KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Epiduralna anestezija

+13
dr mali pariz
agata
brinbili
*AIDA*
Mirjana
nena beba
Tinche
zoxa
MARA
Lily
Orline
Hitron-Luka
HappyGirl
17 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od MARA 20/12/2010, 13:10

Happy ako je nesto visak i nije mu mesto ovde,brisi,premestaj............
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Orline 26/1/2012, 20:45

Mirjana ::I ja sam bila za prirodno i bezbolno, ali nešto mi govore da epiduralna i spinalna ne idu uz fraxi No No, još ćemo to proveriti Very Happy


Miro, evo ti odmah odgovor- idu zajedno, samo moraš imati izvadjene sveže osnovne parametre hemostaze, iliti koagulacije (Pt- INR,aPtt, vreme krvarenja...) i sinhronizovati ukoliko je moguće poslednju injekciju sa plasiranjem epiduralnog katetera. Znači, 10-12 sati pre stavljanja katetera da prodje od poslednje doze. I dva sata posle vadjenja katetera ne treba dati narednu.
Uostalom, sve ćeš se to dogovoriti na pregledu kod anesteziologa pre porodjaja.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Mirjana 26/1/2012, 20:59

Hvala Orli srce naše osmeh srce ljubav
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od *AIDA* 30/1/2012, 23:35

Meni je carski rez radjen u spinalnoj anesteziji to je isto kao epidural, moje iskustvo je nikakvo i ne preporucujem tu vrstu anestezije ama bas nikom.
Glavobolja je katastrofalna jaca od ne znam ti cega...
*AIDA*
*AIDA*

Broj poruka : 853
Datum upisa : 03.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od brinbili 31/1/2012, 11:34

Aida,zao mi je sto si se namucila...glava te je boljela vjerovatno zato sto si je dizala u prvih 12h nakon anestezije...

I ja sam se porodila carski u spinalu i vrlo sam zadovoljna...U mom slucaju je ispostovana procedura-nema mrdanja 24h i sve je dobro proslo...
brinbili
brinbili

Broj poruka : 1983
Godina : 39
Location : podgorica
Datum upisa : 04.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od agata 6/2/2012, 11:02

Vidim da je dosta postova i za i protiv carskog reza u epiduralnoj anesteziji, pa cu i ja da kazem svoje iskustvo, mozda nekom pomogne pri odluci.
Ja sam se porodila carskim rezom u epiduralnoj anesteziji.
Pred kraj trudnoce sam krenula malo vise da citam neke svetske stavove i ono sto me je bilo iznenadilo je da se carski rez radi uglavnom u regionalnoj anesteziji (epiduralnoj ili spinalnoj), a da je opsta anestezija rezervisana za neke teze slucajeve, pridruzene komplikacije. Dok sam zamisljala osecala sam da mi je stvarno cudno to da te neko operise i ti znas da ti otvara trbuh, a ti si budan. Ali zelja da odmah vidim svoju bebu, kao i ovo sto sam prethodno citala je prevagnula. I nisam pogresila.
Sestra me je pozvala i pre operacione sale mi je stavila urinarni kateter. U glavi sam se bila spremila da je to odvratno, ali sam se iznenadila da nije bilo tako strasno, kratko je trajalo. U sali sam sela na operacioni sto i dobila anesteziju. Anesteziolog mi je rekao da ce biti ubod kao intramuskularna injekcija, ali je osecaj bio mnogo blazi. Zalepili su mi flasterima iglu (koja se u sustini uopste ne oseca, jako je tanka) i ja sam legla. Kazu da moze da dodje do pada pritiska i meni se to bilo desilo. Tokom cele trudnoce sam imala normalan pritisak i tu na stolu sam imala osecaj da tonem ,ali su mi dali nesto i brzo mi je bilo bolje. Potrebno je dvadesetak minuta da anestezija deluje. Osecaj za dodir ostaje, ali nema bola. U nivou ramena su mi postavili vertikanl platno da ne vidim operaciju i krenulo je. Naravno da je neizvesnost kakav ce biti osecaj reza, ali i iznenadjenje, kako nisam osetila nista. Najavili su mi da cu kada vade bebu da osetim to povlacenje, ali nije bilo nista strasno. Beba izlazi na pocetku operacije, mozda 2-3min od pocetka. I cula sam je i videla, bila je jos i bela i negde krvava, umotana; prislonili su je uz moje lice, poljubila sam je u kosicu i istopila se, suze su mi krenule... To je trenutak koji nece da izbledi do kraja zivota.
Onda su nju odneli, a nastavlja se operacija. Traje jos oko 30min. Neprijatan deo je usivanje, jer se oseca kako vuku kozu ili sta vec usivaju, ali nije strasno. Ipak jedva sam cekala da se zavrsi i da javljam da sam upoznala moju cerku. Kad se sve zavrsilo voze me u sobu i ja pocinjem da drhtim, ali mi je anesteziolog rekao da je to ocekivana reakcija i ja sam cakala da prodje. Ja bas i nemam osecaj vremena, ali mozda je drhtanje trajalo oko 45min.
Igla od epiduralne anestezije ostaje u ledjima (naravno ne oseca se uopste) i dobila sam dva sprica da dodajem sebi anesteziju na 3h, po, koliko se secam, 2ml. Verovatno je i to doprinelo da uopste nisam osecala bolove u stomaku od skupljanja materice. Ja sam cekala da mi utrnulost potpuno prodje da pocnem da doziram analgeziju, i to je bilo mislim oko 6 ili 7 uvece, a porodila sam se oko 10 ujutru. Jedino sto mi je strasno smetalo su odvratni flasteri, koji su mi u razvrcali ranu u jednom delu i povlacenje flastera je jedino sto me je bolelo, narocito pri ustajanju. Prvi put sam ustala sutra ujutru oko 5, mada moze i prethodne veceri (tako je bilo sa zenom koja je posle dosla u moju sobu). Anesteziolog mi je rekao da su sada igle tanje nego pre, i da vise nije potrebno lezati 24h.. I posle svakog davanja anestetika po 20-30min. Nisam imala nikakvu glavobolju, niti neku drugu tegobu. Normalno sam dalje ustajala ( uz bol rane zbog povlacenja flastera), ali sam normalno mogla da uzimam bebu, da ucim da je dojim.

Sve u svemu ovo je bilo jedno divno skoro misticno iskustvo.

cvet

agata

Broj poruka : 301
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od dr mali pariz 6/2/2012, 19:21

Agata,divno si sve opisala...kao da sam i sama bila tu. Thanks!
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Mali Princ 6/2/2012, 21:23

dr mali pariz ::Agata,divno si sve opisala...kao da sam i sama bila tu. Thanks!

Takodje, sve lepo opisano, a nije mi pripalo muka Very Happy Epiduralna anestezija - Page 2 275568
Mali Princ
Mali Princ

Broj poruka : 1962
Godina : 49
Location : Bgd
Datum upisa : 10.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Orline 6/2/2012, 21:38

Ovo je korisna brošura sa informacijama za pacijente, u mnogim našim ustanovama adaptirana i prevodjena.
http://www.oaa-anaes.ac.uk/assets/_managed/editor/File/Info%20for%20Mothers/EIC/2009_oct_eic_serbian.pdf
U pitanju je Udruženje anesteziologa u ginekologiji i porodiljstvu UK, na čijem sajtu imaju dostupne brošure na većini jezika.
Nadam se da će vam biti od koristi.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od dr mali pariz 6/2/2012, 21:46

thanks.
Nešto od toga si već pisala na ovoj temi, čini mi se.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Orline 6/2/2012, 21:50

Mislim da jesam, kad je lily bila aktuelna, ali sam mnogima i na pp.
Tako da je bolje da ima više info ovde, da se ne zagube po dnevnicima, bilo VTO ili trudničkim Very Happy
Agata, baš lepo što si svoje iskustvo podelila sa nama Very Happy
Jako lepo si opisala. osmeh srce

Inače, mala ispravka da se neko ne prepadne, ne ostaje igla od epidurala, igla služi samo da se nadje prostor u koji se stavlja kateter. I kad se on stavi kroz nju, igla se vadi. Kateter je od tanke plastike, veoma tanak, i uopšte se ne oseti, kao što je već agata objasnila Very Happy
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od dr mali pariz 6/2/2012, 21:55

o.k. jasno
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Zoka83 7/2/2012, 16:50

agata ::. Anesteziolog mi je rekao da ce biti ubod kao intramuskularna injekcija, ali je osecaj bio mnogo blazi. Zalepili su mi flasterima iglu (koja se u sustini uopste ne oseca, jako je tanka) i ja sam legla. Kazu da moze da dodje do pada pritiska i meni se to bilo desilo.

Takodje. Sto se epidurala tice, moje iskustvo skroz pozitivno ( vaginalni porodjaj uz epidural). Gonal pen u stomak tokom stimulacije sam vise osetila nego ovu iglu.
Zoka83
Zoka83

Broj poruka : 2261
Godina : 40
Location : Novi Sad
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Mirjana 7/2/2012, 18:49

Ja odavno znam sve o ovoj vrsti anestezije i sigurno bi se za nju opredelila kada bih išla na prirodni porođaj. Ali uz carski, ima tu mnogo onoga AKO.
I u ovoj brošuri opet nađoh sve ono čega se ja bojim. Pritisak mi je pre neki dan bio 80/50! Pa, gde dalje da mi spadne-umreću!
Onda to trajanje carskog. Sad sam pričala sa jetrvom Nemicom, koja je neka vrlo bitna med. sestra, na nekom odeljenju, neke bolnice u Hamburgu. Ona kaže da nema razloga da se plašim jer cr ukupno traje oko 20min.
Ja njoj kažem da mi je više cura reklo da u prvih 10 izvade bebu, pa još jedno pola sata do 40min-što je za mene neizdrživo, a ona kaže da je to nemoguće. Evo, Agata potvrđuje moju priču.
Ljudi, pola sata te ušivaju i tebi to vreme kao leti...ne znam...meni je to jako strašno, zato što sam ja klaustrofobičar. Ideja da ja ne mogu da mrdnem. Ma kao da su me živu zakopali.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Zoka83 7/2/2012, 21:45

Uf, ja procitala da je agata napisala da joj NIJE pao pritisak, pa sam se slozila... I ja inace imam bas nizak, ali nakon pidurala se nisam osecala nista drugacije nego inace.
Zoka83
Zoka83

Broj poruka : 2261
Godina : 40
Location : Novi Sad
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od dr mali pariz 7/2/2012, 21:50

A ti onda izaberi po svojoj volji,Miro.
Niko te ne tera ni na šta.
Toliko strahova imaš,možda je za tebe i bolju u duboku narkozu.
Inače,taj pritisak koji si navela nije ti svaki dan.Drugo, jesu li ti ikad merili pritisak nakon urađenog UZ?
Meni je uvek povišen-tj norrmalan-120/80,a inače imam 90/60.
Ako ćeš ti biti boza pred porođaj,sa pritiskom od 80/50, tebi svaka čast.Ti si toliki paničar,da ja garantujem da ti je svaki put kad se streseš,bar normalan pritisak.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Mirjana 7/2/2012, 23:14

dr mali pariz ::A ti onda izaberi po svojoj volji,Miro.
Niko te ne tera ni na šta.
Pa rekoh ja da ne znam da li ću moći da izaberem. U tome i jeste problem. U našoj anesteziološkoj ambulanti uzmu anamnezu, poslušaju pluća, izmere pritisak, pogledaju izveštaj interniste i stave pečat da si spreman za anesteziju. Niko ne pita koju ti želiš.
Niti se upoznaš sa svojim anesteziologom pre operacione s., kad su već sve karte podeljene. Naravno da ću paničiti!
Zato se ja sada raspitujem i čitam o iskustvima drugih, nadajući se da ću kroz njihova iskustva da uvidim da to nije toliko strašno, jer meni moja iskustva ne daju da se opustim. Pritisak koji sam pomenula nije tako veliki problem, ali sam se njega setila zbog problema s istim posle aspiracije. O tome sam već pisala. Tamo su se npr. bili uspaničili i čak mi rekli da ću morati da ostanem na klinici. Stanje se kasnije popravilo, hvala Bogu.
A izveštaj interniste-pa to je tek za priču! Odgovaraš na pitanja, a na pola ne znaš odgovor. Posle pročitaš kod kuće kako negiraš da imaš problem sa ovim ili onim!




Poslednji izmenio Mirjana dana 7/2/2012, 23:19, izmenjeno ukupno 1 puta
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od dr mali pariz 7/2/2012, 23:18

Znam za tvoj pritisak,čitala sam na više tema o njemu-ali-pročitaj i ti šta sam ti napisala- ne možeš biti sigurno tako niskog pritiska pred porođaj. Mislim, zanjući te kao nekog ko lako plane...u smislu-panike
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Mirjana 7/2/2012, 23:25

Pa zar misliš da je OK da s panikom idem na porođaj? Meni to nije nikakva uteha!

Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od dr mali pariz 7/2/2012, 23:32

Dobro Miro,izgleda da se ne razumemo...
Ja mislim da niko hladokrvan ne ide na porođaj.
Ako takva postoji, onda je za ginisa.
Drugo,odgovori mi na postavljeno pitanje-je l ti taj tvoj doktor ikad posle UZ izmerio i pritisak?
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Mirjana 7/2/2012, 23:43

Ne. To ću tražiti sledećeg puta da uradi. Meni je najveći izmeren pritisak bio 110/70, izmeren posle udesa u hitnoj pomoći. Osećala sam se isto tako loše kao i kada me je neko doneo u dz u Prištini jer me je našao da ležim na ulici, a tada mi je pritisak bio jako nizak, a razmak između donjeg i gornjeg jako mali - što je veoma opasno.
Mislim da onaj ko to nije doživeo i ne može da razume moj strah. Niti ja to tražim od vas. Samo pokušavam da nekim dobrim/pozitivnim informacijama ohrabrim sebe.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Ema78 25/6/2013, 15:52

Evo mog iskustva sa epiduralom... vaginalni porodjaj je bio u pitanju, a posto sam kukavica po pitanju bola, epidural je za mene bio jedina opcija.
 Anesteziologa nisam birala, samu iglu, tj kateter mi je stavila jedna doktorka, a pracenje nastavio drugi lekar. Bolele su me igle(braunile) koje su mi bile u ruci, a ubod u predeo kicme nisam ni osetila. Sutradan sam bila malo vise osamucena, ujutru sam imala nizi pritisak, ali do podne sam vec bila na nogama. Popodne bih drzala bebu da mi nije ruka natekla od braunila, koje nemaju veze sa epiduralom.Jedino sto je bilo neprijatno je sto su me ujutru jako bolele noge, kako je epidural prestao da deluje, ali je proslo posle brufena.
Sve u svemu, po meni gospodska varijanta. Mislim da su negativne price prenaduvane, jer i najobicnija anestezija koja se koristi u stomatologiji vrlo cesto ima negativne efekte, ali tome niko ne poklanja paznju.
Naravno, reakcije su individualne, ali eto, moje iskustvo je divno.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od BiKsi :) 15/7/2014, 14:49

Strumfeta78 ::07.15.2014 u 2:13 pm

Evo informacije - moze epidural i fraxiparin, samo je bitno da se ne primi fraxiparin 12 sati pre porodjaja. Onda se fraxi daje 2 sata posle porodjaja. Ja u petak idem da se vidim sa anesteziologom i da se dogovorim za epidural, pod uslovom da mi budu dobri trombociti jer su mi na zadnjoj kontroli bili 114*10 na nesto. Kaze anesteziolog ne daje se epidural ako su trombociti ispod 130.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiduralna anestezija - Page 2 Empty Re: Epiduralna anestezija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu