KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

plan i program uvodjenja cvrste hrane

+67
Tavita
BiKsi :)
Bobac
Lija
micam
Vanja80
Mimi12
nina :)
Tangerine
mimi85
lolipop
masato
bobica83
alisa
Deni
Ema78
d77
Vuchica
Stenli
zvoncica36
zoxa
veki1
fight&faith
jagodica
heart84
lilly13
mijaki
dr mali pariz
dacans
dragmilk
Botox
Orline
Marie
Mali Princ
agata
Marija86
noja
Mrvica
makababy
cici
plavaptica
cufta
Tanja83
penelope
Mirjana
Zoka83
lena
key
Tinche
buby
nesalela
catherine290505
Sneza
brinbili
Milijana
Lily
Pakki
Anuska
MARA
Jelence
Cherry
Gala
Kata
duga76
Hitron-Luka
maus
era
71 posters

Strana 19 od 29 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 29  Sledeći

Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od veki1 20/7/2013, 00:03

Bojana, hvala na detaljnom opisu, super sto je Vladeta malkice stariji pa si uvek sa svime u toku kad zatreba cmoka Very Happy 

MIjaki bas mi je drago sto napredujete.

I sad report od nas, prosle srede sam pocela sa uvodjenjem klope, svaku novu namirnicu po 3 dana.
Pocela sam sa jutarnjom uzinom pa sam na kraju to pomerila za rucak jer mi tako vise odgovara, kad budem uvodila drugi obrok gledacu da to bude jutarnji obrok.
Probali smo do sada:bananu, jabuku,mango, maslinovo ulje i tikvicu.
Najvise mu se dopao mango, prosto od tog dana jede duplu porciju (nisam izvagala koliko je to, moracu to suta odraditi), ponudim mu da siki posle, ali je to retko vise od minute dve.
Planiram, ovaj mesec uvoditi voce uglavnom, moguce lagano povrce tipa tikvice, mrkva, bundeva, avokado...a sledeci mesec preci na povrce.
Trenutno mu blendam sve, al od sledece nedelje kad usavrsi gutanje prelazimo na grubo gnecenje.

Skroz ne vezano za temu, al eto da se pojadam, danas mi pao sa bracnog krevetaaaa tuga spava, a ja umirem od brige!!!
veki1
veki1

Broj poruka : 256
Datum upisa : 24.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zoxa 23/8/2013, 17:18

Nama dr najavila sledeci mjesec uvodjenje cvrste hrane, znaci sa puna 4 mjeseca, Bjanka je dojena beba.
Po novom i dojeni pocinju sa puna 4 sa uvodjenjem cvrste hrane.
(Ja se ogradjujem, jos uvijek razmisljam i proucavam ovaj plan, sa prvim djetetom je islo zitarice, povrce, voce, meso, jogurti i mlijecni proizvodi, gluten, riba, bjelance....)

Po ESPGHAN-u
Kazu da je vrijeme od 4.-6. mjeseca idealno za prve susrete bebe sa cvrstom hranom, da je tolerancija na alergene namirnica u tom periodu najvisa i da se zato pocinje bas u ovom periodu.
Krece se sa povrcem, idealno mrkva ili krompir, par kasicica za rucak, postepeno povecavati kolicinu.
Dalje, keleraba, karfiol, brokolice, boranija, grasak...
Tri nedelje isprobavati povrce, po dva dana novu namirnicu.
Dodati meso, telece, perad, govedinu, svinjsko, ribu, nemasno.
Do mesa pridavati tjestenne i rizu. Do kraja mjeseca 1/2 jajeta i bjelance. Meso ili jaje, ne oboje isti dan. U obrok se dodaje i kasicica maslinovog ulja.
Kad dijete fino prihvati meso i povrce, pridaje se vocna kasica kao prijepodnevna uzina. Kombinacije su neogranicene, kao prvo banana ili jabuka.
Postepeno uvoditi i bijeli jogurt, dodavati ga vocu kao popodnevnu uzinu.
Zitarice i kasice od zitarica se uvode kao vecera.
Ujutro: dojenje
Prije podne: vocna uzina
Podne: rucak, meso, povrce, tjestenna ili riza...
Popodne:voce sa jogurtom
Vecer: zitarice
Pice: voda, biljni caj za djecu, ad ili m mlijeko(dojenje)
Posle svakog obroka ponuditi dojenje.
Flasica za pice bi trebala biti sa kljunom.
Od 8. mjeseca, hranu sjeckati i dijeliti na tanjiru kao za odraslu osobu, ne bledirati.
Kravlje mlijeko ne prije 2.rodjendana, idealno posle 3.
Gluten isprobati oko 6. mjeseca.
zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od mijaki 23/8/2013, 20:59

Odlicne smernice zoxa. Ja cu druhom detetu ranije uvesti dohranu da se ne zlopatim ovako...

mijaki

Broj poruka : 2537
Location : Beograd
Datum upisa : 25.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Botox 23/8/2013, 22:17

ono sto ja na prvu zapazih a to je uvodjene na dva dana, sto mi nekako brzo za njih tako male, plus belance, svinjetina pre godine, pa i riba koja se ipak kasnije daje.... i zumance ne bih odma krenula s polovinom, nego manje.... a mislim i da ako dojis i nemate smetnji nikakvih, ni ne moras zuriti, preporuke ce se svakako menjati, al tvom detetu od duzeg sisanja nece biti ama nista :) vladeta je samo sikio, i od sestog jeo sve lepo, nema to veze ....
onaj ko nece da klopa, taj nece....
ljubimo vas.... :-*
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zoxa 16/9/2013, 09:12

Mi kupili prvu kašicu za Bjanku, rižu, kao i za seku. Jos ne krecemo sa cvrstom hranom, sutra idem kod dr, pa cu da vidim... Sutra ona ima puna 4 mjeseca.
Skoro sam odlucila, krecem kao sa Ninom, isti raspored, bez zurbe.

zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od dr mali pariz 16/9/2013, 12:24

Bjanči, samo napred! Zoxić-iskustva imaš,samo laganezi
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tangerine 15/3/2014, 02:42

Mi za nekoliko dana krećemo sa čvrstom hranom, sa punih 6 meseci.

Smislila sam sledeću strategiju.
3 dana pirinčane pahuljice
1 dan breskva
1 dan breskva + pirinač
3 dana šargarepa
...

Nisam fan gotovih kašica, ali breskve trenutno nemamo ni svoje ni s pijace, pa dok ne stigne naše neprskano voće i sezonsko na pijacu, od dve teglice neće ništa da mu fali.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od fight&faith 13/8/2015, 18:03

Malopre smo se vratili od pedijatra. Rekla nam je da od sutra počnemo sa uvođenjem čvrste hrane. Prvo bezgutenske pirinčane ili kukuruzne pahuljice, onda povrće, pa voće.
Mame kakva su vaša iskustva? Šta preporučujete?

fight&faith

Broj poruka : 1852
Location : Beograd
Datum upisa : 17.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od fight&faith 13/8/2015, 18:27

Inače rekla je da uvođenje žitarica počnem ujutru, u vreme drugog mlečnog obroka. Da joj dam malo, kašičicu ili dve, a da obrok završimo mlekom. Tako nekoliko dana dok iz tog obroka potpuno ne izbacimo mleko. Taj princip treba da nastavimo i kasnije kad počnemo da uvodimo povrće. Rekla nam je da prvo damo krompir, pa onda šargarepu koju možemo dodati u krompir na koji se prethodno navikla. Rekla je da joj treba davati i tikvice, blitvu, tj. svo povrće osim kupusa, graška, pasulja i uopšte mahunarki. Onda je rekla da se uvodi voće po istom principu i da svo voće mora biti prethodno obareno. Izbegavati jagode i ostalo bobičasto voće. Kasnije ćemo, rekla je, pričati o uvođenju mesa i žumanceta.

fight&faith

Broj poruka : 1852
Location : Beograd
Datum upisa : 17.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od fight&faith 13/8/2015, 18:30

Na kraju bi rezultat trebalo da bude da ujutro jede voće, popodne povrće, a uveče žitarice. Između bi ostali neki mlečni obroci.

fight&faith

Broj poruka : 1852
Location : Beograd
Datum upisa : 17.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 13/8/2015, 18:39

Svako je dete priča za sebe. Mi smo počeli da jedemo žitarice sa par dana pre 6-og meseca. Prvo pirinač Milupin (zeleni) bez mleka. Prvi dan kašičicu,dve (njegove bebeće) obavezno ređe napravljeno. Uvek se daje prepodne nova namirnica minimum 3-4 dana. Svaki dan se količina povećava. Zatim Milupa pirinač i kukuruz (zeleni) bez mleka. U ove kašice može da se stavi majčino mleko ili ako beba pije ad. Posle smo krenuli sa šargarepom,krompirom,tikvicom(samo mesnati okolni deo bez semenki i meke sredine),bundeva,boranija bez zrna i konaca sa strane(skuvam boraniju isečem deo sa strane i sklonim zrna) to mogu da jedu i jako mali jer zrna nadimaju,a i konci su problem,grašak skuvan i kroz cediljku ispasiran da ostane opna u cediljki.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 13/8/2015, 19:01

Davala sam i paškanat među prvim stvarima(naravno malo). Sada jede i pasulj. Prokuvam u dve vode koje prosipam,kuvam u tećoj, ali skidam opnicu sa zrna.Naravno jede i crni luk kuvan po malo u jelu. Kada skuvam ručak stavljam kašičicu maslinovog ulja. Blitva i spanać po meni se daju kasnije bebama od 7-8 meseca zbog oksalata koje stvaraju u bubrezima.Voda u kojoj se prokuva spanać ili blitva prosipa se. Svaku žilicu sa listića treba ukloniti pošto su one problematične(od njih se stvaraju okalati). Ako beba ima ekcem treba u proleće izbegavati krompir,šargarepu,šljivu,...Bundeva je isto alergen pa kada se daje treba povesti računa. Ako bebi nešto od hrane nije ok može da se javi kisela stolica. Mi keks,smoki(ima kikiriki koji je alergen),čokoladu,sokove,...nismo probali i nećemo još.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 13/8/2015, 19:06

fight&faith ::Na kraju bi rezultat trebalo da bude da ujutro jede voće, popodne povrće, a uveče žitarice. Između bi ostali neki mlečni obroci.
Mi smo na početku jeli baš tako,tj.kada smo probali žitarice, povrće i voće. Uvodi prvo žitarice,pa napr.šargarepa,krompir,jabuka,...Raspored obroka nam je bio mleko,voće,mleko,ručak,večera,mleko. S tim da je sve na tri sata. Naravno nekada je bilo u parkiću da se juri sisa.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 13/8/2015, 19:08

Od voća jabuka,kruška,šljiva,kajsija,breska,...

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od fight&faith 13/8/2015, 19:56

Zvončice hvala puno na ovim postovima. Nisam očekivala da će nam sad predložiti uvođenje čvrste hrane pa stvarno o tome ne znam ništa. Moram se malo uključiti na brzinu. Što se tiče grickalica, sokova, šećera i ostalih gluposti ni ja ne planiram da joj to uvodim.

fight&faith

Broj poruka : 1852
Location : Beograd
Datum upisa : 17.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Stenli 13/8/2015, 20:46

Poslacu ti ako hoces tablicu uvodjenja hrane, pa prilagodi sebi. Ja bih ti ipak savetovala da sacekas jos koju nedelju i da ides polako, nema zaista potrebe za zurbom.
Stenli
Stenli

Broj poruka : 533
Location : Beograd
Datum upisa : 21.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tangerine 14/8/2015, 07:57

Moje iskustvo -- a zvanična preporuka Svetske zdravstvene organizacije -- je da je sve pre punih 180 dana prerano za uvođenje čvrste hrane. Ne znam zašto neki pedijatri podležu toj opsesiji za kljukanjem dečijeg nezrelog digestivnog trakta u uzrastu kad dete nije u stanju ni da sedi samostalno.

Punih 17 nedelja je najraniji uzrast kada se uopšte detetu sme dati nešto sem mleka, a ne dan kada mora da se počne sa čvrstom hranom. A svakako koristi i svrhe nema pre punih 6 meseci, jer tek tad je digestivni trakt bebe uopšte sposoban da svari nešto sem mleka.

F&F, ovo nije upućeno tebi, nego tom nestrpljivom pedijatru.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Vuchica 14/8/2015, 08:15

odlicno sto se pokrenula ova tema.
Ja sam za sada u fazi ''intervjuisanja'' okoline, roditelja male dece, kada su oni poceli sa cvrstom hranom i kako. Svakako nisam mislila pre 5.5-6 meseci.
Bas cu da vidim sta kaze nas pedijatar
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tangerine 14/8/2015, 08:18

Vuchica ::odlicno sto se pokrenula ova tema.
Ja sam za sada u fazi ''intervjuisanja'' okoline, roditelja male dece, kada su oni poceli sa cvrstom hranom i kako. Svakako nisam mislila pre 5.5-6 meseci.
Bas cu da vidim sta kaze nas pedijatar
Molim te, pitaj ga da ti obrazloži svoj stav, ali, ako je zagovornik ranijeg uvođenja, da navede još neki razlog osim navodnog lošeg prihvatanja čvrste hrane u starijem uzrastu od famoznih 17 nedelja.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Vuchica 14/8/2015, 08:24

ja sam vec ''otkacila'' patronazniu sestru koja je htela da dodje kad smo napunili 4 meseca ''da krenemo da ruckamo''.
Rekla sam joj da mislim da je prerano, posebno zbog toga sto je Bogdan rodjen ranije.

Pisacu svakako novosti
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tangerine 14/8/2015, 08:26

Vuchica ::ja sam vec ''otkacila'' patronazniu sestru koja je htela da dodje kad smo napunili 4 meseca ''da krenemo da ruckamo''.
Rekla sam joj da mislim da je prerano, posebno zbog toga sto je Bogdan rodjen ranije.

Pisacu svakako novosti
Mad
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od fight&faith 14/8/2015, 08:32

Stenli ::Poslacu ti ako hoces tablicu uvodjenja hrane, pa prilagodi sebi. Ja bih ti ipak savetovala da sacekas jos koju nedelju i da ides polako, nema zaista potrebe za zurbom.

Stenli hvala, svakako će tablica biti od koristi. Inače sada ste me ti i Tangerine pokolebale, jer Nina ima punih 20 nedelja i 142 dana. I ja negde mislim da je rano. Ona stvarno lepo napreduje i ne znam zašto je dr tako odlučila. Vidim da je istu preporuku dobila moja cimerka iz porodilišta kojoj je DZ na Novom Beogradu, a mi smo u DZ Zvezdara. Ne znam šta da radim. Sledeću kontrolu nam je zakazala za 24. septembar i rekla nam da do tada uvedemo sve, a da ćemo tada pričati o uvođenju mesa i žumanca.
Vučko obavezno piši novosti. :-)

fight&faith

Broj poruka : 1852
Location : Beograd
Datum upisa : 17.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tangerine 14/8/2015, 08:40

fight&faith ::
Stenli ::Poslacu ti ako hoces tablicu uvodjenja hrane, pa prilagodi sebi. Ja bih ti ipak savetovala da sacekas jos koju nedelju i da ides polako, nema zaista potrebe za zurbom.

Stenli hvala, svakako će tablica biti od koristi. Inače sada ste me ti i Tangerine pokolebale, jer Nina ima punih 20 nedelja i 142 dana. I ja negde mislim da je rano. Ona stvarno lepo napreduje i ne znam zašto je dr tako odlučila. Vidim da je istu preporuku dobila moja cimerka iz porodilišta kojoj je DZ na Novom Beogradu, a mi smo u DZ Zvezdara. Ne znam šta da radim. Sledeću kontrolu nam je zakazala za 24. septembar i rekla nam da do tada uvedemo sve, a da ćemo tada pričati o uvođenju mesa i žumanca.
Vučko obavezno piši novosti. :-)
Draga Fight&Faith, po novom naši pedijatri propagiraju uvođenje č.h. sa 4 ili 4 i po meseca, ali to nema mnogo svrhe, jer deca u tom uzrastu najbolje napreduju od majčinog mleka. Ali, na sajtu Svetske zdravstvene organizacije i dalje piše da se sa č.h. počinje sa punih 180 dana.

Ja mislim da to rano uvođenje preporučuju samo zato da bi se što ranije sasvim ukinulo dojenje. Naša dr je bila dosta liberalna po pitanju hrane, nije ništa forsirala pre vremena, ali jeste rekla da posle godine odbijem dete od sise, što ja nisam učinila iako mi sin sad ima dve godine, i samo mu je koristilo.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Stenli 14/8/2015, 12:03

F&f, ne znam samo kako misli da za mesec dana uvedes sve, to mu dodje kao neki ubrzani kurs. Samo ti idi polako, ne zuri nigde, nema razloga zaista. Ne mogu da pistavim ovde, ako hoces, poslacu ti preko vibera ili sl. Inace, ja sam sa mojima krenula sa oko 5.5 meseci, uz konsultaciju sa gastroent.
Stenli
Stenli

Broj poruka : 533
Location : Beograd
Datum upisa : 21.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od zvoncica36 14/8/2015, 12:57

Nisam ni ja za uvođenje čvrste hrane pre 6 meseci. Pedijatar nije Bog pa da mora da se sluša i da razmišljamo šta će reći što nismo nahranili bebu sa onim što je on rekao. Mi kao roditelji posmatramo našu decu i znamo kada su spremni za šta. Moj dečak je jedan veliki alavac. On kada bi se pitao jeo bi od 4-og meseca. Tada je mljackao kada vidi da neko jede. Sada se to nije promenilo, samo što gde god ode gleda šta ima na stolu da se jede. Ono što sam ja praktikovala i dalje praktikujem radim po svom, a ne kako dr. misli kad vidi dete na 5 min. Realno mleko je za bebe do 12 meseci hrana (najvažnija) od 6-og meseca upoznaju različite namirnice i ukuse. Život je pred bebama naješće se pirinča,kukuruza,krompira,...Ja nekako nisam ni za varijantu skuvaš meso pa dodaš sve i svašta. Više sam za varijantu kada se jede npr.boranija da u njoj bude crni luk,šargarepa. Zato što je tako ja jedem,a dete ako jede sve smućkano kako će razlikovati ukuse? Naprimer moja dr.je predložila keksić ili kockicu čokolade. Naravno da to neću dati detetu. Dete od 4 meseca pa i neka od 6 meseci nisu u stanju da sede, a kada se daje čvrsta hrana moraju biti uspravljeni što znači da mamama treba asistent za hranjenje. Šta je sa onima koje nemaju nekoga ko će da drži bebu?

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 19 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 19 od 29 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 29  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu