KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PITE - slane i slatke

+30
bobica83
JAmajka
missile
korpica
lena
nina :)
mijaki
BiKsi :)
mumka
medolino
dragana76ns
Botox
JocY
MARA
zoxa
lolipop
nacKa
dragmilk
maza1972
Marija86
Orline
Kamilica
Mirjana
dr mali pariz
Jelence
Dacaa
Mali covek
maus
HappyGirl
vajsi
34 posters

Strana 2 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Orline 28/2/2012, 15:58

Evo vam moj omiljeni za pitu sa mesom, probaću da izvučem originalni, pošto sam ja na mamu, vazda nešto dodam, ili otprilike Laughing
1/2kg kora se podeli na tri dela i ukroji na veličinu pleha nožem. Ako ostane uzdužnih traka, i to podelim, ili stavim u donji deo.
Za fil se izdinsta sitno seckan luk i šargarepa, jedno čeno belog, i pola kila mesa mlevenog. Malo više ulja stavim za dinstanje jer ga posle ne dodajem u preliv (po receptu ide 150ml, meni bude masno ako prelijem sa tim) Ja dodam i malo suvog peršuna, baš bude super i ukus i izgled.
Pita se filuje tim kao torta, trećina kora, fil, trećina kora, fil, pa odozgo kore. I isečete na kocke, nepečenu.
Umutite 3-4 jaja, 250ml mleka, i 300ml kisele. Izmešate i prelijete pitu da odstoji 15-tak min, taman da upije dok se rerna zagrije. I peći da porumeni. Ne znam temp, ja pečem na 200, pa smanjim, kao i svaku pitu. Posle se lako seče po već isečenim linijama. Ne znam da li je lakše napraviti, ili je bolja ladna od tople Very Happy

Nekad dodam i rendani krompir na kraju u fil, bude super.
Pravila sam isto to sa pečurlkama i prazilukom, isto je odlična.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Orline 28/2/2012, 16:04

A mama...Ona sve to otprilike, i ne razvlači pitu rukama, za to su tetke majstori...Mama koristi onu dugačku tanku oklagiju. Very Happy

Krompir uvek secka, ne renda ga, i stavi više bibera.
Kad pravi sa mesom, ne dinsta ga, nego stavlja sveže, ja sam tako probala sa kupovnim korama i svežim mlevenim začinjenim mesom, savijala po jednu koru (onu deblju) i super je. Samo luka i dosta bibera.

Pravi i sa sirom, to je najčešće, ne moram ni da pominjem, tu nemam nikakvih smernica. Sem što ona uvek zaliva na kraju jajima i pavlakom, pa bude sočnija, ali ne krcka i ne liči uvek na pravu bosansku. AAl da je okrugla, okrugla je Laughing
I šta znam...Nema ona nekih eksperimenata, još kupusaru, i neku tiritaru, tako nekako, (pravi nadev- tirit) od kukuruznog brašna i jaja, to moja sestra voli, a meni je malo..onako..nije loša, ko proja u stvari, samo sastojci odvojeni Laughing

Umalo da zaboravim na moju omiljenu, slanu od tikve. Kažem tikve, jer je to nešto kao malo veća tikvica, mlada tikva, a ne dulek, od kog se ovde pravi slatka.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Orline 28/2/2012, 16:07

A sad će loli, njene izgledaju majstorski, sećam se lol!
Mada je i Bojanica pravila, ako se dobro sećam, da joj je fino ispalo.

Ja takodje jako volim i domaću od crnog brašna sa sirom, mmm Very Happy

Eto...Elaborat...Ima tu još... Laughing Razz
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od maza1972 28/2/2012, 20:11

TRI PUT BRAVO ZA TEMU!!! bravo bravo bravo
maza1972
maza1972

Broj poruka : 2255
Godina : 51
Datum upisa : 23.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od dragmilk 28/2/2012, 20:52

orline ::A mama...Ona sve to otprilike, i ne razvlači pitu rukama, za to su tetke majstori...Mama koristi onu dugačku tanku oklagiju. Very Happy

Krompir uvek secka, ne renda ga, i stavi više bibera.
Kad pravi sa mesom, ne dinsta ga, nego stavlja sveže, ja sam tako probala sa kupovnim korama i svežim mlevenim začinjenim mesom, savijala po jednu koru (onu deblju) i super je. Samo luka i dosta bibera.

Pravi i sa sirom, to je najčešće, ne moram ni da pominjem, tu nemam nikakvih smernica. Sem što ona uvek zaliva na kraju jajima i pavlakom, pa bude sočnija, ali ne krcka i ne liči uvek na pravu bosansku. AAl da je okrugla, okrugla je Laughing
I šta znam...Nema ona nekih eksperimenata, još kupusaru, i neku tiritaru, tako nekako, (pravi nadev- tirit) od kukuruznog brašna i jaja, to moja sestra voli, a meni je malo..onako..nije loša, ko proja u stvari, samo sastojci odvojeni Laughing

Umalo da zaboravim na moju omiljenu, slanu od tikve. Kažem tikve, jer je to nešto kao malo veća tikvica, mlada tikva, a ne dulek, od kog se ovde pravi slatka.

E, ta tikvenica, slana, je i moja omiljena. Prava bosanska yes Ta tikva je unutra zuckasta, a kora joj je nacesce zelena.

dragmilk
dragmilk

Broj poruka : 1292
Godina : 49
Location : Bivsi praznik, bivse republike
Datum upisa : 31.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od nacKa 28/2/2012, 23:31

sve smo izgleda pitina deca, Very Happy bravo za temu
sutra stavljam najnoviji isproban recept za pitu sa mesom, filuje se svaka kora posebno, pa slaze i na kraju izgleda kao saće
nacKa
nacKa

Broj poruka : 401
Godina : 50
Datum upisa : 13.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od lolipop 29/2/2012, 11:30

Ooooo, tema za pite, bravisimo.
Sličku moje pitice ću okačim čim stignem danas kući, imam je na aparatu još uvijek.
Evo i od mene jedan referatić: moje pite izgledaju na oko uvijek isto, razvijam kore, i stavljam pitu u okruglu tepsiju. Jedino slavske pite pravim u četvrtaste plehove, da bih mogla lakše da ih sječem, i ljepše se mogu dekorisati na tanjirima.
Od gotovih kora pravim jedino gibanicu, koju mljac mljac obožavam, samo bosanski sirevi nisu baš isti kao oni koje moja baka stavlja u Bg., i moram priznati da sam bakine gibanice uvijek željna. Kad sam u Bg. pravi mi je i za doručak, i ručak i večeru.
Što se tiče vrsta pita, pravim raznorazne, ali ih obnično djelim na posne i mrsne. Posne su : od kupusa koja je fantastična, od krompira(nekad rendani nekad sjeckani), i od riže. Mrsne su: od mesa, sira, tikve i zeljanica.
A da i slatke sam zaboravila: od jabuka, šljiva i višanja. Koje su fantastične.

Moja preporuka za pitu sa mesom: znam da svi prave pretežno sa faširanim mesom, i ja je često pravim. Ali od srca preporučujem pitu sa sjeckanim mesom (mesom svinjske šnicle) na sitne kockice, sa malo krompira na kockice isjeckanog, crvenog luka i začinima po želji. E ta pita otkida koliko je dobra yes
lolipop
lolipop

Broj poruka : 4146
Godina : 45
Location : Sarajevo
Datum upisa : 15.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Orline 29/2/2012, 11:35

Eee, na zeljanicu sam zaboravila, ni ta od pirinča nije loša Very Happy

A za tu sa sjeckanim mesom sam čula, tako se nekad davno pravila, nije bilo mašina...Ja je nisam ni probala ni pravila, al mora da je mmmm...

Ajd ti nama daj recept kako praviš tijesto, sjećam se tvojih pita sa slike Very Happy
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od lolipop 29/2/2012, 11:50

Pita sa sjeckanim mesom je mlogo ukusna, probaj.

E sad što se tiče tijesta, ja sam tu kao i tvoja mama. Iskreno, uvjek je odokativno.
Uvijek koristim meko i bijelo, ili polubijelo brašno. Crno brašno se baš specijalo ne da razvlačiti. U brašno se stavi jedino so, i zamjesi se sa vodom. Poželjno je da tijesto bude mekano potkuvano, ali ne previše. Dobije se veliki komad tijesta koji se presječe na više dijelova, a dijelovi se zamjese (kod nas se kaže nakuvaju) na okrugle loptice. Loptice se premažu uljem i ostave se da se odmore. Od loptica se razvlače jufke (pospe be brašno po stolu, i preko loptice). Prvo od loptica dugom tankom oklagijom razvučem od loptice jufkicu koja je još uvijek poprilično debela. Onda jufkicu stavim preko oklagije, a na stolić stavljam stoljnjak koji koristim samo za pitu Wink ( al vam plastično objašnjavam), i jufkicu stavljam na stoljnjak. Čitavu jufkicu premažem sa dosta ulja, i rukom razvlačim tijesto do željene tankoće. Fil za pitu stavljam na kraj jufke (i sa jedne i sa druge strane, otprilike kao da se radi na pravougaonom obliku, pa na dužim stranama pravougaonika) samo ivice jufkice prebacim preko fila, i onda podižem stoljnjak i pitica se jednako mota do polovine jufke. Isto tako uradim i sa druge strane. I to bi bilo to.
Nadam se da sam vam koliko toliko pojasnila, a da vas u stvari nisam zbunila.
lolipop
lolipop

Broj poruka : 4146
Godina : 45
Location : Sarajevo
Datum upisa : 15.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od zoxa 29/2/2012, 11:53

http://www.coolinarika.com/recept/703595/
Da li je neko pravio ovo?
Bas me zanima kako bi ispalo u mojoj izvedbi :) Inace pite sve vrste obozavammm!!! Listove znam da razvucem sama, naucila sam za Ninin 1. rodjendan, inace da nije bilo te prigode ne bih nikad vjerovatno.
Jos ovo napravim za vikend pa u drugi krug dijete Laughing
zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Orline 29/2/2012, 12:15

Ja nisam, ali sam jela, mmmm. Imala sam cimerku iz Sjenice, to se više tamo u Sandžaku pravi nego u Bosni. Samo što su orginilane, koliko ja znam, pred kraj zalivene kiselim mlijekom sa bijelim lukom.
Ja sam kupovala neke smrznute, na kojima isto piše da se zalivaju jogurtom i bijelim lukom.
Nije mi baš jasno na slici, izgleda malo ipak deblja kora nego za pitu. Možda bih onda i ja znala to da napravim Very Happy
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od dr mali pariz 29/2/2012, 17:34

orline ::Nema ona nekih eksperimenata, još kupusaru, i neku tiritaru, tako nekako, (pravi nadev- tirit) od kukuruznog brašna i jaja, to moja sestra voli, a meni je malo..onako..nije loša, ko proja u stvari, samo sastojci odvojeni Laughing

Umalo da zaboravim na moju omiljenu, slanu od tikve. Kažem tikve, jer je to nešto kao malo veća tikvica, mlada tikva, a ne dulek, od kog se ovde pravi slatka.

Shocked jbte, a mislila sam , kad su pite u pitanju, da sve znam !
Tiritara??? Kukuruzno brašno i jaja-to je neka malo suvlja pita-to je nadev za kore, je l?
Kupusaru-u životu jela nisam
Tikvaru- takođe nikad jela...

Loli, vrlo si jasno objasnila postupak razvlačenja kora, pa koga privlači-izvolte! Ipak se kupovne, pa kakve god, ne mogu porediti sa dobrim domaćim...

Mantije...odavno razmišljam o njima, i mislim Orli da su tanke kore u pitanju,samo nanizane jedna na drugu u većem broju..
svaka čast cure na odazivu!
Potkrepite fotkama, znate da je tako mnogo interesantnije. PITE - slane i slatke  - Page 2 275568
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od MARA 29/2/2012, 19:49

Super tema,prikljucujem se ovih dana imam i ja koju dodati
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od JocY 29/2/2012, 20:38

Moram reci da je pita sa kupusom jedno od mojih omiljenih predjela kad se posti. Posto je i kod mene sve odokativno evo recepta:
Kiseli kupus se isece sitno kao za podvarak i dinsta se dok ne omeksa i pobiberi se. U jednoj posebnoj posudici izmesam kiselu vodu i ulje. Pitu redjam kao guzvaru, svaku koru poprskam sa uljem i vodom, nista se ne soli jer je kupus vec dovoljno slan, filujem, poslednja kora se samo izdasno poprska sa uljem i vodom, pece se dok ne porumeni na 200.
JocY
JocY

Broj poruka : 2090
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 20.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Orline 29/2/2012, 22:16

dr mali pariz ::
Shocked jbte, a mislila sam , kad su pite u pitanju, da sve znam !
Tiritara??? Kukuruzno brašno i jaja-to je neka malo suvlja pita-to je nadev za kore, je l?
Kupusaru-u životu jela nisam
Tikvaru- takođe nikad jela...Potkrepite fotkama, znate da je tako mnogo interesantnije. PITE - slane i slatke  - Page 2 275568
Evo sad moram da ispravim, mama mi umire od smijeha kaže odakle mi tiritara naziv, a ja nemam pojma. Vjerovatno sam negdje čula, nije valjda moja kovanica. Rolling Eyes Ona tirit zove nadjev svaki za pitu, a ja mislila samo taj PITE - slane i slatke  - Page 2 635297Inače jeste suva, zakuva se ta smjesa od kukuruznog brašna i jaja sa mlijekom za nadjev (tirit Very Happy ) a može se dodati i malo sira. Ja je baš ne ljubim
A "tikvara" je tikvenica Laughing To sam sigurna. Razz

Ja retko slikam hranu, ali biće i to Very Happy
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Kamilica 29/2/2012, 22:34

Boki, evo ja prebacila, nadam se da je to ok.
Bojanina pita:
Bojana86 ::za veceru pita s tikvicama i sirom, po mom nekom receptu, vec stoti put, volimo je...
nisam koristila sir koji inace koristim nego tutnula neki sitni, vise je ko namaz, da ga potrosim, posto to niko ne jede klot kod nas...
jedno vruce parce za kutanjke, moracemo piriti :)

PITE - slane i slatke  - Page 2 Img1255lw

Kamilica
Kamilica

Broj poruka : 2615
Godina : 46
Datum upisa : 05.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Botox 1/3/2012, 10:46

ziveo copy/paste pa ne moram piskarati jedno te isto na dve teme :))))

":))))
hvala kami, prosto je uglavnom napravim, pola-pola (odnos tikvica i
sira, samo je bitno tikvice narendati , posloti i ostaviti da puste vodu
i dobro ocediti...) dodam u fil jedno jajce, malo mirodjije, ako treba
zacinim sa solju i to je to. jednu koru poprskam sa uljem, pa stavim
drugu koru na koju nakapam onog preliva (jedno do dva jajetam malo mleka
i jogurta, i to zavisi od kolicine , odnosno koliko pite pravite, i
malo posolim ako mislim da treba....), na kraj stavim fil od tikvica i
sira, urolam ko i svaku pitu, poredjam u pleh, prelijem s prelivom od
jaja i jogurta i stavim da se pece, e da i pre pecenja pospem sa malo
kima.... eto to je to... posto u maxiju nema na merenje ona sitan sir za
pite uglavnom stalno uzimam neki njihov, koji je slaniji dosta, pa onda
nista drugo i ne solim... nema potrebe, a sinoc sam stavila taj neki
sitni iz case, mada je vise ko namaz, da ga potrosim, da se ne vuce po
frizideru...."
p.s, idu samo po dva lista kora jer je to tanka pita sa tikvicama, naravno ko hoce moze da stavi i 3 kore...
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 38
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od lolipop 1/3/2012, 21:27

[img]PITE - slane i slatke  - Page 2 Img0358rr [/img]

Evo slička bosanske pite
lolipop
lolipop

Broj poruka : 4146
Godina : 45
Location : Sarajevo
Datum upisa : 15.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od dragana76ns 1/3/2012, 21:34

Loli, ovo mi pravis kad ti dodjem u goste :))))

Uh al bi sad legla, ijaooooj Very Happy
dragana76ns
dragana76ns

Broj poruka : 4182
Godina : 47
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Orline 1/3/2012, 21:47

Joj, loli, to je ta lol!
Bolja neg kod moje majke, svaka ti čast osmeh srce
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od medolino 1/3/2012, 22:09

Lolipop,stvarno si majstorica za bosanske pite lol!
Odmah sam ogladnela i stale mi oci na bosanskoj piti,samo mogu da zamislim kakav je ukus..mmmmm....
I mene je moja svekrva naucila da razvlacim pitu i od tada uopste ne kupujem kupovne kore, eto nesto dobro da naucim od svekrve lol!
Ja pitu pravim sa mesom,sa kupusom,sa sirom i krompirom (nekad krompir isecem sitno na kockice a ponekad izrendam)
medolino
medolino

Broj poruka : 2604
Godina : 36
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od mumka 1/3/2012, 22:19

lolipop ::[img]PITE - slane i slatke  - Page 2 Img0358rr [/img]

Evo slička bosanske pite
bravo nemam reči
gladna sam...sjutra pravim jednu takvu,al posnu..sa krompirom.
mumka
mumka

Broj poruka : 74
Godina : 48
Location : Podgorica
Datum upisa : 25.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od lolipop 1/3/2012, 22:25

dragana76ns ::Loli, ovo mi pravis kad ti dodjem u goste :))))

Uh al bi sad legla, ijaooooj Very Happy

Pa Draganče rekla si sa mesom, ova je sa zeljem. Jel hoćeš obje, ili baš ovakvu? usne Ma šta i pitam za trudnicu po želji, sve što kažeš ću pravim.
Orle ću i tebi pravim, samo kaži pa i ti si trudnica, a ne bih da mi čmičak iskoči usne
Hvala djevojke na komplimentima
lolipop
lolipop

Broj poruka : 4146
Godina : 45
Location : Sarajevo
Datum upisa : 15.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od dr mali pariz 1/3/2012, 22:26

Loli, PITE - slane i slatke  - Page 2 47111 PITE - slane i slatke  - Page 2 47111odlična je!
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Kamilica 2/3/2012, 00:17

Loli, pa ovo je prava pravcata bosanska pita!!!
Znaš, sve sam domaće pite jela u selu jednom oko Drvara gde mi je tata rođen i baš zeljanice. I sva moja familija je iz Bosne i sve tako prave pite, i tetka i strina i baba...
Mene si očarala...
Kamilica
Kamilica

Broj poruka : 2615
Godina : 46
Datum upisa : 05.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

PITE - slane i slatke  - Page 2 Empty Re: PITE - slane i slatke

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu