FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Strana 1 od 46 1, 2, 3 ... 23 ... 46  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od HappyGirl taj 2008-01-29, 00:01

FOLIKULSTIMULIRAJUCI HORMON (FSH)

Podstiče nastajanje i sazrevanje folikula u ovarijumu žena, a ubrzava i lučenje
estrogenih hormona. Kod muškaraca FSH hormon stimuliše razvoj i funkciju semenih kanalića, rast testisa, a ima i značajnu ulogu a raznim segmentima spermatogeneze.

LUTEINIZIRAJUCI HORMON (LH)

Kod žena ovaj hormon stimuliše sazrevanje folikula, ovulaciju i razvoj
žutog tela (corpus luteum), a stimuliše i sekreciju estrogena i progesterona. Kod muškaraca LH hormon stimuliše sintezu testosterona u intersticijumskim ćelijama testisa (Leydigove ćelije). LH hormon se veže na specifične receptore locirane u membranama intersticijumskih i luteinskih ćelija.

Za razliku od prirodnog menstrualnog ciklusa gde se do stadijuma zrelog folikula, koji u sebi sadrži jajnu ćeliju sposobnu da bude oplođena, razvije jedan retko dva folikula, u postupku koji nazivamo kontrolisana ovarijalna hiperstimulacija, broj jajnih folikula koji u sebi sadrže zrelu jajnu ćeliju sposobnu da bude oplođena raste na 5, 10 pa i više od 15, u zavisnosti od primenjene šeme indukcije ovulacije i reakcije jajnika na primenjenu terapiju. Kontrolisana ovarijalna hiperstimulacija podrazumeva davanje lekova koji u sebi sadrže prirodne ili sintetske hormone koji su presudni u podsticaju rasta jajnih folikula u kojima se nalaze jajne ćelije.

FSH (folikulostimulirajući hormon), LH (luteinizirajući hormon)

Najznčajniji hormon u podsticaju rasta folikula je FSH (folikulostimulirajući hormon) koji inače stvara hipofiza, endokrina žlezda smeštena na bazi mozga. Pored FSH u taj proces je uključen i drugi hormon koji stvara hipofiza LH (luteinizirajuai hormon). Postoje različite šeme indukcije ovulacije međutim pristup indukciji je krajnje individualan i prilagođen pacijentkinji u cilju postizanja što boljeg odgovora jajnika.

Danas se u indukciji ovulacije koriste hipofizarni hormoni (FSH i LH).
Lekovi ovog sastava su poznati pod različitim fabričkim imenima, kao što su: Humegon, Pergonal, Metrodin, Metrodin HP, Menogen itd. U poslednjim godinama kao lek izbora preovladali su hormoni sintetskog porekla kao što su Puregon i Gonal-F koji imaju osobine čistog FSH hormona najznačeajnijeg hormona u prvoj fazi podsticaja folikularnog rasta.

Da bi se u toku indukcije ovulacije izbegla nekontrolisana prevremena ovulacija, pri kojoj se gubi jajna ćelija u prostranstvu trbušne duplje, a čitav započeti proces lečenja prekida, sredinom osamdesetih godina u indukciju ovulacije uveden je i lek koji privremeno blokira funkciju hipofize sprečavajući nekontrolisani porast nivoa hormona neophodan da bi proces ovulacije započeo. Izvorno ime toga preparata jeLHLHRh-agonist poznat pod razlieitim fabriekim imenima kao: Suprefakt, Zoladex,Decapeptil itd. Poslednji preparat koji je bitan u procesu indukcije ovulacije je hcG (horionskigonadotropin) koji se daje u cilju izazivanja kontrolisane, planirane, ovulacije u vreme kada se proceni, na osnovu parametara o praćenju rasta i sazrevanja jajnog folikula, da je jajna ćelija zrela i sposobna da bude oplođena.

Poslednji izmenio HappyGirl dana 2009-06-28, 17:36, izmenjeno ukupno 1 puta

Što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće. Luka 18:27

"Kada bi svakoga koga sretnemo tretirali sa toliko ljubavi kao što to činimo sa nama omiljenom mačkom i oni bi verovatno počeli da predu."

HappyGirl

Broj poruka: 11885
Datum upisa: 05.12.2007

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: FSH-folikulostimulirajući hormon, LH-luteinizirajući hormon

Počalji od terka taj 2008-02-01, 16:43

U kom bi odnosu trebala da budu ova 2 hormona?Nadalina mi je objasnila da mi je dobar FSH ali za LH mi bas nije jasno.Nikad nisam bila strucnjak za ove "finese",uvek sam vise paznje poklanjala "mehanickim kvarovima" a red bi bio da malo paznju i na ovo obratim.

Evo na primer,pre god. dana radjeno:FSH=2.51,LH=3.84,Estradiol=156,progesteron= 0.92,prolaktin=9.6,testosteron=3.1.
Sve je u ref. vrednostima ali ne znam da li je odnos dobar.Mozda neko zna.

terka

Broj poruka: 271
Datum upisa: 06.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od HappyGirl taj 2008-02-01, 17:05

Terka koliko se ja razumem odnos FSH I LH ti je odličan , ne bi trebao da bude veći od 3. Ako je LH veči od Fsh obično je problem PCOS.
Ovo sam našla pa jedan deo da prenesem ovde možda ti pomogne Very Happy a ceo tekst je ovde http://kutak.forumotion.com/zenski-sterilitet-f4/pcos-sindrom-policistienih-jajnika-t167.htm

Napomena: vrijednosti zavise o laboratoriju, iako je dolje navedena lista općenita, treba se ipak posavjetovati sa liječnikom u pojašnjenju rezultata zbog standarda pojedinih laboratorija.

Nivo Hormona
Hormone za testiranjeVrijeme za TestNormalne vrijednostiŠto vrijednosti znače
Folikulopoticajni hormon (FSH) Dan 33-20 mIU/mlFSH se često koristi kao mjera jajnih rezervi. Oćenito, ispod 6 je
odlično, 6-9 je dobro, 9-10 osrednje, 10-13 rezerve koje se smanjuju,
13+ veoma teško poticajne. U testiranju PCOS LH:FSH omjer može se
koristiti za postavljanje dijagnoze. Omjer je obično blizu 1:1, ali ako
je LH viši, to jedan od mogućih znakova PCOS.
Estradiol (E2)Dan 325-75 pg/mlRazina na donjoj granici bolja je za stimulaciju. Abnormalno visoka
razina 3. dan upućuje na postojanje funkcionalne ciste ili smanjivanje
jajnih rezervi.
Estradiol (E2)hCG
dan
200 + pg/ml Razina treba biti između 200-600 po zrelom (18 mm) folikulu. Ova razina je katkada niža u pretilih žena.
Lutenizirajući hormon (LH)Dan 3< 7 mIU/mlNormalna razina LH slična je onome FSH. LH viši od FSH je jedan od znakova PCOS.
Lutenizirajući hormon (LH)hCG dan> 20 mIU/ml.
ProlaktinDan 3< 24 ng/mlPovećana razina prolaktina može poremetiti ovulaciju. Također može
upućivati na potrebito daljnje testiranje (MRI) za provjeru na tumor
hipofize. Neke žene sa PCOS također imaju hiperprolaktinemiju.
Progesteron (P4)Dan 3< 1.5 ng/ml.
Progesteron (P4)7 dana poslije ovulacije (dan 21)> 15 ng/mlProgesteron test se izvodi za potvrđivanje ovulacije. Kada folikul
oslobodi jajašce, postaje tzv. žuto tijelo (corpus luteum) i proizvodi
progesteron. Razina iznad 5 upućuje na neki oblik ovulacije, ali većina
liječnika očekuje razinu od 10 u prirodnom, i 15 u ciklusu sa
lijekovima. Neki tvrde da je test točniji ako se izvodi ujutro nakon
posta.

Što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće. Luka 18:27

"Kada bi svakoga koga sretnemo tretirali sa toliko ljubavi kao što to činimo sa nama omiljenom mačkom i oni bi verovatno počeli da predu."

HappyGirl

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tina73 taj 2008-02-13, 21:26

Kako vam se čine moji rezultati:
Estradiol 54,76
FSH 11,31
LH 8,91
Progesteron 0,374
Prolaktin 250,7
Testosteron 0,499
TSH 7,50
T3 1,72
T4 116

Navodno, sve osim TSH je u granicama normale, ali mi se iz prethodne tabele čini da je FSH povišen. Hormone sam radila drugog dana ciklusa (treći je bio nedelja). Da li povišen FSH znači da ne mogu da zatrudnim dok ga ne smanjim i kako utiče TSH na isti problem. Molim vas ako neko zna da mi odgovori.

tina73

Broj poruka: 9
Datum upisa: 13.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jelence taj 2008-02-13, 22:22

Tina dobro dosla pre svega,a sto se tice hormona TSH mislim ,ali to je moje ne strucno misljenje, da je povisena vrednost.E sad to moze biti trenutno,drugo ne znam da li je to vrednost koja je validna iz samo jednog vadjenja krvi,mozda da proveris jos neki put i pored njega uradis fT4 pa ces znati nesto vise,jer tako je meni rekao endokrinolog,i da odes na pregled stitne zlezde i zaokruzis stvar.Ne moze se na osnovu toga reci da ne mozes da zatrudnis.A sto se tice FSH i on je povisen,ali takodje neki doktori rade VTO sa takvim vrednostima,a predhodno dajuci par meseci kontracepciju.
Molim te sve ovo je iz nekih tudjih i sopstvenog iskustva ali svaki organizam je prica za sebe i ovo uopste ne mora vaziti za tebe.Moj savet konsultovati endokrinologa i ginekologa zaVTO.
Svako dobro i srecno draga Tina u borbi za potomstvo

Jelence

Broj poruka: 3159
Godina: 40

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tina73 taj 2008-02-13, 22:46

Jelence, hvala ti na ovako brzom odgovoru. Zakazala sam pregled kod endokrinologa, ali volim malo da pogledam po internetu, npr. doktorka mi uopšte nije rekla da mi je povišen FSH, to sam videla na internetu. Hvala još jednom

tina73

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jelence taj 2008-02-13, 23:02

Naravno pa sve mi volimo da istrazujemo :) ,da znamo o cemu se radi pre nego cujemo misljenje doktora,a sto se tice TSH imam samo da ti kazem jos nesto,vrednost mog TSH je bio na granici 4,16 pa sam morala da radim dodatno vadjenje krvi i ustanovljeno je na sledecem vadjenju da je 2,11 sto je dobro jer ova predhodna vrednost je bila pred operaciju endometrioze dakle uzrokovano stresom,a druga vrednost je posle odmora :) ,a pre VTO.Na jednom forumu sam procitala da je za VTO dobro da TSH bude oko 2 jer se sa stimulacijom povecava realna vrednost TSH.
A FSH mozes da sredis ako odmah pocnes da pijes smokve u maslinovom ulju,za to ces naci recep ovde
http://kutak.forumotion.com/hormoni-f35/prirodni-recepti-za-snizavanje-fsh-t220.htm
pisemo se jos caos

Jelence

Broj poruka: 3159
Godina: 40

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nadalina taj 2008-02-14, 16:46

Tina, dobrodosla na veseli forum i sto pre zabebila!!!
FSH ti gravitira ka gornjoj granici, i to nije sjajno, ali u principu i nije neka prepreka da ostanes u drugom stanju... Sa takvim vrednostima FSH najverovatnije imas sasvim lepe ovulacije, i ako je sa ostalim stvarima sve ok kao i sa tvojim muzicem, uskoro ces nas obradovati....
S druge strane, takav FSH govori da postoji verovatnoca da ce kod tebe (kao i kod mene) nastupiti prerana menopauza...I da. shodno tome, treba malo da pozurite sa akcijama...kad je tvoja mama usla u menopauzu? To je koristan podatak...
Kod kog endokrinologa ides? Kako sam se ja raspitivala, a krenula sam kod jedne dobre tete dr, trazice ti 2dc Estradiol, FSH, LH, inhibin B , antimullerian hormon, FT4, i 21.dc progesteron. 4. i 5. su JAKO BITNI za postavljanje tvoje dijagnoze, ako ti ih tvoja dr ne trazi, odradi ih sama.
Eto, sto se smokava tice, klopaj ih, i bezi od stresa, nadji neki izgovor i nacin - on podize FSH u nebesa, bavi se sportom, jedi maticni mlec... Sve to - moze da spusti FSH...U tom slucaju, ne znaci da si resila problem (a nadam se da ga i NEMAS!!!) vec da ces ako bude potrabno, mnogo bolje odreagovati na stimulaciju u slucaju VTO...

Puno srece, i puno BEBA!!!!

nadalina

Broj poruka: 816
Datum upisa: 19.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od HappyGirl taj 2008-02-14, 22:11

Tina curo, dobrodošla Very Happy i uskoro trudnica bila.
Mislim isti što i cure, pametnice su već sve lepo rekle.
Uradi pod obavezno inhibin b i antimullerian da bi u potpunosti imala ispravnu sliku jer oni zajedno sa Fsh daju pravu sliku stvari, a nije loše ni ponoviti posle izvesnog vremena opet sve hormone.
Nema kod tebe neke prepreke koja neće moći da se premosti. Idi kod dobrog stručnjaka, vodi zdrav život koliko si u mogućnosti, rekreacija, smejanje, ljubav sa mužićem i naraFska stvar druženje sa nama i nema da omaneš. :cheers:

HappyGirl

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tina73 taj 2008-02-15, 20:39

Hvala na dobrodošlici i lepim željama. I ja svima želim isto
roda

tina73

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od TetaSneki taj 2008-02-16, 00:33

Tina dobrodošla.
Devojke su u pravu što se hormona tiče i naravno dale su ti dobre savete. Samo bih dodala da se obratiš endokrinologu (kao što su ti već rekle) za TSH, to je znak da ti je štitna žlezda opterećena. U principu ne mora da znači da povišen TSH pravi problem kod ostajanja u drugom stanju, ali i može. Veća je verovatnoća da pravi problem kod održavanja trudnoće, ali ni to nije uvek pravilo. U svakom slučaju treba da se prati zbog tih pretećih osobina. Pod nadzorom endokrinologa taj hormon može lepo da se kontroliše. Što se tiče FSH, izbegavaja nerviranje i on će biti OK, nije puno odskočio. Još uvek je dobar. usne

TetaSneki

Broj poruka: 1357
Godina: 44
Datum upisa: 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jul taj 2008-03-11, 12:46

Zdravo svima!
Nova sam ovde i danas vas prvi put citam...pa malo ste me zbunili. Moji rezulatai su : FSH=8,1;LH=4,9; prolactin 17,3; estradiol=57,9;testosteron=0,92; TSH=4,5;T4=9,6 (testiranja su radjene 5-og dana ciklusa).
Doktor mi je rekao da osim sto je prolactin malo povecan, drugo je sve OK. A vec sam prosla jednu IUI (neuspesna na zalost)...pa sad mota mi se kroz glavu da nije doktoru nesto promaklo s ovim hormonima???

jul

Broj poruka: 616
Datum upisa: 11.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od TetaSneki taj 2008-03-11, 14:25

Jul, dobrodošla na naš forum.
Vrednosti u tabeli odnose se na 3dc. Jako je važno da se vrednosti hormona izmere drugi ili treći dan ciklusa jer se tada procenjuje stanje jajnika, tj. da li su umorni, kako će da odreaguju na stimulaciju itd. Hormoni se menjaju iz dana u dan tako da za 5 dc važe druge referentne vrednosti.
Pozdrav

TetaSneki

Broj poruka: 1357
Godina: 44
Datum upisa: 11.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jul taj 2008-03-11, 15:36

Hvala ti puno Teta Sneki na odgovoru, vec sam se zabrinula.
Hvala i za dobrodoslicu, sigurna sam da cemo se lepo druziti wavecrowd

jul

Broj poruka: 616
Datum upisa: 11.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maus taj 2008-03-11, 16:42

Cao Jul ff
Vidim da je nasa vrednica Sneki vec odgovorila.I naravno da cemo se lepo druziti,veruj nasla si pravo drustvo. yes

maus

Broj poruka: 14053
Godina: 41
Datum upisa: 07.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 46 1, 2, 3 ... 23 ... 46  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu