KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako usvojiti dete

+30
pudza
Republica
detlic
milkyway
Manjana
MAAKKI
JAmajka
missile
bak
jecab
nina :)
zvoncica36
bebironcic78
lilya
snedra
tanjicak79
ZarPtica
tanjica
Milijana
heart84
BiKsi :)
andjeo
pedjaza
Cupava
anak
lolipop
Sara
Struzzo
Simona
HappyGirl
34 posters

Strana 6 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Manjana 17/12/2013, 20:11

Drage moje dame,
Vec mesecima  citam vase postove i price, vasa iskustva i mislim da sam ceo forum tj.ovaj deo o usvajanju naucila napamet....
Iako to niste znale, dale ste mom suprugu i meni veliku nadu i ohrabrenje da nasa odluka o usvajanju deteta postane realnost.Pre mesec dana podneli smo zahtev i potrebnu dokumentaciju a juce bili na prvom razgovoru dok nas sledece nedelje ocekuje i kucna poseta.Znam da je ovo dug i stresan proces ali iskreno se nadam da ce doci i taj dan.Dan koji sa nestrpljenjem ocekujemo... Very Happy 

Hvala vam..... osmeh srce 
Manjana
Manjana

Broj poruka : 23
Location : Nis
Datum upisa : 08.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Sara 17/12/2013, 21:33

Draga Manjana , neka je sa srecom ,  sto pre da vas pronadje vase dete ! angel
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 17/12/2013, 21:57

Manjana,
srećno :)

Nadam se da ćeš nam se i ti pridružiti u pisanju. Kad vidim post poput tvog onda ono i te kako ima smisla...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od nina :) 17/12/2013, 22:20

manjana dobro nam dosla,kakao kaze simona drago m ije kad vidim da nekom pomazemo i dalje.slobodno pitaj pomocemo ti svi koliko mozemo
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od milkyway 19/12/2013, 08:33

Draga Manjana,

bravo za odluku i prvi razgovor! I srećno na ovom putu!

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od detlic 19/12/2013, 09:08

Postovane forumasice,
Dugo vas citam, ali eto ne javljam se. Imam jedno pitanje: mi smo stariji roditelji, ali bas stariji. Imamo devojcicu od pet godina. Razmisljamo, ali samo razmisljamo o usvojenju devojcice ili decaka od 5-10 godina. Ne znam da li bi nam uopste dozvolili, moj muz ima skoro 60. Nije nam vazan pol, u porodilistu sam shvatila da mi nije vazna ni boja koze. Muz se jos dvoumi. Meni je 47, i odmah posle porodjaja uletela sam u klimaks. Znaci ovo pitam cisto informativno, ima li uopste ovakvih parova koji se prijavljuju kao usvojitelji, obicno su svi mnooogo mladji i zele bebe? Citala sam i na engleskom o usvajanju starije dece i problemima u vezi sa tim, ali uz samo-edukaciju, edukaciju i strucnu pomoc socijalnih sluzbi, i naravno ljubavi do neba, mozda bi uspelo?

detlic

Broj poruka : 7
Datum upisa : 02.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od milkyway 19/12/2013, 09:36

Draga Detlić,

nemam sad mnogo vremena, pa samo kratak odgovor. Razlika u godinama između usvojenog deteta i (starijeg) roditelja ne može biti veća od 45 godina. Dakle, ako tvoj muž ima 60, mogli biste da usvojite dete od 15 godina. Takođe, može se usvojiti dete do 18 godina starosti.

Ovo što sam napisala je naravno teorija, ja nisam čula da je neko usvojio tako "veliko" dete. Razlozi su kako želje usvojiteja za što mlađim detetom tako i kompleksnost jednog takvog usvajanja (dete npr. živi dugo kod hranitelja, uklopljeno je u porodicu, sredinu, ima prijatelje, ide u školu, ne želi da menja sve to; ili nema rešene papire, …)

To što ja nisam čula za takvo usvajanje, ne znači da ih nema i da ne mogu biti uspešno završena.

Srećno sa odlukom, kakva god bila!

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od snedra 19/12/2013, 09:40

Draga Manjana, drago mi je da smo ti nasem pisanjem pomogle da doneses vaznu odluku!

Srecno u procesu usvajanja! Mozda bi mogla da otvoris i dnevnik pa da sve lepo opises - i skolicu roditeljstva i ostalo?

Detlic, prosek vasih godina je 53.5 (60 i 47=107/2), minus 45 (iz zakona) - to znaci da u trenutku usvajanja dete koje biste usvojili ne moze biti mladje od 8.5 godina. Ako gresim, neka me ostale Kutanjke isprave. Ili idite da pitate u CSR. Eto, mi smo se prijavili za devojcicu do 10 godina iako imamo - ja 45 i mm 46 godina i vec nam stizu pozivi. Samo treba sto pre da prikupite dokumente i  udjete u postupak dobijanja podobnosti! Srecno i pisi!
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od snedra 19/12/2013, 09:45

Milkyway, pisale smo u isto vreme, moguce da je tvoja verzija ispravna, neka napise jos neko ako je u toku.

Cula sam za usvajanje starije dece, ali tako sto je dete bilo dugo kod hranitelja, pa su se toliko vezali da su hranitelji resili da prodju dobijanje podobnosti za usvajanje i usvojili to dete, cak sam citala o hraniteljima koji su neposredno pred 18. rodjendan uspeli da usvoje mladica koji je kod njih na hraniteljstvu.
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od milkyway 19/12/2013, 09:51

Nestade mi odgovor Snedri…

Vidiš, ovo nisam znala; nadam se da je tako, onda su to dobre vesti za Detlića!


milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Republica 19/12/2013, 09:57

Manjana , zhelim ti srece & uspeha.

Cure ne znam kako je u Srbiji ali u NL je moj prijatelj isto bio usvojen od hranitelja pre njegove 18 godine.  Laughing 

Inace u NL dosta idu u Kinu & Haiti da usvajaju decicu.
Moja prijateljica i zhena koja je garantovala za mene da dodjem u NL (inace poznata voditeljka-politolog) nije uspela.Iz poznate familije , muzh milioner i odbili su ih. Razlog ... zbog nacina zhivota - prezauzetosti nisu bili podobni.
Republica
Republica

Broj poruka : 2478
Godina : 54
Location : Amsterdam
Datum upisa : 01.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 19/12/2013, 10:36

Da, zanimljivo je to kako je u drugim zemljama...

Moja prijateljica je udata za Nemca. On je odrastao po hraniteljskim porodicama i po meni to bi bila prednost u razumevanju nekog ko je usvojen. Takodje je prošao kroz traženje bioloških rodjaka, poželeo je baš kad se oženio sa njom. Našao je neke stričeve i tetke i oni su se jako obradovali susretu sa njim i njegovim sestrama (isto odrasle po hraniteljskim porodicama, ne zajedno ali su u kontaktu). Njih dvoje nemaju dece niti će imati. Kad sam ja pitala prijateljicu zašto ne usvoje rekla je da oni nemaju nikakve šanse jer nisu bogati. Prema njenim rečima u Nemačkoj samo bogati mogu da usvajaju decu, prvo se gledaju finansije pa tek onda sve ostalo... To je sasvim različito nego kod nas gde imovinski faktor nije presudan za usvajanje.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od detlic 19/12/2013, 11:42

Jao Snedra, kako si me sad obradovala i ulila nadu. Moja curica bi devojcicu, i ako bi to bila curica do 10 godina, bilo bi divno. Cure hvala vam punooo, ja sam mislila da nema sanse.

detlic

Broj poruka : 7
Datum upisa : 02.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Simona 19/12/2013, 12:05

Detlić,
tek sada vidim tvoje pitanje... Ne bih da ti ubijem nadu ali ne gleda se prosek nego godine starijeg partnera. No, prvo taj zakon se možda i menjao ili će se menjati. U Hrvatskoj je usvojen zakon gde nema gornje granice u godinama roditelja i deteta, mislim da bi takav zakon trebalo da se donese i kod nas. Ali svakako otidjite do czsr pa se raspitajte. Npr ako nema usvojioca za neko dete od deset godina možda bi oni mogli i bez zakona da naprave izuzetak i da ipak usvojite dete... Pričam napamet, ne znam... ali svakako otidjite do vašeg czsr pa popričajte... Srećno!
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od nina :) 19/12/2013, 12:25

Simona ::Detlić,
tek sada vidim tvoje pitanje... Ne bih da ti ubijem nadu ali ne gleda se prosek nego godine starijeg partnera. No, prvo taj zakon se možda i menjao ili će se menjati. U Hrvatskoj je usvojen zakon gde nema gornje granice u godinama roditelja i deteta, mislim da bi takav zakon trebalo da se donese i kod nas. Ali svakako otidjite do czsr pa se raspitajte. Npr ako nema usvojioca za neko dete od deset godina možda bi oni mogli i bez zakona da naprave izuzetak i da ipak usvojite dete... Pričam napamet, ne znam... ali svakako otidjite do vašeg czsr pa popričajte... Srećno!
potpisujem simonu jer je kod nas zakon 45 g a ne prosek kako snedra kaze ali ima mogucnosti ako je dete starije i kakao oni kazu niko ga nece da smanje granicu izmedju deteta i usvojitelja,ali otidjite u centar za soc rad pa se lepo raspitajte onda ces sto posto znati na cemu ste nego da ti mi nerusimo nade
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od snedra 19/12/2013, 12:37

Simona i Nina,
Zao mi je ako je tako, mislim da je neko u CSR nama objasnjavao da se gleda prosek godina, ali ne mogu da se setim tacno ko i gde. Mozda da Detlic pozove Ministarstvo, oni ce najbolje znati, sta mislite?
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od detlic 19/12/2013, 12:44

Pa svakako cemo otici do csr. Bar da pitamo. Hvala devojke, nastavicu da citam, prelazim na vase dnevnike. Srecno svima koji zele da usvoje dete, meni je to isto, kako rece Struzzo, nikad toliko nisam volela sebe da bih zelela da rodim svoju kopiju, a kazem vam, kad sam rodila moju devojcicu od nas 8 u sobi 4 su bile ciganke, samo da je moglo, ponela bih jos tada kuci neku bebu, nikom ne bih oduzela dete, hocu da vam kazem....sve je to isto, crno, belo, zuto, dete je dete....

detlic

Broj poruka : 7
Datum upisa : 02.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Republica 19/12/2013, 13:02

" PAROVI IMAJU VEĆE ŠANSE ZA USVAJANJE OD SAMACA

Za usvajanje dece nije dovoljna želja da se postane roditelj, moraju se ispuniti brojni uslovi. Nakon toga treba strpljivo čekati i spremiti se za važnu ulogu roditelja.

- Podoban usvojitelj će uvek pre biti par nego pojedinac. Mora biti ispunjen uslov dozvoljene razlike u godinama koja ne može biti manja od 18, a veća od 45 godina i uvek će prednost imati domaći, a ne inostrani par - ističe Vesna Pekić, samostalni savetnik u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike.
Postoji mogućnost da pojedinac može usvojiti dete, ali to nije pravilo nego izuzetak. Najčešće je to dugogodišnji staratelj koji se brinuo o detetu. Prednost se daje parovima jer razvojne potrebe dece traže oba rodietlja i potpunu porodicu.

- Pojedinac se na taj način ne diskvalifikuje, nego se prednost daje interesima deteta- dodaje Vesna Pekić "

Izvor : http://zena.blic.rs/Bebe/clanak/Usvajanje
Republica
Republica

Broj poruka : 2478
Godina : 54
Location : Amsterdam
Datum upisa : 01.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od pudza 19/12/2013, 14:35

Из Породичног закона:
 
Старост усвојитеља
Члан 99.
(1) Разлика у годинама између усвојитеља и усвојеника не може бити мања од 18 нити
већа од 45 година.
(2) Изузетно, министар надлежан за породичну заштиту може дозволити усвојење лицу
које је старије од усвојеника мање од 18 година или лицу које је старије од усвојеника више
од 45 година ако је такво усвојење у најбољем интересу детета.
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od pudza 19/12/2013, 14:41

Detlic,
U vreme kada smo mi bili u postupku usvajanja jedan par koji nije zadovoljavao strosnu granicu koju svi spominju (bili su stariji) je usvojio romsku devojcicu od nepune 2 godine. I usvojenje je dozvolio tada nadlezan ministar.
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Manjana 19/12/2013, 14:54

Drage devojke hvala vam na podrsci...
Volela bi da pisem dnevnik ali vas molim da me u to uputite...
 Very Happy 
Manjana
Manjana

Broj poruka : 23
Location : Nis
Datum upisa : 08.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od milkyway 19/12/2013, 15:14

Draga Manjana,

uslovi za pristup Dnevnicima su ti navedeni u posebnoj temi: Dnevnici usvajanja. Pogledaj tamo, ali mislim da moraš da imaš min. 700 postova, da si član Kutka 6 meseci, da poznaješ lično nekoga sa Kutka i da odmah po dobijanju dozvole otvoriš svoj dnevnik. Za dozvolu se obračaš adminu, HappyGirl.

Ja nisam član tog dela, ali će ti se sigurno javiti devojke koje jesu, pa ćeš saznati više o tome. Možda možeš i samo da otvoriš svoj dnevnik, a da nemaš pristup ostalima koji su zatvoreni zbog zaštite podataka roditelja i dece.



milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od detlic 19/12/2013, 16:01

pudza, hvala za info, puno mi znaci, srce si, ja znam i jednog sada velikog decaka koji je usvojen, crnpurast, lep ko lutka, ima zdravstveni problem, ali ga to ne ometa u svakodnevnom zivotu, odlican je djak i pubertetlija kao i njegovi drugari...i da znam da za dnevnike treba dozvola koju nema sanse da ispunim, ali nije vazno. Hvala punoooo, pudza

detlic

Broj poruka : 7
Datum upisa : 02.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Struzzo 20/12/2013, 07:10

Manjana i Detlić,
srećno....
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Manjana 27/12/2013, 16:26

Drage moje dame...
Pregrmesmo i kucnu posetu....bilo je odlicno, spontano i neobavezno.Uz pricu smo culi dosta informacija koje smo vec znali sa foruma.Nije bila sanitarna inspekcija,pogledali su stan i obratili paznju kako se ponasamo medjusobno kako funkcionisemo....Uz malo posluzenje i novogodisnju atmosferu ugodjaj je bio odlican.Saznali smo da imamo pozitivno misljenje i da papiri u Ministarstvo idu posle praznika i nadam se  da od februara krenuti pozivi.... Jedva cekamo.... Very Happy 
Manjana
Manjana

Broj poruka : 23
Location : Nis
Datum upisa : 08.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Kako usvojiti dete - Page 6 Empty Re: Kako usvojiti dete

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 6 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu