg vratili četvrtog dana. Da su nas pitali, išli bismo na zamrzavanje i vraćanje u nekom narednom ciklusu, tako da se naštimuje kao kod ERA testa, ali niko nas nije pitao... A ja računala da oni lepo napreduju pa da zbog toga idu na morule...
Što se tiče testa, pogrešno sam napisala, umesto 3x200mg, Utrogestan sam uzimala 2x400mg, tj. ujutru 2x200mg i uveče 2x200mg. Ispraviću...

SoJa

Broj poruka : 2029
Godina : 47
Datum upisa : 02.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

ERA test Empty Re: ERA test

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu