KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ishrana u trudnoci

3 posters

Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:20

Da otvorim i temu o ishrani u trudnoci, posto videh da nemamo ni nju nigde. Nasla sam interesantan sajt, ali na zalost ne moze da se kopira nista, pa sam islikala i stavicu kao slike ceo tekst, jer se vrlo cesto desava kad se stavi samo link da se neki sajt ugasi i onda odu sve korisne info, ova ko ce ostati. Very Happy  Evo i linka sa koga su slicice: http://najzdravijahrana.com/pravilna-ishrana-u-trudnoci/

Ishrana u trudnoci 2qtgu8j
Ishrana u trudnoci 1zxuquw
Ishrana u trudnoci Wi0kcj
Ishrana u trudnoci 2zfmyqc
Ishrana u trudnoci 2a942gh
Ishrana u trudnoci 29pdb0i
Ishrana u trudnoci I6glsk
Ishrana u trudnoci 5n3udx
Ishrana u trudnoci Fu19w9
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:22

Preporuke za zdravu ishranu u trudnoći (http://www.yumama.com/trudnoca/ishrana-u-trudnoci/1602-preporuke-za-zdravu-ishranu.html)

U ranoj trudnoći, prazan stomak može da izazove mučninu, a kasnije, veliki obroci neće prijati organizmu. Zato je preporuka da se uzimaju česti i kvalitetni obroci.

Trudnoća nije period za preokupaciju dijetom. Gladovanje će učiniti da beba ne dobija dovoljno esencijalnih nutrijenata, koji su joj neophodni da bi se rodila zdrava i snažna. Da biste izbegli suvišno dobijanje kilograma, povećajte kalorijski unos za 300 kilokalorija. Ako posle dve nedelje primetite da gubite u težini, uzmite dodatnih 300 kilokalorija.

Važnija nego ikad je dobra hidratacija - naročito pre, tokom i posle fizičke aktivnosti. Voda ne pomaže samo da se toksini eliminišu iz tela, nego i rashlađuje organizam i snižava telesnu temperaturu.


Ukoliko se ugojite malo više od predviđene težine, nemojte da brinete. To je normalno u trudnoći. Sve dok konzumirate kvalitetnu hranu, nema mesta za brigu. Inače, ako ostanete fizički aktivni tokom ovog perioda, čim dobijete bebu - počećete da gubite suvišne kilograme.


MODEL DNEVNOG OBROKA U TRUDNOĆI:
Doručak
- jedna voćka (bogata vitaminom C ili đus)
- žitarice
- jedno serviranje mleka i mlečnih proizvoda
Užina
- voćka ili sok
Ručak
- dva serviranja žitarica
- jedno serviranje proteinske hrane
- po jedno serviranje voća i povrća
- jedno serviranje mlečnih proizvoda
Užina
- jedno serviranje proteinske hrane
- pola serviranja mlečnih proizvoda
Večera
- dva serviranja proteinske hrane
- dva serviranja lisnatog povrća
- jedno serviranje mlečnih proizvoda
Pre spavanja
- pola serviranja mlečnih proizvoda


Konkretno, to bi izgledalo ovako:

Primer 1
Doručak
- 120 mililitara đusa
- pola šolje suvih žitarica sa 250 mililitara mleka

Užina
- dve jabuke, ili narandže, ili kruške

Ručak
- krem čorba od povrća
- 100 grama junećeg bifteka
- pola šolje kuvanog pirinča
- salata od obarenog spanaća i iseckanih šampinjona (maslinovo ulje, sirće)

Užina
- četvrtina šolje suvog grožđa
- jogurt

Večera
- dva parčeta hleba
- pola šolje tunjevine
- kuvani brokoli, posut kašičicom parmezana i maslinovog ulja

Pre spavanja
- integralna pogačica
- šolja mleka

Primer 2
Doručak
- pola šolje đusa
- jedan đevrek
- šolja jogurta

Užina
- sezonsko voće

Ručak
- krem čorba
- pečeni riblji filet sa šoljom kuvanih makarona
- mešana salata

Užina
- voće

Večera
- parče hleba
- dva kuvana jajeta
- parče presovane šunke

Pre spavanja
-šolja mleka

Prim. dr sci med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:25

Pravilna ishrana u 1. trimestru trudnoće (http://www.yumama.com/trudnoca/ishrana-u-trudnoci/5228-pravilna-ishrana-u-prvom-trimestru-trudnoce.html)

Zdrave promene u ishrani na početku trudnoće biće od koristi i vama i bebi. Pročitajte naše savete...

Prva dva meseca    

Kada otkrijete da ste trudni, počećete da razmišljate drugačije. Uostalom, to je sjajno vreme za donošenje odluka. Naravno, postoji mnogo načina da poboljšate ishranu i obezbedite vašoj bebi hranljive sastojke i energiju koja joj je potrebna.

Hrana koja je potrebna vama
Mnoge buduće mame brinu kako će da izgledaju tokom trudnoće. S obzirom da vaše energetske potrebe rastu veoma malo, budite vođeni apetitom, nemojte da podlegnete nagovaranju da jedete više nego što je potrebno. U tom periodu, kalcijum je veoma važan i za vas i za vašu bebu. Zato ga neizostavno uključite u ishranu: pijte mleko i jogurt, jedite sir, sveže voće i povrće. Redovno vežbanje (plivanje, pešačenje...) i vođenje aktivnog života će vam pomoći da se izgradi mišićni tonus, a vaša težina održi na odgovarajućem nivou.

Drugi mesec donosi mnoge promene u telu, uključujući jutarnju mučninu. Hrana bogata proteinima i ugljenim hidratima može da vam pomogne. Uzimajte koštunjave plodove, jogurt, tvrdo kuvana jaja, mršavo meso - te namirnice su dobar izvor proteina. Takođe konzumirajte pečeni krompir, pirinač, povrće, žitarice - da biste telu obezbedili ugljene hidrate. Takva hrana prevenira nizak nivo šećera u krvi, koji uzrokuje mučninu. Morate da pijete dosta tečnosti, jer ćete poprilično da je gubite ukoliko povraćate. Ako se osećate umorno i iscrpljeno tokom dana, uradite hematološke analize (anemija, odnosno malokrvnost, najčešći je uzrok umora).


Užine i napici
Potrebno je da popijete osam velikih čaša vode dnevno. Ako osećate umor, za užinu uzmite voće ili razblažen voćni sok.

Folati i folna kiselina
Folati (folna kiselina je sintetička verzija) se prirodno nalaze u raznim namirnicama. Međutim, ponekad je potrebno da se doda i malo sintetičke folne kiseline (400 mikrograma), kako bi se prevenirao neurološki deficit kod bebe, posebno u prvom trimestru. Hranu bogatu folatima treba jesti tokom čitave trudnoće: cveklu, braon pasulj, blitvu, spanać, dinju, narandže, avokado, šparglu.

Šta može da vam pomogne ako vas muči:
■ Mučnina i povraćanje    
- Jedite krekere pre ustajanja.
- Ustanite iz kreveta polako.
- Grickajte limun, ili udišite miris presečenog limuna.
- Uzimajte nekoliko malih obroka, da želudac ne bi ostao dugo prazan.
- Jedite supu i uzimajte drugu tečnost između obroka, a ne za vreme obroka.
- Izbegavajte masnu i prženu hranu koja se teško vari i može da prouzrokuje mučninu.
- Izbegavajte začinjenu hranu.
- Pijte čaj od đumbira i nane.

■ Umor
- Jedite redovno.
- Konzumirajte zdravu hranu da biste otklonili umor.
- Za užinu uzmite složene ugljene hidrate, koji obezbeđuju energiju nekoliko sati. Čokolada i keks, kao i gusti sokovi, izazivaju kratkotrajnu eksploziju energije, ali ubrzo nakon toga možete da osetite glavobolju.
- Jedite žitarice, vlakna, voće, povrće, mlečne proizvode.
- Nemojte da ukidate so, osim ako doktor nije drugačije preporučio.
- Nemojte da pijete previše kofeinskih napitaka, zbog njih možete da dehidrirate. Bolje pijte razblažene bistre sokove, veliku čašu hladne vode ili mleka.

Treći mesec

Kod mnogih trudnica se smanjuje mučnina, pa ćete možda imati povećanu želju za hranom. Moguće je da osećate "žudnju" za nekim namirnicama, ili neke ne podnosite.  

Hrana koja je potrebna vama
Magnezijum je ključni element za dobro stanje svih mišića, uključujući i matericu. On pomaže izgradnju, ali i obnavljanje tkiva. Srećom, ima ga u izobilju u zelenoj salati, koštunjavim plodovima, soji, bundevinom i suncokretovom semenu, kao i celom zrnu žitarica. S obzirom da je posteljica u stanju da reguliše njegov nivo, ne brinite ako ga uzimate više nego što je potrebno.

Vitamin A pomaže da vaša koža i sluzokoža koja oblaže unutrašnje organe budu zdrave. Uzimajte veću količinu nemasnih mlečnih proizvoda (mleko, jogurt i sir) zbog retinola (životinjski izvor vitamina A). Umor može da bude glavni problem u ovom periodu trudnoće. Takođe, moguće je da osećate mučninu, pa je zdrav doručak verovatno poslednja stvar na koju pomišljate. Međutim, on je veoma važan za vas i vašu bebu u razvoju. Zbog toga nemojte da ga preskačete. Inače, mučnina nije samo neprijatna, ponekad je zaista teško nositi se sa njom. Iako se naziva "jutarnja", može da se javi u bilo koje doba dana. Ponekad pomaže uzimanje vitamina B6, ali nikako bez dogovora sa doktorom. Ako zbog osećaja gađenja ne možete da jedete ili pijete, postoji opasnost da dehidrirate, pa je potrebno da se obratite lekaru.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi
Tokom ovog meseca, "unutrašnja struktura" vaše bebe će biti kompletirana, a dobra ishrana omogućava njen dalji razvoj. Za pravilan rast kostiju, od minerala je izuzetno važan magnezijum. Količina magnezijuma koja se uzima iz hrane u prvom trimestru, povezana je sa bebinom težinom, dužinom, i obimom glave na rođenju. Vitamin A je potreban za zdravu kožu, sluznicu crevnog trakta i pluća. U prva tri meseca, vaša beba obezbeđuje lične zalihe vitamina A, pa je potrebno da konzumirate hranu u kojoj ga najviše ima: krompir, šargarepu, bundevu, spanać.


Užine i napici
U ovoj fazi vam ne treba mnogo više kalorija, izuzev ako trudnoću niste započeli sa izuzetno malom kilažom. Za užinu uzmite: voće, jogurt, nemasno mleko i, naravno, osam čaša vode, pored ostale tečnosti koju pijete. (Predloge za užinu potražite u tekstu: 30 ideja za hranljivu užinu u trudnoći)

Doručak za zaposlene trudnice
Ako ste zaposleni, za doručak uzmite:
- milkšejk ili jogurt, integralno pecivo i dve manje voćke
- sendvič sa šunkom i sirom


Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista


Poslednji izmenio KoMetaK dana 1/6/2015, 11:33, izmenjeno ukupno 1 puta
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:32

Pravilna ishrana u 2. trimestru trudnoće (http://www.yumama.com/trudnoca/ishrana-u-trudnoci/5282-pravilna-ishrana-u-2-trimestru-trudnoce.html)

Saznajte koja hrana je potrebna vama, a koja vašoj bebi početkom četvrtog meseca trudnoće...


Četvrti  mesec

Drugi trimestar trudnoće obeležava povećanje energije. Apetit raste, a jutarnja mučnina jenjava.

Hrana koja je potrebna vama
Jedite hranu koja je bogata gvožđem. U drugom i trećem trimestru se vaše potrebe za tim elementom udvostručuju. Dodatno gvožđe je potrebno zbog uvećanog volumena krvi, a ono potpomaže i razvoj placente i fetusa. Sačekajte drugi trimestar da biste uzimali preparate gvožđa.U prvom trimestru su potrebe za njim manje, pa uzimanje preparata može da pogorša jutarnju mučninu i izazove konstipaciju (zatvor). Konzumirajte hranu bogatu vitaminom C. Pošto vaše telo ne može da ga sačuva, potrebno je da ga unosite svakog dana.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi
Raznovrsna ishrana je važna jer je bebi potrebno mnoštvo hranljivih materija kako bi se obezbedio pravilan razvoj. Najvažniji u ovoj fazi su vitamin D i omega-3 masne kiseline (DHA, EPA), koje su neophodne za razvoj bebinog mozga i očiju. Riba i plodovi mora su njihov najbolji izvor.

Riba je, takođe, savršen izvor joda. Početkom četvrtog meseca, bebina tireoidna (štitna) žlezda počinje da funkcioniše i stvara sopstvene hormone. Zbog toga joj je neophodan jod. Riba (bakalar, skuša, losos, sardine), ljuskari i drugi morski plodovi su bogati ovim elementom, pa ih jedite bar dva puta nedeljno.

Užine i napici
Pratite svoj apetit. U ovoj fazi, vaše energetske potrebe nisu mnogo uvećane. Za užinu odaberite voće ili voćni kolač. Ako ste užinali, a još uvek ste gladni, uzmite nekoliko oraha, malo suvog voća, ili voćni jogurt koji je bogat kalcijumom. Pijte dosta vode (pored ostale tečnosti koju unosite u organizam).

Peti mesec      

Već ste na sredini trudnoće. U ovo vreme, naročito posle obilnih obroka, možda ćete imati osećaj da vam je trbuh veći nego inače. Iako to stanje prolazi za jedan sat, smanjite količinu obroka i povećajte njihovu učestalost.

Hrana koja je potrebna vama
Kalcijum je važan za nervnu provodljivost i mišićne kontrakcije, kao i za zdrave zube i kosti. Da biste ga obezbedili, jedite mlečne proizvode i konzervisanu ribu. Kalcijumom bogata hrana je: badem, suve kajsije, konzervisana riba (sardela), mleko, jogurt, sir, tofu (sir od soje), spanać.

Odaberite mlečne proizvode sa manje masti. Sadrže istu količinu kalcijuma kao punomasni, a zdraviji su. Konzumiranje hrane bogate kalcijumom može da smanji rizik od povišenog krvnog pritiska i preeklampsije. Inače, povišen krvni pritisak može da bude rizičan tokom čitave trudnoće, ali se ponekad prvi put javlja u ovoj fazi. Istraživanja su pokazala da je kod žena sa rizikom od povišenog krvnog pritiska, a koje su uzimale kalcijum - ređe dolazilo do preeklampsije.
       
Hrana koja je potrebna bebi
Bebi su potrebni vitamin D i kalcijum, koji obezbeđuju zdrave zube i kosti. Riba je glavni izvor vitamina D, pa je jedite više puta nedeljno. Ako ne možete, konzumirajte jaja, koja su takođe dobar izvor tog vitamina. Osim toga, stvara ga i umereno izlaganje suncu, ali treba biti oprezan - zbog loših efekata sunčanja. Oko pola sata dnevno izlaganja suncu je sasvim dovoljno.

Užina i napici
U toku dana pijte mleko ili sok, grickajte suve kajsije i badem. Ako ste gladni, pre spavanja uzmite mleko i čaj od kamilice. Dnevno bi trebalo da popijete osam čaša vode.

Šesti mesec

Sada se jasno vidi da ste trudni. Vaše telo postaje "efikasnije" u uzimanju hranljivih sastojaka iz namirnica, ali to ne znači da treba da jedete mnogo više. Međutim, treba da jedete raznovrsno. U ovoj fazi, nekim trudnicama je teško da se pomire sa novim dimenzijama. Može da vam se čini da ste "zauvek" izgubili svoju figuru. Iako je ponekad primamljivo da nečega više pojedete ili se, čak, prejedete, prekomerno dobijanje telesne težine je kasnije teško zaustaviti. Jedite pažljivo, da biste obuzdali glad. Tako ćete bebi i sebi obezbediti potrebne nutrijente, a to će vam pomoći i da održite telesnu težinu.

Hrana koja je potrebna vama
Ako imate želju da pojedete slatkiš, umesto njega uzmite jabuku ili krušku. Ovo voće sporije otpušta šećer u cirkulaciju i prevenira kolebanje šećera posle uzimanja "instant" energije.


Ukoliko baš želite keks, prethodno pojedite neko voće, a onda dva-tri keksa. Ne kvarite efekte zdrave ishrane uzimanjem neodgovarajućih namirnica. Uzimanje čaja i kafe u vreme obroka smanjuje apsorpciju gvožđa iz hrane. To je zbog tanina u ovim napicima. Zato sačekajte pola sata posle obroka.

Uzimanje velike količine integralnih žitarica je dobro, ali može da redukuje potrebne količine kalcijuma, gvožđa i cinka.Neko povrće, kao što je spanać, sadrži te minerale, ali je takođe bogato komponentama koje se zovu fitati, a koji smanjuju njihovu apsorpciju.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi
Ovo je vreme kada kod bebe počinje da se razvija imuni sistem i zaštitno masno tkivo. Zbog toga je potrebna balansirana dijeta. Važna je raznovrsna ishrana, posebno namirnice bogate gvožđem. Pijte sok od narandže i paradajza, jedite hranu bogatu vitaminom C - da biste poboljšali apsorpciju gvožđa. Ako ne konzumirate mlečne proizvode, uzmite dodatke kalcijuma.

Užina i napici
U ovom mesecu trudnoće, za užinu uzmite:
- žitarice sa mlekom
- sendvič sa pilećim prsima
- jogurt ili voćni jogurt
Ne zaboravite vodu.

Da li su vam potrebni suplementi?
Iako neki doktori preporučuju nadoknadu gvožđa svim trudnicama, preparati nisu potrebni baš svakoj, a kod pojedinih mogu da izazovu konstipaciju (zatvor). Ako vam doktor kaže da ste anemični, uradite status plazma feritina (serumskog gvožđa), koji je mnogo pouzdaniji indikator nego nivo hemoglobina. Ukoliko vam dodatak gvožđa nije potreban, važno je da jedete hranu bogatu tim elementom.

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:40

Pravilna ishrana u 3. trimestru trudnoće (http://www.yumama.com/trudnoca/ishrana-u-trudnoci/5335-pravilna-ishrana-u-3-trimestru-trudnoce.html)

Problem gorušice, koji je veoma čest u ovom periodu trudnoće, uspešno se može rešiti odgovarajućom ishranom.

Saznajte koja je hrana potrebna vama, a koja vašoj bebi u trećem trimestru trudnoće...

Sedmi mesec

Tokom trećeg trimestra, trbuh konstantno raste. Beba ga pritiska, što izaziva gorušicu. Takođe, možete da patite od konstipacije (zatvora).

Hrana koja je potrebna vama
Za vreme trudnoće, metabolizam se povećava za 20 odsto. To znači da je telu, čak i kada se odmarate, potrebno više toplote nego obično. Ako se osećate pregrejano, možete da popijete više vode i nadoknadite tečnost izgubljenu znojenjem.

Gorušica i varenje su čest problem tokom trudnoće. Naime, progesteron usporava pražnjenje hrane iz želuca (kojeg pritiska beba), pa se želudačna kiselina potiskuje prema jednjaku. Da bi se smanjila gorušica, uzimajte manje obroke. Izbegavajte začinjenu i masnu hranu, kao i gazirana pića. Nemojte da legnete odmah posle obroka. Nosite komotnu garderobu, koja neće da vas steže i dodatno izaziva gorušicu. Užine uzimajte samo ako ste gladni. Pre spavanja, možete da konzumirate mleko ili žitarice sa nemasnim jogurtom. Ne zaboravite da unesete dovoljnu količinu tečnosti.

Značaj holesterola
U ovoj fazi, nivo holesterola je viši nego inače. To je normalno, ne treba da vas brine. Holesterol je povećan jer je baza mnogim hormonima. Važno je da ne pokušavate da «menjate» njegov nivo tokom trudnoće - unosom hrane koja ga smanjuje. To može da preporuči samo doktor!

Osmi mesec

Moguće je da ponovo osetite umor, kao u prvom trimestru. Mnoge žene imaju pritisak na vaginalnu i rektalnu regiju, osećaju težinu pri sedenju i stajanju.

Hrana koja je potrebna vama
Pripremajte jednostavne i lake obroke, koji će i bez mnogo uloženog napora da zadovolje vašu glad i nutritivne potrebe.

Ne zaboravite da umor može da bude znak anemije, pa zato jedite hranu bogatu gvožđem.

U poslednjem trimestru, beba brže raste, pa je moguće da patite od gorušice ili drugih digestivnih problema. Jedite manje, a češće i izbegavajte hranu koja izaziva probleme (na primer, prženu).

Vaše energetske potrebe rastu, pa uzimajte užinu između obroka. Smanjite količinu kafe i kofeinskih napitaka, da biste lakše spavali.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi
Nezasićene masne kiseline su potrebne u svakoj životnoj fazi, ali su tokom trudnoće posebno važne. Omega-3 masne kiseline pomažu razvoj bebinog mozga, očiju, krvnog i nervnog sistema. Ovo je značajno tokom čitave trudnoće, a naročito u poslednjem trimestru, kada bebin mozak najbrže raste. Bebe rođene pre vremena, ili male porođajne mase, mogu da "propuste" tu važnu fazu, i tada je potrebno da njihova ishrana sadrži esencijalne masne kiseline. Da biste ih obezbedili, uvedite u ishranu "uljaste" ribe (losos, skuša, haringa), orašasto voće i semenke, zeleno lisnato povrće, ulje od suncokreta ili uljane repice.

Konstipacija i vlakna
Prevencija je lakša od rešavanja već nastalog problema - zato uzimajte dosta tečnosti, povećajte količinu vlakana u ishrani i nastavite sa uobičajenim aktivnostima. Inače, postoje dva tipa vlakana, a oba su potrebna u ishrani: rastvorna i nerastvorna. Rastvorna pomažu da duže osećate sitost i regulišu otpuštanje šećera u cirkulaciju. Nalaze se u: jabuci, kruški, mahunarkama, ražanom hlebu. Nerastvorna preveniraju konstipaciju tako što ubrzavaju prolaz hrane kroz organizam i nose otpadne produkte u stolicu. Nalaze se u: kori voća, zelenom lisnatom povrću, semenkama bundeve i suncokreta, orašastim plodovima..

Deveti mesec

Vaša beba je sada potpuno razvijena i pravi rezervu masti, spremajući se za spoljašnji svet.

Hrana koja je potrebna vama
Potrebno je da nastavite da se zdravo hranite i uzimate više manjih obroka. Dosta voća i povrća će pomoći daljem razvoju bebinog imunog sistema.

Ako ste prvorotka, tokom sledećih nekoliko nedelja će glavica vaše bebe da se pomeri i oslobodi vas pritiska koji osećate na trbuh i unutrašnje organe. U ovom periodu, mnoge buduće mame osećaju kako im se digestivni sistem usporava i suočavaju se sa konstipacijom. Zatvor je kombinacija dva faktora: pritiska na creva koji vrši beba i hormonskih promena. Smanjena fizička aktivnost takođe doprinosi njegovom nastanku. Pošto je prevencija uvek bolja od leka, povećajte količinu vlakana i vode u ishrani. Voda je ključna za bubrenje vlakana i oslobađanje stolice. Čaj i kafa imaju suprotan efekat. Apetit može da vam poraste ili opadne, u zavisnosti od toga kako reagujete na stres zbog predstojećeg porođaja.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi
U ovoj fazi trudnoće, bebini nervi razvijaju mijelinske omotače. To se nastavlja i posle rođenja, a za to je potreban vitamin B12, koji se nalazi isključivo u životinjskim produktima. Zato pojačajte ishranu mršavim crvenim mesom, mesom živine... Uzimajte dosta bezmasnih mlečnih proizvoda. Ako ste na vegetarijanskoj ishrani, potreban vam je dodatak vitamina B12.


Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:44

Ishrana u trudnoći: Najzdravije namirnice za buduće mame (http://zena.blic.rs/Porodica/2308/Ishrana-u-trudnoci-Najzdravije-namirnice-za-buduce-mame)
Najveći strah svake buduće mame, osim brige o nerođenom detetu, su kilogrami koji se devet meseci „talože“. Pošto se zna da novorođenče teži svega 25 odsto od ukupnog dobitka u telesnoj masi porodilje, neophodna je stalna briga o načinu ishrane i fizičkoj aktivnosti. Prema savetima lekara trudnica bi trebalo da se ugoji od 9 do 15 kilograma, ne bi trebalo da jede za dvoje, a ishrana treba da bude raznovrsna.



Buduća mama mora da vodi računa o sebi i svom detetu dok je još u stomaku. Ishrana je najvažniji preduslov zdravih navika i stila života
Na spisku za izbegavanje su slano, začinjeno, slatkiši, alkohol, cigarete, trudnice moraju da piju dve litre tečnosti, uglavnom vode…jednom rečju tih devet najuzbudljivijih meseci žena bi trebalo da se potpuno posveti zdravom načinu života. Takav režim olakšaće period kada se beba rodi i kada počne laktacija.
Inače, dnevne kalorijske potrebe za ženu su od 2.000 - 2.200 kalorija. Tokom trudnoće taj iznos treba povećati za 15 odsto, odnosno za 300-500 kalorija na dan. Ako je u pitanju blizanačka trudnoća broj dovoljenih kalorija se duplira. Naravno, podrazumeva se da se one unose u zdravom obliku- kroz meso, voće i povrće. Uzimanje više kalorija nego što je to potrebno bebi za rast, ne samo da je nepotrebno, već je i nerazumno: veća telesna težina dovodi do naprezanja mišića što ima za posledicu bol u krstima, nogama, povećan zamor i proširene vene, beba može da ima preveliku težinu i da porođaj bude teži, posle porođaja je teže skinuti suvišne kolograme, a najteža komplikacija je povišen krvni pritisak. S druge strane, unošenje manje kalorija može da uspori razvoj bebe- može da rezultira padom rezerva masti, što dovodi do stvaranja tzv. ketona u krvi i urinu. Njihova produkcija je znak gladovanja, a ako je hronična, može da rezultira mentalnom retardacijom deteta.

MESO
Ishrana trudnice treba da obiluje „mršavim mesom“ odnosno mesom živine, kao i nemasnom junetinom i nemasnom svinjetinom. Značajno je da žene tokom trudnoće svaki dan jedu mesa, zato što organizam najbolje iskorišćava gvožđe iz ove vrste namirnice, a preporučuje se konjetina. I riblje meso treba da bude na jelovniku, jer u njemu ima kalcijuma neophodnog za čvrste bebine kosti. Treba izbegavati slano i puno veštačkih dodataka, masne i suhomesnate proizvode. Takođe, meso mora uvek da bude dobro pripremljeno, jer je kod trudnica povećan rizik od trovanja bakterijama iz neadekvatno pripremljenog mesa.

MLEČNI PROIZVODI
Mleko i mlečni proizvodi su najbolji izvor minerala, proteina. Pijte mleko, jogurt, jedite mladi sir, kajmak... Poželjno je da jedete i voćne jogurte. Pošto nutricionisti savetuju da izbegavate konzervans, veštačke aditive preporučujemo da ih sami pravite kod kuće. Ispasirajte ili izmiksujte omiljenu voćku, dodajte jogurt, a po potrebi i malo smeđeg šećera. Neka to bude vaša svakodnevna užina.
ADVERTISING

VOĆE I POVRĆE
Svaki dan je neophodan unos voća bogatog vitaminom C i porcije tamnozelenog lisnatog povrća. U ishranu treba da dominiraju sveže namirnice. Zdrav izvor proteina su i pasulj i koštunjavi plodovi.
Vitamin C se nalazi u jagodama, dinjama, kupusu, paprikama, prokelju... obezbediće, vašoj bebi pravilan razvoj desni i tkiva, a vašem telu brže zarastanje rana i bolje apsorbovanje gvožđa. Zdrav izvor proteina su i pasulj i koštunjavi plodovi.

FOLNA KISELINA I VITAMINI
Trudnici je potrebno 400 mikrograma folne kiseline dnevno. Ishranom je nemoguće da se sve potrebe zadovolje, pa je preporuka da se kombinuju raznovrsna ishrana i suplemenati. Namirnice bogate folnom kiselinom su pahuljice, hleb i peciva od celog zrna žitarica, spanać, brokule, karfiol, špargle i mahunarke. Pošto je folna kiselina osetljiva na visoke temperature, povrće treba jesti presno ili kuvano na pari ili u vrlo malo vode. Česta pojava među t
rudnicama je i malokrvnost usled nedostatka gvožđa, jer mnogo žena započinje trudnoću s veoma malim rezervama gvožđa u organizmu.
Uz dodatak gvožđa potrebno je piti i vitamin C koji pospešuje iskoristljivost gvožđa. Za vreme trudnoće poželjan je unos posebne formule prenatalnog kompleksa vitamina.

ŽITARICE
Izbegavajte hleb od belog brašna, birajte peciva i testenine napravljene od celog zrna žitarica. Na vašem jelovniku neka bude barem dva puta nedeljno i neglazirani pirinač jer je najbolji izvor prehrambenih vlakana i najsigurniji način da se spreči pojava zatvora koja je veoma česta u toku trudnoće.
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:46

Zabranjena hrana u trudnoći (http://lifepressmagazin.com/mame/trudnoca-2/zabranjena-hrana-u-trudnoci/)

Važno je svaki dan jesti izbalansirane obroke, a to posebno važi za trudnice. Većina hrane je bezbedna, ali postoji ona koju bi ste trebali precrtati sa svoje liste u trudnoći. Saznajte koja.

Nutrijenti, vitamini i minerali, zdravi obroci, kontrolisanje količine i sadržine tanjira postaju ključni i za vas i za bebu. Međutim, postoje određene namirnice, koje se ne bi smele naći na vašem stolu.

Jetrica i proizvode od jetrice trebate izbegavati, jer sadrže mnogo vitamina A, a on je u velikim količinama štetan i može dovesti do ozbiljnih poremećaja kod bebe. Riblje ulje sadrži posebnu vrstu vitamina A, što može biti vrlo loše po bebu i zato ga izbegavajte.

Nepasterizovani mlečni proizvodi: mleko, sirevi, jogurt dovode bebu u rizik od dobijanja bolesti poput salmonele ili listerije.

Ukoliko je vaš partner ili neko iz vaših porodica bolovao od polenske groznice, astme, ekcema ili drugih alergija, trebali bi ste izbegavati kikiriki u svim oblicima, jer može doći do toga da vaša beba bude alergična na orašaste plodove. Ustvari, i njih bi trebali izbegavati tokom trudnoće i dojenja.

Sirova i slabo kuhana jaja odbacite, a ako ste baš ljubitelj, kuhajte ih dok belanjak i žumanjak ne postanu potpuno tvrdi. (Kliknite i saznajte kako da pobedite jutarnju mučninu)

Za trudnice nije dobro ni sirovo ili slabo kuhano meso, riba, živina, ostrige. Međutim, ne možete ih konstnatno izbegavati, ali zato ih morate upotpunosti skuhati.

Ribe poput ajkule i sabljaki sadrže velike količine žive i nije preporučljivo da ih jedete u trudnoći. Tunjevina “može proći”, ali u umerenim količinama.

Od pića bi, svakako, trebali eliminisati alkohol. Najbolje upotpunosti, jer nije dokazano kolika je količina sigurna za vas i bebu. Čajevi, kafa, topla čokolada, kakao i neka energetska pića možete konzumirati, ali samo u umerenim količinama. (To znači 200mg kofeina na dan: 2 šoljice kafe isto toliko i čaja, ali pazite neki nisu dozvoljeni u trudnoći).
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:51

Kako da se hranite narednih devet meseci

Ono što jedete dok ste trudni nije povezano samo sa zdravljem vaše bebe, već određuje i koliku ćete telesnu težinu da imate nakon porođaja.
Kao što loša ishrana tokom trudnoće može da dovede do dugoročnih zdravstvenih problema, tako optimalna ishrana pomaže da se smanji rizik od hroničnih bolesti i dugoročno utemelji dobro zdravlje. Zato budite vođeni apetitom i nemojte da podlegnete nagovaranju da jedete više nego što je potrebno.

Prva dva meseca      
Kada otkrijete da ste trudni, počećete da razmišljate drugačije. Ovo je sjajno vreme za donošenje nekih odluka. Ima mnogo načina da poboljšate ishranu i obezbedite vašoj bebi hranljive sastojke i energiju koja joj je potrebna.  Zdrave promene u ishrani koriste i vama i bebi, a pomoći će vam da se brže oporavite od porođaja.

Hrana za mamu
Mnoge buduće mame brinu kako će da izgledaju tokom trudnoće. Vaše energetske potrebe rastu veoma malo, pa tako budite vođeni apetitom i nemojte da podlegnete nagovaranju da jedete više nego što je potrebno. Kalcijum je veoma važan i za vas i za vašu bebu. Zato ga neizostavno uključite u ishranu - pijte mleko i jogurt, jedite sir, sveže voće i povrće. Redovnim vežbanjem (plivanje, pešačenje) i vođenjem aktivnog života ćete pomoći da se izgradi mišićni tonus i da se vaša težina održi na odgovarajućem nivou.

Briga o telu podrazumeva prestanak pušenja, ako to već ranije niste učinili. Pušenje tokom trudnoće može da dovede do rađanja deteta manje porođajne težine, ali i dugoročno slabi bebino zdravlje. Takođe može da dovede do komplikacija, poput pretećeg pobačaja.

Drugi mesec donosi mnoge promene u telu, uključujući jutarnju mučninu. Hrana bogata proteinima i ugljenim hidratima može da vam pomogne.  Uzimajte orašaste plodove, jogurt, tvrdo kuvana jaja, mršavo meso - ove namirnice su dobar izvor proteina, ali i pečeni krompir, pirinač, povrće, žitarice - da biste obezbedili ugljene hidrate. Ta hrana prevenira nizak nivo šećera u krvi, koji uzrokuje mučninu. Morate da pijete dosta tečnosti, jer ćete poprilično da je gubite ukoliko povraćate. Ako se osećate umorno i iscrpljeno tokom dana, uradite hematološke (krvne) analize. Anemija (malokrvnost) je najčešći uzrok umora.

Treći mesec
Kod mnogih trudnica se smanjuje mučnina, pa je moguća povećana želja za hranom. Možda osećate «žudnju» za nekim namirnicama, ili neke ne podnosite.        

Hrana za bebu
Tokom ovog meseca će unutrašnja struktura vaše bebe da bude kompletirana, a dobra ishrana omogućava njen dalji razvoj. Za pravilan rast kostiju je  izuzetno važan magnezijum. Prema novijim studijama, količina ovog minerala koji se lako uzima iz hrane - u prvom trimestru je povezana sa bebinom težinom, dužinom i obimom glave na rođenju.  
Vitamin A je potreban za zdravu kožu, kao i za sluznicu gastrointestinalnog trakta i pluća. U prva tri meseca vaša beba obezbeđuje lične zalihe vitamina A, pa je potrebno da konzumirate hranu u kojoj ga najviše ima: krompir, šargarepa, bundeva, spanać.

Hrana za mamu
Magnezijum je ključni element za dobro stanje svih mišića, uključujući i matericu. On pomaže izgradnju, ali i obnavljanje tkiva. Ima ga u izobilju u zelenoj salati, orašastim plodovima, soji, bundevinom i suncokretovom semenu i celom zrnu žitarica. S obzirom da je posteljica u stanju da reguliše njegov nivo, ne brinite ako ga uzimate više nego što je potrebno.
Vitamin A pomaže da vaša koža i sluznice koje oblažu unutrašnje organe budu zdravi. Uzimajte veću količinu nemasnih mlečnih proizvoda (mleko, jogurt i sir) zbog retinola (životinjski izvor vitamina A).
Umor može da bude glavni problem u ovom periodu trudnoće. Takođe, možda osećate i mučninu, pa je zdrav doručak verovatno poslednja stvar na koju pomišljate. Međutim, on je važan za vas i vašu bebu u razvoju, zbog toga   nemojte da ga preskačete. Mučnina nije samo neprijatna, ponekad je teško nositi se sa njom. Iako se naziva «jutarnja», može da se javi u bilo koje doba dana i noći. Ponekad pomaže uzimanje vitamina B6, ali ne bez dogovora sa doktorom! Ako ne možete da jedete ili pijete - postoji opasnost da dehidrirate, pa je potrebno da se obratite lekaru.

Četvrti mesec
Drugi trimestar trudnoće obeležava povećanje energije. Apetit raste, a jutarnja mučnina jenjava.

Hrana za bebu
Raznovrsna ishrana je važna jer je bebi potrebno mnoštvo nutrijenata kako bi se obezbedio pravilan razvoj. Najvažniji u ovoj fazi su vitamin D i omega 3 masne kiseline (DHA, EPA), koje su neophodne za razvoj bebinog mozga i očiju. Riba i plodovi mora su njihov najbolji izvor.
Riba je takođe savršen izvor joda. Početkom četvrtog meseca bebina tireoidna (štitna) žlezda počinje da funkcioniše i stvara sopstvene hormone. Zbog toga joj je neophodan jod. Riba (bakalar, skuša, losos, sardine), ljuskari i drugi morski plodovi su bogati ovim elementom, pa ih jedite bar dva puta nedeljno.

Hrana za mamu
Jedite hranu koja je bogata gvožđem. U drugom i trećem trimestru se vaše potrebe za ovim elementom udvostručuju. Dodatno gvožđe je potrebno zbog uvećanog volumena krvi, a pomaže i razvoj placente i fetusa. Sačekajte drugi trimestar da biste uzimali preparate gvožđa. U prvom trimestru su potrebe za njim manje, pa uzimanje preparata može da pogorša jutarnju mučninu i izazove konstipaciju (zatvor).
Uzimajte hranu bogatu vitaminom C. Pošto vaše telo ne može da ga sačuva, potrebno je da ga unosite svakog dana.

Peti mesec                
Već ste na sredini trudnoće. U ovo vreme, naročito posle obilnih obroka,  možda ćete imati osećaj da vam je trbuh veći nego inače. Iako to stanje prolazi otprilike za jedan sat, smanjite količinu obroka i povećajte njihovu učestalost.

Hrana za bebu
Bebi su potrebni vitamin D i kalcijum, koji obezbeđuju zdrave zube i kosti. Riba je glavni izvor vitamina D, pa je jedite više puta nedeljno. Ako ne možete, konzumirajte jaja - koja su takođe dobar izvor. I umereno izlaganje suncu stvara ovaj vitamin, ali treba biti oprezan zbog mogućih loših efekata sunčanja (oko pola sata dnevno je sasvim dovoljno).

Hrana za mamu
Kalcijum je važan za nervnu provodljivost i mišićne kontrakcije, kao i za zdrave zube i kosti. Da biste ga obezbedili, jedite mlečne proizvode i konzervisanu ribu. Kalcijumom bogata hrana je: badem, suve kajsije, konzervisana riba (sardela), mleko, jogurt, sir, tofu (sir od soje), spanać. Odaberite mlečne proizvode sa manje masti, koji sadrže istu količinu kalcijuma kao punomasni, ali su zdraviji. Konzumiranje hrane bogate kalcijumom može da smanji rizik od povišenog krvnog pritiska i preeklampsije. Inače, povišen krvni pritisak može da bude rizičan tokom čitave trudnoće, ali se ponekad prvi put javlja u ovoj fazi. Istraživanja su pokazala da je kod žena sa rizikom od povišenog krvnog pritiska, a koje su uzimale kalcijum - ređe dolazilo do preeklampsije.

Šesti mesec
Sada se jasno vidi da ste trudni. Vaše telo postaje efikasnije u uzimanju hranljivih sastojaka iz namirnica, ali to ne znači da treba da jedete mnogo više. Međutim, treba da jedete raznovrsno. U ovoj fazi je teško pomiriti se sa  novim dimenzijama, može da vam se čini kako ste zauvek izgubili svoju figuru. Iako je ponekad primamljivo da se prejedete, prekomerno dobijanje  telesne težine je kasnije teško zaustaviti. Jedite pažljivo da biste obuzdali glad. Tako ćete obezbediti bebi i vama potrebne nutrijente, a i pomoći sebi da održite telesnu težinu.

Hrana za bebu
Ovo je vreme kada kod bebe počinje da se razvija imuni sistem i zaštitno masno tkivo. Zbog toga je potrebna balansirana «dijeta». Važna je raznovrsna ishrana, posebno namirnice bogate gvožđem. Pijte sok od narandže, od paradajza, jedite hranu bogatu vitaminom C da biste poboljšali apsorpciju gvožđa. Ako ne konzumirate mlečne proizvode, uzmite saplemente (dodatke) kalcijuma.

Hrana za mamu
Ukoliko imate želju da pojedete slatkiš, umesto njega uzmite jabuku ili krušku. Ovo voće će sporije da otpušta šećer u cirkulaciju i tako da prevenira kolebanje šećera posle uzimanja instant energije. Ako baš želite keks, uzmite prethodno neko voće, a onda dva do tri keksa. Ne kvarite efekte ishrane uzimanjem neodgovarajućih namirnica. Uzimanje čaja i kafe u vreme obroka smanjuje apsorpciju gvožđa iz hrane. To je zbog tanina u ovim napicima. Zato sačekajte pola sata posle obroka. Uzimanje velike količine integralnih žitarica je dobro, ali može da redukuje potrebne količine kalcijuma, gvožđa i cinka. Neko povrće, kao što je spanać, sadrži ove minerale, ali je takođe bogato komponentama koje se zovu fitati, a koji smanjuju apsorpciju navedenih minerala.

Sedmi mesec
Tokom trećeg trimestra, vaš trbuh konstantno raste. Beba ga pritiska, što izaziva gorušicu. Takođe, možete da patite od konstipacije. Za vreme trudnoće se metabolizam pojačava za 20 odsto. To znači da čak i kada se odmarate, telu je potrebno više toplote nego obično. Ako se osećate pregrejano, možete da popijete više vode i nadoknadite tečnost izgubljenu znojenjem.
Gorušica i varenje su čest problem tokom trudnoće. Progesteron usporava pražnjenje hrane iz želuca (kojeg pritiska beba), pa se želudačna kiselina potiskuje prema jednjaku. Da bi se smanjila gorušica, uzimajte manje obroke. Izbegavajte začinjenu i masnu hranu, kao i gazirana pića. Nemojte da legnete odmah posle obroka. Nosite komotnu garderobu koja neće da vas steže i dodatno izaziva gorušicu. Užine uzimajte samo ako ste gladni. Pre spavanja možete da konzumirate mleko ili žitarice sa nemasnim jogurtom. Ne zaboravite da unesete dovoljnu količinu tečnosti u organizam.

Osmi mesec
Ponovo možete da osetite umor kao u prvom trimestru. Mnoge žene imaju pritisak na vaginalnu i rektalnu regiju, pa osećaju «težinu» pri sedenju i stajanju. Pribegnite pripremanju jednostavnih i lakih obroka koji će da zadovolje vašu glad i nutritivne potrebe bez mnogo napora. Ne zaboravite da umor može da bude znak anemije, pa jedite hranu bogatu gvožđem.
U poslednjem trimestru beba brže raste, pa možete da patite od gorušice ili drugih digestivnih problema. Jedite manje a češće, i izbegavajte hranu koja izaziva probleme (prženu npr.).
Vaše energetske potrebe rastu, pa uzimajte užinu između obroka. Smanjite količinu kafe i kofeinskih napitaka da biste lakše spavali.

Hrana potrebna za razvoj bebinog  mozga
Nezasićene masne kiseline su potrebne u svakoj životnoj fazi, ali su tokom trudnoće posebno važne. Omega 3 masne kiseline pomažu razvoj bebinog mozga, očiju, krvnog i nervnog sistema. Ovo je značajno tokom čitave trudnoće, a naročito u poslednjem trimestru, kada bebin mozak najbrže raste. Bebe rođene pre vremena, ili male porođajne mase, mogu da «propuste» tu važnu fazu, i tada je potrebno da njihova ishrana sadrži esencijalne masne kiseline. Da biste ih obezbedili, uvedite u ishranu «uljaste» ribe (losos, skuša, haringa), orašasto voće i semenke, zeleno lisnato povrće, ulje od suncokreta ili uljane repice.

Deveti mesec
Vaša beba je sada potpuno razvijena i pravi rezervu masti, spremajući se za spoljašnji svet. Potrebno je da nastavite da se zdravo hranite i da uzimate više manjih obroka. Dosta voća i povrća će pomoći daljem razvoju bebinog imunog sistema. Ako ste prvorotka, tokom sledećih nekoliko nedelja će glavica vaše bebe da se pomeri i da vas oslobodi pritiska na trbuh i unutrašnje organe. U ovom periodu mnoge buduće mame osećaju kako im se digestivni sistem usporava i suočavaju se sa konstipacijom. Ona je kombinacija dva faktora: pritiska na creva koji vrši beba i hormonskih promena. Smanjena fizička aktivnost takođe doprinosi nastanku zatvora. Prevencija je bolja od leka, pa povećajte količinu vlakana i vode u ishrani. Voda je ključna za bubrenje vlakana i oslobađanje stolice, dok čaj i kafa imaju suprotan efekat. Apetit može da poraste ili opadne, u zavisnosti od toga kako reagujete na stres zbog predstojećeg porođaja.

Hrana za bebu
U ovoj fazi trudnoće bebini nervi razvijaju mijelinske omotače. Ovo se nastavlja i posle rođenja, a za to je potreban vitamin B12 koji se nalazi isključivo u životinjskim produktima. Zato pojačajte ishranu mršavim crvenim mesom, naročito živinskim. Uzimajte dosta bezmasnih mlečnih proizvoda. Ako ste na vegetarijanskoj ishrani, potreban vam je dodatak vitamina B12.

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 11:56

Začini koji se ne preporučuju u trudnoći (http://www.yumama.com/trudnoca/ishrana-u-trudnoci/1156-Zaini-koji-preporuuju-trudnoi.html)

Ishrana u trudnoci Zbosiljak
Većina začinskih trava koje se koriste u kulinarstvu, mogu da se koriste i tokom trudnoće, ali u malim količinama, da ne bi izazvale grčeve i prevremeni porođaj. Tu spadaju: celer, čili, cimet, komorač, oraščić, origano, peršun, nana, ruzmarin, šafran, žalfija, majčina dušica.

Neke začinske biljke, međutim, izazivaju kontrakcije uterusa, pa    mogu da dovedu do spontanog pobačaja, prevremenog porođaja i da oštete fetus. Druge izazivaju povišen krvni pritisak, ali i defekte na rođenju.

U trudnoći se ne preporučuju:

♦ Bosiljak, a naročito njegovo ulje - koje je stimulator materice, pa može da se koristi jedino u toku porođaja.
♦ Kim može da izazove grčeve i prevremeni porođaj.

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 1/6/2015, 12:11

10 namirnica koje nisu za trudnice

odite računa šta unosite u organizam u toku trudnoće. Pojedine namirnice mogu biti štetne po vaše i bebino zdravlje.
Jako je važno da ishrana tokom trudnoće bude pravilna i zdrava, kako bi trudnica unosila sve potrebne sastojke za razvoj bebe. Postoje namirnice sa kojima treba biti naročito pažljiv jer se mogu negativno odraziti na trudnoću.

Evo deset sastojka na koje bi trebalo da obratite pažnju:

1. Nepasterizovani mlečni proizvodi
Mekani sirevi kao što su feta, koziji sir, bri, kamember, plavi sir i meksički sir prave se od nepasterizovanog mleka, pa mogu da sadrže bakteriju listeriju. U trudnoći je možda najbolje da konzumirate kuvani sirInfekcija listerijom može dovesti do pobačaja ili prevremenog porođaja. Ovo ne znači da morate potpuno da izbacite sireve iz ishrane tokom trudnoće već samo da obratite pažnju da li su napravljeni od pasterizovanog mleka.

2. Sirovo meso i mesne prerađevine
Kao i sa mekanim sirevima, treba biti vrlo oprezan i sa sirovim mesom jer mogu takođe da sadrže bakteriju listeriju. Ova bakterija može da preživi vrlo niske temperature pa budite oprezni čak i sa mesom koje je stajalo u hladnjačama. Ipak, piletina koja je nedavno ispečena ili skuvana je dobra za jelo, jer će toplota ubiti sve štetne bakterije. Izbegavajte takođe mesne prerađevine kao što su viršle, kobasice, paštete i šunku.

3. Opezno sa sušijem
Postoji šansa da sirova riba sadrži bakterije ili mikrobe koji mogu izazvati trovanje, a ukoliko se zarazite parazitom, tretiranje trovanja je jako kompikovano i otežano u trudnoći. Preskočite rolnice sušija, rolnice pravljene od kuvane ribe već su sigurnije.

4. Morska hrana
U trudnoći treba da jedete ribu, ali određene vrste. One velike, kao što su morski pas, sabljarka, kralj skuša, bakalar, odresci tune kao i konzervirana bela Albakor tunjevina, uglavnom sadrže visok nivo žive koji prolazi kroz placentu i može biti posebno štetan za razvoj bebinog nervnog sistema. Budite pažljivi i  sa ribama koje žive u rekama, potocima i jezerima jer mogu biti zaražene bakterijama i hemikalijama, kao i sa zamrznutom dimljenom  morskom hranom (losos, pastrmka, bela riba). Zamrznuta morska hrana bezbedna je samo u obliku kuvanog obroka. Takođe, morski plodovi kao što su npr. školjke mogu biti zaražene koliformnom bakterijom i salmonelom.

Konzerviranu tunjevinu ne bi trebalo da jedete više od jednom nedeljno

5. Sirova ili nedovoljno pečena jaja
Hranu koja sadrži sirova jaja, ili nedovoljno pečena jaja treba izbegavati jer može biti zaražena salmonelom kao npr. preliv za Cezar salatu ili neke vrste sladoleda. Ono što vam nije naškodilo nekada ne znači da neće sada kada ste u drugom stanju. Samo se uverite da ste jaje dobro skuvali i možete ga jesti. Jaja su odličan izvor proteina i hranljivih sastojaka koji poboljšavaju fetalni razvoj i sprečavaju nastanak određenih urođenih mana.

6. Prezačinjena hrana
Prezačinjena hrana neće naškoditi bebi koliko vama može zadati veliku gorušicu koju inače imate tokom trudnoće.

Termički obrađena jaja su odličan izbor za trudnicu

7. Biljni čajevi
Neki čajevi mogu da imaju lekovita dejstva, baš kao i lekovi pa lekari zbog predostrožnosti savetuju oprez. Nisu sve biljke nesigurne u toku trudnoće, šolja ili dve blage nane ili voćni čajevi su potpuno uredu.
Čajevi koji sadrže kofein, kao što su zeleni i crni čaj, nisu preporučljivi u trudnoći

8. Veštački zaslađivač-saharin
Eksperti savetuju izbegavanje konzumiranja saharina jer za razliku od drugih veštačkih zaslađivača, može da prođe kroz placentu. Preporučuje se izbegavanje samo radi predostrožnosti. On prosto nije najzdravije rešenje.

9. Kafa
Neka istraživanja pokazuju da mnogo kofeina (smatra se više od dve do tri šolje dnevno) podiže rizik od pobačaja. Takođe je povezan sa prevremenim porođajem i niskom porođajnom težinom. Pokušajte da ograničite unos kofeina - šolja kafe dnevno je potpuno uredu. Međutim, jačina kafe varira u zavisnosti od toga gde je pijete, jer su kafe koje kupujete u kafićima verovatno mnogo jače od onih koje pravite kod kuće. Standard bi trebalo da bude oko 100 miligrama kafe za jednu regularnu šolju.

10. Alkoholna pića
Dobro utvrđena činjenica jeste da konzumiranje alkohola tokom trudnoće može ozbiljno naškoditi bebi, ali još uvek nije dokazano koliko je štetan. Alkohol prolazi kroz placentu tako da vaša beba pije isto što i vi. Zato što nije utvrđeno koja je to količina alkohola koja bi naškodila bebi najbolje je reći da se uopšte ne konzumira.
Zapamtite! Alkohol prolazi kroz placentu tako da vaša beba pije isto što i vi

Bojana Rogić
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od noja 1/6/2015, 14:17

Odlicna tema Kometa
ja cu napisati svoje iskustvo , sa prvom trudnocom nisam bas imala apetit , ali ni mucnine i imala sam gorusici , ali sam gledala da se pridrzavam pravila 5 urednih obroka dnevno po malo , a kasnije su mi samo prijale zelene jabuke i njih sam jela, recimo nisam mogla nista iz zamrzivaca meso ili grasak smrznut odmah bi nekako osetila, *13 kg , a sa drugom sam sve mogla da ruckam a isto sam gledala da nema mnogo secera, masti , hleb na minimum , pizzu sam sama pravila , testenine ne , sto vise tecnosti mislim na cistu vodu jer je leto bilo , sokovi ne pogotovo ne oni iz radnje gde pise 100 posto od voca, od dr sam dobila zabranu za voce svo osim jabuka, iako mi je secer bio ok , kafu sam pila i uzimala bez kofeina sa malo mleka , mleko nevolim a jogurt sam jednu casu svako jutro . morske plodove ni ribu slabo jedem jedino kad smo na moru pa tad nesto sa tipa lignje sa rostilja , cesto smo rostilj pravili u prirodi i na strandu sam presedela uglavnom ...i nije istina kad se kaze treba da se jede za dvoje ,,,,
noja
noja

Broj poruka : 6242
Godina : 46
Location : tamo gde Dunav teče
Datum upisa : 24.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od noja 1/6/2015, 14:19

da i jos da dodam da mi nekako cajevi nisu za trudnice , ni bilo kakve biljcice , osim kad se mora mozda zbog neke upale onda samo oni pancicevi ali voda je isto tako lekovita i sama
noja
noja

Broj poruka : 6242
Godina : 46
Location : tamo gde Dunav teče
Datum upisa : 24.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od KoMetaK 2/6/2015, 02:47

Svasta nesto korisno o razlicitoj hrani, cajevima i svemu onome sto bi trudnice trebalo u toku trudnoce da unose ima na sajtu Yumama, pa procitajte sta vas dodatno moze da interesuje, ja sam ovde prenela sustinu i najosnovnije: http://www.yumama.com/trudnoca/ishrana-u-trudnoci/index.1.html
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od Ancica 87 2/6/2015, 06:40

Tema je prava,samo sam ja primetila da bas ne mogu da se pridrzavam tih saveta...Vodim racuna samo o onom sto bi trebalo da izbegavam... A ono dorucak,sok i zitarice,pa ne mogu,pojedem pola hleba!Onda znam da sam jela! Wink

Ancica 87

Broj poruka : 1382
Datum upisa : 05.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od noja 2/6/2015, 10:48

meta super je tema, i treba da se pridrzava bar sto kaze ancica ono sto nije korisno, hehe Ancice, beba ce voleti hleb Very Happy
noja
noja

Broj poruka : 6242
Godina : 46
Location : tamo gde Dunav teče
Datum upisa : 24.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci Empty Re: Ishrana u trudnoci

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu