KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

+136
alisa
kobac robac
Vesna V
Strumfeta78
alex11
Amna84
makisa12345
Tangerine
Vuchica
Ancica 87
Ica1171
Mika
lela1984
PalcicaBg
Jelica74
fight&faith
SladZana
jovanka.draskic
najdi10
SoJa
bezdan
luckystar74
hocukusurnecuzvaku
leptirko82
riki
lelas
malamara
bulevar79
SandraNS
annci
karakaca
Erata
hany
neca73
missile
svetlana-ceca
agata
Veca77
Freya77
lenic
OKacica
tetreb
sareni leptir
daxi011
Ema78
M.
Kalina V.
cekalica
anak
makica1984
rada78
Annie
Lutonjica
7-patuljaka
Dorotea
tanjica
saška
Sunflower
Niny
SSanja
Shizika
lolipop
cvetic-79
tereza
JocY
laKole
Cupava
suncicas
nebuloza
LaFolie
buby
bak
KoMetaK
MAAKKI
Kamilica
ananana
Republica
zorana-zokica
noja
cicsa80
jaca*caca
Mali Princ
Marija86
cerise
maza1972
heart84
ciklama
zova
dragana76ns
nolinica
duskans
sandrcak
dragmilk
cici
vašar
bubamara83
kristina33
Mimicica
dacca
viktorija
elijana70
djole42
julija
Afrodita
lena
Gaga24
Bitter Sweet
bebko
kikiriki
racili
Daca
dr mali pariz
jovana 77
strelac
gea
septembar
Struzzo
Zoka83
nena beba
naca
bebana
Orline
Mirjana
kasia
nabla
bisera
maki 123
Hitron-Luka
maus
jul
TetaSneki
nadalina
Jelence
tina73
terka
HappyGirl
140 posters

Strana 1 od 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Sledeći

Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl 29/1/2008, 00:01

FOLIKULSTIMULIRAJUCI HORMON (FSH)

Podstiče nastajanje i sazrevanje folikula u ovarijumu žena, a ubrzava i lučenje
estrogenih hormona. Kod muškaraca FSH hormon stimuliše razvoj i funkciju semenih kanalića, rast testisa, a ima i značajnu ulogu a raznim segmentima spermatogeneze.

LUTEINIZIRAJUCI HORMON (LH)

Kod žena ovaj hormon stimuliše sazrevanje folikula, ovulaciju i razvoj
žutog tela (corpus luteum), a stimuliše i sekreciju estrogena i progesterona. Kod muškaraca LH hormon stimuliše sintezu testosterona u intersticijumskim ćelijama testisa (Leydigove ćelije). LH hormon se veže na specifične receptore locirane u membranama intersticijumskih i luteinskih ćelija.


Za razliku od prirodnog menstrualnog ciklusa gde se do stadijuma zrelog folikula, koji u sebi sadrži jajnu ćeliju sposobnu da bude oplođena, razvije jedan retko dva folikula, u postupku koji nazivamo kontrolisana ovarijalna hiperstimulacija, broj jajnih folikula koji u sebi sadrže zrelu jajnu ćeliju sposobnu da bude oplođena raste na 5, 10 pa i više od 15, u zavisnosti od primenjene šeme indukcije ovulacije i reakcije jajnika na primenjenu terapiju. Kontrolisana ovarijalna hiperstimulacija podrazumeva davanje lekova koji u sebi sadrže prirodne ili sintetske hormone koji su presudni u podsticaju rasta jajnih folikula u kojima se nalaze jajne ćelije.


FSH (folikulostimulirajući hormon), LH (luteinizirajući hormon)

Najznčajniji hormon u podsticaju rasta folikula je FSH (folikulostimulirajući hormon) koji inače stvara hipofiza, endokrina žlezda smeštena na bazi mozga. Pored FSH u taj proces je uključen i drugi hormon koji stvara hipofiza LH (luteinizirajuai hormon). Postoje različite šeme indukcije ovulacije međutim pristup indukciji je krajnje individualan i prilagođen pacijentkinji u cilju postizanja što boljeg odgovora jajnika.

Danas se u indukciji ovulacije koriste hipofizarni hormoni (FSH i LH).
Lekovi ovog sastava su poznati pod različitim fabričkim imenima, kao što su: Humegon, Pergonal, Metrodin, Metrodin HP, Menogen itd. U poslednjim godinama kao lek izbora preovladali su hormoni sintetskog porekla kao što su Puregon i Gonal-F koji imaju osobine čistog FSH hormona najznačeajnijeg hormona u prvoj fazi podsticaja folikularnog rasta.

Da bi se u toku indukcije ovulacije izbegla nekontrolisana prevremena ovulacija, pri kojoj se gubi jajna ćelija u prostranstvu trbušne duplje, a čitav započeti proces lečenja prekida, sredinom osamdesetih godina u indukciju ovulacije uveden je i lek koji privremeno blokira funkciju hipofize sprečavajući nekontrolisani porast nivoa hormona neophodan da bi proces ovulacije započeo. Izvorno ime toga preparata jeLHLHRh-agonist poznat pod razlieitim fabriekim imenima kao: Suprefakt, Zoladex,Decapeptil itd. Poslednji preparat koji je bitan u procesu indukcije ovulacije je hcG (horionskigonadotropin) koji se daje u cilju izazivanja kontrolisane, planirane, ovulacije u vreme kada se proceni, na osnovu parametara o praćenju rasta i sazrevanja jajnog folikula, da je jajna ćelija zrela i sposobna da bude oplođena.


Poslednji izmenio HappyGirl dana 28/6/2009, 17:36, izmenjeno ukupno 1 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od terka 1/2/2008, 16:43

U kom bi odnosu trebala da budu ova 2 hormona?Nadalina mi je objasnila da mi je dobar FSH ali za LH mi bas nije jasno.Nikad nisam bila strucnjak za ove "finese",uvek sam vise paznje poklanjala "mehanickim kvarovima" a red bi bio da malo paznju i na ovo obratim.

Evo na primer,pre god. dana radjeno:FSH=2.51,LH=3.84,Estradiol=156,progesteron= 0.92,prolaktin=9.6,testosteron=3.1.
Sve je u ref. vrednostima ali ne znam da li je odnos dobar.Mozda neko zna.
terka
terka

Broj poruka : 271
Datum upisa : 06.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl 1/2/2008, 17:05

Terka koliko se ja razumem odnos FSH I LH ti je odličan , ne bi trebao da bude veći od 3. Ako je LH veči od Fsh obično je problem PCOS.
Ovo sam našla pa jedan deo da prenesem ovde možda ti pomogne Very Happy a ceo tekst je ovde https://kutak.forumotion.com/zenski-sterilitet-f4/pcos-sindrom-policistienih-jajnika-t167.htm

Napomena: vrijednosti zavise o laboratoriju, iako je dolje navedena lista općenita, treba se ipak posavjetovati sa liječnikom u pojašnjenju rezultata zbog standarda pojedinih laboratorija.

Nivo Hormona
Hormone za testiranjeVrijeme za TestNormalne vrijednostiŠto vrijednosti znače
Folikulopoticajni hormon (FSH) Dan 33-20 mIU/mlFSH se često koristi kao mjera jajnih rezervi. Oćenito, ispod 6 je
odlično, 6-9 je dobro, 9-10 osrednje, 10-13 rezerve koje se smanjuju,
13+ veoma teško poticajne. U testiranju PCOS LH:FSH omjer može se
koristiti za postavljanje dijagnoze. Omjer je obično blizu 1:1, ali ako
je LH viši, to jedan od mogućih znakova PCOS.
Estradiol (E2)Dan 325-75 pg/mlRazina na donjoj granici bolja je za stimulaciju. Abnormalno visoka
razina 3. dan upućuje na postojanje funkcionalne ciste ili smanjivanje
jajnih rezervi.
Estradiol (E2)hCG
dan
200 + pg/ml Razina treba biti između 200-600 po zrelom (18 mm) folikulu. Ova razina je katkada niža u pretilih žena.
Lutenizirajući hormon (LH)Dan 3< 7 mIU/mlNormalna razina LH slična je onome FSH. LH viši od FSH je jedan od znakova PCOS.
Lutenizirajući hormon (LH)hCG dan> 20 mIU/ml.
ProlaktinDan 3< 24 ng/mlPovećana razina prolaktina može poremetiti ovulaciju. Također može
upućivati na potrebito daljnje testiranje (MRI) za provjeru na tumor
hipofize. Neke žene sa PCOS također imaju hiperprolaktinemiju.
Progesteron (P4)Dan 3< 1.5 ng/ml.
Progesteron (P4)7 dana poslije ovulacije (dan 21)> 15 ng/mlProgesteron test se izvodi za potvrđivanje ovulacije. Kada folikul
oslobodi jajašce, postaje tzv. žuto tijelo (corpus luteum) i proizvodi
progesteron. Razina iznad 5 upućuje na neki oblik ovulacije, ali većina
liječnika očekuje razinu od 10 u prirodnom, i 15 u ciklusu sa
lijekovima. Neki tvrde da je test točniji ako se izvodi ujutro nakon
posta.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od tina73 13/2/2008, 21:26

Kako vam se čine moji rezultati:
Estradiol 54,76
FSH 11,31
LH 8,91
Progesteron 0,374
Prolaktin 250,7
Testosteron 0,499
TSH 7,50
T3 1,72
T4 116

Navodno, sve osim TSH je u granicama normale, ali mi se iz prethodne tabele čini da je FSH povišen. Hormone sam radila drugog dana ciklusa (treći je bio nedelja). Da li povišen FSH znači da ne mogu da zatrudnim dok ga ne smanjim i kako utiče TSH na isti problem. Molim vas ako neko zna da mi odgovori.

tina73

Broj poruka : 9
Datum upisa : 13.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od Jelence 13/2/2008, 22:22

Tina dobro dosla pre svega,a sto se tice hormona TSH mislim ,ali to je moje ne strucno misljenje, da je povisena vrednost.E sad to moze biti trenutno,drugo ne znam da li je to vrednost koja je validna iz samo jednog vadjenja krvi,mozda da proveris jos neki put i pored njega uradis fT4 pa ces znati nesto vise,jer tako je meni rekao endokrinolog,i da odes na pregled stitne zlezde i zaokruzis stvar.Ne moze se na osnovu toga reci da ne mozes da zatrudnis.A sto se tice FSH i on je povisen,ali takodje neki doktori rade VTO sa takvim vrednostima,a predhodno dajuci par meseci kontracepciju.
Molim te sve ovo je iz nekih tudjih i sopstvenog iskustva ali svaki organizam je prica za sebe i ovo uopste ne mora vaziti za tebe.Moj savet konsultovati endokrinologa i ginekologa zaVTO.
Svako dobro i srecno draga Tina u borbi za potomstvo
Jelence
Jelence

Broj poruka : 3155
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od tina73 13/2/2008, 22:46

Jelence, hvala ti na ovako brzom odgovoru. Zakazala sam pregled kod endokrinologa, ali volim malo da pogledam po internetu, npr. doktorka mi uopšte nije rekla da mi je povišen FSH, to sam videla na internetu. Hvala još jednom

tina73

Broj poruka : 9
Datum upisa : 13.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od Jelence 13/2/2008, 23:02

Naravno pa sve mi volimo da istrazujemo :) ,da znamo o cemu se radi pre nego cujemo misljenje doktora,a sto se tice TSH imam samo da ti kazem jos nesto,vrednost mog TSH je bio na granici 4,16 pa sam morala da radim dodatno vadjenje krvi i ustanovljeno je na sledecem vadjenju da je 2,11 sto je dobro jer ova predhodna vrednost je bila pred operaciju endometrioze dakle uzrokovano stresom,a druga vrednost je posle odmora :) ,a pre VTO.Na jednom forumu sam procitala da je za VTO dobro da TSH bude oko 2 jer se sa stimulacijom povecava realna vrednost TSH.
A FSH mozes da sredis ako odmah pocnes da pijes smokve u maslinovom ulju,za to ces naci recep ovde
https://kutak.forumotion.com/hormoni-f35/prirodni-recepti-za-snizavanje-fsh-t220.htm
pisemo se jos caos
Jelence
Jelence

Broj poruka : 3155
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od nadalina 14/2/2008, 16:46

Tina, dobrodosla na veseli forum i sto pre zabebila!!!
FSH ti gravitira ka gornjoj granici, i to nije sjajno, ali u principu i nije neka prepreka da ostanes u drugom stanju... Sa takvim vrednostima FSH najverovatnije imas sasvim lepe ovulacije, i ako je sa ostalim stvarima sve ok kao i sa tvojim muzicem, uskoro ces nas obradovati....
S druge strane, takav FSH govori da postoji verovatnoca da ce kod tebe (kao i kod mene) nastupiti prerana menopauza...I da. shodno tome, treba malo da pozurite sa akcijama...kad je tvoja mama usla u menopauzu? To je koristan podatak...
Kod kog endokrinologa ides? Kako sam se ja raspitivala, a krenula sam kod jedne dobre tete dr, trazice ti 2dc Estradiol, FSH, LH, inhibin B , antimullerian hormon, FT4, i 21.dc progesteron. 4. i 5. su JAKO BITNI za postavljanje tvoje dijagnoze, ako ti ih tvoja dr ne trazi, odradi ih sama.
Eto, sto se smokava tice, klopaj ih, i bezi od stresa, nadji neki izgovor i nacin - on podize FSH u nebesa, bavi se sportom, jedi maticni mlec... Sve to - moze da spusti FSH...U tom slucaju, ne znaci da si resila problem (a nadam se da ga i NEMAS!!!) vec da ces ako bude potrabno, mnogo bolje odreagovati na stimulaciju u slucaju VTO...

Puno srece, i puno BEBA!!!!
nadalina
nadalina

Broj poruka : 816
Location : Beograd
Datum upisa : 19.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl 14/2/2008, 22:11

Tina curo, dobrodošla Very Happy i uskoro trudnica bila.
Mislim isti što i cure, pametnice su već sve lepo rekle.
Uradi pod obavezno inhibin b i antimullerian da bi u potpunosti imala ispravnu sliku jer oni zajedno sa Fsh daju pravu sliku stvari, a nije loše ni ponoviti posle izvesnog vremena opet sve hormone.
Nema kod tebe neke prepreke koja neće moći da se premosti. Idi kod dobrog stručnjaka, vodi zdrav život koliko si u mogućnosti, rekreacija, smejanje, ljubav sa mužićem i naraFska stvar druženje sa nama i nema da omaneš. :cheers:
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od tina73 15/2/2008, 20:39

Hvala na dobrodošlici i lepim željama. I ja svima želim isto
roda

tina73

Broj poruka : 9
Datum upisa : 13.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od TetaSneki 16/2/2008, 00:33

Tina dobrodošla.
Devojke su u pravu što se hormona tiče i naravno dale su ti dobre savete. Samo bih dodala da se obratiš endokrinologu (kao što su ti već rekle) za TSH, to je znak da ti je štitna žlezda opterećena. U principu ne mora da znači da povišen TSH pravi problem kod ostajanja u drugom stanju, ali i može. Veća je verovatnoća da pravi problem kod održavanja trudnoće, ali ni to nije uvek pravilo. U svakom slučaju treba da se prati zbog tih pretećih osobina. Pod nadzorom endokrinologa taj hormon može lepo da se kontroliše. Što se tiče FSH, izbegavaja nerviranje i on će biti OK, nije puno odskočio. Još uvek je dobar. usne
TetaSneki
TetaSneki

Broj poruka : 1357
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od jul 11/3/2008, 12:46

Zdravo svima!
Nova sam ovde i danas vas prvi put citam...pa malo ste me zbunili. Moji rezulatai su : FSH=8,1;LH=4,9; prolactin 17,3; estradiol=57,9;testosteron=0,92; TSH=4,5;T4=9,6 (testiranja su radjene 5-og dana ciklusa).
Doktor mi je rekao da osim sto je prolactin malo povecan, drugo je sve OK. A vec sam prosla jednu IUI (neuspesna na zalost)...pa sad mota mi se kroz glavu da nije doktoru nesto promaklo s ovim hormonima???
jul
jul

Broj poruka : 616
Location : ...na jug
Datum upisa : 11.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od TetaSneki 11/3/2008, 14:25

Jul, dobrodošla na naš forum.
Vrednosti u tabeli odnose se na 3dc. Jako je važno da se vrednosti hormona izmere drugi ili treći dan ciklusa jer se tada procenjuje stanje jajnika, tj. da li su umorni, kako će da odreaguju na stimulaciju itd. Hormoni se menjaju iz dana u dan tako da za 5 dc važe druge referentne vrednosti.
Pozdrav
TetaSneki
TetaSneki

Broj poruka : 1357
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od jul 11/3/2008, 15:36

Hvala ti puno Teta Sneki na odgovoru, vec sam se zabrinula.
Hvala i za dobrodoslicu, sigurna sam da cemo se lepo druziti wavecrowd
jul
jul

Broj poruka : 616
Location : ...na jug
Datum upisa : 11.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od maus 11/3/2008, 16:42

Cao Jul ff
Vidim da je nasa vrednica Sneki vec odgovorila.I naravno da cemo se lepo druziti,veruj nasla si pravo drustvo. yes
maus
maus

Broj poruka : 14046
Location : Loznica
Datum upisa : 07.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl 11/3/2008, 16:54

Dobro nam došla jul :cheers: igra Sneki ti je već sve napisala, hormoni se rade drugog ili trećeg dana ciklusa, zato nemoj da se brineš. f
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od Hitron-Luka 12/3/2008, 21:49

JUL dobro nam dosla :cheers: :cheers: :cheers:
Hitron-Luka
Hitron-Luka

Broj poruka : 2221
Godina : 48
Location : Benelux
Datum upisa : 07.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od Hitron-Luka 27/3/2008, 20:44

hitron-Luka ::Evo malo sam prosvrljala netom i nasla ovo......za sve vas drage moje sa visokim Fsh

nabla ::Mini hvala ti na savetima, ali nasmejala si me (u pozitivnom smislu) Very Happy . Na zalost vec sam doktorirala temu iz reproduktivne endokrinologije, posebno oblast ranih menopauza i svih mogucih indikatora procene (pogledaj moje starije postove). Agnus Castus su svakodnevni doping kao i vit. B6, suve smokve u maslinovom ulju, L-arginin, riblje ulje, maticna mlec, a probala sam i akupunkturu. DHEA jos nisam probala, nesto me strah da se upustam u to jer je moj prirodan DHEA dobar pa da jos nesto ne pokvarim s tim (no, kad se vidim s endokrinologom obavezno cu je pitati sta misli, mada vec naslucujem odgovor). Ima na netu (mozda si videla) case study jedne klinike koja je uz pomoc DHEA dobila bolji odgovor jajnika na stimulaciju kod zene koja ima oko 40 god i ciji je max fsh bio 15.
Bilo je spontanih trudnoca i sa vecim FSH. Poslednje sto znam je sa nasih bivsih prostora- devojci je dijagnostikovana preuranjena menopauza, menstruaciju je izgubila u 32 god., max fsh od 140, bila na nadomjesnoj terapiji (verovatno cikloproginova ili nesto tome slicno), usvojila dete pre pet godina i ostala trudna pre tri meseca- spontano i nenadano u 37 godini!!!! (Hrvatski forum Roda, devojka je moderator podforuma Usvajanje, nick joj je Cokolada). Pre par meseci ostala je trudna MarijaMarija iz Crne Gore (info sa serbiancafea) koja je na stimulaciji imala fsh preko 20, lose odreagovala na stimulaciju i u sledecem ciklusu nenadano ostala spontano trudna iako su joj trekli da joj je jedina sansa donacija jc (doduse devojka ima ispod 30 godina).
Ono sto mene brine jeste sto sam pre otkrica granicnog fsh imala dva rana spontana (oba u 5. nedelji)- najverovatnije da je rec o aneuploidiji jer smanjena rezerva ide i s manjim brojem dobrij jc (mada to ne bi trebao da bude slucaj kod mladjih od 35 god.). I zato razmisljam o donaciji- doduse to je na nesto duzem stapu, ali mozda je neminovno.
Sto se tice donacije kod nas, prosle godine je na ovom forumu pisala black magic woman koja je tragala za donatorom i na kraju nasla rodjaku. A bas sam juce pronasla da u zakonu stoji da je donacija dozvoljena samo ako je rec o nepoznatom donoru. Mislim da je radjeno u Jovanovoj (a mozda i gresim, ako gresim onda je radjeno u BIS-u). Ali znam da je spominjala da ta klinika gde je radila nema frizider, tako da vracaju sve oplodjene jc. Njoj su to na zalost uradili sa suvise tankim endometrijumom (svega 6 mm).
Sta ti znaci "soft verzija" IVF-a?
I ja sam odlucila da idem na IVF- odabrah tandem Ljubic- Vujovicka (endokrinolog). Nekako Vujovicki najvise verujem kad su u pitanju hormoni.
Ispade da je Reprofit najjeftinija klinika (recimo u Petrogradu je oko 5000 eura, a u Spaniji izmedju 6000 i 9000 eura zavisno od klinike). Ono sto me muci jeste da su zbog niske cene u Ceskoj prebukirani zenama iz cele Evrope pa pocinju da imaju listu cekanja od godinu dana dok ne nadju "match", odn. dok ne dodjes na red (tako sam procitala na Rodi).
Kad ces na tu tvoju "soft" verziju? Very Happy
Drzim fige vec unapred i obavestavaj nas!

nabla ::. I uspela sam da iskopam par iskustava drugih devojaka koje su uspele s visokim fsh.
Pa da krenemo (Mini ti dodaj- spominjala si flare protokol Very Happy ):
1. "Pino" protokol (Fertil&Sterilt casopis):
Patients received sequential GnRH agonist, low-dose GnRH antagonist, and estradiol valerate followed by recombinant FSH, 600 IU/day or 750 IU/day namenjen onima s povisenim FSH (>9.0 mIU/mL), smanjenom rezervom (Antralne folikule <5), kod malkic starijih (>=41 god.), kod onih s endometiozom (stadijum 3 i 4), i kod onih s neobjasnjivo losim odgovorom na stimulaciju (< 6 zrelih folikula).
- kontraceptivi na bazi estrogen/progesteron 1-3 nedelje pre postupka
- administrovanje GnRH agonist (Lupron 0,5 mg/dnevno) poslednjih 5-7 dana uzimanja kontraceptiva do 1 dc
- od 2 dc nisko dozazni GnRH antagonist (0,125 mg/dnevno)
- estradiol valerate (2 mg) intramuskularno svaka 3 dana
- estrogen supozitorije (za odrzavanje endometrijuma sve dok bar jedan folikul nije dosegao velicinu od 15 mm)
- nakon toga primenjen rekombinantni FSH u pocetnoj dozi od 600 ili 750 IU/dnevno da bi nakon 5 dana bio smanjen na 225 UI/dnevno.
- nakon prva 2 dana hMG od 75 IU/dnevno zamenjen je rekombinantnim FSH od 75 IU/dnevno (ovaj deo ne kapiram)
By diagnosis, ongoing gestations were achieved in:
- 35% (14 out of 40) of women with elevated FSH levels,
- 29% (15 out of 52) of women with unexplained poor response,
- 19% (5 out of 26) of women with advanced maternal age,
- 17% (2 out of 12) of women with severe endometriosis, and
- 14% (1 out of 7) of women with decreased ovarian reserve.
Stratifikovano prema godinama (<38 i >38) uoceno je da ovaj protokol
daje istu sansu mladjim i starijim zenama.
Zakljucak:
Iako je broj js konacan, kvalitet js u konkretnom ciklusu moze biti pod uticajem same stimulacije, odn. odabranog protokola.
2. Iskustva sa foruma:
a) I have high FSH - diagnosed when I was 30yo. I have done over 10 (10 flare and 2 cetrotide with no down reg) ICSI cycles, all with gonal-f 450iui or 600iui. I have had success twice with the cetrotide cycle ( first miscarriage and early preg. currently) and once with the flare protocol (Dear son almost 2 yo).
b) I had high FSH and was told that with my FSH levels they had never had a pregnancy even through IVF but they were willing to let me try. As my OB says "I never say never" I was 30 and used the puregon. I was on 250. I had only 3 folicles, they got 2 eggs and only one fertilised.
I fell pregnant with that one egg, as they say you only need the one egg, and now have a beautiful 14month old daughter. And even better, I am now 15 weeks preg and this one was alla natural.
c) I have a sister who had high level of FSH for a long time. Her levels were in the 20s. She did IVF and was put on gonal F the highest dose daily and they retrieved 3 eggs, one fertilised and she had a very successful pregnancy
3. Neki radovi spominju koristenje DHEA kroz 3-4 meseca kako bi se poboljsao odgovor jajnika na stimulaciju. Obrazlozenje za to jeste da je DHEA slab androgen koji odlaze proces propadanja (atrezije/apoptoze) primordijalnih i antralnih folikula (povisen DHEA je osnovni mehanizam kod policisticnih jajnika- zato su cesto sklone hiperstimulaciji).
" Evidence from primates suggest that androgens can reduce apoptosis– more follicles enter recruitment phase"
E sad, to je malo "sivo podrucje"- citam na stranim forumima da to devojke redovno uzimaju cak im na nekim klinikama to i preporucuju (ima ga u slobodnoj prodaji i kod nas kao saplement), no pitah Radoncica za njegovo misljenje- on se samo osmehnuo. Vujovicku jos nisam pitala za to.
4. kod ekstremnog fsh (oko 100) i niskog estradiola (manje od 20) uspeh je pokazalo koristenje ethinyl estradiola (kad sam gnjavila ove moje u Jevremovoj kazu da su culi za taj protokola al ga nikad nisu primenjivali, a znam da je Vujovicka upoznata s tim i da je estrogenska terapija bila prva koju je spomenula kad joj je moja drugarica rekla da imam povisen fsh).
Na jednom forumu sam procitala da se neka devojka (isto s povisenim fsh) mailom kosultovala s dr. Sher koji joj je preporucio: "Agonist/Antagonist Conversion Protocol with Estrogen Priming"
Shvatila sam iz njihovih postova da on odgovara i daje preporuke (kao dr Radoncic) bez obzira da li ces raditi postupak kod njih ili ne. Pada mi na pamet da i ti isto pokusas. Ako su druge cure s Rode uspele da njihovi docovi u Zgb postuju protokol dr Alana Beera za imuno probleme, ne vidim zasto bi odbacili bilo ciji drugi protokol za stimulaciju. Bitno je da budes uporna i da trazis obrazlozenje zasto smatraju neki protokol losim (ako ga odbiju).
Very Happy
ps. na kraju smo zavrsili s 5 macica Very Happy
Hitron-Luka
Hitron-Luka

Broj poruka : 2221
Godina : 48
Location : Benelux
Datum upisa : 07.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl 13/4/2008, 19:02

nabla (tragac) - 10. april 2008. u 12.19

Skupila sam info o trudnoćama kod povisenog fsh

Za ovih godinu dana koliko sam na netu ostale su trudne:
-(najsvezije) Tamaris- max fsh 15 (ICSI), Klinika Ivanovic
- xmetatronx- max fsh 23 (prirodno),
- Cokolada sa Rode- max fsh 145, E2<5 (prirodno),
- Cokoladina sestra: „rodila je u 33.g., a nakon par mjeseci dobila sve simptome menopauze, sve potvrđeno nalazima u nekoliko navrata, potpuno ”izgubila„ ciklus. I onda nakon skoro 2 godine iznenada dobila jedan jedini menzes i zatrudnila (spontano, već se bila pomirila sa stanjem, nije uzimala nikakvu terapiju). Nakon drugog poroda više nikad nije imala ciklus i ”pospremili„ su je u konačnu menopauzu”
- Mica s Kolevke- max fsh 17 (prirodno posle neuspesne VTO),
- Aya- max fsh 15 (ICSI), klinika Kaali u Segedinu
- Eszter sa Rode- max fsh 17 (prirodno uz los spermogram)
- MarijaMarija- max fsh 22 (prirodno posle neuspesne VTO)
- Ahana- max fsh 19 (+ Hashimoto sindrom, VTO), klinika BIS Intermedicus
- Lara01 sa Rode, max fsh 50 (VTO), Maribor, Vlaisavljevic
- žena 66. godiste, max fsh 25 (nestimulisani ICSI), Jevremova, Ljubic

Juče mi je endokrinolog potvrdila da je imala pacijentkinju s fsh od 90 koja je ostala trudna!
Na Doktoru se javila jedna forumasica i prenela blisko iskustvo:
Doktor Pon Feb 18, 2008 12:15 pm nina 48g

„Moja sestra blizanaka je rodila sa 47g, pored visokog fsh, pored tvrdnji lekara da je nastupila menopauza (fsh 160). Taman je pocela da razmišlja o donaciji j.c. kad je pocela sa tesicevim cajevima (ali ne njegovih već jeftinija varijanta sama je nabavljala po preporuci sa sajta Serbiancafe ili nekog drugog, ne secam se već). Isto je uzimala cikloproginovu i suve smokve u maslinovom ulju, ne zbog smanjivanja fsh već zbog popravljanja zdravstvenog stanja uopste kako bi uspela donacija. Već je bio dogovoren prijem na klinici u Solunu, jer tamo nije bilo liste cekanja, a cena oko 3000 eur-a. I ne znajuci otisla kod doc i kad trudna.
Zato verujte da se cuda dogadjaju”

Info sa stranih foruma:
- Rachel: max fsh 25 (2x zatrudnela i iznela trudnoću do kraja putem VTO, poslednja trudnoća u 36. god.)
- PJ: max fsh 35 (prirodna trudnoća (i porod) u 36.god- max fsh 20, druga trudnoća u 40. god- max fsh 35, porod u 41.god.)- autorka web. strane highfshinfo.com
- Mo: max fsh 16, 34.god (VTO)
- Malka: max fsh 61, 41. god (rodila u 42. god.)- Dr. Check at Cooper Center in Marlton, NJ (Njen slučaj je objavljen u casopisu Clin. Exp. Obst & Gyn, 39 (1), 2002 pod naslovom „Successful pregnancy in a 42 yaer old woman with imminent ovarian failure following ovulation induction without gonadotropins and in vitro fertilization”
- Dobie (sa fertilityfriends.co.uk): max fsh 70 (VTO)
- sleepyllama (sa fertilityfriends.co.uk): max fsh 29, 36 god. (prirodno)
- Cheeks73 (sa fertilityfriends.co.uk): max fsh 36, prirodno
- bez nicka: max fsh 18, 36 god, prirodno
- bez nicka: max fsh 40, 31 god, prirodno, posle par godina još jedna prirodna trudnoća

Za one koje interesuje, imate gomilu naučnih studija i studija slučaja na sajtu klinike gde radi dr. Check (specijalizirao sa za visoki fsh);
najlakse ćete doći do sajta klinike ako ukucate u pretrazivac „Dr. Check”, sa desne strane u meniju imacete naslov „published articles”, kad kliknete na naslov dobicete nekoliko razlicitih tema među kojima su i studije s povisenim fsh (Ovarian Failure- IVF i Ovarian Failure- Non IVF)


HVALA NABLA! cmoka
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od jul 3/6/2008, 17:41

evo i ja sam radila testiranje hormona...zbog prolaktina moram da cekam sledeci ciklus v za VTO

ovakvi su rezultati:
FSH = 8.35
LH =6.85
PRL = 788 !!! (a trebalo bi da bude 127-637)
E2 = 58.72

dr. je rekao da je drugo sve ok i dao mi tablete za smanjivanje ovog prokletog PRL
jul
jul

Broj poruka : 616
Location : ...na jug
Datum upisa : 11.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od maus 4/6/2008, 08:46

Prolaktin hoce od stresa da bude visok. Mojoj sestri bliznakinji je posle bratovljeve smrti bio i preko 2000. Pila je bromokriptin,prolaktin se spustio i ostala je prirodnim putem trudna. Ako si pod stresom(posao,kuca,porodica...)pokusaj da se maksimalno opustis,sve stavi u drugi plan. Tvoje zdravlje je najprece i da u sledecem postupku ostanes trudna.
maus
maus

Broj poruka : 14046
Location : Loznica
Datum upisa : 07.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od jul 4/6/2008, 10:45

Ma uopce nisam pod stresom Misice...ne znam otkud mi to. Bas mi je sve super u zivotu (dao Bog da tako i ostane), jos mi samo jedan bebac fali beba ...ali nisam pod nikakvim stresom zbog toga. Ja kazem "sta je moje, doci ce kad-tad", znam da cu jednog dana uspeti g
jul
jul

Broj poruka : 616
Location : ...na jug
Datum upisa : 11.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl 4/10/2008, 09:04

Drage cure evo još malo istraživačkog rada drage nable.
Nadamo se da će biti od koristi. Nabla hvala!

Malo o fsh
nabla
(tragac)
16. septembar 2008. u 18.20

Malo-malo pa se provuce neka forumasica s iznenada povisenim fsh. S obzirom da vecina vas/nas veteranki sa raznoraznih foruma zna da fsh predstavlja veliki problem, trebalo bi da znate (ako vam se tako nešto desi) da to ne predstavlja i „smak sveta”.

Ostavljam vam informacije koje sam skupila tokom dve godine traganja:

Nauka kaže:
1. Veća starost žene i pored normalnog nivoa FSH predstavlja limitirajući faktor. Originalne studije ukazuju na manji procenat ostvarene trudnoće kod žena nakon 40-te godine bez obzira na nivo FSH (no, kada čitate ovo imajte u vidu da je to samo manji procenat ne i da je procenat 0)

2. Visok FSH predstavlja limitirajući faktor i kod mladih žena. Procenat ostvarenih trudnoća opada kod žena čiji je FSH preko 20.

3. Granične vrednosti za FSH zavise od metode koju konkretna laboratorija koristi

4. Predviđanje ovarijalne rezerve je mnogo lakše nego predviđanje trudnoće. Nivo bazalnog FSH pre ukazuje na stanja vezana za ovarijalnu funkciju kao što je prekid stimulacije, broj folikula i dobijenih jajnih ćelija tokom stimulacije nego što ima moć da predvidi da li će uopšte doći do trudnoće.

5. Veća starost žene i visok FSH utiču i na procenat uspešno iznešenih trudnoća ali na različite načine. Naime, FSH je bolji prediktor broja jajnih ćelija čiji rast može biti indukovan primenom gonadotropina a samim time i stepena prekidanja postupka stimulacije. Godine, s druge strane, su bolji prediktor procenta implantacije embriona i spontanih pobačaja. Dakle, ishod trudnoće zavisi i od kvaliteta (godine žene) i od kvantiteta jajnih ćelija (FSH).

6. Mlade žene (ispod 40-te) sa umereno povišenim nivoom FSH imaće nekoliko jajnih ćelija na stimulaciji i biće pod rizikom prekida postupka, ali onog momenta kada se dobiju jajne ćelije, imaju jednake šanse da ostvare trudnoću kao i ostale žene.

Ostali markeri ovarijalne rezerve:

1. Veći odnos između FSH i LH (vise od 2,5), čak i sa normalnim nivoom FSH, jeste znak smanjene ovarijalne rezerve. Tačnije, izgleda da ovaj odnos generalno predstavlja klinički koristan indeks. Naime, LH značajno povišen u odnosu na FSH ukazuje na PCO, dok u obrnutom slučaju ukazuje na smanjenu ovarijalnu rezervu. Možda je interesantno napomenuti da će neke osobe s PCO vremenom (čitaj: starenjem) regulisati ciklus kako se smanjuju rezerve jajnih ćelija i kako se povećava nivo njihovog FSH, odnosno smanjuje nivo inhibina B.

2. Inhibin B! To je hormon kojeg proizvode uglavnom granuloza ćelije iz folikula koje rastu. Smatra se da pruža neposredniji uvid u ovarijalnu aktivnost nego ostali serumski testovi. Nivo ovog hormona se smanjuje s godinama, i u negativnoj korelaciji je s FSH (dok FSH raste, inhibin B opada). Nizak nivo inhibina B trećeg dana ciklusa može da ukazuje na smanjenu ovarijalnu rezervu i obično je povezan sa poremećajem ovulacije, smanjenim uspehom IVF-a, manjim procentom ostvarenih trudnoća i povećanim rizikom od spontanih pobačaja. Normalnim rezultatom, u stranim laboratorijama, se smatra sve što je iznad 45 pg/ml. Takođe, uočeno je da smanjenje nivoa inhibina B tokom folikularne faze može nastupiti i pre nego što se uoči povećanje nivoa FSH!!!

Međutim, zašto neki stručnjaci baš ne vole inhibin B kao prediktivnu meru u IVF postupku? Pokazalo se da na nivo ovog hormona utiče količina masti u organizmu žene što ukazuje na to da folikule pretilih žena ne proizvode onoliko inhibina B koliko folikule onih koje su mršavije.

3. Broj antralnih folikula (AF) i volumen jajnika su takođe dobri prediktori ovar. rezerve. Najbolji način procene AF jeste vizualizacijom preko transvaginalnog UZV. AF su mali, mirujući (uspavani) folikuli koji se mogu videti na početku ciklusa (u toku folikularne faze- podaci obično govore o trećem danu ciklusa, mada verovatno može i koji dan kasnije (proveriti s ginekologom!)). Obično se AF nazivaju folikule promera od 2-8 mm (ne postoji konsenzus oko toga, neki kažu 2-5mm a neki 2-10mm). Neslaganja postoje i oko graničnog broja (treshold) AF gde bi se sve što je ispod tog broja smatralo smanjenom ovarijalnom rezervom. Brojanje AF zavisi od subjektivnih faktora, odn. od onog koji vrši procenu. To znači da će nekoliko (obučenih) stručnjaka na UZV izbrojati različiti broj AF (neki će, recimo, izbrojati 6, a drugi, npr. 4 ili 8). No, uglavnom se smatra da je <=4 AF loš prognostički znak za ishod eventualne stimulacije jer se očekuje da će odgovor na stimulaciju biti veoma loš (ako uopšte i bude kakvog odgovora), te se predviđa prekid postupka. Dobar broj AF se smatra između 15-25, dok preko 26 se smatra znakom PCOS i postoji veći rizik od hiperstimulacije nego što se to dešava sa „prosečnim” brojem AF.
Koja je veza između broja AF i volumena jajnika? Istraživanja pokazuju da što je veći volumen to je i veći broj AF. Većina autora se slaže da jajnici s volumenom ispod 3 ml imaju znatno manje folikula (0.526 x length x height x width). There was no statistical difference in ovarian volume related to the phases of the menstrual cycle

U raznim studijama ispostavilo se da su i broj AF i volumen jajnika bolji indikatori nego uobičajeni endokrini markeri (to je mišljenje i stručnjaka sa Advanced Fertility Center of Chicago- www.advancedfertility.com ). Na ovom sajtu imate slike jajnika s antralnim folikulama i mozete da vidite kako izgleda policistican jajnik, kako normalan a kako izgleda jajnik sa smanjenom rezervom.

4. Anti-Mullerian hormon (AMH) proizvode granuloza ćelije regrutovanih folikula. AMH je identifikovan kao regulator regrutacije koji u stvari sprečava da se ne isprazne sve primordijalne folikule odjednom iz „rezervoara”. Kao i kod inhibina B, uočeno je i da nivo ovog hormona opada s godinama. Za sada, AMH je jedini pokazatelj ovarijalne rezerve čije vrednosti mogu biti procenjivane bilo kog dana ciklusa s tim što granične vrednosti (treshold) za obe faze ciklusa (i folikularnu i lutealnu) trebaju biti standardizovane.

AMH preko 0,4 se smatra dobrim prognostickim znakom za uspeh IVF-a

Raspon AMH i njegovo znacenje izrazeno u razlicitim jedinicama

AMH izrazen u ng/ml:

<0.3 = nisko (insuficijencija ovarijuma)
0.3-0.7 = granicno
0.7-3.5 = normalno
3.5-5.0 = granicno (za PCOS)>5.0 = visoko (PCOS ili tumor granuloza celija)

AMH izrazen u pmol/L:

0.0-2.2 = vrlo nisko
2.2-15.7 = nisko (nizak fertilitet)
15.7-28.6 = zadovoljavajuce
28.6-48.5 = optimalno

Konverzija jedinica za AMH: ng/ml x 7.14 = pmol/L

AMH je stabilniji i, ako oscilira, oscilira skoro minimalno. Bitno je samo da se prati da ne opada rapidno. U mnogim tekstovima se može pronaći info da je on stabilan i da vrednost ne zavisi od dana ciklusa. Međutim, iskustva ipak govore da kod nekih žena sa smanjenom rezervom AMH pred kraj ciklusa može biti u rangu granicnih vrednosti a da 3. dana ciklusa pokaze znatniji pad i upadne u onaj „low range”. Stoga je najmerodavnije analizirati ga kad se vadi i fsh.

Inhibin B se pokazuje kao hormon sa većim oscilacijama (zavisi od kolicine antralnih folikula) i vise govori o doticnom ciklusu nego o celokupnoj rezervi (za razliku od AMH-a)-zato i velike varijacije od ciklusa do ciklusa. Tek ova tri hormona zajedno (inhibin,amf i fsh), još bolje ako se u to ukljuci i UZ 2-3. dana ciklusa (da se prebroje antralne folikule) daju jasniju sliku gde se nalazimo na kontinuumu rezerve.

5. Povišeni nivo estradiola (E) trećeg dana ciklusa povezan je i sa problemima rezerve i sa uvećanom rezervom (a la PCO). One sa smanjenom rezervom imaju viok nivo E zbog ubrzane folikulogeneze, dok one sa PCO imaju povećan E2 zbog puno antralnih folikula, a svaka od njih luči po malo E2. Uočeno je da je povećan prekid postupka stimulacije povezan i sa malim nivoom E2 (<20 pg/ml) i sa povišenim nivoom E2 (>80 pg/ml). S obzirom da visok nivo E2 u folikularnoj fazi (>80 pg/ml) može da na veštački način obuzda FSH (izvrši supresiju) pa da se, na rezulatatima, FSH pokaže u granicama referentinh vrednosti, ova dva hormona uvek treba proučavati u kombinaciji.

6. Prerana luteinizacija i kratka folikularna faza takođe mogu biti znak smanjene ovar. rezerve

7. Kod žena sa smanjenom ovarijalnom rezervom povećan je rizik od spontanih pobačaja


UTICAJ OVARIJALNE REZERVE U PRIRODNIM (nestimulisanim) CIKLUSIMA...


Manje studije, prateći parove koji su nastojali da „zatrudne”, uočile su da se FSH nije pokazao kao neki dobar pokazatelj koji će ukazati na to koji parovi će ostvariti trudnoću, a koji ne, a posebno ne ishoda trudnoće. Čak i kod žena s FSH većim od 10 nije bilo razlike u odnosu na ostale žene u pogledu broja ostvarenih ili iznešenih trudnoća tokom perioda u kojem su nastojale da se ostvare kao majke. U jednoj drugoj studiji (prosečna starost 33.2) pokazalo se da je procenat ostvarenih trudnoća pre imao veze s godinama nego nivoom FSH, estradiola ili brojem antralnih folikula (napomena: reč je o neasistiranoj reprodukciji).

KADA POVIŠENI NIVO FSH NIJE SIGNAL ZA UZBUNU

- u slučajevima kada žena nosi nasledni potencijal za blizanačke trudnoće ili u slučajevima prisustva heterofilnih antitela na FSH.
- takođe, nakon gubitka ovarijalnog tkiva (u slučajevima hirurškog odstranjenja ciste, endometrioma i sl.) ili unilateralne ovariektomije (jednostranog uklanjanja jajnika)- može se očekivati samo kvantitativna redukcija, ne i kvalitativna.
- nakon upotrebe kontraceptivnih pilula
- tokom dojenja ili u nekim slučajevima kod izuzetno visokog prolaktina

FSH koncentracije mogu značajno varirati zbog različitih faktora. Postoje časovne varijacije FSH, varijacije koje zavise od dana ciklusa i varijacije od ciklusa do ciklusa (bilo zbog endogenih (unutar organizma) ili egzogenih faktora (van organizma)) (Lambalk i de Koning, 1998).


Osvrnula bih se na pojavu povisenog fsh nakon upotrebe kontraceptiva.

Ako vam se ikad desi da dobijete povisen nalaz fsh u ciklusu odmah posle kontraceptiva, ne panicite! Kod nekih žena nakon kontraceptiva stanje fsh je jednako kao i pre uzimanja istih, kod nekih dodje do znatnog pada fsh, dok kod trećih on znatno skoci. Izgleda da svaka žena razlicito reaguje na supresiju. To još uvek ne znači da žena kod koje skoci fsh ima smanjenu rezervu. moguće je da je usled snažne supresije potrebna veca kolicina fsh da bi probudila jajnike

UMESTO ZAKLJUČKA...:)

Zašto je razvijen ovoliki broj markera za procenu ovar. rezerve? Očigledno da ni jedan nije dovoljno snažan indikator. Svi gore opisani testovi procenjuju broj jajnih ćelija. Nažalost, još uvek nema ni jednog markera koji bi direktno procenio i kvalitet jajnih ćelija. Većina zaključaka na ovu temu potiče na osnovu proučavanja populacije koja prolazi kroz IVF postupak tako da ne mogu biti direktno generalizovani na sve žene koje se bore sa smanjenom plodnošću ili uopšte na celokupnu populaciju žena u reproduktivnom dobu. Ni jedan od gore navedenih testova, niti nekoliko njih u kombinaciji, nema tu moć da sa preciznošću predvidi (proceni i eventualno na kraju diskriminiše) mogućnost ostanka u drugom stanju, kao ni konačan ishod trudnoće. Brojna stručna literatura ističe da žene sa regularnim ciklusom, a koje imaju loše rezultate na ovim testovima, ne treba isključivati iz IVF postupka.
Zato, kada se govori o smanjenoj ovarijalnoj rezervi ili potencijalnoj ranoj menopauzi, i odlučivanju šta dalje u tretmanu „neplodnosti”, ovoj problematici treba prići s više strana i osobu tretirati kao individuu, ne kao „povisen fsh”. Svaka osoba je specifikum za sebe.

Imaju lekari pravo kad se ljute na nas jer ucimo materiju za koju nemamo podlogu. Informacije koje su dostupne na netu su obično nepotpune i često na osnovu njih donosimo pogresne zakljucke, ulecemo u paniku i time ometamo ravnotezu u svom organizmu a samim time i OTEZAVAMO posao lekarima.

Ja sam prva koja se teško prepusta u tudje ruke i u svakoj corbi moram da budem mirodjija, ali shvatila sam da sebi takvim pristupom samo otezavam.

Da sve uskoro zabebimo...:))))))))


Citat o vezi kontraceptiva i povisenog fsh

„After oral contracepties

A frequently occurring condition with prolonged suppression of the activity of the HPO-axis in normal women is with the use of oral contraceptives. In line with the proposed puberty mimicking hypothesis, it is expected that the first spontaneous cycle(s) are associated with higher FSH levels. Higher FSH levels were recently
demonstrated in the follicular phase of the first spontaneous cycles after discontinuation of oral contraceptives in comparison to matched women that had never used this medication.”

Iz clanka:
„Interpretation of elevated FSH in the regular menstrual cycle”
C.B. Lambalk, C.H. de Koning
Maturitas 30 (1998) 215–220

Ovi autori čak ostavljaju mogućnost i da se nekoliko ciklusa nakon kontraceptiva pojavljuje povisen fsh koji nije direktno vezan za stanje ovarijalne rezerve
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl 4/10/2008, 09:10

Anuska-moja
(cekalica)
17. septembar 2008. u 12.59

Vau, ovo je stvarno sjajna elaboracija :-). Pogotovo za sve nas sa tom relativno novom dijagnozom - pretece prevremene insuficijencije jajnika, koje smo u panici da nam plodnost pre vremena i bez jasnog razloga nestaje. Da ne pominjem koliko se gubimo u raznim websajtovima i naučnim clancima.
Znaci, postoji nada i za prirodnu trudnoću, kao i za asistiranu, mada je kod ovog drugog nacina potrebno pazljivije voditi stimulaciju i podesiti protokol nego kod žena koje nemaju ovaj problem. Koliko sam ja citala, ta sansa nije mnogo velika - tu negde ispod 10%- ali i to je nešto. Zapravo mnogo, kad covek dobro razmisli.
Inače, ja imam zakazan pregled i konsultacije krajem oktobra u jednom od najboljih centara za ginekologiju i IVF ovde u SAD-u. Doktor se specijalno bavi smanjenom ovarijalnom rezervom i tzv. poor respondersima za IVF. Biće mi drago da svima prenesem moja iskustva i ovdasnje stavove.
U međuvremenu - verujmo svom telu i prirodi :-)

nabla
(tragac)
17. septembar 2008. u 14.52

Jel' si kod dr. Check-a?

Imaš i SIRM kliniku, isto su sjajni za poor respondere
Anuska-moja
(cekalica)
17. septembar 2008. u 16.31

U pitanju je Johns Hopkins Univerzitetska bolnica u Baltimoru, gde i živimo. Po zvanicnim podacima, već 18. put bolnica br. 1 u SAD (Generalno, a i kad se gledaju discipline posebno, ginekologija i urologija su, koliko znam, i ove godine br.1.) Nemaju impresivne procente kojima bi se hvalili ali se zna da tamo uzimaju i one od kojih su svi odustali. Stoga je logicno da je uspesnost veca u drugim klinikama, koje bi ženi sa prevremenom menopauzom odmah savetovali donaciju jajne celije, ili odbili one sa 39 i vise god. i tome slično.
Mi ćemo tamo obaviti konsultacije, a videcemo još da li ćemo se ubaciti u njihov IVF program. Ako je stanje sa mojim hormonima i rezervom zaista tako loše, onda ćemo i po cenu novcanih dugova gledati da to obavimo tamo. Jer ne mogu i ovo malo jajnih celija da trosim tek tako u nekoj nedovoljno profesionalnoj stimulaciji... Ako to ipak nije tako, možda se odlucimo za neku jeftiniju varijantu ovde, ili u Srbiji.
U svakom slučaju, prenecu neku „zivu reč” ginekologa i reproduktivnih endokrinologa odavde, gde se zapravo sva istrazivanja i rade - a do nas stizu preko interneta, sto potom treba profiltrirati i potrositi mnogo energije na to.
nabla
(tragac)
17. septembar 2008. u 20.25

Anuska, nadam se da će ta klinika biti bas po tvojoj meri :)

Evo za devojke preko „bare” i klinika dr. Checka, Cooper Institute for Reproductive Hormonal Disorders
http://www.ccivf.com/staff/check.html

Na tom sajtu imate poseban odeljak gde govore da se bave i povisenim fsh i to i kod onih žena koje su svi otpisali.
Imate deo i sa naučnim radovima (koga interesuje) gde su opisani razliciti portokoli koji su doveli do uspeha i kod starijih žena s povisenim fsh. Jednu ženu koja je opisana u case study dr Checka sam pronasla na „highfsh” forumu koja je potvrdila da je trudnoća super prošla :)

Pre par meseci ovde je trudnoću objavila xmetatronx, 27 godina, prvi fsh koji je vadila 22.6, lh=16.8, E2=41.7
Ovakva konstelacija hormona upucuje na menopauzu.

Međutim u sledećem ciklusu bez ikakve terapije- fsh=5.6, E2=60, Inhibin B=33.85 i AMH=0.863 a pre vadjenja hormona su tvrdili da ima policisticne jajnike (ovo bi upucivalo na to da su videli dosta antralnih folikula).
Ako bi razmatrali samo fsh i E2 mogli bi reći da je takvo variranje hormona normalna karakteristika perimenopauze. Ali vrednosti AMH pobijaju teoriju o smanjenoj rezervi, a argument koji ide tome u prilog jeste i dobar broj antralnih folikula. Njen AMH je u rangu normalnih vrednosti.
U tom ciklusu je ostala trudna i nadam se da se već i porodila :)

Ovo je jedan od primera gde povisen fsh može dovesti do zabune i ako se zakljucuje samo na osnovu njega može se doneti pogresna dijagnoza o pretecoj preuranjenoj menopauzi.
iva30
(sociolog)
18. septembar 2008. u 05.48

Nabla,

Hvala na elaboraciju oko povishenog FSH.
Ja sam zapravo radila FSH nakon 21dan na Yasmine i bio je 14,5 a E2 89 - doktor u privatnoj klinici Sistina (ovde u Makedoniji) nije uopste reagovao na taj broj. Ja sam ipak bila uplasena i uradila sledeće jutro još jedanput i FSH je bio 10,7.(Inače prošle godine kad sam radila Hormone FSH je bio 7, i LH priblizno isto, a i ostali hormoni su bili u redu).

Imaš li neko objasnenje za ove rezultate. moguće li je da je to zbog kontracepcije?

Doktor da me malo umiri rekao mi je da nemam problem sa smanjenom rezervom i napravio UZ photo na kojem mi je pokazao kako imam dovoljan broj malih - antralnih folikula.

Uradili smo VTO iz prirodnog ciklusa - bla je jedna JS i oplodila se ali nije uspjelo.

Ne znam šta ću dalje...Osecam a i to se na UZ već nekoliko puta potvrdilo da su mi folikuli svaki mesec prerano veliki; na pr. na 8 dana ciklusa folikul od 18-20mm; Ja isto osecam da se nešto prerano dogadja i da mi je izgleda ovulacija poremecena. U isto vreme kad je foliul već 20, moj endometrijum je samo 7,5mm.

Ima li neko slično iskustvo ili savjet
nabla
(tragac)
18. septembar 2008. u 16.23

Na osnovu jednog nalaza fsh ne može se ništa tvrditi. Druga bitna stvar je da li je E2 izrazen u pg ili pmol.
Treće, sam doktor bolje može naslutiti šta tvoji nalazi znace jer zna kako izgledaju tvoji jajnici. Ako ti je rekao da imaš puno antralnih folikula ne moras da brines. Opusti se i ne razmišljaj vise o fsh.
Cetvrto, ako doktor nije siguran u stanje tvoje rezerve dace ti da radis AMH i Inhibin B (pretpostavljam da i kod vas rade te nalaze), ali iskusnim prakticarima obično to ne treba jer im je dovoljan UZ za tu procenu.

Što se tiče tvoje ranije ovulacije, ona ne izlazi van okvira „dozvoljenog”, ona se odigrava između 8. i 10. dana sto je još uvek OK.
Ranom folikulogenezom se smatra ovulacija već oko 4-5 dc. Pa čak ni sam taj podatak ne mora da znači da je u pitanju smanjna rezerva. Moja drugarica ima 38 godina, fsh od 7, OK broj antralnih folikula, a od pre 10-tak godina posle II porodjaja ima ovulaciju koja se odigrava oko 5-6 dc. S tako ranom ovulacijom već je imala 3 ili 4 (nezeljene) trudnoće.

Jedino sto može da bude problem jeste debljina tvog endometrijuma. A doca verovatno ima neku ideju kako da to resi.

Držim fige i nadam se da ćeš nas uskoro obradovati :))

Anuska-moja
(cekalica)
22. septembar 2008. u 11.01

Ja bih još ponesto o AMH tj. antimilerijan hormonu. Čuli smo da FSH i inhibin b varijaju iz ciklusa u ciklus i da je AMH jedan od novijih parametara za procenu ovarijalne rezerve, koji ima tu prednost da je stabilan u okviru faza jednog ciklusa i između vise ciklusa. Međutim, mnoge stvari me još uvek zbunjuju...
Jedna je vrednost AMH. Ja sam tu analizu radila u Konzilijumu kao i vecina žena iz tog našeg regiona. Vrednost je uzasno niska - ako se gledaju vrednosti koje su zvanicne i koje je i nabla ovde postavila -0,113 ng/ml. Znaci, imam insuficijenciju ovarijuma, i pored toga sto mi je FSH u tom cilkusu bio 7,32 (prethodno 13,4) i inhibin b preko 50. I pored toga sto imam redovne cikluse na 26-27 dana u kojima gotovo da mogu sve faze da prepoznam -ukljucujuci plodnu sluz, ovulacijsk bol i izrazene predmenstrualne simptome (bolne grudi, nadutost, promena raspoloženja, glavobolja)? Možda je ovo tipican „denial” tj.poricanje kad se otkrije bolest, ali zaista ne mogu da prihvatim da ulazim u menopauzu?!
Kad čitam americke forume, oni navode druge brojke (mada su iste merne jedinice, to sam proverila) i za njih je 0,4 uzasno nisko, dok su vrednosti koje sam nasla ovde (ili na rodi, hrvatskom forumu) nekad nize i od ove moje... a radjene su sve, koliko znam, u Konzilijumu gde je „cut-off” 0,1. Tako da mislm da postoji velika razlika i u aparatima, sto sam i procitala u jednom radu danas (i do 4,6 puta vece vrednosti u americkim laboratorijama u odnosu na, recimo, korejsku odakle je taj rad)
Volela bih da čujem vise iskustava sa vrednoscu AMH, ako još nekog zanima da pravi tu paralelu.
Izvinjavam se zbog predugackog, i možda dosadnog posta...
Dobro moj muž kaže, treba da prestanem da čitam toliko :-)
Ali, kad se jednostavne, zivotne, stvari (mnogima dodju i nezeljeno) pretvore u „nauku”!
nabla
(tragac)
22. septembar 2008. u 17.51

Za AMH, i moje su slične vrednosti ~ 0,153, a FSH fluktuira od 15 do 7, najcesce između 10 i 13, a Inhbin B od 120 do 30.

Gore sam čini mi se spomenula da vrednosti hormona variraju od ciklusa do ciklusa i to su normalne varijacije kad zadjemo na „onu stranu”. Vreme do menopauze je razlicito za svaku ženu, al može da prođe i 10-tak i vise godina dok ne prođemo skroz metamorfozu u bakice :))))))

Evo moje iskustvo, prošla sam kroz ruke Vujovicke (endokrinologa), Ljubica, Pedje Djurovica, Radoncica (poliklinika Vili u Zgb) i Goce Ivanovic.

Vujovicka moj hormonski status definise kao I faza smanjenja ovarijalne rezerve.
Naravno, kad sam tek pocela da tragam o znacenju fsh i kad sam nailazila na kojekakve gluposti po laickim sajtovima utripovala sam da mi je odzvonilo, da ulecem u menopauzu i da mi predstoji jedino donacija jc.
Nije pomagalo sto su svi ginekolozi u oblasti steriliteta govorili da moji jajnici ne izgledaju tako staro, da se slika na UZ ne slaze s hormonskim nalazom itd, da imam dosta antralnih folikula. Jer ja sam sebe ubedila da sam menopauzalna (šta ćeš, mazohista :)))

Za moj hormonski profil dr Radoncic je rekao „vidi se da to nisu loše vrednosti, uostalom vi imate folikula”
dr Ljubic je rekao: „šta ste se prilepili za tu menopauzu, vi imate folikula”
dr Goca je rekla „vasi jajnici izgledaju zdravo i kad bi sad isli na stimulaciju dobili bi bar 10 jc”
dr Vujovic je rekla da vrednosti inhibina i AMH odgovaraju mojim vrednostima fsh, „kad ne bih znala ko je ispred mene rekla bih da je ovo žena imeđu 40 i 45 godina”

Što se tiče cutt off vrednosti u Konzilijumu, nisam sigurna da on ima ikakav značaj. Čini mi se da i lekari sami nisu sasvim sigurni kako da tumace markere ovarijalne rezerve, jedino im daje neki grubi orijentir.

Ne zanosim se idejom da nemam insuficijenciju jajnika, ali za sad jajnici još uvek ferceraju. Ne opterecujete se vrednostima fsh dok god vam lekari kažu da imate dovoljno antralnih folikula.

Svi, ali svi ginekolozi koji se bave IVF-om smatraju volumen jajnika i broj antralnih folikula boljim indikatorom rezerve nego sam hormosnki status.

Evo, primer, Karma je imala max fsh od 14 (Karma pomagaj ako sam nešto zabrljala) i imala je 19 folikula na fsh od 13. Ajd neka neko kaže da ima smanjenu rezervu!
Agata27, fsh 12 na početku stimulacije, 37 godina i 15 jc!

A ima slučajeva gde je fsh ispod 9, 8 ili čak 7 pa se jedva izvuce 5 folikula.

Obisla sam većinu stranih foruma gde se okupljaju devojke s povisenim fsh, a i na svom primeru i primeru naših devojaka mogu da tvrdim da je znacenje fsh za svaku ženu individualno, teško se tu može nešto uopstavati i predvidjati kakav će ishod stimulacije biti. Jedini dobar parametar se pokazao broj antralnih fol.
Isto to govori tona naučnih radova koje sam iscitala za ove dve godine!

Što se tiče osciliranja fsh, posto je on moja opsesija :), primetila sam da žene koje nemaju problem s rezervom uglavnom imaju stabilne vrednosti kad god ga analiziraju, a kod nas koje smo „nacete” dolazi do većih oscilacija, pa ćemo tako u jednom ciklusu imati 6 ili 7, a u sledećem npr. 13.

LadyOfTheMountain
23. septembar 2008. u 03.56

Iscitavajuci još jednom ovu temu palo mi je na pamet jedno pitanje. Kada npr. akupunkturom ili nekom drugom metodom uspemo da smanjimo nivo FSH u organizmu da li je to stvarno ili fiktivno smanjenje ? Šta smo mi,zapravo, uradile ?

Citat - nabla
„ Nivo bazalnog FSH pre ukazuje na stanja vezana za ovarijalnu funkciju...”
„ Dakle, ishod trudnoće zavisi ...od kvantiteta jajnih ćelija (FSH)”

Poznato je da žena ima određen broj jajnih celija koji se stalno smanjuje, tj. sa svakom ili skoro svakom menstruacijom ode po jedna, znaci ne može ništa da se popravi u smislu kvantiteta. Organizam žene ne može da se podmladi, pa samim tim ni jajnih celije, tj. da se popravi njihov kvalitet.
Nadam se da sam bila jasna, nivo FSH se smanji, ali kakav je značaj ovoga, šta se time postize u kvalitativnom i kvantitativnom smislu ?
nabla
(tragac)
23. septembar 2008. u 05.40

Snizavanjem fsh se ne popravlja rezerva, ali:

U kvanitativnom smislu može (možda) da znači da u tom ciklusu ima vise antralnih folikula. U svakom slučaju, ima logike snizavati fsh kad se ide na IVF zbog stimulacije. U prirodnom ciklusu sama visina fsh nema toliko uticaja ukoliko jajnici nisu rezistentni i folikul lepo raste.

Kvalitativno znacenje je vise pretpostavljeno- kaže se da:
- mladje žene s povisenim fsh= problem kvantitete,
- starije žene s povisenim fsh= problem i kvantitete i kvalitete. E sad, inače se s godinama smanjuje kvalitet jc i kod žena koje nemaju problem s rezervom, ali razlika između fsh-ovki i ovih drugih jeste ta sto će na stimulaciji imati vise jc pa je samim tim moguće i probrati najkvalitetnije ili čak ići na PGD.

Šta akupunktura može poboljsati?

Moja razmišljanja, onako laicka...poboljsava se međusoban odnos hormona i njhova koordinacija.

Na početku ciklusa fsh raste do odredjenog dana (odgovoran za rast folikule), kako folikula raste povecava se nivo E2, kad E2 naraste do nekih 200-250 pg, on indukuje porast LH koji je odgovoran za finalno sazrevanje jc, odn. dovrsavanje II mejoticke deobe. Ako se na tom nivou sve lepo odigralo, jc će imati pravilan br hromosoma i ako se spoji s zdravim spermicem i ako su obezbedjeni svi drugi preduslovi za trudnoću, eto jednog bebirona.

Ista stvar je sa smokvama. Ja nešto ne verujem da su variranja fsh rezultat „terapije” sa smokvama u ulju. Ali one su zdrave i sigurno deluju blagotvorno na organizam.
Anuska-moja
(cekalica)
23. septembar 2008. u 09.29

Meni, na zalost, nisu brojali antralne folikule, tako da ne znam koliko ih imam. Mada, ono sto mi je rekla dr M.Ilic iz Jevremove, kod koje sam prve otisla u Beogradu, nije ohrabrujuce. Tad mi je bio 8.dan ciklusa (antralni folikuli se broje oko 3. dana?), imala sam dominantan folikul na levom jajniku odgovarajuce velicine(sam jajnik je 26x20 mm, nisu bas ni dimenzije sjajne, rekla bih) ali desni nije mogla dobro da diferencira i rekla je da, ukupno, jajnici deluju „siromasno”. Ne znam, videcu šta će mi reci ovde. Ne mogu da iscekam kraj oktobra. Gledala sam i websajt dr Checka i citala njegove radove. Zaista zvuci kao neko ko zna šta radi i to radi dobro. Camden u NJ nije tako daleko od nas, ako treba otici ćemo i kod njega.
U svakom slučaju, nablini postovi deluju utesno :-))
Ja sam juče otplakala još jednu menstruaciju - ne znam kad se covek na to navikne i da li je to uopste moguće?- ali sad sam opet puna energije :-))
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl 4/10/2008, 09:14

sharlota
(bez zanimanja)
24. septembar 2008. u 09.11

da li iko ima iskustvo sa DHEA tabletama.
moj doktor mi je propisao ove tablete tri puta na da dan.
navodno najanovija istrzivanja pokazuju da koristenje ovih hormonskih tableta smanjuje fsh.

javicu rezultate treceg dana.

mislim da je jako bitno striktno se pridravati zdrave ishrane(puno voca povrca, apsolutno izbjegavanje fast food,svinjetine ili govedine)
zatim unosenje vitaminskih suplimenta,izbjegavanje kofeina,nikotina, secera.
ja sam se opustila malo tri sedmice i fsh je odam skocio.

sad sam se opet vratila na stari rezim pa ću da vidim rezultate.
Anuska-moja
(cekalica)
24. septembar 2008. u 10.20

Sanse za prirodnu trudnoću svakako postoje. Ja znam primer koleginice koja je u 37. godini dobila simptome menopauze i zbog toga otisla kod ginekologa, koji je to potvrdio i hormonskim analizama i UZ. Za nju je to bio sok, ali, s obzirom da je imala već dvoje dece, rekla je da bar više ne mora da razmišlja o kontracepciji... Narednog meseca je ostala trudna i rodila treće dete, ne bas planirano, ali sad svakako voljeno. Znam da to zvuci kao bajka ovde, ali, eto i to se desava.
Ja mislim da povisen FSH nije pravi uzrok steriliteta, i da uvek postoji još nešto. Ono nešto sto imaju i parovi kojima se ne nadje bas ništa a opet nemaju decu godinama. Ali povisen FSH nam svakako smanjuje vreme i sansu da ostanemo trudne. Ako žena oko 30. godine ima normalno sansu da ostane trudna u jednom ciklusu oko 20% (naravno, da ima odnose u vreme ovulacije), onda mi imamo najviše 5%, poput žena sa 40. i kusur godina.
Neko čak daje prednost prirodnom zacecu kod žena sa visokim FSH u odnosu na IVF, ali, generalno, smatra se da IVF (posebno ICSI) ipak povecava sanse, najviše zato što „premoscava” i druge razloge neplodnosti koji možda ne mogu ni da se otkriju, tipa cervikalne sluzi, tvrde opne jajne celije, muskog faktora ili ko zna čega sto medicina još ne zna. Da ne pominjem da i kad se desi trudnoća, automatski se dobijaju hormoni za održavanje (progesteron), sto žena u prirodnom ciklusu možda nema dovoljno pa se izgubi trudnoća nekad i pre nego što se za nju sazna. (Moj progesteron u 21. danu, na primer, isto nije sjajan, mada se to menja iz ciklusa u ciklus)
Ne znam, to su bar moja razmišljanja potkrepljena onim što sam citala ovih godinu i kusur dana.
Ja se i dalje nadam tom „prirodnom” putu, naravno. Da će se bar jednom tih 5% (potpomognutih sa ishranom, cajevima, akupunkuturom...)pretvoriti u 100%, pa ću sve ovo da zaboravim :)
nabla
(tragac)
24. septembar 2008. u 18.38

DHEA...

Kontroverzna terapija...ne može da odmogne, ali je pitanje da li pomaze. Ne poboljsava rezervu ali postoje neke studije slučaja i istrazivanja na manjem uzorku koja govore o tome da se posle terapije od 3-4 meseca izlucuje vise antralnih folikula.
Nasi lekari koje sam pitala s podsmehom gledaju na DHEA. Vujovicka je rekla da je „toliko lekovit da ga ima maltene i u samoposluzi”.
Mislim da spada u rang vitexa, nocurka i sličnih saplemenata.

Sharlota, ako ti je doca to već preporucio, uzimaj ga pa nam javi reakciju. Sigurno ne može da ti skodi, a ja ću ovih dana kad nađemmalo vremena da prevedem bitne delove iz tih naučnih studija. U jednoj od njih sam pronasla i „rationale” zašto smatraju DHEA korisnim.

Anuska, sacekaj da dodjes do pravog doce da ti vidi stanje jajnika na UZ. Uz duzno postovanje za svakog lekara, ali Milicine izjave uzimam uvek s pola rezerve! Da te je Ljubic gledao ili Stankovic, to bi već imalo tezinu, ali ovako...

veza fsh i tsh...nisam sigurna. Pojavljivale su se na forumu devojke s oba problema ali je pitanje da li su u uzrocno posledicnom odnosu. Imam neku ideju, al otom potom, kad nađemmalo vremena onda ću malo naglas da razmišljam.
higsov_bozon
26. septembar 2008. u 12.39

Side Effects and Warnings

Few side effects are reported when DHEA supplements are taken by mouth in recommended doses. Side effects may include nausea, abdominal discomfort, fatigue, nasal congestion, headache, acne, or rapid/irregular heartbeats. In women, the most common side effects are abnormal menses, emotional changes, headache, and insomnia. Individuals with a history of abnormal heart rhythms, blood clots or hypercoagulability, and those with a history of liver disease should avoid DHEA supplements.

Because DHEA is a hormone related to other male and female hormones, there may be side effects related to its hormonal activities. For example, masculinization may occur in women, including acne, greasy skin, facial hair, hair loss, increased sweating, weight gain around the waist, or a deeper voice. Likewise, men may develop more prominent breasts (gynecomastia), breast tenderness, increased blood pressure, testicular wasting, or increased aggressiveness. Other hormonal-related side effects may include increased blood sugar levels, insulin resistance, altered cholesterol levels, altered thyroid hormone levels, and altered adrenal function. Caution is advised in patients with diabetes or hyperglycemia, high cholesterol, thyroid disorders, or other endocrine (hormonal) abnormalities. Serum glucose, cholesterol and thyroid levels may need to be monitored by a healthcare professional, and medication adjustments may be necessary.

In theory, DHEA may increase the risk of developing prostate, breast, or ovarian cancer. DHEA may contribute to tamoxifen resistance in breast cancer. Other side effects may include insomnia, agitation, delusions, mania, nervousness, irritability, or psychosis.

High DHEA levels have been correlated with Cushings syndrome, which may be caused by excessive supplementation.

Pregnancy and Breastfeeding

DHEA is not recommended during pregnancy or breastfeeding. Because DHEA is a hormone, it may be unsafe to the fetus or nursing infants.
...
Possible Side Effects

Side effects of supplementing with large amounts of DHEA (50 to 200 mg per day) appear to include increased facial hair (in about 20), acne (in about 50) and increase perspiration (in about 10). Less common side effects, including weight gain, mood alteration, breast tenderness, headache, and menstrual irregularity in some women. In a few trials DHEA supplementation lead to increases in testosterone levels in both men and women. Increases in testosterone may increase the likelihood of some cancers.
...
DHEA can increase serum estrogen levels in women and eliminate the need for estrogen replacement therapy in some women.

To help protect cells (especially breast cells) from excessive proliferation in response to estrogen, women taking DHEA should also take:

* Melatonin - 500 mcg to 3 mg nightly
* Vitamin E Succinate - 400-800 IU daily
* Mega Soy Extract - 135 mg twice daily (40% isoflavone extract)
* Indole-3-carbinol - 200 mg twice daily
* Vitamin D3 - 1000-1400 IU daily

Women should consider estrogen and testosterone testing when they take their DHEA blood test in order to evaluate DHEA\\\'s affect on their blood levels of estrogens.

Women who have been diagnosed with an estrogen-dependent cancer should consult their physicians before beginning DHEA therapy. Some studies indicate that higher serum DHEA protects against breast cancer, but no adequate studies have been done to evaluate the effects of DHEA in breast cancer patients. If DHEA were to elevate estrogens too much, this could theoretically increase the risk of estrogen receptor positive breast cancer cells proliferating faster. Women taking DHEA should refer to the Female Hormone Modulation protocol for information about restoring youthful hormone balance.

Caution:
DHEA can be converted into testosterone (and estrogen). These sex hormones and their metabolites can promote benign and malignant prostate cell proliferation. Men with prostate cancer or severe benign prostate hypertrophy are advised to avoid DHEA. Women with estrogen-dependent cancer should consult their physicians before beginning DHEA therapy.

Individuals with existing liver disease (such as viral hepatitis or cirrhosis) might consider taking DHEA sublingually (under your tongue) or using a topical DHEA cream to reduce the amount of DHEA entering the liver. DHEA is converted by the liver into DHEA-s (dehydroepiandrosterone sulfate). Those with liver disease should carefully monitor liver enzyme levels to make sure that DHEA therapy is not making liver disease worse.

iva30
(sociolog)
01. oktobar 2008. u 08.44

Nabla,

isla sam na UZ svaki dan i Dr je pratila rast folikula (1 dominantan):Već 10-og dana ciklusa (posle podne) dimenzije su bile 20x22mm...tako nešto, a endometrijum je bio 8,3mm. Onda u isto vreme su mi uzeli krv da provere Estradiol. Sledeće jutro (11dan) kad sam otisla (znaci prošlo je oko 16-17 sata) folikul je već pukao a endo je bio 9mm. Estradiol 260 pg/ml.

Reci mi molim te jer ovo normalna ovulacija i šta predvidja nivo Estradiola u vreme ovulacije? Kako da znam dali su moji folikuli t.e. j.c. dovoljno dobre?
Ima li neka ispitivanja koja mogu da pokazu koliko je kvalitetna ovulacija i jajna stanica koja se krije u folikula?

Hvala
nabla
(tragac)
01. oktobar 2008. u 12.11

Pa ti imaš lepo tajmiranu ovulaciju :))

Kad sam spominjala visinu E2 mislila sam na 2 ili 3 dc. Nekim devojkama je E2 na početku ciklusa veci od 80 pg i takav E2 se smatra da ne valja jer kod nekih žena ukazuje na smanjenu rezervu. Obično to podrazumeva i raniju folikulogenezu (spomenuh zuto telo već 5 dc.) Ali ni to nije pravilo.

Ovaj E2 sto si vadila je odličan jer kad on naraste do te vrednosti onda se pokrece LH. Kod tebe pretpostavljam niste cekali prirodan LH skok nego si na tu vrednost E2 dobila pregnil ili ovitrel.

Sve sto si sad navela ukazuje da imaš OK ovulaciju.

Kvalitet jc se može donekle videti jedino na IVF-u. Naime, na osnovu izgleda jc se posredno zakljucuje o njenoj kvaliteti. Ali i to je samo grubi orijentir. Čak i embrion koji dogura do blastociste ne mora nužno da znači da je kvalitetan odn. da ima pravilan broj hromosoma, na zalost.
vremejezabebe
(visi fizio terapeut)
01. oktobar 2008. u 15.13

nabla meni je fsh i e2 treceg dana cikusa bio 20 i jedan i drugi po 20 kako bi ti to definisala?
nabla
(tragac)
02. oktobar 2008. u 17.56

To je mnogo povoljnija situacija nego da ti je E2 bio mnogo visi. Pretpostavljam da ti je to posle kontraceptiva, zar ne?

Ne znam da li sam gore spominjala...
fsh i E2 su na klackalici- sto je jedan visi to je drugi nizi. U tvom slučaju E2 je granicni...kad bi ga malo povisili recimo do 3o i nešto sto bi bilo idealno, tada bi, verujem, i fsh bio nešto nizi. Tvoj fsh pre kontraceptiva se kretao negde između 13 i 16?

Šta Goca kaže za br antralnih folikula ili izgled jajnika?
nabla
(tragac)
02. oktobar 2008. u 20.50

Evo malo tudjih info o DHEA...

preneto sa Rode...

„Nedavno sam naišla na nekim forumima u Sloveniji na pozitivna iskustva dviju pacijentica koje su koristile DHEA uz konzultacije sa CHR klinikom u NewYorku. Čitala sam da je 80% njihovih pacijentica čini žene kojima je utvrđena smanjena rezerva jajnih stanica i visok FSH. Navodno da imaju dosta dobre rezultate. Oni koriste jače stimulacije, uz uzimanje DHEA (rekli su mi da sa klomifenom neću imati rezultate).”

Evo jedna trudnoća s povisenim fsh i većim brojem godinica :)))

„Chantal, iznijet ću ti svoj slučaj. Imam 43 godine, FSH bio cca 13,6. Prva lagana stimulacija klomifenom urodila je folikulom (ili možda ipak 2), no bez jajne stanice, ali sam mjesecima kasnije imala stanjen endometrij. Stimulacijom je postignut kontraefekt i nisam imala niti jedan folikul koji bi inače u prirodnom ciklusu trebao biti. Nakon nekoliko prirodnih postupaka, gdje bih imala folikul, rezultati su bili: dobila js i dobar embrij koji se nije primio; nekoliko puta folikul prsnuo pred punkciju; dobila js ali atretičnu.

Odlučili smo se za femaru, koja je eto bila BINGO. U petom sam mjesecu trudnoće.”

Link za diskusiju

http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=67251
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon Empty Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu