KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

INSULIN - insulinska rezistencija

+97
Plavokosa
kobac robac
Bobaue
Principessa
sofronije
micam
mimi85
NikolaMaja
Sirijus
BiKsi :)
sanja 73
Hobbes
Nessi
alisa
saska1
Dora1
mamadabudem
Vanja80
ganedina
Blanka
Strumfeta78
Lakisa
Nataly17
BabyBear
dada88
biljica91
Gagagaga
Saska9000
sunny.tp
PalcicaBg
bobica83
Zmajuška
Bundevicav
Buba82
bebana81
Sanja_arch89
HappyGirl
Vanilla
MaloMorgen
noja
makelau
AriesGirl
boni m
Vecka
vratice se rode
lela1984
Ica1171
pticica
hocukusurnecuzvaku
Petkana
ChillyVilly
JocY
sareni leptir
Dexa21
Ambra
Mireille25
bak
Anchi
leptirko82
SoJa
anasrce
Mika
tulumba
KoMetaK
Lyanna
Niny
nena beba
missile
Vuchica
Freya77
nena dj
julija
laKole
dragana76ns
darling_buds
fight&faith
ninica2
SladZana
Tinche
Veca77
makica1984
tetreb
LaFolie
tanjica
OKacica
Ema78
Jeca pereca
Zoka83
lolipop
San
cici
Orline
vašar
buby
Marija86
djole42
dr mali pariz
101 posters

Strana 15 od 40 Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 40  Sledeći

Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od anasrce 18/11/2013, 12:03

Strumfeta sve si lepo objasnila Very Happy 

Mene interesuje, da li nam visina insulina u 0 min daje znak rezerve insulina?
Posto mi je dr rekla da Oggt vise nema potrebe da radim nego da pijem metamorfin, interesuje me na koji nacin ja da vidim da li se to kod mene poboljsava?
Insulin mi je bio nizak u tom nultom minutu.. da li ce se on podici posle nekog vremena? Rolling Eyes 
anasrce
anasrce

Broj poruka : 444
Location : Beograd
Datum upisa : 15.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Vuchica 18/11/2013, 12:46

https://kutak.forumotion.com/t2706p135-ogtt-test-i-implantacija-nevezano-za-pcos-br2

Marielle,
i na ovoj temi se dosta pisalo o OGTT i IR. Pozdrav
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Mireille25 18/11/2013, 12:55

posto sam ovdje vec pocela ....

evo sam dobila odgovor od udruzenja dijabeticara norveske

oni kazu da je to taj test i da taj moj rez. 6,7mmol/l znaci da nemam secer (doooobro to vec znam) niti nisku toleranciju na glukozu


jel ta tolerancija na glukozu isto sto i inz.rez??

Mireille25

Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Vuchica 18/11/2013, 13:16

M, u redu je sto si ovde pisala, ja sam ti samo poslala link da procesljas i tamo sta smo sve pisale. Very Happy 

A da pokusam, totalno laicki da ti odgovorim, meni ne deluje da je to isto, kad vec ima svoj naziv... Javice se vec nasa dr.Biksi... queen 
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Mireille25 18/11/2013, 13:25

doktorica mi je odgovorila (nakon sto sam je pitala zasto mi nije radila test inzulinske rez) ovako :

mi ne radimo test inzulina kada radimo testove da odredimo da li neko ima dijabetes
inzulin samo vadimo kada radimo test da vidimo da li neko ima d1 ili d2 tipa

ti imas sve secere normalne znaci da ne treba da vadimo inzulin

zavrsili smo sa pregledima sa tobom (tako nekako)


Mireille25

Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Strumfeta78 18/11/2013, 13:37

Mireille25 ::posto sam ovdje vec pocela ....

evo sam dobila odgovor od udruzenja dijabeticara norveske

oni kazu da je to taj test i da taj moj rez. 6,7mmol/l znaci da nemam secer (doooobro to vec znam) niti nisku toleranciju na glukozu


jel ta tolerancija na glukozu isto sto i inz.rez??

U Srbiji gornja granica za glukozu je, kako gde 5.8-6.1
Po rezultatu ti bi ovde imala secer...
Ali ako je udruzenje dijabeticara odgovorilo, ja skidam kapu...
Ne bih da te plasim, na mom ogtt moja jutarnja glukoza je bila 5.6.
Ginekolog mi je rekla da je i to visoko za mlad organizam koji je gladan... jer se podrazumeva da pre vadjenja krvi 12 ne jedes nista
Strumfeta78
Strumfeta78

Broj poruka : 957
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 08.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ema78 18/11/2013, 13:44

Draga Mirela,

Test opterecenja glukozom se u najvecem broju slucajeva izvodi onako kako si ti napisala, kada se ispituje dijabetes. Ono sto tebi treba nije glukoza, vec insulin. To nije u domenu opste prakse, vec ginekologije i endokrinologije.

ukoliko GINEKOLOG u saradnji sa endokrinologom da nalog da se radi, onda se radi meri i glukoza i insulin u krvi.  Jako je bitan insulin, jer ukoliko ga ima vise neg sto je potrebno u krvi, u bilo kom trenutku, on moze da dovede do nastanka PCOS jer blokira funkciju jajnika, u smislu povecane proizvodnje testosterona, koji onda blokiraju ovulaciju.

E sada, posto znam dapostoje razlike u zdravstvenom sistemu u Srbiji i Evropi, ti bi zaista morala da se javis ginekologu, jer tvoj lekar nece razmatrati rezultate testa na nacin koji bi ginekolog odradio.

Takodje, postoji i razlika u opterecenju, tj koliko se grama glukoze pije( 50, 75 ili 100).
U svakom slucaju, evo linka, na engleskom, gde sazeto i precizno opisuju  sve u vezi sa OGTT'om.

http://www.medicinenet.com/glucose_tolerance_test/article.htm
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ema78 18/11/2013, 13:49

P.S. Postoji jos jedna varijanta, a to je da se radi DNEVNI PROFIL GLUKOZE, mada je to vise vezano za trudnocu.
Takodje, jako je bitno da se odradi citav set hormona,pa se onda dijagnoza i terapija donose na osvovu ultrazvucnog i ginekoloskog pregleda, zatim na osnovu hormona i na osnovu OGTT-a.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Mireille25 18/11/2013, 13:53

pitat cu je u cetvrtak da me proslijedi endokrinilogu jer ona ocito nema pojma o cemu govori

ili cu jednostavno promjeniti doktora


Mireille25

Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Mireille25 18/11/2013, 13:59

vuchice, hvala za link nisam mislila nista lose samo kazem da ne pisem sada i tamo i vamo ... ko ce me pohvatati
tamo cu da procitam koliko mogu


ema,
zasto tj kako ogtt test pomaze u odresjivanju inzulinskerez??? to nisam nigdje nasla
jer ako se inzul.rez odresjuje samo ovim testom koji sam ja radila onda je moja dr upravu

ili ne???


neko je rekao da je moj 6,7mmol secer visok
ovdje su drugacije te skale tako da se neko od nas dole sokira a ustvari ovdje je ok :)
ionako nije bio u pitanju broj nego test Very Happy

Mireille25

Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ema78 18/11/2013, 14:34

Kada se popije glukoza, mere se dve vrednosti, glikemija i vrednosti insulina. U normalnim uslovima, i jedno i drugo skoce, ali u granicama normalnih vrednosti. Posle 2 sata, vrednosti insulina i glukoze treba da se vrate na pocetni nivo.

Medjutim,kod insulinske rezistenije, najcesce 30 min po opterecenju, dolazi do naglog skoka insulina, koji ostaje kao takav u krvi, jer ga celije ne iskoriste. Taj insulin oznacava u stvari insulinsku rezistenciju celije. Znaci, ukoliko ima viska insulina posle opterecenja, celije nisu u stanju da ga iskoriste, ili pankreas luci mnogo vise nego sto treba. Glukoza moze biti u granicama normale, i u slucaju insulinske rezistencije nije bitan pokazatel.

Visok insulin 120 min po opterecenju , moze da dovede do hipoglikemije, kao i ranije, sto se manifestuje napadima gladi, znojenjem, tremorom,padom koncentracije i sl.

Posto vidim da vezbas, jako je bitno da radis vezbe snage, jer na taj nacin povecavac broj misicnih vlakana koji mogu da koriste glukozu bez insulina kao nosaca, cime se preida zacarani krug lucenja insulina.

Ti si radila test kojim se proverava dijabet,i u sustini ta dva testa su ista, ali se nalazi tumace drugacije, u sklopu klinicke slike.I Tebi treba i insulin.
Mada,s obzitrom na tvoj BMI, svakom dr'u bi trebalo da padne na pamet da proveri stanje hormona ( LH, FSH, E2, TESTOSTERON, PRL, TSH, T3, T4- ovo je standardni set, naravno, u zavisnosti od indokacije, moze da se trazi jos analiza).

Dijabet tip 2 i insulinska rezistencija nisu isto, mada IR jeste predispozicija za dijabet, ali ne mora da znaci.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Mireille25 18/11/2013, 14:37

znaci ja dobro tumacim sve sto citam na netu ...
moja dr je debil od zene

trazit cu da me salje dalje endokrinologu, jel su oni najkompetentniji za moje probleme jel de?


Mireille25

Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ema78 18/11/2013, 14:43

Trebalo bi da postoji saradnja izmedju ginekologa i endokrinologa. Ali, u svakom slucaju endokrinolog bi trebalo da resi problem sa hormonima, ukoliko postoji.
Ja recimo, imam problem samo sa insulinom, dok su mi svi ostali hormoni i nazali uredni. A za taj insulin mi je trebalo endokrinolog.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Mireille25 18/11/2013, 14:46

sad sam zvala bolnicu (tu je endokrinolog jel)
rekli su mi da ako doktorica smatra da mi treba endokrinilog moze mi dati uputnicu

samo se nadam da ce biti barem toliko pametna da me posalje endokrinilogu
jer kod mene nije samo inzulin nego i pcos i sve ostalo sto ide uz to
a ona ocito nema pojma

Mireille25

Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Mireille25 18/11/2013, 14:52

iz udruzenja dijabeticara su mi odgovrili da inzulinska rez nije isto sto i netolerancija na glukozu ili kako sam ga vec nazvala u nekom od proslih postova

drzite mi fige da ova moja providi u cetvrtak i da me posalje nekome ko zna sta radi

Mireille25

Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ema78 18/11/2013, 17:33

E vise nikad necu da pljujem nase zdavstvo !!! Iako sam zdravstveni radnik! Very Happy 
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Mireille25 18/11/2013, 20:17

Ne nikako!
Uvijek ima izuzetaka ali ovdje samo kada umires ...onda te se sjete

Mireille25

Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ema78 18/11/2013, 20:34

Mireille, dobro ti nama dosla, svasta nesto ces saznati na Kutku, mi smo ti ovde  kao ziva enciklopedija, klinika, istrazivacki centar, sluzba za resavanje problema...Laughing  Uvek se nadje neko ko zna odgovor na pitanje...

A sto se tice IR, ukoliko se potvrdi da je imas, dobrodosla u klub... evo ja imam IR, i posle odgovarajuce th sve se lepo sredilo , a inseminacija je uspela iz prve...znaci, Ir nije bauk!
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ambra 26/11/2013, 05:13

Vi zene sto imate IR, jel jedete slatko? U mom slucaju to je uglavnom plazma keks. Prosto ne mogu nigde da nadjem da li je dozvoljeno sa blazom IR jesti umereno i povremeno nesto slatko? :-)
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ema78 26/11/2013, 07:48

Jefto, pre trudnoce, dok sam pila metformini redovno vezbala, uopste nisam imala potrebu za slatkisima. Jela sam tu i tamo, recimo sladoled, ili ako odem negde neki kolac i sl...Sada, mogla bih secer direktno u venu da sipam...nikad mi nije bilo ovako, ugojila sam se i samo o cokoladi razmisljam..
KOliko sam se ja raspitivala, nije problem pojesti nesto slatko,povremeno, jer mi nemamo dijabetes, ali bi svakako UH trebalo svesti na najmanju mogucu meru.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ambra 26/11/2013, 09:53

Hvala Ema. Nemam ja, posle godinu dana uzimanja metformina, nikakvu veliku zelju za tortama, kolacima, cokoladom....to ni ne jedem. Cak mi bude muka ako pojedem neki "tezak" slatkis pa ih izbegavam. Zato sam preorijentisana na plazmu i povremeno jos jedan coko keks u stvarno ogranicenim kolicinama. Mene su u klinici bili istraumirali sa secerom da sam cak i slatku kafu prestala da pijem, otprilike samo sto mi nisu rekli da cu od 2 kasicice secera da umrem. A pre siofora, topila sam cokoladu da udje lakse u venu lol! 
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ema78 29/11/2013, 10:32

Ima li neko ko je sa IR planirao drugu trudnocu? Da li ste i kako uvodile metformin?
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Dexa21 19/12/2013, 13:31

Pozdrav! :)
Imam jedno pitanjce. :)
Prestala sam da koristim kontraceptivne pilule i izostala mi je menstruacija, sada već 5 meseci. Nemam policisticne jajnike. Osim izostanka menstruacije, pojavile su mi se i akne. Imam povremeno trenutke "pada šećera", kada prosto moram da pojedem nešto slatko, kada se osetim kao da lebdim iznad zemlje...Ginekolog je predložila je da najpre proverim insulin.
Međutim, dala mi je da proverim samo jutarnji šećer i insulin, i moji rezultat je sledeći:

Glukoza: 4,6 mmol/L (3,8-6,1)
Insulin: 4,4 MU/L (2,6-24,9)

Ona je konstatovala da je rezultat savršen i da sigurno ne postoji insulinska rezistencija. Pročitala sam većinu ovoga što ste pisali, i nije mi jasno da li je pouzdano zaključiti da je rezultat dobar samo nakon jutarnjeg vađenja krvi, čak i ako su vrednosti ovako niske?

Hvala. :)
Dexa21
Dexa21

Broj poruka : 10
Godina : 35
Datum upisa : 19.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Ambra 19/12/2013, 13:50

Dexo, imam ja savrsene analize secera i insulina ujutru pa opet imam IR. Treba da uradis OGTT test gde ti se secer meri na 0-60-120 min zajedno sa insulinom. Tek onda ces imati jasnu sliku da li imas ili nemas IR.
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Niny 19/12/2013, 14:30

Dexa, dobrodošla  c Slažem se sa Jeftelijom, treba da uradiš dnevni profil glukoze i insulina, bar na 0, 60, 120 min i onda će biti jasnije.

I meni je u početnim vrednostima oboje dobro, ali nakon ispijanja glukoze su mi vrednosti iznad granica.
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 15 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 15 od 40 Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu