KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neprohodnost jajovoda i HSG

+93
Luenna
LaFolie
KoMetaK
V82
Niny
Vecka
ChillyVilly
tiramisu
luckystar74
Nensi84
OKacica
krsticdr
Naja
MajaMarija
PalcicaBg
hocukusurnecuzvaku
dr house
leptirko82
lenjivica
lorelajlorelaj
Star77
laKole
bubamara84
plavaptica
tetreb
Enigma034
JELENAR
Bjanka
Erata
anela
Ema78
svrca25
bebica77
M.
buca
ninica2
Mrvica78
ivi
Republica
Divina
bebica mala
lilly13
SSanja
JocY
Kamilica
korpica
grudva
makica1984
maza1972
rada78
InNaturaVeritas
Mirjana
cile
karakaca
Bokicalepotica
lolipop
MAAKKI
kuzman123
cici
lena
heart84
anna
nena beba
soffka
dragana76ns
vašar
buby
BiKsi :)
sani
Malina
daco
tuzna
dacca
djole42
kalijana
d77
dr mali pariz
Shizika
kiki
Struzzo
Zoka83
Olika
Orline
Milijana
Dacaa
Kata
jul
terka
Gala
vakic
HappyGirl
zalosna_sova
maus
97 posters

Strana 11 od 18 Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 14 ... 18  Sledeći

Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od bebica mala 25/5/2012, 17:47

Drago mi je zbog tebe bebice77,
mozes li mi malo otsirnije objasniti kako rade tu insemenaciju ,sta je to,i gdje si radila,ja planiram na kraju,krajeva doci tamo i pokusati da ih odcepim
naravno ako neusije fiv nedaj boze
hvala ti unaprijed draga
bebica mala
bebica mala

Broj poruka : 749
Godina : 48
Location : france
Datum upisa : 27.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od maza1972 25/5/2012, 18:18

Jedna moja poznanica,koja sada radi treću VTO, je imala dijagnozu hidrosalpings-inače je pacijent kod Ivanovića-Oni su joj savetovali da laparoskopski zatvori jajovode i da tek onda krene u treći postupak.Razlozi su da se stvara tečnost u tom proširenju jajovoda i da ugrožava embrion.Javiću vam ishod,verujem da će joj uspeti ovaj put.
Bebice mala,imamo posebnu temu o inseminaciji,ali za to je potrebno da su jajovodi prohodni u potpunosti,vrlo je rizično raditi sa nesigurnim nalazom,da ne bi došlo do vanmaterične trudnoće.
https://kutak.forumotion.com/t1999-iui-dnevnici
maza1972
maza1972

Broj poruka : 2255
Godina : 51
Datum upisa : 23.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od bebica77 25/5/2012, 22:27

bebice nisi me razumela,nisam ja radila insemenaciju vec devojka koja je bila sa mnom u sobi kada sam ja operisala hidrosalpinx a ona je radila hsg a potom i celioskopiju........to je sve u Narodnom Frontu na odelenju za sterilitet meni je sva tri zahvata radio dr Jovanovic
Za insemenaciju mislim da prate ovulaciju ali nisam sigurna jer meni to nisu radili

bebica77

Broj poruka : 9
Godina : 46
Location : Beograd
Datum upisa : 24.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od InNaturaVeritas 28/5/2012, 15:22

Gde ste devojčice, eto mene posle dužeg vremena. Vidim da ima pitanja o tubama, samo navalite, ja sam sveže otpušena!

Cmok svima
InNaturaVeritas
InNaturaVeritas

Broj poruka : 864
Location : Beograd
Datum upisa : 24.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od InNaturaVeritas 28/5/2012, 15:31

Mazoooo, kako ide? Bebice, šta si uradila sa laparo? Nadam se da ste OK! Ja sam u prirodnim radovima, odlučila sam da inseminaciju radim na jesen, dotle opuštanje i uživanje, dosta je bilo za prvi semestar, hehe. Pijem virak, dragi proxeed, ništa drugo. Puno se krećem, počela sam da trčim i ponovo idem na vežbe, mesec ipo dana posle operacije. Osećam se odlično, kao da ništa nije bilo, ožiljke skoro da nemam.

Ninice, mislim da sam imala sličan problem. Obe zapušene, leva parcijalno. I priraslice na jajniku. Hidrosalpinks na desnom a leva je bila u priraslicama. Očistili su mi sve i ništa nisu dirali. Možda kod mene nije toliko zahvatilo ali ne bih se kladila pošto su ga videli na UZ. Meni je u isto vreme proverena prohodnost i sve je OK. Recimo da se to đubre vraća i valjalo bi reagovati šest meseci do godinu dana posle operacije ali to je sve toliko individualno...

Držim fige, srećno! Nego, šta bi sa klubom 38+?
InNaturaVeritas
InNaturaVeritas

Broj poruka : 864
Location : Beograd
Datum upisa : 24.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od InNaturaVeritas 28/5/2012, 15:35

E, da, Maza je u pravu, devojke nemojte da sanjate i oslanjate se na 1% trudnoća sa hidrosalpinksom. Prvo ga se rešite (ili se očisti, kao kod mene, ili se izvade tube). I nikako na vto sa tim, rizikujete vanmateričnu. Negde sam to ranije pisala, ja bih to rešavala redom i bez preskakanja level-a;-)
InNaturaVeritas
InNaturaVeritas

Broj poruka : 864
Location : Beograd
Datum upisa : 24.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od dr mali pariz 28/5/2012, 15:58

Đe si Intro , nema te, pa osvaneš...
šta te interesuje sa Klubom...evo ti pa KLIKNI
Klub 38+
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od InNaturaVeritas 28/5/2012, 16:06

Di si Rizpa! Kako si obla ženo? Ma, ja otišla na klub, kliknem-prazno...još jedared-ič...ne znam šta se dogodilo zbunjen

Svratiću da vas ljubnem! Ček, ovde piše još dva meseca, piči bre ovo vreme...

Grlim te, budi dobra i dobro!
InNaturaVeritas
InNaturaVeritas

Broj poruka : 864
Location : Beograd
Datum upisa : 24.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od dr mali pariz 28/5/2012, 16:12

Tu piše šta piše, a ja sam 3u 1 do perioda 2.sedmice jula... Wink
Kliknula si bila na temu koja je zatvorena, a zatvara se na svakoj 67 strani...mislim...
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od svrca25 3/7/2012, 22:02

Zdravo svima, ja sam nova ovde i vidim da imam isti problem kao i vecina vas i mnogo pitanja na koje nemam odgovore pa bih volela da cujem vase misljenje! idem na laparoskopiju u avgustu i ne znam sta da ocekujem,jedan jajovod mi je skroz zapusen a drugi delimicno!Da li moze da se desi da ne uspe da se otpuse, sta biva onda, kada se vade jajnici, i zasto dolazi do zapusenja jajovoda??????

svrca25

Broj poruka : 5
Datum upisa : 03.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Struzzo 3/7/2012, 23:09

Najpre, dobrodošla Svrco.... Very Happy
Želim ti laganu i uspešnu laparoskopsku operaciju!
Prvo, ako imaš priraslice u jajovodu pa su zbog toga zapušeni, da, to se može ukloniti na laparo...da li će time da se oni "otpuše" i koliko će to trajati možda ti doktor koji bude radio laparoskopiju ti može odgovoriti....mada prognoze sa sumnjivim jajovodima su po definiciji takođe sumnjive.
2. Ako se na laparoskopiji ustanovi da su tvoji jajovodi kompletno disfunkcionalni, onda ti preostaje vantelesna oplodnja gde su jajovodi "preskočeni".
3. Jajnici se ne vade. Jajnici i jajovodi nisu iste stvari iako su povezani.
4. Eh, ima mnogo razloga ( infekcije, nepreležane upale, nasledni faktor, razne intervencije u trbušnoj duplji itd, itd) zašto su jajovodi delimično ili skroz zapušeni. Mislim da nije produktivno da se baviš razlozima šta je bilo jer vreme ne možeš vratiti niti oni volšebno mogu biti drugačiji.
Skoncentriši se na predstojeću laparo i čuvaj se do avgusta bakterija dole....to nije poželjno.

Srećno....

ff
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od svrca25 3/7/2012, 23:17

Struzzo, hvala ti na odgovorima, ja se jos nadam da ce sve biti dobro mada..... Nije mi jasno kako je doslo do zapusenja kad ja nisam NIKADA imala neke velike infekcije, bakterije ili tome slicno uvek su mi rezultati bili besprekorni a redovno idem kod gin. i jos mi je gore sto ne znam sta me ceka, to me ubija!
Hvala na podrsci !

svrca25

Broj poruka : 5
Datum upisa : 03.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Struzzo 3/7/2012, 23:24

Isti sam slučaj. Nikad infekcije, bar ne da sam ih ja otkrila, išla redovno kod ginekologa, nisam bila promiskuitetna i drugo....Al' eto....
Možda si rođena sa takvim jajovodima kao što se neko rodi sa dvorogom matericom ili sa lenjim jajnicima.
Ti si neprohodnost jajovoda otkrila na HSG? Možda na laparoskopiji dr ne vidi tako strašno stanje jajovoda. Very Happy
Držim fige....
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od svrca25 4/7/2012, 11:59

Da na hsg, videcemo sta ce biti!!!

svrca25

Broj poruka : 5
Datum upisa : 03.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Ema78 4/7/2012, 12:36

Svrco, samo hrabro, nije laparo nista strasno. Ja sam doduse radila TVL, Sve je bilo gotovo za 20 min, probudila sam se odmah iz opste anestezije, i posle dva sata kao da se nista nije desilo, najnormalnije sam funkcionisala. Krvaruckala sam par dana, ali samo malo, i vec sutradan sam vezbala... Ti verovatno radis klasicnu laparo, mozda ces samo par dana da leskaris, i to je to...Opusti se maksimalno, ako je moguce...Takodje, laparoskopsi mogu da se rese manji problemi, tipa priraslica, i zabelezeni su slucajevi spontanih trudnoca posle takvih intervencia, pod uslovom da je sve drugo ok.
A na tvoje pitanje kada se jajovodi vade,odgovorice ti neko iskusniji. Znam da je ta intervencija pozeljna kada postoji hidrosalpings, ali to je veoma retko stanje, pa cak i kada postoji, vrlo oprezno se donosi odluka. U svakom slucaju, za VTO ti nije bitno da li imas ili ne jajovode.
U svakom slucaju, skoncentrisi se na predstojecu intervenciju, pa o tom potom. Bice sve to ok, videces !!!
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Struzzo 4/7/2012, 12:52

Naravno, Ema, otkloniti ili zatvoriti (zapeckati ili podvezati) jajovode je jako, jako teška odluka.
Ja sam tek na trećoj odrađenoj laparoskopiji odlučila se na to zbog posumnjanog hidrosalpinga.

Švrćo, tri dana si u bolnici ukupno...i nije strašno, zaista...zamisli trudnica i beba i sve ja lako.... Very Happy
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Dacaa 4/7/2012, 18:03

Nemam pojma da li sam vec pisala ovde na ovoj temi. Shocked Jako sam izgubljena pa i pocela malo da zaboravljam Rolling Eyes Ja imam hidrosalpings oba jajovoda!Stim sto su meni radili laparo.jajovoda i posle sest meseci opet se povratila voda provereno hsg-om.Kada mi je dr koji je radio hsg rekao da treba da otklonim jajovode zato sto spiraju embrione bila sam u soku blago receno. affraid Zatim sam pricala sa dr Vesnom kopitovic i ona mi kaze da nema potreba da se uklone jer su meni jajovodi na samom izlazu zapuseni,tj.odmah kod jajnika.E meni je vto "uspela"odmah iz prvog pokusaja dva embriona su ubacena,dva se i "primila".Ja sam bebe izgubila u sestom mesecu ali ne zbog jajovoda sigurno.Tako da dobro razmislite sta radite zbunjen Imam drugaricu sa istim problemom u inostranstvu zivi,iako ima isti problem tek posle dve neuspele vto su joj uklonili jajovode.ali ocigledno tu postoji jos neki problem kad njoj treca vto nije uspela iako je uklonila jajovode.Sve vas puno usne Nadam se da sam nekom pomogla
Dacaa
Dacaa

Broj poruka : 800
Godina : 40
Datum upisa : 29.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od svrca25 4/7/2012, 22:59

hvala vam svima na podrsci ne plasim se ja laparo uopste mene samo ubija neizvesnost sta ce biti, kad bi to moglo sutra bilo bi mi mnogo lakse! Prosto ne znam kako dalje ako ne bude moglo to da se otpusi i koliko to moze trajati do dobijanja vto!I sta je sad ta voda koja se skuplja kako dolazi do toga, kada se to vidi na hsg ili laparo?????

svrca25

Broj poruka : 5
Datum upisa : 03.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Dacaa 5/7/2012, 11:11

kad ti rade hsg,pustanje tog kontrasta kroz jajovode a posle toga slikanje,Na snimku se tacno vidi da li dolazi do izlivanja tecnosti u stomak,tj da li postoji neka prepreka u jajovodu.Na mom snimku se tacno vidi kako kontrast prolazi sve do izlaza iz jajovoda,tu je neko prosirenje kao kesica.I jasno se vidi...Ja nisam osetila bol dok to nije doslo do kraja.I bukvalno kad naidje na prepreku tada zaboli.Posle toga je usledila operacija jaovoda gde su oni meni to sredili ali kao taj hidrosalpings se stalno vraca,u vecini slucajeva.I kao imate fore 6mececi da ostanete trudni.Medjutim nije doslo do trudnoce iako je bilo stimulacije klomifenom i ciljanih odnosa.Kod nekog je sigurno veca kolicina vode kod nekog manja.*Svrco mozda ti manja kolicina vode pa mozda nije u celom jajovodu,mozda je kao kod mene pa nece ni biti potrebe da ti uklone jajovode. doktor
Ema tvl nije isto sto i operativna laparoskopija. Shocked ja sam radila i jedno i drugo.Sto no ti kazes posle tvl ni9sta strasno imala sam bukvalno bolove kao menstrualne.To je vise dijagnostika da se vidi sta je problem i ukoliko postoji nesto sitno da se ukloni.Nikakvih rezova nisam imala.Posle oper.alparo.bila sam pet dana u bolnici.Imas tri mala reza,po jedan u predelu gde su jajnici i jedan kod pupka.Stim sto jos imas i dren i katetar.Ali hvala Bogu sve proslo...Znas zasto to radis i samo napred.I meni je bilo frka pogotovo sto mi je jedna drugarica radila laparo.pa jos mi sve ispricala ali ne bas kako je zaista c v Kao nije nista strasno...A kad sam dosla kuci pa pocela da joj c fd sve po redu ona lujka se samo smeja pa kao da sam ti rekla pravo stanje bilo bi ti jos gore v Ali sve to prodje veruj mi nisi ni svesna koliko sve mozes da izdrzis i sve prodje videces.... zagrljaj
Dacaa
Dacaa

Broj poruka : 800
Godina : 40
Datum upisa : 29.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od svrca25 5/7/2012, 23:12

Meni su radili hsg i jedan jajovod ne propusta kontrast a drugi delimicno ali kazu da moram na laparo da vide gde je problem! takodje su mi rekli da ne znaju hoce li biti operativna ili dijagnosticka da ce odluciti kad vide sta je!

svrca25

Broj poruka : 5
Datum upisa : 03.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od d77 6/7/2012, 11:05

Meni su radili HSG, desni je prohodan, a levi po nekima delimicno prohodan, a po nekima je zapusen u ampularnom delu. Ono sto mene brine je to da niko ne predlaze laparoskopiju, vec da pokusam da pratim stanje na desnom i eventualno uradim IUI, a onda VTO. Crying or Very sad

d77

Broj poruka : 1742
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od anela 6/7/2012, 20:32

Devojke, potreban mi je savet...
Spremam se da julu, ako ultrazvuk bude dobar, uradim vto iz prirodnog ciklusa. Međutim, doktorka koja bi radila vto uradila je odmah kontrolnii ultrazvuk koji je pokazao da se na levom jajniku nalazi suspektan endometriom promera 16mm, a iznad desnog jajnika hidrosalpinks affraid
Poznato mi je da se u postupak vto ulazi i sa endometriomom. Međutim, zbunjuje me hidrosalpinks. Doktorka smatra da nikakva intervencija nije ptrebna, a čitajući vaše poruke zaključujem da bi trebalo odustati od vto dok ne rešim hidrosalpinks. Pitala sam je da uradim jednodnevnnu diijagnostiku, smatra da nema potrebe... Pre šest godina rađen HSG i laparoskopija.
Da li da odustanem od vto? Crying or Very sad
anela
anela

Broj poruka : 32
Godina : 49
Location : Beograd
Datum upisa : 23.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Erata 9/7/2012, 10:12

Ne znam draga...upitaj jos nekog doktora. Ja imam jedan jajovod i nedavno se na HSG pokazalo da ima hidrosalping. Citala sam svugde po netu i ranije + 4 doktora su potvrdila da to treba otkloniti pre VTO. E sad, mozda je tebi taj hidrosalpings manji, ako uopste postoji ikakav kriterujum velicine kada je u pitanju VTO...
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Erata 9/7/2012, 10:21

Ja sam recimo cim sam dobila taj snimak, ganjala profesora vasiljevica iz Fronta, da vidim sta ce on da mi kaze, bas zato sto je teska odluka da se izvadi, kako drugi predlažu. On je rekao da ga treba spaliti, sto mu dodje na isto. Jednostavno, ja sam analizirala, ne dugo...i resila da tako i uradim + istovremeno na histeroskopiju. Time sam zaokruzila kompletnu gin. dijagnostiku pre VTO. Jednostavno zene, jajovodima pomoci nema. I meni su kao daci uradili tu neostomu, dali mi nadu, ja bila presretna i corak! A sad razmisljam, ioanako od njega nema nista, daj da povecam sanse za VTO. I isto mi je na snimku prosirenje tek na kraju. Profesor nije imao dileme i + jos 3 doktora koje sam upitala, da to treba otkloniti. Cak mi je doktor koji me je prvu put operisao rekao da je to i tada moglo da se izvadi, dobila bih 6 meseci prednosti da predam za VTO, ali eto, dao mi je sansu, iako je sansa u takvim slucajevima mala. Hidrosalpings takođe povećava rizik od spontanog pobacaja.
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Erata 9/7/2012, 10:45

Da ne bude zabune, svako treba da uradi onako kako misli da je za njega najbolje, ali...ja sam barem misljenja da u ovom poslu nema Boga i kada su u pitanju delikatne stvari, treba potraziti par misljenja. I ja radim nesto sasvim drugo, ali znam koliko u mom poslu ima razlicitih misljenja, oko jedne te iste stvari, a bavimo se egzaktnom naukom, pa opet sporenja i nadmetanja. Polazeci od toga, meni je jasno da doktori nemaju koncenzus oko istih pitanja. I meni se svet srusio kada sam shvatila da od mojih jajovoda nema nista, ali daj barem da mi ne smetaju kada mi vec ne pomazu.
Meni jedan lekar, ma koliko bio poznat i popularan, ne moze doneti odluku. Mora bar jos jedan da kaze to isto, nevezano i ne znajuci za ovog prvog. Jbg, ne verujem nikome da je bez mane, ali nisam ni jedna od onih koji traze po 20 misljenja...pa, valjda cu uspeti...
Anela, srecno!
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neprohodnost jajovoda i HSG - Page 11 Empty Re: Neprohodnost jajovoda i HSG

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 11 od 18 Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 14 ... 18  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu