KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vitex agnus castus

+16
deja
anak
mika81
rika
Orline
manela
jul
gogs-ii
Hitron-Luka
sneza ch
terka
Jelence
nadalina
megica-pegica67
TetaSneki
HappyGirl
20 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Vitex agnus castus Empty Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 11/1/2008, 10:48

Vitex agnus castus iliti konopljika (divlji biber)

Vitex agnus castus Vitex_10


Evo šta sam na netu pronašla , možda bude od pomoći.

Ima ga kod nas na primorju, ja ga viđam i u Beogradu kao ukrasno drvo.
Upotrebljava se plod (koje liči i ima ukus zrna bibera) i vrhovi grančica u cvetu. Ulazi u sastav biljnih mešavina za lečenje mnogih bolesti kod žena. Na muškarce deluje kao afrodizijak!
Smatra se između ostalog da smanjuje Prolaktin.
U narodnoj medicini se koristi za lečenje rana, neurovegetativnih poremećaja, kod amenoreje, menopauze, menstrualnih grčeva, poremećaja dojenja, PMS-a.
Kod nas u SCG možete potražiti Nemački preparat Remifemin.



Nego što se tiće kapsula sa konopljikom - ima ih Encian: "PMS FREE"
PMS Free sadrži ekstrakt ploda konoljike, agnus castus koji utječe na hormonsku funkciju te se stoga najviše koristi kod menstrualnih problema.
Konopljika u periodu od 3 menstrualna ciklusa značajno reducira opće simptome PMS-a (razdražljivost, depresiju, glavobolje, oticanje i bolove u dojkama) tako što inhibira lučenje prolaktina iz hipofize.
Konopljika se koristi i kod nepravilnih menstruacija ili kod potpunog izostanka menstruacije (amenoreja) koje su uzrokovane povećanim lučenjem prolaktina. Tretman sa konopljikom u periodu od 3 mjeseca pokazao je značajno poboljšanje.
Veličina: 30 kapsula

Više podataka na
www.encian.hr/index.ph...7f845670f5

Saznala sam da na Novom beogradu u jednoj apoteci ima da se kupe kapsule cefanorm, koje sadrže vitex.

Agnus Castus – Konopljika

Opis

Agnus Castus potice iz porodice verbena, porijekolom iz Azije i Mediteranskih predjela. Preparati Agnus Castusa u Njemackoj su se koristili i bili na raspolaganju jos od 1950-tih. Brojne studije potrvrdjuju tradicionalno koristenje Agnusa pri tretmanu bolnih grudi te poremacaja ginekoloske pozadine.

Koristenje biljke

Agnus Castus se tradicionalno koristi za tretiranje menustrualnih problema (insuficijencija zutog tijela), PMS, dysmenorrhoea (bolne menstruacije), komplakacija u menopauzi te siromasne laktacije (nedostaka mlijeka).

Dijelovi biljke koji se koriste

Iskoristivi dio biljke: VOCE (plod)

Biljni prah 0.5 – 1.0g tri puta na dan.

Za mentrualne probleme preporuca se uzimanje agnusa 4 – 6 mjeseci.

Indikacije


Agnus Castus pozitivno utjece na kontrolu i proizvodnju hormona tokom posljednja dva tjedna menstrualnog ciklusa. Ovaj period ciklusa je poznat to stavarnju zutog tijela koje priprema jajasce za oplodnju te uterus za eventualnu trudnocu.

Menstrualni problemi:

Neke zene mogu imati simptome kao sto su neredovite i bolne menstruacije, obljenja grudi i bolne grudi, endometrioza, zapaljenska oboljenja karlice, nenormalna krvarenja uterus ate emocionalni bisbalans, a ovo je sve poznato pod “insuficijencijom zutog tijela” (1-3). Agnus castus normalizira nivoe progesterona koji izlucuje zuto tijelo – stoga pomaze obnovi zdrave menstrualne funkcije (4,5). Agnus castus takoder oslobada od simptoma PMS-a, ukljucujuci nabreklost grudi, grceve, glavobolje pa cak i akne (6). Pokazao se efikasnije nego li vitamin B6.

Neplodnost:

Agnus castus moze pomoci pri regulaciji nivoa prolaktina te stim pomoci pri tretmanu neplodnosti kod zena.

Nedostatak mlijeka (isuficijentna laktacija):

Istrazivanja pokazuju da agnus castus djelotvorno utjece na hormone koji kontrolisu izlucivanje mlijeka te “ispustanje” mlijeka iz tkiva grudi. (9)

Stanja koze vezana za hormone:


Agnus castus se efikasno koritio za poremecaje na kozi nastali iz hormonskih razloga, kao sto su kane te problemi na kozi vezani za menstrualni ciklus. (1-3)

Menopauza:
S obzirom da je i ovo stanje vezano za hormone, agnus castus tader moze biti izbor tokom menopause a za emotivno zdravlje, odrzavanje “zdrave” menopause (10) te prirdno kontrliranje.

Napomena: Iako su neki muskarci koristili agnus castus za balans nivoa njihovih hormona, potoji mali broj klinickih dokaza o efikasnosti agnusa na gore pomenuto.

Sigurnost i upozerenje

Poznato je da agnus castus ne uzrokoje nikakve nus pojave. Medjutim, neke osobe mogu dozivjeti alergijske reakcije, glavobolju i pojacno menstrualno krvarenje kao posljedicu treapije agnusom. Ukoliko se pojavi ovi simptomi, potrazite savjet kvalificirane osobe.

Trudnice i dojilje prije uzimanja preparata agnusa treba da se knsultiraju sa kvalificiranim zdravstvenim licem, s obzirom na stanje u kojem se nalaze.

Agnus castus se ne preporuca djeci.

Interakcije i kontra-indikacije


Agnus castus moze ponistiti ostale lijekove koje se koriste u endokrinologiji (HRT, oralne contraceptive, polne hormone).

"PMS FREE"
Konopljika, vitex, agnus castus biljka koja raste na Mediteranu i srednjoj Aziji. U medicinske svrhe koristi se plod koji utječe na hormonsku funkciju te se stoga najviše koristi kod menstrualnih problema. Dvostruko slijepa placebo kontrolirana studija provedena na 178 žena pokazala je da korištenje konopljike u periodu od 3 menstrualna ciklusa značajno reducira opće simptome PMS-a (razdražljivost, depresiju, glavobolje, oticanje i bolove u dojkama).

Mehanizam djelovanja:
Konopljika inhibira lučenje prolaktina iz hipofize. Prolaktin je hormon čije je lučenje prirodno povećano tijekom trudnoće. Neprikladno povećano lučenje prolaktina može biti značajan faktor kod bolne napetosti u dojkama, kao i kod ostalih simptoma PMS-a.
Ova biljka djeluje i na povećanje nivoa progesterona Konopljika sadrži iridoglikozide: agnusid, aucubin, eurostosid, flavone: casticin, isovitexin, orientin. Konopljika povećava produkciju LH i blago inhibira otpuštanje FSH, što rezultira promjenom omjera estrogen/progesteron u korist progesterona. Prema tome ovo povećanje razine progesterona je indirektno i različito je od djelovanja ostalih fitoestrogena (Black cohosh) koji se direktno vežu na estrogenske receptore.

Konopljika se koristi i kod nepravilnih menstruacija ili kod potpunog izostanka menstruacije (amenoreja) koje su uzrokovane povećanim lučenjem prolaktina. Tretman sa konopljikom u periodu od 3 mjeseca pokazao je značajno poboljšanje.
Isto tako zamijećen je pozitivan učinak kod polimenoreje (učestale menstruacije) i hipermenoreje (preobilna), gdje su se normalni ciklusi uspostavili kod pola ispitanica nakon 4-8 tjedana.

Upozorenje:

PMS Free nije za trudnice i dojilje. Ne savjetuje se uzimanje uz hormonsku terapiju ili sa oralnim kontracepcijskim sredstvima.

Evo nešto iz knjige travara Ivana Lesingera, nešto o Vitex agnus-cactus L. tj.konopljika.
Druga imena: Fratrov papar, monarhov papar.

Stanište: raste uz morsku obalu, kao grm ili drvo, te kao ukrasno drvo u parkovima.

Vrijeme cvatnje: Lipanj-srpanj.

Branje i prerada: Sabiru se listovi i sjeme i suše na toplom i zračnom mjestu. Sjeme se prerađuje u tinkturu ili melje u prah.

Ljekovito djelovanje: (citirat ću samo ono što je nama ovdje interesantno)
-plodovi konopljike namijenjeni su u prvom redu liječenju hormonalne neravnoteže u žena i to naročito u vrijeme klimakterija jer uravnotežuje hormone estrogena i progesterona-djeluje na pituitarnu žlijezdu-epifizu, na ženski reproduktivni-spolni sustav, te na razne poremećaje mjesečnog ciklusa;djeluje na hipotalamus, epifizu, jajnike, pomaže kod predmenstrualnog sindroma, i kod amenoreje (amenoreju prati povećani hormon-prolaktin u krvi);
-pojačava lučenje mlijeka u dojilja;
-djeluje i kao afrodizijak i kao anafrodizijak, što na prvi pogled stvara zabunu, ali je objašnjenje vrlo jednostavno:konopljika ima svojstvo davanja određene ravnoteže tijelu u oba slučaja: smanjuje želju kod muškaraca, a pojačava libido ili želju kod žena;
-za izazivanje ili regulaciju mjesečnice;
-smiruje menstrualne grčeve.

Sjeme i plod konopljike odličan su lijek za ženske bolesti i smetnje.

Homeopatija
: Homeopatski lijek Vitex agnus rabi se u obliku matične tinkture za liječenje hormonalnih poremećaja u žena.

Priprema tinkture:
-200 grama plodova
-litra 70-postotnog alkohola
Zdrobljene plodove močiti 30 dana u alkoholu i procijediti.
Uporaba: Uzimati tri-četiri puta na dan po 10 kapi, sa malo vode ili čaja.


Poslednji izmenio HappyGirl dana 23/11/2009, 21:50, izmenjeno ukupno 1 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od TetaSneki 11/1/2008, 11:34

Vrlo zanimljivo. Heppy super si to našla. Vidim da se spominje i FSH, tj. da ga blago smanjuje. Jedino se pitam, kako neke biljke utiču na smirivanje simptoma menopauze i ujedno mogu da utiču i na plodnost. Nekako mi se to ne slaže, malo me zbunjuje.
Po svemu što reguliše (insufijencija žutog tela) i na osnovu Jecine preporuke, ja bih to probala, jedino me malo zbunjuje uticaj na menopauzu. Ako to bolje kapirate od mene, malo mi pojasnite, molim vas. Vitex agnus castus Sign0100Vitex agnus castus Sign0092
TetaSneki
TetaSneki

Broj poruka : 1357
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od megica-pegica67 11/1/2008, 12:40

b Pa Happy ti si pravo čudo, opet si me slatko nasmejala, hvala za 10, eto dobra sam ti ja učenica d .

Hvala ti i na informaciji o agnus castus, šta da ti kažem, genije si, genije, genije. Prostudiraću sve ovo kada dodjem kući, posle posla, pa se pišemo. Mogla bi neki recept da vam pošaljem, kuvanje, i to me zanima. kuvar1
megica-pegica67
megica-pegica67

Broj poruka : 1686
Godina : 56
Location : Beograd
Datum upisa : 06.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 11/1/2008, 14:07

TetaSneki ::Vrlo zanimljivo. Heppy super si to našla. Vidim da se spominje i FSH, tj. da ga blago smanjuje. Jedino se pitam, kako neke biljke utiču na smirivanje simptoma menopauze i ujedno mogu da utiču i na plodnost. Nekako mi se to ne slaže, malo me zbunjuje.
Po svemu što reguliše (insufijencija žutog tela) i na osnovu Jecine preporuke, ja bih to probala, jedino me malo zbunjuje uticaj na menopauzu. Ako to bolje kapirate od mene, malo mi pojasnite, molim vas. Vitex agnus castus Sign0100Vitex agnus castus Sign0092

Sneki pojma nemam ali meni nekako logično da ako deluje na smirivanje simptoma menopauze da je logično da utiče na plodnost. Jer ako na bilo koji način odgađa menopauzu i simptome onda bi trebalo da utiče na plodnost. Ali možda ja stvarno to loše kapiram... Embarassed
Pročitala sam na netu da je nekim ženama pomogo ACV da dobiju menstruaciju koju nisu dobijali mesecima...

U svakom slučaju treba se dobro raspitati ima na netu pregrŠT članaka, ali na engleskom jeziku. Ko razume jezik bilo bi super da pročita jer mislim da će mu sve biti jasnije. Nažalost ja nemam trenutno vremena za to. U svakom slučaju mislim da treba pitati dr za mišljenje jer je poznato da neki vitaminski i biljni prepatati nisu idealni u kombinaciji sa nekim lekovima jer mogu da umanje efekat leka.

Evo recimo šta sam našla:
Preparati u čijem se sastavu nalazi konopljika (vitex agnus-castus), inače biljka koja ublažava simptome predmenstrualnog sindroma, smanjuju dejstvo kontraceptivnih pilula (ups!).

Ovde sam postavila ceo članak https://kutak.forumotion.com/priroda-i-zdravlje-f22/recite-lekaru-za-dodatke-ishrani-t181.htm#1134
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 11/1/2008, 14:10

megi67 ::b Mogla bi neki recept da vam pošaljem, kuvanje, i to me zanima. kuvar1

Mogla bi curo yes Ovde ima mnogo dobrih kuFarica , ali ja nisam jedna od njih Embarassed Ali nemoj dase sekiraš i pored toga mm i ja smo uvek siti. E bravo za mene as Onda te čekamo dole u kuhinji Very Happy
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od megica-pegica67 13/1/2008, 20:41

vv radost HappyGirl super ti je ova maca-macika. Kasni mi jedan dan eh kad bi bilo nešto,imam i temperaturu onu najgoru dosadnu 37.2, Embarassed Embarassed Embarassed a ništa me ne boli ko zna šta mi se dešava. Razmišljala sam koji recept da Vam napišem i setila sam se, napisaću Vam za male pice nevidjene su i munjevito nestanu. Pozdravljam te i šaljem ti poljubac ljubav ljubav
megica-pegica67
megica-pegica67

Broj poruka : 1686
Godina : 56
Location : Beograd
Datum upisa : 06.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od nadalina 14/1/2008, 12:51

Megi hajde obraduj nas... molitva
nadalina
nadalina

Broj poruka : 816
Location : Beograd
Datum upisa : 19.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od megica-pegica67 14/1/2008, 14:51

Nadalina hvala ti osmeh srce , evo drugi dan mi kasni, eh kako bi bilo lepo da vas sve obradujem, a i sebe najviše, roda kada bi ova slatka roda sletela na terasu kod mene, ako ne sada onda za koji mesec, pa da je pošaljemo dalje. Voli vas Megi, lepo mi je sa vama. usne usne usne usne usne
megica-pegica67
megica-pegica67

Broj poruka : 1686
Godina : 56
Location : Beograd
Datum upisa : 06.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 14/1/2008, 15:36

Megi pa bre mi ovde imamo navijački odred kutka. yes

ŽENE, MEGI KASNI DVA DANA.

Ajmo na januarske korake da udarimo po navijanju wavecrowd igracice
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od nadalina 14/1/2008, 16:48

Megi, neka roda mora da bude predvodnica ostalih koje dolaze malo kasnije!
Ova je tvoja, navijam za to!!!
nadalina
nadalina

Broj poruka : 816
Location : Beograd
Datum upisa : 19.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 29/1/2008, 20:37

Evo pronašla sam i ovo na sc.
dakini piše:

U Novom Sadu se može naći pod nazivom CEFANORM za Srbiju je uvoznik MEDICO PHARM SERVICE Ruzveltova 41-45 Beograd tako piše na kutiji.
Evo šta piše na bocici : 400 mg vutex agnus cactus,

Uzimati 2-3 puta dnevno po jednu kapsulu sa vodom u vrijeme obroka 8-12 sedmica, nakon toga 1 kapsula dnevno. Najbolje rezultate postize ako se koristi na dugorocno bazi najmanje 12-18 mjeseci).

Kod mene je problem sto mi se ciklus nakon IVF-a poremetio, pocela sam sa prije 30 dana u toku veoma obilnog ciklusa koji sam dobila nakon 10 dana kasnjenja. Nakon 28 dana sam dobila menzes bez bola ( koji inače imam ), bez problema sa nakupljanjem tecnosti u grudiima i svih onih PMS simptoma koje redovno imam.

Vitex je kažu veoma koristan i kod običnoh PMS simptoma, a naročito utice na hormone drugog dijela ciklusa i na stvaranje progesterona...

Moja prijateljica koja je imala potpuno neregularne cikluse godinama već nakon dva mjeseca uzimanja Vitexa pocela je dobijati redovno.

Citala sam na mnogo foruma iskustva sa njim, gdje su jako pozitivna iskustva naročito sa policisticnim jajnicima. Do spontanih trudnoća i ovulacija je doslo nakon par mjeseci uzimanja vitexa.Takođe iskustva koja navode su i da im se ciklus stabilizovao na 27-28 dana...a znate kako je kod policisticnih jajnika...

Dakle, Vitex ili kako se već kod nas prodaje ( stoji u textu koji sam vam kopirala ) treba uzimati duže vrijeme, prva 3 mjeseca jača doza, a nakon toga po jedna kapsula.

Kada se ostvari trudnoća on se ne uzima, takođe ga nije preporucljivo uzimati ako ste pod hormonskom terapijom, recimo smanjuje dejstvo kontraceptiva.

Konopljika ( vitex agnus kaktus ) je koristen još u staroj Grckoj, za uspostavljanje hormonalnog balansa kod žena.

Nedavna istrazivanja dokazala su da Vitex u lijecenju neplodnosi pokazuje značajne rexzultate : utice na hormonalni disbalans, neregularnu ovulaciju,anovulaciju,amenoreju, obilna krvarenja u toku menzesa.

Evo par prevoda sa jednog sajta :
1.Regulise hipofiznu funkicju, balansira FSH i LH i treba da se uzima 12-18 mjeseci.
2.Spusta nivo prolaktina
3.Za POCS se savjetuje uzimanje najmnaje 3 mjeseca a poželjno je 18 mjeseci
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od TetaSneki 30/1/2008, 11:44

Jeco kako se zove preparat koji si ti koristila, a sadrži vitex agnus cactus, i odakle si ga nabavila. Muž mi danas ide u Švajcarsku pa sam mislila da mu kakžem da mi kupi, i znaš li kolika je otprilike cena.
TetaSneki
TetaSneki

Broj poruka : 1357
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od Jelence 30/1/2008, 14:25

To su kapsule agnus castus STADA tako pise na kutiji,a nabavljen je u Nemackoj.Ima 100 tableta u bocici.
Mislim da je platio negde oko 20 evra,ali nisam skroz sigurna za cenu.
Ljubac za tebe usne
Jelence
Jelence

Broj poruka : 3155
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 30/1/2008, 20:15

Sneki napiši mu vitex agnus castus i neka tamo da u apoteci, znaće oni. Nego molim te obrati pažnju kako pišeš jer obično napišu caCtus a treba caStus. Čisto da ne bi tražio pogrešno. usne
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od TetaSneki 30/1/2008, 20:17

Vitex agnus castus HVitex agnus castus VVitex agnus castus AVitex agnus castus LVitex agnus castus A
TetaSneki
TetaSneki

Broj poruka : 1357
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od terka 31/1/2008, 11:09

A je l moze vitex da se pije onako "bezbrizno",mislim da l` moze da napravi neki dar-mar s hormonima?Ja dobijam na 28-30 dana,htela bih da pijem,vec ga kupila kao PMS Care,samo se pitam da mi nesto tu ne poremeti.A i od kog dana ciklusa da krenem?
Ma ja kako sam krenula ima da se predoziram:pijem nocurak(pocela od ovog meseca,prvih 15 dana ciklusa,pa ce da vidimo) ,prenatal(povremeno ) ,pa ono s medom,pa cajevi...Ma cu da puknem
od tolike energije Very Happy !
terka
terka

Broj poruka : 271
Datum upisa : 06.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 1/2/2008, 15:26

Vitex agnus castus
Drugi nazivi: Konopljika - Rakita - Divlji biber... Latinski naziv: Vitex agnus castus ...Eng - Chasteberry


Vitex agnus castus Vitex
Prirodno stanište ove biljke je južna Evropa i Mediteran, ali se uzgaja kao ukrasna biljka u celom svetu. Agnus Castus potice iz porodice verbena, poreklom iz Azije i Mediteranskih predela. Sadrži iridoglikozide: agnusid, aucubin, eurostosid, flavone: casticin, isovitexin, orientin, etericno ulje s cineolom i pinenom. Ova biljka deluje na nivo progesterona i snizava nivo prolaktina.
Primenjuje se u perimenopauzi za zaustavljanje krvarenja ili kod nepravilnih mesecnica.
Dnevna doza je 3 x dnevno 40 mg. Rezultati su vidljivi nakon upotrebe kroz nekoliko ciklusa.
U medicinske svrhe koristi se plod koji utice na hormonsku funkciju žena te se stoga najviše koristi kod menstrualnih problema. Agnus Castus pozitivno utice na kontrolu i proizvodnju hormona tokom posljednje dve nedelje menstrualnog ciklusa. Ovaj period ciklusa je poznat po stvaranju zutog tela koje priprema jajasce za oplodnju te uterus za eventualnu trudnocu.
Menstrualni problemi:
Neke zene mogu imati simptome kao sto su neredovite i bolne menstruacije, oboljenja grudi i bolne grudi, endometrioza, zapaljenska oboljenja karlice, nenormalna krvarenja uterus ate emocionalni disbalans. Agnus castus normalizuje nivoe progesterona koji izlucuje zuto telo – stoga pomaze obnovi zdrave menstrualne funkcije Agnus castus takodje oslobadja od simptoma PMS-a, ukljucujuci nabreklost grudi, grceve, glavobolje pa cak i akne Pokazao se efikasnije nego vitamin B6.
Vitex agnus castus Vitex2
Neplodnost:
Agnus castus moze pomoci pri regulaciji nivoa prolaktina te stim pomoci pri tretmanu neplodnosti kod zena.
Nedostatak mleka (isuficijentna laktacija): Istrazivanja pokazuju da agnus castus delotvorno utice na hormone koji kontrolisu izlucivanje mleka te “ispustanje” mleka iz tkiva grudi.

Menopauza:
S obzirom da je i ovo stanje vezano za hormone, agnus castus tadje moze biti izbor tokom menopause a za emotivno zdravlje, odrzavanje “zdrave” menopause

Sigurnost i upozerenje
Poznato je da agnus castus ne uzrokuje nikakve nus pojave. Medjutim, neke osobe mogu doziveti alergijske reakcije, glavobolju i pojacno menstrualno krvarenje kao posledicu terapije agnusom. Ukoliko se pojavi ovi simptomi, potrazite savet kvalifikovane osobe.Trudnice i dojilje pre uzimanja preparata agnusa treba da se konsultuju sa kvalifikovanim zdravstvenim licem, s obzirom na stanje u kojem se nalaze.
Agnus castus se ne preporucuje deci.
-redukuje opste simptome PMS-a (razdražljivost, depresiju, glavobolje, oticanje i bolove u dojkama).
- smanjuje lucenje prolaktina
- povecava nivo progesterona
- regulise menstrualni ciklus
- pospešuje ovulaciju
- pospešuje plodnost
- smanjuje pojavu akni u PMS-u

Upozorenje:
nijeza trudnice i dojilje. Ne savetuje se uzimanje uz hormonsku terapiju ili sa oralnim kontracepcijskim sredstvima.


Poslednji izmenio dana 1/2/2008, 22:48, izmenjeno ukupno 1 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od Jelence 1/2/2008, 17:42

terka ::A je l moze vitex da se pije onako "bezbrizno",mislim da l` moze da napravi neki dar-mar s hormonima?

Draga ja bih ga recimo pila,ali uz njega ne bih uzimala nista drugo,samo njega recimo 3 meseca,mislim da ne moze da skodi,ali to je samo moje ne strucno misljenje.
Ali treba voditi racuna da li su prohodni jajovodi jer on dosta dobro utice na plodnost,pa se moze desiti da zatrudnis(daj Boze)ali da ne bude ne daj Boze vanmatericna ako nisu prohodni jajovodi.
A za neki drugi problem mislim da moze da bude samo dobro,ali ponavljam svako treba da odluci za sebe.
Caos
Jelence
Jelence

Broj poruka : 3155
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od TetaSneki 3/2/2008, 09:19

Kupio mi mužić pužić Castus agnus vitex (kako ga izgovaram aaaa Wink , a da čujete njega kaktus agnostika... Rolling Eyes ). Ovaj moj se zove PreMens i koštao je 54 švajcarca, negde oko 30-40 eura. Ima 90 tableta. Piše na Nemačkom i Italijanskom, a ta dva jezika ništa ne razumem. Samo engleski. Ali vidi se da piše da ima 20mg ekstrakta kastusa i da utiče na pozitivno raspoloženje, napetost u abdomenu, psihološke tegobe itd (izgleda da su svi jezici slični). Ako neka od vas zna nemački ili italijanski kažite mi pa da skeniram listić, da vidimo čemu još koristi.
Heppy je napisala da treba da se pije 3x40mg dnevno. Meni to zvuči mnogo. Jeco koliko mg su tvoje bile ako se sećaš i koliko dnevno si ih pila. Ja ću sačekati neki dan, da dobijem, pa ću početi da ih pijem. Stvarno mislim da će mi koristiti, prvo što se plašim endometrioze, drugo kako sam čitala, utiče na drugu polovinu ciklusa i na formiranje žutog tela, a čini mi se da tu negde leži moj problem.
Eh šta sve nismo strpale u sebe Rolling Eyes . Kako je neko rekao i žabu bi pojela samo da ostanem trudna.
usne
TetaSneki
TetaSneki

Broj poruka : 1357
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od Jelence 3/2/2008, 11:22

Jao moras mi oprostiti ali ja se stvarno ne secam,znam da mi je dever prevodio ali on je odrastao i ziveo u Nemackoj,pa mi je citao uputstvo,a za detalje stvarno se ne secam.
Jelence
Jelence

Broj poruka : 3155
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od TetaSneki 4/2/2008, 12:08

Jesi li pila jednu dnevno ili više?
TetaSneki
TetaSneki

Broj poruka : 1357
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 4/2/2008, 12:12

Ej Sneki skeniraj mi to na Nemačkom i pošalji jer u sredu ću videti koleginicu nemicu pa možda pomogne usne Na pm ti šaljem mail Very Happy
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od sneza ch 4/2/2008, 12:53

Pa dobro zene,zar vi ne znate da ja spreham nemacki bolje nego srpski? f ...dobro sad,nije bas tako,ali pobogu,ja na poslu pricam nemacki!skeniraj ta listic i turaj ga na forum...inace,i ja se ovih dana razmisljam da pocnem nesto da pijem,ne fali mi nista,mada,zasto ne uzimati nesto da poboljsam ovulaciju?sta mislite da pocnem i ja sa ovim kaktusom Laughing sneki,vidim da si ga nabavila u Svajcarskoj,napisi mi sta tacno pise na kutiji,da i ja kupim
sneza ch
sneza ch

Broj poruka : 136
Godina : 50
Location : Zürich
Datum upisa : 12.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od sneza ch 4/2/2008, 13:19

sad ovo nadjoh...

Osnovno preduslov da zena moze da rodi su pretpostavke da su oba partnera zdrava i da nema smetnji ni kod muskarca ni kod zene. Ukoliko i postoje smetnje u vidu manjeg broja pokretnih spermatozoida kod muskarca (75%)
sledeca kura ce sigurno pomoci. Ova kura se koristi i kod potpuno zdravih zena za poboljsanje ovulacije, reproduktivnog sistema..

Saslav Caja::




  • 240 g hajducke trave - kunice (što više cvetova)
  • 60 g cvetova zove
  • 30 g listova maline
  • 30 g listova i cvetova kantariona
  • 30 g listova pitome nane
  • 20 g listova i cvetova divlje nane

  • 20 g stabljike lazarkinje

  • 20 g stabljike majcine dušice
  • 20 g idjirota



Pripremanje i primena caja:
Trave jako usitniti i smešati. U 1 litru prokljucale vode staviti 10 g mešavine i kuvati poklopljeno 1 minut. Hladan caj procediti u tamnu bocu i jako zacepljeno držati na tamnom mestu. Piti 3 puta dnevno po 1 dcl pre i posle jela. Posle napitaka pre jela, uzeti srednju kasiku rafiniranog maslinovog ulja, a nakon napitaka posle jela srednju kasiku meda. Nastojati da med bude jednolican, tj. od zalfije, bagrema, kestena i sl. Mešani med nije preporucljiv.
Umesto vode piti lagani caj od mešavine jednakih kolicina maticnjaka i listova i cvetova hajducke trave (kunice). Dnevno popiti najmanje 1/2 litre. Umotati u toplo krsta, slabine i ispod trbuha.
sneza ch
sneza ch

Broj poruka : 136
Godina : 50
Location : Zürich
Datum upisa : 12.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od HappyGirl 4/2/2008, 13:47

Jao ja se sad setih da mi kum i kuma žive u Italiji tako da nam ni to više nije problem. Jao snezo a mi stvarno zaboravile da si ti naša supermenka, e sram nas bilo Embarassed Bravo za Snežu Supermenku! :cheers: usne

Snezoch malo sam povećala tvoj post jer je bio užasno sitan i teko ga je bilo čitati.Nadam se da je to ok a ako nije vratiću na staro. Aj trudna bila Very Happy
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Vitex agnus castus Empty Re: Vitex agnus castus

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu