KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

INSULIN - insulinska rezistencija

+97
Plavokosa
kobac robac
Bobaue
Principessa
sofronije
micam
mimi85
NikolaMaja
Sirijus
BiKsi :)
sanja 73
Hobbes
Nessi
alisa
saska1
Dora1
mamadabudem
Vanja80
ganedina
Blanka
Strumfeta78
Lakisa
Nataly17
BabyBear
dada88
biljica91
Gagagaga
Saska9000
sunny.tp
PalcicaBg
bobica83
Zmajuška
Bundevicav
Buba82
bebana81
Sanja_arch89
HappyGirl
Vanilla
MaloMorgen
noja
makelau
AriesGirl
boni m
Vecka
vratice se rode
lela1984
Ica1171
pticica
hocukusurnecuzvaku
Petkana
ChillyVilly
JocY
sareni leptir
Dexa21
Ambra
Mireille25
bak
Anchi
leptirko82
SoJa
anasrce
Mika
tulumba
KoMetaK
Lyanna
Niny
nena beba
missile
Vuchica
Freya77
nena dj
julija
laKole
dragana76ns
darling_buds
fight&faith
ninica2
SladZana
Tinche
Veca77
makica1984
tetreb
LaFolie
tanjica
OKacica
Ema78
Jeca pereca
Zoka83
lolipop
San
cici
Orline
vašar
buby
Marija86
djole42
dr mali pariz
101 posters

Strana 37 od 40 Prethodni  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Sledeći

Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Principessa 6/7/2018, 11:40

Uh pa super, to zvuci mnogo raznovrsnije od mog jelovnika. Ja ti nisam nikakva kuvarica, mene to mrzi, a i ne znam baš, pa mi jedna žena skuva jednom nedeljno šta joj kažem (tipa 2 jela) i onda mi to naravno dosadi jer vrtim cele nedelje u krug ta 2 jela...
Moraću to da promenim tj da počnem sama sebi da spremam te lagane klopice, koje se u suštini brzo spreme, jer od 2 kuvana jela nedeljno neću moći da živim...
Drugo, nisam znala da sme kuvana zelen sa se jede (tipa šargarepe, bele zeleni, celera) jer sve to ispod zemlje ima jako visok glikemijski index. Na kraju sam se toliko opteretila, da ne jedem više ništa. S druge strane Vujovićka mi je zabranila sve žute sireve, a ja bele ne volim, pa su mi ovi u Giffing centru na kraju rekli da i izbacim potpuno sve mlečno.
Integralnu testeninu ne jedem, jer je jedem gluten već 2.5 godine, a integralna bezglutenski testenina ne postoji jer se i hleb i paste prave uglavnom od pirinčanog brašna, kukuruznog brašna i krompirovog skroba (tu i tamo malo heljde, ali ovo su glavni sastojci), jednom rečju sve što mi je zbog ir zabranjeno. I onda sam se na kraju toliko zarobila u jedan sužen krug namirnica koje smem da jedem, da mi se na kraju svo jelo smučilo...
Ali ovako kad malo proširim sa tvojim predlozima, nadam se da će biti bolje...
A kako kuvaš pasulj? Jel sme npr crni pasulj sa suvim rebrima, ili je to zabranjeno? Moj je problem i to što ja tog pasulja bez hleba hladno mogu da pojedem 3 puna tanjira i da ne trepnem. To su te muške količine koje sam pominjala... 😂😂😂 (a onda je to puno skroba opet na kraju...)
E da, imam još jedno pitanje. Da li je dozvoljena crna čokolada sa stevijom (ona 75% kakao) i u kojoj količini? Meni su ovi u Giffing centru rekli da može 30g...
Principessa
Principessa

Broj poruka : 1104
Godina : 51
Datum upisa : 23.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od micam 6/7/2018, 12:04

Ma samo bez opterecenja i opusteno.Pokusaj sama sebi da spremas svaki dan lagano i brzo to ide.Imas na netu i video kako i sta lako je.Najbolje da to bude sveze.Ako nisi alergicna na gluten ne bi trebalo da se izbaci iz ishrane(to mi je imunolog rekla).Zelen jedem u malim kolicinama,sangarepu najredje i najmanje.Pasulj naravno sa suvim klasika nas domaci.Mozes bez hleba koliko hoces al taj dan da ne unosis previse skroba u drugim obrocima,Na primer buranija jako snizava i secer i insulin.Spremam je na 100 nacina,i kao salatu,corbu jelo,prilog.Ukljuci mastu i probaj sve i svasta videces da ce ti se dopasti.Ima veze i kad je jelo sveze spremljeno i kad nije naravno da ti dosadi to dva da vrtis u krug.Nisam ni ja neka kuvarica bila al sve se nauci kad se hoce samo volja treba.Sad znam sve da spremam i ide mi od ruke.
Moze po 2 kockice crne cokolade sa stevijom.Al ja ne jedem slatko retko odvikla pa me ne privlaci.Ja pravim i sladoled sa stevijom(slatka biljna pavlaka i jogurt dodam ukus po zelji i malo stevije).Pravim i kolace sa stevijom(posto je svekrva dijabeticar nas dve imamo slican jelovnik pa spremam za obe posto zivimo zajedno).

Neznam da li ce nas opomenuti za zatrpavanje teme pa mozemo preci na privatne poruke da ne smetamo drugima.
micam
micam

Broj poruka : 1357
Godina : 51
Datum upisa : 12.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Principessa 6/7/2018, 12:14

E pa hvala ti draga moja puno, sad sam se malo opustila...hoću, pokušaću da vidim šta vegetarijanski kuvari sa tim nekim varivima i zapečenim jelima predlažu, pa eventualno po malo mesa unutra. Ja sam bila 1.5 god. vegan i to mi savršeno prija, ali sam unosila bas puno testenine, krompira, pirinča, pasulja, sočiva, pa mi to nije bio neki problem...teže se snalazim sa malo skroba....
Hvala ti u svakom slučaju puno, baš si mi pomogla! Nadam se da neće biti problem još po nešto da te pitam, jer vidim da jako lepo i maštovito smišljaš obroke, pa eto da me podsetiš na neki recept možda.
Ja mislim da sa ovim nismo u off-u, jer ovo je vrlo dragoceno svim ženama koje imaju problem sa ir, pošto postoje vrlo različite teorije o tome šta treba jesti, od high fat low carb ishrane, do dijametralno suprotne, high carb low fat ishrane za ir i dijabetes.
Principessa
Principessa

Broj poruka : 1104
Godina : 51
Datum upisa : 23.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od micam 6/7/2018, 13:21

Samo pitaj tu sam nije problem nikad.Tu smo da pomazemo jedne drugima da sto pre dodjemo do cilja.Meni su dosta pomogle BB i Blanka kad sam krenula sa ovom ishranom sta sme a sta ne.

Tako je vegansku ishranu i ubacuj meso po malo i to ce biti to.Kad se organizam privikne lako je.Obavezno koristi hleb od celih zitarica i sa kvascom po malo za obrok bice ti lakse za podneti.Ponekad mesim i peciva sa istim sa raznim semenkama.Nikako ne unosi one hlebcice sa hrono ishrane sa praskom za pecivo svaki dan jer nije zdravo,povremeno da al svaki dan ne
micam
micam

Broj poruka : 1357
Godina : 51
Datum upisa : 12.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od micam 6/7/2018, 13:29

Ovo je meni Blanka svojevremeno napisala pa evo kopiram mozda pomogne
"Imate baš dosta veliki izbor, evo ja ću vam navesti šta sam ja jela i šta sigurno ima nizak GI.
Za ručak najčešce neka supa ili čorbica sa puno povrća. Glavno jelo može da bude npr.integralni
pirinač sa pečurkama, grašak sa nekim mesom, boranija sa mesom, bareno ili grilovano meso sa
prilogom kao blitva, spanać, brokoli, karfiol, prokelj.Možete ribu sa integralnim pirinčem, isto sa
ovim nabrojanim barenim povrćem. Takodje glavni obrok slatki kupus sa mesom, šareni pasulj,
musaka sa tikvicam, musaka sa karfiolom, integralne špagete sa bolonjeze sosom.Obavezno salatu
od kupusa, zelenu sa sremušem, rotkvice, sveža cvekla narendana sa svežom mrkvom, zakišeljena
sa limunovim sokom uz dodatak maslinovog ulja, možete paradajz, krastavce, salatu od barenih
tikvica ili boravije sa peršunom i belim lukom, slobodno svežu papriku.. Jedite puno pečurke, one
imaju jako mali GI. Ko može sveži mladi luk.Da, i plavi patlidzan isto ima jako mali GI.
Užina može badem, lešnik. pistaći, kikiriki, orah. Ili moze da urendare 1 jabuku, 1 šargarepu, pola
celera, naseckate malo oraha, dodate suve kajsije, brusnice malo.
Od voća jabuke greni smit, pomorandje, kivi, maline, kupine, jagode, borovnice, šljive,kajsije.
Ja sam svako jutro pravila voćnu salatu i jela po punu činiju, čak i u trudnoći .
Za doručak može slobodno neka jača hrana, i pržena jaja, i suhomesnato,mladi sir,kiselo mleko,
palenta i mladi sir, barena jaja.Za veceru musli(bez suvog voca) i sardinama"
micam
micam

Broj poruka : 1357
Godina : 51
Datum upisa : 12.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od sofronije 28/7/2018, 00:02

Pozdrav svima, evo i ja da se ukljucim, mada nisam sigurna da li je ovo pravo mesto za mene. Gledajuci svuda po netu o IR, naisla sam i na ovaj forum pa sam, citajuci postove, shvatila da mi mozda mozete pomoci.
Ja sam, na moju veliku srecu, ostvarena mama dve cure (13 i 5 godina) i nisam imala problema s PCOS. Pre skoro 5 godina sam izvadila zucnu kesu i mislila da sam se resila bede. Nakon godinu dana od operacije, napadi se vracaju. Prosla UZ razne, skenere, vadjenja krvi, gastroskopije, tumor markere, magnetnu rezonancu, i nista. Nemaju pojma sta mi je. Prosle godine radila gastroskopiju sa uzimanjem uzorka zeluca za biopsiju, utvrdjeno da imam hronicni fokalno atroficni gastritis. Nakon toga krece gojenje (8-9 kg za kratko vreme, bez promena u ishrani). Isla kod nutricioniste, dobila dijetu od 1200 kalorija, mrsavila 100 gr za 3 nedelje. Zbog daljih napada radila opet MR. Otkriju mi da imam adenom (dobrocudni tumor nadbubrezne zlezde). Zavrsim kod endokrinologa, uradim rezultate stitne (sve super) i OGTT. Vrednosti glukoze- 4.9 (0'), 5.24 (60'), 4.97 (120')- ref.vredn. su od 3.33-6.10. Insulin- 10.2 (0'), 103 (60'), 109 (120')- ref.vredn. 6-27. HOMA index 2.2. Dobila Siofor 500, prve nedelje po pola tablete uz dorucak i veceru, druge nedelje po pola tablete uz sva tri obroka, od ponedeljka krecem na 3 puta po celu tabletu. Nemam propratne efekte nikakve, tipa mucnine, dijareje, povracanja. Gladnjikava jesam, ali se borim. Ne pada mi puno secer nakon nekog vremena. Izbacila belo brasno skoro skroz, slatkise (mada to nikad nisam puno jela), jedem salate, malo voca, meso obavezno (belo pilece, malo junetine, mleveno mesano), jogurt povremeno popijem, mleko slabo, mladi sir ili fetu uzmem. Procitala sam svasta od vasih saveta i ideja, interesuje me samo ta uobrocenost, na koliko sati da jedem, da li su uzine obavezno vocne, da li da pijem siofor uz jelo ili posle... Procitala sam da jos neko ima gastritis (cini mi se lela), i da joj hrono nije odgovarala zbog toga, pa da pitam sta jede. Volela bih da skinem 10-ak kg, sve se zalepilo oko struka. Nisam krenula na aktivnost zbog nekih obaveza koje sam imala (da ne pocinjem kad bih morala da prekinem), od ponedeljka sam na aerobiku 3 puta nedeljno i sta jos da radim? Vidim da neko pominje vezbe snage i...
Udavih:) Hvala svima na bilo kakvom odgovoru, sve ce mi znaciti.
sofronije
sofronije

Broj poruka : 15
Datum upisa : 27.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od BiKsi :) 28/7/2018, 18:36

Sofronije, dobrodosla. lek pijes posle obroka. tako najmanje muci. izmedju obroka bar 4 sata nek bude. a moze i vise ako ubacis uzine. ja sam pocela da citam o lchf ishrani. cini mi se da ljudima sa oboljenjem stitne i ir najvise prija. kao i onima koji imaju celijakiju. da li si ti radila mozda intoleranciju na namirnice, to bih ti predlozila. da vidis sta je to sto te muci. ja sam imala gastritis i lecila sam ga dva meseca terapijom. imam kilu od posle porodjaja i dijestazu i taj gastritis od ttudnoce. beli hleb i bilo sta od belog brasna mi zacementira zeludac i bukvalno ne mogu da disem posle. Brzo hodanje je preporuka.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od sofronije 28/7/2018, 22:52

Meni cudne stvari smetaju- mogu da pojedem burek s mesom bez problema uz dosta jogurta, a ako uzmem losaosa, ocu da izumrem! Majonez bez problema. Kuvani krompir- bogu dusu od muke! Doktori me vec godinama belo gledaju:) Pokusavam da zakazem kod nutricioniste gde sam bila prosle godine, tad nisam imala pojma sta mi se desava pa nista nije delovalo. Sad cu da trazim detaljnu listu sta smem, a sta ne i da se dobro informisem. Ako to ne pomogne, onda cu na intoleranciju.
Koliko je lekovima potrebno da pocnu da deluju recino na skidanje kilaze? Ja sam skoro 2 nedelje na regulisanoj ishrani, uz mala odstupanja, pijem siofor. Vaga kaze ni grama dole. Danas sam recimo pojela 1/3 integralne kifle s namazom za dorucak, uzina jabuka, rucak 2 jaja s paradajz salatom (mrzelo me da kuvam, bila sama) s kriskom tonus hleba, uzina neka plocica proteinska, vecera skusa sardina s kiselim mlekom i kriskom tonusa. I tako recimo svaki dan. Normalan covek bi do danas skinuo bar 3 kile:)
Hvala na odgovoru, videcemo kako ce ici dalje.
Pozdrav:)
sofronije
sofronije

Broj poruka : 15
Datum upisa : 27.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od BiKsi :) 1/8/2018, 20:22

Zavisno koliko imas viska i koliko si aktivna. nakon mesec ocekuj bar kilo nanize!
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od sofronije 13/8/2018, 19:15

Mesec dana kasnije- ni grama manje:)
Doduse, bila sam na moru pa nisam bas mogla da izmisljam sta bih da jedem, al opet...
U cetvrtak kod nutricioniste. Pa cemo da vidimo
sofronije
sofronije

Broj poruka : 15
Datum upisa : 27.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od NikolaMaja 13/8/2018, 19:38

Sofronije, ja sam na primer išla u kliniku Holitimed u Beograu po preporuci drugarice. Imala sam problem sa prevelikom kilažom, a tada još nisam znala da imam IR. Tu su mi uradili intoleranciju na namirnice(preko 100 namirnica). Mislim da je koštalo 3000 dinara, pridržavala sam se jelovnika i stvarno sam skinula kilograme. Sada kada znam Da imam Ir ikada pogledam šta mi je sve bilo isključeno iz ishrane (bila sam intolerantna) sve su to namirnice sa visokim gi. Možda bi mogla i to da uradiš, samo te bocnu u prst i to je to. Rezultate dobiješ za 15 dana.
Ja od kada pijem lekove za ir (Glukofage) sam skinula 12kg. Imala 70kg,sada58kg. Pridržavam se pravila, ali sam malo zabrljala pošto sam bila na odmoru. Nadam se da ćeš uspeti. Ljubac.
NikolaMaja
NikolaMaja

Broj poruka : 410
Godina : 40
Datum upisa : 26.12.2016

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od micam 13/8/2018, 23:59

Sofronije ja sam prvi mesec na glukofazu 2x1000 skinula 5kg,sledecih dva sam dosla na -12kg i evo godinu dana od tada odrzavam tu kilazu.Pre lekova imala 70kg sada imam58kg.Uobrocena sam znaci jedem 3 obroka redovno uvek u priblizno vreme sa razmacima izmedju 4,5-5h i dve vocne uzine(sljive,lubenice,dinje,grozdje uzmem u minimalnoj kolicini,ostalo pojedem po saku dve sitno,ili srednju jabuku).Smanjila sam kolicinu unete hrane za obrok.Ne jedem belo brasno,testa,grickalice i secer.Ponekad prekrsim pravila al kilaza stoji ne vraca se.Istopilo se salo na bokovima i struku i butinama najvise.Dosta sam aktivna krecem se,nije klasicna setnja zivim na selu veliko domacinstvo i puno obaveza pa ujedno i dosta kretanja.Bitno je da se kreces i vezbas,najbolje je brzo hodanje.
Probaj da zamenis siofor sa glukofazom mozda ti on ne prija desavalo se i to kod zena.
Pokusaj i sa nutricionistom pomocice sigurno.
micam
micam

Broj poruka : 1357
Godina : 51
Datum upisa : 12.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od sofronije 14/8/2018, 08:30

Hvala na odgovorima:)
Sad cu da vidim sta mi nutricionista kaze. Sledeci korak mi je intolerancija. Znam da je proslo tek mesec dana i da mom organizmu mozda treba vise vremena da se pokrene, ali eto, malo sam nestrpljiva 😁

Moja kilaza je inace oko 63-64, a sad sam na 71. Tako da nije to mnogo, ali opet, sve se nakupilo oko stomaka i izgledam ko da sam bar u 4-om mesecu trudnoce:) Smeta mi. Ne izgleda lepo, a ni ja se ne osecam dobro u tome.
Malo sam varala na moru- nisam mogla da se cimam da na odmoru kuvam integralne testenine i jurim hleb bez belog brasna. Kako da ne pojedem giros?! Al evo, krenula ponovo sa pravilnom ishranom. Pa cemo videti.
Meni je dr cak i rekla da nemam IR- homa index mi je 2.2, nego da sam na granici (kao homa treba da bude 2.7 i vise). Ko ce ga znati:)
sofronije
sofronije

Broj poruka : 15
Datum upisa : 27.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Principessa 14/8/2018, 10:35

Meni je homa 1.3, pa pijem Glucophage 3x500 i endokrinolozi me tretiraju kao IR, tako da...
Principessa
Principessa

Broj poruka : 1104
Godina : 51
Datum upisa : 23.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od sofronije 14/8/2018, 10:58

Eto vidis. Mozda cu i potraziti jos nekog endokrinologa, cisto za svaki slucaj.
sofronije
sofronije

Broj poruka : 15
Datum upisa : 27.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od sofronije 16/8/2018, 17:38

Bila kod nutricioniste. Kaze da jeste IR jer, iako mi pocetne vrednosti glukoze i insulina daju odnos 2,2, insulin mi nikako ne pada ni posle 2 h tako da, kad bismo uzeli taj odnos, bilo bi ohoho:) Uglavnom, dobila dijetu od 1200 kalorija, spisak sta smem, sta ne smem, izmerila mi sve, kontrola za 2 nedelje. Pitala da li da predjem na glukofaz, kaze da ne ako vec dobro podnosim siofor jer je on kao efikasniji. Preporucila mi neke hlebove iz dm-a pa sam svrnula. Uzeh i leblebije, da probam da napravim. Socivo je kao super. Da jedem grilovano povrce, svezu sargarepu, pasulj ako jedem onda bez mesa, riba obavezno, salate, voce odredjeno, i tako. Pa cemo da vidimo.
BMI 25,7, sto i nije strasno, ali mi je obim struka 97 cm, sto je mnogo. Aerobik i setnja.
sofronije
sofronije

Broj poruka : 15
Datum upisa : 27.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Principessa 16/8/2018, 19:54

Pa fino, deluje mi ta priča ozbiljno i lepo. A koje ti je hlebove iz dm-a preporučila?
Principessa
Principessa

Broj poruka : 1104
Godina : 51
Datum upisa : 23.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od sofronije 17/8/2018, 09:07

wasa- secera 0,2 gr na 10 gr hleba
visokoproteinski hleb sa sojom- 1,7 gr secera na 100 gr hleba
sofronije
sofronije

Broj poruka : 15
Datum upisa : 27.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od micam 17/8/2018, 10:45

Sofronije ajde napisi sta sme a sta ne da se jede i malo nas uvedi u taj jelovnik od nutricioniste moze nekom pomoci posto nema nutricionista u svim mestima
micam
micam

Broj poruka : 1357
Godina : 51
Datum upisa : 12.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Principessa 17/8/2018, 11:55

Hvala draga, proveriću. Ali ono što je važnije od procenta šećera u hlebu je to da bude od celog zrna pravljen, jer ako nije, onda je to čist skrob. A skrob=šećer posle varenja.
Principessa
Principessa

Broj poruka : 1104
Godina : 51
Datum upisa : 23.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od sofronije 17/8/2018, 12:35

Napisacu nesto od hrane, preskacuci hranu koja kod nas nikako nije zastupljena, da ne kazem da nemam pojma sta je Laughing (tipa jerusalim articoke)
- sve vrste mekinja, basmati tamni pirinac, keksi od integralnog brasna bez secera, mango, musli bez secera, slatki krompir, wasa, integralna psenicna testenina, banana nezrela, kokos, grasak konzerva, ananas svez, sok od paradajza, integralni kus kus i griz, spagete al dente, sok od sargarepe, kokosov napitak (ima u dm-u), suve kajsije/ smokve/ sljive, bob, kikiriki puter bez secera, jabuka, crni pasulj, leblebije, susene jabuke, sveze smokve, svezi grasak, nektarine, pomorandze, breskve, sljive, sipak, dunja, kompot bez secera, beli pasulj, jogurt, sirova cvekla, socivo, sirova sargarepa, dzem bez secera, mleko, kiselo mleko, mladi sir, kruske, sojino mleko, paradajz, kupina, borovnica, tresnje, crna cokolada, humus, malina, semenke, jagode, articoke, patlidzan, bademi, brokoli, prokelj, kupus, celer, tikvice, krastavci, djumbir, lesnici, praziluk, pecurke, masline, luk, kikiriki, pesto sos, pistaci, rotkvica, zelena salata, soja, spanac, tofu, orasi, avokado, rakovi, lignje...

Rekla je da, ako jedem pasulj recimo nikako ne jedem s mesom. Jer pojedinacno su ok, ali u kombinaciji imaju visok GI. Testeninu jednom u 10 dana najvise, s pecurkama, pesto sosom ili tunjevinom recimo. Ako se setim jos nekog saveta, pisem.

Za hleb nemam pojma. Videcete u dm-u i same, ima ih nekoliko, pa javite koji je najbolji. Ja sam u ovome prilicno nova pa cu slusati iskusnije:)
sofronije
sofronije

Broj poruka : 15
Datum upisa : 27.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Principessa 17/8/2018, 15:57

Hvala sofronije! Bas čudno da ti dozvoljava suvo voće i banane, šljive, sveže smokve...meni je to strogo zabranjeno, kao i beli pasulj. Ali, očigledno se razlikuje od doktora do doktora. Meni su 2 dr rekla da to ne smem, pa se toga i pridrzavam. Može crni, crveni i vrlo umereno šareni pasulj. Od sočiva je najbolje žuto i crveno, jer imaju manje skroba. To je meni savetovano, eto da kažem...
Principessa
Principessa

Broj poruka : 1104
Godina : 51
Datum upisa : 23.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od micam 17/8/2018, 16:25

Hvala Sofronije puno.Sirok izbor nema sta.
Ja na primer jedem hleb al sama mesim od integralnog brasna sa celim zrnom(psenicno,spelta,raz,ovas,jecam,heljda) sve pomesam zamesim sa kvascom i ispecem u cetvrtastom plehu(moze i kao vekna pa se sece na kriske).Kad se ohladi isecem kockice velicine 3x3cm otprilike i iste debljine bude i stavim u platnenu krpu i u zamrzivac.vadim koliko mi treba za dan i bude lep svez.pojedem najvise 2 te kockice dnevno a i manje.Manje razmisljam da li je onaj iz prodavnice dobar ili ne i da li ima aditive i ostalo.
micam
micam

Broj poruka : 1357
Godina : 51
Datum upisa : 12.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Nessi 17/8/2018, 17:33

Sofronije, evo i ja da se zahvalim na iscrpnom izvestaju. Sveze smokve i sljive imaju glikemijski indeks 35, a suve smokve, sljive i kajsije 40,  nezrela banana 45 (isto kao svezi ananas i brusnica npr.), a zrela banana ima gi 60, tako da ja mislim da joj je nutricionista dala dobre preporuke. Ima i nekih neslaganja u razlicitim tabelama glikemijskih indeksa koje postoje na netu ali mislim da ovo sto je navela nema visok gi i da joj je na osnovu toga napravila izbor hrane. Osim toga, g-dja Sofronije nema problema sa secerom vec sa insulinom, pa mislim da bi u tom slucaju trebalo voditi vise racuna o insulinskom indeksu, koji se doduse uglavnom poklapa sa glikemijskim (sto je i logicno), koliko sam provalila po tim tabelama koje su dostupne na netu.

Nessi

Broj poruka : 339
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 23.04.2017

https://tripprototip.blogspot.rs

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Bobaue 17/8/2018, 17:34

Micam što ti je taj savet sa zamrzavanjem dobar , ja se toga ne bih setila ni 100 godina. Uvek mi se hleb koji ispečem razvlači po kući po par dana i uvek više od pola bacim , bez obzira koliko mali napravim. Majko mila , nikad mi nije palo na pamet da ga isečem i zamrznem. v

Bobaue

Broj poruka : 658
Godina : 46
Datum upisa : 27.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

INSULIN - insulinska rezistencija - Page 37 Empty Re: INSULIN - insulinska rezistencija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 37 od 40 Prethodni  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu