KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Preuranjena menopauza- POF

+16
sunny.tp
lela1984
luckystar74
Amna84
bulevar79
Sami
nebuloza
dacca
Dada
Orline
rikikiki
Lily
HappyGirl
zalosna_sova
Anuska
nabla
20 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Anuska 29/11/2009, 14:03

- antitela na substance jajnika – lazno su pozitivna kod trecine zena koje nemaju PGJF pa stoga nemaju potrebnu specificnost[quote]

To su, rekla bih, ta antiovarijalna antitela, Ori... Znaci, moze da se radi, ali slaba vajda.


ljubav
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Location : Beograd
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Orline 29/11/2009, 14:12

Hvala, ane, nesto ranije nisam ni cula za njih, ali pretpostavila sam da nisu bitna cim postoje analize, a niko ih ne trazi Preuranjena menopauza- POF - Page 2 275568
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od nabla 1/12/2009, 00:06

Ja ih radila i normalni su Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Icon_rolleyes Radila ja to samoinicijativno, Vuja to nije trazila, al cini mi se da je nekome trazila (mislim Jabi sa SC-a)
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Orline 1/12/2009, 00:13

Vidis Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Icon_rolleyes A spadas u poor respondere. Ja taman mislila da sam otkrila rupu na saksiji, bilo bi tako logicno objasnjenje, dexamethason i...gotovo
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od nabla 22/1/2010, 02:40

Vuja je napisala pregledni rad o uzrocima POF-a

Sad postiram apstrakt, pokusacu posle da skinem ceo rad i da ga prenesem u kratkim crtama

http://mi.rsmjournals.com/cgi/content/abstract/15/2/72


Menopause Int 2009;15:72-75

Aetiology of premature ovarian failure


Svetlana Vujovic
Institute of Endocrinology, Clinical Center of Serbia, Belgrade, Serbia
Correspondence: Professor Svetlana Vujovic PhD MD, Institute of Endocrinology, Clinical Center of Serbia, Dr Subotica 13, 11000 Belgrade, Serbia. Email: vujovics@EUnet.rs


Premature ovarian failure (POF) is the occurrence of hypergonadotropichypoestrogenic amenorrhoea in women under the age of 40 years.POF is idiopathic in 74–90% of cases but can be familial(4–33%) or sporadic. The known causes are: genetic aberrations;autoimmune ovarian damage; iatrogenic following surgery, radiotherapyor chemotherapy; environmental factors (viruses, toxins, etc.);and metabolic (galactosaemia, 17 OH deficiency, etc.) Geneticaberrations could involve the X chromosome (monosomy, trisomyor translocations) or be autosomal. Genetic mechanisms includereduced gene dosage and non-specific chromosome effect impairingmeiosis, decreasing the pool of primordial follicles and increasingatresia due to apoptosis or failure of follicle maturation.The genes for POF-1 are localized to Xq 21.3–Xq27 andfor POF-2 to Xq13.3–21.1. The FMR1 gene is responsiblefor the fragile X syndrome. It occurs due to CGG expansion ofmore than 55 repeats at the 5'UTR (Xq 27.3), which is associatedwith gene silence resulting in mental retardation in males,and POF in female carriers. Autoimmune ovarian damage is causedby the alteration of T-cell subsets and T-cell-mediated injury,increase of autoantibody producing B-cells and a low numberof effector supressor/cytotoxic lymphocyte and a decrease ofnumber and activity of natural killer cells. POF can be associatedwith other non-endocrine and endocrine diseases. The mutationsof AIRE gene are responsible for polyendocrinopathies (APS I–III).As the cause of POF is unknown in the majority of cases andthe number of women with POF is increasing, the primary goal of scientific groups worldwide should be focused on the study of the aetiology of POF.

Hmm, zacrvenila sam ono sto stvarno zabrinjava!
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od nabla 22/1/2010, 02:47

jos par interesantnih clanaka iz istog casopisa (meni za podsetnik- posle brisem ako nema sta bitnog unutra)

Clare Tower
Pregnancy in peri- and postmenopausal women: challenges in management
Menopause Int 15(4): 165—168; doi:10.1258/mi.2009.009040 [Abstract] [Full Text] [PDF]


Manisha Palep-Singh and Sujata Gupta
Endometriosis: associations with menopause, hormone replacement therapy and cancer
Menopause Int 15(4): 169—174; doi:10.1258/mi.2009.009041 [Abstract] [Full Text] [PDF]


Laurence M A Shaw and Sebastian L J Shaw
Menopause, evolution and changing cultures
Menopause Int 15(4): 175—179; doi:10.1258/mi.2009.009044 [Abstract]
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Dada 1/9/2010, 15:54

Puno vam hvala na informacijama. Upravo mi dijagnosticirana preuranjena, još se navikavam.
Pozdrav svima
Dada
Dada

Broj poruka : 3
Datum upisa : 01.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Orline 1/9/2010, 22:29

Dobrodošla, dado Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Icon_biggrin

Koliko imaš godina? Jesi li u nekim postupcima?
Naćićeš ovde i društva i puno odgovora na pitanja i dileme
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od dacca 30/9/2010, 11:15

I meni je postavljena ova dijagnoza Sad , ali kao sami pocetak. Imam 27 godina.
dacca
dacca

Broj poruka : 254
Datum upisa : 10.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od nebuloza 2/10/2011, 08:21

vidi ovaj link MELATONIN I POF

Melatonin: One double blind study showed that extended treatment with melatonin lowered FSH levels (only in woman with low initial nocturnal melatonin levels) and in some cases restored normal menstruation in early menopausal women.[53] The authors state fertility was restored in the women with resumption of normal menstruation, however, no ultrasonography was done to verify follicular development and ovulation. One Japanese study (IVF-ET) showed improved fertilization rate (50.0% versus 22.8%, p < 0.01) and pregnancy rate (11/56 versus 6/59, result not statistically significant) in poor responders with treatment of 3 mg melatonin daily from 5th day of previous menstrual cycle.

dakle otisla sam cekirati melatonin i bio je ocajno nizak obzirom da je vadjen u 19h. vrijednost je cak i za dan vrlo niska, 10pg/ml. inace imam lagan san i treba mi duze da zaspim. u zadnje vrijeme imam problema sa spavanjem..ne toliko u lutealnoj fazi jer me tada uspava utrogest, ali u folikularnoj.

iz potpisa vidite moje stanje, no po zadnjem UZ kod repromedicinara mi jajnici izgledaju bolje nego sto bi se moglo pretpostaviti obzirom na amh. vidjelo se ca. 6 antralaca..spadam li uopce u POF pacijente..?
nebuloza
nebuloza

Broj poruka : 317
Godina : 51
Datum upisa : 18.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Sami 17/4/2013, 13:07

Naleti na ovu temu pa daje malo podignem..
Ja od kako sam rodila, menstruacija mise poremetila..
Isla sam kod Ginica i utvrdio mi menopauzu Shocked preuranjena, moze da traje godinama, kada sam nakon poroda prvi put dobila bilo je to jedno vrijeme na svaki 40 dana, sad prode i preko 50 dana, dosta mi krace i manje traju menstruacije a inace prije negoli dobijem trese me PMS, par dana, sise me bole i bas sam svakojekakvog raspolotenja, kad dobijem i prode prvi par dana sam ko ptica i opet krece ista stvar, pocela me i glava bolit i doca mi rece daje to sve povezano Sad ...
Nisam iscitala vasa iskustva i poucne tekstove ali budem cim stignem
Sami
Sami

Broj poruka : 4068
Godina : 49
Location : Iz Bosne sam
Datum upisa : 20.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od bulevar79 23/11/2013, 21:06

Drage moje dame, u septembru mi je dijagnostikovan POF, usled fsh od 100 meren u avgustu i 48 meren u septembru. imam 34 godine i izostanak ciklusa od juna 2012. Trenutno sam na trisekvensu i u decembru idem na kontrolu radi dalje strategije oko trudnoce. Volela bih da cujem vasa iskustva s obzirom da je ovo postalo neretko stanje po recima moje doktorke.
bulevar79
bulevar79

Broj poruka : 34
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Amna84 15/2/2015, 01:20

Pozdrav, nova sam u ovome svemu..Imam 30 god I juce mi je konstatovan POF.. Fsh 41 LH29 progesteron 0.48 est.5. prolaktin 36 .jednom rijecu karastrofa..na klinici sam u austriji I rekli su mi da sacekam jos amh I da oni ne mogu vise nista ucinuti za mene ako amh bude 0..osjecam se katastrofalno...ne znam bas nista o ovoj temi..molim upute..ako amh bude nula..znaci ostaje.mi samo donacija..ako bude bar malo iznad nule imam sanse jel tako? I ako bidem imala sanse kako ide dalje ljecenke u klinico za neplodnost? Paralelno sa endokrinologom ili sta oni mogu uraditi sa ovim fsh
Amna84
Amna84

Broj poruka : 1022
Datum upisa : 15.02.2015

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od luckystar74 15/2/2015, 13:09

Amna dobrodosla...
Imaše i temu korak na korak do bete... Tamo možemo da razmenimo iskustva sto se svega tice...
luckystar74
luckystar74

Broj poruka : 501
Datum upisa : 20.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Amna84 15/2/2015, 18:07

Luckystar74..jesi to ti ?:-) Ne snalazim se bas ovdje ne znam ti pisati poruku a niti naci tu temu.
Amna84
Amna84

Broj poruka : 1022
Datum upisa : 15.02.2015

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od lela1984 15/2/2015, 18:45

Da se upisem i ja ovde s mojim POF-om.FSH normalan uvek,a AMH ocajno nizak,bila na donaciji 2 puta,ali stigoh i do transfera sa svojom jajnom celijom,prosli mesec bila prirodno biohemijska... Mozda i pobedim taj POF... Wink

lela1984

Broj poruka : 3646
Datum upisa : 01.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Preuranjena menopauza

Počalji od Dani2808 19/3/2017, 09:59

Pozdrav svima,

moj slučaj je sljedeći...ciklus kasnio dva tjedna (nadala se da sam trudna, napravila hrpu testova - svi negativni), nakon toga javila se kod ginekologa koji je napravio uzv i kaže da nalaz nije obećavajući, također me poslao vadit hormone..koje ću napravit ovaj tjedan. U međuvremenu sam napravila samo FSH koji je 103. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Ne mogu doć sebi, jel moguće tako odjednom izgubit ciklus i bit u menopauzi? Do sad sam imala manje više redovite cikluse, rodila 2008., u 10/2016 ostala trudna iz prvog pokušaja u kućnoj radinosti ali je bio spontani. Mislila sam da imam još vremena...ovo me dotuklo...jel postoji barem neka nada ili mogućnost da ostanem trudna? Jel ima netko s takvim FSH da je uspio? Gledam tražim kaj bi pila jela samo da popravim to ali gubim se u moru savjeta...

Dani2808

Broj poruka : 4
Datum upisa : 19.03.2017

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od sunny.tp 19/3/2017, 10:43

Dani, zao mi je sto to cujem. Koliko imas godina? Ako si pre pola godine uspela zatrudneti, moguce da ti uspe ponovo kada neki ciklus fsh bude bolji (on varira). Ti si i tada imala problem sa njim, samo nisi znala, jer on ne raste preko noci. Tako da je to obecavajuce. Ovde ces naci razne recepte - suve smokve, dhea, coq10... Nista od toga ne moze da vrati vreme, nazalost, ali mozes da probas. Sredi i ishranu, jedi zdravo i izbaci secer. Cuda se desavaju, ne bas tako cesto, ali ne treba guditi nadu.
sunny.tp
sunny.tp

Broj poruka : 381
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od alisa 21/3/2017, 05:43

Dani jel ti ginekolog prvo izazvao ciklus pa si onda radila hormone ili si radila hormone nezavisno od dana ciklusa?
Ako hormoni nisu radjeni 2,3 dan ciklusa vrednosti koje si dobila nisu bas merodavni... i fsh se nikad ne gleda sam, uz njega se obavezno radi i estradiol ( e2) jer su ta dva hormona povezana i uticu jedan na drugog
Polako, bez panike... za potvrdu dijagnoze svakako moras bar jos jednom, dva puta da izvadis hormone i to izmedju 2 i 4 dana ciklusa..
Tvoj ginekolog bi svakako trebao da ti da nesto za izazivanje ciklusa...
Imas temu poboljsanje kvaliteta jc pa je iscitaj malo u medjuvremenu
osmeh srce
alisa
alisa

Broj poruka : 1753
Godina : 45
Datum upisa : 01.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Dani2808 22/3/2017, 13:34

Ginekolog mi nije izazvao ciklus...poslao me vaditi hormone, menstruaciju i dalje nemam (treći tjedan kasni)...pojma nema koji bi to dan ciklusa bio (48 dc ???)...ja sam isto mislila da će mi dr. dati nešto da prokrvarim ali zasad ništa....danas ću imati nalaz svih hormona pa ću sutra opet kod njega...cure hvala vam...sunny imam 36 godina

Dani2808

Broj poruka : 4
Datum upisa : 19.03.2017

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Dani2808 22/3/2017, 15:34

Evo stigao nalaz svih hormona..

LH 53,9 IU/L
fsh 103,3 IU/L
prolaktin 216,0 mIU/L
estr MIU/Ladiol 83 pmol/L
TSH 1,84 mIU/L

Dani2808

Broj poruka : 4
Datum upisa : 19.03.2017

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Bobaue 22/3/2017, 15:39

Dani mislim da ti nalazi nisu baš merodavni , trebalo bi ih uraditi od 2-5dc , ali će ti se javiti neko ko to još bolje zna.

Bobaue

Broj poruka : 658
Godina : 46
Datum upisa : 27.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Sirijus 24/3/2017, 08:40

Dani, Alisa ti je rekla dobro da se hormoni vade 2-5 dana ciklusa. Ovako ne može baš da se protumači kakvi su hormoni.
Da li ti je dr. radio ultrazvuk? Da nije neka cista koja je tu pa ciklus toliko kasni?

p.s. spojili smo tvoje pitanje sa već postojećom temom da bi bilo preglednije na forumu i cela diskusija oko toga bila na jednom mestu.
Sirijus
Sirijus

Broj poruka : 1889
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 13.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Dani2808 28/3/2017, 19:54

Bila sam kod dr...stanje loše...menopauzalno..trudnoća nemoguća misija...sam dr mi je rekao da nađem nekog tko se više bavi hormonima...ali ja ipak mislim da će sve bit ok....dns sam pročešljala forum i vidim da ima moja priča iz 2008 kad sam prvi put ostala trudna s povišenim FSH+spermiogram katastrofa..i svima vama koje imate fsh do i oko 20 ne opterećujte se i ne mučite se da ga spustite..popravite spermiograme, u godini jedan ciklus vam je dobitan kad će FSH sam past na neku normalnu vrijednost....vjerujte s povišenim fsh lakše je zatrudnit prirodno nego pute ivf-a.

Dani2808

Broj poruka : 4
Datum upisa : 19.03.2017

Nazad na vrh Ići dole

Preuranjena menopauza- POF - Page 2 Empty Re: Preuranjena menopauza- POF

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu