KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Amniocenteza

+58
Mimi12
BrankaB
caci
Vanja80
lukijano
Ancica 87
lelas
libertte
Cala Domingos
Vuchica
logona
ragaco
adriatika
sareni leptir
tulumba
neris8
d77
JednaSova
Niny
malenaccc
leptirko82
zvoncica36
Sofija Veks
neca73
saritam
KoMetaK
dacans
Januar
zoxa
tina79
Anea
darling_buds
cufta
plavaptica
LaFolie
saska1
Gramatika
Anuska
krol
Marija86
jagodica
Mirjana
bebko
maus
dr mali pariz
traveler81
molecibg
Orline
mamaK
Zaneta
agata
catherine290505
naca
lena
Zoka83
Republica
bombonica
HappyGirl
62 posters

Strana 7 od 12 Prethodni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Sledeći

Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od neca73 22/2/2014, 19:03

Sofija Veks ::Hvala na pojasnjenju, Neco. Naravno, odluka je na svima nama ponaosob za koji vid pregleda se odluciti, koji su rizici i u jednom, i u drugom slucaju...

Probaj da se opustis, i srecno, super je sto ti je double test dobar, to vec puno znaci...

Ovde se slazem sa tobom. Ipak uvek u vidu treba imati rizik invazivnih metoda. Ja sam kasno pocela da razmisljam o tome nazalost.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Tangerine 23/2/2014, 02:24

neca73 ::
Tangerine, vidim da imas 28. godina. Zasto su te u prvoj trudnoci poslali na AC? Kakav je bio dabl test? Zao mi je zbog toga sto si prezivela tada.
Zbog lošeg dabl testa (rizik za Daunov sindrom 1:88) i porodičnog opterećenja polno vezanom bolešću (mišićna distrofija tipa Dišen). Na kraju nije bio ni Daun ni Dišen nego Tarner, sindrom koji neinvazivne metode ne detektuju (i koji nikom nije bio ni na kraj pameti) i to mozaicizam, tako da se ni na ekspertskom UZ inače jasno markirane anomalije nisu videle.

Rizik za Tarnerov sindrom se ne povećava s godinama kao Daunov. Ja sam imala tada 26 godina i dovoljno prisebnosti i informacija o hazardnoj prirodi genetike da ne slušam ljude oko sebe koji su smatrali da je to što sam mlada i zdrava garancija za bilo šta.

Znači, za pravi problem moje prve bebe saznali smo sasvim slučajno na amniocentezi, jer na Tarnera nijedan doktor nije posumnjao, a i nije imao na osnovu čega. Sada mi je invazivna dijagnostika indikovana u svakoj trudnoći, a rizik da se Tarner ponovi 1:100.

U drugoj trudnoći sam takođe imala amniocentezu, ali je ta trudnoća protekla bez ikakvih komplikacija i rizik po bebu od amniocenteze je minimalan.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 39
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od neca73 19/3/2014, 11:16

Hvala Tangerine na odgovoru. Evo i mene sa mojim iskustvima.

Devojke, evo me dosla sam kuci iz Instituta za majku i dete.
Zezao me je telefon tamo, otvara mi neku cudnu aplikaciju Kutka, preko koje nije bilo moguce da Vam se javim.
Tamo je standardna procedura da se boravi u bolnici tri noci kada se radi AC. Jedna noc pre AC i jos dve noci posle.
Posto su mene prosle nedelje pomerili (zbog bakterijske infekcije), ja sam dosla direktno u ponedeljak, i odmah su mi radili AC.
E sad ja sam imala dogovor sa Dr da mi izdvoji 2ml vise plodove vode, da bi mm to odneo u privatnu laboratoriju za PCR testove koji su gotovi za dva dana, a kazu Vam ipak glavne stvari o stanju hormozoma. Medjutim od sve moje sludjenosti, zaboravih ja, zaboravi Dr... Moja drugarica sa fakulteta koja radi na Institutu, otrcala u geneticku laboratoriju da vidi sa njima sta moze da se uradi, ali oni su smatrali da je najbolje da rade sa svih 20mL, da ne bi propao test. Inace na Institutu rade samo ceo kariotip koji se ceka tri nedelje, a svakako je vazniji i kompletniji kao rezultat. I tako, mnogo mi je tesko palo, jer bih sad vec imala neke preliminirane rezultate.
Sama procedura jako kratko traje, koliko vidim nekoga boli, nekoga ne boli, zavisi od zene do zene... mene jeste zabolelo, ali bukvalno na par sekundi, a sve ukupno je trajalo 10 sec. Znaci nevidjena sam kukavica i panicar, od nicega sam napravila ne znam sta, i samo sam se opteretila bez potrebe, a onda i zaboravila na bitnu stvar, a to je bilo da mi treba malo vise plodove vode.
Taj dan sam bila OK, medjutim juce sam imala bolove koji su trajali oko 4 sata.
Radili su mi kontrolni UZ, bilo je kontrakcija, ali do jutros se sve smirilo, hvala Bogu...i nekako su me ipak pustili kuci... Inace zadrzavaju u bolnici regularno svakoga ko se i najmanje pozali na bolove....
I eto tako.
Hvala Vam sto ste mislile na mene. Mnogo mi znaci. Sad mi predstoji malo tezi deo, cekanja na rezultate, ali trudim se da budem optimista i da razmisljam o drugim stvarima. Rezultati se cekaju tri nedelje, ali su u lab obecali mojoj drugarici da ce da gvirnu cim krenu prve deobe celija i da jave kakva je situacija.
Inace osoblje na Institutu je izuzetno ljubazno, da ne verujete, prava naucna fantastika za zemlju Srbiju.
Sve vas puno grlim, ljubim i pozdravljam..
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Sofija Veks 19/3/2014, 11:36

Neco,

Bas mi je drago da si se javila, i da je na kraju sve proslo ok! Sada odmaraj, i opusti se, a rezultati ce doci, ne misli na njih, bice super draga!  cvet 
Sofija Veks
Sofija Veks

Broj poruka : 2743
Location : Beograd
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od zvoncica36 19/3/2014, 11:43

Neco čestitam ti trudnoću,a rezultat će sigurno biti odličan.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od leptirko82 19/3/2014, 13:58

Neco draga, ja bih se slozula sa Zvonci!
leptirko82
leptirko82

Broj poruka : 2897
Godina : 41
Datum upisa : 30.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od malenaccc 9/4/2014, 00:08

Meni su savetovali amniocentezu, nakon sto su utvrdili na poslednjem uzv da plod kasni sa rastom 2 nedelje. Ali ne simetricno, vec prednjaci glavica (u smislu da telo kasni 2,5 a glava 1,5 nedelju). Doubl mi je bio ok, kao i svaki uzv do tada (kasnjenje je bilo uvek oko 2,3,4 dana). Godine takodje nisu rizik za amnio. Zanima me da li je iko imao slično iskustvo ili provereno čuo da je neko imao i kako se to zavrsilo. Meni to nije delovalo toliko šokantno na pregledu (doktori kazu da je sve ok sa bebom, za sada, a bila sam kod dva doktora, eto cisto radi provere), ali koliko sam razumela zastoj nije normalan, narocito ne u ranom periodu. Meni je tada bila 18 nedelja. Sada sam 19ta. Sada sam vec uveliko zabrinuta.

malenaccc

Broj poruka : 4
Datum upisa : 08.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Tangerine 9/4/2014, 08:03

Nisam imala takvo iskustvo niti znam ko jeste, ali ono što bih ti definitivno preporučila je jedan detaljan EUZ kod najboljeg doktora na GAK-u ili privatno. Radije to nego amniocentezu, jer mislim da je u tvom slučaju merodavnije. Odakle si?
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 39
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Niny 9/4/2014, 09:19

Kako se zakazuje amniocenteza? Predpostavljam da mora mnogo ranije?
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Strumfeta78 9/4/2014, 09:43

Lekar iz DZ ti daje upute za dabl i savetovaliste za Amniocentezu. Mozes da zakazes u institutu za Majku i dete, u Frontu ili Visegradskoj ili privatno (uradis negde uz i isti dan vadis krv). Na osnovu rezultata dabla daje se misljenje da li treba raditi AC ili ne. Posto vidim da imas 36, verovatno ce ti savetovati da uradis. Mozes u Instititu majka i dete, gde se lezi 3 noci,4 dana ili u Frontu i Visegradskoj, ali se plodova voda nosi u Institut za mentalno zdravlje u Palmoticevoj i to treba zakazati. Ako imas nekog ko ce ti u tim bolnicama uraditi, onda se vec posle dabla zakaze i posle AC odmah neko odnese tu plodovu vodu (na 5.sprat bez lifta). Mozda se moze zakazati i telefonom... Naravno sve moze i privatno, ali mnooogo kosta, oko 40000 din...
Strumfeta78
Strumfeta78

Broj poruka : 957
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 08.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Niny 9/4/2014, 10:04

Strumfeta, hvala ti  osmeh srce
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od malenaccc 9/4/2014, 10:28

Hvala Tanegerine. Iz Beograda sam, odnosno ovde vodim trudnocu. Bila sam kod doktorke u Domu zdravlja, a nakon njene preporuke i kod jednog doktora koji radi u Visegradskoj, i za koga sam cula samo reci hvale, ne znam da li ovde smeju da se pominju imena doktora. E sada koju vrstu uzv mi je radio ne znam. Valjda je on znao da proceni, posto sam ga ja samo uputila u problem. On je savetovao takodje amniocentezu. U svakom slucaju, stura mi je zakazan Konzilijum na Institutu, pa cu videti sta mi i oni kazu. Mnogo sam zabrinuta. Nemam ja nedoumicu da li da je radim ili ne, vec samo nedoumicu da li sve ovo mora da znaci da nesto sigurno nije dobro. Doktorka iz DZ me savetujeda budem pozitivna i da ce sve biti ok.

malenaccc

Broj poruka : 4
Datum upisa : 08.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od neca73 9/4/2014, 15:39

Niny ::Kako se zakazuje amniocenteza? Predpostavljam da mora mnogo ranije?
Niny sad si moza malo zakasnila za zakazivanje na drzavnim klinikama, kao sto sam i ja. Zato te savetujem da trazis da ti napisu na uputu ako nema mesta.
Mene su u 9. nedelji rekli da nema mesta na Institutu za MID i zakazala sam privatno za 55000 dinara. Cula sam da ima i skuplje. I Dr iz DZ me posavetuje da odem na Institut i da mi lepo napisu da nema mesta, pa onda u Palmoticevu da napisu to isto itd....Kaze tako mogu da refundiram novac posle preko Fonda.
I ja u 15. nedelji odem na Instut da mi napisu da nema mesta, kad ono mesto volsebno iskrslo.....
Tako da imaj to u vidu, Mozda mesta i ima, ali pitanje je za koga ga cuvaju.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od neca73 9/4/2014, 15:41

malenaccc ::Hvala Tanegerine. Iz Beograda sam, odnosno ovde vodim trudnocu. Bila sam kod doktorke u Domu zdravlja, a nakon njene preporuke i kod jednog doktora koji radi u Visegradskoj, i za koga sam cula samo reci hvale, ne znam da li ovde smeju da se pominju imena doktora. E sada koju vrstu uzv mi je radio ne znam. Valjda je on znao da proceni, posto sam ga ja samo uputila u problem. On je savetovao takodje amniocentezu. U svakom slucaju, stura mi je zakazan Konzilijum na Institutu, pa cu videti sta mi i oni kazu. Mnogo sam zabrinuta. Nemam ja nedoumicu da li da je radim ili ne, vec samo nedoumicu da li sve ovo mora da znaci da nesto sigurno nije dobro. Doktorka iz  DZ me savetujeda budem pozitivna i da ce sve biti ok.

I sigurna sam da ce biti sve OK. Razumem brigu, ali toliko sam se tih prica sa UZ naslusala, od raznih zena, i uvek je na kraju bilo sve OK. Samo nas zastrasuju. Napravili su od obicne trudnoce naucnu fantastiku.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Niny 9/4/2014, 15:50

Neco, znači ti si sa uputom od ginekologa išla direktno na IMD i tamo zakazivala?
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od malenaccc 9/4/2014, 15:57

Neco, i ja sam se svakakvih prica naslusala, a opet ne znam nikoga da mu je plod zaostajao u razvoju ovako rano. Trudim se da jedem malo vise, iako mislim da to nema nikakve veze, da lezim i vise odmaram, ne bi li se neko cudo desilo ovih nedelja. Videcu sta mi kazu sutra na Konzilijumu. Kao sto rekoh sa jedne strane mi je lakse sto cu raditi ac, a sa druge strane imam sada strah od uzva. Jedino pozitivno, sto ce i tebi znaciti, posto sam procitala da su tebi riziko faktor godine, ne i doubl je to sto mi je doktor rekao da je mala verovatnoca da je doubl dobar, a da ac bude losa. A opet nije ni ona svemoguca. Ne znam sta da mislim...

malenaccc

Broj poruka : 4
Datum upisa : 08.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od neca73 9/4/2014, 17:15

Niny ::Neco, znači ti si sa uputom od ginekologa išla direktno na IMD i tamo zakazivala?
Niny, da, isto kao strumfeta, u DZ sam dobila uput za genetsko savetovaliste i dabl na IMD. Dabl se zakazuje posebno, a posebno genetsko savetovaliste gde ti zapravo zakazuju AC.
Idi po uput bukvalno sutra, ne odlazi, hvataj mesto, bitno je da odes sto ranije......
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od neca73 9/4/2014, 17:17

malenaccc ::Neco, i ja sam se svakakvih prica naslusala, a opet ne znam nikoga da mu je plod zaostajao u razvoju ovako rano. Trudim se da jedem malo vise, iako mislim da to nema nikakve veze, da lezim i vise odmaram, ne bi li se neko cudo desilo ovih nedelja. Videcu sta mi kazu sutra na Konzilijumu. Kao sto rekoh sa jedne strane mi je lakse sto cu raditi ac, a sa druge strane imam sada strah od uzva. Jedino pozitivno, sto ce i tebi znaciti, posto sam procitala da su tebi riziko faktor godine, ne i doubl je to sto mi je doktor rekao da je mala verovatnoca da je doubl dobar, a da ac bude losa. A opet nije ni ona svemoguca. Ne znam sta da mislim...
Stigli si meni rezultati AC i sve je OK. Tako da, potvrdjeno, mala je verovatnoca da bude losa AC ako je dabl dobar.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od malenaccc 9/4/2014, 18:49

neca73 ::
malenaccc ::Neco, i ja sam se svakakvih prica naslusala, a opet ne znam nikoga da mu je plod zaostajao u razvoju ovako rano. Trudim se da jedem malo vise, iako mislim da to nema nikakve veze, da lezim i vise odmaram, ne bi li se neko cudo desilo ovih nedelja. Videcu sta mi kazu sutra na Konzilijumu. Kao sto rekoh sa jedne strane mi je lakse sto cu raditi ac, a sa druge strane imam sada strah od uzva. Jedino pozitivno, sto ce i tebi znaciti, posto sam procitala da su tebi riziko faktor godine, ne i doubl je to sto mi je doktor rekao da je mala verovatnoca da je doubl dobar, a da ac bude losa. A opet nije ni ona svemoguca. Ne znam sta da mislim...
Stigli si meni rezultati AC i sve je OK. Tako da, potvrdjeno, mala je verovatnoca da bude losa AC ako je dabl dobar.
Cestitam od srca! To su divne vesti... Uzivaj sada. Da li si regularno dobila rezultate tako brzo ili je drugarica, koja ti radi na Institutu to malo ubrzala? Izvini ako pitanje nije na mestu... Cestitke jos jednom.

malenaccc

Broj poruka : 4
Datum upisa : 08.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od neca73 9/4/2014, 18:57

Ubrzala je ona. Mada to ne moze da se ubrza tek tako. Bitan je tu rast celija koji se prati, pa su kod mene vec posle 10 dana mogle da se pogledaju. Samo su meni eto gledali da urade cim celije budu mogle da se analiziraju. U principu 15-21 dana je realno da se zavrsi analiza. Opet kazem sve zavisi od samih celija.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Niny 10/4/2014, 09:21

Hvala Neco, otići ću što pre.

Malenac, dobar ti je dabl, to je bitno, a za savki slučaj uradi amnio, da budeš mirnija, a ja sam sigurna da je sa bebom sve u redu  osmeh srce
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od neca73 10/4/2014, 13:31

Niny ::Hvala Neco, otići ću što pre
Niny, ja sam isla direktno jer mi je MID na 5 min od kuce. Imas telefone na koje se zakazuje (i koji su stalno zauzeti), ili licno od 12 do 13:30.
E ja sam isla licno jer mi je tako bilo zgodnije.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od JednaSova 16/4/2014, 16:13

I ja sam jutros zvala IMD i Front ne bi li zakazala amnio - i ne uradih nista. Zauzeto je sve do kraja jula, sa razlikom sto su mi u IMD-u rekli da probam krajem maja, pocetkom juna, jer se desi da nek zene odustanu, pa se ukaze slobodno mesto.
U svakom slucaju - moram imati 40.000 dinara za svaki slucaj, da uradim amnio privatno.

I jedno pitanje - posto ja imam 40 god. - mene direktno salju na amnio bez dabl, tripl i ostalih testova. Da li je to problem ili ipak moras da imas uradjen dabl pre amnio?
JednaSova
JednaSova

Broj poruka : 245
Godina : 50
Datum upisa : 11.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Niny 17/4/2014, 09:53

Sovo, a zašto ne bi radila dabl? I Neca je radila.
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Strumfeta78 17/4/2014, 11:37

Sovo, dabl se obavezno radi...AC ti savetuju da radis zbog godina ili ne daj Boze, zbog loseg dabl testa, ali na tebi je odluka...
Prekjuce je u beogradskoj hronici direktor Visegradske rekao da oni pocinju da rade i analize za AC i da ce se rezultati dobijati za 24 sata, potpuno besplatno i na uput. Treba zvati Visegradsku i pitati da li su poceli vec i da li se zakazuje...Moze AC i privatno, ali ako sve drzavne ustanove IMD, Institut za mentalno zdravlje ili front kazu da nema mesta, treba da izdaju potvrdu da nema mesta i onda RFZO refundira iznos koji ste dale za AC.
Strumfeta78
Strumfeta78

Broj poruka : 957
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 08.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 7 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 12 Prethodni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu