KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Melatonin i low responder

+4
nabla
Mirjana
dr mali pariz
nebuloza
8 posters

Ići dole

Melatonin i low responder Empty Melatonin i low responder

Počalji od nebuloza 24/11/2011, 12:46

kao što sam i obećala..

postoje poveznice da melatonin može biti od pomoći za IVF ženama low responderima s malom rezervom JS.
po nekim studijima žene koje su ratovale s uranjenom menopauzom, a koje su dokazano imale nisku razinu melatonina su kroz uzimanje melatonina uspjele niziti FSH i uspjele opet vratiti menstruacijski ciklus.
jedna japanska studija (nakon ove su svi počeli istraživati povezanost melatonina i IVF uspjeha) je pokazala da se stopa fertilizacije i trudnoće povećala kroz uzimanje melatonina. dakle pacijentice su uzimale 3mg melatonina od 5.dc ciklusa prije IVF. tako je stopa fertilizacije bila 50%, nasuprot kontrolnoj grupi koja je imala stopu fertilizacije od 22.8%. stopa ostvarenih trudnoća je bilo 19,64% u odnosu na kontrolnu grupu gdje je stopa ostvarenih trudnoća bila 10.16%
objašnjenje zašto je više trudnoća u grupi koja je uzimala melatoin je da melatonin spriječava oksidativni stres i tako poboljšava kvalitetu. kraj toga, postoje poveznice da melatonin utječe na rad štitnjače i tako i na regulaciju hormona.
Melatonin and low poor responder
T4 i IVF uspjeh


eh sad. postoji više šema i preporuka kako uzimati melatonin.
1. početi s 3mg melatonina od 5.dc pa do kraja ciklusa - dakle govorimo o ciklusu pred IVF
2. vidim da neki američki doktori preporučuju uzimanje 3mg melatonina 2-3 mjeseca prije planiranog IVF, vjerovatno zbog pretpostavke da sazrijevanje jedne oocite traje tri mjeseca
3. postoji i rado propisani 'koktel' - 2-3 mj pred postupak 3mg melatonina navečer i 2g inositola - 1g ujutro, 1g navečer.
inositol spada u grupu vitamina B.

4. one koje i van pripreme za IVF uzimaju melatonin bi trebale biti oprezne s tim. melatonin moze imati i kontracepcijsko djelovanje.
ja sam prije nego što sam počela uzimati melatonin čekirala vrijednosti i bile su očajno niske. ujutro bi vrijednosti trebale biti izmedju 10-40pg/ml, navečer 60 - 120 pg/ml. moja vrijednost u 19h je bila 10pg/ml.
osim toga sam ove godine imala masivne probleme sa zaspivanjem, probudila bi se u noći i ne bi mogla opet zaspati ili bi se probudila ujutro oko 4-5 i ne bi mogla nastaviti spavati.
ja npr. i uz melatonin dokazano imam ovulaciju, jer sam očito uz suplementaciju samo podigla melatonin na normalni level.

5. neke mozda nemaju mogucnost da uopće čekiraju vrijednost melatonina, stoga ostavljam link s mogućim simptomima koji upućuju na manjak melatonina
manjak melatonina

nadam se da vas s ovim postom nisam zbunila i da će nekom pomoci trudnica
nebuloza
nebuloza

Broj poruka : 317
Godina : 51
Datum upisa : 18.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od dr mali pariz 24/11/2011, 14:42

Bravo Nebulozo! Melatonin i low responder 729680
tema je zaista korisna i nadam se da će biti od pomoći curama!
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od Mirjana 24/11/2011, 14:43

Bravo nebuloza! Ovo je dobro znati!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 48
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od nabla 28/12/2011, 23:38

Bravo za temu! Very Happy

Sta je melatonin?...mislim, trebalo bi da znam, ali...menopauza uzela svoj danak lol!
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od nebuloza 29/12/2011, 09:33

nabla, melatonin je hormon. taj hormon je preko dana nizi, a pocinje rasti kad padne noc...dakle taj hormon je zaduzen i za dan-noc ritam

najvisu razinu u tijelu imaju mladi ljudi, a vremenom razina melatonin u tijelu opada. iz nekih razloga melatonin moze opasti i kod mladjih..povezan je s sa autoimunoloskim bolestima, nastankom karcinoma...itd.
u reproduktivnom smislu moze pomoci jer ocito ima utjecaj na antioksidativni stres, ali obzirom da ima utjecaj i na hipotalamus, a time i hipofizu i stitnjacu, vjerovatno ima veze i s reguliranjem hormona.

i kad smo vec menopauze lol! , pomaze i kod menopauzalnih problema..nizava FSH, ublazava menopauzalne tegobe...neke studije su pokazale da su neke zene koje su zbog POF izgubile menstruaciju cak vratile menstrualni ciklus.

ja sam prije uzimanja 3mg melatonina cekirala melatonin i bio je nizak, 10pg/ml..to je nisko i za jutro, a kamoli ne za navecer. meni uzimanje melatonina nije ometao ovulaciju u normalnom ciklusu jer sam s uzimanjem uspostavila normalnu razinu.

i na kraju..ne znam da li je zasluga biologa ili melatonina, ali u ovom postupku smo imali odlicnu stopu fertilizacije..od 4JS su se oplodile tri, dvije vrlo dobre su vracene. sad se valja moliti svevisnjem da se mrve zadrze.
u prvom postupku sam prosla bez fertilizacije, ali mislim da se tu radilo o losem tajmingu..nejednako su rasli, a doc je isao na stopericu po najvecem..najveci folikel je vjerovatno bio prezreo, ostali manji nezreli..
u drugom ICSI postupku se od 4 fertilizirala jedna..a i ona je kaskala u razvoju..na 3.dan nakon punkcije je embrij bio 4stanicni.
nebuloza
nebuloza

Broj poruka : 317
Godina : 51
Datum upisa : 18.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od nabla 29/12/2011, 11:35

O danke na iscrpnosti! Very Happy
Volim sve u sitna crevca! lol!

Da, koliko toga ima sto utice na fertilitet... pogotovo ovih suptilnih karika!
Nego, da li si nabasala na podatak zbog cega može melatonin da opada. Npr. stres...?
I kako si nabavila melatonin- gde si ga kupila? Kupuje sa kao saplement ili kao lek?
Držim fige za 6.januar! beba
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od nebuloza 29/12/2011, 23:16

zbog cega moze nastati? dobro pitanje. Very Happy
citam da americki repromedicinari koji naginju tome da se bez substitucije melatonin suplemenata digne razina melatonina preporucuju pravovremen odlazak u krevet i uopce dovoljno sna. to se uostalom preporucuje i za opce zdravlje jer melatonin djeluje zastitnicki protiv mnogih bolesti ..
problem s niskom razinom melatonina i (ne) spavanjem imaju cesto i oni koji rade u smjenama, isto tako ljudi koji cesto putuju i mijenjaju vremenske zone te se zale zbog jat laga. dakle bitno je i na neki nacin da se uspostavi redovan i normalan ritam spavanja.

evo malo o melatoninu opcenito..
za sebe mogu reci da sam citav zivot los spavac, dakle da imam lagan san i da mi ne treba vise od ca. 7 sati..a moram priznati da sam najcesce zivjela po filozofiji 'spavat cu kad umrem' i da sam se dovodila u ekstremne situacije da ne spavam, samo da ovo ili ono obavim.
jest sipak, u medjuvremenu pocinju spavati jajnici c

melatonin se kupuje kao suplement..ja ga nabavljam na ovoj stranici

hvala na lijepim zeljama.. srce krasne ste sve i jedna!!
mislim da cemo cekati vikend 7-8.1. da pisnem test..6.1. je ovdje praznik i nemam gdje vaditi betu, a samu betu cu onda napraviti 9.1..to je prvi radni dan
nebuloza
nebuloza

Broj poruka : 317
Godina : 51
Datum upisa : 18.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od 7-patuljaka 11/1/2012, 08:19

Melatonin - hormon koji „radi“ u mraku
(članak iz dnevnog lista "Novosti" 11.10.2012.)

Melatonin ima izuzetno važnu ulogu u organizmu, ali se ispoljava isključivo tokom noći, pa često ljudi u urbanim sredinama, gde nema potpunog mraka, imaju deficit ovog hormona
VRLO važan, a donekle neopravdano zanemaren, jeste hormon pinealne žlezde - melatonin. Pinelalna žlezda nalazi se u sredini mozga i svoju aktivnost ispoljava isključivo tokom noći. Ona pod okriljem mraka serotonin pretvara u melatonin, koji je vrlo važan za očuvanje moždanih ćelija.

Održavanje normalnog nivoa melatonina u organizmu može biti veoma korisno za odlaganje nastanka Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, kao i ishemije mozga, odnosno moždanog udara. Testiranja su pokazala da se može smanjiti i stepen neurodegenerativnih promena u organizmu. Utvrđeno je, takođe, da dovoljna količina ovog hormona pozitivno utiče na raspoloženje, dok njegov nedostatak dovodi do uznemirenosti, zamora i lošeg raspoloženja. Smatra se i da melatonin sprečava srčani udar uzrokovan stresom, tako što smanjuje proizvodnju kortikosteroida koji mogu da oštete srčani mišić.


Nažalost, danas sve više ljudi, naročito u urbanim sredinama, ima deficit melatonina. To je zato, što je u gradovima veštačko osvetljenje glavni krivac za nemogućnost ostvarivanja potpunog mraka tokom noći. A svetlost koči enzime odgovorne za prevođenje serotonina u melatonin, objašnjavaju stručnjaci. Osim toga, melatonin se, po prirodi stvari, manje luči u starosti.

Zato je vrlo važno da se očuva stvaranje i funkcija melatonina. Zamračivanje soba za vreme spavanja je najjednostavniji način. Kod ljudi koji imaju problem da utonu u san ili imaju više od 60 godina, pokazalo se delotvornim davanje ovog hormona kao leka.

Naučnici veruju da prisustvo melatonina može da spreči i rast kancerogenih ćelija. To bi značilo da u budućnosti ovaj hormon može da ima terapeutsku ulogu u lečenju zloćudnih bolesti.

7-patuljaka

Broj poruka : 599
Datum upisa : 06.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od 3023456 19/5/2012, 09:59

Hvala,mnogo si mi pomogla sa ovim objasnjenjem!Bila sam u dilemi,posto radim po smenama(nocni rad),da li to utice na rad jajnika!Hvala!
3023456
3023456

Broj poruka : 62
Datum upisa : 08.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od MaloMorgen 1/4/2016, 20:10

Draga nebuloza i drage zenice,

koliko dugo se preporucuje uzimanje melatonina i da li je bolje posle odredjenog vremena preci na 5-HTP ? Nadam se da ce nam se neko javiti i obnoviti iskustva na temu melatonin, kojeg mnoge od nas koriste.

Hvala unaprijed !
MaloMorgen
MaloMorgen

Broj poruka : 148
Datum upisa : 20.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od alisa 1/4/2016, 21:01

Ja jedino mogu da kazem da ga uzimam kroz ovaboost ali ne znam tacno u kojoj kolicini jer ne pise koliko ga sadrzi.... od simptoma imam samo da se uvek jako rano budim ( ja ovo pripisujem navici, jer ustajem sa prvim petlovima vec skoro 20 god. ) , retko kad nesto sanjam i jako cesto ustajem ujutru ne naspavana.... ostale simptome nemam.... zaspim i pre nego sto mi glava dotakne jastuk lol! videcu da ga proverim mozda sledeci mesec....
alisa
alisa

Broj poruka : 1753
Godina : 45
Datum upisa : 01.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od MaloMorgen 1/4/2016, 21:35

Kod mene je ovako sa melatoninom, koristim ga vec 3 mjeseca, uzimam ga uvece pred spavanje, ali da zaspim, trebaju mi ca. 2 sata. Spavam na komadu nekih 8 sati, cvrsto, sanjam i ne sanjam, ciklus mi nije poremetio za sada, dobijam menstruaciju kao i uvijek. E, sad ne znam , da li mozemmo da ga koristimo duze ili bi ipak mogao s vremenom da poremeti ovulaciju, zbog povisenog nivoa melatonina tokom duzeg koristenja ? Da li 5-HTP kao prekurzor meatonina i serotonina ima isto dejstvo na kvalitet jajnih celija i da li je bezbedniji u vezi uticaja na hormone, posebno ovulaciju ? Alisa, saljem ti veliki pozdrav lol!
MaloMorgen
MaloMorgen

Broj poruka : 148
Datum upisa : 20.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od alisa 2/4/2016, 06:45

MM jel si proveravala visinu melatonina? Predpostavljam da si procitala prvi post.... ja bi se pridrzavala toga... verovatno bi izabrala onu koktel opciju, inositol i melatonin zajedno pred ivf... ne bi ga pila duze od 3 meseca, mozda bi proverila njegovu visinu posle 3 meseca pre nego sto bi nastavila da ga pijem.... Odgovore na tvoja pitanja ne znam lol!
osmeh srce
alisa
alisa

Broj poruka : 1753
Godina : 45
Datum upisa : 01.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Melatonin i low responder Empty Re: Melatonin i low responder

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu