KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta bi volele da se promeni u pravilniku grada Užica za vto?

+5
jelena.kuburic
alisa
BiKsi :)
mimi85
HappyGirl
9 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Šta bi volele da se promeni u pravilniku grada Užica za vto? - Page 2 Empty Re: Šta bi volele da se promeni u pravilniku grada Užica za vto?

Počalji od Sirijus 23/11/2016, 11:42

Što se tiče donacija može samo da ne uslovljavaju da se pare koje se daju za VTO potroše u zemlji. Tako da oni kojima je potrebna mogu da odu na neku kliniku u inostranstvu. Msm da Čačak ima to, nije uslovljeno da je domaća klinika.
Sirijus
Sirijus

Broj poruka : 1889
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 13.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Šta bi volele da se promeni u pravilniku grada Užica za vto? - Page 2 Empty Re: Šta bi volele da se promeni u pravilniku grada Užica za vto?

Počalji od Jerapetra 23/11/2016, 12:12

BiKsi :) ::

Objasnila sam mu sta je to vto, sta donacija, sta stimulacija,koliko kosta postupak, koliko hormoni, ko su parovi koji nemaju pravo preko fonda i slicno, i to objasnila onim jasnim narodskim jezikom. Rekla mu za probleme izmedju primarne i sekundarne zdravstvene zastite, ispricala koliko se ceka na zakazivanje, kad se i dodje na red, da cesto nema reagenasa u laboratoriji, da je sterilitet preskup, da su analize skupe, rekla sam da su pregledi i konsultacije kod specijalista bezobrazno skupi.

Onda sam rekla a sta je sa parovima koji nemaju pravo preko fonda, na sta me on upitao pa je li fond ima neke posebne uslove. Objasnila sam, da zene preko 40 godina nemaju pravo, da nemaju ni zene sa smanjenom  rezervom jajnih celija, ni muskarci sa azoospermijom, kao i parovi koji moraju na  donaciju. Istakla da bi ti parovi morali biti prioritet takodje. Jer, neko ima pravo na tri postupka preko fonda, a neko nijedan, i onda ga iskljucite i preko grada, i taj neko je ugasio ako nema para.  U tabeli kad rangiraju stoji: Iskoristili program preko RFZO -  Rekla sam da to moraju da predefinisu, u smislu, da stoji prvo pitanje, imaju li parovi pravo preko RFZO,a onda sledece, ako je odgovor potvrdan,da se napise da li je par iskoristio sve postupke ili ne. Jer po tome, ispade da taj par nije iskoristio sredstva, a ustvari nema ni pravo na sredstva od fonda.

Trazila sam novu tribinu u gradskoj kuci, slozili smo se da bi bilo dobro da dodju i ginekolozi iz primarne zdravstvene zastite,kao i neko sa strane, kao i nasi ginekolozi iz bolnice,pa ih suceliti, iako se stalno svadjaju i  gloze i koplja lome na pacijentima, al da konacno cujemo vise misljenja istovremeno.

Rekla sam i da je vto unosan biznis, pitao me je je li sve to mora toliko da kosta. Rekla sam za preglede da ne moraju, posebno one koje su preko 100 evra, al da im se moze i da zaradjuju na tudjoj muci. Rekla sam da su lekovi preskupi za stimulaciju, i da je to jos jedna stavka od koje zavisi konacna cifra kostanja jednog postupka. Upoznala ga  da imamo zakon o donaciji, ali da nemamo podzakonska akta, niti banku  sperme.


Izvinjavam se na dugačkom citiranju, ali morala sam jer, Biksi, pogodila si suštinu koju ja nisam čula da je neko do sada izneo i na TV-u, dakle širim narodnim masama, a smatram da je suštinski važno da se to uradi, i to ovako jasno i bez uvijanja. Razumem u potpunosti da je to teško učiniti u 5 minuta gostovanja i nije mi cilj da kritikujem, već da još jednom skrenem pažnju na najbitnije. Mala Pariz je to učinila u svojoj knjizi, i sada ti u razgovoru sa načelnikom i alal vam vera na tome.

Slažem se da akcenat najpre treba da bude na svima onima koji iz bilo kog razloga nemaju pravo na postupak preko Fonda. Nema dana da ne zahvalim Bogu što smo imali pravo na postupke o trošku Fonda jer ne znam kako bismo finansirali svoje višegodišnje lečenje potpuno sami. Ovi ljudi moraju da uđu u sistem iako se završnica njihovog lečenja tj. sam postupak neće desiti u Srbiji. Što reče Mimi85, parovi će svakako ipak relativno lako sami finansirati put i smeštaj, ako im je plaćen postupak i ako su uradili sve potrebne analize o trošku Fonda, na šta imaju pravo kao lica koja uredno plaćaju zdravstveno osiguranje. I pod hitno da se reguliše to oko bolovanja za žene koje idu na lečenje u inostranstvo. Mimi85, užasno sam se smorila sad kad sam to pročitala, to za tvoje cimanje oko bolovanja, pojma nisma imala da dotle ide bezočnost i diskriminacija naše države, zaista sam bez komentara.

Jerapetra

Broj poruka : 1311
Godina : 40
Datum upisa : 20.03.2015

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu