KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Carski rez, anestezija

+19
Klarica
Sofija Veks
Cecana
JednaSova
Vecka
Ema78
tulumba
noja
penelope
lena
agata
cicsa80
Zoka83
tuli
buby
Milijana
dr mali pariz
Mirjana
Orline
23 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od dr mali pariz 7/2/2012, 22:01

Tuli, nisam znala na šta misliš, jer ja sam...neko ko ne razmišlja unapred o negativnim stvarima.Sigurno neću da razmišljam da li će me strefiti dijabet, preeklampsiju,hemofiliju, trombocitopeniju,epilepsiju.
Mislim...čemu to? Zapušen kanal???
Mislim, svašta se može desiti,i napolju me ledenica spucati,ali neću o tome da razmišljam.
Rečeno mi je da će biti carski.Nsaravno Zoko, zbog blizanaca,i verovatno prve trudnoće u 34.g., i to VTO, a nekako je uopšteno da se "progesteronske" trudnice malo teže otvaraju i sl.
Drugo, jako je rano i sad da razmišljam o porođaju,ali čitam šta mogu,kako bih na vreme o svemu sa svojim dr razgovarala.
Već sam jednoj našoj drugarici koja mi je ispričala jedan slučaj-nemili-sa epiduralom, rekla da se ja inače ne vodim vašim iskustvima ni u čemu.
Ja kliniku nisam birala po statistici uspešnosti,kao ni jedanog svog lekara, tako ni sad ne biram JA metod-jer se većini dopalo , ili ne...ja razmišljam o svim metodama, da bih ,opet kažem, imala o čemu sa svojim doktorom.
Glupo je da ja budem izričita oko tih stvari,iako se radi o mom telu, o mojim bebama.
Volim da čitam vaša iskustva,čiste radoznalosti, ne vodim se njima. Orli je sve studiozno opisala,zato sam se i našla na ovoj temi.
Svakako da bih pored ginekologa,konsultovala i svog hematologa o anesteziji, jer sam ja pod terapijom, kao i opsežan razgovor sa anesteziologom-meni to bar nije problem.
Eto Tuli, odatle interesovanje za metode i neinteresovanje za komplikacije...sada. Wink
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Zoka83 7/2/2012, 23:14

Pari, spominjala si vec to da se progesteronske trudnic sporije otvaraju, a eto, sa mnom to nije bio slucaj. U pola 7 sam bila otvorena 2 prsta, a porodila se u 8,45. Utrogestan sam pila do 27. nedelje, iz straha jer sam imala kontrakcije. Naravno, mozda sam ja u manjini, ne znam...
Sto se epidurala tice, cula sam i ja za neka iskustva tipa, nije delovalo i sl. Ja sm se odlucila za prirodan porodjaj ( ponudjeno mi je da biram) iz samo jednog razloga- oporavak nakon porodjaja. Ali, da nosim blizance, dileme nemam da bih se odlucila za carski.

Svidja mi se tvoj stav - bez negativnih misli i sve u dogovoru sa lekarom. Sama znam da je u trudnoci tesko ostati trezven... pogotovo kada se ista desi na nacin na koji se nama desila.

Ljubac drugarice osmeh srce
Zoka83
Zoka83

Broj poruka : 2261
Godina : 40
Location : Novi Sad
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od dr mali pariz 7/2/2012, 23:17

Znam Zokac da je kod tebe bilo,takoreći ,laganini...zato i rekoh uopšteno...
Ja nemam šta da biram,i da imam jednu, to bih lekaru prepustila,to je moj stav.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od tuli 7/2/2012, 23:41

Pari moja,nisu to negativne misli....daleko od toga. Samo volim da znam dosta toga o onome u šta se upuštam. Samo to i tačka. Kad je trebalo izučiti IVF- izučila, homeopatiju-izučila, TKM-izučila,...roditeljstvo-učim Very Happy

osmeh srce
tuli
tuli

Broj poruka : 3308
Datum upisa : 24.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Orline 8/2/2012, 14:39

tuli ::Pari moja,nisu to negativne misli....daleko od toga. Samo volim da znam dosta toga o onome u šta se upuštam. Samo to i tačka. Kad je trebalo izučiti IVF- izučila, homeopatiju-izučila, TKM-izučila,...roditeljstvo-učim Very Happy

Moj princip Carski rez, anestezija - Page 2 561840
Mirjana :: Pritisak mi je pre neki dan bio 80/50! Pa, gde dalje da mi spadne-umreću!
Onda
to trajanje carskog. Sad sam pričala sa jetrvom Nemicom, koja je neka
vrlo bitna med. sestra, na nekom odeljenju, neke bolnice u Hamburgu. Ona
kaže da nema razloga da se plašim jer cr ukupno traje oko 20min.
Ja
njoj kažem da mi je više cura reklo da u prvih 10 izvade bebu, pa još
jedno pola sata do 40min-što je za mene neizdrživo, a ona kaže da je to
nemoguće. Evo, Agata potvrđuje moju priču.
Ljudi, pola sata te
ušivaju i tebi to vreme kao leti...ne znam...meni je to jako strašno,
zato što sam ja klaustrofobičar. Ideja da ja ne mogu da mrdnem. Ma kao
da su me živu zakopali.

Joj, miro, jadni doktori sa tobom Laughing
Nemoj toliko da se plašiš, ženo draga.
Kao
prvo, pritisak manje pada ženama sa niskim pritiskom. Dokazano.
Procentualno oko deset posto Od novih anestetika nekad ni toliko.
Pad pritiska u periduralu je manje izražen nego kod spinala, a ako su analgetske doze u pitanju onda je zanemarljivo.

Do
pada pritiska može da dođe- jer kako se blokira prenos bola, blokira se
i refleksna vazokonstrikcija krvnih sudova, oni se malo opuste i jedan
mali deo krvi ostane u njima, pa pritisak padne. Da je to tako
drastično, pao bi ti pritisak svaki put kad ti noge oteknu od dugog
putovanja u autobusu.
Dalje...Zato se i da infuzija, pola litra, litar, da nadomesti taj deo volumena.

Onda...Što
se tiče trajanja carskog reza, svaki pacijent opisuje ukupno vreme koje
provede u sali. A tu ide i nameštanje na stolu, ponekad stavljanje
katetera, braunile, merenje pritiska. Davanje spinalne anestezije i ulu
uvodjenje u opštu. Ode tu desetak petnaest minuta. Do vadjenja bebe
prodje kratko, ušivanje se razlikuje, od 20 do 40 min, ali ni to nije
tako drastično. Pa zar je pola sata puno.
Ženo, ručak ti traje toliko Laughing Feniranje...
Onda
zavisi i da li je pacijentkinja gojazna, da li ima priraslice od
ranijih operacija (uključujući i ožiljak od starog carskog).
Na kraju
prodje još nekih desetak minuta da se pacijentu previje rez i zalepi
flaster, da se natenane lepo probudi. I onda bude da su ostali duže u
sali.

Ne znam kakve veze ima klaustrofobija sa tim. Nemaš
zatvoren prostor.I nema veze što nećeš videti anesteziologa koji će ti
voditi anesteziju. Pre operacije imaš nekoliko minuta za razgovor sa
njim. I pravo da odbiješ regionalnu anesteziju. Jedna od
kontraindikacija sa spinal (sem ostalih medicinskih) jeste izričito
odbijanje pacijenta i pored razgovora. Neće te niko naterati.

Samo opušteno, nećeš valjda strahovima da uprskaš taj najdivniji momenat susreta sa svojim čedom.




dr mali pariz ::A ti onda izaberi po svojoj volji,Miro.
Niko te ne tera ni na šta.
Tačno tako. Niko te neće terati ninašta, pariz je u pravu
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 8/2/2012, 15:13

orline ::
Joj, miro, jadni doktori sa tobom Laughing
Nemoj toliko da se plašiš, ženo draga.
Kao
prvo, pritisak manje pada ženama sa niskim pritiskom. Dokazano.
Procentualno oko deset posto Od novih anestetika nekad ni toliko.
Pad pritiska u periduralu je manje izražen nego kod spinala, a ako su analgetske doze u pitanju onda je zanemarljivo.

Do
pada pritiska može da dođe- jer kako se blokira prenos bola, blokira se
i refleksna vazokonstrikcija krvnih sudova, oni se malo opuste i jedan
mali deo krvi ostane u njima, pa pritisak padne. Da je to tako
drastično, pao bi ti pritisak svaki put kad ti noge oteknu od dugog
putovanja u autobusu.
Dalje...Zato se i da infuzija, pola litra, litar, da nadomesti taj deo volumena.

Onda...Što
se tiče trajanja carskog reza, svaki pacijent opisuje ukupno vreme koje
provede u sali. A tu ide i nameštanje na stolu, ponekad stavljanje
katetera, braunile, merenje pritiska. Davanje spinalne anestezije i ulu
uvodjenje u opštu. Ode tu desetak petnaest minuta. Do vadjenja bebe
prodje kratko, ušivanje se razlikuje, od 20 do 40 min, ali ni to nije
tako drastično. Pa zar je pola sata puno.
Ženo, ručak ti traje toliko Laughing Feniranje...
Onda
zavisi i da li je pacijentkinja gojazna, da li ima priraslice od
ranijih operacija (uključujući i ožiljak od starog carskog).
Na kraju
prodje još nekih desetak minuta da se pacijentu previje rez i zalepi
flaster, da se natenane lepo probudi. I onda bude da su ostali duže u
sali.
E to ja čekam - da me neko razuveri! Posle ovako dobrog objašnjenja, skoro da nemam straha i zato i podelim svoj strah sa vama, jer želim da ga se rešim!Naravno, odgovor očekujem od onoga ko je kroz sve prošao ili se dobro razume u tematiku. Npr. nadala sam se da će mi Agata reći da je sve ukupno, od pripreme pa na dalje trajalo 40min, kao što kaže moja jetrva, jer to je onda izdržljivo. Upravo sam od tebe dobila željeni odgovor i puno ti hvala cvet

orline ::
Ne znam kakve veze ima klaustrofobija sa tim. Nemaš
zatvoren prostor.
Tako mi je rekao dr. Pošto se uspaničim i kada mi se zaglavi prsten, pa ne mogu da ga skinem. Nadljudskim snagama se tada trudim da se smirim kako se ne bih ugušila! Zar može to da me uguši? Znam ja da je to smešno, ali upravo tako se i opisuje fobija -strah za koji čovek zna da je nerealan, ali se ne može izboriti sa tim, je l tako?
U ovom slučaju, nemogućnost da se pomerim ili napustim prostoriju je isto kao da su me vezali, a to više steže od jednog prstena  b  b  b
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od dr mali pariz 8/2/2012, 15:23

Mirjana ::
U ovom slučaju, nemogućnost da se pomerim ili napustim prostoriju je isto kao da su me vezali, a to više steže od jednog prstena Carski rez, anestezija - Page 2 404938 Carski rez, anestezija - Page 2 404938 Carski rez, anestezija - Page 2 404938
Shocked Shocked Shocked
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od cicsa80 8/2/2012, 19:57

Bravo za temu i pametnu prepisku! Mene ovakve teme raduju jer me medicina "rekreativno" zanima a i dobro je znati nesto u sta cu se u buducnosti, nadam se, upustiti.
as
Ovo jeste "papir" a znate i same ste iskusile da ste o mnogo cemu procitanom mogle pricati sa docama.
cicsa80
cicsa80

Broj poruka : 2716
Godina : 44
Location : Novi Sad
Datum upisa : 23.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od agata 12/2/2012, 23:13

Npr. nadala sam se da će mi Agata reći da je sve ukupno, od pripreme pa na dalje trajalo 40min, kao što kaže moja jetrva, jer to je onda izdržljivo.

Mirjana, ne znam da citiram pa sam ovako kopirala.
I jam sam pre porodjaja pokusavala da rekonstruisem trajanje carskog reza od raznih meni bliskih zena ali koje su se sve poradjale u opstoj anesteziji i otprilike sam bila sklopila celinu, a to je razlog sto sam ja u mom opisu napisala trajanje pojedinih, da tako nazovem, etapa u toku carskog reza. Zao mi je sto sam izneverila tvoja ocekivanja, ali kod mene nije trajalo sve ukupno 40min, pa i nisam mogla to da ti potvrdim; pa samo anestezija treba da deluje dvadesetak minuta. Sa druge strane sve je bilo vrlo efikasno, nisam imala utisak nekog praznog hoda.
I nemoj da brines zbog niskog pritiska, pa znas koliko je zena sa stalno niskim pritiskom imalo carski rez, u toku operacije lekar sve vreme prati pritisak i sigurno bi reagovao da treba.
Trudnoca je "idealno" stanje za nestrpljenje, stalno se nesto ceka, neki pregled, neki rezultat, pa na kraju porodjaj. Nije lako ostati opusten iako sam ja, a verujem i mnoge druge zene, trudnocu zamisljala kao jedno divno, bezbrizno stanje. Moje preporuke za smirivanje napetosti su slaganje slagalica, sto bi neki rekli puzla i joga. Toplo preporucujem disk "Joga za trudnice sa Mirjanom Gnjatic". Meni je sestra kupila disk, i ja sam vezbala, nekad svakodnevno, nekad sa visednevnim pauzama, pred kraj trudnoce cak samo deo Zagrevanje i disanje koji traje dvadesetak minuta. Joga me je stvarno opustala, a resavanje slagalica trazi veliku koncentraciju i odmara mozak od raznih razmisljanja sta i kako. Ovo i pisem jer mislim da ovakve stvari mogu da pomognu i pri donosenju odluke o porodjaju i anesteziji.
A onda, kada sestra prozove i kaze da si na redu doboko udahnes i sa srecom krenes da se upoznas sa svojom bebom.

Poljubac svim trudnicama!

srca1

agata

Broj poruka : 301
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 12/2/2012, 23:28

Agata, puno ti hvala na odgovoru. poljubac
Nadam se da ću uspeti da prevaziđem svoje strahove i da ću srećna i opuštena dočekati taj veliki dan!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od lena 14/2/2012, 15:59

dr mali pariz ::
Mirjana :: U ovom slučaju, nemogućnost da se pomerim ili napustim prostoriju je isto kao da su me vezali, a to više steže od jednog prstena Carski rez, anestezija - Page 2 404938 Carski rez, anestezija - Page 2 404938 Carski rez, anestezija - Page 2 404938
Shocked Shocked Shocked

Miro, ja razumem odlicno o cemu ti pises. Doduse, ne gusim se kad ne mogu da skinem prsten... Rolling Eyes Elem, rekla bih da su u pitanju klasicni simptomi napada panike. Nekad sitni i brzo prodju, nekad jace izrazeni. Potreba da se pobegne a ne moze se pobeci, tj. napustiti prostorija ili prekinuti nelagodna situacija i sl. Ja sam takodje ispitivala dr koliko traje CR sa spinalnom ili epid. anest. u strahu da necu izdrzati, pa koliko noge ne mogu da se osete itd..... U strahu su velike oci. Pomisljala sam da iz svih tih razloga nisam dobar kandidat za spinalnu anest. Ma, cak da necu ni CTG mirno istrpeti... svasta nesto... Eto, i ja takva preziveh 14 dana u porodilistu (bez poseta). I ti ces lepo proci!

Nemoj previse da lupas glavu. Polako se pripremaj (i u mislima, za pocetak) za situacije kada ces osetiti nestrpljenje pa mozda i jak strah... Kad budes za par meseci docekivala svoje detesce, ponavljaj Isusovu molitvu, pisala si da si vernik, ili Bogorodice djevo. To je nasa joga. Bolje time da zaokupiras mozak nego beskorisnim strahom... I disanje je bitno, naravno. Ja ti pak preporucujem drugu knjigu - "Bez straha o strahu, panici i fobiji" koju je napisao dr Vladan Starcevic. Sve jasno. Eto, drugarice, to i pravoslavni molitvenik pa da te Bog vidi, sto bi nas narod rekao!Carski rez, anestezija - Page 2 338438

Da ne zatrpavamo vise temu, bolje da se prebacimo u tvoj dnevnik!
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od lena 14/2/2012, 16:01

lol! samo da dodam apropo niskog pritiska: i moj je bio nizak pa poceo laganino da skace u 8. mesecu (klasika), za mene pravo cudo! dakle, videcemo kako ce kod tebe biti. i dobro ti je rekla dr pariz, svaki put pred UZ ili nakon UZ-a, kod mene narocito pre, moj pritisak bi rastao! kad sam dobila spinalnu anesteziju, takodje je poceo da raste a da ja toga uopste nisam bila ni svesna. secam se da je anesteziolog u jednom trenutku pocela da ponavlja "smirite se" (garant prateci pritisak) a mene nerviralo sto mi to stalno govori.... Carski rez, anestezija - Page 2 635297 Carski rez, anestezija - Page 2 805311
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 14/2/2012, 19:11

Lena, ti si jedno veeeeliko srce osmeh srce
Komentar u mom dnevniku cvet

Moram samo drugu poruku ovde da prokomentarišem, tj. da pitam - Pa zar ne daju ništa za smirenje?
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od lena 14/2/2012, 20:59

Kad? Ja sam pitala anesteziologa da li mogu da dobijem nesto za smirenje pred CR (bas zbog spinalne anestezije) i rekli su mi - ne. A i pitala sam verovatno zato sto sam se setila situacije pred moju operaciju mioma, kad nam je to bilo dozvoljeno (normalno, to je bila totalna anestezija).

Ja sam stoicki izdrzala celu trudnocu bez ijednog leka za smirenje, uz sve neizvesnosti... Ili sam samo jednom uzela jedan leksilijum kad je pocelo nesto kao kontrakcije, ne secam se vise. A onda, kad nisam oka mogla da sklopim u porodilistu tih nedelju dana pred CR, dali su mi bensedin. No, to nije lek koji meni pomaze, i spavalo mi se strasno od njega bas kad ne treba, u toku dana... i batalila sam ga. Slagala sam tabletice na stocicu pored kreveta.

Caty je jednom meni lepo napisala, na moje lamentovanje o preranoj hospitalizaciji, ne volimo bolnice ali porodilista - e, njih treba da obozavamo!!! Kad vec dodjes dotle, ma ima da pevas!
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 19/5/2012, 17:58

Leno, čitam i pitam se da li sam videla poslednju poruku od tebe. Čini mi se da do sada nisam zbunjen Možda sam bila previše zaljubljena tog 14.02., a možda sam i strogo mirovala bez net-a...ko bi sad' znao.
Uglavnom, HVALA za svaku reč i delić iskustva koje si podelila samnom cvet love
penelope ::Jesam, carski u spinalnoj, tak' da izvoli-pucaj! Very Happy Naravno, na nekoj drugoj temi koja je za to namenjena, samo se ja bas ne snalazim, pa ti reci gde da idem. Wink
E ovako draga moja (uh, što sam sreeeećna što si se pojavila!):
- da li si pre CR-a pričala sa anesteziologom o vrsti anestezije? Znam da se silazi dole dan ranije, i da te pregledaju itd. ali se ne sećam da sam upoznala anesteziologa koji je bio zadužen za mene, niti da sam nešto mogla da ga pitam
- koliko dugo traje sve to?
- da li si nakon što su izvadili bebu mogla sve vreme, dok su te ušivali, da je vidiš? Meni bi to puno značilo, jer bih verovatno zaboravila na frku, ako mogu da vidim kako je mere, kupaju, itd.
- kada si prohodala?
- koliko dugo si bila u šok sobi?
- da li uzeti apartman posle šok sobe? (tvoje mišljenje)
Čekam sreca
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od penelope 19/5/2012, 22:00

Vid' sto mi se obradovala! Very Happy
Vezano za moj porodjaj, veoma mi je zao sto ne mogu da izaberem reci, nisam vicna, da opisem taj najveci dozivljaj u mom zivotu, jer ne bih htela da zaboravim ama bas ni sekund. Pokusala sam i pre, odmah kada sam stigla kuci iz porodilista u svesku, ali ne vredi.
Porodila sam se carskim rezom zbog povisenog pritiska, koji je poceo da raste jos oko 20-e nedelje, ali je dugo bio u dozvoljenim granicama, uz stalno merenje, strogu dijetu, dugacke setnje, izbegavanje stresa (kao da je moguce), svakog meseca kontrole- nefrogram, hepatogram, internista-sve je uvek bilo u redu. Negde u 34. nedelji mi je na kontroli izmeren 160/100 i odmah su me liferovali u bolnicu. Tamo su mi merili svaka 4 sata, dali najjacu terapiju, mirovanje, lezanje, smaranje i meni se pritisak stabilizuje,tako da su me poslali kuci, al' sam cesto odlazila na kontrole i ctg. Medjutim, nisam dugo izdrzala, i pored najjace terapije, pritisak je i dalje bio jako nestabilan i strasno varirao (iako su svi drugi rezultati bili manje-vise u redu) i doktor je jedne subote rekao da je rizicno cekati i da se moram poroditi. Tu sam odmah primila 3 ampule dexazona za sazrevanje bebinih pluca, jer sam bila trudna 37 nedelja i 2 dana, bila sam kod anesteziologa, na ctg-u, na moju molbu otisla kuci i vratila se sutradan, "prespavala" u bolnici i sledece jutro sam bila prva na programu.
Spinalnu anesteziju sam izabrala sama, ali na preporuku doktora i dr Tanje,koja je njegov specijalizant i njegova lepsa polovina, a moja prijateljica. Rekli su mi da je oporavak laksi, da je veliki dozivljaj i da oni preporucuju, tako da se ja ni sekundu nisam dvoumila. O svemu sam pricala sa njima, potpuno poverenje imam u njih. Od anesteziologa nije bilo puno vajde, jedan je bio na onom razgovoru 2 dana pre operacije (nije imao vremena ni sekund za bilo sta), a na samoj operaciji je bio drugi-onaj koji je tad bio dezuran. Rekao mi je samo sta treba da radim i da ako se uspanicim, oni ce me iste sekunde uspavati. Cak nije rekao ni tako vaznu stvar-da se oseca dodir, ali ne i bol, pa kad su poceli sa "poslom", ja sam ostala u soku, jer to nisam znala, ali sam iste sekunde reagovala i to tada saznala. Very Happy
Nakon onih svima poznatih priprema i davanja anestezije, cekali smo mozda 10-tak minuta da pocne da deluje. Tresla sam se sve vreme i nisam mogla to da kontrolisem. Pitali su me da li mi je hladno, ali nije bilo.
Bebu su izvadili jako brzo, ne mogu da procenim, ali nije bilo duze od 10 minuta. Anesteziolog je govorila sta se desava, a onda sam cula moju doktoricu kako govori:"Jaaao,sto je lepa!", neki su i tapsali. Pokazali su mi je na sekund, rasirili joj noge i rekli:"Evo,devojcica je!". Sledeci put sam je videla u sok sobi. Posle su mi dali nesto za umirenje, iako nisam trazila, pa se ostatka gotovo i ne secam, samo kroz maglu. Secam se tek momenta kad sam dovezena u sok sobu. Tamo sam provela 2 puna dana (ne pustaju iz nje dok nemas stolicu). Ja bih mogla tu milion detalja, meni jako zanimljivih, da napisem, ali sam vec jako oduzila i izvinjavam se zbog toga.
Kada sam prohodala? Porodila sam se u ponedeljak ujutru, a sutradan popodne su mi rekli da moram ustati i pokazali kako. Sestra mi je pomogla sa katetrom i stvarima i otisla sam da se umijem i ocesljam.
Ono sto sam zaboravila reci u vezi spinalne anestezije je da se ne sme podizati glava 24h-ja sam tako i radila (uz jake bolove u ledjima od lezanja), tako da nisam imala ama bas nikakve posledice spinalne anestezije.
I jos nesto, ja ne da se ne kajem sto sam izabrala ovu vrstu anestezije (mada su druge porodilje u sok sobi mislile da li sam normalna Very Happy ), nego sam presrecna, posto je to stvarno neverovatan dozivljaj i uopste ne mogu da zamislim kako bi bilo da sam ga prespavala.
Posle "sokare", otisla sam u veliku sobu (bilo nas je 5), bez obzira na insistiranje moje dr da idem u apartman. Meni je bilo lakse da sa nekim mogu da popricam i da se posavetujem, jer u tom momentu nije lako. Ja licno ne bih volela da sam sama. E sad, moja jetrva je posle oba svoja porodjaja bila u apartmanu i njoj je tako odgovaralo - tako su mogli da joj dolaze u sobu muz, mama, svekrva i mnogobrojna familija. I dolazili su. Very Happy
Htela sam da kazem Mirjani jos da je izabrala pravog lekara, koji je divna dusa. To ces tek videti u postporodjajnom periodu. yes
penelope
penelope

Broj poruka : 329
Godina : 42
Location : Bačka
Datum upisa : 07.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 19/5/2012, 22:10

Penelope, nemoj se izvinjavati zbog opširnosti, jer si uradila pravu stvar. Tvoje iskustvo će mnogima da znači. Evo ja sam već srećna, jer si mi rekla puno toga što sam želela čuti, npr. da će me uspavati ako se uspaničim, da ću osećati dodir ali ne i bol, da ću dobiti nešto za smirenje dok me ušivaju! Hvala ti do neba i nazad i nekoliko puta tako Laughing cvet
Dr Radulović je inače moj dr godinama, tako da sve znam!
Moje mišljenje o njemu možeš pročitati na mnogim mestima na ovom forumu, npr ovde https://kutak.forumotion.com/t263-sujeta-lekara-redovna-pojava-ili-samo-vrlo-cesta#305495
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od noja 19/5/2012, 22:46

Pratim vas lol!
Vanzemaljke Very Happy
noja
noja

Broj poruka : 6242
Godina : 45
Location : tamo gde Dunav teče
Datum upisa : 24.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od penelope 20/5/2012, 08:09

E, pa onda mi je bas drago! cvet
Ja uopste nisam puno razmisljala o detaljima (ustvari,to sam pokusavala Wink ), nego samo da sve bude u redu sa bebicom i sa mnom, a sve ostalo cu ja izdrzati, i bol, i neprijatnost, i sve. Hvala Bogu, tako je i bilo.
Sto se samog oporavka tice-svi smo tamo zbog tako lepe stvari, posto,na primer-neke starije zene su takodje lezale u sok sobi, tesko bolesne, operisane, a mi smo donele bebu na svet, kolika je to sreca, treba samo da prodje tih par dana oporavka, sta je to-nista. Onda je jedna klinka pored mene u sok sobi pocela da zapomaze i kuka celu noc kako je boli i da ne moze vise-pa tacno mi je doslo da ustanem i da je raspalim,da ima zasto da kuka. Very Happy
Noja lol!
penelope
penelope

Broj poruka : 329
Godina : 42
Location : Bačka
Datum upisa : 07.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od lena 20/5/2012, 10:41

penelope :: ...Cak nije rekao ni tako vaznu stvar - da se oseca dodir, ali ne i bol, pa kad su poceli sa "poslom", ja sam ostala u soku, jer to nisam znala, ali sam iste sekunde reagovala i to tada saznala. Very Happy

ja sam imala slicnu "senzaciju"....
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 26/6/2012, 23:30

Vratih se da utvrdim gradivo.
Pitala sam dr-a kojom vrstom anestezije će me "tretirati", a on je rekao da ću sama izabrati igra Sad sve zavisi od anesteziologa. Ako bude mogao da odvoji 5 min za razgovor samnom, 99% ću izabrati spinalnu!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od tulumba 7/8/2014, 16:23

Drage moje,u velikoj sam panici i strahu od porođaja,a tek sam 20 nedelja...Elem,moje pitanje je sledeće:Na fraxiparinu sam,da li je moguće uraditi CR u spinalnoj anesteziji?
tulumba
tulumba

Broj poruka : 443
Godina : 44
Location : Beograd
Datum upisa : 18.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od LaFolie 11/8/2014, 20:45

Meni je hematolog rekao da mi nece dati saglasnost, a jedan od najboljih anesteziologa u bolnici je potvrdio da ne moze da mi da epidural. Bila sam na fraxiparinu
LaFolie
LaFolie

Broj poruka : 3412
Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Ema78 11/8/2014, 22:13

Tulumbo, porodjaj, kakav god da je, je jedinstven i neponovljiv trenutak. Razmisljaj o tome kao o necemu sto je normalno, prirodno i imaj poverenjea u lekare. Nemoj biti u grcu jer zaista nema razloga da se bojis, ili da panicis.

Bice to sve ok,ne brini...  sunny 
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od BiKsi :) 14/8/2014, 12:54

Tulumba, zavisi od lekara do lekara. Negde moze epidural, negde ne uz fraksi. Nemoj se paniciti unapred bzvze, neces time nista postici. Bice kako mora biti, a bice dobro!  Very Happy 
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija - Page 2 Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu