KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Piskavica

+15
Ema78
anak
dr mali pariz
JAmajka
ciklama
bak
Cupava
Orline
lavica
maja76
maus
palchica s
nesalela
sneza ch
HappyGirl
19 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Piskavica Empty Piskavica

Počalji od HappyGirl 3/2/2008, 09:51

PISKAVICA

Drugi nazivi: grohotuùa, grcko sjerne,grcka detelina,kozji rog, prosenica, roûnjaca.
Latinski naziv: trigonella foenum graecum
Eng - Fenugreek

]Piskavica Piskavica1
Opis biljke: piskavica je jednogodišnja biljka sa stupastim korenom što uraste duboko u zemlju. Stabljika je okrugla i malo razgranjena. Listovi su trodelni i imaju peteljke koje su dlakave i odozgo odebljale.kasto-beli cvetovi pojedinacni su i bez peteljki, a nalaze se u pazuùcima listova. Cela biljka ima jak i prepoznatljiv miris. Raste samoniklo na suvim proplancima, uglavnom iz tla krecnjackog sastava.
Botanicki naziv predstavlja piskavicu kao "grcko seno ".
Naziv "jarcev rog" je zbog karakteristicnog mirisa, koju seljaci u Francuskoj i nemackim zemljama mešaju u kašu ili varivo za jacu muškost.
zadah i neprijatan ukus jarceva roga – piskavice ublažava se dodavanjem mentola ili limunova soka. Piskavica je jedna od najstarijih lekovitih biljaka. Vec u Egiptu stavljali su istucano semenje na opekotine, a stari Kinezi i Indijci na skrofulozne rane. Starogrcka medicina i Hipokratovi ucenici otkrili su delotvornost piskavice kod bronhijalne upale , jer pospešuje cišcenje od sluzi. Karlo veliki jednom je naredbom o uvozu proširio piskavicu po franackoj državi - dakle –gotovo celom zapadnoevropskim podrucjem. U narodnoj veterini se koristi kao lek protiv slinavke i za jacanje stoke .Iako su hemijski preparati potisnuli piskavicu, ne treba je zanemariti, jer ublažava upalne procese i jaca organizam nakon dugotrajnog bolovanja...

Piskavica Piskavica
Stanište:
piskavica potice iz Indije. U zemljama Sredozemlja uzgaja se kao lekovita i krrnna biljka. U prirodi se nalazi u poludivljem stanju.
Cvate u junu i julu, seme se bere u avgustu
Lekoviti deo biljke: Za lekovite svrhe koristi se seme i to samo spoljnje ( iz mahune), koje je slicno lanenom semenu. Seme se može kuvati u kašu ili samleti u prah. Samleveno u prah je delotvornije..
Lekovito delovanje: piskavica je od davnina poznata kao dobro lekovito sredstvo za rastvaranje sluzi. Sprecava upale, smekšava, upija i pospešuje zarašćivanje rana. Seme stucano u prah koristi se za pripremanje obloga, što ublažuju bolove gihta (uloga), neural-gije, išijasa i oteklina žlezda. Ti oblozi lece teške cireve na koži, stvaranje fistule, gnojenja kostiju, otvorene rane na nogama i cireve na stegnu.
Pomeùana s drugim lekovitim biljem piskavica se koristi u lecenju mnogih drugih bolesti.

Kasika sveže samlevenog semena piskavice uzima se tri puta dnevno - prie jela sa pekmezom, marmeladom ili vocnim sokom – da se neutralise miris – te služi za jacanje oslabljenog i iznemoglog organizma
Posledica moždanog udara je i paraliza jezika, brzo ce pomoci ovaj caj od piskavice koji se pije dosta topao, 2-3 male kasikice dnevno, ili hladan, ali tada u gutljajima. Priprema se tako da se 1 kafena kasicica biljke kuva 5 minuta u 2 dl vode kojoj se doda 1 kasicica meda.
Protiv boli u vratu i grudima, cira na želucu i crevima, visoke temperature, sluzi u plucima, proširenja pluca i teške astme : caj od 1 kasikice semena piskavice, pola velike kasike samlevenog semena komoraca i 1 velika kasika meda., sve se prelije sa cetvrt kipuce vode ( 2,5 dl), kuva se 2 minute, poklopljeno ostavi da stoji 10 minuta i procedi. Pije se svaki sat po 1 velika kasika. To seme koje je bogato fosforom, kalcijumom, lecitinom, nukleoalbuminima, zamenjuje riblje ulje u liecenju rahitisa, škrofuloze, iznemoglosti, osteomyelitisa i slabe mlecnosti dojilja.

Sveže samleveno seme ukoliko se samo upotrebljava treba uzimati sa pekmezom ili vocnim sokom da se izgubi miris, koji se inace gubi kroz kožu.
Protiv šecerne bolesti: po 20 grama semena piskavice, dobricice, lista borovnice, gujine trave i mahuna pasulja usitniti i dobro izmešati. Cetiri supene kasike smese kuvaju se pola sata u pola litre vode, pije se po caša caja pre jela.]
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od HappyGirl 4/2/2008, 09:37

Kasika sveže samlevenog semena piskavice uzima se tri puta dnevno - prie jela sa pekmezom, marmeladom ili vocnim sokom – da se neutralise miris – te služi za jacanje oslabljenog i iznemoglog organizma.

Ovaj podatak sam pronašla a zanima me da li je to količina koja se koristi i u lečenju muške neplodnosti, ako neko ima informaciju molila bi da odgovori.
c
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od sneza ch 4/2/2008, 09:42

Da Happy,uglavnom i za sterilitet uzimaju po 3 kasikice,mada je moj muz uzimao ujutru i uvece,ali ih onako dobro napuni...
sneza ch
sneza ch

Broj poruka : 136
Godina : 50
Location : Zürich
Datum upisa : 12.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od HappyGirl 4/2/2008, 09:48

Hvala snezo, supermenko naša,srce si Very Happy Gde ste je kupili, ovde ili u ch? Ako ste ovde ajd molim te napiši gde, jer pitala sam već na par mesta i nisam je našla.
usne
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od sneza ch 4/2/2008, 09:49

ajde da jos nesto dodam,u piskavici ima L -arginin,zbog toga je ona dobra za lecenje muskog steriliteta,ali isto tako ako neko ne moze da uzima piskavicu zbog njenog ukusa dovoljno je da pojede dnevno 60 gr semena suncokreta,presnog,i unece istu kolicinu L-arginina
sneza ch
sneza ch

Broj poruka : 136
Godina : 50
Location : Zürich
Datum upisa : 12.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od sneza ch 4/2/2008, 09:52

vidi,vidi pa mi smo u isto vreme na forumu Very Happy ,kupila sam je u Bg u biljnoj apoteci u Tadeusa Koscuskog 5....a suncokreta,presnog,ima u "zdravoj hrani"
sneza ch
sneza ch

Broj poruka : 136
Godina : 50
Location : Zürich
Datum upisa : 12.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od HappyGirl 4/2/2008, 10:01

E odlično baš si srce . Tamo nisam bila a moram i zbog čajeva protiv bakterija da idem ,tako da ću da rešim dva problema. Što se tiče suncokreta mi ga redovno koristimo. Pravim neke paštete od sirovog suncokreta i koristimo ga samlevenog zajedno sa ostalim samlevenim plodovima.
Hvala snezo usne usne usne usne usne usne
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od sneza ch 4/2/2008, 11:58

Happy,zaposleni u toj biljnoj apoteci su odlicno potkovani znanjem vezanim za lecenje biljem,dovoljno je da kazes po narodski sta ti fali i oni ti kazu sta je za to najbolje
sneza ch
sneza ch

Broj poruka : 136
Godina : 50
Location : Zürich
Datum upisa : 12.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od HappyGirl 2/1/2009, 11:44

Za one kojima je potrebna piskavica mogu je naći i na Kalenić pijaci na tezgama gde prodaju i ostale čajeve. Ako vam je potrebna veća količina zovete Nenu, zamolite je da vam donese potrebnu količinu i piskavica će vas čekati za dva dana na tezgi. Nenin telefon je 061 11 71 623
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od nesalela 22/2/2009, 20:02

Piskavica je odlična, i mm je pije, malo ima ukus kao kari, kupujemo je na Kalenić pijaci i uvek je imaju.
nesalela
nesalela

Broj poruka : 3879
Godina : 44
Location : Beograd
Datum upisa : 22.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od palchica s 19/3/2009, 12:11

da li mi možete reći gdje se u Beogradu može naći biljka Piskavica, koju ste preporučili za povećanje broja spermatozoida, doktor jer mi prijatelji idu u Beograd
palchica s
palchica s

Broj poruka : 234
Godina : 44
Location : Podgorica
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od HappyGirl 19/3/2009, 13:31

Draga par postova iznad imaš adrese i telefone, ako slučajno bude problem poslaćemo ti mi odavde iz Beograda busom.., nemoj da brineš kod kutanki je sve izvodljivo i moguće usne
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od palchica s 19/3/2009, 13:56

SRCE STE zagrljaj
palchica s
palchica s

Broj poruka : 234
Godina : 44
Location : Podgorica
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od maus 19/3/2009, 16:14

Piskavicu mogu i nabaviti moji prijatelji koji drze apoteku. Pa ako zatreba samo vikaj.
maus
maus

Broj poruka : 14046
Location : Loznica
Datum upisa : 07.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od maja76 19/3/2009, 23:29

Piskavicu mogu i ja da ti nabavim i posaljem ti busom, ima je u prodavnici zdrave hrane i nije daleko od mog posla!
maja76
maja76

Broj poruka : 3181
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 03.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od palchica s 20/3/2009, 08:18

Zahvaljujem cure.
Pokušat ću da je nabavim ovjde jer sam vidjela da je proizvode i kod "dr. Josif Pančić" a njihovih proizvoda ima i u našim apotekama.
U suprotnom, javljam se.
palchica s
palchica s

Broj poruka : 234
Godina : 44
Location : Podgorica
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od palchica s 31/3/2009, 13:05

Našla sam Piskavicu u jednoj biljnoj apoteci ali dobili su samo 200 grama.
Preporučili su mi da ga mm pije kao čaj.
Recite mi , ako znate, šta je bolje, da ga pije kao čaj ili samljeven sa medom, i koliko vremenski treba da ga pije?

zahvaljujem
palchica s
palchica s

Broj poruka : 234
Godina : 44
Location : Podgorica
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od HappyGirl 31/3/2009, 20:33

Koliko sam ja upoznata efikasnije je samleven.Treba koristiti tri ravne kašičice dnevno ili dve kašičice dobro napunjene.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od maja76 31/3/2009, 22:11

Mora biti samleven, moze da se pomesa sa medom zato sto je vrlo groznog ukusa, ali ako ne smeta moze da se jede bez icega!
maja76
maja76

Broj poruka : 3181
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 03.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od palchica s 1/4/2009, 08:23

da vam se požalim, sinoć nijesam mogla piskavicu da sameljem u blenderu, ne znam šta da radim, mada moj mm kaže da će ga piti kao čaj ( uz moju kontrolu naravno jer šta da vam kažem osim Crnogorac)
palchica s
palchica s

Broj poruka : 234
Godina : 44
Location : Podgorica
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od HappyGirl 1/4/2009, 23:15

Ništa draga, onda neka pije čaj a ti gledaj da nekako to samelješ. Pozdrav za crnogorca i samo ti to nadgledaj Very Happy
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od lavica 24/4/2009, 10:21

palcice s, tek sad vidim da se mucis s piskavicom. ja je meljem u mlinu za kafu i super je, nisam ni pokusavala u blender. vidim da si iz podgorice, da smo blize mogla bi mi poslati ja bih ti samlela. nego ja imam drugi problem - mm jede u ogromnim kolicinama, ne proizvodi se toliko koliko on moze da pojede Shocked , kad videh juce koliko je vec pojeo morala sam da vicem da smanji malo jer je u nasem gradu nema a u bg cemo tek sledeci vikend!!! ako hoces da kupim i tebi, sameljem i posaljem, tu sam.

pozz

lavica

Broj poruka : 55
Datum upisa : 03.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od palchica s 24/4/2009, 12:01

ćao lavice, zahvaljujem ali je mm potrebno:a140:
on ga pije kao čaj nevoljno ali šta će kada mora, mada je lijen za sve vrste medikamenata
srcasti poljupci
palchica s
palchica s

Broj poruka : 234
Godina : 44
Location : Podgorica
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od lavica 24/4/2009, 12:14

palcice, a jesi probala tm:a140: boks  b
kod mene nekad upali, za piskavicu nije trebalo ali nekad zatreba  b
salim se malko. ma ja mislim da je kao caj jos gore, samlevena bi mozda isla lakse - uzme kasicicu piskavice i brzo je pogura casom vode. nije prijatno, ali kod mm to prolazi najbolje, cak kaze samo tako moze da je jede, i to stvarno puno jede - 3x po veliku kasiku:aa69: . nisam ni videla te nove kolicine, samo videh nestaje piskavice, pa sam mu rekla da smanji dozivljaj dok ne stigne novi kontigent sestro slatka  b

lavica

Broj poruka : 55
Datum upisa : 03.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od Orline 30/6/2009, 23:32

http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?p=1944442&sid=0bbf97fdc79d84763654fe0778b4ddb9
Evo ti jedan link sa hrvatske Rode, ima desetak strana, imas dosta o tome. I kako se sprema, i kako se pije. Mislim da je neko jede mljevenu, a poneko sprema caj. Very Happy
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Piskavica Empty Re: Piskavica

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu