KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Carski rez, anestezija

+19
Klarica
Sofija Veks
Cecana
JednaSova
Vecka
Ema78
tulumba
noja
penelope
lena
agata
cicsa80
Zoka83
tuli
buby
Milijana
dr mali pariz
Mirjana
Orline
23 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Carski rez, anestezija

Počalji od Orline 6/2/2012, 21:32

Ovo je kopiran tekst iz brošure za pacijente na srpskom jeziku, objavljen od UK udruženja anesteziologa.
Inače, na sajtu svog udruženja imaju u pdf-u dostupne brošure na svim jezicima.
http://www.oaa-anaes.ac.uk/content.asp?ContentID=221

Neke stvari nisu primenjive kod nas, ali većina jeste, pa se nadam da ćete naći korisne informacije Very Happy
Pozdrav


C a r s k i r e z:
V a š i z b o r a n e s t e z i j e
Your anaesthetic for Caesarean section, 1st edition, March 2003 SERBIAN
Svako peto dete se rađa carskim rezom. Dve trećine ovih porođaja je neočekivano.
Zato biste mogli da pogledate ovu brošuru, iako vi lično ne očekujete da ćete imati carski
rez.
Rađanje deteta je nezaboravan doživljaj
Carski rez može da bude podjednako prijatan kao i klasični (vaginalni porođaj), pa ako
budete u situaciji da je neophodno da se uradi carski rez, ne bi trebali to da shvatite
tragično. Najvažnije je da ste vi i dete sigurni. Carski rez može da bude najbolji način da
se to postigne.
Postoji nekoliko vrsta anestezije za carski rez. Ova brošura objašnjava različite
mogućnosti. O izboru anestezije možete razgovarati sa vašim anesteziologom. Akušerski
anesteziolozi su lekari specijalisti zaduženi za anesteziju trudnih žena i njihove dece.
Vaš carski rez može da bude unapred planiran: to je elektivni carski rez. On može biti
poželjan ukoliko postoji povećana šansa za razvoj komplikacija tokom normalnog
porođaja. Na primer, može se desiti da je vaša beba u neobičajenom položaju u kasnoj
fazi trudnoće.
U nekim slučajevima carski rez može biti neophodan u žurbi, uglavnom kada ste već u
porodjaju. To je takozvani hitni carski rez . On može biti potreban zbog lošeg
napredovanja porođaja, zbog pogoršanja stanja deteta
ili zbog oba razloga.
Vaš akušer objasniće vam razloge zbog kojih je potreban carski rez i vi biste trebali da
date pristanak na operaciju u pismenoj formi.
Vrste anestezije
Postoje dve glavne vrste anestezije: vi možete biti budni ili spavati. Većina carskih
rezova radi se u regionalnoj anesteziji u kojoj ste budni, ali je osećaj iz donjeg dela tela
umrtvljen. Obično je sigurnija za majku i dete i omogućava da vi i vaš partner (ukoliko je
prisutan) zajedno doživite porođaj.
Postoje tri vrste regionalne anestezije:
1. Spinalna - metoda koja se najčešće koristi. Može se primeniti i kod planiranih i kod
hitnih carskih rezova. Živci i kičmena moždina koji prenose osećaje iz donjih delova
vašeg tela ( kao i nalog mišićima da se pokreću ) nalaze se u omotaču koji je ispunjen
tečnošću unutar vaše kičme. Lokalni anestetik unosi se u tu tečnost, koristeći pri tome
veoma tanku iglu. Spinalna anestezija nastupa brzo sa malom dozom anestetika.
2. Epiduralna - tanka plastična cevčica ili kateter postavlja se izvan omotača ispunjenog
tečnošću, pored živaca koji prenose bol iz materice. Epiduralna anestezija se često koristi
za tretman bola u porođaju koristeći rastvor lokalnog anestetika male koncentracije. Ako
je potrebno da se uradi carski rez može se epiduralna analgezija pojačati dajući
anestetički rastvor veće koncentracije. U epiduralnoj anesteziji potrebna je veća doza
lokalnog anestetika nego u spinalnoj i treba duže vremena da bi nastupilo dejstvo. Vaša
epiduralna anestezija se može dodatno pojačati ako je potrebno dodavanjem anestetika.
3. Kombinovana spinalno - epiduralna (CSE)- kombinacija prethodne
dve vrste anestezije. Spinalna se može koristiti za carski rez . Epiduralna se može koristiti
kada je porebno dodati više anestetika i kada treba otkloniti bolove posle operacije.
Opšta anestezija - Ako za carski rez dobijete opštu anesteziju, bićete uspavani. Danas se
opšta anestezija koristi ređe. Može biti neophodna u nekim hitnim stanjima, ili ako
postoji neki razlog zbog kojeg je regionalna anestezija neodgovarajuća, ili ukoliko želite
da spavate za vreme operacije.
Preoperativna priprema
Babica će vam uzeti krv za neke testove pre operacije. Takođe će vam objasniti šta
možete da očekujete. Većina žena odlazi kući nakon preoperativne procene i vraća se u
bolnicu na dan operacije, ali vi ćete možda morati da provedete noć uoči operacije u
bolnici. Dobićete tablete koje smanjuju kiselost želudačnog sadržaja i sprečavaju
mučninu: jednu tabletu morate uzeti veče uoči operacije i jednu ujutru na dan operacije.
Ovo će vam biti objašnjeno.
Anesteziološka vizita
Pre carskog reza bi trebalo da posetite anesteziologa. On će uzeti podatke
o vašim eventualnim prethodnim bolestima i prethodnim anestezijama. Možda ćete biti
neophodan pregled ili neke dodatne analize. Anesteziolog će sa vama razgovarati o vrsti
anestezije i odgovoraće na vaša pitanja.
Na dan operacije
Babica će potvrditi vreme vaše operacije i proveriti da li ste uzeli tablete. Možda će
trebati da obrije vašu bikini liniju. Dobićete traku sa imenom na ruci ili zglobu. Babica će
vam pomoći da obučete specijalne elastične čarape ( takozvane kompresivne pneumatske
čarape) koje sprečavju stvaranje ugrušaka (koaguluma) u nogama. Dobićete ogrtač za
operacionu salu. Vaš pratilac se može pridružiti vama i babici u operacionoj sali. Za
operacionu salu biće osigurana specijalna odeća. U sali će vam pričvrstiti uređaj koji
potpuno bezbolno meri vaš krvni pritisak, srčani ritam i količinu kiseonika u krvi.
Koristeći lokalni anestetik da umrtvi kožu anesteziolog će vam postaviti kanilu kroz koju
će vam u venu davati infuziju. Zatim će početi anestezija...
Šta će se dogoditi ako dobijete regionalnu anesteziju?
Biće te zamoljeni da sednete ili legnete na bok uz jako savijena leđa. Anesteziolog će
dezinfikovati leđa antiseptikom što ćete osećati kao hlađenje.
On ili ona će zatim pronaći prikladnu tačku u sredini donjeg dela leđa i dati van injekciju
male količine lokalnog anestetika da umrtvi kožu. To se ponekad oseti kao kratkotrajni
ubod komarca.
Za spinalnu anesteziju staviće vam spinalnu iglu u leđa, što obično nije bolno. Ponekad
možete osetiti trnjenje, kao mali električni udar duž jedne noge kako igla napreduje. Ovo
morate signalizirati ali je važno da ostanete mirni dok vam postavljaju iglu. Kad je igla na
pravom mestu daće vam lokalni anestetik i lek protiv bolova, a zatim odstraniti iglu.
Postupak obično traje par minuta, ali ako ima poteškoća sa postavljanjem igle može
potrajati duže.
Za epiduralnu anesteziju potrebna je deblja igla koja omogućava da se kroz nju postavi
kateter u epiduralni prostor. Kao i kod spinalne ovo ponekad izaziva trnjenje kao mali
električni udar duž noge. Važno je ostati miran dok anestetiolog postavlja kateter, ali
jednom kad je kateter postavljen, igla se odstrani i više ne morate mirovati.
Ako već imate postavljen kateter za olakšavanje bola u porođaju tada anesteziolog mora
dati jaču dozu lokalnog anestetika kroz kateter. Ta će doza delovati za carski rez. Ako je
carski rez vrlo hitan može se dogoditit da nema dovoljno vremena za pojačanje anestezije
preko epiduralnog katetera i može se preporučiti drugačija anestezija.
Znaćete kada spinalna ili epiduralna anestezija deluje jer će vaše noge postati trome i
tople. Možda ćete osećati i bockanje. Utrnulost će postepeno napredovati prema gornjim
delovima vašeg tela. Anesteziolog će proveriti koliko je visoko blok napredovao da se
uveri da ste spremini za operaciju. Ponekad je potrebno menjati položaj tela da se
uverimo da anestetik dobro deluje. Često će vam se meriti krvni pritisak. Kad anestetik
počne da deluje babica će vam postaviti cevčicu ( urinarni kateter ) u mokraćnu bešiku
da bi se bešika praznila tokom opracije. Ovo ne bi trebalo da bude nelagodno. Kateter će
biti postavljen u bešiku do sledećeg jutra, tako da ne treba da brinete za mokrenje.
Za operaciju ćete biti postavljeni u ležeći položaj sa blagim nagibom na levu stranu. Ako
u bilo kom času osetite mučninu recite to anesteziologu. To je često uzrokovanom padom
krvnog pritiska. Anesteziolog će vam dati adekvatan lek za to.
Dok se dete ne rodi davaće vam kiseonik preko prozirne plastične maske da se bebi
osigura mnogo kiseonika pre rođenja.
Operacija
Vas i vašeg pratioca od operacionog stola deli paravan. Anesteziolog će biti uz vas sve
vreme. Možda ćete čuti masu zvukova u pozadini. To je zato što akušer radi sa timom
babica i osoblja u operacionoj sali.
Rez kože je obično malo ispod vaše bikini linije. Jednom kada opreracija počne možete
možete osećati zatezanje i pritisak, ali ne bi trebalo da osećate bol. Neke žene taj osećaj
opisuju kao "da neko pere u mom želucu". Anesteziolog će vas tokom cele procedure
procenjivati i dati vam dodatni lek protiv bolova ako je potrebno. Iako je to neuobičajeno,
ponekad će biti neophodno da dobijete opštu anesteziju.
Od početka operacije do porođaja deteta prođe 10 minuta. Neposredno posle porođaja
babica brzo osuši i pregleda vašu bebu. To može učiniti i pedijatar zajedno sa babicom.
Nakon toga vi i vaš partner možete da zagrlite svoju bebu.
Nakon porođaja lek koji se zove Syntocinon daje se u venu da pomogne stezanje materica
i porođaj posteljice. U venu se daje i antibiotik koji smanjuje rizik infekcije rane.
Akušeru će trebati oko pola sata da završi operaciju. Nakon toga ćete možda dobiti čepić
u debelo crevo ili lek u venu preko plastične igle da vam otkloni bol posle prestanka
dejstva anestetika.
Kada je operacija gotova
Biće neophodna pomoć da se lagano pridignete u krevetu, a zatim će vas odvesti u sobu
za oporavak gde će vas neko vreme nadzirati. Vaš partner i beba, često mogu da budu sa
vama. Vašu bebu će izmeriti i zatim možete početi sa dojenjem ukoliko želite. U sobi za
oporavak anestetik će postepeno popuštati i možda ćete imati osećaj bockanja u nogama.
Unutar par sati moći ćete ih ponovo pomerati. Analgetici (lekovi protiv bolova) koje ste
dobili sa spinalom ili epiduralom anestezijom trebalo bi da deluju još nekoliko sati. Kada
vam bude neophodno još analgetika, zamolite babicu da vam ih da.
Šta će se događati sa opštom anestezijom?
Dobićete antacid (lek koji smanjuje količinu kiseline u želucu) da popijete, dok će vam
urinarni kateter uvesti pre opšte anestezije. Anesteziolog će vam dati da udišete čist
kiseonik preko maske za lice tokom nekoliko minuta. Kada su akušer i celi tim spremni,
anesteziolog će vam dati anestetik u venu i uspavaće vas. Neposredno pre nego što
zaspite asistent anesteziologa pritisnu će rukom lagano vaš vrat. Ovo se radi da se spreči
ulazak želudačnog sadržaja u vaša pluća. Anestetik deluje vrlo brzo.
Kada ste uspavani postavlja se cev u vaš dušnik da spreči ulazak želudačnog sadržaja u
pluća i da omogući aparatu da diše za vas. Anasteziolog će i dalje davati anestetik kako bi
vas održao uspavanom i omogućio akušeru da sigurno porodi vaše dete. Ali vi nećete
znati ništa o tome.
Kada se probudite možda ćete osećati neprijatnost u grlu od cevi kao i bol od operacije.
Takođe možete osećati mučninu i pospanost neko vreme. Ali uskoro bi trebalo da se
potpuno oporavite. Odvešće vas u sobu za oporavak i vi ćete videti svoju bebu i svog
partnera. Možda ćete dobiti aparat za samokontrolu bolova koji vam uklanja bol
pritiskom na jedno dugme kad god je to neophodno. Ukoliko nije dovoljno zamolite
babicu za dodatni lek protiv bolova.
Neki od razloga zbog kojih će vam biti potrebna opšta anestezija
• U nekim stanjima kod kojih je poremećeno zgrušavanje krvi bolje je izbegavati
regionalnu anesteziju
• Može se dogoditi da nema dovoljno vremena da regionalna anestezija deluje
• Regionalnu anesteziju je vrlo teško, ponekad i nemoguće dati kod teških
deformacija kičmenog stuba
• Ponekad, spinalna i epiduralna anestezija ne deluju dovoljno
Uklanjanje bolova nakon operacije
Postoji nekoliko načina da vam se uklone bolovi nakon carskog reza
• Regionalno: epiduralno ili spinalno vam se može dati dugodelujući lek protiv
bolova (analgetik)
• U nekim bolnicama ostavljaju epiduralni kateter za kasniju upotrebu
• Često se na kraju operacije daju čepići za otklanjanje bolova
• Injekcije morfijuma ili sličnih analgetika u mišić daje babica
• Venskim putem: ( morfijum ili slični lekovi) - sami možete kontrolisati količinu.
Ovo se zove "Pacijent kontrolisana analgezija ( PCA) "
• Oralno: babica vam daje tablete kao što su Diklofenak ili paracetamol
Prednosti regionalne anestezije u odnosu na opštu anesteziju
• Spinalna ili epiduralna su obično sigurnije za vas i vaše dete
• Vama i vašem partneru omogućava da zajedno doživite porođaj
• Nećete biti pospani nakon porođaja
• Omogućava vam da ranije započne te sa dojenjem i uspostavite kontakt sa svojim
detetom
• Ima ćete bolju kontrolu bolova nakon porođaja
• Vaše dete će se roditi budnije
Nedostaci regionalne anestezije u odnosu na opštu
• Spinalna ili epiduralna mogu sniziti krvni pritisak, iako se ovo lako tretira
• Uopšte, može trebati duže vremena da počnu delovati od opšte anestezije
• Ponekad, se može desiti da osećate drhtavicu
• Redak je slučaj de ne deluju potpuno tako da može biti neophodna opšta
anestezija
Regionalna anestezije može izazvati
• Bocakanje duž jedne noge, češće kod spinalne. ( Kod otprilike jedne od deset
hiljada spinalnih anestezija ovo može potrajati nekolikoo nedelja ili meseci)
• Svrab za vreme operacije ili nakon nje, ali ovo se može otkloniti
• Tešku glavobolju kod manje od jedne na stotinu žena. Ovo se može tretirati
analgeticima (Caffetin tablete)
• Lokalnu napetost u leđima tokom nekoliko dana. Ovo nije neuobičejeno
Spianalna i epiduralna anestezija ne izazivaju hronični bol u kičmenom stubu
Nažalost, bol u donjem delu ledja je vrlo čest posle porođaja, naročito kod žena koje su
ga imale i pre i tokom trudnoće, ali spinalna i epiduralna anestezija ga ne izazivaju.
Rađanje deteta carskim rezom je sigurno, a može biti i vrlo korisno iskustvo. Mnoge žene
se odluče da ostanu budne tokom operacije, a za neke je neophodno da budu uspavane
zbog razloga koji su gore navedeni. Nadamo se da će vam ova brošura pomoći da
donesete pravu odluku o izboru anestezije za vaš carski rez.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Orline 6/2/2012, 21:47

dr mali pariz ::
Nego, došla sam ovde, ovaj put zbog sebe.
Interesuje me, kad ostaneš trudna, i sve bude o.k., ali-preporučen ti carski rez.
Za koju anesteziju bi se opredelila? Najiskrenije.

orline ::Regionalnu, uvek, bar ove trenutne pameti.
Ako ima mogućnosti, a nema svugde, onda epiduralni kateter, na njega anesteziju, i kasnije analgeziju prvi dan ili dva protiv postoperativnih bolova.
Ako nema, onda spinal, koji je najčešća varijanta vani.
Ako ne može regionalna, ili je carski rez hitan, onda uvek ostaje opšta anestezija koja je i inače još uvek zlatni standard na ovim prostorima.

dr mali pariz ::
Šta je to "regionalna"...
šta dalje podrazumeva epiduralni kateter i na njemu anestezija ( je l to uprošćeno-epiduralna anestezija? )

orline ::
Regionalna- zahvata region a ne sve, bez gubitka svesti- tu spadaju i epiduralna i spinalna, is ve ostale koje ovde nisu bitne.

To jeste to. Epidural se može dati i u jednokratnoj dozi, ali se to jako retko radi, uglavnom se stavi i kateter, kad smo već tu Very Happy
Za porodjaj i postoperativne bolove jedna vrsta i količina anestetika i analgetika- pa je epiduralna analgezija. Za operacije (u koje spada i carski rez) druga količina i koncentracija anestetika, pa je onda anestezija.

Mrvica ::Orline, ja sam za sve to laik, i da nije Pari pitala, ja bih.
A reci mi sto se tice totalne, koja je razlika u odnosu na ove dve osim sto si naravno skroz bez svesti. Da li ima nekih vecih tegoba, ili tako nesto. Ja mislim da ce meni raditi sa totalnom pa zato te pitam.

dr mali pariz ::
Ti bi sebi roknula epidural,i naravno posle kroz taj isti kateter (za koji pojma nemam kuda ide,al ajd Rolling Eyes)i neki analgetik...
Kateter se postavlja u epiduralni prostor u nivou krsnog dela, zalepi na kožu i ide kao "produžni kabl" nalepljen spolja na ledja duž kičme. I na ramenu se zalepi i nalazi mesto kroz koje se ubrizgava anestetik.

orline ::Da bih napisala valjan odgovor, tj da ja budem zadovoljna treba više vremena i koncentracije, mrvo.
Tako da ću to ostaviti za neki drugi put, pa ću postaviti na temu o porodjaju.

U opštoj anesteziji i beba dobija mali deo, ali se toliki broj beba radja na taj način, da ne treba da brineš.
Posle budjenja bolovi odmah počinju, za razliku od spinalne gde drži još neki sat.

Evo, u medjuvremenu sam postavila tamo na temi o epiduralu nešto, i otvorila sam novu temu u vezi carskog reza i anestezije.
Pa možemo nastaviti tamo Very Happy

Kopirala sam i ovde postove, pošto nije red da se zagube info.

Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 6/2/2012, 22:00

Orli kraljice, sve na jednom mestu! ljubav
Sve sam pročitala, i odlučila se. Naravno, epiduralna i spinalna deluju najprimamljivije. No, znajući sebe, tj. koliki sam ja paničar, odlučila sam se za totalnu. Još kad bi mi stvarno imali priliku da pričamo sa anesteziologom pre intervencije, to bi bilo najbolje...ali ja to do sada nisam doživela. Sem i Mađarskoj. Ipak, ovog puta ću naći anesteziologa kako znam i umem, i dogovoriti se sa njim o svemu. Možda me čak i ubedi da promenim mišljenje Wink
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Orline 6/2/2012, 22:05

Drago mi je, miro, da sam ti pomogla Very Happy
U nekim bolnicama postoji anesteziološka ambulanta, žao mi je što u tvom mestu to nije slučaj Rolling Eyes

Pedantni Englezi Laughing Zakon su za neke stvari Very Happy
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od dr mali pariz 6/2/2012, 22:07

O'ladile mi se noge dok sam sve pročitala...
Znači mi dosta. Very Happy
p.s. gde god sam ulazila u opštu anesteziju, imala sam obavezan razgovor sa anesteziologom, nekad šturi,nekad ne,ali razgovora je bilo.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Milijana 6/2/2012, 22:32

I kod nas uvek pricas pre operacije sa anesteziologom, mada je nas razgovor pre CR bio bas kratak, ali obzirom da nije bio CR nije bio planiran, nisam ni mogla da ocekujem vise.
Ja sam i dalje pristalica opste, nekako mi ovo kopanje po stomaku izaziva jezu vec sada, a sa druge strane mi je spinalna veliki izazov Laughing I svi lekari su vise za spinalnu... ne znam, imam fore jos 15 dana da odlucim pa da se izjasnim Rolling Eyes

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od buby 6/2/2012, 22:36

mili...ti probaj sad u spinalu...pa nam kazi paralelu lol! ..jos da imas i prirodan pa nam budes primer lol! ...ja sam poput tebe....ako moze da spavam...moze i spinal al sa slusalicama u usima Laughing
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Orline 6/2/2012, 22:49

Često žene kojima je drugi porodjaj carskim rezom upravo same i žele da vide bebu dok dolazi na svet.
Buby. čim preseku pupčanik, a ti traži lilule, dremaš dok ne završe, i onda te probude Very Happy Može i to
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Milijana 6/2/2012, 23:03

buby ::..jos da imas i prirodan pa nam budes primer lol! ..
Bas malo pre pricam sa drugaricom (gadjaju nam se termini, obe isti dr, pa me ona anvukla da razmisljam o anesteziji) i saljem joj ovaj tekst i kazem da sam posle njega resila da se porodim prirodno lol!

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 6/2/2012, 23:12

orline ::Drago mi je, miro, da sam ti pomogla Very Happy
U nekim bolnicama postoji anesteziološka ambulanta, žao mi je što u tvom mestu to nije slučaj Rolling Eyes

Pedantni Englezi Laughing Zakon su za neke stvari Very Happy
Orli, kod nas se obavezno pre operacije ide u tu ambulantu gde te svašta ispitaju, izmere pritisak, itd. Ali, tu ne upoznaš svog anesteziologa. Prvi put sam anesteziologa upoznala u operacionoj i pričale smo par sekundi. Drugi put sam zaspala od injekcije za smirenje, pa nisam ni videla anesteziologa.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od tuli 6/2/2012, 23:21

Toliko ste pod utiskom dolaska bebe na svet, da o ostalim stvarima ne stižete da mislite. Nikakve tegobe nisam imala posle, epiduralni kateter mi ostao 3 dana posle, dobijala analgeziju preko njega. Ja sam plus imala i malu komplikaciju, tj.kad su izvadili Nikitu, moja posteljica se bukvalno raspala, kao špageti se iscepala,(mada je na UZ bila III stepen zrelosti, objašnjenje dugogodišnje hormonske terepija) plus je pukao jedan krvni sud, nije bilo prijatno,ali ja sam bila sigurna u moju ekipu, dr,anesteziologa, anestetičarku.A i imala sam dogovor sa anesteziologom ako nešto krene po zlu,odmah total. Nisam bila u totalu,ali jednog dela se ne sećam...retrogradna amnezija
Opet bih odabrala isto...a imala sam dileme kao i vi sada Wink
tuli
tuli

Broj poruka : 3308
Datum upisa : 24.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od dr mali pariz 7/2/2012, 14:17

tuli ::Toliko ste pod utiskom dolaska bebe na svet, da o ostalim stvarima ne stižete da mislite.
Tuli, o kojim?
Nisam znala da si i ti epidural radila. Hvala na iskustvu.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od tuli 7/2/2012, 16:33

Pari, kako o kojim? Strah od mogućih kompikacija je prvi. Veruj, dok sam ležala u bolnici, imala sam samo u jednoj bolnici (pa sam kao hitan slučaj prebačena u drugu Shocked ......a porodila se u 38-oj) 40. cimerki. Sve su ležale jer su imale neki rizik u trudnoći (sindrome,dijabet, preeklampsiju,hemofiliju, trombocitopeniju,epilepsiju...) samo jedna je išla na CR sa spinalom. Dve ne računam,drugorotke, već su imale iskustvo. Ja sam možda imala sreću jer je anesteziolog, drugar mm...pa sam se osećala sigurno,ali sam danima sa njim pričala o raznim situacijama vezanim za epidural. Važno mi je bilo da znam za sve kompikacije koje se mogu desiti, npr. da se zapuši epiduralni kateter i tako redom.
Neću da sejem strah. Wink
Kad bih se opet porađala,bilo bi isto epidural
tuli
tuli

Broj poruka : 3308
Datum upisa : 24.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Zoka83 7/2/2012, 16:46

Pariz, krenuh da te pitam da li su ti dr-i savetovali carski i zasto, pa se setih da nosis blizance Sleep Blesava ja.

samo da napomenem da, koliko sam upucena, u NS-u rade carski uz spinalnu ( ne epidural) ili u opstoj ako pacijent zahteva tako...

Zoka83
Zoka83

Broj poruka : 2261
Godina : 40
Location : Novi Sad
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 7/2/2012, 18:55

Meni je dr rekao da će biti CR, a od drugarice koja ima istog dr-a sam saznala da svima rade CR uz spinalnu i da nerado daju totalnu. Njen CR je trajao oko 50min, ako sam dobro shvatila. To je čitav vek za mene!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od dr mali pariz 7/2/2012, 22:01

Tuli, nisam znala na šta misliš, jer ja sam...neko ko ne razmišlja unapred o negativnim stvarima.Sigurno neću da razmišljam da li će me strefiti dijabet, preeklampsiju,hemofiliju, trombocitopeniju,epilepsiju.
Mislim...čemu to? Zapušen kanal???
Mislim, svašta se može desiti,i napolju me ledenica spucati,ali neću o tome da razmišljam.
Rečeno mi je da će biti carski.Nsaravno Zoko, zbog blizanaca,i verovatno prve trudnoće u 34.g., i to VTO, a nekako je uopšteno da se "progesteronske" trudnice malo teže otvaraju i sl.
Drugo, jako je rano i sad da razmišljam o porođaju,ali čitam šta mogu,kako bih na vreme o svemu sa svojim dr razgovarala.
Već sam jednoj našoj drugarici koja mi je ispričala jedan slučaj-nemili-sa epiduralom, rekla da se ja inače ne vodim vašim iskustvima ni u čemu.
Ja kliniku nisam birala po statistici uspešnosti,kao ni jedanog svog lekara, tako ni sad ne biram JA metod-jer se većini dopalo , ili ne...ja razmišljam o svim metodama, da bih ,opet kažem, imala o čemu sa svojim doktorom.
Glupo je da ja budem izričita oko tih stvari,iako se radi o mom telu, o mojim bebama.
Volim da čitam vaša iskustva,čiste radoznalosti, ne vodim se njima. Orli je sve studiozno opisala,zato sam se i našla na ovoj temi.
Svakako da bih pored ginekologa,konsultovala i svog hematologa o anesteziji, jer sam ja pod terapijom, kao i opsežan razgovor sa anesteziologom-meni to bar nije problem.
Eto Tuli, odatle interesovanje za metode i neinteresovanje za komplikacije...sada. Wink
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Zoka83 7/2/2012, 23:14

Pari, spominjala si vec to da se progesteronske trudnic sporije otvaraju, a eto, sa mnom to nije bio slucaj. U pola 7 sam bila otvorena 2 prsta, a porodila se u 8,45. Utrogestan sam pila do 27. nedelje, iz straha jer sam imala kontrakcije. Naravno, mozda sam ja u manjini, ne znam...
Sto se epidurala tice, cula sam i ja za neka iskustva tipa, nije delovalo i sl. Ja sm se odlucila za prirodan porodjaj ( ponudjeno mi je da biram) iz samo jednog razloga- oporavak nakon porodjaja. Ali, da nosim blizance, dileme nemam da bih se odlucila za carski.

Svidja mi se tvoj stav - bez negativnih misli i sve u dogovoru sa lekarom. Sama znam da je u trudnoci tesko ostati trezven... pogotovo kada se ista desi na nacin na koji se nama desila.

Ljubac drugarice osmeh srce
Zoka83
Zoka83

Broj poruka : 2261
Godina : 40
Location : Novi Sad
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od dr mali pariz 7/2/2012, 23:17

Znam Zokac da je kod tebe bilo,takoreći ,laganini...zato i rekoh uopšteno...
Ja nemam šta da biram,i da imam jednu, to bih lekaru prepustila,to je moj stav.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od tuli 7/2/2012, 23:41

Pari moja,nisu to negativne misli....daleko od toga. Samo volim da znam dosta toga o onome u šta se upuštam. Samo to i tačka. Kad je trebalo izučiti IVF- izučila, homeopatiju-izučila, TKM-izučila,...roditeljstvo-učim Very Happy

osmeh srce
tuli
tuli

Broj poruka : 3308
Datum upisa : 24.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Orline 8/2/2012, 14:39

tuli ::Pari moja,nisu to negativne misli....daleko od toga. Samo volim da znam dosta toga o onome u šta se upuštam. Samo to i tačka. Kad je trebalo izučiti IVF- izučila, homeopatiju-izučila, TKM-izučila,...roditeljstvo-učim Very Happy

Moj princip Carski rez, anestezija 561840
Mirjana :: Pritisak mi je pre neki dan bio 80/50! Pa, gde dalje da mi spadne-umreću!
Onda
to trajanje carskog. Sad sam pričala sa jetrvom Nemicom, koja je neka
vrlo bitna med. sestra, na nekom odeljenju, neke bolnice u Hamburgu. Ona
kaže da nema razloga da se plašim jer cr ukupno traje oko 20min.
Ja
njoj kažem da mi je više cura reklo da u prvih 10 izvade bebu, pa još
jedno pola sata do 40min-što je za mene neizdrživo, a ona kaže da je to
nemoguće. Evo, Agata potvrđuje moju priču.
Ljudi, pola sata te
ušivaju i tebi to vreme kao leti...ne znam...meni je to jako strašno,
zato što sam ja klaustrofobičar. Ideja da ja ne mogu da mrdnem. Ma kao
da su me živu zakopali.

Joj, miro, jadni doktori sa tobom Laughing
Nemoj toliko da se plašiš, ženo draga.
Kao
prvo, pritisak manje pada ženama sa niskim pritiskom. Dokazano.
Procentualno oko deset posto Od novih anestetika nekad ni toliko.
Pad pritiska u periduralu je manje izražen nego kod spinala, a ako su analgetske doze u pitanju onda je zanemarljivo.

Do
pada pritiska može da dođe- jer kako se blokira prenos bola, blokira se
i refleksna vazokonstrikcija krvnih sudova, oni se malo opuste i jedan
mali deo krvi ostane u njima, pa pritisak padne. Da je to tako
drastično, pao bi ti pritisak svaki put kad ti noge oteknu od dugog
putovanja u autobusu.
Dalje...Zato se i da infuzija, pola litra, litar, da nadomesti taj deo volumena.

Onda...Što
se tiče trajanja carskog reza, svaki pacijent opisuje ukupno vreme koje
provede u sali. A tu ide i nameštanje na stolu, ponekad stavljanje
katetera, braunile, merenje pritiska. Davanje spinalne anestezije i ulu
uvodjenje u opštu. Ode tu desetak petnaest minuta. Do vadjenja bebe
prodje kratko, ušivanje se razlikuje, od 20 do 40 min, ali ni to nije
tako drastično. Pa zar je pola sata puno.
Ženo, ručak ti traje toliko Laughing Feniranje...
Onda
zavisi i da li je pacijentkinja gojazna, da li ima priraslice od
ranijih operacija (uključujući i ožiljak od starog carskog).
Na kraju
prodje još nekih desetak minuta da se pacijentu previje rez i zalepi
flaster, da se natenane lepo probudi. I onda bude da su ostali duže u
sali.

Ne znam kakve veze ima klaustrofobija sa tim. Nemaš
zatvoren prostor.I nema veze što nećeš videti anesteziologa koji će ti
voditi anesteziju. Pre operacije imaš nekoliko minuta za razgovor sa
njim. I pravo da odbiješ regionalnu anesteziju. Jedna od
kontraindikacija sa spinal (sem ostalih medicinskih) jeste izričito
odbijanje pacijenta i pored razgovora. Neće te niko naterati.

Samo opušteno, nećeš valjda strahovima da uprskaš taj najdivniji momenat susreta sa svojim čedom.




dr mali pariz ::A ti onda izaberi po svojoj volji,Miro.
Niko te ne tera ni na šta.
Tačno tako. Niko te neće terati ninašta, pariz je u pravu
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 8/2/2012, 15:13

orline ::
Joj, miro, jadni doktori sa tobom Laughing
Nemoj toliko da se plašiš, ženo draga.
Kao
prvo, pritisak manje pada ženama sa niskim pritiskom. Dokazano.
Procentualno oko deset posto Od novih anestetika nekad ni toliko.
Pad pritiska u periduralu je manje izražen nego kod spinala, a ako su analgetske doze u pitanju onda je zanemarljivo.

Do
pada pritiska može da dođe- jer kako se blokira prenos bola, blokira se
i refleksna vazokonstrikcija krvnih sudova, oni se malo opuste i jedan
mali deo krvi ostane u njima, pa pritisak padne. Da je to tako
drastično, pao bi ti pritisak svaki put kad ti noge oteknu od dugog
putovanja u autobusu.
Dalje...Zato se i da infuzija, pola litra, litar, da nadomesti taj deo volumena.

Onda...Što
se tiče trajanja carskog reza, svaki pacijent opisuje ukupno vreme koje
provede u sali. A tu ide i nameštanje na stolu, ponekad stavljanje
katetera, braunile, merenje pritiska. Davanje spinalne anestezije i ulu
uvodjenje u opštu. Ode tu desetak petnaest minuta. Do vadjenja bebe
prodje kratko, ušivanje se razlikuje, od 20 do 40 min, ali ni to nije
tako drastično. Pa zar je pola sata puno.
Ženo, ručak ti traje toliko Laughing Feniranje...
Onda
zavisi i da li je pacijentkinja gojazna, da li ima priraslice od
ranijih operacija (uključujući i ožiljak od starog carskog).
Na kraju
prodje još nekih desetak minuta da se pacijentu previje rez i zalepi
flaster, da se natenane lepo probudi. I onda bude da su ostali duže u
sali.
E to ja čekam - da me neko razuveri! Posle ovako dobrog objašnjenja, skoro da nemam straha i zato i podelim svoj strah sa vama, jer želim da ga se rešim!Naravno, odgovor očekujem od onoga ko je kroz sve prošao ili se dobro razume u tematiku. Npr. nadala sam se da će mi Agata reći da je sve ukupno, od pripreme pa na dalje trajalo 40min, kao što kaže moja jetrva, jer to je onda izdržljivo. Upravo sam od tebe dobila željeni odgovor i puno ti hvala cvet

orline ::
Ne znam kakve veze ima klaustrofobija sa tim. Nemaš
zatvoren prostor.
Tako mi je rekao dr. Pošto se uspaničim i kada mi se zaglavi prsten, pa ne mogu da ga skinem. Nadljudskim snagama se tada trudim da se smirim kako se ne bih ugušila! Zar može to da me uguši? Znam ja da je to smešno, ali upravo tako se i opisuje fobija -strah za koji čovek zna da je nerealan, ali se ne može izboriti sa tim, je l tako?
U ovom slučaju, nemogućnost da se pomerim ili napustim prostoriju je isto kao da su me vezali, a to više steže od jednog prstena  b  b  b
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od dr mali pariz 8/2/2012, 15:23

Mirjana ::
U ovom slučaju, nemogućnost da se pomerim ili napustim prostoriju je isto kao da su me vezali, a to više steže od jednog prstena Carski rez, anestezija 404938 Carski rez, anestezija 404938 Carski rez, anestezija 404938
Shocked Shocked Shocked
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od cicsa80 8/2/2012, 19:57

Bravo za temu i pametnu prepisku! Mene ovakve teme raduju jer me medicina "rekreativno" zanima a i dobro je znati nesto u sta cu se u buducnosti, nadam se, upustiti.
as
Ovo jeste "papir" a znate i same ste iskusile da ste o mnogo cemu procitanom mogle pricati sa docama.
cicsa80
cicsa80

Broj poruka : 2716
Godina : 43
Location : Novi Sad
Datum upisa : 23.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od agata 12/2/2012, 23:13

Npr. nadala sam se da će mi Agata reći da je sve ukupno, od pripreme pa na dalje trajalo 40min, kao što kaže moja jetrva, jer to je onda izdržljivo.

Mirjana, ne znam da citiram pa sam ovako kopirala.
I jam sam pre porodjaja pokusavala da rekonstruisem trajanje carskog reza od raznih meni bliskih zena ali koje su se sve poradjale u opstoj anesteziji i otprilike sam bila sklopila celinu, a to je razlog sto sam ja u mom opisu napisala trajanje pojedinih, da tako nazovem, etapa u toku carskog reza. Zao mi je sto sam izneverila tvoja ocekivanja, ali kod mene nije trajalo sve ukupno 40min, pa i nisam mogla to da ti potvrdim; pa samo anestezija treba da deluje dvadesetak minuta. Sa druge strane sve je bilo vrlo efikasno, nisam imala utisak nekog praznog hoda.
I nemoj da brines zbog niskog pritiska, pa znas koliko je zena sa stalno niskim pritiskom imalo carski rez, u toku operacije lekar sve vreme prati pritisak i sigurno bi reagovao da treba.
Trudnoca je "idealno" stanje za nestrpljenje, stalno se nesto ceka, neki pregled, neki rezultat, pa na kraju porodjaj. Nije lako ostati opusten iako sam ja, a verujem i mnoge druge zene, trudnocu zamisljala kao jedno divno, bezbrizno stanje. Moje preporuke za smirivanje napetosti su slaganje slagalica, sto bi neki rekli puzla i joga. Toplo preporucujem disk "Joga za trudnice sa Mirjanom Gnjatic". Meni je sestra kupila disk, i ja sam vezbala, nekad svakodnevno, nekad sa visednevnim pauzama, pred kraj trudnoce cak samo deo Zagrevanje i disanje koji traje dvadesetak minuta. Joga me je stvarno opustala, a resavanje slagalica trazi veliku koncentraciju i odmara mozak od raznih razmisljanja sta i kako. Ovo i pisem jer mislim da ovakve stvari mogu da pomognu i pri donosenju odluke o porodjaju i anesteziji.
A onda, kada sestra prozove i kaze da si na redu doboko udahnes i sa srecom krenes da se upoznas sa svojom bebom.

Poljubac svim trudnicama!

srca1

agata

Broj poruka : 301
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Mirjana 12/2/2012, 23:28

Agata, puno ti hvala na odgovoru. poljubac
Nadam se da ću uspeti da prevaziđem svoje strahove i da ću srećna i opuštena dočekati taj veliki dan!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Carski rez, anestezija Empty Re: Carski rez, anestezija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu