KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FERONA - Novi Sad

+107
libra35
Bobaue
mimi85
antea81
Lili76
Borbica
alisa
mariamagdalena
Jerapetra
Blanka
Maki87
micam
BabyBear
hany
Marijamaki
Vanja80
Lena88
Sirijus
mamadabudem
patofna
dusica78
bgdtanja
ivanicasale
baba Vera
PalcicaBg
HappyGirl
mirjanamirjana1986
misslea
valika77
Petraa
Mimi12
Lola021
enap
mpantic
bobica83
Biki88
ahosame
Nevena Arsic Gracin
Lina73
sanja369
sanja 73
jelena.kuburic
d77
šefica
Erata
mikica023
Nataša Krstekanić
Leptirko88
Mala Mia
Cherish
zvoncica36
luskica
ninica2
zsuki75
Nella
Amna84
sunny.tp
kokica82
tandara
srculence 84
OKacica
spring2015
annci
NikAaA
snowwhite
Gogoli
Tebi
Pikseta
masato
ljubavsunce
leptirica1977
jelena*mama2andjela*
JocY
Nata84
jjelena
Eho
Ancica 87
winni
*Titi*
Nataly17
flebodia
jelena86
labradorka
MalaSaJuga
saska1
bak
noja
AriesGirl
spring
sareni leptir
daki_mm
majal86
milanka vekic
OZA
nina :)
ganedina
tatjanica
ncoka
Mikilica86
harper
LaFolie
jelena1985
Afrodita
lela1984
Sanjci87
tiki89
KoMetaK
111 posters

Strana 19 od 35 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 27 ... 35  Sledeći

Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od mikica023 4/12/2015, 15:50

Nataša Krstekanić ::Ja imam 43, muz 46, ovo nam je bila prva IVF, odlucili smo se za Feronu zbog nize cene u odnosu na Beograd i zbog dr Kopitovic. Sve je islo polako, na momente je izgledalo nemoguce, jer su mi hormoni bili losi-AMH 0,12, FSH 6,7. Ali posle stimulacije, u prirodnom ciklusu imala sam 1jc. 3. dana je izvrsen transfer 6celijskog embriona. 12dpt beta je bila 53,6, 14dpt 17,7, 18 dpt 3,3. Ako sam dobro shvatila, doslo je do biohemijske trudnoce.

Dr Kopitovic je bila veoma skepticna tokom stimulacije, jer je moj odgovor na hormone bio los. Ali kada se pojavio taj folikul sa jajnom celijom, predlozila je da udjemo u postupak, jer ne znamo kako ce biti u narednom ciklusu, a i da bi opravdali primljenu terapiju. Odluka je naravno bila nasa, ali ne znam ZASTO je potrebno opravdati terapiju. Zasto je to bitno.
Posle transfera nam je dr Kopitovic rekla da 12dpt je dobro ako je beta 30, a ako je beta 50 to je super. Nije nam rekla da taj rezultat treba da se ponovi i da se mi ne nadamo prerano. Nije nam rekla da Pregnyl 1500ij moze da poveca vrednost bete za 10, ako imam tacnu informaciju.
Na transferu su nam rekli da je 6celijski embrion dobar, a nisu nam rekli da bi trebao da bude 8celijski, i da se dve celije nisu podelile. Nismo dobili embrionu listu, a normalno bi bilo da jesmo.
Kada smo zvali 14dpt da kazemo da je beta pala i da pitamo sta se dogodilo za dva dana, odgovor sestre Sandre je bio da ko bi to znao bi dobio Nobelovu nagradu i da je kod mene sve islo sa mukom, sto je istina, ali mislim da nije ni ljudski ni profesionalno davati takve odgovore.
Ako sam dobro shvatila, uzroci biohemijske trudnoce mogu biti u genetskim anomalijama ploda, neodgovarajucoj terapiji posle transfera ili u nekom razlogu koji postoji u organizmu, a nije ispitan.
Ostaje na kraju pitanje da li smo mi i da li je Ferona mogla drugacije. Mi smo bili totalno bez iskustva i znanja, pa smo se prepustili poverenju koje smo stekli u dr Kopitovic. Sada, posle svega, mislim da su oni morali drugacije.
Ja sam zakljucila da u Feroni vracaju embrione bilo kakvi da su. Zato i prilikom aspiracije placas sve, tj., placa se i embrio transfer, iako, po pravilu, et treba otkazati ako embrion nije dobar, ili nesto drugo podje po zlu. Na drugim klinikama se placa po fazama, sto znaci da ostavljaju mogucnost da do et ne dodje. To je nesto sto je meni zasmetalo u Feroni i sto dovodi u sumnju njihovu etiku.
Naravno da su trebali reci da Pregnyl dize vrednosti beta HCG, ali ni meni nisu rekli, vec sam saznala preko foruma i na netu. I naravno da niko od lekara ne moze garantovati tok i ishod VTO, ali to je cesto i ograda iza koje se skrivaju na svakoj klinici. (Inace, mislim da FSH 6.7 nije uopste los)

mikica023

Broj poruka : 32
Datum upisa : 13.11.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od OKacica 4/12/2015, 17:00

Nataša Krstekanić ::
Kada smo zvali 14dpt da kazemo da je beta pala i da pitamo sta se dogodilo za dva dana, odgovor sestre Sandre je bio da ko bi to znao bi dobio Nobelovu nagradu i da je kod mene sve islo sa mukom, sto je istina, ali mislim da nije ni ljudski ni profesionalno davati takve odgovore.

Dobila isti odgovor, a ostalo pise u potpisu... Sporadi sopstvenog mentalnog zdravlja verujem da je to bio pregnil a ne biohemijska...
OKacica
OKacica

Broj poruka : 1352
Location : Beograd
Datum upisa : 13.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od sunny.tp 4/12/2015, 17:19

Draga Nataša, jako mi je žao što nije uspelo, potpuno te razumem. Iz mog potpisa možeš da vidiš da smo imale jako slične rezultate bete, kao i embriona. Ja sam znala da je sve ispod 8 ćelija loše i zato sam bila jako skeptična, a nije trebalo. Zašto? Zato što i ti manji embrioni imaju šansu, a nekada i blaste ne uspeju. Meni su se tada devojke sa ovog foruma javljale koje su imale takve embrione trećeg dana, a sada su to slatke bebice. To se stvarno nikad ne zna.
Što se tiče pregnila, tačno je da se on zadržava, ali nisam sigurna da je 10 posle dva dana. U Feroni su mi rekli da sigurno ne ostaje u organizmu...
Ja sam bila potkovana znanjem o svim aspektiva vto i to mi je donelo samo brigu i stres. Nažalost, oštro zvuči njihov odgovor, ali je tačan - niko ne zna zašto se čak i savršeni embrioni ne zakače.
Ono što bih ti preporučila je da uradiš sve dodatne analize pre sledeće vto. Nažalost, savršena klinika ne postoji i svuda ima propusta, a nama treba samo malo sreće i jedan dobitini embriončić Wink
Što se tiče zamerki za Feronu, ja bih imala jednu - iako imam nizak amh, dr me nije pogledala 2. dana ciklusa u kojem je bila stimulacija. Sticajem okolnosti sam bila kod svoje dr da proverim za neku cistu i tu mi je rekla mere jajnika koje su bile mnogo manje nego mesec dana ranije, pre pijenja kontracepcije. Moja pretpostavka je da mi je kontracepcija uspavala jajnike, a da bi se mali broj antralnih tada video na uz i da je trebalo odložiti celu priču.
Nadam se da će ove biohemijske prestati da se dešavaju u Feroni, malo je čudan njihov broj...
sunny.tp
sunny.tp

Broj poruka : 381
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Nataša Krstekanić 4/12/2015, 20:18

Hvala vam svima sto se nasle vremena da mi odgovorite i podelite svoja iskustva.
Da li ste vi dobili vase embrioloske liste? Kada sam zvala bolnicu prvo su mi rekli da to nije praksa i da niko do sada nije trazio!?, a zatim se javila direktorka bolnice i rekla da nije problem da dobijem kopiju. Pritom mi je glavna sestra Irena rekla da sam listu prilikom transfera videla i potpisala, sto nije istina. Ne znam kakva je praksa u drugim bolnicama, ali moram priznati da sam bila zatecena cinjenicom da listu nismo dobili, i odgovorom da to nije praksa, kao i cinjenicom da je nisam ni videla, a kamoli potpisala.
Sunny, da li bi mogla da mi pojasnis sta znaci mali broj antralnih na uz i sta znaci IR? Primetila sam da se IR dosta pominje u temi o biohemijskim trudnocama.
Svesna sam cinjenice da treba da pronadjem uzroke neuspeha, da nam se iste greske ne bi ponavljale, ali ne znam koje analize bi trebala da uradim pre sledece vto. A u drzavi Srbiji osloniti se samo na doktore nije mudro resenje.
Da li je neko upoznat sa efektima primene akupunkture kod zena sa malim ovarijalnim rezervama?
Hvala vam unapred na odgovorima.

Nataša Krstekanić
Nataša Krstekanić

Broj poruka : 3
Datum upisa : 03.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od sunny.tp 5/12/2015, 11:18

Iskreno, ja ni ne znam šta su embrioloske liste. Dobila sam samo sliku embriona.
Pisaću ti u privatnoj poruci sve (u toku dana čim nađem malo vremena), da ne skrećemo sa ove teme. Inače, sva pitanja možeš postaviti i u temi Korak po korak na putu do bete +
sunny.tp
sunny.tp

Broj poruka : 381
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Eho 5/12/2015, 22:48

sunny.tp ::Ja sam znala da je sve ispod 8 ćelija loše i zato sam bila jako skeptična, a nije trebalo. Zašto? Zato što i ti manji embrioni imaju šansu, a nekada i blaste ne uspeju. Meni su se tada devojke sa ovog foruma javljale koje su imale takve embrione trećeg dana, a sada su to slatke bebice. To se stvarno nikad ne zna.

Tako je. Meni je vracen sestocelijski i evo me u sedmom mesecu trudnoce. Prethodni put je bio osmocelijski i bila je biohemijska.
Nekim zenama su vraceni i dvocelijski i cetvorocelijski i trudnoce su bile uspesne.
Stepen razvijenosti embriona u momentu embriotransfera nije ni merilo ni garant uspeha.


mikica023 ::
Ja sam zakljucila da u Feroni vracaju embrione bilo kakvi da su. Zato i prilikom aspiracije placas sve, tj., placa se i embrio transfer, iako, po pravilu, et treba otkazati ako embrion nije dobar, ili nesto drugo podje po zlu. Na drugim klinikama se placa po fazama, sto znaci da ostavljaju mogucnost da do et ne dodje. To je nesto sto je meni zasmetalo u Feroni i sto dovodi u sumnju njihovu etiku.

Placa se sve prilikom aspiracije, ali se, ukoliko iz nekog razloga ne dodje do transfera (ako embrioni prestanu da se razvijaju jako rano, na primer vec sutradan), deo novca vraca. Ima i u Feroni svaka faza VTO svoju cenu, samo je nacin placanja drugaciji od onoga sa cim si se do sada susretala.

Natasa, srecno u sledecem pokusaju!
Eho
Eho

Broj poruka : 547
Datum upisa : 20.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od lela1984 6/12/2015, 00:12

Ja sam sve platila pred et,za aspiraciju samo terapiju,a pred et sam postupak.

lela1984

Broj poruka : 3646
Datum upisa : 01.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Blanka 6/12/2015, 00:44

Slazem se sa Eho u potpunosti. Takodje embrio listu nigdje niko ne dobija koliko ja znam, to je i mene interesovalo u proslim postupcima narocito u prvom kada sam imala 22 j.celije. Pitala sam i neke iskusnije Kutanjke takodje je nijesu dobile. Ja sam je samo trazila na uvid i tada mi je objasnjen postupak razvitka embriona iz dana u dan i sl. Mislim da svako u svakom trenutku ima pravo na objasnjenje, i uvijek sam za pricu i rjesavanje svih nedoumica narocito u ovoj prici. Ja sam ostala uskracena za mnoge odgovore na prethodnoj klinici, i zato smo je i promjenili, ali smo u prof Kopitovic vjerovali i dosli u NS. Iskreno, razlika izmedju Ferone i klinike Codra gdje smo imali 2 vto je nebo i zemlja. Samo da se zna da to ne pricam sad jer nam je u Feroni uspjelo, ne, znaju neki koji su citali moj 1 vto dnevnik kakva je to neorganizovanost u Codri najblaze receno, kroz koji stres i nervozu su neki od nas prosli tamo, a ima ih na Kutku dosta samo citaju, ne pisu yes
Zao mi je za trenutno razocaranje ali zivot ide dalje, ja se nadam da ce sledeci postupak biti dobitni, bila to Ferona ili neka druga klinika, bitno je da o tome vi odlucujete. Srecno koracaljke.
Blanka
Blanka

Broj poruka : 4318
Godina : 42
Datum upisa : 30.10.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od lela1984 6/12/2015, 09:47

Svugda se dobije samo slika embriona,ne i embrionalna lista.I iz Praga i iz Genesisa,pa i iz Ferone imam samo slike.
To je praksa svugda,nisam još čula da je neko dobio embrionaonu listu.

lela1984

Broj poruka : 3646
Datum upisa : 01.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Nataša Krstekanić 6/12/2015, 23:39

Draga Eho i Blanka, hvala na odgovorima i na lepim zeljama. Zelim vam svu srecu sa vasim bebicama. Lepo je cuti pozitivna iskustva.

Draga Lela, cudi me da je takva praksa svuda, i pitam se zasto. Ja nasu listu nisam ni videla, ni potpisala, jer ocigledno ne postoji takva praksa. Sto znaci da sam postupak nije transparentan u svim segmentima, tj u onom najbitnijem, sto budi sumnju i ostavlja prostor za eventualne malverzacije.
Nataša Krstekanić
Nataša Krstekanić

Broj poruka : 3
Datum upisa : 03.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od lela1984 7/12/2015, 07:46

Svugda je tako,dobiješ sličicu i to je to.
Pa,samo u Feroni javljaju kako napredujutru embrioni.
Svugda te zovu samo za transfer,tek onda ti kažu,pred sam transfer koliko imaš embriona i kakvi su.
Moras da im verujes i to je to.

lela1984

Broj poruka : 3646
Datum upisa : 01.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od ganedina 7/12/2015, 08:07

Jelena ja sam poslednje 4 VTO radila u Pragu u PFC i svaki put sam uredno dobijala sliku embriona koji su mi tog dana bili na ET. Inace, prvi put je radjen i monitoring embriona kojom prilikom sam besplatno dobila snimak razvoja svih embriona na USB I i papir sa njihovim slicicama u boji.Sada se taj monitoring placa .
Toliko o snimcima embriona i embionalnim listama.

Koliko sam cula i u Feroni imaju embrioskop i kod njih postoji mogucnost snimanja razvoja embriona , kao i da daju slicice onih koji su spremni za ET .
ganedina
ganedina

Broj poruka : 1049
Location : Beograd
Datum upisa : 17.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od ganedina 7/12/2015, 08:08

Oprosti Natasa sto sam ti se obratila sa Jelena .
ganedina
ganedina

Broj poruka : 1049
Location : Beograd
Datum upisa : 17.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Eho 7/12/2015, 13:25

I u Feroni se radi monitoring embriona i da, dobiju se fotografije onih koji se vracaju (za one koji se eventualno zamrzavaju ne znam, pretpostavljam da se dobiju i njihove slicice).
No, ono sto je za Natasu mnogo bitnije u ovoj borbi jeste da nadje doktora kome veruje (mislim na doktore koji se bave sterilitetom i rade postupke VTO). Ovo je nesto za sta sam i sama tokom ove borbe naucila da je jako bitno, a boraveci neko vreme ovde na Kutku videla da i mnoge druge clanice tvrde isto. Opterecivanje detaljima, neprekidna sumnjicavost i analiziranje svega i svacega mogu samo da stvore nervozu i da odmognu. Treba biti informisan, razgovarati sa drugim ljudima koji prolaze kroz istu borbu, ali takodje sve sto nas interesuje treba da pitamo i doktore koji nas vode. A kad se upustimo u ovu pricu sa doktorom u koga smo stekli poverenje (potpuno je nebitno u kojoj bolnici radi, kakve su sestre i slicno) i pitanja i nedoumica je sve manje.

Dakle, Natasa, moj topao savet bi bio da poradis na potrazi za takvim doktorom. Ja licno sam poverenje stekla u prvu doktorku kojoj sam se obratila sa svojom pricom, te sam kod nje i radila sve ispocetka, pocev od dijagnostike, preko inseminacija, pa sve do trece (konacno uspesne vto). A sve zajedno u tri razlicite bolnice, jednoj drzavnoj i dve privatne. Nekom je, pak, potrebna konsultacija sa vise doktora da bi se konacno odlucio za onog kome ce pokloniti poverenje. To mozda duze traje u pocetku, ali je jako vazno da se mirne glave izgura ceo kasniji proces.

A kad vec pominjete, da kazem i da nemam nikakvih sumnji u etiku svih bolnica u kojima se mi sa ovih prostora krecemo tokom vto postupaka. Mislim i na nase i na one u inostranstvu u koje najcesce odlazimo. Nemam licnog iskustva sa svima njima, ali na osnovu tudjih mislim da su to sve ozbiljne bolnice i da tu nema mesta za preteranu sumnjicavost.
A kod ovog naseg problema i jeste gorka istina da su uzroci neuspeha najcesce nepoznati. Sistem reprodukcije je prosto takav. Medjutim, broj nepoznanica se iz godine u godinu smanjuje, pronalaze se novi nacini da se otkriju problemi, kao i da se povecaju sanse za uspeh. Medicina nije samo usluzna delatnost, nego i nauka. A za napredak te nauke zasluzni su upravo doktori koji nam rade vto, zajedno sa embriolozima, geneticarima i drugim specijalistima.
Eho
Eho

Broj poruka : 547
Datum upisa : 20.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Erata 7/12/2015, 17:02

Eho, za mnoge stvari si u pravu, ali sigurno nisi za etiku nasih bolnica. Sta reci za drzavne bolnice u kojima se ne zamzavaju embrioni, vec ih toboz bacaju, bez ikakvog dokaza, papira??? A zenama vade i po 30 celija. Ili o Specijalnoj bolnici Beograd, gde se mogu dobiti tudji spermatozoidi, a kod nas donacija zvanicno ne postoji. A zakljucujem po pisanju na forumima i u dnevnoj stampi, da se mogu dobiti i jajne celije. Biznis je ovo, i to ozbiljan biznis, gde se vrti ogromna lova. A gde su velike pare, radi se sve i svasta, e sad da li cemo birati da ne mislimo o tome, da slepo verujemo, ili da sebi sumnjama otezamo ionako tesku situaciju, to je druga stvar. Ja sam sumnjala i meni licno su klinike u inostranstvu u kojima se radi donacija po zakonu, najtransparentnije i najpouzdanije. Za Feronu ne mogu da kazem nista, nisam citala temu od pocetka, ali mogu da kazem da su mojoj drugarici tamo ostala 4 embriona koja navodno nisu stigla do zamrzavanja. A ja se najezim od te price da se cekaju blaste za zamrzavanje. Tako su meni Ivanovici upropastili 2 embriona, ili sta su vec sa njima uradili, pitanje je. Nisam ih ni videla, niti bilo kakav papir dobila. U Pragu imam 2 zamrznuta, i to zamrznuta drugog dana. Da li ovde cekaju taj peti dan, jer nemaju bas najbolju opremu, ili je nesto drugo u pitanju, ne znam. Znam samo da se meni kao zeni sa malo jc, od toga dize kosa na glavi i to mi je ravno zlocinu.
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Eho 7/12/2015, 18:03

Nismo se, izgleda, razumele. Na donaciju se, normalno, ide tamo gde je to uredjeno zakonom. Sto se tice nudjenja ispod zita ovde, to pripisujem pojedinim doktorima, a ne bolnicama. Otuda i citava moja prica o poverenju u izabranog doktora. Profesorka Kopitovic, koja sada radi u Feroni, na donaciju salje pacijente iskljucivo u Prag. To mogu da potvrde i mnoge zene odavde sa kutka. A to je radila i dok je radila u Genesisu. Dakle, nije do bolnice, do doktora je. Cula sam i ja da ima onih koji nude donaciju u Srbiji, takvi me ne bi videli vise od tog jednog konsultativnog puta.
Eho
Eho

Broj poruka : 547
Datum upisa : 20.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Erata 7/12/2015, 18:47

Ok mogu se sloziti sa tobom za privatne bolnice, bar vecinu. Ali drzavne ga mute samo tako.  Inace bi do sada postojalo zamrzavanje embriona, a to nikome ne pada na pamet. I to tako ide godinama. Tu jasno nesto nije kako treba i to nije delo jednog doktora, vec sistema.


Poslednji izmenio Erata dana 7/12/2015, 18:50, izmenjeno ukupno 1 puta
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Erata 7/12/2015, 18:50

A za zamrzavanje u privatnim bolnicama i cekanje da embrioni prezive do stadijuma blaste, pod izgovorom da zamrzavaju samo kvalitetne, nemam reci. Da li nemaju tehnologiju, znanje, sta li...ali tako se u svetu ne radi. Znamo svi koji su ulozi u ovoj prici, materijalni na stranu, ali emotivni, dusevni, nade za buducnost...i onda vam neko kaze e pa nema vise vasih embriona. Nisu preziveli. A vi znate da biste recimo u Pragu imali te embrione, za jos 2 pokusaja. Koja je cena toga i koja i kakva strucnost to moze da opravda?
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Erata 7/12/2015, 18:59

Poenta: izabrani doktor, poverenje, naravno. Ali i oprema, embriolog, tim koji pravi te embrione, pa opet taj doktor od poverenja na kraju. Ali ako stvar zakaze u laboratoriji, dzaba doktor i svo njegovo znanje. Nije sam, u pitanju je ceo tim.
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Eho 7/12/2015, 20:57

Pa da, ali kvalitetni doktori obicno i rade u opremljenim bolnicama. Sve ti to ide jedno sa drugim. Pa ako istovremeno rade i u drzavnoj, u kojoj neke stvari nije moguce obaviti usled nedostatka opreme, ja nemam razloga da sumnjam u etiku takvog doktora. O tome sam pricala. Nase drzavne bolnice, naravno, imaju gomilu problema iz prostog razloga sto su sve drzavne ustanove uvek poprilicna slika i prilika drzave koja ih finansira. Ali i one se unapredjuju koliko mogu, a i to u zavisnosti od raspolozivih izvora finansiranja i sposobnosti onih koji su na rukovodecim pozicijama u tim ustanovama. S druge strane, postoje i zloupotrebe. To je uvek tako bilo i bice, svuda, ne samo kod nas. I ne samo u ovoj oblasti. Mislim da je ipak gore kad covek kome je ugrozen zivot dopadne u pogresne ruke. On cesto bas i nema luksuz da bira doktora. Kod nas nije tako, mi ovo radimo zato sto zelimo, ne zato sto moramo, i mozemo da biramo gde cemo i kod koje ekipe lekara to da radimo. A imati poverenja u izabranu ekipu (dobri doktori takodje biraju i dobre saradnike) vrlo je vazno u ovoj prici, to je bila poenta onoga sto sam napisala.
Ako sumnjamo u etiku nekih doktora ili bolnica, ne treba kod njih ni da radimo vto.
Eho
Eho

Broj poruka : 547
Datum upisa : 20.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od šefica 8/12/2015, 12:47

Drage zenice, citam vas vec neko vreme, i mislim da mogu da podelim par saveta i komentara, iz mog dugogodisnjeg iskustva. Draga Natasa, zao mi je sto vas postupak nije uspeo, ali koliko sam vas razumela ovo je bio prvi pokusaj? I jedna jajna celija? Volela bih da postoji neki blazi nacin da ovo kazem, ali vidim da imate 43 godine, nazalost, zene u tim godinama imaju puno manju sansu da ostanu trudne, nekih 3-5% i to samo zbog kvaliteta jajnih celija, sa godinama one stare, kao i mi, a sa tim se sansa za trudnocom smanjuje. Naravno, to je tako i u prirodi, ne samo u VTO postupcima. Ali sanse ima, nekada je potrebna upornost da se dobije jajana celija koja je dobra, jer mnoge nisu genetski OK. Ja sam imala tu nesrecu da promenim puno klinika, sto u Srbiji, sto u svetu, privatnih i drzavnih, i sa Feronom sam bila zadovoljna; nije mi ni tu uspelo iz prvog puta, ali jeste iz treceg. Nekada se upornost isplati radost
Ono sto mogu da vam kazem, jeste da su u Feroni svi zaista profesionalni, i to je jedino mesto gde sam ja dozivela iskrenost i realnost, sto mislim da nekim pacijentima testko pada, pa mozda, budi i neki bes, kad cuju da je njihova situacija teza od tudjih. Pocev od profesionalnosti i ogromnog znanja i iskustva prof. Kopitovic i njenog izvrsnog tima, punog paznje i ljubavi, pa preko embriologa koji su jedini koji zovu (Nigde me niko ranije nije zvao do transfera, tako da nisam ni znala da li ga imam ili ne). Pa preko toga da dobijem sliku embriona (a bilo je mesta na kojima nisam dobijala ni sliku, nego samo rec kojoj sam trebala da verujem), a ja mislim da ne moze klinika biti transparentnija od ove, gde sam licno gledala kako mi embrioni ulaze u kateter!!! Divno!!! bb
Usput, meni je ostalo, treci put, 6 embriona na daljem razvoju, i nisu stigli do blastociste, da mogu da se zamrznu, sto je po meni ok, jer koliko sam razumela embriologa, ako ne stignu do petog dana, nisu ni imali genetski potencijal da daju trudnocu. Meni recimo, nije fer da mi se zamrzne nesto 2 dan, sto nema sansu, a ja placam velike pare da dodjem po odmrznute embrione....Klinici bi bilo u materijalnom interesu da zamrzava sve i svasta, jer se vracate po to i placate. Najvece klinike u svetu sada rade SAMO transfere blastociste, a kome ne stigne do toga ni nema transfer.

Ne znam, morate ste boriti, ta borba za neke od nas traje duze, ali mora biti i bice, drzim vam palceve!! b beba u kolicima

šefica

Broj poruka : 5
Datum upisa : 08.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Erata 8/12/2015, 14:05

Sefice cestitam ti na trudnoci i hvala Bogu da su se trud i upornost isplatili. Nisam bila u Feroni i ne znam licno dr Kopitovic, ali sudeci po komentarima sa foruma, zena je definitivno dobra u svom poslu. Meni su i u Grckoj i u Pragu javljali koliko se jc oplodilo, pre transfera. Videla sam i slike i vracanje embriona. Ali sto se tice zamrzavanja u stadijumu blastociste, znam da je mnogim zenama uspevao FET sa dvodnevnim i trodnevnim embrionima, a pitanje je da li bi ti embrioni opstali u laboratoriji, jer je ipak materica najbolji inkubator. O tome sam citala i naucne radove, uporedjivanja, tako da tu nema sumnje da isti embrion vracen u matericu drugog ili treceg dana, mozda u laboratoriji ne bi opstao do 5. dana, a ovako rezultira trudnocom. Ne znam koje klinike cekaju iskljucivo blaste bez obzira na broj izvadjenih celija. Ja licno nikada ne bih otisla tamo. A FET je 5 i vise puta jeftiniji od kompletne vto, da ne pricam o hormonima koje zene prima i posledicama istih. Ja sam uvek za zamrzavanje preostalih embriona, ako se proceni da su kvalitetni, a ne za cekanje do blasti. O tome sam mnogo citala i moje misljenje je da bih uvek volela da mi ih zamrznu odmah, bez cekanja. Malo smo skrenuli sa teme, ali konstruktivna rasprava je dobrodosla. Odavno je nije bilo na forumu :)
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Tebi 9/12/2015, 13:32

Erata potpisujem svaku rec!Naravno kad negde nam uspe uvek je taj doktor najbolji.Ja sam bila u Feroni na histeroskopiji i verujem da vise nikada necu ici tamo!Spetum mi je navodno otklonjen al ipak nije!
Kada sam birala kliniku za VTO jedino mi je bilo bitno da mogu da zamrznem sve embrione.Svaka klinika u Srbiji mi je rekla da o tome odlucuje embriolog.To mi je bilo neprihvatljivo.U Pragu smo dobili 16 embriona,8 su predlozili da se odbace jer nisu pratili razvoj ostalih.Samo sam jedno pitanje postavila embriologu-da imam samo tih 8 ocenjenih kao slabiji da li bi neki vratili,a ostale zamrzli.Odgovor mi je rekao sve,tako da smo mi zamrzli sve nase embrione.Nije nam uspelo sa 5 savrsenih blasti,tako da nista nije garancija za uspeh ili neuspeh.Ja od srca zelim svim zenicama koje su odabrale Feronu da uspeju i verujem da hoce.
Mislim samo da imaju duple arsine prema onima koji tamo rade VTO i onima koji tamo rade neke od dodatnih analiza ili intervencija.
Tebi
Tebi

Broj poruka : 656
Godina : 38
Location : Serbia
Datum upisa : 20.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od mikica023 10/12/2015, 12:42

Erata ::A za zamrzavanje u privatnim bolnicama i cekanje da embrioni prezive do stadijuma blaste, pod izgovorom da zamrzavaju samo kvalitetne, nemam reci. Da li nemaju tehnologiju, znanje, sta li...ali tako se u svetu ne radi. Znamo svi koji su ulozi u ovoj prici, materijalni na stranu, ali emotivni, dusevni, nade za buducnost...i onda vam neko kaze e pa nema vise vasih embriona. Nisu preziveli. A vi znate da biste recimo u Pragu imali te embrione, za jos 2 pokusaja. Koja je cena toga i koja i kakva strucnost to moze da opravda?

Potpisujem ovo, samo bih dodala, kao komentar na ostale postove, da je meni bitnije da embriolog dobro radi svoj posao, nego da me zvrcka svaki cas. I slikanje i gledanje embrio transfera su potpuno sekundarni, ako se u laboratoriji ne urade stvari kako treba.

mikica023

Broj poruka : 32
Datum upisa : 13.11.2014

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Tebi 10/12/2015, 19:13

Ferona www.informer.rs/print/38071/vesti/drustvo/38071/OPTUZUJE-GINEKOLOGA-Lekar-nam-uzeo-pare-a-nije-video-da-beba-nema-stopalo
Tebi
Tebi

Broj poruka : 656
Godina : 38
Location : Serbia
Datum upisa : 20.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

FERONA - Novi Sad - Page 19 Empty Re: FERONA - Novi Sad

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 19 od 35 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 27 ... 35  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu