KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT

4 posters

Ići dole

Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT   Empty Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT

Počalji od Matora devojčica 30/8/2014, 22:38

Nadam se da kao nova forumašica mogu da otvaram temu, jer je nisam našla posebno.

Čini mi se da je Postkoitalni test (Postcoital ili PCT) koji bi trebalo da odrade svi parovi koji žele da ostvare potomstvo, naročito oni kojima su "svi rezultati u redu" (mislim na hormone, spermograme, HSG, ...). Test je vrlo jednostavan i nije skup.

Najjednostavnije opisano rekla bih da se ovim testom utvrđuje da li vaginalni sekret žene "ubija" spermatozoide partnera. Više informacija možete potražiti na različitim sajtovima a ja ću izdvojiti na primer ovaj: http://www.kolevka.org/zenski_sterilitet/postkoitalni_test.htm

Test se sprovodi tako što će doktor 12 dana od prvog dana menstruacije uzeti uzorak iz vagine dva sata posle odnosa i staviti ga jednostavno pod mikroskop i posmatrati pokretljivost i oblik spermatozoida. Meni i mom dragom je doktor dozvolio da i sami gledamo šta se dešava.   Very Happy Videli smo nekoliko spermića sa glavom i repom koji polako "plove".  lol! Doktor ih je baš dugo promatrao. Jedno 6-7 minuta. Kao da je merio kojom se brzinom kreću.

Zaključio je da su malo sporiji, ali da je dobra vest da oni u mojoj utrobi opstaju. Da bi bili malo pokretljiviji preporučio je običan sirup za kašalj!  Shocked Na pitanje koji tačno, rekao je bilo koji! Pojasnio je da sirupi za kašalj ne utiču samo na sluznice grla već i na naše sluznice dole. Ali rekao je da i dragi pije sirup, nije mi baš jasno zašto, ali pretpostavljam da bi zajedno učestvovali u tome.

U nekoj meri (ne znam tačno kolikoj) opstanak spermatozoida u vagini je uslovljen i kiselošču vagine.
Pošto sam od drugarica već nešto ranije slušala o PH faktoru tj. kiselosti vagine, i kako se to rešava jednostavnom upotrebom sode bikarbone, osmelila sam se da pitam mog doktora za to. Rekao mi je da svaka žena može dva puta nedeljno da se ispira sodom bikarbonom (u litar vode jedna kašika sode bikarbone). Ispiranje se vrši sa aspiratorima koji se mogu kupiti u apoteci i koštaju 600-900 din.

Hoću reći i to da meni na dve klinike (jedna u Srbiji, jedna u Grčkoj) sa kojima sam razgovarala o VTO nisu ovo spominjali (uključujući i mog ginekologa u Srbiji, čuvenog doktora Andjelića). U ovim klinikama su me upućivali ili na histeroskopiju ili odmah na VTO. Meni se nešto nije dalo, i odlučih da odem kod doktora u Solun, zahvaljujući kojem je moja snajka rodila jednog divnog dečačića (i ja živim u blizini Soluna).

Možda je nekome "samo" ovo problem a troši se dragoceno vreme.

Moj doktor mi nije ništa dodatno naplatio pregled (a nadjoh da ovaj test u Jevremovoj košta nekih 7000 din, u Zagrebu na nekoj klinici 37 eur, ...).

Pošto nam je utvrđeno da sa ovim nemamo veći problem, prešli smo na sledeći korak a to je (21.-og dana) kontrola progesterona i biopsija endometrijuma. O tome ću više napisati na temi: Biopsija endometrijuma.

Inače o rezultatima ovog Post koitalnog testa možete pročitati više ovde http://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/postcoital-test?page=2

Da je test bio pozitivan značilo bi da je moj organizam razvio antitela koja ubijaju spermatozoide. Onda se radi test na antispermatozoidna anti tela (Antisperm Antitelo ili ASA test) (http://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/antisperm-antibody-test)... uglavnom to se onda zove Imunološka neplodnost. O tome vidim da imamo temu ovde na forumu i koliko sam shvatila može se lečiti.

Razlog što sam otvorila temu je što sam shvatila da doktori šalju na ovaj test tek pošto je više asistiranih oplodnji prošlo neuspešno, ili ga uopšte ne rade! Dakle drage moje, tražite same da vam se uradi ovaj jednostavni test pre svih drugih skupih tretmana.

Matora devojčica

Broj poruka : 5
Datum upisa : 23.03.2014

Nazad na vrh Ići dole

Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT   Empty Re: Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT

Počalji od Ema78 31/8/2014, 13:29

Draga devojcice,
Dobrodosla na forum....

Inace, kada se radi bilo koja od asistiranih metoda oplodjenja ( IVF ili IUI), onda se oplodjena jc ili sprema ubacuju direktno u matericu, pri cemu se zaobilazi vaginalni sekret... PCT i ASA test su manje vise jedno te isto, tj trazi se  imunolosli odgovor, pri cemu je ASA test savremeniji i komforniji.  PCT moze biti negativan, a ASA test pozitivan. I, uglavnom zena ne razvija at, vec ih dobija od partnera, slicno nekoj infekciji.
Neki oblici imunoloske neplodnosti se mogu leciti konzervativnim putem, a neki zahtevaju ipak IVF ili IUI.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT   Empty Re: Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT

Počalji od Matora devojčica 2/9/2014, 18:57

Draga Ema, hvala na pojašnjenju.
Jeste, rezultati Post coital testa nisu važni ako se radi asistirana oplodnja.
Ovim tekstom sam samo htela skrenuti pažnju da bi se trebali sprovesti i ovi testovi pre upućivanja na VTO. Budimo iskreni pa recimo da cene VTO nisu male i da danas na ovu krizu nije lako skupiti novac za VTO (a može i da ne uspe, pa se troškovi povećavaju). Znam neke koji su i odustali od roditeljstva jer nisu mogli prikupiti novac. Ja sam prebacila godine kojima bih imala pravo na besplatne tretmane, a logično mi je i da privatne klinike za oplodnju nemaju interes da se preterano udubljuju u neplodnost. (Mada možda i grešim).

Meni je utvrđeno je da imam nizak progesteron posle ovulacije, i doktor kaže da je možda dolazilo do oplodnje ali zbog niskog progesterona trudnoća nije uspevala. Ovaj test progesterona mi je radjen 21-vi dan menstruacije zajedno sa biopsijom endometrijuma. I biopscija je pokazala pozitivan rezultat koji je takođe uzrokovan niskim progesteronom. Ja sam vrlo zadovoljna. Sad bar znam gde je problem i nadam se da ćemo ga rešiti tabletama.

Matora devojčica

Broj poruka : 5
Datum upisa : 23.03.2014

Nazad na vrh Ići dole

Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT   Empty Re: Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT

Počalji od luckystar74 2/9/2014, 19:03

Da li si radila ostale hormone? Koliko to nizak pg?
Kakvi su ti ostali hormoni?
luckystar74
luckystar74

Broj poruka : 501
Datum upisa : 20.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT   Empty Re: Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT

Počalji od mamadabudem 2/9/2014, 20:15

Hej, ženice, da vas pitam, ako se jednom odradi ASA i rezultat bude dobar, da li treba opet da se proverava i da li ASA može da varira? MM i ja smo to radili ASA pre dve godine i bilo je tada sve ok.
mamadabudem
mamadabudem

Broj poruka : 2253
Location : Beograd
Datum upisa : 12.02.2014

Nazad na vrh Ići dole

Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT   Empty Re: Postkoitalni test ili Postcoital test - PCT

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu