KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prirodna pasta za zube - kako je napraviti

3 posters

Ići dole

Prirodna pasta za zube - kako je napraviti Empty Prirodna pasta za zube - kako je napraviti

Počalji od GORDANA 17/7/2010, 19:23

HappyGirl ::
Ja od kućne radinosti samo pravim kaladont tj.mm to radi Prirodna pasta za zube - kako je napraviti Icon_biggrin

pa i ti bi mogla da otvoris novu temu, i u kaladontima kupovnim ima svakakvih hemikalija.
GORDANA
GORDANA

Broj poruka : 18
Datum upisa : 10.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prirodna pasta za zube - kako je napraviti Empty Re: Prirodna pasta za zube - kako je napraviti

Počalji od HappyGirl 19/7/2010, 11:42

Goco evo teksta i linka odakle je mm uzeo recept.

Nikako nisam mogla da se naviknem na kupovnu pastu, stalno sam imala nagone za povraćanjem pa sam kupovala pastu bez fluora i nagoni su se smanjili ali su se i dalje povremeno javljali. Onda je mm čačkao po netu i našao ovaj recept koji me spasao.
Jeste malo slaniji ali meni ne smeta, eterična ulje više ne stavlja jer sam primetila da mi uopšte nije potrebno a i brzo ispari.
MM koristi kupovne paste ali bez fluora i još nekih sastojaka, one su označene kao prirodne.

Evo recepta skinut direktno sa vrlo zanimljivog sajta

How To Make Natural Toothpaste

By Anne Marie Helmenstine, Ph.D., About.com Guide

It's easy to make your own natural toothpaste! These instructions are especially useful if you are trying to minimize exposure to fluoride, such as for children or people who already have fluorosis. This toothpaste is sugar-free and non-toxic.
Difficulty: Easy
Time Required: Minutes
Here's How:

1. Mix three parts baking soda (sodium bicarbonate) with one part table salt (sodium chloride).
2. Add three teaspoons of glycerine for every 1/4 cup of dry mixture.
3. Add enough water to make a thick paste. If desired, a few drops of peppermint oil may be added to improve the taste.
4. Apply and use just as you would any other toothpaste. Store unused toothpaste at room temperature in a covered container.

Tips:

1. Consider Ben Franklin's toothpaste, which was a mixture of honey and ground charcoal. Sweet, tasty, kinda gritty... probably didn't keep the cavities away though.
2. Don't like the flavor? You can use a different mint oil, oil of cinnamon, or oil of cloves (small quantity) instead of or in combination with peppermint oil.
3. Glycerine (sometimes spelled glycerin) is available at many pharmacies or in craft stores that sell soap-making supplies.

What You Need:

* sodium bicarbonate
* salt
* water
* glycerine
* peppermint oil (optional)
http://chemistry.about.com/cs/howtos/ht/toothpaste.htm
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Prirodna pasta za zube - kako je napraviti Empty Re: Prirodna pasta za zube - kako je napraviti

Počalji od GORDANA 19/7/2010, 14:14

Interesantno! So se dodaje verovatno kao konzervans, posto je emulzija sa vodom.
ja imam recept sa sodom, zelenom glinom i zalfijom ali u prahu, pa se doda voda u trenutku kad peres zube.
Koliko dugo vec koristis tu pastu? Plasim se informacija o tome sto bikarbona unistava gledj, tema je vrlo kontradiktorna, doduse nisam nikad napravila ozbiljno istrazivanje, mislim na sajtovima kao medlab i slicno.
Ja obozavam mentu, svuda bih je stavila.
Inace da bi soda upila miris treba je otaviti u zatvorenoj posudi 24h, posto se dobro promesa da bi se etarsko ulje sto vise rasprostranilo.
GORDANA
GORDANA

Broj poruka : 18
Datum upisa : 10.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prirodna pasta za zube - kako je napraviti Empty Re: Prirodna pasta za zube - kako je napraviti

Počalji od Mala 25/7/2010, 14:17

Gordana, a kako vi pravite tu pastu? Cula sam i ja da sodabikarbona unistava gledj. Pa se ne bih bas igrala sa tim jer su meni zubi i ovako lako kvarljivi i uopsteno su slabi Sad

Koristim trenutno donodent ili tako nesto i kao da je bolje nekako..

Mala

Broj poruka : 4
Datum upisa : 25.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prirodna pasta za zube - kako je napraviti Empty Re: Prirodna pasta za zube - kako je napraviti

Počalji od GORDANA 25/7/2010, 19:09

Mozda ti fali kalcijum. Posavetuj se sa zubarom.

Evo recept:

  • 2 kasike sode bikarbone
  • 2 kasike suvog lista od zalfije
  • 1/2 kasicice zelene gline (mora biti jako fina, moze se prosejati uz pomoc najlon carape)
  • 4 kapi etarskog ulja mente
  • 5-6 karanfilcica

treba usitniti zalfiju u avanu (bolje da nije metalni, ili staviti u gazu), dodati ostale sastojke i presuti u staklenu teglicu, na kraju dodati karamfilcic koji sluzi kao konzervans. Ne izlagati vlazi.
Koristi se stavivsi malo praha direktno na ovlazenu cetkicu.
Soda je bazicna pa neutralise kiselost koju stvaraju bakterije zubnog plaka, glina blago glaca zube, (ne unistava gledj samo ako je super fina), menta je antiseptik i daje svezinu, zalfija deluje umirujuce na desni.

Ja ga nisam probala, mislim da se moze izbaciti soda.
Ionako kazu da se je dovoljna samo cetkica i konac za zube.
Da sam na tvom mestu ja bih odnela zubaru recept i pitala ga da li smem koristiti.
GORDANA
GORDANA

Broj poruka : 18
Datum upisa : 10.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prirodna pasta za zube - kako je napraviti Empty Re: Prirodna pasta za zube - kako je napraviti

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu